PDA

View Full Version : Infectiile urinare



Elena Tayba
07-20-2009, 02:26 PM
As-salamu alaykum dragii mei,

Sunt convinsa ca foarte multi dintre voi, dar cu precadere surorile mele, ati suferit macar o data din cauza unei astfel de infectii.
In cazul meu aceasta a devenit deja un mod de viata :(, uneori se amelioreaza, alte ori se acutizeaza, dar nu dispare niciodata cu adevarat.
Prima oara cand am avut-o se intampla acum vreo 7 ani si dupa prima cura cu antibiotice, la 3 saptamani aveam prima recidiva. Primii 2 ani au fost de nedescris, usturimi, dureri si o stare generala proasta tot timpul. Apoi am inceput investigatiile: ecografii, analize de sange, uroculturi si mi-am luat inima in dinti si am facut chiar si urografia, cu substanta de contrast. Nu s-a gasit nici o explicatie logica, nu am pietre sau nisip la rinichi, nu am vreo malformatie, nu sufar de constipatie sau de vreun alt factor care ar putea favoriza aparitia. Singurul lucru semnalat este un pH mai mare al urinei decat este normal. Am urmat o schema de tratament, mai mult de jumatate din an am luat antibiotice si totusi crizele de usturimi si-au facut linistite de cap.
Obosita de atatea pastile, doctori si analize, am luat situatia in propriile-mi maini si am incetat sa mai iau antibiotice, sa merg la doctori si sa ma intep mereu pentru analize. Am urmat un tratament naturist, dupa ce am citit multe carti de medicina homeopatica, 3 luni in primavara si 3 luni in toamna. Multe ceaiuri si toate pilulele pe baza de extracte.
Situatia s-a schimbat semnificativ, in mare pot spune ca duc o viata normala, dar inca mai sunt episoade acute si am depistat care sunt lucrurile care nu imi priesc...
De ce m-am hotarat sa scriu si sa va cer ajutorul? Pentru ca InshaAlla in curand sotul meu va fi aici si vom avea o viata normala de familie, iar cine s-a confruntat cu astfel de infectii stie ca acestea iti afecteaza foarte mult viata, nu doar cea intima, ci si starea de spirit in general. In plus, ne dorim foarte mult un copil si vreau sa ma pregatesc un pic pentru asta dinainte, nu mai sunt chiar tanara :) si ar fi de dorit sa fiu intr-o stare optima de sanatate.
Astept raspunsurile voastre, ce solutii ati adoptat voi si pe masura ce voi mai afla cate ceva, am sa va aduc la cunostinta si voua.

Allah sa va ocroteasca si sa aduca alinare tuturor celor bolnavi!

suleiman
07-21-2009, 01:42 AM
Sora Elena , din multimea de analize , ai facut si antibiograma ?!
Banuiesc ca da , si totusi sa iei antibiotice asa mult in cantitate si in timp nu este un lucru indicat , de fapt e gresit .. Acuma sincer nu stiu cat de tare o sa te mai ajute antibioticele ca sa te tratezi , mai ales ca s-ar putea ca infectiile repetate pe care le-ai facut sa fie si din cauza antibioticelor .

Acuma , natural : Ar trebui sa bei apa la greu si intruna , ca lichidele ajuta foarte mult si sa faci pauza de antibiotice .

Legat de homeopatie , te ajuta , de fapt te trateaza daca stii ce faci , si eu te sfatuiesc sa iei legatura cu sora Amal ca te poate ajuta (cred) , mai ales din punct de vedere homeopat .

Mariyah
07-21-2009, 10:26 AM
Salam

Problemele urinare sunt f frecvente acum la tineri , mai ales de cand a fost moda cu pantaloni cu talie joasa purtati iarna.Am discutat f mult pe acest aspect cu multe farmaciste si doctoritze.
Eu am 2 pietricele la rinichiul drept si uneori ma "taie", dar iau un calmant natural dizolvat in apa si dupa 5 min nu mai simt.Beau mult apa dar nu scap de pietre , apar la ecograf mereu, sunt f mici.
La mine e ereditar, mama are pietre si nu am ce face, imi voi asuma si eu mostenirea genetica dar al7amdulilah. Acum am gasit o schema de tratament pt ea sa ii sfarime pietrele fara operatie dar sa vedem . E un tratament f lung.
In cazul tau, precum a spus fratele Suleiman, e bine sa intrerupi antibioticile ca iti distrug sistemul imunitar daca le iei pe termen lung si sa incerci homeopat.
Eu am apelat la homeopatie in alt caz si a mers si tot asa ca tine fusesem la N medici, N analize si nici un rezultat.

Elena Tayba
07-21-2009, 10:32 PM
As-salaamu alaykum,

Va multumesc din suflet pentru sfaturi...
Nu am mai luat antibiotice de cativa ani...ma tratez naturist...dar niciodata rezultatul nu este permanent. Cat despre lichide...nu se pune problema ca nu beau, poate undeva la 3 l pe zi...Intr-o vreme, cand luam cu mine la serviciu cate o sticla de 2 l de diverse ceaiuri pt. aceasta problema...a fost ok. Dar la un moment dat ti se uraste si scarbeste la propriu de atata amarala :(.
Astept idei de tratamente naturiste...pentru ca asa cum va spuneam, voi merge sa fac analize si sa incep sa "atac" problema din nou, pe toate fronturile...dar m-am cam resemnat ca voi scapa definitiv...
A incercat cineva Urovaxom? Cum se administreaza?

Ma'a salaama

dunia
07-22-2009, 03:09 PM
Cateva sfaturi in legatura cu aceasta ar fi sa nu mai porti imbracaminte stramta, ma refer la pantaloni si chiloti, fara chiloti tanga sau cum s-or fi numind prin Romania chilotii aceia cu ata, acuma putin neplacut cand mergi la toaleta intotdeauna sa te stergi din fata inspre spate, scuzati dar nu stiu cum sa dau informatia aceasta mai frumos:D.Astel eviti bacteriile din zona anusului sa ajunga la uretra. De asemenea sa nu consumi bauturi cu cafeina, de exemplu cea negru, cafea etc.
La femei uretra este mai aproape de anus si mai e si scurta si bacteriile ajung repede in vezica urinara. Daca nu o tratezi poti ajunge la infectii ale tractului urina superior si complicatii. Din pacate prin contact sexual uretra se irita si esti si mai expusa la infectii urinare.
Iti recomand sa bei foarte multa apa ca sa elimini bacteriile din vezica, sa mergi la toaleta ori de cate ori ai nevoie si sa elimini toata urina si sa bei suc de cranberyy, nu imi vine in minte cuvantul in romana, cine il stie scrieti-l ca am un lapsus, e cam scarbos sucul, eu nu prea il suport dar da rezultate. Daca iei medicamente ce contin warfarina nu poti bea acest suc.
Dupa orice activitate sexuala sa iti golesti vezica complet, si sa te speli in regiunea intima de cate ori poti. Daca ai asemenea probleme deschiderea uretrei se irita foarte tare deoarece este sensibila.Si chiloti strict de bumbac
Cam astea ar fi sfaturile mele, eu am avut infectii continue cativa ani insa acum sunt OK, am luat antibiotice o gramada, depinde si ce antibiotice ti-au prescris, trebuie sa fie bune pentru infectii la aparatul urinar.
In strainatate se gasesc niste plicuri pe care sa le bei cand ai o infectie, nu contin antibiotic neaparat ci un dezinectant, nu stiu daca este si in Romania asa ceva dar intreb daca vrei am o prietena farmacista care a lucrat multi ani in Romania si poate stie echivalentul de acolo.

Pe deasupra sarcina favorizeaza instalarea unor astfel de infectii si nu vei putea lua antibiotice in timpul sarcinii.

Mariyah
07-22-2009, 04:56 PM
Uricol e medicamentul acela la pliculetz fara antibiotic.

Mariyah
07-22-2009, 05:01 PM
Am dat submit prea repede, mai e Urinal, Cistiflux, Renalex insa eu recomand Uricol, orice durere trece instant.

dunia
07-22-2009, 07:35 PM
Cam asa ceva se numesc nu stiu sigur, si mama mea umbla cu plicurile dupa ea ca si ea face o gramada de asemenea infectii, si spune ca sunt bune. Ea de exemplu a facut nenumarate infectii ca urmare a unei operatii de anul trecut cand a avut nevoie de introducerea unei sonde in vezica urinara.Eu nu stau sa beau plicuri, daca am probleme iau antibiotice un curs intreg, eu sunt mai mult adepta medicamentelor decat a tratamentelor naturiste, insa depinde de la caz la caz uneori nu poti sa iei antibiotice din diferite cauze si atunci trebuie cautate tratamente alternative

Elena Tayba
07-22-2009, 11:08 PM
As-salamu alaykum surorile mele,

Va multumesc inca o data, din suflet.

In ceea ce priveste purtatul lenjeriei tanga sau string, aceasta iese din discutie, nu am fost niciodata adepta...si nici pantaloni stranti sau cu talie joasa...

Cat despre Uricol, este intradevar singurul care isi face efectul in crizele acelea cumplite de usturimi...dar este temporar.

De mare ajutor este Urinal, pastilele cu extract de merisor...si au mai iesit unele acum cu extract de afin african sau cam asa ceva, am uitat numele :(...dar trebuie facuta cura de cel putin o luna, cu cel putin 3 pastile pe zi. Le-am incercat pe aproximativ toate...ar mai fi Uronatul, tot un produs nou, pe baza de plante...Urinex-ul, de acelasi producator egiptean ca si Uricolul...
Acel Urovaxom de care va spuneam, se presupune a fi un fel de autovaccin...special creat pt. tipul acesta de infectie...si se face o cura de 3 luni...chiar de la debutul tratamentului cu antibiotic.
Produsele cu extracte de afin, merisor etc. au rolul de a modifica pH-ul urinei, stiut fiind ca bacteriile tip E. Colli se dezvolta in mediu acid....ele nu vindeca, ci doar favorizeaza eliminarea lor si aderararea la peretii vezicii.
Este totusi surprinzator cum cu toata evolutia medicinei, nu s-a gasit un leac definitiv pentru asta...cred ca de vina este si administrarea "dupa ureche" a antibioticelor, care au dus la dezvoltarea rezistentei bacteriilor la anumite antibiotice.
De atatia ani de cand ma confrunt cu aceasta problema, nu am dezvoltat inca rezistenta la un antibiotic, dar boala recidiveaza usor.
Azi mi-am dus urina pentru urocultura...si cum va spuneam, concomitent cu antibioticul, voi incepe iar cu ceai Diurosept, cu Urinal, cu Uricol si Urovaxom.
Pe urma...din toamna, iar o cura de intarire a sistemului imunitar...asta a functionat cel mai bine. Eu am folosit Septilin, Echinaceea si Catinofort. Mai stiti si altele?

Allah sa va ocroteasca!

Ma'a salaama

dunia
07-23-2009, 01:39 AM
Ce mi-am amintit acum e sa nu te speli in acea zona decat cu ceva care n contine parfum sau detergent, sunt geluri speciale, si sa ai grija sa fie limpezita bine lenjeria intima
Din pacate in Romania se cam dau antibiotice aiurea, tot felul de antibiotice care nu au efect in infectii urinare, doar ametesc situatia cum s-ar spune

InshAllah sa iti revii cat de repede

meebed
07-24-2009, 12:36 AM
Draga Elena

Sa-ti spun si eu prin ce am trecut cu fetita mea cu ceva ani in urma
Cam de pe la varsta de 2 ani jumatate o lua cu temperatura deodata 39-40-41.Cand alte mame erau alarmate daca copilul ar fi atins 40 de grade temperatura eu deja eram obisnuita ca la a mea incepea cu 40 .
O tratam cu supozitoare ce aveam in casa si fugeam cu ea la doctor.Prima data ca are rosu in gat ,apoi ca are altceva o tratam pe moment dar cam dupa 3-4 luni pateam la fel.Ajunsesem ca supozitoarele nu-si mai faceau efectul,ba chiar nici cateva antibiotice mai slabe,cele pe care le lua la inceput,apoi nici cele mai tari,ajunsesem sa-i dau Rocephine care la vremea respectiva era cel mai tare antiniotic.Un doctor mi-a dat o solutie de a-i scade temperatura pe moment pana ajung cu ea la doctor.O bagam in cada cu apa la temperatura de 37 de grade,apa era pana in dreptul inimii,pe parcurs ce se racea apa din cada i scadea si ei temperatura.Eram disperata si ma simteam neputincioasa,mereu mersesem cu ea la analize si asta timp de aproape trei ani si nu aveam un diagnostic exact.
In final dupa o lunga internare in spital mi s-a spus ca atunci cand era mica avusese o raceala si nu i se recomandase tratamentul corect,de acolo se dezvoltase o infectie urinara cu Protaeus Mirabillis care ajunsese cronica.
In urma acestor investigatii si a rezultatului trebuia sa-i dau un an de zile antibiotice,trei feluri pe care le alternam.Eram disperata,ma gandeam la urmari,ce urmari o sa aiba asupra organismului ei aceasta lunga perioada de antibiotice.
Intamplator(Allah a vrut asa)m-am intalnit cu o veche amica la externare si avand drum comun spre casa am inceput sa discutam despre ce problema aveam fiecare.Ea imi spunea ca venise sa faca analize tot pt o infectie urinara dar cu E Colli care tot asa devenise cronica.Era bucuroasa ca-i iesise rezultatele bune.Mi-a spus si secretul tratamentului ei.
Exista pe piata o carte la vremea respectiva(si poate ca se mai publica)numita Sanatate din Farmacia Domnului,o carte cu plante fiecare specifica unei boli,cu ceaiuri si metode de culegere a plantelor.
Am cumparat-o si eu si din acel moment m-am decis;nu-i voi da nici un antibiotic fetei ci numai ceaiuri si bai de plante.Asa am facut.Tatal meu,Allah sa-l ierte si sa-l odihneasca,m-a ajutat enorm la culegerea plantelor.Pentru ca era pensionar si avea timp,mergea sa culeaga plantele la timpul indicat in carte,fie ca era dimineata sau la pranz,fata mea nu mai stia ce este apa si bea numai ceai indulcit foarte usor cu miere daca era cazul daca nu il bea ca atare.Era infuzie mai mult deci nu era amar era suportabil.I faceam bai de plante exact cum scria in carte,imi amintesc ca cele mai utilizata plante au fost,urzica,ceaiul de coada soricelului,cel de coada calului si mai alternam si altele .
Un an de zile a tinut acest tratament,un an de zile fata mea nu a baut nici o picatura de apa ci numai ceai si faceam baile recomandata in carte.
Dupa un an de zile cand am facut analizele nu-mi venea sa cred ca nu mai avea nimic.
Credeam ca e o greseala ,le-am repetat din nou la sanipid(aveam o cunostinta acolo)si tot negativ au iesit.Dupa o luna le-am repetat din nou.Dupa trei la fel,dupa 6 luni dupa un an,nimic.Acum fata mea este mare,este domisoara si alhamdulillah nu a mai avut de atunci nici un fel de probleme cu acea infectie.Am scapat de ea pt totdeauna.Doctora care stia tot istoricul si care la vremea respectiva ma facuse mama iresponsabila ca intrerup tratamentul de un an de zile non stop antibiotice,acum rosea cand ma vedea si spunea ca intr-adevar medicina traditionala uneori face minuni.
Ce pot sa spun draga Elena,pe langa tratamentul medicamentos pe care il iei nu renunta la plante,ba chiar cauta sa gasesti acea carte,cine stie poate ca daca vei incerca si tu pe o perioada mai lunga ceaiurile recomandate acolo ,vei scapa si tu de problemele pa care le ai.
Multa sananate iti doresc

Elena Tayba
07-26-2009, 10:11 PM
As-salaamu alaykum wa rahmatuallahi wa barakatuhu

Allah sa va rasplateasca, draga mea...si eu am mai mare incredere in leacurile medicinale, spuneam in primul post, am urmat schema aceea de terapie care a tinut mai bine de 6 luni, cu dozaje si medicamente diferite, dar fara nici un rezultat. Plus ca efectul pentru restul organismului nu este benefic.
Am sa caut cartea, InshaAlla sa o gasesc...desi si plantele la care avem noi acces, la plafar sau la taranii care le culeg, poate nu respecta intocmai normele...
Sunt multe aspecte neplacute legate de aceasta boala...iar acum, ca nou revertita, ma gandesc la Ramadan-ul ce se apropie si care va fi primul pentru mine...dar ma rog lui Allah sa ma ajute, pentru ca fara apa pe parcursul intregii zile, cu siguranta pe inserat voi fi ca in flacari de usturime :(
Sunt deschisa tuturor sfaturilor, Allah sa va rasplateasca si sa va ocroteasca!

Ma'a salaama

meebed
07-27-2009, 07:14 PM
Assalamu aleikum surioara
Incerc sa-mi imaginez prin ce treci si cu adevarat organismul tau are nevoie de lichide,poate daca vei incerca si acest tratament cu plante vei vedea inshallah o schimbare de situatie,si nu neglija nici baile de plante ,ajuta foarte mult la tot aparatul urinar
Inshallah sa te faci bine sa nu mai suferi din aceasta cauza

Elena Tayba
07-27-2009, 07:31 PM
As-salaamu alaykum wa rahmatuallahi wa barakatuhu, sora draga Mebeed

Iti multumesc inca o data pentru gandurile bune si pentru sfaturi...am sa incerc si aceasta abordare.
InshaAlla situatia se va ameliora, pentru ca am inteles ca noi, femeile suntem predispuse acestei afectiuni, care odata aparuta, are mai mult de 50% sanse de recidiva.
Allah sa te binecuvanteze si sa ocrotesca pe tine si cei dragi.

Va multumesc la toti si astept in continuare sfaturi...

Ma'a salaama

genan
07-27-2009, 09:49 PM
e ceva ce eu nu inteleg, si anume: tu cand ti-ai facut ultima data o urocultura sa vezi cu ce germene esti infectata? e important sa faci asa ceva, pt ca poti crede ca ai cistita rezistenta la tratament, insa din culturi poti observa ca infectiile astea nu sunt mereu cu acelasi germene.
deasemenea, daca de ani de zile ai ITU, trebuie sa cauti mai profund, sa vezi care sa fie cauza (pietre, in rinichi sau chiar in vezica, o malformatie a uretrei, etc)

Elena Tayba
07-27-2009, 10:39 PM
As-salaamu alaykum,

Am facut de fiecare data urocultura cu antibiograma, am spus asta, de fiecare data aceeasi E. Colli.
Am facut ecografii peste ecografii, am facut urografie cu substanta de contrast...nu s-a evidentiat niciuna din cauzele mentionate: pietre, nisip, constipatii, malformatie...am mentionat si asta. Singura neregula semnalata este un pH mai mare al urinei...care favorizeaza dezvoltarea germenilor...
Am ajuns si la Fundeni la Dr. Sinescu, care este o autoritate in domeniu...mi s-a spus ca probabil sistemul meu imunitar are o bresa in aceasta sfera...si ca am capatat o sensibilitate.
Nu am luat tratamente dupa ureche cu antibiotice :(
Acum am dus din nou urina pt. urocultura, ca sa am un nou punct de plecare...

Cam asta este situatia...doctorii au spus ca nu este iesit din comun ca infectia sa se cronicizeze...

Ma'a salaama

genan
07-27-2009, 11:44 PM
am inteles acum ... da, asa este, nu sunt putine cazurile in care ITU se cronicizeaza.
am vazut undeva mai sus ca intrebai de Urovaxom. daca tot ai o noua urocultura, poti lua asociat cu antibioticoterapia si 3 luni, 10 zile/luna cate o pastila de Urovaxom. Este un stimulent al imunitatii locale urinare. Daca mereu isi iese E. colli , si nici cu Urovaxom nu o sa observi ca ti se va ameliora starea, poti merge sa iti faci un autovaccin din tulpina ta proprie de E. colli. Asta se face in ultima instanta, nu e deloc cpomod, avand in vedere ca trebuie sa iti faci zilnic o injectie.
e bine ca ai mers la prof. Sinescu, si te-a consultat. Eventual sa vezi un nefrolog, desi daca ai facut atatea eco si urografii IV, nu stiu ce s-ar mai putea,... cu siguranta problema ta se rezuma la acel pH alcalin care e un factor etiologic major al infectiilor.