PDA

View Full Version : Martorii in islam .



Alexyna
08-19-2009, 04:56 PM
Slam alikom ,

Nu am verificat daca acest subiect a mai fost postat si desi l-am mai postat pe un alt forum nu am primit nici un raspuns . Deci .... Ce spune Coranul despre martori si de cati martori ai avea nevoie in diferite probleme ?

maryam
08-20-2009, 05:41 PM
:salam:

Ca de exemplu????????????????????????????????????????
...in ce fel de problema?

Alexyna
08-20-2009, 09:24 PM
Slam alikom ,

Stiu eu de la divort , la sa zic probleme in casatorie sau orice probleme juridice .

Betti
08-21-2009, 12:47 PM
Nu sint musulmana,dar stiu ca indiferent de problema juritica trebuie sa fie cel putin doi martori(parca).Am citit de mult!Oricum e bine sa iti raspunda si cineva care stie,si sa te iei dupa raspunsul respectivului,nu dupa ce am scris eu! Asteapta raspunsul de la cineva care stie sigur.Numai bine.

suleiman
08-21-2009, 01:35 PM
1 - Trebuie 4 martori de sex masculin in caz de curvarie


Pe aceia care defaimeaza muieri cinstite si apoi nu aduc patru martori , biciuiti-i cu optzeci de lovituri si nu mai primiti marturie de la ei niciodata, caci ei sunt neleguiti .
Afara de aceea care pe urma se caiesc si se indreapta, caci ALLAH este Iertator , Indurator

An-Nur 4-5




Relatat de Abu-Huraira dupa sa'd bin 'Ubadah a zis, o profet al Lui ALLAH , daca o vad pe sotia mea cu un barbat ii las pana cand aduc 4 martori ? Profetul a zis da .


Muslim



2 - Trebuie doi martori de sex masculin

In aplicarea pedepselor (unde nu au ce cauta femeile) : in caz de furt , consumul de alcool .
In aplicarea unor lucruri (dupa majoritatea scolilor de fiqh) : Casatoria , divortul , convertirea in Islam , moartea , imputernicirea , mosternirea ...
(Dupa scoala Hanafi , se poate un martor barbat si doua femei in cazul : divort , casatoria , imputernicirea , mostenirea) . Dar adevarul este ca Hanafii nu au dovada si ramane cel corect ceea ce majoritatea savantilor au zis , mai ales ca au dovezi :


Apoi cand ele ajung la timpul prescris , atunci sau tineti-le , dupa cuviinta sau despartiti-va de ele , dupa cuviinta! Si luati ca martori doi (oameni) drepti dintre voi si faceti marturie fata de ALLAH .


At-Talaq 2




O voi cei care credeti ! Daca moartea se apropie de unul dintre voi, sa fie martor intre voi la facerea testamentului doi cinstiti din randul vostru sau alti doi , nu din randul vostru , daca sunteti in calatorie prin lume si s-a abatut asupra voastra nenoricirea mortii !


Al-Maida 106




Nu este casatorie fara un tutore si doi martori drepti .


Al-Baihaqi



3 - [B]Trebuie 1-2.. martori de sex feminin

In caz de : Nastere , alaptare , si unde barbatii nu au ce cauta .

4 - Trebuie 1 singur martor

In cazul cand trebuie sa se vada semi-luni (in ramdan) .


islam-qa.com
islamweb.net

Alexyna
08-21-2009, 03:38 PM
Slam alikom ,

Multumesc pentru raspuns . Asta voiam sa aflu .

ummraschid
08-22-2009, 04:33 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

BarakAllahu fikum!

Subiect inchis.