PDA

View Full Version : Arhitectura



Alexyna
08-19-2009, 01:14 PM
Slam alikom ,

Am si eu o intrebare mai lunga : prin ce se caracterizeaza arhitectura in islam .

suleiman
08-19-2009, 02:05 PM
Intrebarea ta necesita un forum intreg :)

Poti sa incepi de aici (in engleza) : Arhitectura Islamica (http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_architecture)
Si aici tot in engleza : Al-Mihrab (http://www.khayma.com/mehrab/)

De as avea timp , as deschide un sub-forum pentru arhitectura islamica , insa timp nu este :)

Avand in vedere ca eu nu stiu engleza , iti pot da un foarte mic rezumat :

Cand istoricii vor sa argumenteze puterea culturala a unei epoci , folosesc mai multe argumente , unul dintre cele mai importante fiind arhitectura .

Primul lucru care s-a construit in Islam a fost moscheea , si normal ca musulmanii sa se ocupe in primul rand de design-ul moscheilor .

Se spune arhitectura islamica si nu araba sau persana sau ... pentru ca ea reprezinta islamizarea arhitecturii popoarelor convertite la Islam .

Islamul , fiind ca este o religie a pacii si a libertatii , a dat voie poparelor sa pastreze traditiile care nu se contrazic cu islamul , dintre acestia este si arhitectura , si in aceleasi timp arabii cand au deschis tarile respective au adaugat gustul lor asupra lucrurilor si au modificat ceea ce nu este compatibil cu islamul . Asa putem sa spunem ca arhitectura islamica are o baza materiala reprezentata prin bazele arhitecturale ale popoarelor ne-arabe si o baza spirituala pur araba ca de exemplu : scrisul in limba araba .

.............

Alexyna
08-19-2009, 03:18 PM
Slam ,

Ok cand pot o sa citesc si in engleza ceea ce mi-ati dat . Multumesc

Hayat
08-19-2009, 03:53 PM
Slam alikom ,

Am si eu o intrebare mai lunga : prin ce se caracterizeaza arhitectura in islam .
w aleykum salaam,
eu te pot ajuta cu 2 eseuri pe care le-am facut pentru 2 cursuri optionale la facultate, un curs referitor la arta si altul de filozofie sau mai bine zis estetica...insha sunt word si nu stiu cum pot sa le postez... :o

suleiman
08-19-2009, 04:09 PM
w aleykum salaam,
eu te pot ajuta cu 2 eseuri pe care le-am facut pentru 2 cursuri optionale la facultate, un curs referitor la arta si altul de filozofie sau mai bine zis estetica...insha sunt word si nu stiu cum pot sa le postez... :o

Sora , poti sa mi le trimiti prin mail si le public eu dupa ce deschizi un subiect .
Sau , poti sa le publici pur si simplu (sa nu aiba caractere in romana) .

Alexyna
08-19-2009, 04:40 PM
Ar fi un subiect interesant si pentru altii . Insa daca nu se poate posta sau stiu eu puteti sa mi le trimite-ti pe mail .

Hayat
08-19-2009, 07:06 PM
Ar fi un subiect interesant si pentru altii . Insa daca nu se poate posta sau stiu eu puteti sa mi le trimite-ti pe mail .
i-am trimis mail dnului suleiman cu ambele eseuri atasate, inshallah le poata el posta!

am incercat cu copy si paste dar trebuia sa le impart in vreo 4 postari asa ca m-am gandit ca este mai bine sa le posteze dumnealui sub o forma sau alta cum considera ca este mai bine...

Alexyna
11-19-2009, 01:40 PM
Slam Alikom ,

Ce s-a intamplat pana la urma cu acele eseuri ?