PDA

View Full Version : Un nemulsuman care e credincios si face fapte bune ajunge in Rai?



Betti
08-11-2009, 03:21 PM
Stiu ce scrie in Coran despre nemulsumani si Rai!Dar daca sint credinciosi si fac fapte bune,ajung in Rai intr-un loc pentru ei,sau sint si ei pierduti ca toti nemulsumanii? Stiu ca Islamul este religia adevarata,religia pe care a hotarit-o Dumnezeu ca fiind buna pentru noi,dar si celelalte religii invata la iubire si la ajutorarea aproapelui si oricarei fiinte!O sa va mai deranjez aici cu o intrebare. Noaptea sufletele nemulsumanilor sint luate si aduse a doua zi cind se scoala,sau noaptea daca trebuie sa se duca la baie? As vrea sa stiu.Daca stie cineva.Multumesc.Numai bine.

suleiman
08-11-2009, 09:22 PM
Sora betii .

1 - Intratul in Iad si in Paradis e in mana Lui ALLAH . Noi ne luam dupa exteriorul lucrurilor nu si dupa interior . Exteriorul este ca orice nemusulman va ajunge in Iad , si defapt toti trecem asupra lui , unii ajung nevatamati , altii intra in Iad si ies inapoi , altii intra si nu mai ies .
Ce trebuie sa stim :


Ca trebuie sa murim musulmani .
Cel care nu a stiut de Islam , soarta lui este in Mana Lui ALLAH , il pune unde vrea .
Nu se cuvine sa spui unui necredincios ca nu stii daca este sau nu credincios din moment ce el nu este musulman .
Nu se cuvine sa spui la unu ca ajunge in iad sau ca ajunge in paradis .
Daca te intreaba un nemusulman , unde o sa fie el , ii spui :"Necredinciosii ajung in Iad" si nu-i spui :"Tu o sa ajungi in Iad" .. Deci globalizeaza raspunsul si nu-l personaliza .

2 - Fiecare om cand doarme , sufletul lui se duce la plimbare si se intoarce in corp cand acel corp se trezeste , indiferent ca e musulman sau nu . aici este vorba de om nu de credincios sau nu .


ALLAH ia la Sine sufletele , la moartea lor , si pe cele care nu mor [le ia] , in timpul somnului lor . El le tine la Sine pe acelea asupra carora a hotarat moartea , iar pe celelalte le trimite [in trupurile lor] pana la un timp hotarat . In aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc .


Az-Zumar 42

Betti
08-12-2009, 11:56 AM
Multumesc Suleiman.Eu stiu si citesc despre Islam,pentru ca ma intereseaza si ma atrage.Iar cu voia lui Dumnezeu,poate intr-o zi o sa fiu musulmana.Mi-am facut f.multe poze cu capul acoperit cu esarfele in stil islamic.Unele lucruri nici nu le stiam despre islam,si le-am aflat de aici.

ummraschid
08-14-2009, 01:12 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

JazakAllahu khairan pentru raspuns. BarakAllahu fikum.

Subiect inchis.