PDA

View Full Version : Niste "crestini" adevarati !



Mariyah
05-21-2006, 02:45 AM
Barbatii prefera sa-si bata nevestele sambata si duminica sau in zilele de sarbatoare




Violenta in familie produce in Romania mai multe victime anuale decat cancerul. Un studiu realizat de Serviciul Analiza si Prevenire a Criminalitatii (SAPC) din cadrul Politiei Capitalei arata ca barbatii prefera sa aplice „corectii“ nevestelor in zilele de sarbatoare si la sfarsit de saptamana, deoarece, in aceste zile, cuplurile petrec mai mult timp impreuna.

Gratiela Vaduva, sef SAPC, ne-a declarat ca principalii factori ai violentei domestice sunt bautura, gelozia, educatia precara, dar si principiile aberante potrivit carora barbatii trebuie sa conduca in familie, iar femeile trebuie sa stea la cratita. Studiul precizeaza ca pe unii barbati ii apuca „crizele“ atunci cand nu le place mancarea gatita de neveste. Dar nu numai. Multe femei sunt „mangaiate“ si pe strada, in restaurante sau la film. Violenta nu este o manifestare doar a celor saraci, se mai arata in studiu.

Totodata, si barbatii cad victime ale violentei domestice. Sunt putine cazurile, este adevarat, dar sigure. Asta pentru ca femeile „ataca“ de cele mai multe ori atunci cand barbatii dorm.

Ishtar
05-21-2006, 10:27 AM
E adevarat ca numarul victimelor in urma violentelor domestice s-a dublat in ultimul an.De curand am citit si eu ceva despre asta.Adevarat si foarte trist.
Tot la fel de adevarat este si ca Romania se numara printre tarile cu cel mai ridicat procent in ceea ce priveste violenta domestica.Sunt inclusi aici si copiii:smile308: !!!
De fapt,si folclorul nostru autohton abunda in fel de fel de "ziceri"...care mai de care mai agresive!

DAR,caci exista si un "dar":D ,draga mea Anamaria,eu nu stiu ca religia crestina sa te fi indreptatit sa pui un asemenea titlu postarii tale!!!Un adevarat crestin nu-si bate nevasta,nici copiii...si cu atat mai mult,nu-i omoara!!!NICIODATA!
Cei care fac asemenea nemernicii nu au nimic in comun cu Dumnezeu!

Mariyah
05-22-2006, 06:09 PM
DAR,caci exista si un "dar" ,draga mea Anamaria,eu nu stiu ca religia crestina sa te fi indreptatit sa pui un asemenea titlu postarii tale!!!Un adevarat crestin nu-si bate nevasta,nici copiii...si cu atat mai mult,nu-i omoara!!!NICIODATA!

era o ironie :D desi lipsesc ghilimelele de rigoare dar din pacate nu mi se permite sa mai pot modifica titlul

amoodia
05-24-2006, 06:04 AM
trist dar adevarat. intr-o casnicie unde sunt copii, hai ca mai inteleg uneori sotia sa stranga din dinti chipurile pentru copii, ca uneori isi face curaj si pleaca, dar eu am intalnit multe exemple din astea in cazul prieteniilor. aveam in liceu o fata super desteapta, si iesea cu baiatul profei de biologie. nu va zic de cate ori am machiat-o sa nu se vada vanataile, chiar si in ultima zi cand ne luam la revedere de la profesorii din liceu, ea avea ochelari la ochi.si a stat cu el vreo 3 ani pana nu a mai suportat. eu asta nu prea inteleg, de ce suporta fetele asa ceva de la prietenii lor?

Mariyah
05-24-2006, 11:47 AM
Probabil ca acea fata spera ca prietenul ei sa se schimbe, sa ajunga sa o iubeasca la un moment dat . Apoi, probabil a intervenit rutina, s-a obisnuit cu el si i-a fost foarte greu sa opreasca acea relatie din frica de a ramane singura, de a incepe o alta relatie.

amal
05-24-2006, 01:31 PM
psihologii spun ca aceste femei au un respect de sine scazut, de aceea nu numai ca accepta acest fel de tratament, ci este de fapt vina lor, pt ca acest respect de sine scazut atrage un comportament corespunzator.
adica, daca esti puternica, un barbat nu va indrazni sa se poarte asa cu tine.

personal mi se pare exagerat...
alta explicatie ar fi ca sant barbati care asa invata din familie, au ca model pe tatal lor, si chiar daca constientizeaza ca violenta e gresita, nu se pot abtine.

eu zic ca barbatul acela ar putea sa faca ceva in privinta comportamentului sau, fie acesta constient sau nu. ar putea recurge la psihoterapie, ar putea sa se intereseze de religie, sa incerce sa comunice cu sotia/ prietena lui, in fine...sa faca un efort...iar cu timpul comportamentul lui se va corecta. problema e cine are rabdare cu un astfel de barbat? poate tot acelea cu respect de sine scazut:)...

suleiman
05-24-2006, 01:33 PM
Eu zic ca nu are legatura religia cu ce fac barbatii.

Cand un evreu sau un musulman sau un crestin isi bate nevasta , nu are nimic religia ci el in minta sa .

Este adevarat ca unii barbati isi pierd rabdarea si folosesc mana din cand in cand , dar "aceasta piredere de rabdare" este impotriva credintei .
Cei mai buni credinciosi sunt cei rabdatori , iar putini dintre oameni sunt rabdatori .

amoodia
05-24-2006, 01:38 PM
eu zic ca barbatul acela ar putea sa faca ceva in privinta comportamentului sau, fie acesta constient sau nu. ar putea recurge la psihoterapie, ar putea sa se intereseze de religie, sa incerce sa comunice cu sotia/ prietena lui, in fine...sa faca un efort...iar cu timpul comportamentul lui se va corecta. problema e cine are rabdare cu un astfel de barbat? poate tot acelea cu respect de sine scazut:)...

Amal dar unii chiar nu constientizeaza ca au o problema. li se pare normal sa-si altoiasca din cand in cand nevestele/prietenele.cred ca majoritatea care isi bat prietenele au o problema cu gelozia, cel putin din cat am vazut eu printre colegii mei.

huda_alrahim
06-01-2006, 10:13 PM
Salam aleykum, fetelor!
Bataia in Romania se invata de acasa...tata o bate pe mama, mama il injura, tata o bate din nou...copiiii asista pentru ca mama zice ca pentru ei indura totul...sa aiba si ei o familie!!! Copilul cand creste zice ca si tata a batut-o pe mama...nu este sigur pe el, dezvolta de mic numai sentimente negative si perpetueaza aceste obiceiuri....e un cerc vicios din care cu greu se scapa!!!
Avem pretentii de la "noi astia mai tineri" sa indreptam ceva...dar cum s-a aratat, faptul ca are 18 ani nu il impiedica sa dea... :o
Cel care bate e clar ca nu se simte suficient de sigur pe el si singura metoda de riposta este bataia...e mai usor sa profiti de forta fizica decat sa rezolvi problemele in mod inteligent...
InshaAllah mai multe persoane vor invata despre Islam si isi vor gasi pacea interioara si vor gasi armonie...atunci nu vor mai simti nevoia sa dea in semenii lor...femei, barbati, COPII!!