PDA

View Full Version : Mostenirea .



Alexyna
08-17-2009, 12:10 AM
slam alikom ,

Nu stiu daca s-a mai scris despre acest subiect in acest forum dar as avea o intrebare . Daca de exmplu ma convertesc la islam si parintii mei ar muri ar fi haram sa primesc mostenirea de la ei ?

suleiman
08-17-2009, 01:10 AM
Buna alexandra .
Ai pus o intrebare foarte delicata care a mai fost in forum , nu o sa-ti cer sa o cauti dar inchallah o sa incerc sa-ti raspunzi cat de direct .

Toti musulmanii de cand e islamul si pana in ziua de azi sunt de acord ca un nemusulman nu-l mosteneste pe un musulman .
Marea majoritatea savantilor spun ca un musulman nu-l mosteneste pe un nemusulman , iar dovada lor este urmatorul hadith :


Musulmanul nu-l mosteneste pe necredinciosul , iar necredinciosul nu-l mosteneste pe musulmanul .


Bukhari si Muslim



Acest hadith este clar si limpede pentru mine .

Cei care au zis ca un musulman il poate mosteni pe necredinciosul (Mu'az bin Jabal , Mu'awiyah bin Abi-Sufian) . Si s-au bazat pe Hadithul

Islamul creste si nu scade


Abu-Dawud


Si au zis ei : Ne casatorim cu femeile lor in timp ce femeile noastre le sunt interzise , la fel ii mostenim dar nu ne mostenesc .

Alexyna
08-17-2009, 11:12 AM
slam alikom ,

Multumesc pentru rapsuns . Chiar doream si un hadith sau o sura din Coran .

maryam
08-17-2009, 01:40 PM
:salam:

Insa musulmanii pot primi cadouri, donatii de la parintii lor, nu?
Caci Asmaa bint Abu Bakr radiaALLAHU anhum l-a intrebat pe profet :009::
"Mama mea mi-a adus un cadou, pot sa-l primesc?" Si profetul :009: a spus: "Da."

As adauga faptul ca islamul este o religie care indeamna omul la pastrarea relatiilor de familie, chiar daca acestia nu trec la islam si nicidecum la deteriorarea lor.

Alexyna
08-18-2009, 03:38 PM
slam Alikom ,

Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca mai postez subiecte care au mai fost dar se intampla sa dureze pana gasesc subiectul ce ma intereseaza .

suleiman
08-18-2009, 05:37 PM
Cu placere ,

Sora maryam ai dreptate legat de cadou insa mostenirea nu-i cadou .

Subiect inchis .