PDA

View Full Version : Fatira



Alexyna
08-30-2009, 01:52 PM
Am incercat sa fac si eu o fatira ieri dintr-o carte de rete arabe si spunea la sfarsit ca se poate insiropa dupa ce s-a copt si s-a taiat . Ce fel de sirop ar merge la o fatira cu branza dulce si stafide ?
Eram curioasa ca mi-a placut cum a iesit si cum nu am gasit in arhiva retelor am zis sa deschid eu subiectul .

UmmSuheyla
08-30-2009, 07:09 PM
nu stiu ce este fatira dar as dori reteta daca se poate.din cate am ınteles e o prajitura.

Alexyna
08-30-2009, 08:24 PM
Mie mi-a iesit ca prajitura
e nevoie de 2 pahare de faina ; 3/4 de pahar de unt ; sare si apa pentru framantat . Iar la umplutura : branza dulce cu scortisoara , fistic cu miere , nuca cu zahar etc .
Mod de preparare : cantitatile de mai sus pot fi marite pastrand proportiile in functie de necesitati . Se cerne faina . Se pune sarea . Se taie untul bucati mici si se amesteca cu faina . Untul tb sa fie tare . Amestecul se framanta pana cand devine o pasta consistenta , foarte vascoasa . Se adauga incetul incetul putina apa si se framanta bine . Alualtul astfel obtinut se pune intr-o punga de plastic si se lasa la frigider 30 min .
Se intinde aluatul dupa ce e taiat in bucati si se pune pe un ziar si se pune umplututura si practic se ridica cele doua parti ale ziarului astel incat foaia de coca se rasuceste singura . si practic fiecare bucata de aluat se intinde si pe fiecare foaie se pune umplutura si fiecare foaie se rasuceste .
Se pun la cuptor si se scot cand s-au rumenit . Se poate insiropa cu diverse siropuri in functie de umplutura .
Acum sincer eu am lasat vreo 20 de minute coca la rece iar ca umplutura am facut branza dulce cu stafide . A iesit bun totul dar cam tare produsul final . Nu mi s-a ars nu nimic . Si ma gandeam data viitoare cand incerc sa o fac sa fac si un sirop numai ca nu stiu ce sa fac si cum sa iasa mai buna .

UmmYaser
08-31-2009, 04:57 PM
:salam:


Incearca acest sirop:2 pahare zahar, 1 pahar apa si 1/2 de lamaie.

Ps. la branza dulce cu stafide nu pui 1 ou pentru a o lega?Asa e mai moale compozitia.

Alexyna
08-31-2009, 05:18 PM
Multumesc pentru sirop . Branza ce sa zic . Am luat-o de la o doamna din piata branza de vaca . Cum era destul de tare am pus numai zahar vanilat si stafidele . Nu a influentat in rau ca sa zic asa . Ma asteptam sa fie moala la cata " experienta " am eu cu gatitu dar a fost ok . ma gandesc ca nu am facut forme din aluat cu compozitie si unele mi-au iesit unele destul de mari poate cine stie . Oricum o sa incerc si cu sirop . Ideea in sine e chiar buna si cine stie . Multumesc inca o data pentru sirop

UmmYaser
08-31-2009, 05:42 PM
:salam:

Cu cea mai mare placere habebty.Inshallah sa iti fie de folos.Cred ca am sa o fac si eu inshallah.Te astept si cu alte retete arabesti.Mie una imi plac mult;)si cred ca si la altii.
-nu-i asa???????:D

Alexyna
09-01-2009, 06:23 PM
Slam alikom
Oricand cu cea mai mare placere mai pun o reteta ceva .