PDA

View Full Version : Cum sa incetezi sa barfesti???



aiscia
11-03-2009, 02:11 PM
Cum sa incetezi SA BARFESTI???


Shaykh Husayn al-Awaaishah
Barfa si efectele ei negative asupra Comunitatii Musulmane
© 1997 Dar Ibn Hazm

Daca unul dintre noi aude o barfa cu privire la un frate de-al nostru, trebuie sa o evitam opunandu-ne si corectand vorbitorul cu gentilete, educatie si cu inteligenta. Aceasta este in acord cu diferite modalitati da a schimba o fapta rea , descrisa de Profet, salallahu aleihi wa sallam,si ca trebuie sa incercam sa oprim raul cu cele mai bune moduri. Ultima dintre aceste modalitati este sa ne opunem la faptele rele cu inimile noastre si, in acest caz, ar trebui sa parasim grupul ( de persoane) care se dedau la barfa.

Sa ne amintim cuvinteloe lui Allah, traducerea sensurilor:


'' Si de-i vei vedea pe aceia care intra in discuti desarte asupra versetelor Noastre, indeparteaza-te de ei,pana ce ei vor incepe o alta discutie!Iar daca Seitan te va face sa uiti [aceasta] nu mai ramane cu neamul de nelegiuiti, dupa amintire!"[Al-An'am 6,68]

Fa in asa fel incat cei care iubesc gustul barfei sa stea atenti.
Mesagerul lui Allah, sallalhu aleihi wa sallam a condamnat pe cei care ascultau barfele si le acceptau cu placere in loc sa le respinga!
Vai voua!
Nu va ganditi unde o sa ajungeti???
Si cum ganditi voi ca ati fost creati doar pentru a insela si pentru a face pacate???
In numele lui Allah, si pentru iubirea Lui, spuneti-mi:
SUNTETI MUSULMANI???

Alexyna
11-03-2009, 09:31 PM
Slam alikom ,

Desi intrebarea e cam puerila cum ne-am dat seama ca barfim ? si care ar fi momentul in care ne oprim in a povesti cu prietenele din asa zise povesti inocente fara a trece spre panta barfei ?

ummraschid
11-04-2009, 03:16 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


Barfa este atunci cand povestesti un lucru, care nu i-ar face placere, despre o alta persoana, si daca acel lucru este adevarat - o barfesti, iar daca acel lucru nu este adevarat - o calomniezi. Se relateaza de la Abu Hurayrah (fie Allah multumit de el) ca Profetul *salat* a spus: "Stiti ce e aceea gheebah (barfa) ?" Ei au raspuns: "Allah si Trimisul Sau stiu mai bine." El spuse: "Sa spui ceva despre fratele tau care nu ii place." S-a intrebat: "Si daca ceea ce spun despre fratele meu este adevarat?" El spuse: "Daca ceea ce spui este adevarat, atunci l-ai barfit, si daca nu este adevarat, atunci l-ai calomniat." Muslim, 2589

Allah subhanahu wa ta'ala a spus (traducerea sensurilor):

"Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manance carnea fratelui sau mort? (Nu!) Voi ati urat aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Indurator."
Surat Al-Hujurat 49:12

Versetul 6:68 din postarea surorii aiscia, (barakAllahu fiki, surioara) se refera cu precadere la luarea in deradere a religiei, la discutiile desarte privitoare la aceasta, la intrebari fara sens si controverse fara sfarsit, care nu duc la nimic bun, dimpotriva dauneaza mai ales celor mai slabi in stiinta...si Allah stie mai bine...

BarakAllahu fikum!

Alexyna
11-04-2009, 10:15 AM
Slam alikom
Foarte interesant subiect. Multumesc
O zi buna

aiscia
11-04-2009, 01:00 PM
Salam aleikum...
Mashaallah pentru raspuns surioara Ummrachid, jazaka allahu khairan...
Referindu-ne numai la barfa intre frati si surioare este cel mai potrivit versetul pe care l-ai scris tu...
Allah sa ne fereasca si sa ne ierte cand cadem in acest pacat cu voia sau fara voia noastra...Trebuie sa stim ca sheitan se bucura enorm cand un musulman dezvaluie lucruri despre fratele sau si intarata la aceasta...Si sa nu uitam ca sheitan, audhubillahi, este dusmanul cel mai mare al omului si ca a promis lui Allah ca va face in asa fel incat sa ii atraga pe toti pe calea lui.


A zis Iblis:'' Pentru ca m-ai ademenit, ii voi pandi pe ei pe drumul Tau drept/ Si ii voi impresura in valuri, din fata si din spatele lor, de la dreapta si de la stanga lor, si nu-i vei afla pe cei mai multi dintre ei multumitori.''[ Surat Al-'A'raf:16-17]