PDA

View Full Version : casatorie musulman cu o crestina



erestina
01-20-2010, 12:13 PM
Buna ziua !
As dori sa stiu daca un musulman se poate casatori cu o crestina si daca nu care este motivul.
Multumesc !

TANYAA
01-20-2010, 03:14 PM
Buna
Sigur ca se poate
Si eu sunt crestina si sotul musulman, si ne-am casatorit civil la primarie, dar si la moschee

gabriela guettat
01-25-2010, 11:05 AM
:salam:
Tanyaa,foarte frumos,dar scuza mi curiozitatea la moschee ce ai facut?

TANYAA
01-25-2010, 12:29 PM
Buna
La moschee, am fost dupa casatoria la starea civila, cu certificatul de casatorie, si cu doi martori musulmani ne-am casatorit islamic si acolo, mai era sheikhul si manager-ul centrului islamic, care semneaza certificatul de casatorie, care este in limba araba; dar pt asata nu a trebuit sa-mi schimb religia, mi se pare chair ca in certificat de cas. a trecut la el musulman, la mine crestina....

gabriela guettat
01-25-2010, 04:39 PM
:salam:

Draga mea merci ca mi ai raspuns,dar e pentru prima data cand aud asha ceva.
Probabil ca acum orice este posibil.
Orcium itzi doresc tot binele din lume shi inshallah sa vina o zi cand ai citeshti despre religia sotzului shi sa o intzlegi.
Mult noroc in continuare.

suleiman
01-25-2010, 10:59 PM
Sora gabi , assalamu alaikom ...

Ce ti se pare anormal ? ca sa stiu si eu :) ...

Legat de casatoria unui musulman cu o crestina sau evreoaica este permis atata vreme cat ele sunt : MUHSANAT si DIN OAMENII CARTII .

Muhsanat are 2 sensuri :
1 - Care nu au curvit .
2 - Care nu sunt sclave .

Oamenii cartii :
1 - Imamul Shafi'i : Sunt fii lui Israel , crestini si evrei ... Iar cei care nu sunt din fii lui Israel ci sunt crestini si evrei prin faptul ca au schimbat religiile lor spre crestinism sau iudaism , atunci ei nu fac parte din oamenii cartii . (adica doar care sunt inruditi cu Israel) .
2 - Imamul Abu Hanifah si majoritatea scolilor si imamilor : Orice crestin sau evreu .

Si normal , majoritatea are dreptate .

------
eram sa uit :

Abdullah bin 'Omar radiya-llahu 'anhuma , vede ca : Muhsanat inseamna cele convertite , adica crestina sau evreoaica care devine musulmanca inainte ca musulmanul sa se casatoreasca cu ea .

Abdullah bin 'Abbas radiya-llahu 'anhuma , vede ca : Este vorba doar de femeile din oamenii cartii care traiesc in tarile islamice sub legea islamica .

gabriela guettat
01-27-2010, 08:00 AM
:salam:

Nimic de anormal,mashallah,totul bine shi frumos,in mosche shtiu ca se citeshte Al-fatiha,shi m am intrbat ce anume a facut ea atunci,in afara de asta i am shi urat toate cele bune,inshallah.