PDA

View Full Version : De ce asa?



UmmYaser
08-28-2009, 03:25 PM
:salam:

Am o problema mare cu mama mea.
De cand mi-am pus hijeab pe cap am numai discutii pe tema asta.Am incercat sa le evit ,dar de fiecare data cand vorbesc cu ea incepe sa ma necajeasca.Nu accepta deloc ideea asta.Acum 3 saptamani m-am suparat atat de tare pe ea cand mi-a zis asa:"Cum vei aparea la nunta fratelui tau cu hijeabul pe cap.Vei fii ca oaia neagra.Nici fratelui tau nu-i place si nu este de acord cu el.Pe motivul asta nici nu te mai viziteaza.":mad:si multe alte jigniri...:( peste care am trecut.
Eu acuma ce sa fac.I-am zis sa nu-si faca griji ca nu voi veni la nunta,daca ii este rusine cu mine.Sunt trista deoarece pierde mult cu incapatanarea ei.Asa nu ma mai vede nici pe mine si nici pe nepoti.De parca i-ar pasa?Nici macar nu se zbate sa isi ceara scuze sau sa lamurim problema.Cand ii vorbesc despre islam nici nu ma asculta:ii sunt inchise si urechile si ochii.
De atunci nu mai vorbesc deloc cu ea.Am rupt orice legatura.

Va rog spuneti-mi daca eu fac pacat ca m-am distantat de EA,pentru ca am citit ca abandonarea lor si necajirea lor e cel mai mare pacat.Numai ca aici e invers :ea m-a necajit.

suleiman
08-28-2009, 07:45 PM
Pai daca ea te-a facut o batjocora si isi bate joc de religia ta , atunci la revedere , dar nu definitiv , ci temporar pana cand isi da seama ca te raneste si ca nici ea si nici dragostea ta pentru ea nu o sa te impiedice sa insisti pe religia ta .

Trebuie sa ai grija de parintii tai indiferent de religia lor in limita credintei , iar atunci cand este vorba de credinta ta , ALLAH si profetul sau si islamul sunt in primul rand apoi restul .

UmmYaser
08-28-2009, 07:55 PM
[SIZE="3"]Salam aleykum

Multumesc mult pentru rapiditatea raspunsului.
Asa m-am gandit si eu,un la revedere de un an sau mai putin.Asta in functie de ce se intampla pe parcurs Allah walam.

PS.totdeauna am avut grija de ei si am fost un copil cuminte.Vreau sa spun ca nu am ridicat niciodata vocea la ei si mi-am vazut de treaba mea,Dar ei nu apreciaza asta .Fratele meu care a tipat la ei e mai bun.Inshallah sa le vina mintea la cap.

Deci sa inteleg ca nu fac pacat ca i-am intors spatele si tin suparare?SIZE]

ummraschid
08-30-2009, 03:34 PM
Deci sa inteleg ca nu fac pacat ca i-am intors spatele si tin suparare?

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga surioara...inshaAllah, tu nu ai intors spatele mamei tale si nici nu tii suparare...ci doar incerci sa eviti discutiile si jignirile care iti sunt adresate din cauza religiei tale...inshaAllah, oricand mama ta te va cauta sau va dori sa te vada, tu vei fi daca nu, mai mult, cel putin la fel de plina de dragoste, de respect si de intelegere ca intotdeauna...atata timp cat parintii nu cer ceva impotriva Islamului...si in cazul in care o cer, sa incerci totusi inshaAllah sa nu rupi relatia cu ei, ci sa tii legatura, chiar daca numai sporadic sau aparent doar de forma...cat au trait parintii mei, desi nu aveam posibilitatea sa ii vizitez prea des, si desi stiam ca la telefon nu am voie sa abordez teme ce tineau de religie si ca riscam admonestari, ii sunam regulat si de cate ori imi permitea situatia, ii vizitam...cu orice risc...alhamdulillah!...si doar Allah subhanahu wa ta'ala stie, oricat de suparata era mama mea pe mine, fara aceasta insistenta i-ar fi fost poate si mai greu...insa restul nu sta in voia si in puterea noastra...inshaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te calauzeasca spre ce e mai bine pentru tine si pentru mama ta, pentru ca nu o vei avea mereu langa tine...inshaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te intareasca si sa-i imblanzeasca inima, mamei tale, amin!...

MOONASDM
08-31-2009, 11:58 PM
"DE CE ASA ???'"
1. Pentru ca Allah te pregateste in calatoria lunga si lupta care o vei avea mai tarziu pe calea lui pentru a explica politeistilor despre unicitate
2 Pentru ca Allah te invata "al sabr"rabdarea...in a asculta siintelege cum pun problema non musulmanii pentru ca tu sa te pregatesi simai bine prin studiu islamic
3 Pentru ca raiul nu se cistiga usor si tu ca romanca ai omisiune grea de indeplinit printre romani ...incepind cu apropiatii tai
4 Pentru ca statornicia ta pe calea lui Allah sa fie pusa la incercare prin a purta sau nu batic de fata cu toti ceilalti "despuiati".....este un examen pt tine si forta ta interioara,ptiubirea fata de Allah....
5 Pentru ca asemeni lui Ibrahim a carui tata kafr=pacatos si-a renegat fiul iar acumelse afla laloc de cinste in cerul al saptelea linga Allah,multi straini ce imbratiseaza islamul duc gehadul mare cu propriul lor suflet vis a vis de ceilalti
6 Pentru ca sa fii martora Yom el Qyama,ziua invierii ca tu ti-ai facut datoria si-i-ai anuntat mesajul si ai incercat prin felurite moduri sa-i convingi,chiar cu riscul pacii tale familiare
7 "Nu vor fi mjultumiti de tine nici evreii si nici crestinii pina nu le urmezi calea si traditiile lor"citat din cuv. lui Allah ...dar nu exact