PDA

View Full Version : hijabul obligatie de a purta sau recomandare ?



Alexyna
08-10-2009, 06:19 PM
Slam alikom ,

Povesteam la un moment dat la facultate cu un coleg ce a avut posibilitatea sa isi aleaga ca optional intr-un semestru drept musulman . Si in cadrul discutiei am ridicat o problema interesanta . daca femeia este obligata in islam sa poarte hijabul sau este doar o recomandare fiind la latitudinea ei daca poarta sau nu . Din cate am intele este obligatoriu dar mi-ar placea sa stiu si sura din Coran si cateva detalii in plus .
Va multumesc pentru timpul acordat .

suleiman
08-10-2009, 07:38 PM
Avand in vedere ca nu esti musulmanca , o sa incep cu inceputul , daca imi permiti .

1 - In liban am avut o vecina ortodoxa care umbla tot timpul cu batic pe cap , intr-o zi am intrebat-o de ce umbla cu batic desi nu-i musulmana , ea mi-a raspuns : "Vezi ca voi musulmanii ati mostenit baticul de la noi , crestinii " .
2 - Ceea mai sfanta femeie din istoria omenirii este Maria , si ea numai cu batic umbla .

Cantarea Cantarilor 4-1 :
Ce frumoasa esti, iubito, ce frumoasa esti! Ochii tai sunt ochi de porumbita, sub marama ta. Parul tau este ca o turma de capre poposita pe coama muntelui Galaad.
Daca observi , "Ochii tai sunt ochi de porumbita, sub marama ta" , el vorbeste despre ochii ei care erau acoperite cu marama ei .

1Corinteni :11-5,6

5 - Dimpotriva, orice femeie care se roaga sau proroceste cu capul dezvelit isi necinsteste capul ei, pentru ca este ca una care ar fi rasa.
6 - Daca o femeie nu se inveleste, sa se si tunda! Iar, daca este rusine pentru o femeie sa fie tunsa ori rasa, sa se inveleasca.


Daca observi , in 5 pune conditia de a pune batic in rugaciune , iar in 6 e fara conditie .

-----------------

Vrei sa continu ?

Alexyna
08-10-2009, 08:33 PM
Slam alikom ,

In primul rand doresc sa multumesc pentru faptul ca mi-ati raspuns . Da stiam ca si in crestinism este ideea de batic daca se poate spune asa si chiar in unele zone din Romania daca nu porti o naframa cand intrii in biserica iese cu scandal . Dar eram curioasa daca in islam femeia muslumana trebuie sa poarte hijab sau ii este recomandat sa parte . Colegul respectiv sustinea ca ii este recomandat insa profesorul sustinea ca trebuie sa poarte . Cum inca nu am inceput sa citesc Coranul asa cum trebuie citind in primul rand despre profetul Mohamed , particularitati ale civilizatiei islamice mi-ar placea sa stiu mai mult

suleiman
08-10-2009, 08:38 PM
Profesorul are dreptate nu colegul tau .
O sa incerc cat de curand sa-ti raspund , daca nu seara asta , poate maine inchallah .

aiscia
08-10-2009, 09:46 PM
Hijab:un act de supunere

Del Dr. Muhammed Ismail
Traducere de Dr. Saleh As-Saleh
Din cartea: Hijabul…De ce?

Hijabul reprezinta un act de supunere in fata lui Allah si a Mesagerului Sau Muhammad, salallahu aleihi wa sallam. El, subhna wa ta’ala spune ( traducerea sensurilor)

" Nu se cuvine ca un dreptcredincios si nici o dreptcredfincioasa sa mai aleaga, daca Allah si Trimisul Sau au hotarat in privintalor un lucru.Iar acela care se razvrateste impotriva lui Allah si a Trimisului Sau se afla in ratacire invederata"(Quran 33:36)

Allah spune:


" Insa, nu! [ Jur]pe Domnul Tau! Nu vor crede ei [ cu adevarat]a ce nu te vor lua pe tine ca judecator pentru cele care se isca intre ei si nu vor mai afla in sufletele lor temere fdata de ceea ce tu ai hotarat si nu se vor supune cu desavarsita supunere [hotararii tale]."(Quran 4:65 )

Intr-adevar Allah a ordonat ca femeile sa poarte hijabul, El subhana wa ta’ala spune:


" Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si-si pazeasca pudoarea lor, sa nu-si arate gatelile lor, afara de ceea ce este pe dinafara, si sa isi coboare valurile peste piepturile lor..."(Quran 24:31)

Allah a considerat faptul de a monstra propria frumusete ca pe un act de ignoranta:


" Sedeti in casele voastre si nu va aratati [nurii] asa cum se aratau in vremea Jahiliyyei de mai inainte."(Quran 33:33)

El, Cel demn de Lauda, spune:


" Iar daca le rugati pe ele pentru un lucru, atunci rugati-le de dupa o perdea..."(Quran 33:53)

Ayah de deasupra nu se refera doar la sotiile Profetului ,salallahu aleihi wa sallam, dar la toate femeile credincioase. Cititi cu atentie ceea ce Allah subhanahu wa ta'ala spune:


" O,Profetule! Spune soatelor tale si copilelor tale si femeilor dreptcredinciosilor sa se inveleasca in jilbaburile lor, caci astfel vor fi mai bine distinse sa fie cunoscute si sa nu li se pricinuiasca necazuri." (Quran 33:59)

Profetul,salallahu aleihi wa sallam, a spus:

Femeia ( valabil pentru fiecare femeie) este a'wrah si trebuie acoperita.
-------------------------------------------------- ------------

Alexyna
08-11-2009, 10:26 AM
slam alikom ,

Multumesc pentru informatii . E chiar interesant si am primit lamuririle necesare .

suleiman
08-11-2009, 10:28 PM
Multumesc sora aiscia ca ai raspuns , desi as fi vrut eu sa raspund , sa ma simt si eu util .

Cu placere Alexandra .

Vad ca raspunsul te satisface , inchid subiectul .