PDA

View Full Version : Saloanele de insfrumusetare



Alexyna
08-31-2009, 03:36 PM
Slam alikom ,

De cele mai multe ori doamnele si domnisoarele in zilele noastre doresc sa arate bine si merg sau doresc sa mearga la saloane de infrumusetare . cand ajungem acolo fie si pentru o tunsoare ne lovim poate si de stilisti , friezi sau cum s-o numi care desi le explici cum vrei sa te tunzi ei tot o fac cum le taie capul . Sau mai rau te fac cum zici dar fie te fac superficial fie te fac de iti vine sa porti tot timpul capul acoperit fie si acasa . Cum reactionam in astfel de situatii ? Si cum reactionam cand mergem la un salon unde sunt si domni , stilisti si clienti : ne dam jos hijabul , mergem la o stilista doamna ? Mi se pare un subiect destul de interesant cu mersul la saloane mai ales ca sunt o gramada in zilele noastre .

UmmYaser
08-31-2009, 05:38 PM
:salam:

In orasul in care locuiesc eu este un salon "AMIRA"la care patroana este o musulmanca.L-am descoperit de curand.Cand m-am dus acolo mi-s-a pus un paravan pe langa scaun.
Daca nu exista asemenea saloane ar fii bine sa iei legatura cu frizerita sau coafeza ta sa vina acasa si ii spui exact cum vrei sa fii tunsa.Nu cred ca ar refuza niste bani in plus.Ii ceri cartea de vizita si o suni.;)

sara h
08-31-2009, 05:49 PM
:salam:
Cel mai simplu este asa cum a spus surioara noastra Umm Yaser.
Hijabul nu-l dam jos niciodata decat in fata sotului si a familiei , sa nu mai vb de straini (in care frizerul intra in aceasta categorie) audhu billah!
Daca este femeie il putem da jos numai cu conditia sa fim sigure ca in acea ora in care ne coafeaza nu intra in salon vreun mascul , iar daca este dificil , o putem ruga sa ne duca undeva intr-o alta camera unde sa fim singure ( multe saloane au si alte camere unde se face manichiura, masaje..etc)
Eu de obicei cand sunt in astfel de situatii rog sa se inchida usa dupa mine cat timp stau acolo :D si bineinteles ca nu ma poate refuza ;)

Alexyna
08-31-2009, 06:41 PM
Eu in ultima vreme cand am nevoie de un tuns sau un aranjat mai special la par ma duc la un salon unde chiar numai doamne lucreaza si de cand ma duc pe acolo o singura data am vazut un barbat intrand . Cum ar trebui o doamna / domnisoara musulmana sa reactioneze intr-o astfel de situatie ? adica sa zicem se duce la un salon care stie ca e de incredere si dintr-o data se intapla ceva asemanator adica intra un barbat in salon .

toobebe
04-05-2010, 10:19 PM
am si eu o rugaminte la cele ce locuiesc in damasc siria .mai nou mi-a casunat sa imi pun unghii cu gel ,nu sunt musulmanca si in fiecare an stau 3 luni in siria ,nu stiu daca gasesc la saloanele de acolo pe cineva care sa i-mi intretina manechiura. familia mea de acolo e in intregime musulmani si nu prea au cum sa ma ajute . daca stiti ceva si ma puteti ajuta astept un raspuns va multumesc.

toobebe
04-06-2010, 01:55 AM
am si eu o rugaminte la cele ce locuiesc in damasc siria .mai nou mi-a casunat sa imi pun unghii cu gel ,nu sunt musulmanca si in fiecare an stau 3 luni in siria ,nu stiu daca gasesc la saloanele de acolo pe cineva care sa -mi intretina manechiura. familia mea de acolo e in intregime de religie musulmana si nu prea au cum sa ma ajute . daca stiti ceva si ma puteti ajuta astept un raspuns va multumesc.

abia acum am observat ca nu a mai fost nimeni pe aici de prin 2009 dar sper totusi ca o sa mai intrati

Alexyna
04-07-2010, 12:30 PM
la un moment dat la sala unde merg eram la antrement doar eu cu o doamna si antrenoarea si ne povestea ca si-a pus la un moment dat ungii cu gel si la un moment si unchii tehnice ( daca sunt la fel scuzele mele nu m-am priceput niciodata la asa ceva ) . Si ne povestea ca nu se putea descurca cu ele . Ne povestea ca la masaje ii era foarte greu , ca la compostatutul biletelor de autobus era si mai si . Aveam de asemenea o colega de facultate , politista ( facuse un an jumatate de politie aici la mine in oras inainte sa dea la drept ) si lucra la dosare cu autori cunoscuti . Si si ea avea unghii puse . A spus ca la inceput ii era foarte greu mai ales sa scrie la calculator la munca dar dupa aceea s-a obijnuit . Acum tu decizi daca vrei unghii.

toobebe
04-08-2010, 03:05 AM
unghii false din gel fara tipsuri .asta vreau.problema e ca eu in fiecare an stau 3 luni in siria damasc si la saloane nu am mers .ma intretin singura acasa dupa ce adorm toti ,dar daca i-mi pun unghii si nu gasesc nici un salon pentru intretinere am dat-o in bara rau de tot .e mult pana te obisnuiesti cu lungimea si cu greutatea .cu lungimea pt cele care nu le-au avut mai tot timpul lungi .cu greutatea pt toate e mai greu la inceput , se simte ca e ceva in plus