PDA

View Full Version : Marturisirea credintei



lilithsid
08-12-2009, 05:10 PM
assalamu alaikum wa rahamatu-llahi wa barakatuhu,ma alatur si eu surioarei de mai sus ca si intrebare de baza dar cu o specificare ,eu am devenit musulmana ALHAMDULILLAH acum trei saptamani in urma spunand shahada in fata unei surori pur si simplu minunata ca si suflet si credinta in ALLAH si fiind auzita in acelasi timp de alte 3 surioare prin intermediul internetului,acum intrebarea mea este :asa cum am avut neplacerea sa citesc deunazii pe undeva ,normal ar fii ca in momentul in care facem marturisirea de credinta sa avem ca si martor un imam sau un alt frate musulman si musai sa ne fie eliberat imadiat dupa un certificat de musulman .ori eu recunosc in fata bunului ALLAH SUBHNA WA TA'ALA nu vreau sa am de aface momentan cu nici o organizatie ,mai mult prefer lectiile de religie on-line daca sunt invitata de surorile din alta tara,iar la moschee in acest ramadan am sa merg doar insotita de aceeasi surioara in fata careia am rostit shahada,deci,,sunt eu recunoscuta ca si musulmana de bunul ALLAH fara a avea acel act ?sau fara a avea ca martor un imam?si daca nu ,cum pot face asta in cel mai intim mod ?as putea chema acasa un imam si alte surori sau nu este corect?va multumesc pentru ca m-ati primit in randurile acestui forum si pentru raspunsurile voastre.

ummraschid
08-12-2009, 05:36 PM
assalamu alaikum wa rahamatu-llahi wa barakatuhu,ma alatur si eu surioarei de mai sus ca si intrebare de baza dar cu o specificare ,eu am devenit musulmana ALHAMDULILLAH acum trei saptamani in urma spunand shahada in fata unei surori pur si simplu minunata ca si suflet si credinta in ALLAH si fiind auzita in acelasi timp de alte 3 surioare prin intermediul internetului,acum intrebarea mea este :asa cum am avut neplacerea sa citesc deunazii pe undeva ,normal ar fii ca in momentul in care facem marturisirea de credinta sa avem ca si martor un imam sau un alt frate musulman si musai sa ne fie eliberat imadiat dupa un certificat de musulman .ori eu recunosc in fata bunului ALLAH SUBHNA WA TA'ALA nu vreau sa am de aface momentan cu nici o organizatie ,mai mult prefer lectiile de religie on-line daca sunt invitata de surorile din alta tara,iar la moschee in acest ramadan am sa merg doar insotita de aceeasi surioara in fata careia am rostit shahada,deci,,sunt eu recunoscuta ca si musulmana de bunul ALLAH fara a avea acel act ?sau fara a avea ca martor un imam?si daca nu ,cum pot face asta in cel mai intim mod ?as putea chema acasa un imam si alte surori sau nu este corect?va multumesc pentru ca m-ati primit in randurile acestui forum si pentru raspunsurile voastre.


assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu, draga noua surioara,

laudat fie Allah subhaahu wa ta'ala pentru convertirea ta, fie ca El subhanahu wa ta'ala sa iti usureze primii pasi in Islam si sa te tina mereu pe calea cea dreapta!...amin

Bine ai venit in mijlocul nostru si inshaAllah sa ai numai beneficii din acest forum!...inshaAllah nu-ti face griji...si pentru viitor, sa ai grija si sa verifici credibilitatea si autenticitatea surselor de unde iti iei stiinta, inshaAllah...

Pentru a deveni musulman nu ai nevoie de absolvirea nici unui curs, nici de vreun certificat de musulman, acesta fiindu-ti de folos doar pentru efectuarea Hajj-ului si pentru autorizarea pozei cu hijab, in buletin.

Alhamdulillah, ai martori musulmani, Allah subhanahu wa ta'ala sa le rasplateasca pe surorile care te-au insotit pe drumul tau spre rostirea Shahadei!...odata cu rostirea acesteia, chiar daca ar fi fost sa fii doar tu singura , caci Allah subhanahu wa ta'ala cunoaste inima ta, ai devenit curata ca un nou nascut...si ai inceput noua ta viata...pura rostire a Shahadei, fie chiar in prezenta martorilor, sau chiar la moschee si in prezenta Imamului, nu ar fi suficienta, ci mai degraba, cel care o rosteste trebuie sa creada nestramutat in ea, cu toata puterea cugetului si a inimii sale!...

inca o data, draga surioara, fii binevenita, Allah subhanahu wa ta'ala sa te binecuvinteze!...:give_rose:

lilithsid
08-12-2009, 05:45 PM
assalamu alaikum wa rahamatu-llahi wa barakatuhu
alhamdulillah pentru raspunsul tau sora mea INSHA'ALLAH sa fii rasplatita pentru ca mi-ai linistit inima ,in tot timpul dupa ce am citit respectivul forum am crezut ca mor de frica de a nu fii recunoscuta apartenenta mea la islam .

ummraschid
08-12-2009, 08:42 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

fie ca Allah sa te rasplateasca pentru temerile si grija ta, barakAllahu fiki, surioara!

Subiect inchis.