PDA

View Full Version : a doua sotie



amina
02-03-2009, 06:14 AM
Salam alaikum!

Sa ma prezint pentru ca nu am avut ocazia pana acum.Sunt Crina..Sunt romanca dar traiesc pe undeva in Europa si m-am gandit sa imi impart povestea de viata cu voi.

M-am convertit vreo 3 ani in urma..iar acum un an si jumatate am intalnit departe de tara mea un barbat de care m-am indragostit.El este casatorit..mai in varsta ca mine cu vreo douazeci de ani.Cand ne-am dat seama ca suntem in pericol de a face ceva ce nu este halal,am decis sa ne casatorim.I-am cunoscut sotia mult inainte ca noi sa ne casatorim sau ca intre noi doi sa fie ceva.I-am cunoscut si copiii,opt masha Allah.Am stat in aceasi casa cu familia lui...pana in momentul in care ne-am dat seama ca nu putem trai unul fara altul.Hmm..probabil primul lucru care va vine in minte"e fata rea,cum s-a incurcat cu un barbat casatorit iar el sigur a profitat de ea" dar de fapt..actualul meu sot era un barbat foarte nefericit cand m-am mutat in casa lui.

I-am spus da cu cateva luni in urma iar sotia lui inca nu stie ca noi ne-am casatorit dar in urmatoarele saptamani va afla.Daca i-ar fi cerut consimtamantul,ea oricum nu ar fi fost de acord .A trebuit sa pastreze secretul tot timpul acesta pt ca au fost lucruri de rezolvat in viata copiilor lui.

El ziua vine la mine..seara se duce acasa.Stam impreuna cateva ore pe zi poate dar asta pt ca eu am acceptat.De ce?Cateodata mai trebuie sa faci si compromisuri iar ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa ii fac probleme.Si culmea..eram cu totul impotriva poligamiei dar am realizat ca viata iti poate aduce surprize.

Imi ador sotul.Este un barbat foarte religios,ma iubeste si ma respecta.Cu toate ca nu il am cu mine tot timpul,stiu ca asa este situatia.Si nu mi-e rusine sa spun cu mandrie SUNT CEA DE A DOUA SOTIE.Pentru ca..al hamdu lillah relatia mea este halal.Daca ar fi sa ma intorc in timp,as face aceeasi alegere.

Insha Allah poate prima lui sotie va intelege cand va afla si va accepta situatia.Iar daca nu..e optiunea ei.Poate credeti ca sunt prea"dura" , ca nu ma intereseaza ce simte si ea.Nu stiu daca e egoism .Nu imi doresc ca ea sa ii ceara divortul cand va afla.. singura mea conditie e ca fiecare cu casa ei:)

multumesc ca ati citit povestea mea..sper ca nu v-am plictisit.Am vrut sa o impart cu voi..poate si pentru ca stiu ca poligamia este foarte greu de acceptat pana si printre musulmani.Dar sincer..nimeni nu trebuie judecat pana nu se cunoaste foarte bine situatia.Oare stim intodeauna ce motiv a avut "acel barbat"pt a lua cea de a doua sotie?Cateodata chiar este un motiv real:o

Puteai sa nu vorbesti despre sotia lui , ca oricum nu trebuie sa-ti motivezi casatoria in special prin a ataca o alta persoana

amina
02-03-2009, 06:17 AM
Si as mai adauga ceva..cu toate ca relatia noastra este tinuta secret fata de sotia lui..familia lui deja ma cunoaste..prietenii lui ma cunosc..asa ca alhamdu lillah..nu am fost tinuta in umbra...

Assalam alaikum

maryam
02-03-2009, 05:00 PM
:006:
:salam:


Ce pot sa spun altceva decat ALHAMDULILLAH ca exista si poligami fericiti:p, Inshaa ALLAH fericirea voastra sa fie mereu reala si de durata si Bunul ALLAH s ao ajute si pe prima sotie sa fie la fel de open heart sau mind sau...sa accepte asta.



ALLAH sa ne ierte pe toti si sa ne ajute pe toti sa mergem in sufletele si drumurile noastre doar pe calea cea dreapta.

batool391
02-03-2009, 05:35 PM
Sora, nu pot decat sa ma bucur ptr tine, ptr ca esti fericita si multumita. Din ce ai postat razbate multumirea si fericirea ta. Era mai bine sa nu existe critici in ceea ce ai postat vizavi de prima sotie, asta e singura mea obiectie. Cu 8 copii probabil nu mai ai energia necesara indeplinirii sarcinilor casnice. Era preferabil sa o informati despre intentiile voastre si pe prima sotie, e nedrept ca toata lumea sa stie in afara ei. Va doresc o viata islamica si linistita in continuare.

Mariyah
02-03-2009, 05:39 PM
Islamic e sa afle si prima sotie de casatoria voastra.
Sa nu uitam ca profetul a cerut sa facem publice casatoriile, doar logodnele se pot ascunde.
Nu cred ca fericirea va fi la fel de ambele tabere dar macar sa se resemneze sarmana femeie.

amoodia
02-04-2009, 04:24 AM
ma bucur ca esti fericita, dar fa si tu 8 copii si probabil ca va veni si a 3-a sa aibe grija de sotul tau ca tu sigur nu vei mai avea nici timp si nici energie.....ma intreb daca voi citi aceeasi fericire si atunci...

hannen
02-04-2009, 06:25 AM
Surioarele mele cele mai harnicute deja ti-au scris cam ce gindesc si eu.
Bineinteles ca noi nu putem condamna ceva ce Allah subhana wa taala a lasat halal pt. musulmani.Toti barbatii vor gasi UN MOTIV ca sa isi ia o a doua sau o a treia sotie,putini dintre ei au totusi un motiv intemeiat si daca e sa fim cinstiti ,oare chiar eu nevoie de un motiv???

Mie nu-mi place usurinta cu care este invinuita cealalta sotie,ca nu face sau nu drege sau ca mititelu sotz ,se simtea neglijat.Asta-i placa veche mai fetelor.
Poti sa le aduci luna dupa cer,cind li se face "de duca" se duuuc cit ii tin talpile dupa prospaturi.

Na,c-am zis-o....si-as mai zice da` ma abtin...cu greuuuuu

aiscia
02-04-2009, 01:24 PM
Salam aleikum...Vroiam sa nu raspund la acest thread dar in final nu ma pot abtine...
Amina, ai spus ca sotul tau cu prima are 8 copii, mashaallah...Stii ce inseamna asta? Poti tu doar sa te pui in locul ei? Si inca ceva, 8 copii nu se fac in 2 zile, deci , daca acesti soti au hotarat, cu autorul lui Allah sa aiba atatia copii,inseamna ca intre ei nu a fost chiar asa de rea relatia..AAAAAAAA, acum vine faza naspa....Prima vine criticata, ca nu gateste ca nu face curat ca nu isi giugiuleste printul cand intra acasa seara...Stii ceva, eu astept al treilea copil,alhamdulillah, sunt umflata ca un balon, mai imi lipseste putin pana la nastere si nu vreau sa iti descriu cum ma simt cateodata, cat sunt de obosita, cum i-as trimite pe toti la plimbare...Ar fi culmea sa isi permita o alta femeie,care,dupa ce ca si sta in casa mea, sa iasa in lume si sa ma critice, ca sa poata justifica intr-un fel sau altul ca sotul ei a fost nevoit saracutul sa se insoare cu o fata mai tanara deat el cu 20 de ani...Mashaallah...Mabruk pentru voi...Foarte frumos si islamic...
E usor pentru tine sa vorbesti, mai ales ca copii nu ai, sa vezi ce inseamna se te trezeasca dimineata un biberon gol in cap, sau mirosul unui scutec plin de (....), si sa mai fi si cu burticutza cat casa, si sa nu stii de unde sa incepi ca sa poti sa ii impaci pe toti...De la facutul cafelei la barbat, pregatit micul dejun la bebei, spalat vase,in timp ce masina de spalat in goana spala prima tura, scos haine ude, bagate haine uscate, calcat la nevoie...OOOOOOOO....Stai...Repede ca vine pranzul...pune oala pe foc si da-i si gateste...Pana e gata mancare da cu aspiratorul, spala podele...etc...etc...Vasele??? Le spala sotul??? NUUUUUUUU....Tot tu...
si nu are rost sa continui pentru ca sunt sigura ca toate astea si chiar mai multe ai vazut singura in casa primei sotii cand ai stat acolo...
Deci, ai acceptat sa te casatoresti cu el? Ok...Allah sa va binecuvanteze casatoria si sa puna mereu intre voi armonie, respect si iubire....Dar, imi permit, chiar daca nu te cunosc, sa iti dau un sfat...Fii tu buna cu sotul tau, ai grija de el, fa-l fericit, si nu mai cauta sa o critici pe prima, pentru ca sigur la Allah nu ii place, mai ales ca ea este surioara ta in islam...Si vei simti si tu ceea ce toate femeile simtim cand avem casa plina de copii,mashaallah, si vei vedea ca nu e floare la ureche...Si ar trebui sa fii incantata ca oricum a avut grija de sotul tau pana cand l-ai intalnit tu....

Mariyah
02-04-2009, 01:51 PM
Acesta era un caz de poligamie fericita daca venea prima sotie pe forum si ne relata ea, cat de fericita e sau ma rog impacata cu ideea ca sotul are o a 2 a sotie.
Dar asa, cand vine de la a doua si mai e si tinuta secreta povestea de mama a 8 copii, te cam intrebi de unde si pana unde e un caz fericit, ca e exact cazul tipic pana la proba contrarie.
Sunt de acord cu poligamia dar sunt de acord si cu respectul fata de oameni si prima sotie trebuie trezita la realitate cat mai curand.
Cazurile de poligamie fericita sunt atunci cand cele 2 sotii se cunosc si sunt resemnate una cu alta, isi vb , se intalnesc , poate chiar sunt si prietene.
Si astfel de cazuri mai rar, dar exista.
Iar apoi acest sot nu prea s-a implicat in cresterea si educarea celor 8 copii de are timp si de alta casatorie, asa ca sa nu mai caute motive la ea k nu merge.
Asa ca , sa fim mai umili ca tanti aia merita tot respectul.

Yumna
02-04-2009, 02:21 PM
SALAM ALEYKUM
Nu am vrut sa =mi dau cu parerea la acest subiect,dar am vazut ca este acuzata usor amina.Ea a gresit cand a spus ce este in casa primei sotii,dar poate nu a stiut ca nu este islamic si mie mi s-a parut ca ea nu a barfit ci mai degraba a vrut sa motiveze dorinta sotului ei de a se casatori cu a doua.Oricum fetelor,nu este treaba noastra,nu trebuie noi sa judecam si nici nu trebuie sa sarim in sus ca arse.
Acum,ca avem un exemplu,vadeti cata dreptate avea Adriana Bahmuteanu in articolul postat de mine in care spune ca femeia "dupa ce se instaleaza la carma casei" isi neglijeaza sotul si singura si-l arunca in bratele altei femei si tot el magarul este mai apoi vinovat ca pleca dupa alta mai tanara de varsta fiicei lui.Desigur,imi veti spune ca cealalta are 8 copii.DA,dar nu au toti varste cuprinse intre 2 si 5 ani.:DO femeie desteapta isi face timp pentru sotul sau.
Aiscia ne vorbea de cat de greu este insarcinata fiind cu al treilea,cunosc,dar sotii in astfel de situatii sunt intelegatori,pt ca este ceva trecator si se simte cand sotia ii acorda atentie sau nu.Si eu mai cred ca nici un sot nu pleca de la prima neantelegere la o alta femeie,ci aduna in timp nemultumire si nefericire.

Yumna
02-04-2009, 02:25 PM
Am si eu o curiozitate:de ce credeti mereu ca a doua este vinovata???

aiscia
02-04-2009, 02:27 PM
Acesta era un caz de poligamie fericita daca venea prima sotie pe forum si ne relata ea, cat de fericita e sau ma rog impacata cu ideea ca sotul are o a 2 a sotie.
Dar asa, cand vine de la a doua si mai e si tinuta secreta povestea de mama a 8 copii, te cam intrebi de unde si pana unde e un caz fericit, ca e exact cazul tipic pana la proba contrarie.
Sunt de acord cu poligamia dar sunt de acord si cu respectul fata de oameni si prima sotie trebuie trezita la realitate cat mai curand.
Cazurile de poligamie fericita sunt atunci cand cele 2 sotii se cunosc si sunt resemnate una cu alta, isi vb , se intalnesc , poate chiar sunt si prietene.
Si astfel de cazuri mai rar, dar exista.
Iar apoi acest sot nu prea s-a implicat in cresterea si educarea celor 8 copii de are timp si de alta casatorie, asa ca sa nu mai caute motive la ea k nu merge.
Asa ca , sa fim mai umili ca tanti aia merita tot respectul.

...................................:give_rose: :give_rose: :give_rose:.............................

Mariyah
02-04-2009, 02:31 PM
Am si eu o curiozitate:de ce credeti mereu ca a doua este vinovata???

Eu una nu am zis ca ea este vinovata, eu chiar am indicat vina spre sot care la o prima vedere nu e asa implicat in treburile gospodaresti ca daca ar fi fost, nu-i mai ardea de insuratoare. evident : 8 copii, job. Pey te doare capul doar sa ajuti doi la lectie si nu-ti mai trebuie nimic pe ziua in curs.

aiscia
02-04-2009, 02:36 PM
Am si eu o curiozitate:de ce credeti mereu ca a doua este vinovata???


Surioara, wallahi nu am crezut si nici nu am afirmat asta...Departe gandul...Sa stii ca am prietene care sunt co-sotii si pe care le admir foarte mult...Dar , aici era vorba de faptul ca a doua nu are nici un dept sa o critice pe prima, ca e murdara sau neglijenta cu sotul...pentru ca doare...mai ales ca toate suntem prima si nu se stie cand dragii nostri barbati hotaresc sa se insoare cu a doua,,,si e foarte greu de suportat, mai ales dupa o viata petrecuta impreuna, dupa opt copii sa vina o tinerica sa iti vorbeasca casa...
Stii cum e?
Barbatul se naste barbat si tot asa moare...Ca la o adica...Daca tot vrea sa fie poligam atunci trebuie sa intretina aceasta relatie in mod "curat" si islamic, ca sigur a doua discuta si cu el ceea ce a scris aici pe forum...Si care e durerea ce a mai mare?? Sa realizezi ca dupa ani de casatorie, cu inalte si joase, sotul tau permite asa ceva...
Sa fim realisti...Una e poligamia si alta e barfa intre co-sotii...Vorba vine"intre". ca prima, saraca, e complet straina de tot...Respect, ce mai...:mad:

Yumna
02-04-2009, 02:38 PM
Si mai vreau sa adaug ceva.Noi,cand ne-am casatorit cu musulmani am stiut ca se poate sa se casatoreasca ei oricand cu o alta,este ceva HALAL,ceva permis de Allah,atunci de ce ne impotrivim?Mi se poate intampla si mie,si tie si ei...Este greu sau usor,asta este!Cu motiv sau nu,el se poate casatori si PUNCT.Acum iar sare batool pe mine:D ca am spus ca se poate casatori si PUNCT.

Yumna
02-04-2009, 02:42 PM
Uite,Maryah,ca unui barbat ii mai trebuie si altceva dupa ce isi ajuta macar 2 dintre copiii lui la teme!;)
relatia dintre el si copii este una ,iar relatia dintre el si sotie este alta.

Mariyah
02-04-2009, 02:45 PM
Uite,Maryah,ca unui barbat ii mai trebuie si altceva dupa ce isi ajuta macar 2 dintre copiii lui la teme!;)
relatia dintre el si copii este una ,iar relatia dintre el si sotie este alta.

cand ii ajuta seara, la miezul noptii?
lol
dupa frumoasa poveste rezulta ca nu sta cu ei ziua :)))

aiscia
02-04-2009, 02:55 PM
Si mai vreau sa adaug ceva.Noi,cand ne-am casatorit cu musulmani am stiut ca se poate sa se casatoreasca ei oricand cu o alta,este ceva HALAL,ceva permis de Allah,atunci de ce ne impotrivim?Mi se poate intampla si mie,si tie si ei...Este greu sau usor,asta este!Cu motiv sau nu,el se poate casatori si PUNCT.Acum iar sare batool pe mine:D ca am spus ca se poate casatori si PUNCT.




Dar cine e a spus ca nu e halal,astaghfirullah...Dar??????
Modul cum se face trebuie sa fie islamic...Nu cred ca e placuta nimanui atitudinea unui barbat care,dupa atatia ani de casatorie, hey rup, se insoara cu alta, nici nu o anunta pe prima, dupa ce ii dusese si fatuca in casa, dar pe deasupra mai si permite ca a doua sa o barfeasca...Te rog Yumna...E dureros...Mie mi-ar pica cerul in cap...de durere...dezamagire toatala...

Si, in afara de a fi soti, acesti barbati sunt si tati...de ce sa nu se ocupe de copii...le place sa fie numerosi, mashaallah, si apoi?

Yumna
02-04-2009, 02:58 PM
Nimeni nu stie ce s-a petrecut intre el si prima sotie pana el s-a casatorit cu amina si nici nu stim cat timp el a petrecut acasa cu familia si cat s-a implicat.
Dar,un barbat nemultumit si nefericit acasa este intotdeauna o "prada usoara" si din acest motiv are "ochii pe afara".Daca avea "ochii pe afara"se vedea de la inceput nu dupa atatia ani de casatorie.Deci,ceva nu mergea asa cum astepta si in timp s-a acumulat.

naidamasa
02-04-2009, 02:59 PM
assalamu alaikum. aseara ,alihamdulillah,m-am abtinut ,c-as ...
o vorba din batrini spune" femeilor casatorite ,feriti-va de prietenele nemaritate,ca sa nu ajunga sa rivneasca la fericirea voastra ,cautind mijloace de-a va ocupa locul..."

haram in orice credinta :nu judeca si nu vei fi judecat !
cu ce drept,crina,judeci prima sotie? au zis fetele,pina la mine,fa si tu 8 copii,apoi mai stam de vorba:( e usor sa arunci cu piatra in cel ce nu poate riposta .
sa-mi fie cu iertare, dar eu sunt de parerea ,daca a aparut a doua sotie, sa nu se imparta doar patul, ci si obligatiile !!! cum adica cu tine citeva ore si in rest tot pe sarmanii umeri corogiti de oboseala si durere a primei?:confused:
astagfirullah, cunosc si eu asa ceva ::prima vai de ea , practic fara drept, a doua -restaurante ,vacante peste hotare(in timp ce prima se roaga ca ALLAH sa-i pazeasca tatal copiilor in calatoria- de afaceri bineinteles). sotul mi-a zis ca majoritatea cunoscutilor poligami duc asemenea viata :la greu prima ,la distractii a doua. islamic ,nu???
cine n-ar vrea sa fie a doua? nu se poate cladi fericire pe nefericirea altcuiva! viata e un bumerang....
0 Mama de 8 copii , mashaalah. Inshaalah ,ca sa putem fi in stare nu doar sa nastem sa si mai crestem atitia , mai vedem atunci de-om mai avea timp de-a impartasi fericirea pe net.

Mariyah
02-04-2009, 03:19 PM
Mariyah,discutzia este cu totul shi cu totul alta,te rog sa ramai la subiectul discutat!

Dragele mele,

Intervin si va amintesc de un abuz facut fata de sora noastra Alina care in momentul acesta este banata. Observ ca aici lumea are apetit la tastat, o parere nu ar strica sau un vot si in situatia Alinei.

Va asteptam.


Scuze de off topic

Mariyah
02-04-2009, 03:19 PM
Dragele mele,

Intervin si va amintesc de un abuz facut fata de sora noastra Alina care in momentul acesta este banata. Observ ca aici lumea are apetit la tastat, o parere nu ar strica sau un vot si in situatia Alinei.

Va asteptam.


Scuze de off topic

Anna
02-04-2009, 03:25 PM
Salam alikum!

Deja vorbim in stereotipuri. Acest subiect a fost discutat de zeci de ori pe forum si mereu aceleasi persoane, au aceleasi idei. Nu credeti ca este de ajuns? Daca doriti un timp de remeber, dati search, cititi ce deja s-a scris...

Daca aveti "sfaturi" pentru Amina, vb cu ea in privat si gata... S-ar zice ca poligamia este subiectul nostru cel mai important... Sunt curioasa: ne luam si niste floricele de porumb sau cartofi prajiti in timp ce savuram astfel de subiecte?

Yumna
02-04-2009, 03:28 PM
Ceea ce eu vreau sa transmit este de fapt ca noi ne pripim sa analizam ceva despre care nu avem habar,trebuie sa avem grija ca noi vedem situatia din afara si nu trebuie sa ne luam pacate spunand ca una din parti este vinovata.
Cat despre Alina,cine se abtine probabil considera ca nu este treba ei si fiecare cum isi asterne asa doarme.

dunia
02-04-2009, 03:49 PM
Salam alaikum,
eu cred ca foarte greu este pentru prima sotie cu 8 copii, ce sa mai aiba ea chef de dragalasenie. Noi inca nu avem copii c asa am hotarat insa si asa e destul de facut intr-o casa unde traiesc doar doi. Cand m-am casatorit cu un musulman eu niciodata nu m-am gandit ca ea isi poate lua alta si continui sa nu ma gandesc la asta. Poligamia exista si este acceptata insa nu in cazul meu. Asa sunt eu si nu ma voi schimba niciodata. Daca vrea pe alta de sotie atunci drum bun si cale batuta nsa eu ma astept de la el sa fie intelegator asa cum sunt si eu cu el si sa trecem peste toate greutatile impreuna. De exemplu de aproape un an eu mai mult am stat in Romania cu mama care a fost foarte bolnava si nici nu m-as gandi ca nu e corect ce fac. Asta e situatia, el e singur acolo inteleg eu singura aici si asa e viata nu totdeauna totul e roz sa stam impreuna el sa il astept cu masa pusa si mirosind frumos. In teorie da e usor dar in practica cel putin eu nu pot face asta.
Si uite ca o spun ca eu nu cred ca se limiteaza casatoria la relatiile conjugale, adica na daca asta e situatia ca de exemplu ca esti depart atunci ne adaptam.
Ma astept ca dupa atatia ani de casatorie sa nu mai fie cazul sa incep sa ma gandesc ca si-ar putea lua o alta. Nici nu as accepta asa ceva, as zice la revedere si fiecare pe drumul lui. Si chiar daca as avea copii nu mi-as schimba parerea, poate ca este si din cauza ca mi-as permite financiar sa nu depind de sotul meu nu stiu insa sunt sigura ca nimic nu m-ar opri sa divortez.
Nu vreau sa judec pe nimeni insa Crina e usor sa privesti situatia din afara eu sincer daca as avea 8 copii nu stiu ce as face, e de admirat cineva care reuseste sa se imparta in atatea locuri si sa aiba grija de copii. Eu uneori fara copii si nu ma simteam in stare sa termin ce aveam de facut in ziua aceea dar cand mai ai si pe altii care depind de tine?

nour
02-04-2009, 04:14 PM
assalamu alaikum. aseara ,alihamdulillah,m-am abtinut ,c-as ...
o vorba din batrini spune" femeilor casatorite ,feriti-va de prietenele nemaritate,ca sa nu ajunga sa rivneasca la fericirea voastra ,cautind mijloace de-a va ocupa locul..."

haram in orice credinta :nu judeca si nu vei fi judecat !
cu ce drept,crina,judeci prima sotie? au zis fetele,pina la mine,fa si tu 8 copii,apoi mai stam de vorba:( e usor sa arunci cu piatra in cel ce nu poate riposta .
sa-mi fie cu iertare, dar eu sunt de parerea ,daca a aparut a doua sotie, sa nu se imparta doar patul, ci si obligatiile !!! cum adica cu tine citeva ore si in rest tot pe sarmanii umeri corogiti de oboseala si durere a primei?:confused:
astagfirullah, cunosc si eu asa ceva ::prima vai de ea , practic fara drept, a doua -restaurante ,vacante peste hotare(in timp ce prima se roaga ca ALLAH sa-i pazeasca tatal copiilor in calatoria- de afaceri bineinteles). sotul mi-a zis ca majoritatea cunoscutilor poligami duc asemenea viata :la greu prima ,la distractii a doua. islamic ,nu???
cine n-ar vrea sa fie a doua? nu se poate cladi fericire pe nefericirea altcuiva! viata e un bumerang....
0 Mama de 8 copii , mashaalah. Inshaalah ,ca sa putem fi in stare nu doar sa nastem sa si mai crestem atitia , mai vedem atunci de-om mai avea timp de-a impartasi fericirea pe net.



assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu


sora mea, ai grija inshaAllah la ce spui....cred ca ai vrut sa spui, cine ar vrea sa fie a doua?....alhamdulillah.......nu cred ca asta viseaza o sora care si doreste o familie, copii, tata ptr copiii....poate sunt unele care si doresc restaurante si calatorii insa multeee vor o viata normala, pe care de fff putine ori o pot avea tocmai din cauza problemelor intre co sotii, reprosurile copiilor din prima casatorie etccc...sa nu judecam, va rog, numai prin prisma cazurilor pe care le cunoasteam....nu este cinstit.


pentru amina

assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu sora mea


multumim pentru increderea acordata draga sora...daca, cumva, vei avea vreodata nevoie de un sfat, de o parere, atat eu, cat si surorile mele, in limita disponibilitatii si a cunostilor noastre, inshaAllah iti vom fi mereu aproape.
sora mea, tu cred ca ai vazut cu ochii tai cat de greu se cresc opt copilasii....chiar daca sora noastra are servitoare, sofer etc..de efortul psihic nu o poate scuti nimeni...iar daca sotul nu i intelegator si ti vine cu cine stie ce pretentii cam greu faci fata...depinde de caracterul fiecaruia, de educatie, de dorinte etc.
surioara, iti spun parerea mea.....lucruri de rezolvat in viata copiiilor lui cred ca vor fi mereu iar tu vei fi cea care va trebui sa ---------------streze intelegere de fiecare data...cred, ca si multe alte surori de altfel, ca succesul in poligamie tine de nivelul de credinta, in mare parte de relatia intre co sotii....ele trebuie sa munceasca ptr Allah subhanahu wa tala, sa si multumeasca sotul si si tina familia in liniste si armonie gandindu se neincetat ca ar trebui sa i doreasca surorii ei in islam ceea ce ar face o pe ea fericita.

da, sora mea, te cred ca nu vrei sa i faci probleme si mashAllah te apreciez pentru asta, Allah sa te rasplateasca....insa....cand vei avea copilasii tai, crezi ca vei putea accepta aceeasi situatie? , crezi ca vei putea face aceleasi compromisuri cu atata usurinta? vei putea accepta ptr copiii tai un tata vizitator?...te rog inshaAllah sa te gandesti bine la toate sora mea si sa fii sincera cu tine insati si sa incerci inshaAllah sa aflii lucrurile exact asa cum stau ele , nu cum multi dintre noi incercam sa le voalam, poate, de multe ori, fara nici o intentie rea.

inshaAllah, imi doresc nespus, ca sora noastra sa accepte poligamia, sa si doreasca ca sotul ei sa fie fericit, chiar is in bratele altei femei(imi aduc cu drag aminte de povestea postata de surioara ummrashid " mi am insurat sotul" mashaAllah surioara) si sa contribuie la echilibrul, linistea si pacea ambelor familii. insa, daca ea nu o sa accepte, tu trebuie sa stii care va fi pozitia sotului tau...va trebui sa stii daca el va fi dispus sa fie departe de cei 8 copilasi si sa aleaga iubirea si fericirea din bratele tale...sunt totusi 8 copii, nu unul....inshaAllah ca ei sa nu sufere niciodata din aceasta pricina, sa gaseasca mereu iubire, sprijin si tot necesar la mama si tatal lor...nimeni niciodata nu va putea sa i locuiasca si asta e f trist:(


parearea mea, barbatii nu au nevoie de motive.....gresim de multe ori judecand faptele lor cu inima si mintea noastra, de femei...ei sunt construiti altfel si gandesc total diferit...isi pot iubi toate sotiile, poate diferit, insa le pot iubi si pot trai fericiti cu toate.


alhamdulillah ca suntem musulmani, alhamdulillah ca l avem pe Allah subhanhu wa tala, mult mai aproape decat credem uneori si alhamdulillah ca toate se platesc si pentru toate primim rasplata.....inshaAllah sa fim calauziti, sa fim departe de soapta lui seitan audhubillahi si sa l multumim inshaAllah pe Cel care ne a creeat si la Care ne vom intoarce cu totii.


o zi binecuvantata,
assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

batool391
02-04-2009, 09:53 PM
Si mai vreau sa adaug ceva.Noi,cand ne-am casatorit cu musulmani am stiut ca se poate sa se casatoreasca ei oricand cu o alta,este ceva HALAL,ceva permis de Allah,atunci de ce ne impotrivim?Mi se poate intampla si mie,si tie si ei...Este greu sau usor,asta este!Cu motiv sau nu,el se poate casatori si PUNCT.Acum iar sare batool pe mine:D ca am spus ca se poate casatori si PUNCT.

Sora Yumna ,eu nu am de gand sa sar pe nimeni...... stiu ca e o figura de stil. Eu mi/am expus parerea la acest subiect si nu am de gand sa mai dezvolt tema. Daca astepti pe cineva care sa sara la tine azi sau alta data .....nu sunt eu aceea..... Allah barek fiki.

suleiman
02-11-2009, 02:07 PM
Nu cred ca exista vreo femeie in lumea asta care sa accepte ca sotul ei sa-si ia inca o nevasta , insa nu e treaba noastra sa ne bagam in fiecare caz si sa-l analizam .

Sora noastra a gresit cand a atacat-o pe prima sotie , dar nu si ca ne-a povestit cum de a ajuns fericita langa barbatul pe care il iubeste .

Daca as fi femeie , nu as accepta nici o data sa fiu nevasta la unul deja casatorit decat daca prima imi permite sa fiu langa ea si sa o ajut sa-si creasca copii si sa avem amandoua grija una de alta si de sotul nostru .

Poate ca acest gand este un gand de barbat , dar nu e greu de realizat .
Noi suntem creati ca sa-l fim robii lui ALLAH nu ca sa ne certam intre noi sau sa ne barfim . Nu se cuvine ca doi musulmani sa nu se vorbeasca de suparare si nu se cuvine ca tu sa refuzi sa o vezi pe prima nevasta sau sa te duci la ea sau sa-i ofer o mana de ajutor in educatia copiilor .

ALLAH a permis poligamie dar A INTERZIS NEDREPTATEA , si acest permis nu este obligatoriu iar cel care il practica nu este vinovat , insa inainte de toate trebuie sa avem in fata ochilor nostrii evlavia .

Multumesc pentru rabdarea voastra in a-mi citi randurile .

gabriela guettat
02-11-2009, 02:16 PM
:salam:

Un raspuns care explica foarte multe.Shi acesta este shi parerea mea.

``ALLAH a permis poligamie dar A INTERZIS NEDREPTATEA , si acest permis nu este obligatorie iar cel care il practica nu este vinovat , insa inainte de toate trebuie sa avem in fata ochilor nostrii evlavia``


Jazakallah al khair

nalriv
08-17-2009, 03:40 PM
Nu era oare necesar acceptul primei sotii, pentru a fi cu adevarat o casatorie in acord cu legile islamice?

maryam
08-18-2009, 01:40 AM
Nu era oare necesar acceptul primei sotii, pentru a fi cu adevarat o casatorie in acord cu legile islamice?

In acord cu sharyah, sotul nu trebuie sa ceara niciun acord, pentru ca o lege trebuie sa poata fi si aplicabila, crezi ca exista vreo sotie care intrebata fiind ar spune "Da, sigur, adu-o acasa?!"
In acord cu legea islamica sotul are obligatia de a se comporta drept cu ambele sotii, sa nu faca diferente, samd insa, chiar in Coran scrie ca omul nu are doua inimi, insa tot in Coran barbatului ii este poruncit sa nu incline in favoarea vreuneia dintre ele, neglijand-o pe cealalta.

Cred ca dc ai sa cauti in arhiva ai sa gasesti multe despre acest subiect, de dragul unei atmosfere linistite inainte si in ramadan, cred ca ar trebui sa limitam astfel de subiecte care s-a dovedit in timp ca nu pot fi "digerate" usor.
Numai bine!

amina
08-25-2009, 04:45 AM
Salam aleikum...Vroiam sa nu raspund la acest thread dar in final nu ma pot abtine...
Amina, ai spus ca sotul tau cu prima are 8 copii, mashaallah...Stii ce inseamna asta? Poti tu doar sa te pui in locul ei? Si inca ceva, 8 copii nu se fac in 2 zile, deci , daca acesti soti au hotarat, cu autorul lui Allah sa aiba atatia copii,inseamna ca intre ei nu a fost chiar asa de rea relatia..AAAAAAAA, acum vine faza naspa....Prima vine criticata, ca nu gateste ca nu face curat ca nu isi giugiuleste printul cand intra acasa seara...Stii ceva, eu astept al treilea copil,alhamdulillah, sunt umflata ca un balon, mai imi lipseste putin pana la nastere si nu vreau sa iti descriu cum ma simt cateodata, cat sunt de obosita, cum i-as trimite pe toti la plimbare...Ar fi culmea sa isi permita o alta femeie,care,dupa ce ca si sta in casa mea, sa iasa in lume si sa ma critice, ca sa poata justifica intr-un fel sau altul ca sotul ei a fost nevoit saracutul sa se insoare cu o fata mai tanara deat el cu 20 de ani...Mashaallah...Mabruk pentru voi...Foarte frumos si islamic...
E usor pentru tine sa vorbesti, mai ales ca copii nu ai, sa vezi ce inseamna se te trezeasca dimineata un biberon gol in cap, sau mirosul unui scutec plin de (....), si sa mai fi si cu burticutza cat casa, si sa nu stii de unde sa incepi ca sa poti sa ii impaci pe toti...De la facutul cafelei la barbat, pregatit micul dejun la bebei, spalat vase,in timp ce masina de spalat in goana spala prima tura, scos haine ude, bagate haine uscate, calcat la nevoie...OOOOOOOO....Stai...Repede ca vine pranzul...pune oala pe foc si da-i si gateste...Pana e gata mancare da cu aspiratorul, spala podele...etc...etc...Vasele??? Le spala sotul??? NUUUUUUUU....Tot tu...
si nu are rost sa continui pentru ca sunt sigura ca toate astea si chiar mai multe ai vazut singura in casa primei sotii cand ai stat acolo...
Deci, ai acceptat sa te casatoresti cu el? Ok...Allah sa va binecuvanteze casatoria si sa puna mereu intre voi armonie, respect si iubire....Dar, imi permit, chiar daca nu te cunosc, sa iti dau un sfat...Fii tu buna cu sotul tau, ai grija de el, fa-l fericit, si nu mai cauta sa o critici pe prima, pentru ca sigur la Allah nu ii place, mai ales ca ea este surioara ta in islam...Si vei simti si tu ceea ce toate femeile simtim cand avem casa plina de copii,mashaallah, si vei vedea ca nu e floare la ureche...Si ar trebui sa fii incantata ca oricum a avut grija de sotul tau pana cand l-ai intalnit tu....

Salam alaikum...stiu ca am ramas datoare cu niste raspunsuri dar din pacate nu m-am putut conecta.Am avut o opeartie destul de grea asa ca a trebuit sa stau departe de computer:)
Adevarul este ca m-am intristat cand am vazut cu cata usurinta se aduc acuze fara a se cunoaste cu adevarat situatia sotului meu.Una din intrebarile tale surioara era daca sotul e cel care spala vasele acolo
"Repede ca vine pranzul...pune oala pe foc si da-i si gateste...Pana e gata mancare da cu aspiratorul, spala podele...etc...etc...Vasele??? Le spala sotul??? NUUUUUUUU....Tot tu..."

Gresit.sotul meu spala vasele in casa aceea,sotul meu gateste pentru copiii lor,sotul meu da cu aspiratorul si face tot ce ar trebui facut de catre o femeie..Si da,toate aceste lucruri le-am vazut cu ochii mei...
Am fost acuzata ca as fi criticat-o pe prima lui sotie..Hmm..nu asta a fost intentia mea.Poate ca pur si simplu am vrut sa dau o explicatie la faptul ca acest barbat care este acum sotul meu si-a luat cea de-a doua sotie.
nu toate femeile sunt perfecte surioara,nu toate se ingrijesc de copii,de curatenie,de sot etc..asa cum nu toti barbatii fac ce face sotul meu...
Chestia cu 8 copii..dragoste..nu vreau sa intru in subiectul acesta pentru ca este unul prea intim,dar inca o data iti pot spune ca ai tras o concluzie gresita.Si Allah stie mai bine:)
Nu am nimic impotriva primei lui sotii..eu sunt cea care il incurajez cel mai mult sa fie drept cu noi doua,eu sunt cea care il sun cand pleaca de la mine cerandu-i sa o sune pe sotia lui sa ii spuna ca e in intarziere,eu sunt cea care ii cer sa fie calm cu ea tot timpul cu toate ca el ar avea motive de suparare..
Am vazut lucruri socante in casa aceea si sunt convinsa 100% ca sotul meu nu a vrut o noua sotie din nevoia de a avea o"prospatura" ci a avut toate motivele sa faca acest pas.
E usor sa judeci pe cineva fara a cunoaste situatia dar cel mai bine ar fi sa ne ferim de aceste lucruri.
Sper ca nu am suparat pe nimeni insha allah:)
Numai bine,assalam alaikum

amina
08-25-2009, 04:50 AM
Acesta era un caz de poligamie fericita daca venea prima sotie pe forum si ne relata ea, cat de fericita e sau ma rog impacata cu ideea ca sotul are o a 2 a sotie.
Dar asa, cand vine de la a doua si mai e si tinuta secreta povestea de mama a 8 copii, te cam intrebi de unde si pana unde e un caz fericit, ca e exact cazul tipic pana la proba contrarie.
Sunt de acord cu poligamia dar sunt de acord si cu respectul fata de oameni si prima sotie trebuie trezita la realitate cat mai curand.
Cazurile de poligamie fericita sunt atunci cand cele 2 sotii se cunosc si sunt resemnate una cu alta, isi vb , se intalnesc , poate chiar sunt si prietene.
Si astfel de cazuri mai rar, dar exista.
Iar apoi acest sot nu prea s-a implicat in cresterea si educarea celor 8 copii de are timp si de alta casatorie, asa ca sa nu mai caute motive la ea k nu merge.
Asa ca , sa fim mai umili ca tanti aia merita tot respectul.

O intrebare draga sora,esti sigura ca el nu s-a implicat in educarea copiilor lui?Din pacate,numai el se ocupa de educarea lor...Este atat de greu de acceptat ca in situatia noastra sotul meu a avut motive pt a se casatori a doua oara?Cum a intrebat si una din surioarele noastre..de ce credeti intodauna ca a doua sotie este cea vinovata?

amina
08-25-2009, 04:58 AM
Ceea ce eu vreau sa transmit este de fapt ca noi ne pripim sa analizam ceva despre care nu avem habar,trebuie sa avem grija ca noi vedem situatia din afara si nu trebuie sa ne luam pacate spunand ca una din parti este vinovata.
Cat despre Alina,cine se abtine probabil considera ca nu este treba ei si fiecare cum isi asterne asa doarme.

De asta am fost si eu foarte dezamagita cand am citit toate mesajele.Se fac speculatii fara a se stii ce fel de persoana este prima lui sotie,ce fel de persoana sunt eu sau ce fel de persoana este sotul meu.E ok ca nu esti de acord cu poligamia,e ok daca nu poti accepta ca un barbat poate avea 4 sotii dar nu toti barbatii poligami isi iau sotii numai asa pt "fun".

Apoi..nu inteleg de ce subiectul acesta supara atat de mult..pana la urma poligamia este halal iar Allah stie mai bine de ce a fost permisa.Daca era crestin,sotul meu avea 2 optiuni..ori sa traiasca intr-o situatie mizerabila toata viata si sa aiba grija de copii lui..ori sa divorteze de sotia lui ce i-ar fi putut limita accesul la copii.Pt ca e musulman,alhamdu lillah,poate avea grija de prima lui sotie si de copiii lui si in acelasi timp poate fi si fericit.;)

multumesc surioara pt postarile tale!

gabriela guettat
08-25-2009, 06:14 AM
:salam:

Amina,situatzia expusa de tine,este acum clara,de aceea itzi dorim din suflet tot ceea ce este mai bun pentru voi.

Allah subhanahu shi voi shtitzi de ce asha atzi hotarat shi nu altfel.

Fie ca Bunul Allah subhanahu sa binecuvanteze tot ceea ce este cel mai bine pentru robii sai.


DRAGELE MELE SURORI SHI FRATZI ,DACA INTRATZI SHI COMENTATZI ,VA ROG SA TZINETZI CONT CA SUNTEM IN LUNA RAMADAN!

amina
08-25-2009, 04:09 PM
:salam:

Amina,situatzia expusa de tine,este acum clara,de aceea itzi dorim din suflet tot ceea ce este mai bun pentru voi.

Allah subhanahu shi voi shtitzi de ce asha atzi hotarat shi nu altfel.

Fie ca Bunul Allah subhanahu sa binecuvanteze tot ceea ce este cel mai bine pentru robii sai.


DRAGELE MELE SURORI SHI FRATZI ,DACA INTRATZI SHI COMENTATZI ,VA ROG SA TZINETZI CONT CA SUNTEM IN LUNA RAMADAN!

Multumesc mult si Ramadan Mubarak.Am simtit ca trebuie sa postez aici cu toate ca am facut-o cu o mare intarziere:o

amina
08-25-2009, 04:20 PM
assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu


sora mea, ai grija inshaAllah la ce spui....cred ca ai vrut sa spui, cine ar vrea sa fie a doua?....alhamdulillah.......nu cred ca asta viseaza o sora care si doreste o familie, copii, tata ptr copiii....poate sunt unele care si doresc restaurante si calatorii insa multeee vor o viata normala, pe care de fff putine ori o pot avea tocmai din cauza problemelor intre co sotii, reprosurile copiilor din prima casatorie etccc...sa nu judecam, va rog, numai prin prisma cazurilor pe care le cunoasteam....nu este cinstit.


pentru amina

assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu sora mea


multumim pentru increderea acordata draga sora...daca, cumva, vei avea vreodata nevoie de un sfat, de o parere, atat eu, cat si surorile mele, in limita disponibilitatii si a cunostilor noastre, inshaAllah iti vom fi mereu aproape.
sora mea, tu cred ca ai vazut cu ochii tai cat de greu se cresc opt copilasii....chiar daca sora noastra are servitoare, sofer etc..de efortul psihic nu o poate scuti nimeni...iar daca sotul nu i intelegator si ti vine cu cine stie ce pretentii cam greu faci fata...depinde de caracterul fiecaruia, de educatie, de dorinte etc.
surioara, iti spun parerea mea.....lucruri de rezolvat in viata copiiilor lui cred ca vor fi mereu iar tu vei fi cea care va trebui sa ---------------streze intelegere de fiecare data...cred, ca si multe alte surori de altfel, ca succesul in poligamie tine de nivelul de credinta, in mare parte de relatia intre co sotii....ele trebuie sa munceasca ptr Allah subhanahu wa tala, sa si multumeasca sotul si si tina familia in liniste si armonie gandindu se neincetat ca ar trebui sa i doreasca surorii ei in islam ceea ce ar face o pe ea fericita.

da, sora mea, te cred ca nu vrei sa i faci probleme si mashAllah te apreciez pentru asta, Allah sa te rasplateasca....insa....cand vei avea copilasii tai, crezi ca vei putea accepta aceeasi situatie? , crezi ca vei putea face aceleasi compromisuri cu atata usurinta? vei putea accepta ptr copiii tai un tata vizitator?...te rog inshaAllah sa te gandesti bine la toate sora mea si sa fii sincera cu tine insati si sa incerci inshaAllah sa aflii lucrurile exact asa cum stau ele , nu cum multi dintre noi incercam sa le voalam, poate, de multe ori, fara nici o intentie rea.

inshaAllah, imi doresc nespus, ca sora noastra sa accepte poligamia, sa si doreasca ca sotul ei sa fie fericit, chiar is in bratele altei femei(imi aduc cu drag aminte de povestea postata de surioara ummrashid " mi am insurat sotul" mashaAllah surioara) si sa contribuie la echilibrul, linistea si pacea ambelor familii. insa, daca ea nu o sa accepte, tu trebuie sa stii care va fi pozitia sotului tau...va trebui sa stii daca el va fi dispus sa fie departe de cei 8 copilasi si sa aleaga iubirea si fericirea din bratele tale...sunt totusi 8 copii, nu unul....inshaAllah ca ei sa nu sufere niciodata din aceasta pricina, sa gaseasca mereu iubire, sprijin si tot necesar la mama si tatal lor...nimeni niciodata nu va putea sa i locuiasca si asta e f trist:(


parearea mea, barbatii nu au nevoie de motive.....gresim de multe ori judecand faptele lor cu inima si mintea noastra, de femei...ei sunt construiti altfel si gandesc total diferit...isi pot iubi toate sotiile, poate diferit, insa le pot iubi si pot trai fericiti cu toate.


alhamdulillah ca suntem musulmani, alhamdulillah ca l avem pe Allah subhanhu wa tala, mult mai aproape decat credem uneori si alhamdulillah ca toate se platesc si pentru toate primim rasplata.....inshaAllah sa fim calauziti, sa fim departe de soapta lui seitan audhubillahi si sa l multumim inshaAllah pe Cel care ne a creeat si la Care ne vom intoarce cu totii.


o zi binecuvantata,
assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Wa salam,voi incerca sa raspund rapid intrebarilor tale.Cand voi avea copii,cum voi accepta aceasta situatie...Copiii mei insha allah vor stii care este situatia,vor stii ca tatal lor mai are inca o sotie si ca ei mai au 8 fratii.pana la urma,asa cum am mai zis,poligamia e halal si nu am de ce a ma rusina sau nu am de ce sa ma simt rau pt ca sunt a doua sotie.De ce ar fi un"tata vizitator"?Sotul meu e translator si lucreaza de acasa tot timpul dar multi barbati merg la lucru cate 8 ore pe zi si cateodata chiar mai mult,unii chiar calatoresc in interes de serviciu.Sunt ei tati"vizitatori'?

Ok..pozitia sotului meu cand va afla...Pai..chiar daca ea nu ar accepta situatia asta nu l-ar impiedica sa fie alaturi de copilasi lui.Stiu ca sotul meu nu va renunta la mine doar pt ca prima lui sotie nu este de acord..este un barbat credincios si am siguranta ca va sta alaturi de mine CU sau FARA acordul primei sotii.

Cam atat surioara
Salam