PDA

View Full Version : Program pentru invatarea Quranului .



suleiman
07-24-2009, 09:58 PM
Assalamu 'Alaikom .

Administratorul site-ului islamcluj.ro va invita sa invatati Quranul online .

Programul este foarte frumos , aveti Quranul in araba (in dreapta) iar in stanga : 1- Cum se pronunta , 2- Traducerea sensului versetului .

Ceea ce nu-mi place , si l-am discutat cu domnul S. , ca pronuntia nu e pe baza limbii romane ci a limbii engleze , de exemplu in loc de I au folosit EE , si in loc de ' pentru Hamzah au folosit AA , sau oo in loc de u . Raspunsul a fost ca metoda aceasta a fost testata de unii frati si surori romani si care au spus ca li mai usor asa decat cu alfabetul roman .

Important ca auziti versetul asa cum se pronunta si asa invatati mai usor .

Sper sa va fie de folos , si sa invatati cat de bine , iar daca aveti probleme puteti sa le raportati aici sau in site-ul programului .

Utilizarea :
Intrati in : http://www.islamcluj.ro/coran-flash.html
In dreapta aveti quranul in araba , umblati cu mouse-ul pe orice verset si observati ca in partea stanga o sa apara pronuntia si traducerea .
Pentru a asculta versetul , dati un click cu mouse-ul pe versetul in araba si o sa ascultati versetul in araba .

ALLAH sa ne ajute in raspandirea religiei Lui .

Suleiman .

Subiectul ramane inchallah aici o vreme , apoi il mut la biblioteca .

sara
07-26-2009, 01:13 AM
Allah sa va rasplateasca .
.................................................. ........

Rafa'
08-11-2009, 11:53 AM
Assalamu aleykum

Multumim frumos. Excelenta idee. Putem invata mai usor si, probabil ca acum ne vom face si timp, mai ales ca vine Ramadanul si suntem dispusi sa facem mai mult decat peste an...desi nu este corect. Allah sa va rasplateasca!