PDA

View Full Version : Religia Profetului,inainte de a fi revelat Qur'anul!



aiscia
11-15-2009, 12:43 PM
Profetul Muhammad, salallahu aleihi wa sallam ce credinta avea inainte?

Buna la toata lumea, in ultimul timp ma interesez despre Islam, pentru ca, fiind crestin mi-am pus mereu atatea intrebari, una dintre aceastea este: daca nu gresesc la varsta de 40 de ani,Profetului i-a aparat Arhanghelul Gabriel in timp ce era retras spiritual, deci, intrebarea mea este: Dar Muhammad ce fel de religie avea inainte de Islam, era evreu, era crestin sau de alta credinta?


Raspuns:


Narat de Aisha(radhiallahu anha):
‘’El, Profetul, salallahu aleihi wa sallam avea obiceiul sa se retraga in pestera Hira si sa practice monoteismul orientat spre adevar si pentru a evita orice rautate si pacat.’’ [Al-Bukhari e Muslim]


Profetul Muhammad, salallahu aleihi wa sallam, inintea de revelarea Coranului, nu a participat niciodata la venerarea idolilor (politeismul) practica, in schimb, retrageri spirituale (asa cum se aminteste in naratiunea de deasupra). De asemenea, nu a avut niciodata vreunul din viciile comune in randul arabilor din acea perioada:consumul de alcool, compania concubinelor; era,de fapt cunoscut ca ‘’Cel de incredere, Adevaratul’’(al-Amin). Acestea erau caracteristicile celor care urmau religia lui Avraam. Dar Mesagerul lui Allah, salallahu aleihi wa sallam, era special in aceasta, nu s-a mai dedat la venerarea idolilor sau la nici unul din viciile raspandite printre oamenii sai.

In Coran este scris, traducerea sensurilor:


‘’ Cei mai indreptatiti oameni sa se socoteasca apropriati de Avraam sunt aceia care l-au urmat pe el si pe acest Profet si aceia care cred…’’ [Al-Imran 3:68]


‘’ Avraam nu a fost nici iudeu nici crestin. El a fost credincios adevarat si intru totul supus lui Allah[musulman] si nu a fost dintre cei care-I fac semeni.’’ [Al-Imran 3:67]


‘’ Spune: ‘’ Intr-adevar, Domnul meu m-a calauzit pe un drum drept, o religie adevarata- religia lui Avraam cel drept intru credinta, care nu a fost printre cei care a facut asociati[lui Allah]’’ [Al-An'am 6:161]