PDA

View Full Version : Combinarea sau scurtarea rugaciunilor-Sheikh Assim



iman99
09-18-2009, 05:29 PM
Bismillahi Rahman ar-Rahim

As'salamu 3aliekom

irlKvYLquvE

wa 3aliekom salam wa rahmtu-llahi wa barakatuhu

maryam
09-18-2009, 09:11 PM
:006:
:salam:



Slava lui ALLAH care ne-a lasat noua islamul si nu ne-a ingreunat cu el nimic.
Ceea ce nu inteleg eu este cum sa combini rugaciunile in timpul celei de-a doua, pai inseamna sa pierzi voluntar una fard, nu?
Adica daca ploua torential in timpul de dhuhr astept pana se face asr si le fac combinate? Nu-mi intra in cap.:D (nu c`ar fi singurul lucru):p

shama
09-19-2009, 12:38 PM
Assalaamu alaikum

Este doar o opinie a carei corectitudine incerc sa o validez cu ajutorul vostru. Din materialul prezentat, eu inteleg combinarea rugaciunilor in modul urmator:

- aceasta este posibila si permisa atunci si numai atunci cand un eveniment obiectiv impiedica savarsirea rugaciunilor subh sau duhr la timpul cuvenit - ceea ce ar insemna, in acest caz, ca nu se poate vorbi despre omiterea voluntara a rugaciunii respective (daca este imposibila savarsirea subh la timp, aceasta se va "recupera" la duhr; daca nu se poate savarsi duhr la timp, aceasta se "recupereaza" la asr);

- cazul ploii torentiale banuiesc ca se aplica atunci cand una sau mai multe rugaciuni ar urma sa fie savarsite in aer liber; in acest caz, se asteapta incetarea sau macar rarirea ploii iar rugaciunea pierduta ca urmare a conditiilor exterioare neprielnice se alipeste la rugaciunea care urmeaza. Este de la sine inteles ca ploaia torentiala sau orice alt gen de intemperii nu au de ce sa impiedice o rugaciune care se poate savarsi la timpul ei, atata vreme cat cel care se roaga se afla la adapost de acestea.

Sigur ca se pot deschide o multime de discutii referitoare la cazuri particulare care deriva din situatiile de mai sus, dar macar pe acestea sa reusim insh'Allah sa ni le lamurim.
Si Allah subhnahu wa ta'ala este mai Cunoscator.

iman99
09-19-2009, 05:18 PM
As'salamu 3alikom


Ce m-as face fara voi..chiar ii spuneam ieri la um Ayman :) ..si o promisiune"Nu mai traduc in post ..:D ca mananc cuvinte si le mai si inversez:D)
Sheikh Assim nu a gresit cu nimic...cea care a tradus a fost flamanda:D:D..Alhamduli-llah am corectat pe video..oricum nimeni nu cred ca a combinat rugaciunea in felul cum era tradus:D ca era imposibil...sa astepti asur sa te rogi dohor:D


Ptr surioara shama...inshaa'Allah aceasta este opinia cea mai corecta si haditul se afla in sahih muslim in care profetul sallallahu alhi wa sallam a combinat rugaciunile nu am timp sa traduc dar daca doresti o voi face dupa:
was narrated that Ibn ‘Abbaas said: The Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) prayed Zuhr and ‘Asr together in Madeenah, at a time when there was no fear and he was not travelling. Abu’l-Zubayr said: I asked Sa’eed [i.e., ibn Jubayr], Why did he do that? He said, I asked Ibn ‘Abbaas the same question, and he said, He did not want anyone among his ummah to suffer hardship.

Narrated by Muslim, 705.



Fajr si isha nu se combina. si nici asur cu maghreb .nu se ataseaza de ele nici o alta rugaciune obligatorie ..si aceasta este legislatia lui Allah.

wa 3aliekom salam..jazakaAllah khairan
Allah sa fie multumit de voi toateee

UmmSuheyla
09-20-2009, 09:38 PM
fetelor unde as putea sa vad si eu aceste videouri pt ca ın Turcia youtube este ınchis prin lege nu am cum sa vad filmuletele.