PDA

View Full Version : Siwak: Sunnah uitata



aiscia
07-06-2009, 08:23 PM
Siwak: Sunnah uitata


Unul dintre cele mai bune moduri de a proteja dintii este siwak-ul, care a fost amintit in diferite ocazii de catre Profetul, sallahu aleihi wa salam. Una dintre aceste relatari ale profetului, salallahu aleihi wa salam, a fost narat de catre Abu Hurairah:
Ibn Maajah [no. 288] relateaza ca Mesagerul lui Allah, salalalhu aleihi wa salam, a spus:" Foloseste siwak-ul, acesta curata gura si ii place lui Allah.De fiecare data cand Jibril a venit la mine, m-a trimis sa folosesc siwak-ul in asa fel incat am crezut ca devine obligatoriu (folosirea lui) pentru mine si pentru natiunea mea.Daca nu m-as fi temut ca folosirea siwakului va fi dificila pentru poporul meu, l-as fi facut obligatoriu si efectiv eu il folosesc siwak-ul atat de mult ca imi e teama ca dintii mei se desprind.” Hadith No. 1816
Profetul, salallahu aleihi wa salam ,a spus:" Daca vreunul dintre voi bea sau mananca pentru ca uita atunci va trebui sa continue sawmul sau (postul), pentru ca ceea ce a mancat sau a baut , i-a fost dat de catre Allah." Narat de catre 'Amir bin Rabi'a, “ l-am vazut pe Profet curatand dintii cu siwak in timp ce dejuna de atatea ori ca nu reusesc sa le numar.” Abu Huraira a relatat ca Profetul salallahu aleihi wa salam a spus: Daca nu ar fi fost din cauza fricii mele ca ar fi fost dificil pentru urmasii mei, as fi comandat lor sa-si curete dintii cu Siwak la fiecare ablutiune.”


La fel a fost narat de catre Zaid bin Khalid, ca Profetul ,salallahu aleihi wa salam ,nu facea diferenta intre cine dejuna si cine nu, in acest sens ( folosirea siwak-ului)

Aisha (radhiAllahu a'anha)a spus: "Profetul ,salallahu aleihi wa salam, spuse: "Siwak este o purificare a gurii si un mod de a-i face placere lui Allah."Ata’ si Qatada au spus: “Nu e nimic rau pentru voi in inghitirea salivei care se produce.”

“Multe secole, Bastonasele de mestecat au fost folosite pentru curatarea dintilor.Modelul cel mai comun si des uzat este cunoscut sub numele de Miswak. Chiar daca folosirea lui este comuna, putine studii au examinat posibilele efecte asupra gingiilor si structurilor inconjuratoare.

Scopul acestui studiu era de a examina raportul intre Miswak si sanatatea dentara..Incisivii, caninii si premolarii au fost examinati la 236 de pacienti.Toti au fost intrebati cu privire la obiceiurile lor de igiena orala si la folosirea de Miswak. Controlul clinic a inclus cantitatea de tartru gingival, imflamatia gingiilor, si leziunile carioase.

Pacientii au fost impartiti in trei grupuri: Grupul care folosea Miswak, cel care folosea periuta de dinti si un alt grup care folosea si una si alta. Rezulatele acestui studiu au indicat ca folosirea Miswak-ului poate sa influienteze acumularea de placa dentara si de sanatate.”

[Fonte: King Saud University, College of Dentistry, Riyadh 11545, Arabia Saudita. Autori: Eid MA, al-Shammery AR, Selim HA. ]

S-a sfatuit ca atunci cand o persoana foloseste Siwak, ar trebui sa inceapa cu partea dreapta, si sa efectueze o miscare laterala, orizontala in loc de sus in jos, pentru ca aceasta metoda (de sus in jos) poate deteriora gingiile.

Printre metodele de utilizare siwak, sunt urmatoarele:


1. O persoana nu ar trebui sa foloseasca siwak in fata altora sau in public, pentru ca este nepoliticos.
2. Siwak-ul ar trebui spalat dupa folosinta, pentru a-l curata de eventuale ramasite de mizerie. Aisha (radhiAllahu a'anha), a declarat: "Profetul, salallahu aleihi wa salam, folosea siwak, apoi mi-l dadea mie pentru a-l spala.il foloseam eu, il spalam si i-l dadeam din nou lui.” (Relatat de Abu Dawud, 1/45).

3. Siwak-ul ar trebui pastrat intr-un loc curat.

Trebuie sa ne amintim practicarea acestei Sunnah in toate timpurile.Este o mare pierdere uitarea Miswak-ului , mai ales ca sunt atatea Hadith care vorbesc despre importanta sa.


http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ummaymanabd/imagess.jpg http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ummaymanabd/imagesb.jpg http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ummaymanabd/imagessq.jpg