PDA

View Full Version : Leacuri populare din plante medicinale



aiscia
07-29-2009, 01:14 AM
Insomnie

O cana de lapte caldut cu putina scortisoara si indulcit cu miere va va face somnul mult mai dulce. Sau puteti bea o cana de ceai de rozmarin sau de paducel. De asemenea, e preferabil sa va masati tamplele cu balsam de lamaie sau de lavanda inainte de culcare. Supa de ceapa si chiar ceapa simpla va linistesc si va detensioneaza.

Paduchi

Cea mai buna metoda de a scapa de paduchi este sa va frecati scalpul cu scortisoara sau cu sucul obisnuit din storcerea frunzelor proaspete de patrunjel. Daca vi se pare prea complicat, atunci amestecati in cantitati egale o parte de apa cu o parte de gaz si aplicati lotiunea pe par cu un sfert de ora inainte de spalare.

Arsuri in capul pieptului

Cele mai la indemina leacuri sunt lamaia, albusul de ou si piperul. Eficiente se dovedesc a fi si frunzele de varza aplicate direct pe piept.

Probleme cardiace

Unul dintre remediile cele mai bune pentru ameliorarea durerilor cardiace este ceaiul din frunze uscate de paducel indulcit cu miere. Daca suferiti cu inima e bine sa introduceti in meniul dumneavoastra cit mai des legume radacinoase, cum ar fi morcovii sau ceapa. De asemenea incercati sa inlocuiti treptat apa cu ceaiul si zaharul cu zaharina sau cu mierea de albine.

Hipertensiune

Exista mai multe posibilitati de a diminua presiunea sangelui in cazul in care suferiti de hipertensiune.
1. Ceai de paducel, de ghimbir, de musetel sau din frunze uscate de trifoi. Mirosul patrunjelului proaspat, al scortisoarei, al lavandei si al violetelor ajuta la prevenirea ametelilor si a starilor de lesin.
2. Ca fructe si legume va recomandam sa consumati cu precadere cartofi, mere, ceapa si praz.

Hipotensiune

Paducelul este planta cu ajutorul careia puteti echilibra presiunea sanguina a organismului dumneavoastra. Pe langa acesta mai puteti apela si la brom, lavanda, rozmarin sau papadie.

Isterie

Impotriva isteriei se recomanda administrarea de trei ori pe zi, inainte de fiecare masa, a unui ceai obsinut prin fierberea unei cantitati egale de flori de musetel, valeriana, tei si mitisori.

Indigestie

Medicina populara va propune ca leac pentru indigestie mararul, piperul, cimbrul si molura. Ca si lichide folositi sucul de la un cartof ras sau albusul de ou. Ceaiul de paralute, de lavanda, de ghimbir sau din frunze de trifoi este foarte bun in tratarea problemelor de natura digestiva.


Durere de sani

Atunci cand alaptati si va dor sanii cel mai bun remediu este sa mancati orz incoltit. O alta solutie este sa zbrobiti bine cateva frunze de patrunjel proaspat sau de alun sau o mana de flori de musetel, pe care sa le aplicati extern, direct pe zona cu probleme.

Dificultati de respiratie

Ceaiul de paducel ajuta la reglarea tulburarilor de respiratie cauzate in primul rand de disfunctionalitati cardiace. Daca vi se intimpla sa aveti palpitatii puternice, puteti sa mai incercati un alt remediu, si anume, sa beti un pahar de apa calduta indulcita cu doua lingurite de zahar.

Bronsita

Pentru tratarea brositei puteti apela la ajutorul mai multor plante cum ar fi: angelica, coada soricelului, trifoi, ghimbir, paralute, molura, usturoi, smirna, maghiran, fruzele de patrujel sau de ceapa verde, cimbru. Indiferent de tipul de ceai preparat, folositi ca indulcitor miere de albine.

terapii-naturiste.com

aiscia
07-29-2009, 01:22 AM
Vanatai

Din vechi timpuri se obisnuieste sa se previna aparitia vanatailor prin aplicarea pe zona lovita a unei comprese imbibate cu otet. Ce alte posibilitati mai aveti:
1. aplicati de mai mult ori comprese cu apa fierbinte sau foarte rece
2. puteti folosi ca si comprese frunze de varza
3. frecati zona respectiva pana se inroseste dupa care ungeti cu ulei de masline
4. pentru a preveni marirea vinataii puneti pe rana ceara firbinte si lasati-o sa actioneze zece minute dupa care reluati procedeul
5. amestecati frunze de de patrunjel proaspat tocat cu unt. Ungeti cu crema obtinuta zona afectata.


Arsuri

Cel mai rapid mijloc de a preveni durerea provocata de arsuri sau de opariri este de a pune mina sau zona afectata in apa foarte rece. O alta modalitate recomandata in medicina traditionala este de a unge zona arsa cu miere, cu zeama de la un cartof ras sau cu un albus de ou batut spuma. Mai puteti de asemenea sa va preparati in casa o crema ce contine urmatoarele ingrediente: un morcov ras amestecat cu o lingurita de miere sau un fir de praz maruntit bine si fiert in lapte. Daca nu aveti la indemina ingredientele pe care vi le-am enumerat, atunci apelati pur si simplu la o alifie din galbenele. Dupa ce ati uns rana cu o astfel de crema, aplicati cataplasme cu frunze de urzica sau de platan.

Cataracta

O mixtura de zeama de lamaie cu scortisoara si cu putina apa calda este cel mai cunoscut leac impotriva cataractei. Infuzia de cimbru se dovedeste de asemenea eficienta. Plante cu efect terapeutic folosite in tratarea cataractei mai sunt si: ghimbirul, rozmarinul, trifoiul, trandafirul, lavanda, coada soricelului, ceapa si usturoiul. Ca ingrediente in alcatuirea diferitelor creme puteti folosi piper, otet, frunze de alun salbatic si ulei de masline.

Anemonele

Anemonele se folosesc in tratarea bolilor respiratorii in general, cum ar fi astmul, bronsita, guturaiul. Mai sunt recomandate si ca leacuri impotriva problemelor de natura digestiva sau nervoasa.

Angelica

In medicina populara frunzele de angelica erau mereu folosite datorita proprietatilor lor antiseptice si antiinflamatorii. De exemplu, in anul 1665, cand asupra londonezilor s-a abatut Marea Ciuma, pentru a preveni raspandirea molimei si infectarea celor sanatosi, fiecare om era obligat sa bea ceai din frunze de angelica sau sa mestece radacini de angelica.
Pe de alta parte, angelica ajuta la recuperarea apetitului pierdut, fie ca vorbim despre pofta de mincare sau pofta de a face dragoste.
Ceaiul de angelica e bun atat pentru reglarea sistemului digestiv, cit si pentru linistirea bronhiilor inflamate, pentru scaderea febrei, pentru neutralizarea crampelor biliare, pentru atenuarea problemelor de natura renala, precum si pentru imbunatatirea vederii si a auzului.
Din pacate acum efectele terapeutice ale acestei plante nu mai sunt la fel de apreciate ca in trecut. Astazi angelica este mai mult folosita sub forma de cristale, in bucatarie, pentru decorarea prajiturilor.

Antiseptice

Exista o serie de plante foarte apreciate in medicina populara pentru proprietatile lor antiseptice. Printre acestea se numara usturoiul, menta, stejarul si violetele.

Merele

Dintotdeauna merele au fost considerate adevarate izvoare de sanatate. Medicina moderna recunoaste calitatile antivirale deosebite ale acestui fruct, recomandand tuturor sa consumam cel putin un mar pe zi.
In medicina traditionala marul are numeroase intrebuintari, fiind un element nelipsit din majoritatea leacurilor.
Deliciul merelor a fost apreciat inca de pe vremea vechilor greci, care le comparau gustul cu cel al mierii. Iar din meniul oricarui demnitar al Imperiului Roman nu puteau lipsi aceste fructe.
Se stie ca marul poate fi consumat ca laxativ sau ca tratament impotriva diareei, dar si ca regularizator al aciditatii stomacale.
Cu ajutorul merelor circulatia fluidelor din organism se normalizeaza si orice problema de natura renala dispare.
Compotul de mere, placinta de mere sau merele in foetaj sunt atat o delicatesa a bucatariei din estul Europei, cat si un leac extraordinar pentru insomnie.
Fiind considerat un medicament universal datorita numarului bogat de vitamine pe care il contine, marul actioneaza impotriva: artritei, nevralgiei, afectiunilor cardiace, anemiei, letargiei, febrei ridicate etc.
Din coaja uscata a marului se prepara ceai, iar din pulpa se poate obtine prin amestec cu putin ulei de masline o alifie foarte buna impotriva ranilor deschise.
Atunci cand va doare urechea va puteti masa usor zona afectata cu alifie din pulpa de mar. Daca va simtiti ochii obositi taiati doua felii de mar si aplicati-le pe pleoapele inchise. Incercati sa va relaxati fizic si psihic macar 15 minute si apoi veti fi ca nou.

sara h
08-10-2009, 12:57 PM
:salam:
noroc cu babutele noastre al7amdulella:D chiar sunt utile sunele dintre aceste leacuri,serios, chiar am incercat si dau rezultate.
De ex: de la bunica mea stiu cand avem arsuri la stomac doar bagam degetul in putin otet si apoi doar atingem cu acest deget limba ( doar atingere evident, sa nu se bea ) si este extraordinar in 10 min il calmeaza pe stomacel !
Multumim aiscia pentru sfaturi

genan
08-13-2009, 03:32 AM
nu vreau sa par carcotasa, insa vreau sa imi explicati si mie, daca stiti, cum sa se duca pirozisul (arsura de la stomac) numai atingand cu limba degetul inmuiat in otet? :rolleyes::rolleyes: daca e asa, de ce s-au mai fabricat atatea feluri de pastile speciale pt asa ceva (inhibitorii de pompa de protoni) ? eu cred ca e vorba strict de efectul placebo.... :( :(

sara h
08-13-2009, 10:12 PM
:salam:
Genan surioara , de ce nu incerci sa verifici singura?
Eu de fiecare data fac acest lucru si nu imi mai trebuiesc pastile pentru calmarea aciditatii.
Daca era vreo prostie, sa fii sigura ca nu mai veneam aici sa o postez , dar wallahi nici eu nu am crezut la inceput, si s-a dovedit a fi adevarat !

genan
08-13-2009, 11:24 PM
:salam:
Genan surioara , de ce nu incerci sa verifici singura?
Eu de fiecare data fac acest lucru si nu imi mai trebuiesc pastile pentru calmarea aciditatii.
Daca era vreo prostie, sa fii sigura ca nu mai veneam aici sa o postez , dar wallahi nici eu nu am crezut la inceput, si s-a dovedit a fi adevarat !

in primul rand nu incerc, pt ca n-am de ce , nu am astfel de suferinte..
insa raman la ideea mea ca e vb strict de efectul placebo. m-am tot gandit si nu vad nici cea mai mica legatura dpdv fiziologic/medical intre gustul acru perceput la respectivul moment si scaderea aciditatii gastrice... mai ales ca dpdv al "cum se produce" , pt fiecare in parte, sunt implicate structuri si functii TOTAL diferite!!!!

sara h
08-14-2009, 11:39 AM
:salam:

Medical,asa o fi , nu sunt in masura sa dau verdicte ca nu am calificare in asa ceva, dar practic raman tot la ideea mea !
Atunci daca tu esti asa cunoscatoare imi explici si mie de ce lamaia ( cu gust acru la fel ca otetul) calmeaza tot arsurile in capul pieptului?



Arsuri in capul pieptului

Cele mai la indemina leacuri sunt lamaia, albusul de ou si piperul.

Nu ti se pare ca au oarecum o legatura?

genan
08-14-2009, 05:53 PM
:salam:

Medical,asa o fi , nu sunt in masura sa dau verdicte ca nu am calificare in asa ceva, dar practic raman tot la ideea mea !
Atunci daca tu esti asa cunoscatoare imi explici si mie de ce lamaia ( cu gust acru la fel ca otetul) calmeaza tot arsurile in capul pieptului?




Nu ti se pare ca au oarecum o legatura?


deci, lamaia (si oricare alt citric) este total neindicata a se consuma in bolile cu hiperaciditate gastrica, asa cum e "arsura din capul pieptului"... la fel si piperul , ca si oricare alt condiment tare, ce irita mucoasa gastrica.
albusul nu are ce rau sa faca, mai ales ca are un ph alcalin crescut, in jur de 8-9, deci din aceasta cauza este recomandat, scazand astfel aciditatea.
deci, nu , nu vad nici o legatura intre albus pe de o parte si lamaie si piper, pe de alta parte.
sper ca am fost cat de cat explicita.. sau oricum, practic, ramai tot la ideea ta asa cum ai mentionat....
:beberon:

sara h
08-18-2009, 09:19 PM
deci, lamaia (si oricare alt citric) este total neindicata a se consuma in bolile cu hiperaciditate gastrica, asa cum e "arsura din capul pieptului"... la fel si piperul , ca si oricare alt condiment tare, ce irita mucoasa gastrica.
albusul nu are ce rau sa faca, mai ales ca are un ph alcalin crescut, in jur de 8-9, deci din aceasta cauza este recomandat, scazand astfel aciditatea.
deci, nu , nu vad nici o legatura intre albus pe de o parte si lamaie si piper, pe de alta parte.
sper ca am fost cat de cat explicita.. sau oricum, practic, ramai tot la ideea ta asa cum ai mentionat....

Vorbeam de OTET , nu de albus , ai luat-o cu albusul....oricum citeste aici (http://www.click.ro/SuplimentulClick/Supliment_sanatatea-ta/5-remedii-pentru-arsurile-de-stomac)( nr. 5) ca si altii au gasit un bun efect a otetlului de mere in tratarea arsurilor la stomac !
O spun si doctorii, nu numai eu :p

genan
08-19-2009, 12:52 AM
Quote
Originally Posted by "aiscia"
Arsuri in capul pieptului

Cele mai la indemina leacuri sunt lamaia, albusul de ou si piperul.

Nu ti se pare ca au oarecum o legatura?




eu la aceasta intrebare a ta am raspuns..

sara h
08-19-2009, 12:19 PM
Inseamna ca nu ai inteles, m-ai tot contrazis despre otet, iar intrebarea pe care ti-am pus-o era legata de lamaie si otet ca ar avea o legatura intre ele ca amandoua sunt acide , la asta m-am referit !
Oricum subiectul este inchis din partea mea, acum ca am si o confirmare le cele afirmate despre otet , sunt chiar linistita !
Salam .....

genan
08-19-2009, 03:20 PM
pai da.. si otetul si lamaia sunt acide si CONTRAINDICATE in "arsurile de piept" ... nu stiu cum sa iti mai raspund ca sa ma intelegi...

fie subiectul inchis de vrei, insa daca va face cineva vreo hemoragie digestiva superioara cand va lua otet de-l doare stomacul, sa nu t emiri!

salm si tie!

suleiman
08-19-2009, 03:53 PM
Genan ,

Cu tot respectul pentru tine si pentru medicina pe care ai facut-o si pe care si eu am facut-o (medic din 2004) , iti zic :

Medicina pe care am invatat-o nu reprezinta nici 10 % din medicina care trebuie sa o cunoasca un medic , iar daca analizez lucrurile ajung sa zic ca medicina actuala , din pacate , nu este decat o falsa medicina bazata pe chimicale si pastile care trateaza un lcuru si dauneaza altul , de fapt nu trateaza ci elimina simptomele fara si cauza .

Nu trebuie sa luam lucrurile asa orbeste , ci sa le analizam, le studiam , le caracterizam . Nu vorbesc despre otet si nici despre lamaie , dar , iti pun o intrebare si te rog sa-mi raspunzi sinceri , ca si medic .


Vindecarea este in trei : O gustare de miere , o taietura de ventuza si cauterizarea cu focul , iar eu interzic "ummati" (musulmanilor) cauterizarea .


Al-Bukhari



Ce parere ai despre acest Hadith ?

Daca vine la tine un pacient si iti zice ca in antecedente a avut ulcer , si tu ii faci analize pentru ulcer iar nu mai are , si il intrebi ce tratament a folosit ? el iti zice : "Pai , am mancat zilnic cate un pic de miere, si mi-a trecut" , ce-i spui ?!

Placebo , scade durerea dar nu trateaza , insa sunt multe si multe lucruri naturale care elimina si cauza si simptomele , si atunci tot placebo ?!

suleiman
08-19-2009, 04:05 PM
Otetul este acid , ajute la multe dar si strica unele .
Lamaia la fel , ajuta in anumite boli dar face si altele pe langa .

Daca un om are acid in stomac , si primeste lamaie sau otet cu ce poate sa-l ajute ?

Aiscia , eu cred ca ai vrut sa zici ca otetul se foloseste in laringita , si da se foloseste in laringinta dar nu si in durerile pieptului .

------------

Va rog nu mai exagerati nici cu medicina ca le face pe toate si nici cu sfaturile bunicii ca le fac pe toate ...

Si mdecinia ajuta , si leacurile ajuta , si homeopatia ajuta , si ...

Doar ALLAH vindeca .

genan
08-19-2009, 04:52 PM
Genan ,

Cu tot respectul pentru tine si pentru medicina pe care ai facut-o si pe care si eu am facut-o (medic din 2004) , iti zic :

Medicina pe care am invatat-o nu reprezinta nici 10 % din medicina care trebuie sa o cunoasca un medic , iar daca analizez lucrurile ajung sa zic ca medicina actuala , din pacate , nu este decat o falsa medicina bazata pe chimicale si pastile care trateaza un lcuru si dauneaza altul , de fapt nu trateaza ci elimina simptomele fara si cauza .

Aici nu sunt deacord cu tine, pt ca multe si trateaza cauza, cum ar fi infectiile, de orice tip ar fi ele.. vrei sa zici ca nu se trateaza si cauza? sau.. cancerele din aria hematologice - nu sunt care se si vindeca si nu mai fac nici recidive? deci cauza...

Nu trebuie sa luam lucrurile asa orbeste , ci sa le analizam, le studiam , le caracterizam . Nu vorbesc despre otet si nici despre lamaie , dar , iti pun o intrebare si te rog sa-mi raspunzi sinceri , ca si medic .


Vindecarea este in trei : O gustare de miere , o taietura de ventuza si cauterizarea cu focul , iar eu interzic "ummati" (musulmanilor) cauterizarea .


Al-Bukhari



Ce parere ai despre acest Hadith ?

Daca vine la tine un pacient si iti zice ca in antecedente a avut ulcer , si tu ii faci analize pentru ulcer iar nu mai are , si il intrebi ce tratament a folosit ? el iti zice : "Pai , am mancat zilnic cate un pic de miere, si mi-a trecut" , ce-i spui ?!

Cu toata sinceritate iti zic ca il voi privi cu putin scepticism, apoi ii spun ca da, stiu si eu ca se intampla miracole de acest gen, ca sunt chestii naturale care ajuta la vindecare. Eu n-am sustinut ca nimic din ce e natural n-ajuta, doar ca nu vad oportunist ca TOT ce e boala sa fie vindecat cu buruieni si leacuri de-ale bunicii de tot felul...

Placebo , scade durerea dar nu trateaza , insa sunt multe si multe lucruri naturale care elimina si cauza si simptomele , si atunci tot placebo ?!

Pai vezi, deci se poate elimina si cauza prin plante/chestii naturale, atunci de ce nu si prin chestii strcit farmacologice?

O sa caut un studiu pe care l-am citit recent si o sa ti-l trimit si tie... Ideea e urmatoarea: erau niste pacienti cu cancer bronhopulmonar cu ------------ si alte afectiuni asemanatoare... adica diferente majore intre stadile cancerului si intre afectiuni nu erau... Dpdv al tratamentului o parte au facut numai chimioterapie, o alta parte chimio (aceleasi chimioterapice ca prmii) plus tratament naturist chinez , iar o a treia categorie numai acest tratament naturist... Surprinzator sau nu efectele au fost urmatoarele: aia de-au facut numai chimio au avut evolutia scontata direct proportionala cu stadiul bolii lor, cu decesul survenit asa cum se stie, in aceste circumstante... AL doilea grup, care au facut chimio si tratament naturist au facut compplicatii cu o rata de mai mul tde jumate fata de primii (complicatii infectioase si tromboze), evident crescand mortalitatea, iar al treilea grup - decesul a survenit cam la jumatate din timp fata de cei care au facut tratament chimioterapic.
In cazul expus de mine se poate vedea ineficienta tratamentului naturist, care culmea, era si aprobat de ceva foruri medicale , gen minister.
Stim cu totii ca si in Romania exista o gramada de asociatii si de persoane care furnizeaza astfel de tratamente, insa nu putini sunt pacientii care se plang ca dau banii degeaba si nu vad nici cel mai mic efect.
De asta eu sustin ca pt chestiile serioase, si dintr-un punct in colo - amenintatoare de viata, sa se mearga pe tratamente standard, practicate in toata lumea, caci diversiunile nu duc intotdeauna spre bine, si pana la urma sanatatea e cea mai importanta.





Otetul este acid , ajute la multe dar si strica unele .
Lamaia la fel , ajuta in anumite boli dar face si altele pe langa .

Daca un om are acid in stomac , si primeste lamaie sau otet cu ce poate sa-l ajute ?

Acest lucru am vruut si eu sa-l scot in evidenta , insa mi s-a spus ca nu am dreptate....Ma introstez f mult sa vad cum oamenii isi pierd increderea in medici si nu vor sa inteleaga ca poate si ei (medicii) au partea lor de dreptate si ca nu prea poti vindeca orice boala cu orice buruiana...

Aiscia , eu cred ca ai vrut sa zici ca otetul se foloseste in laringita , si da se foloseste in laringinta dar nu si in durerile pieptului .

------------

Va rog nu mai exagerati nici cu medicina ca le face pe toate si nici cu sfaturile bunicii ca le fac pe toate ...

Si mdecinia ajuta , si leacurile ajuta , si homeopatia ajuta , si ...

Doar ALLAH vindeca .

.................................................. .................................................. ...........................

maryam
08-19-2009, 05:28 PM
Genan ,

Cu tot respectul pentru tine si pentru medicina pe care ai facut-o si pe care si eu am facut-o (medic din 2004) , iti zic :

Medicina pe care am invatat-o nu reprezinta nici 10 % din medicina care trebuie sa o cunoasca un medic , iar daca analizez lucrurile ajung sa zic ca medicina actuala , din pacate , nu este decat o falsa medicina bazata pe chimicale si pastile care trateaza un lcuru si dauneaza altul , de fapt nu trateaza ci elimina simptomele fara si cauza .

Nu trebuie sa luam lucrurile asa orbeste , ci sa le analizam, le studiam , le caracterizam . Nu vorbesc despre otet si nici despre lamaie , dar , iti pun o intrebare si te rog sa-mi raspunzi sinceri , ca si medic .


Vindecarea este in trei : O gustare de miere , o taietura de ventuza si cauterizarea cu focul , iar eu interzic "ummati" (musulmanilor) cauterizarea .


Al-Bukhari



Ce parere ai despre acest Hadith ?

Daca vine la tine un pacient si iti zice ca in antecedente a avut ulcer , si tu ii faci analize pentru ulcer iar nu mai are , si il intrebi ce tratament a folosit ? el iti zice : "Pai , am mancat zilnic cate un pic de miere, si mi-a trecut" , ce-i spui ?!

Placebo , scade durerea dar nu trateaza , insa sunt multe si multe lucruri naturale care elimina si cauza si simptomele , si atunci tot placebo ?!

:salam:

Deseori tratamentul medicamentos de astazi este un tratament comercial asa ca insasi notiunea de tratament de multe ori nu-si mai merita numele, insa ce poti sa faci?
Cred ca nici sa te bazezi pe natural 100% nu se mai poate ca pe vremea lu` stra-stra...ptr ca, conditiile de viata sunt altele, inainte oamenii nu sufereau nici din cauza poluarii, nici a e-urilor, nici a pesticidelor, samd.
Cred ca este obligatia pe care o ai fata de viata pe care ai primit-o ca in cazuri grave sa te tratezi asa cum spune dr si nu dupa puterea exemplului.
Si la fel mai cred ca, din nefericire, multi dintre oameni sunt astazi niste cobai neprivati de libertate, aparent...

genan
08-19-2009, 06:17 PM
:salam:

Cred ca nici sa te bazezi pe natural 100% nu se mai poate ca pe vremea lu` stra-stra...ptr ca, conditiile de viata sunt altele, inainte oamenii nu sufereau nici din cauza poluarii, nici a e-urilor, nici a pesticidelor, samd.

f bine punctat maryam.. asta am uitat sa mentionez asta, ca felul in care traim , bem, ne alimentam, etc este total diferit poate si de la o decada la alta, darmite de la suta la suta de ani...

Cred ca este obligatia pe care o ai fata de viata pe care ai primit-o ca in cazuri grave sa te tratezi asa cum spune dr si nu dupa puterea exemplului.

total deacord cu tine





.................................................. .................................................. .

Mariyah
08-19-2009, 11:46 PM
Fiecare organism reactioneaza diferit. Lamaia nu este recomandata celor cu ulcer spre exemplu sau care au tratat un ulcer. Dar eu zic ca este f buna pt greata si alte probleme de stomac, testat pe mine ex pacienta de ulcer gastric. Si nu a mai recidivat nimic daca am mancat lamaie cum medicii s-ar grabi sa afirme. De asemenea, cand mi se intampla sa am arsuri in piept , senzatii de voma , dizolv in apa un calmant digestiv cu acid citric:D si gust puternic de lamaie. Si-mi trece instant.

genan
08-20-2009, 01:07 AM
ulcerul gastric e cauzat in proportie de peste 95 % din cazuri de helicobacter pylori , iar factori agresivi, cum e hiperaciditatea intrtin infectia.
de asta, odata ce ti-ai vindecat ulcerul si eradicat infectia, n=ai nici o pbl de consumi lucruri acide....