PDA

View Full Version : rugaminte



erestina
11-24-2009, 11:08 AM
Buna ziua !
Asa cum am mai spus sunt o crestina intersata de islam. Doresc sa aflu cit mai mult despre aceasta religie si in pentru asta am citit cu multa rabdare Coranul.
In fiecare zi incerc sa fiu la curent cu discutiile si noile subicte de pe acest forum si nu numai.
Tot cu rabdare si interes m-am familiarizat cu citiva termeni in limba araba, din dictionarul prezentat pe acest forum, pe care insa il consider foarte sumar.
Din cele prezentate ar trebui sa intelegeti ca pentru mine este un mare impediment faptul ca anumiti termeni nu sunt tradusi in limba romana.
Oare se poate??
Eu fiind o persoana foarte intersata de islam nu voi reunuta usor, dar imi permit sa spun ca alte persoane pot fii indepartate de acest forum din acesta cauza.
Si pentru ca sunt o persoana perseverenta, ce ar trebui sa fac??? Sa iau lectii de limba araba??
Cred ca am vorbit destul. Nu am vrut sa supar pe nimeni, doar am spus ce greutati intimpin.
Dumnezeu sa va aiba in paza!

Saira
11-24-2009, 11:25 AM
Erestina, din pacate uneori pe forumuri unii membri ajung sa foloseasca anumiti termeni arabi pentru aspecte ce tin de religie si asta nu din cauza de "teribilism" si pentru ca asa ne-a intrat in obisnuinta sau, poate un motiv si mai important, pentru ca, ai sa vezi, cu timpul, cu cat vei citi mai mult despre islam, ca unii termeni, desi traductibili, ei nu vor exprima acelasi lucru in acelasi mod. Un singur exemplu am sa-ti dau...de multe ori vei vedea pe forum folosit termenul "tawhid" care ar insemna "unicitate, monoteism", se are in vedere in orice caz doctrina islamului, de Dumnezeu unic. Dar...folosit termenul "tawhid" cine va citi va intelege acea unicitate fara prezenta unei "singure fiinte intreite in persoana", ci o unicitate absoluta. Ceea ce iti propun, fara nicio suparare si nici urma de rautate, este ca pe masura ce citesti ceva sa dai quote acolo unde sunt folositi termeni pe care nu ii intelegi si sa raspunzi la subiectul in cauza, intreband ce inseamna acel ceva. Si fara suparare ti se va raspunde.

Acum, din motive obiective iti dai seama ca forumul are o multime de articole de tot felul, sa stai sa reeditezi toate mesajele astfel incat sa fie 100% in romana este o munca enorma pentru admin. Asa ca eu asa vad cea mai simpla solutie...citesti ceva, nu intelegi, intrebi exact la acel subiect si ti se va explica cu voia lui Dumnezeu de actre un membru al forumului. Si este valabil pentru oricine ar putea intampina aceasta problema.

erestina
11-24-2009, 11:38 AM
Multumesc pentru raspuns.
Si eu m-am gindit sa intreb, dar am avut retinere, pentru ca imi dau seama ca sunt termeni elementari pentru musulmani si nu am vrut sa deranjez cu banalitati.
Iti voi urma sfatul in viitor.

Saira
11-24-2009, 12:24 PM
Nimeni nu s-a nascut invatat si pe nimeni nu importuneaza intrebarile ce sunt venite in dorinta de cunoastere. Am intalnit chiar si arabi musulmani si atunci cand erau folositi anumiti termeni arabi din religie, desi ei insisi arabi, nu ii intelegeau, adica aveau nevoie de lamuriri. Pentru ca termenii esentiali sunt cunoscuti de toti, insa sunt altii mai putin utilizati sau cu care au tangenta directa doar cei cu studii teologice. Asa ca de ce ar fi o problema o astfel de intrebare din partea unor persoane care nici macar nu sunt muslime?

Acum ca amuzament, si ca sa intelegi ca se poate si mai rau :D, am sa-ti spun ca la putin timp dupa ce devenisem musulmana, o sora m-a intrebat online daca am adhan - este un soft care "cheama" la rugaciune la orele de rugaciune, adhan fiind chemarea la rugaciune de 5 ori pe zi - si bineinteles ca nestiind ce e adhanul, am zis ca nu am, doar daca stiam ce e, sigur aveam,nu?:p Si abia apoi mi-am dat seama ce era acel faimos adhan :999:.

suleiman
11-24-2009, 01:14 PM
Oameni buni .
De ce nu-mi spuneti ce cuvinte vreti si vi le pun eu in dictionar .

Eu nu am cum sa stiu ce stiu membri si ce nu stiu . Un forum nu se face singur .
Puteti sa-mi dati o lista de cuvinte si vi le traduc si le public in dictionar .

maryam
11-25-2009, 12:26 PM
:006:
:salam:

Uite de pe www.sunnah.ro :p...o parte care inshaa ALLAH- Cu voia lui ALLAH! te va ajuta, de fapt cautam pe net un link, este un dictionar de termeni musulmani, nu e cine stie ce, are multe lipsuri dar e un pic mai mult decat nimic si am gasit asta.

A

Allah- Numele singurei divinitati, cel care este cu adevarat venerat, singurul caruia i se cuvine venerarea, singurul care este unic in orice sens, singur in divinitatea sa. Shaikh Uthaymeen afirma ca insusi ‘numele’ Allah indica toate celelelate nume perfecte precum si maretele atribute (ale caror numar nu ne sint cunoscute noua, oamenilor). Ne indica Divinitatea Sa, ce cuprinde toate caracteristicile divinitatii, impreuna cu negarea opozitiilor acestora. Atributele divinitatii sint atributele perfectiunii. Numele si atributele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala nu au nici o imperfectiune, sunt perfecte.

‘Abd- sclav, rob; noi, musulmanii, sintem cu totii robi ai lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Printre musulmani se intilnesc deseori nume cum ar fi Abdullah (robul lui Allah), Abdul-Malik (robul Regelui) Abdur-Rahmān (robul celui Milostiv).

Athan - chemarea la salah (rugaciune); se mai poate scrie si Azaan sau Adhan.

Ahad - potrivit traducerii literale, ahad semnifica ‘unul’, iar in contextual islamului ahad inseamna Unul Singur, Unicul. Al-Wahid este unul dintre numele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala.

Ahl ul-Kitab(Ãåá ÇáßÊÇÈ )- Oamenii cartii, cei care au urmat religiile monoteiste revelate anterior, in perioada pre-islamica. Cartile se refera la Scripturile mentionate in Qu’ran – cum ar fi Torah si Biblia – in formele lor initiale.

Akhirah- viata de dupa moarte, viata vesnica ; reprezinta unul din principiile de baza ale credintei in Islam.

Alayhis Salam- Pacea fie asupra lui; aceasta expresie se pronunta dupa ce mentionam numele oricarui Profet (in afara de Profetul Muhammad, cind spunem ‘SallaAllahu alaihi wasallam’) sau al vreuni inger Jibreel (Gabriel), Mikaeel (Mihail), etc.

Al-Hamdu lillah- Lauda lui Allah (Subhanu Wa Ta’ala).

Allahu Akbar- Allah este Cel mai Mare

‘Aqidah (ÚÞíÏÉ)- Crezul Islamic (in Allah Subhanu Wa Ta’ala, ingerii lui Allah, cartile lui Allah, mesagerii lui Allah, predestinarea si suprematia puterii divine, viata de dupa moarte).

Asma’ Allah al-Husna- numele si atributele Lui Allah Subhanu Wa Ta’ala, revelate in Qur'an Kareem si in Sunnah autentica.

‘Asr- cea de-a treia rugaciune a zilei, situata temporal inainte de apusul soarelui, dar dupa ce a trecut amiaza.

Authu billah - Caut adapost la Allah.

‘Awrah- partile din corpul unei persoane care trebuie sa fie acoperite in fata tuturor celorlalti in afara de sot, se mai utilizeaza si pentru a desemna ceea ce o femeie trebuiesa acopere fata de cei care nu ii sint mahram.

Ayah- plural ayat – ayah= un verset din Qu’ran; ayat = mai multe versete din Qu’ran; la singular, ayah mai inseamna si ‘semn’.

B

Baitullah(ÈíÊ Çááå )- moschee, literal = "casa lui Allah"

Batil - neadevar

Barak Allahu Feeky(feminin) – Fie ca Allah sa te binecuvinteze – se raspunde astfel pentru a multumi; Raspuns: Wa feeky;
Barak Allahu Feek(masculin); Raspuns: Wa feek;
Barak Allahu Feekum(plural); Raspuns: Wa feekum.

Bid‘ah(ÈÏÚÉ)- inovatie in religie; bid'ah reprezinta un antonim al Sunnei, pentru ca are aparenta unui act religios plin de virtuti, insa se regaseste in afara legii islamice – Shariah - si este pur si simplu o adaugire.

Bismi-llahi r-rahmani r-rahimi(ÈÓã Çááå ÇáÑÍãä ÇáÑÍíã)- "In numele lui Allah, cel Milostiv, Indurator".

D

Dahri- ateu; provine din 'ad dahr' = timp, vreme; conceptul de ateism este exprimat pirn 'ad dahriyyah'.

Dajjal(ÏÌøÇá)- personaj ce desemneaza un concept asemanator cu cel de Antihrist, inseamna "mincinos", "cel care deceptioneaza". Mai poate intilnit / scris si Maseeh ad-Dajjal.

Da`wah(ÇáÏÚæÉ)- chemare la Islam.

Dhikr(ÐßÑ) - se poate scrie si zikr; semnifica pomenirea lui Allah.

Dīn / Deen(ÇáÏíä)- inseamna a trai in conformitate cu modul islamic de viata, o insumare a credintei si practicilor musulmanului; de cele mai multe ori intilnim acest termen cu semnificatia de credinta.

Du'aa / Dwa / Dua(ÏÚÇÁ)- suplicatie, rugaciune personala adresata lui Allah Subhanu Wa Ta'ala.

Dhuhr(ÇáÙåÑ)- cea de-a doua rugaciune (salat/salah) a zilei.

Dunya / Dunia(ÏäíÇ)- Lume, univers fizic, viata lumeasca - in opozitie cu viata vesnica.

E

Eid Al-Adha - Sarbatoarea Sacrificiului; completeaza ritualul pelerinajului, are loc in zilele 10 - 13 ale lunii Dhul Hijjah (cea de-a zecea zi este ziua Nahr iar 11-13 zilele Tashriq); aceasta sarbatoare comemoreaza supunearea si ascultarea Profetului Ibraheem (Alayhis Salam) fata de Allah Subhanu Wa Ta'ala, el fiind pregatit sa isi sacrifice unicul fiu, pe Ismel (Alayhis Salam), dupa cum ni se spune si in Qu'ran - ayat 100:103 din Soorah As-Saffaat (37:100-103).

Eid Al-Fitr - Sarbatoare de trei zile ce marcheaza sfirsitul Ramadan-ului; incepe in prima zi a lunii Shawal, a zecea luna in calendarul islamic.

F

Fajr(ÝÌÑ)- numele primei rugaciuni a zilei; inseamna si zorii zilei, acel moment cind se zareste lumina soareluila orizont, inainte de rasarit.

Fard / Fardh (ÝÑÖ), plural Fara’id (ÝÑÃÖ)- indatorire religioasa obligatorie, obligatie, obligatoriu; de exemplu - a face cele cinci rugaciuni zilnice este Fardh, obligatoriu; portul hijab-ului este Fardh, reprezinta o obligatie pentru orice musulmana careia i-a venit prima menstruatie.

Fard ayn - obligatie ce revine in mod individual unui musulman.

Fard kifayah - obligatie care revine comunitatii musulmane luate in intregime.

Fasiqun - Cei rebeli care nu il asculta pe Allah

Fiqh - Interpretarea si intelegerea legiilor islamice (Shari'a)

Fitnah - Incercari si test la credinta , Sa faca parteneri lui Allah

Fitrah - Instinctul cu care Allah ne-a creat, (de fapt este vb de satarea naturala in care a fost creat omul)


G

Ghafara(ÛÝÑ)- (verb la timpul trecut) la infinitiv inseamna a ierta, a absolvi (de pacate). Reprezinta o caracteristica a lui Allah Subhanu Wa Ta'ala.

Ghaflah(ÛÝáÉ)- nechibzuire, uitarea lui Allah, indiferenta.

Ghayb(ÛíÈ)- nevazutul, necunoscutul.

Ghusl (ÛÓá)- ablutiunea cea mare, dupa intretinerea de relatii sexuale, terminarea perioadei de menstruatie, sau lauzie.

H

Hidayah(åÏÇíÉ)- calauzire de la Allah.

Hadeeth / Hadith /Hadis (ÍÏíË) plural ahadtteh / ahadith- literal inseamna "relatare, spuse, discurs"; reprezinta ceea ce a spus Profetul Muhammad (sallallaahu 'alayhi wa sallam) si modalitatea in care el s-a comportat in anumite situatii.

Haid - menstruatie.

Halal (ÍáÇá) - permis, legiuit, bun, benefic, demn de lauda, onorabil.

Hajj / Haj (ÇáÍÌø) - pelerinajul la Mekkah, cel de-al cincilea stilp al Islamului.

Haram(ÍÑÇã)- interzis, antonimul cuvintului halal.


Hasan - bun , acceptat.

Hijab (ÍÌÇÈ)- literal semnifica acoperire, se refera la acoperirea corpului astfel incit sa fie pastrate modestia si demnitatea; se refera si la comportament - un sistem de atitudini modeste, demne, care nu ies in evidenta; deci hijab-ul este si intern si extern in acelasi timp.

Hikmah - literal = "intelepciune", se refera la cel mai inalt nivel de intelegere a credintei la care poate ajunge un musulman.

I

`Ibadah (ÚÈÇÏÉ) - venerare, adorare, insa nu este limitata la un ritual specific: se refera la toate modalitatile de a-L servi pe Allah Subhanu Wa Ta'ala, inclusiv prin stradania de a invata, de a cauta cunoasterea, traiul pios, oferirea de ajutor, sadaka (caritate) etc.

Iblis (ÅÈáíÓ) - Shaytan, djinn izgonit in iad din cauza arogantei si neascultarii sale; deci NU este inger, este djinn creat did foc fara fum (ingerii sint creati din lumina).

`Id (ÚíÏ) - festival, sarbatoare; se mai scrie si Eid, Aid.

'Id ul-Adha (ÚíÏ ÇáÃÖÍì) - Sarbatoarea Sacrificiului; completeaza ritualul pelerinajului, are loc in zilele 10 - 13 ale lunii Dhul Hijjah (cea de-a zecea zi este ziua Nahr iar 11-13 zilele Tashriq); aceasta sarbatoare comemoreaza supunearea si ascultarea Profetului Ibraheem (Alayhis Salam) fata de Allah Subhanu Wa Ta'ala, el fiind pregatit sa isi sacrifice unicul fiu, pe Ismel (Alayhis Salam), dupa cum ni se spune si in Qu'ran - ayat 100:103 din Soorah As-Saffaat (37:100-103).

`Id ul-Fitr (ÚíÏ ÇáÝØÑ) - Sarbatoare de trei zile ce marcheaza sfirsitul Ramadan-ului; incepe in prima zi a lunii Shawal, a zecea luna in calendarul islamic.

Iftar (ÅÝØÇÑ) - masa servita de musulmani dupa Maghrib, in timpul Ramadanului.

Ihsan (ÅÍÓÇä) - perfectiune in venerarea lui Allah Subhanu Wa Ta'ala.

Iman / Eman - Credinta

`Isha' (ÚÔÇÁ) - cea de-a cincea rugaciune.

Isnad (ÅÓäÇÏ) - lantul narativ din cadrul ahadeeth-urilor.

Isra (ÇáÅÓÑÇÁ) - calatoria nocturna in timpul careia Profetul Muhammad (sallaallahu alayhi wasallam) a vizitat raiul.

I'tikaf - izolare in moschee cu scopul de a-L venera pe Allah Subhanu Wa Ta'ala, are loc, de obicei, in ultimele zece zile ale lunii Ramadan.

J

Jaa'iz - ceea ce e permis (halal, mustahabb, mandub).

Jahannam (Ìåäã) - iad, focul iadului.

Jahiliyyah (ÇáÌÇåáíøÉ) - perioada preislamica; se refera si la religiile politeiste.

Jahl (Ìåá) - ignoranta, aroganta.

Jami‘ah (ÌÇãÚÉ) - "adunare", de exemplu la moschee (masjid), iar in sens general - comunitate, asociatie.

Janaza (ÌäÇÒÉ) - rugaciunea funerara.

maryam
11-25-2009, 12:37 PM
:006:
:salam:

Jannah (튃) - Paradis, Rai.

Jazak Allahu Khayran (ÌÒÇß Çááå ÎíÑ) - expresie prin care se multumeste, inseamna "Fie ca Allah Subhanu Wa Ta'ala sa te rasplateasca pentru binele facut".

Jihad (ÌåÇÏ) - efort, orice straduinta facuta pe calea lui Allah Subhanu Wa Ta'ala, pentru dreptate si impotriva nedreptatilor.

Jilbab (ÌáÈÇÈ) - vestmint lung si larg purtat de unele femei musulmane; plural - jalabib.

Jinn (Ìäø) djinn - fiinta invizibila, creata din foc fara fum.

Jumu‘ah (ÌãÚÉ) - rugaciunea de vineri.

Junub - stare de necuratie, dupa pierderea wudu-ului.

K

Ka’ba -o cladire in forma de cub in Al-Masjid Al-Haram (Moscheea din Makka) , Musulmani se indreapta - in timpul rugaciunii indreptindu-se catre aceasta directie.

Kafarah / Kafirun - necredinciosi in Allah si in mesajerul lui Mohammad (sallaallahu alayhi wasallam).

Khabith - Rau.

Khalafee - o persoana care alege sa urmeze musulmani din generatiile mai recente in loc sa urmeze primele generatii.

Khutba - o ceremonie sau un discurs (se obisnuieste la rugaciunea de vineri)

Kuwwirat - si-a pierdut lumina si a fost detronat.

L

Laghw - vorbe inutile

M

Math’hab / Madh’hab - orientarea dupa anumite scoli(avem 4 scoli acceptate in Islam , un musulman nu trebuie sa urmeze anumite scoli cand acestea sunt contradictorii Coranului si Sunnei Profetului Mohammed (sallallahu aleihi wa sallam).

Mahram - un barbat cu care o femeie nu se poate casatori datorita gradului de rudenie (frate , tata, unchi, etc); sau sotul unui femei este Mahram pentru ea

Masjid - moscheie , loc de facut rugaciunea

Manhaj - Metodologie

Muhsin - o persoana care obisnueste sa faca fapte bune

Munkar - un pacat , o fapta rea , politeism

Mushrikun - Politeisti

Mutaffifin - cei care inseala la cantar , cei care nu respecta drepturile celorlalti

Mutawatir - in succesiune consecutiva (de la savant la altul)

Muttaqun - piosi credinciosi.


N

Nafs - se mai spune si la Adam (aleihi as-salam) , o persoana , suflet

Najaassa - impuritate

Nawafil - Aditional , rugaciuni optionale

Niqab - valul care acopera fata

Q

Qadar - Decretul lui Allah, Predestinare, unul din cei cinci pilari (stalpi) al islamului

Qiblah - directia rugaciunei

Qudsee / Qudsi - cea ce este relatat de la Profet (sallaallahu alayhi wasallam) de la Allah {diferenta intre hadeeth qudsi si Coranul este ca hadeethul qudsi sunt cuvintele Profetului (sallaallahu alayhi wasallam) si intelesul este de la Allah, hadeeth qudsi este mai jos decat Coranul si mai sus decat cealalte hadeeth-uri}


S

Sadaqah - caritate

Sahabah - companioni Profetului (sallaallahu alayhi wasallam).

Saheeh - autentic , corect

Salaf - predecesorii(adica generatia care a urmat dupa profet :009:)

Salaf As Salih - predecesorii piosi
Salafi - cel care ii urmeaza pe piosi predecesori

Salamu Aleikum - pacea fie asupra ta

Salmu Aleikum wa Rahmatu Allah wa Barakatuh - pacea , binecuvantarea si mila lui Allah sa fie asupra ta

Sheikh / Shaykh - un batran , un savant.

Shi’a - cei necalauziti care se autonumesc musulmani, cand urasc si jignesc companionii Profetului (sallaallahu alayhi wasallam) si pretind ca sunt apostati , ei pretind ca Coranul este alterat si a fost incorect revelat Profetului (sallaallahu alayhi wasallam) , resping adevarata sunnah si/sau adora famila profetului (sallaallahu alayhi wasallam) pace fie asupra lor.

(Aici as face o corectie, sa nu va fie cu suparare, este de fapt o parte din shiia, nu sunt toti asa!!!!)

Shirk - a face parteneri lui Allah

Sufi - acel musulman care accepta indrumarea gresita de a se impartii in secte care se inchina la morminte si la sfinti si pretind incarnarea divina.

Sunni - o actiune sau o credinta care este inconcordanta cu sunnah Profetului (sallaallahu alayhi wasallam)

T

Tabi’een - prima generatie dupa sahabah care au invatat de la ei , nu l-au vazut pe Profet (sallaallahu alayhi wasallam)

Tafseer - explicatia sensurilor Coranului cel sfant

Taghut - orice care este adorat in afara de Allah

Taqleed - sa urmezi orbeste pe cineva care nu are sustinere in Coran si sunnah

Taqwa - teama si frica de Allah

Tariq - o stea luminoasa

Tayyib - tot ce este bun

Thalimun se scrie si Zalimun - politeisti , rau facatori , nedrepti

W

Wali - custode , protector

Z

Zakat - 2.5% din avere data anual , unul din cei cinci pilari al Islamului



ALLAH sa-i rasplateasca pe toti cei care au contribuit la acest mini dictionar.