PDA

View Full Version : Ce spune Islamul despre yoga,e permisa ?



Betti
09-03-2009, 03:58 PM
Ce spune Islamul despre exercitiile de yoga,sint permise in Islam?Multumesc.

Betti
09-03-2009, 05:35 PM
Ce spune Islamul despre exercitiile de yoga,sint permise in Islam?

Dar despre ti chi,qi gong si alte exercitii asamanatoare,ce spune Islamul,sint permise?Multumesc.

Alexyna
09-04-2009, 07:20 PM
Slam alikom ,

Am pus si eu prima intrebare pe un alt forum islamic si mi-au dat urmatorul site
http://www.islamweb.net/ver2/Fatwa/ShowFat...=E&ID=85297
Sper sa te ajute cu ceva

maryam
09-04-2009, 07:23 PM
:006:
:salam:

Islamul este un mod de viata complet si complex in care omul este sfatuit si indemnat la meditatie.
Sunt hadisuri si versete numeroase in Coran in care se spune despre cei care "gandesc", "mediteaza",...insa modul in care trebuie sa o faci cred ca nu are o denumire, asa cum este yoga...depinde de ce anume urmaresti pana la urma, vrei meditatie sau yoga asa cum este ea definita?
Cred ca orice tip de miscare este bun atat timp cat nu este interzis de islam.
Si tot la fel de bine iti poate raspunde unul care stie exact ce este yoga si care stie exact ce este permis/interzis in islam.:p

Betti
09-04-2009, 08:46 PM
Nu ma refeream in mod special la meditatia din yoga,desi daca ar putea sa ma ajute meditatiile astea in legatura mea cu Dumnezeu,pot incerca.Niciodata nu am incercat sa fac meditatii de yoga,nestiind daca sint permise de catre Dumnezeu.Daca sint permise,pot incerca sperind sa ii simt dumnezeirea lui Dumnezeu. Tot ce e pentru sanatate nu cred ca ar putea sa fie interzise de catre Dumnezeu.Cum ar fii exercitiile de yoga si altele asemanatoare.Situl (sau ce e )nu a avut cum sa ma ajute,nu stiu araba!Multumesc.

Alexyna
09-04-2009, 09:41 PM
Eu am citit in engleza acolo . Ma mai uit odata sa vad daca l-am scris calumea .

Betti
09-04-2009, 10:29 PM
Eu am citit in engleza acolo . Ma mai uit odata sa vad daca l-am scris calumea .

Nu ma prea descurc cu engleza!Nu e pe undeva in romana sa pot sa inteleg si eu?Sau nu stii daca e pe undeva in Romana?

Alexyna
09-05-2009, 03:04 PM
ok nici o problema . In romana e pe forumul islamul azi . Chiar am vazut azi ca mi-au raspuns azi mai detaliat . Poate te ajuta . Daca nu te descurci id-u meu acolo e Alexandra P. si cauta eventual dupa ce am mai postat pe acolo

Betti
09-05-2009, 06:52 PM
ok nici o problema . In romana e pe forumul islamul azi . Chiar am vazut azi ca mi-au raspuns azi mai detaliat . Poate te ajuta . Daca nu te descurci id-u meu acolo e Alexandra P. si cauta eventual dupa ce am mai postat pe acolo

Cum se numeste?Ca sa stiu ce sa caut la forumul Islamul azi!Sper ca o sa inteleg tot,sau macar esentialul.Multumesc.

Alexyna
09-05-2009, 07:22 PM
E sub titlul Yoga . Stiu ca l-am deschis eu ( cu id-u Alexandra P. ) sub titlul asta si am cateva raspunsuri interesante .

Betti
09-05-2009, 09:12 PM
Hooda a spus ca exercitiile de yoga trebuie evitate,iar AishaA ca face yoga.Si amindoua sint moderatoare si deci si invatate.Nu stiu pe cine sa cred,pe Hooda ca stiu ca e in virsta sau pe AishaA!Sint in incurcatura.

aiscia
09-05-2009, 10:46 PM
Salam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

In islam, musulmanul face cinci rugaciuni fard pe zi si altele sunnah, rugaciuni care implica miscare fizica si concentratie mintala suficiente pentru o minte sanatoasa si un corp sanatos...Concentrarea noastra ar trebui sa consiste doar in adorarea lui Allah...Raspuns rapid, voi reveni inshaallah, se aproprie maghrib...

Alexyna
09-05-2009, 11:03 PM
Slam alikom ,

Pe scurt am sa incerc sa redau cateva dintre raspunsuri sa se inteleaga mai bine la discutii se referea Betti . Doamna Hooda spunea ca sunt unele pareri in islam are ar considera yoga drept un sport . Dar ca sunt parerei care sustin ca nu accepta yoga in islam acesta provenind din hinduism . Dansa mi-a dat situl mai sus amintit pe care nu stiu din ce motive aici il deschid in limba araba iar pe forumul islamul azi in limba engleza . Din cate am inteles din el si din cate am inteles yoga nu este acceptata pentru ca ar fi un fel de adorare a soarelui iar relaxarea vine din mantrele ce sunt spuse in cursul exercitiilor yoga . Doamna / domnisoare ce spune ca practica ma gandesc ca practica ca un sport . Personal nu as practica yoga sub nici o forma mai ales ca la pilates care e foarte lent cateodata ma rog sa treaca timpul mai repede . Si am inteles ca yoga e mult mai inceata . Plus implicatia cu soarele si ce inseamna de fapt yoga ma opreste sa o fac

Betti
09-06-2009, 10:38 AM
Slam alikom ,

Pe scurt am sa incerc sa redau cateva dintre raspunsuri sa se inteleaga mai bine la discutii se referea Betti . Doamna Hooda spunea ca sunt unele pareri in islam are ar considera yoga drept un sport . Dar ca sunt parerei care sustin ca nu accepta yoga in islam acesta provenind din hinduism . Dansa mi-a dat situl mai sus amintit pe care nu stiu din ce motive aici il deschid in limba araba iar pe forumul islamul azi in limba engleza . Din cate am inteles din el si din cate am inteles yoga nu este acceptata pentru ca ar fi un fel de adorare a soarelui iar relaxarea vine din mantrele ce sunt spuse in cursul exercitiilor yoga . Doamna / domnisoare ce spune ca practica ma gandesc ca practica ca un sport . Personal nu as practica yoga sub nici o forma mai ales ca la pilates care e foarte lent cateodata ma rog sa treaca timpul mai repede . Si am inteles ca yoga e mult mai inceata . Plus implicatia cu soarele si ce inseamna de fapt yoga ma opreste sa o fac
Multumesc Alexina.Acum mi-am facut o idee si stiu ce trebuie sa fac.O sa sterg video-urile cu yoga.Multumesc.Numai bine.

batool391
09-08-2009, 02:05 AM
Hooda a spus ca exercitiile de yoga trebuie evitate,iar AishaA ca face yoga.Si amindoua sint moderatoare si deci si invatate.Nu stiu pe cine sa cred,pe Hooda ca stiu ca e in virsta sau pe AishaA!Sint in incurcatura.

:salam:

Sora ,nu cred ca trebuie sa consideri varsta un criteriu de acceptare a informatiilor. Stii ce inseamna expresia a fi in varsta? Eu nu ma incadrez in categoria asta......

gabriela guettat
09-10-2009, 08:59 PM
:salam:

Mashallah Huda surioara:give_rose::give_rose::give_rose:,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,invatzaturile de la tine sunt de la un ``om in varsta``,dar asta nu inseamna ca eshti o persoana in varsta,cand o sa ajungem la 60 de ani, inshallah, poate atunci sa ne gandim ca am ajuns `` persoane in varsta``.

Betti,nu mai fi in incurcatura,fa asha cum itzi dicteaza inima,iar in momentul cand ai sa citeshti destul depre islam,o sa shtii ce ai de facut.

Betti
09-13-2009, 06:41 PM
:salam:

Mashallah Huda surioara:give_rose::give_rose::give_rose:,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,invatzaturile de la tine sunt de la un ``om in varsta``,dar asta nu inseamna ca eshti o persoana in varsta,cand o sa ajungem la 60 de ani, inshallah, poate atunci sa ne gandim ca am ajuns `` persoane in varsta``.

Betti,nu mai fi in incurcatura,fa asha cum itzi dicteaza inima,iar in momentul cand ai sa citeshti destul depre islam,o sa shtii ce ai de facut.

Am citit,citesc si o sa continui sa citesc,dar nu dadusem nicaieri despre yoga,qi gong si ti ci.Dar datorita lui Alexyna care mi-a spus pe scurt ce scrie in linkul ala despre yoga,acum stiu.Nici macar nu stiam ca yoga provine de la indieni,iar acum stiu si asta.Multumesc.