PDA

View Full Version : Medicina araba naturista



amal
03-15-2006, 01:52 PM
Buna. Deoarece la postul "casatoria" am inceput sa scriu si despre plante medicinale, poate ca sant unii interesati de medicina naturista. Stiu ca arabii au descoperit multe in medicina, si cred ca ar fi interesant sa invatam din cunostiintele formate pe parcursul a mii de ani ...

Mariyah
03-15-2006, 02:24 PM
da sigur spune tot ce stii. As vrea sa aflu cate ceva despre remediile "arabesti".

amal
03-17-2006, 12:52 AM
voi incepe sa scriu (cand am mai mult timp) despre descoperirile arabilor in medicina. nu stiu asa multe, insa cred ca e bine sa postam unele lucruri de baza...pentru ca multi oameni considera cultura araba inapoiata.

imanikka
03-17-2006, 09:05 PM
Nazirah iti propun un site despre medicina (Embriologie , mancare , fumat , medicina naturala, etc). Sper sa gasesti ceva interesant
http://www.islamicmedicine.org/
Allah barik fik

batool391
03-20-2006, 07:49 PM
[B] Relaţia dintre religie şi sănătate




I.Curăţenie,purificare şi abluţiune

1.Curăţenia trupului:Islamul recomandă baia din 23 de motive.Şapte sunt obligatorii şi 17 dintre ele preferabile.
2Curăţenia mâinilor:Profetul Muhammad(s.a.s) a spus:,,spală-te pe mâini înainte şi după masă" şi,,spală-te pe mâini după ce te-ai trezit.Nimeni nu ştie unde şi-a aşezat mâinile în timpul somnului."
3.Islamul recomandă curăţenia vestimentaţiei şi eleganţa ,,îmbunătăţeşte-ţi îmbrăcămintea şi înmulţeşte-o."
4.Curăţenia hranei şi a băuturilor:Cu scopul de a proteja mâncarea de praf şi insecte profetul spune:,,acoperă vasele din care bei şi mănânci."
5.Curăţenia locuinţei:,,Curăţă curtea şi locuinţa."şi curăţă strada ,,este caritate să înlături ceva rău de pe drum."
6.Curaţenia surselor de apă precum râurile, izvoarele şi ţărmurile.Deci urinarea sau defecaţia sunt interzise în oricare dintre ele.,,Evitaţi aceste rele;defecaţia în sursele de apă şi pe drumuri."
Dacă aceste instrucţiuni ar fi urmate cu acurateţe în secolul 21,putem eradica toate infecţiile gastrointestinale şi extermina toate insectele dăunătoare precum muşte,gândaci de bucătărie şi altele.

I I.Recomandări islamice pentru controlul epidemiilor
Am menţionat rolul curăţeniei în prevenirea bolilor infecţioase, menţionăm câteva modalităţi de a combate epidemiile.
1.Izolarea:Profetul Muhammad(s.a.s) a spus în ceea ce priveşte,,cei suferind de boli infecţioase nu ar trebui să intre în contact cu persoanele sănătoase."
2.Carantina:în cazuri precum lepra,, lasă spaţiu de o suliţă sau două între tine şi lepros."
3.Islamul de asemenea trasează reguli de bază de comportare în cazul unei epidemii de holeră,ciumă şi râie ,,nu intraţi într-o ţară în care aţi auzit că este ceva contagios şi dacă sunteţi în această ţară nu încercaţi să o părăsiţi sau să evadaţi."(Muslim)
4.Islamul încurajează orice tip de protecţie împotriva bolilor infecţioase de asemenea şi imunizările.Când profetul a fost întrebat odată despre astfel de măsuri de protecţie împotriva morţii el a răspuns că ,,aceasta este o parte din voinţa lui Dumnezeu".

batool391
03-20-2006, 07:49 PM
I I I.Nutriţia în islam
Islamul se preocupă el însuşi cu trei aspecte în ceea ce priveşte hrana musulmanilor.
a.interzice hrana dăunătoare.
b.furnizarea hranei folositoare.
c.modificarea obiceiurilor alimentare.

A.Alimente interzise:

Dumnezeu aduce la cunoştinţă:
,,Vă sunt oprite mortăciunea,sângele,carnea de porc,animalele cele asupra cărora a fost pomenit numele altcuiva decât al lui Allah Preaînaltul (la junghierea lor),ce a pierit înăbuşit,lovit,în urma căderii sau împuns cu coarnele,ce a fost sfâşiat de fiare-doar dacă nu aţi înjunghiat (aceste vietăţi înainte de a muri)-ca şi vitele junghiate pe pietre înălţate ale idolilor"Al Maida:3
Pentru fiecare din aceste lucruri interzise există argumente ştiinţifice indiscutabile care explică de ce nu au fost permise.Este adevărat că există controverse legate de carnea de porc şi bolile pe care ea le poate cauza oamenilor deoarece porcul este murdar şi are obiceiuri alimentare antiigienice.Unii oameni pretind că în Europa porcul este o specie crescută în curăţenie şi sub supravegere medicală dar cu toate acestea există câteva lucruri dăunătoare precum colesterolul şi posibilitatea de a fi infestat cu trichinela sau salmonella este mai mare decât la orice alt animal.
Islamul de asemenea a interzis consumul de alcool în orice cantitate deoarece indiscutabil este dăunător.Pe lingă aceasta răul moral şi psihic pe care îl provoacă consumul de alcool este comparativ mai mare decât cel fizic.

B.Alimente permise
Islamul consideră pacea ca pe o dispoziţie naturală.Deci toate alimentele sunt permise cu excepţia celor dăunătoare.Desigur există câteva alimente pe care islamul le recomandă pentru valoarea lor nutritivă;carnea,mierea şi laptele.
Islamul se declară împotriva doctrinelor vegetariene care interzic consumul cărnii din considerente religioase.Argumentul este că trupul uman nu poate fi sănătos dacă hrana este exclusiv vegetală deorece intestinele umane sunt mult mai scurte decât al animalelor ierbivore.Astfel că meniul vegetarian nu acoperă total nevoia de proteine.

C.Cât mâncăm şi ce mâncăm?
Islamul descurajează orice extravaganţă inclusiv pe cea în materie de hrană.Profetul Muhammad (s.a.s) a spus:,,stomacul se simte cel mai rău atunci când este ca un vas plin."În Coran scrie:,,mâncaţi şi beţi dar feriţi-vă de extravaganţă ,Dumnezeu nu-i iubeşte pe cei extravaganţi."
Specific islamului este postul din luna Ramadan;beneficiile sale spirituale şi fizice nu pot fi negate.Cu alte cuvinte religia islamică este împotriva doctrinelor care îndeamnă oamenii să ignore hrana sau care recomandă un tip de alimentaţie care conduce la slăbirea organismului.Profetul Muhammad(s.a.s) a spus ,,nu posti în permanenţă".De asemenea el a declarat:,,orice înghiţitură de hrană este o faptă caritabilă."

IV.Sporturile
Islamul acordă o mare importanţă sporturilor cu scopul de a crea o generaţie puternică din punct de vedere fizic,capabilă să reziste şi să lupte cu bolile.Islamul îi sfătuieşte pe musulmani să îi înveţe pe copii lor înnotul,echitaţia şi vănătoarea.
,,Este o îndatorire să-i înveţi pe copii să înnoate şi să vâneze."
,,Învaţă-ţi copii să vâneze şi să antrenează-i să călărească până când vor excela." Acestea erau sporturile practicate în timpul profetului(s.a.s) dar astăzi islamul încurajează toate sporturile.

batool391
03-20-2006, 07:50 PM
V.Sănătatea sexuală în islam
Sexualitatea este o foarte importantă chestiune care poate afecta comportamentul şi sănătatea umană.Unii savanţi şi teologi o consideră unul dintre principalele motive din spatele acţiunilor umane.Oricum islamul nu o exclude şi nu o consideră banalitate,acordă acestui subiect toată consideraţia.

1.Educaţia sexuală.
Coranul ne oferă informaţii despre relaţiile sexuale şi formarea embrionului într-un stil decent,,Oare nu a fost el o picătură din sămânţa vărsată?Apoi a fost un cheag de sânge,apoi Allah Preaînaltul l-a plâmădit şi i-a dat chip armonios."Al Qiyama:37:38
Aceste versete indică că spermatozoizii sunt un element decisiv în determinarea sexului embrionului.Coranul de asemenea explică formarea spermei.
,,el este creat dintr-o apă ţâşnită .Ce iese dintre coaste şi piept."At Tariq:6-7
2.Islamul încurajează căsătoria timpurie şi îi învaţă pe musulmani cum să-şi aleagă partenerul de viaţă compatibil precum şi detalii despre căsătorie.Mai mult explică relaţiile matrimoniale şi procedura de divorţ.
3.Relaţiile sexuale dintre soţi sunt reglementate in islam şi sunt considerate una dintre necesităţile de bază.Aceste explicaţii sunt oferite cu scopul de a avea o viaţă conjugală fericită.Profetul Muhammad(s.a.s) a interzis copulaţia înainte ca soţia să fie curtată.Profetul(s.a.s) de asemenea a ordonat,,fiţi corecţi cu soţiile voastre în timpul copulaţiei şi dacă ajungi să te exciţi înaintea ei nu o grăbi."
4.Homosexualitatea este interzisă în islam precum şi contactul sexual anal deoarece acesta poate provoca diferite boli.
5.Circumcizia este recomandată pentru bărbaţi şi detestată în cazul femeilor.
6.Adulterul este interzis în timp ce poligamia este permisă bărbaţilor.
7.Curăţenia organelor sexuale.Islamul impune spălarea lor după urinare sau defecaţie.Mai mult relaţiile sexuale sunt interzise în timpul menstruaţiei.

V I.Islamul şi sănătatea psihică
Anxietatea este una dintre problemele grave ale secolului 20 în special în Europa.Auzim adesea despre milionari sinucigaşi sau părinţi bolnavi psihic care şi-au ucis copiii ori despre soţi care şi-au ucis soţia(soţul) dacă nu chiar întreaga lor familie.
Există milioane de oameni care trăiesc luând calmante şi somnifere cu scopul de a rezista vieţii cotidiene.Motivul pentru care ei iau aceste medicamente nu este sărăcia,bolile sau ignoranţa,deoarece aceste state au un standard ridicat de viaţă ,educaţie şi sănătate.Motivul este ceea ce noi numim,,stresul civilizaţiei"
Numeroase studii au evidenţiat următoarele cauze care pot fi sumarizate astfel:
-prevalenţa materialismului
-vidul spiritual şi religios
-Lipsa impulsului moral şi a restricţiilor religioase
-Lipsa simpatiei şi cooperării în societatea modernă
-Luxul în exces în absenţa unor scopurilor umane.
-Zgomotul oraşului

Acesta este ultimul sumar al tuturor rapoartelor întocmite de comisiile ştiinţifice care s-au format pentru a cerceta originile anxietăţii şi violenţei în societăţile occidentale.
Este foarte evident că adevăratul tratament al acestor probleme este religia: islamul în particular.Societatea islamică este singura în care problemele religioase sunt strâns legate de cele profane şi de această viaţă şi de cea de apoi.Deci dacă islamul s-ar aplica în timpurile noastre toate cauzele anxietăţii ar fi eradicate.

1.Islamul recomandă iubire,cooperare,simpatie şi siguranţă între cei care îl urmează.
2.O societate islamică este lipsită de rele precum alcoolul,jocurile de noroc,droguri şi adulter.
3.Islamul rejectează disperarea, deznădejdea şi suicidul şi îndeamnă oamenii la răbdare,credinţă şi luptă până la victorie.

V I I.Metode ideologice de educaţie a igienei

Putem pretinde că nu e necesar ca religia să-i înveţe pe oameni igiena şi că toate aceste recomandări pe care le-am menţionat în acest studiu nu diferă de cele din manualele contemporane de igienă.Răspunsul nostru este că există o mare diferenţă.Distribuirea de pliante despre igienă sau trimiterea inspectorilor sanitari este ceva total diferit de concepţiile de igienă de natură religioasă.Aceste concepţii şi instrucţiuni sunt parte şi pachet din dogmă.Ele completează adorarea într-un mod în care ritualurile religioase nu pot fi îndeplinite în absenţa aplicării acestor instrucţiuni.Acesta este strălucirea islamului şi meritul său deasupra altor regimuri.A făcut din igienă şi curăţenie o dogmă şi un comportament social şi religios pentru toate clasele sociale,bogaţi sau săraci ,educaţi sau ignoranţi.

Când roadele acestor recomandări erau aplicate

Musulmanii contemporani suferă de degradarea igienei deoarece au abandonat instrucţiunile religiei lor.Deficienţa nu provine din religia însăşi,ele au fost respectate în perioada islamului timpuriu şi au probat abilitatea lor de a crea o societate perfectă.
În zilele lor de înflorire,capitalele islamice erau modele de curăţenie şi eleganţă.Străzile erau pavate şi curăţate zilnic,iluminate noaptea.În timp ce străzile Europei erau pline de insecte şi porci.Musulmanii erau consideraţi fiinţe ideale depăşind standardele timpului,eleganţi în hainele lor,în obiceiurile şi hrana lor.
Dr.Sigrid Konke menţionează în cartea sa ,,Soarele lui Ali în vest" că exploratorul andaluz Al-Tartusi i-a descris astfel pe europenii din evul mediu
,,bărbile lor şi părul sunt lungi, ei nu-şi spală hainele şi nu fac baie decât odată sau de două ori pe an."
Referinţele istorice menţionează că musulmanii timpurii trăiau mai mult şi mai sănătos decât musulmanii de astăzi,că unii dintre companionii profetului au trăit până la 60 sau 70de ani.Astăzi acestea sunt atribuite respectării normelor de igienă şi evitării degradării.Mai mult epidemiile şi bolile erau în lumea Islamică mult mai puţine decât în Europa aceleiaşi perioade.Chiar şi ciuma care a exterminat un sfert din locuitorii Europei era necunoscută în interiorul lumii islamice.În legătură cu aceasta, Bernard Show menţionează în cartea sa ,, The doctor s Dilemma" –că imediat ce au ocupat britanicii insulele Sandwich şi i-au convertit pe locuitorii ei de la islam la creştinism bolile şi epidemiile s-au răspândit între ei,şi că spune Shaw atribuie aceasta din cauză că recomandările islamice legate de curăţenie şi igienă au fost abandonate chiar şi în chestiuni banale cum ar fi tăierea unghiilor.

Concluzie
În concluzie afirmăm că dacă doar o singură naţiune islamică din prezent ar aplica învăţăturile islamice ca rezultat al înţelegerii corecte a acestora, această ţară ar deveni prima din întreaga lume cu un standard înalt de sănătate şi ar putea fi model pentru alte state care îl urmează pe Allah Preaînaltul care a spus,,voi sunteţi cea mai bună naţiune."Noi am fost , dar când vom redeveni?

amal
04-07-2006, 11:01 PM
batool, ai explicat foarte bine.sper sa postez si eu ceva interesant din putinul care il stiu...eu am propos acest subiect din dorinta de a afla mai multe..

amal
04-07-2006, 11:46 PM
In Quran , ALLAH a jurat pe somchine si pe maslini, ceea ce a determinat ca savantii islamici sa afirme ca aceste produse sant binecuvantate, si ca cei care le consuma au parte doar de beneficii.

"Pe smochini si pe maslini
Si pe Muntele Sinin
Si pe aceasta cetate sigura!
Noi l-am creat pe om cu cea mai frumoasa infatisare,
Apoi il intoarcem pe el in locul cel mai de jos,
Fara de aceia care cred si implinesc fapte bune, caci ei vor avea parte de rasplata neintrerupta." Coran 95:1-6

Asa cum au aratat studiile stiintifice, uleiul de masline este indicat in diete deoarece mentine glicemia constanta, astfel senzatia de foame dispare.Uleiul de masline scade colesterolul din sange, continand doar acizi grasi monosaturati, astfel uleiul de masline are efecte benefice asupra sistemului cardio-vascular.
Deasemenea, uleiul de masline rezista mai bine la temperaturi mari, deci prin prajire nu se vor forma radicali liberi ca si atunci cand folosim ulei de floarea soarelui de exemplu, radicali care sant responsabili de imbatranire si aparitia cancerului.Prevenirea imbatranirii si cancerului se explica si prin continutul mare in antioxidanti.
Uleiul de masline are un efect benefic in prevenirea aparitiei cancerului de san, datorita continutului in acid oleic.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4154269http://news.nationalgeographic.com/news/2005/03/0321_050321_oliveoil.html

Smochinele, dintre toate fructele, au cel mai mare continut de minerale.Sant bogate in calciu, fier, fosfor, potasiu, vitamina C,B si fibre. Nu contin colesterol, sodiu, grasimi, ci doar acizi grasi monosaturati, care sant benefici pentru organism. Pentru cei care nu stiu, precizez ca potasiul are efecte benefice asupra inimii, asigurand o contractibilitate normala. Smochinele au proprietati laxative usoare, ajutand la efectuarea digestiei.

http://news.nationalgeographic.com/news/2005/03/0321_050321_oliveoil.html
http://www.thefruitpages.com/chartfigs.shtml

am gasit si un site american cam ciudat care este total impotriva consumului de smochine...eu nu inteleg de ce, si nu stiu de unde au scos ca Dumnezeu uraste smochinele, dar daca va intereseaza vizitati linkul: http://www.godhatesfigs.com/supreme.html