PDA

View Full Version : Numele in Islam



Alexyna
11-22-2009, 02:52 PM
Slam alikom ,

Am decis sa deschid acest subiect la masa rotunda in conditiile in care nu stiu unde as putea sa le deschid altfel . Am observat la fete cu care povesteam convertite la islam ca isi adaugau la numele de botez sau preferau sa li se spuna pe nume islamice care le adoptau . Legal vorbind pentru ati schimba numele trebuie sa ai motive bine intemeiate iar acele fete nu cred ca si-au schimbat legal numele . Insa ma intreb desi poate intrebarea este impertineta : este cumva o obligatie in Islam sa preiei nume musulmane ?

nour
11-22-2009, 03:13 PM
wa alaikum assalam
uite ce am gasit, inshaAllah sper sa te ajute...
http://www.islamqa.com/en/ref/23273/name


numele meu a fost cristina....erau persoane care ma sunau de craciun sa mi ureze la multi ani cu ocazia numelui...pur si simplu nu m am simtit confortabil sa fiu strigata asa si am ales sa mi l schimb alhamdulillah...inshaAllah sa o pot face intro zi si oficial.

Saira
11-22-2009, 03:14 PM
Alexyna, nu e deloc o intrebare impertinenta, stai linistita. Nu este nicio problema sa iti pastrezi vechiul nume atata timp cat numele tau nu inseamna ceva urat sau nu are conotatii neislamice. De exemplu, profetul Mohammad salla Allahu alayhi w salam, a schimbat numele unor companioni ai sai dupa trecerea acestora in islam, caci de exemplu unele nume aveau semnificatii contra principiilor islamice. Era un companion pe care il chema Abd al Uza, ceea ce insemna Robul zeului Uza, iar profetul salla Allahu alayhi w salam l-a denumit apoi Abdallah - Robul lui Allah.

Iar sa iti dau un exemplu actual , se vehicula acum un an veste ca Zina Dumitrescu ar fi dorit sa se converteasca la islam, imagineaza-ti cum ar fi fost sa fie musulmana si sa se prezinte cu numele Zina - adulter in araba.

maryam
11-23-2009, 10:32 PM
:salam:

Ba da, uite, pe mine ma chema inainte ana-maria si am decis sa-mi schimb numele in maryam...si in acte:p, de fapt, a fost asa un fel mortis de a spune tuturor (si mie insami in primul rand!) ca eu nu mai sunt aceeasi.
Si de fapt, numele este un drept la care nu ar trebui sa fi obligat nu?
Eu am fost mereu contra orice lucru obligat/fortat si intoarcerea in islam m-a ajutat mult sa ma cunosc si sa...traiesc real cf optiunilor mele si...atat!
In afara de ALLAH nu pot sa accept sa aleaga nimeni nimic ptr mine.
Ceea ce nu inseamna ca nu sunt "cooperanta si maleabila":D:D cand e cazul:confused::cool:

Saira
11-23-2009, 11:49 PM
:salam:

Maryam, am o intrebare daca tot a venit vba de nume. Ce motivatie le-ai oferit? Ca sa schimbi numele in acte? Adica nu au cerut o motivatie pentru care faci asta sau ceva, acolo, un pus de bete in roate cat de mic :D? Daca nu poti raspunde pe forum inshaAllah pe privat ;).

Oricum, acum si sa-mi spui ca te numesti Ana-Maria ca eu tot Maryam te vad :p.

maryam
11-24-2009, 02:56 PM
:006:
:salam:

Sa stii ca n-a fost asa un maaaaare interogatoriu, am motivat raspicat :D ca m-am convertit la islam si ca asta este dorinta mea de a avea un nume islamic, apoi au urmat procedurile legale, intortocheate de altfel si...alhamdulillah asta a fost tot, era in 2001 si probabil ca atunci era mai greu, acum cu intrarea in ue nu cred ca mai e vreo problema.