PDA

View Full Version : Ruqyah- implorarea de vindecare si protectie



maryam
03-13-2010, 03:50 AM
:006:
:salam:

Intrebare:
Se spune ca o persoană care cere ruqyah de la o alta persoana nu va fi dintre cei 70 care vor intra in paradis fără a fi judecati? Este greşit să rogi pe cineva să recite ruqyah pentru tine? Eu am o problemă care ma afectează cu adevarat, insa eu nu simt ca am răbdarea sau competenţa de a-mi face ruqyah mie insumi, pentru ca am inceput sa fac asta, am tinut câteva zile şi apoi m-am oprit brusc.

Lauda lui ALLAH!
În primul rând:
In Al-Bukhari (6472) şi Muslim (220), s-a naratat de la Ibn Abbaas, ALLAH sa fie multumit de el, că mesagerul lui ALLAH, pacea şi binecuvântarea lui ALLAH fie asupra lui, a spus:
"Saptezeci de mii de oameni din comunitatea mea vor intra in paradis fara ca ei sa fie judecati, acestia sunt cei care nu au cerut altora sa faca ruqyah pentru ei, nu cred in semne si nu le utilizeaza si care si-au pus increderea in Domnul lor. Aceste persoane vor intra in paradis fără a fi aduse la judecata datorita perfectiunii lor in privinta Tawheed si a increderii lor complete în ALLAH."

Cel care cere ruqyah de la altii nu este inclus în cei şaptezeci de mii care vor intra în Rai fără a fi adusi la judecata, din cauza deficitului lor în ceea ce priveste increderea in ALLAH, pentru că, cererea de a recita ruqyah implică un fel de umilire şi este nevoie de raaqi (cel care face ruqyah), precum şi o parte de încredere completa, in timp ce in Tawheed este statornicit că un musulman nu ar trebui să ceară nimic de la nimeni.
S-a relatat ca ‘Awf ibn Maalik al-Ashja‘i, ALLAH sa fie multumit de el, a spus:

"Am fost cu mesagerul lui ALLAH, pacea si binecuvantarea lui ALLAH asupra sa, nouă sau şapte sau opt (persoane ) şi a spus: "Nu vreti sa jurati credinţă mesagerului lui ALLAH, pacea si binecuvantarea lui ALLAH asupra sa"?
Am spus: "Noi am jurat recent credinţa noastră, aşa că am spus, iti juram credinta tie, o, mesager al lui ALLAH, spune-ne cum sa facem asta?" El a spus: "Bazandu-va pe ALLAH, fara sa-I asociati nimic, implinind cele cinci rugăciuni zilnice, ascultandu-l pe ALLAH şi fara sa cereti de la oameni ceva. Am văzut că unele dintre aceste persoane, nu cer de la oameni nimic, nici daca le-a cazut biciul." Muslim (1043)
Ibn Al-Qayyim, ALLAH sa aiba mila de el, a spus:
"Aceşti oameni vor intra in paradis, fără a fi chemati la judecata din cauza perfecţiunii lor in ceea ce priveste Tawheed"; i-a descris ca fiind acei oameni care nu au cerut altor persoane sa recite ruqyah pentru ei. El a spus:

"Ei si-au pus increderea in Domnul lor."
Datorita încrederii lor totale în Domnul lor, a faptului ca ei sunt multumiti de El, datorita credinţei lor în El, cautand la EL solutia problemelor; ei nu-i intreaba pe oameni nimic, fie că este vorba de ruqyah sau de orice altceva; ei nu sunt influenţati de semne si superstitii care i-ar putea împiedica să facă ceea ce vor să facă.
Al zaad-Ma'aad, 1 / 475
Savanţii din Comitetul pentru Fatwa au spus:
"Ce trebuie inteles este că ei nu cer altora sa faca ruqyah pentru ei, ci mai degrabă si-au pus increderea in ALLAH si se bazează pe El, pentru a-si calma suferinţa şi pentru a îndepărta ceea ce le face rău."
Fataawa Al-al Lajnah-Daa'imah, 24/397
În al doilea rând:
A cauta (primi) ruqyah de la o altă persoană nu este haram, dar este contrar la ceea ce este cea mai buna si cea mai perfecta metoda. (de adorare)
A le cere altor persoane să faca du'a pentru o anumita chestiune si a le cere sa efectueze ruqyah sunt fapte permise, dar aceste lucruri este mai bine sa fie facute pentru sine.
Fataawa Al-al Lajnah-Daa'imah, 24/261
Shaykh Ibn Baaz, ALLAH sa aiba mila de el, a spus:
Acest lucru (hadis) indică faptul că a nu cere este mai bine, dar ca atunci cand este nevoie de ea (ruqyah), nu este nimic în neregulă sa ceri sa se faca (recite), deoarece profetul, pacea şi binecuvântarea lui ALLAH fie asupra lui, i-a recitat ruqyah A`yshei, ALLAH sa fie multumit de ea, datorita unei boli care a cuprins-o si el i-a spus mamei copiilor lui Ja‘far ibn Abi Taalib, ALLAH sa fie multumit de el, al carei nume era Asma’ bint ‘Umays, ALLAH sa fie multumit de ea, sa recite ruqyah pentru ei. Aceasta arata ca nu este nimic gresit, ca in caz de nevoie, sa ceri cuiva sa recite ruqyah.
Fataawa Ibn Baaz, 25/118-119

În al treilea rând:
În ceea ce va priveşte pe dvs. cand afirmati "nu am răbdare sau competenţa de a face ruqyah pentru mine însumi", cererea de ruqyah este permisa, asa cum este menţionat mai sus; ruqyah nu are nevoie de nici o abilitate, avand acelaşi statut ca şi implorarea (du`a), oricine putand apela la Domnul lui pentru vindecare; care nu este dificilă.
Asadar, o persoană poate efectua ruqyah pentru ea insasi, prin recitare: Surat Al-Fatiha, sau orice alt pasaj din Coranul cel Sfânt, sau du`a-urile care sunt recunoscute dovedite a fi de la profet, pacea şi binecuvântarea lui ALLAH fie asupra lui, cum ar fi:
“Allaahumma Rabb an-naas, mudhhib al-ba’s ishfi anta al-Shaafi, laa shaafiya illa anta, shifaa’an laa yughaadir saqaman."
(O, ALLAH, Stapanul oamenilor, cel care usureaza greutatile, Tu esti Vindecatorul, nu exista niciun vindecator in afara de tine, vindeca tu fara sa lasi nicio urmă de boală).
Al-Bukhari (5750) şi Muslim (2191).
“A’oodhu bi kalimaat ALLAH al-taammah min kulli shaytaanin wa haammah wa min kulli ‘aynin laammah."
"Caut adăpost în cuvintele perfecte ale lui ALLAH, impotriva fiecarui diavol si fiecare reptile veninoase, precum şi impotriva fiecarui ochi rau."Al-Bukhaari (3371).
S-a relatat de la Uthmaan Ibn Abi'l-'Aas, ALLAH sa fie multumit de el, că s-a plâns la trimisul lui ALLAH, pacea şi binecuvântarea lui ALLAH fie asupra lui, despre unele dureri pe care le-a simţit în trupul său, de cand el a devenit musulman. Mesagerul lui ALLAH, pacea şi binecuvântarea lui ALLAH fie asupra lui, i-a spus:
"Pune-ti mana pe partea corpului care te doare şi spune " Bismillaah (în numele lui ALLAH) "de trei ori, apoi spune de şapte ori:
"A’oodhu bi ‘izzat-illaah wa qudratihi min sharri ma ajid wa uhaadhir".

Caut adapost la ALLAH si Puterea Lui de raul pe care l-am gasit si de care ma tem." Muslim (2202) şi Al-Tirmidhi (2080)
Al-Tirmidhi a adăugat: "El a spus: am facut-o si ALLAH a luat ceea ce m-a facut sa sufar si eu spun familiei mele si altora sa faca acest lucru."

Noi Ii cerem lui ALLAH sa te vindece, o vindecare care nu lasă nici o urmă de boală.

Şi ALLAH ştie cel mai bine!

suleiman
03-15-2010, 05:35 PM
ALLAH yberek fiki sora maryam .

E mai bine sa se roage omul pentru el fara sa fie pacat ca altcineva sa se roage pentru el :) .