PDA

View Full Version : Centru Cultural Islamic - CONSTANTA



Hayat
01-05-2010, 09:58 PM
Sunt anul 6 facultatea de arhitectura si urmeaza sa fac proiectul de diploma cu propunerea unui Centru Cultural pt. musulmani care va cuprinde o serie de activitati educativ-recreative.

Pentru a realiza proiectul am nevoie de orice sugestii, informatii privind terenuri, zone din CONSTANTA care sunt libere sau cu constructii demolabile si in care se poate construi un astfel de centru.

Deasemenea am nevoie de planuri urbanistice ale CONSTANTEI si orice alte planuri, harti, sau informatii despre cum as putea obtine si de unde.

Precizez ca proiectul inshallah il voi oferi pentru o posibila realizare, utilizare unei organizatii islamice fara a avea nici un beneficiu dar am nevoie de cele mentionate mai sus pt. a-l putea realiza.

Este dificil sa ajung in CONSTANTA la primarie sau unde ar exista vreun fel de informatie intrucat in timpul saptamanii este imposibil din cauza facultatii (cursuri, practica, etc.) iar in weekenduri totul este inchis.

Inshallah sper sa fie cineva care ma poate ajuta!
Multumesc.

Alexyna
01-08-2010, 04:03 PM
O idee superba . Bafta multa . Cu referire la planuri urbanistice , hartii si alte lucruri asemanatoare pe care le-ai obtine de la primarie ai incercat pe situl lor ? Bineinteles daca au asa ceva . Facusem practica la primarie cu facultatea acum ceva timp si desi specificasem in cerere ca aveam nevoie de acte pe care sa le comentam ne-au refuzat de o gramada de ori chiar daca eram acolo si munceam pe branci . SI cativa colegi de-ai mei s-au gandit sa ia de pe net de pe situl primariei dar cum nu erau stampilate sau semnate am insistat sa lam hartiile la mana . Oricum doamnele la partea unde faceam practica ne-au asigurat ca ce pun pe site sunt informatii adevarate numai ca nu sunt stampilate sau semnate . Si ai putea incerca si pe situl prefecturii .

Hayat
01-09-2010, 12:04 AM
O idee superba . Bafta multa . Cu referire la planuri urbanistice , hartii si alte lucruri asemanatoare pe care le-ai obtine de la primarie ai incercat pe situl lor ? Bineinteles daca au asa ceva . Facusem practica la primarie cu facultatea acum ceva timp si desi specificasem in cerere ca aveam nevoie de acte pe care sa le comentam ne-au refuzat de o gramada de ori chiar daca eram acolo si munceam pe branci . SI cativa colegi de-ai mei s-au gandit sa ia de pe net de pe situl primariei dar cum nu erau stampilate sau semnate am insistat sa lam hartiile la mana . Oricum doamnele la partea unde faceam practica ne-au asigurat ca ce pun pe site sunt informatii adevarate numai ca nu sunt stampilate sau semnate . Si ai putea incerca si pe situl prefecturii .
multumesc alexyna,
deja am verificat site-ul primariei si cel al prefecturii insa aceste harti/planuri urbanistice nu sunt nicaieri iar din cate am inteles depinde de"cheful" celor de la primarie/directia urbanism sa le pot obtine desi sunt documente de INTERES PUBIC!

Alexyna
01-13-2010, 12:05 AM
Buna ,

Uite am revenit cu cateva informatii si cu cateva idei care sper ca te-ar ajuta cu ceva . Daca nu am incercat si eu . Conform articolului 36 din legea administratiei publice locale 215/2001 consilul local ar avea de munca si ar avea in atributiile urbanismul orasului . Deci parerea mea e ca ar trebui sa cauti hartile si toate chestiile urbanistice la partea din site dedicata consiliului local . Totodata m-am gandit ca o intrevedere cu primarul ar putea ajuta . Inteleg ca iesti la facultate mai tot timpul dar o data cand iesti mai libera poti cere o intrevedere . Din cate am inteles din legea sus mentionata primarul poate propune tot felul de proiecte pe care le supune votului consiliului local si ca poate participa la sedintele consiliului fara drept de vot si poate participa impreuna cu cineva invitat de el . Se poate sa nu realizezi nimic dar te-ar putea ghida . Si in plus nu pierzi nimic daca incerci .
Bafta Multa !