PDA

View Full Version : Notiunea de acoperit .

elif1977
08-11-2009, 02:37 PM
Salaam aleikum,

Nici nu stiu cum sa incep... Eu inca nu port hiljab, si nu stiu cand voi incepe... ma imbrac decent, niciodata in haine stramte sau descoperite, decoltate, niciodata in maneca scurta sau bluze/tunici care sa nu imi acopere talia, nu folosesc culori aprinse, nu ma machiez, si totusi... simt ca nu sunt primita/privita precum cele care sunt acoperite.. si cumva pe buna dreptate...

Si totusi pe strada vezi fete/femei cu parul acoperit, dar machiate sau cu haine care nu le mascheaza forma corpului, sau care poarta o marama ca un sal peste par, de paft mai mult un accesoriu decat un acoperament...

Si atunci unde sunt limitele?
Oare nu e mai indicata decenta imbracamintii fara exagerari care sa atraga si mai mult atentia ( de multe ori am vazut ca femeile in burka, cu fata nedescoperita atrag si mai mult curiozitatea celorlati decat o femeie cu haine normale, decente , sa zicem terne:)?

Estagfirrulah, nu incerc eu sa zic ca e mai bine asa sau asa, doar intreb, caci totul e la urma urmei o interpretare, ce defineste mai bine notiunea de acoperit?

O zi frumoasa,

ummraschid
08-11-2009, 03:17 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

inshaAllah sa nu ne masuram niciodata greselile, dupa greselile altora!...

ca musulmani suntem indemnati sa cautam compania celor evlaviosi si a celor cu stiinta, astfel incat sa crestem in evlavie si in credinta alaturi de ei...sa nu ne uitam la cat de mic este pacatul nostru, ci sa ne uitam fata de Cine pacatuim, spunea unul dintre salafi...atunci cand ne referim la Hijab, inshaAllah, sa nu filozofam daca si in ce fel, purtarea sa serveste sau nu cutare sau cutare scop...ci sa privim purtarea sa, ca pe o implinire a unei porunci a lui Allah subhanahu wa ta'ala...sigur ca ar trebui sa ne straduim sa purtam hijabul " complet" si nu ma refer la acoperirea fetei...ci la complexitatea hijabului, in aspect si in comportament...si inshaAllah sa nu vedem in slabiciunea altora un fel de scuza pentru slabiciunea noastra...fiecare va vedea faptele sale, bune sau rele, oricat de mici ar fi fost, in Ziua Judecatii...si nimeni nu va putea da vina pe cutare, si nici nu va putea schimba ceea ce a facut, in cunostinta de cauza...

Hijabul este poruncit de Allah subhanahu wa ta'ala si nu avem scuze sa nu-l purtam...decat daca viata ne-ar fi in pericol...in conditii normale, oricat ar fi greutatile de mari...ar trebui sa punem mai presus placerea lui Allah subhanahu wa ta'ala decat problemele noastre, si sa ne incredem in ajutorul Sau...si asta nu numai in purtarea Hijabului, ci si in toate celelalte aspecte ale Islamului, care nu sunt atat de usor de indeplinit, in ziua de azi...

BarakAllahu fikum!

aiscia
08-11-2009, 09:52 PM
Salaam aleikum,

Nici nu stiu cum sa incep... Eu inca nu port hiljab, si nu stiu cand voi incepe... ma imbrac decent, niciodata in haine stramte sau descoperite, decoltate, niciodata in maneca scurta sau bluze/tunici care sa nu imi acopere talia, nu folosesc culori aprinse, nu ma machiez, si totusi... simt ca nu sunt primita/privita precum cele care sunt acoperite.. si cumva pe buna dreptate...

Si totusi pe strada vezi fete/femei cu parul acoperit, dar machiate sau cu haine care nu le mascheaza forma corpului, sau care poarta o marama ca un sal peste par, de paft mai mult un accesoriu decat un acoperament...

Oare nu e mai indicata decenta imbracamintii fara exagerari care sa atraga si mai mult atentia ( de multe ori am vazut ca femeile in burka, cu fata nedescoperita atrag si mai mult curiozitatea celorlati decat o femeie cu haine normale, decente , sa zicem terne:)?

Estagfirrulah, nu incerc eu sa zic ca e mai bine asa sau asa, doar intreb, caci totul e la urma urmei o interpretare, ce defineste mai bine notiunea de acoperit?

O zi frumoasa,

Wa aleikum salam...
Draga mea, islamul este ceea ce a ales Allah pentru noi,legile Lui sunt clare si pline de intelepciune... Nu trebuie sa ne orientam viata in functie de cum face unul si altul, pentru ca in Ziua Judecatii, noi suntem raspunzatori doar pentru faptele noastre, nu vom fi intrebati de ceea ce au facut prietenii nostri,alhamdulillah...
Cand am imbratisat islamul, am citit foarte mult si cand intalneam musulmance imi dadeam seama ca religia adevarata este una si traditia alta...Deci, tu daca vei reusi inshaallah sa te convingi de faptul ca purtarea hijabului este o porunca a lui Allah pentru toate femeile credincioase, nu te vei mai uita in stanga sau in dreapta sa vezi portul celorlalte, ci pur si simplu il vei indosa cu mandria in inima ca esti musulmanca.....

maryam
08-18-2009, 01:22 PM
Salaam aleikum,

O zi frumoasa,

:salam:

Ti-as spune sa stai foarte linistita in privinta primirii si a privirii pentru ca si cu 10 hijaburi puse unul peste altul poti fi la fel de bine "apreciata".
Surorile mele ti-au raspuns exemplar, mashaa ALLAH, nu ar trebui sa fie prioritara pentru tine imaginea ci implinirea poruncii pe care ALLAH a lasat-o pentru tine special i ptr femei in general, altfel nu ti-ar fi inlesnit calea catre islam, nu?
ALLAH sa te ajute sa treci cu usurinta peste toate etapele pre acoperire si sa-ti sporeasca evlavia.

PS asa cum s-a spus de nenumarate ori, diferenta dintre o femeie acoperita cu hijab, burqa, samd si una descoperita consta in tipul de atractie pe care o exercita asupra celor din jur, ptr ca altfel se uita omul la o piesa de muzeu :Dsi altfel de privire are dc intra intr-un club de noapte, nu?:(

sara h
08-18-2009, 08:40 PM
Mashallah avem niste raspunsuri foarte intelepte de la surioarele nostre. Sa le luam ca si sfaturi inshalla.
Ceea ce vroiam eu sa adaug este faptul ca numai Allah Ta'ala stie cum suntem si ceea ce se afla in inimile noastre.
De exemplu una acoperita si cu machiaj sau nu mai stiu eu ce imbracaminte nu intocmai islamica, poate fi mult mai buna in rugile ei, se concentreaza mult mai mult decat una descoperita, sau invers una care nu se acopera poate fi mult mai pura cand vine salaah-ul decat cea care se acopera.
Asadar nu trebuie sa judecam pe nimeni si sa sa ne vedem de ale noastre, a ne zbate in a deveni mult mai buni in credinta noastra inshalla.
Deci ce am vrut eu sa punctez este ca fiecare dintre noi avem parti bune si parti rele si care numai Allah Ta'ala ne va judeca pentru ceea ce am savarsit in dunya ( aceasta viata )...

aiscia
08-19-2009, 02:09 PM
De exemplu una acoperita si cu machiaj sau nu mai stiu eu ce imbracaminte nu intocmai islamica, poate fi mult mai buna in rugile ei, se concentreaza mult mai mult decat una descoperita, sau invers una care nu se acopera poate fi mult mai pura cand vine salaah-ul decat cea care se acopera....

Wa aleikum salam draga surioara... Credeam ca s-a inchis acest subiect avand in vedere ca raspunsurile s-au dat...
Dar acum vreau sa iti raspuns tie, cu privire la muslima care e acoperita si machiata in acelasi timp.
E adevarat ca Allah stie ce este in inimile noastre, dar si noi, credincioasele stim foarte bine, avand probe din Coran si Sunna Profetului, salallahu aleihi wa sallam,ca hijabul inseamna modestie, supunere, puritate...deci machiajul nu are ce cauta impreuna cu hijabul...

Asadar nu trebuie sa judecam pe nimeni si sa sa ne vedem de ale noastre, a ne zbate in a deveni mult mai buni in credinta noastra inshalla.
Deci ce am vrut eu sa punctez este ca fiecare dintre noi avem parti bune si parti rele si care numai Allah Ta'ala ne va judeca pentru ceea ce am savarsit in dunya ( aceasta viata )...

Daca o credincioasa nu a inteles asta, imi pare rau pentru ea si fie ca Allah sa o calauzeasca pe calea cea buna...Iar este de datoria noastra, in numele lui Allah, sa intervenim macar cu un sfat cand intalnim astfel de cazuri...

Deci, daca eu o vad pe surioara mea imbrcata si acoperita pana in dinti islamic, dar machiata, fii sigura ca nu ma fac ca nu vad...intervin si incerc cat imi permite Allah subhana wa ta'ala sa o invat ce e acceptat si ce interzis in islam...Hijabul este identitatea noastra , prin hijab ---------------stram supunere lui Allah...Hijabul este puritatea sufletelor noastre...Oare de ce anumite surioare nu inteleg aceasta si nu aplica???:(
Jazaka allahu khairan

.................................................. .................................................. ...