PDA

View Full Version : a doua casatorie



erestina
11-26-2009, 02:27 PM
Pacea asupra voastra!
Voi atinge un subiect delicat. In Coran scrie ca un musulman poate avea 1,2 pina la 4 sotii, sigur cu responsabilitatile de rigoare, ma refer la cele financiare si daca le poate iubi in egala masura.
Sincer am mari indoieli aici !!!
Intrebarea mea este : Un musulman cind mai doreste o sotie trebuie sa discute cu prima nevasta si sa-i aduca la cunostinta acest fapt??

aiscia
11-26-2009, 02:40 PM
Pace asupra ta!
Draga Erestina despre acest argument s-a discutat foarte mult in forum...
Incearca sa citesti aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=3654) ...

erestina
11-26-2009, 02:47 PM
Multumesc, dar citisem deja ceea ce mi-ati trimis.
Cu scuzele de rigoare nu mi-ati raspuns la intrebare.
Nu am pus in discutie acceptarea situatiei de catre sotie.

aiscia
11-26-2009, 03:05 PM
Intrebarea mea este : Un musulman cind mai doreste o sotie trebuie sa discute cu prima nevasta si sa-i aduca la cunostinta acest fapt??


Intrebare:Este legitim pentru un frate sa se casatoreasca cu a doua sotie fara sa o anunte pe prima?
Raspuns: efectiv este legitim si in concordanta cu Sunnah;Nu exista nici un hadith care sa comfirme ca Profetul, salallahu aleihi wa sallam, a anuntat pe sotiile lui inainte de a se casatori cu alta, nici ca a sfatuit pe companionii lui sa se comporte in asa fel.
Este clar ca, ca in scopul de a intari increderea si de a arata o oarecare consideratie, este de preferat ca sotul sa o informe pe prima sotie cand doreste sa se casatoreasca cu alta.

Si in acest mod, este foarte rar ca o sotie sa nu ---------------streze deluzie si ca ar putea fi incantata de aceasta notitie.

Intrebarea ta se refera la acesta, nu?La anuntare, nu la cerut permisiunea... Asta iti sdadusem si inainte sa citesti :D

suleiman
11-26-2009, 10:12 PM
Intrebarea mea este : Un musulman cind mai doreste o sotie trebuie sa discute cu prima nevasta si sa-i aduca la cunostinta acest fapt??

In general (nu are legatura cu prima nevasta)
Daca un barbat nu publica casatoria lui :


Scoala Shafi'i , Hanafi si unii Hanbali : Casatoria lui este valabila chiar daca nu o face publica .
Scoala Maliki si unii Hanbali : Aceasta casatorie nu este una valabila si trebuie sa o faca publica .

erestina
11-27-2009, 10:22 AM
Buna dimineata ! M-ati derutat de tot. Aceste scoli nu au la baza Coranul?? Peste tot citesc ca islamul are niste reguli clare si precise.
Sunt incepatoare si imi cer scuze, dar nu am inteles.Nu insist insa asupra acestui subiect.
Dumnezeu sa va aiba in paza!

Ashwaq
11-28-2009, 09:17 PM
Pacea asupra voastra!
Voi atinge un subiect delicat. In Coran scrie ca un musulman poate avea 1,2 pina la 4 sotii, sigur cu responsabilitatile de rigoare, ma refer la cele financiare si daca le poate iubi in egala masura.
Sincer am mari indoieli aici !!!
Intrebarea mea este : Un musulman cind mai doreste o sotie trebuie sa discute cu prima nevasta si sa-i aduca la cunostinta acest fapt??

Nicaieri in Quran nu se spune ca este necesara persimisiunea primei sotii..daca el crede ca isi poate trata sotiile in mod egal,atunci se poate casatori.

maryam
12-01-2009, 10:31 AM
Buna dimineata ! M-ati derutat de tot. Aceste scoli nu au la baza Coranul?? Peste tot citesc ca islamul are niste reguli clare si precise.
Sunt incepatoare si imi cer scuze, dar nu am inteles.Nu insist insa asupra acestui subiect.
Dumnezeu sa va aiba in paza!

:006:
:salam:

Marire lui ALLAH care a facut totul clar si precis si care l-a trimis pe profetul Sau, pacea si binecuvantarea asupra sa ca sa puna capat oricaror indoieli.
Scolile islamice au la baza Coranul si traditia profetului :009: si faptul ca parerile lor sunt in anumite chestiuni diferite- CEEA CE NU INSEAMNA SUB NICIO FORMA CONTRARE!- nu inseamna ca vreunul dintre cei care cauta sa afle adevarul asa cum esti si tu si suntem de fapt noi oti, cred ar trebui sa considere antitetic.
Exemplu.

Odata profetul :009: statea cu companionii si a venit la el un om care l-a intrebat: "O, trimis al lui ALLAH, daca o sarut pe sotia mea mi se strica ablutiunea?" Si profetul a spus: "Nu!", a trecut o perioda si a venit la el alt om si l-a intrebat acelasi lucru si profetul :009: a raspuns "Da", atunci unul dintre companioni l-a intrebat: "O, trimis al lui ALLAH, de ce i-ai spus celui care a venit prima oara nu si apoi aceluia care a venit pe urma da?" si profetul :009: a raspuns: "Pentru ca primul care a intrebat era un om in varsta si celalalt era tanar."
Subhanna ALLAH, acest tip de intelepciune, uneori inaccesibila mintii umane starneste mirarea celui care vrea sa priceapa!
Vezi tu, deseori aici, pe forum si in viata amintesc de o poveste din Coran, plina de pilde si la care ma raportez mereu, este vorba despre una dintre povestile din Surat Al-Kahf (Si subhanna ALLAH, surat al Kahf este citita de musulmani cel putin o data pe saptamana!!!), despre profetul Musa alaihi salam, care a intalnit un om dintre cei alesi de ALLAH si inzestrat cu acest tip de stiinta divina, cand Musa- Moise l-a rugat sa-i permita sa-l insoteasca si sa-l invete din stiinta lui, acest om Dhul Kifl a spus: "Dar tu nu poti sa ai rabdare, cum sa ai rabdare cand tu nu cuprinzi cu stiinta..." acest fragment nu este mott-a-mott ci ideea:psa vezi ce o sa faca suleiman). Si cu adevarat marele Musa un profet dintre cei mai mari profeti ai lui ALLAH nu a avut rabdare...
Te rog chiar sa citesti aceasta sura si povestea asta si sa cugeti asupra ei.

Ti-am spus toate acestea fara a fi vorba de un verbalism ci doar ca sa cauti sa deslusesti un pic din taine.
Este greu, dar nu imposibil (!) pentru noi, cei "normali" sa atingem dintr-o data un nivel spiritual, cognitiv fara a avea stiinta despre care era vorba mai sus.
Adica, mai simplu, odata ce credinta a intrat in inima, iti trebuie rabdare pentru a acumula cunostere, a intrelege si a medita.
Si ai sa vezi ca trecand peste toate aceste etape, in timp, totul va fi diferit dar foarte clar pentru tine.
Si continua sa pui intrebari fara s ate scuzi, cei suspiciosi pot sa-si spuna in barbi orice, doar ALLAH te poate judeca, asa cum este semnatura unei dragi surioare.:give_rose:
ALLAH sa-ti sporeasca stiinta!