PDA

View Full Version : NU! valului islamic



maryam
04-02-2010, 04:56 AM
:006:
:salam:

O comisie a Parlamentului belgian a aprobat interzicerea purtarii valului islamic in public
de A.N. HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 10:22 Actualitate | Internaţional

O comisie a Parlamentului belgian a votat miercuri, in unanimitate, in favoarea interzicerii valului islamic (burqa) in public, o etapa majora in procesul legislativ care ar putea face ca Belgia sa fie prima tara europeana ce impune o astfel de masura restrictiva, scrie boston.com.

Camera Reprezentantilor de la Bruxelles urmeaza sa dezbata si sa-si dea votul in aceasta chestiune la sfarsitul lunii aprilie.

Comitetul pentru Afaceri Interne, reprezentand toate partidele politice, a votat miercuri in unanimitate in favoarea interzicerii purtatii valului islamic in public.

"Nu putem permite ca cineva sa aiba dreptul de a se uita la altii fara sa fie vazut", a declarat Daniel Bacquelaine, initiatorul legii. "Este necesar ca legea sa interzica purtatul obiectelor vestimentare care mascheaza sau ascund total o persoana", a declarat politicianul.

Proiectul de lege vizeaza burqa si niqab-ul (care acopera fata), insa nu include si baticul traditional purtat pe cap de femeile musulmane.

Publicatia precizeaza ca burqa si niqab-ul sunt rar folosite in Belgia, insa Bacquelaine a afirmat ca "trebuie sa actionam astazi pentru a evita dezvoltarea ulterioara a fenomenului".

"Purtatul valului burqa in public nu este compatibil cu o societate deschisa, liberala, toleranta", a declarat politicianul belgian.

Sustinatorii legii afirma ca obiectele vestimentare de acest fel ridica probleme de securitate si ameninta valorile democratice. Unii experti sunt insa de parere ca documentul ar putea fi respins in urma unei actiuni in justitie.

Legea ar putea fi contestata inclusiv la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.


Ar putea fi.........hmm

ALLAH sa le usureze surorilor noastre! De acolo si de pretutindeni...

suleiman
04-03-2010, 12:12 AM
Amin ,

Nu stiu ce sa zic dar ma rog si eu la ALLAH sa ne ajute sa trecem peste provocarile care sunt din ce in ce mai multe ...

A umbla fara haine nu ameninta pe nimeni , a face plaja in mijlocul oamenilor fara nimic care sa acopere corpul este topul democratiei ...

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel , Capitol 11 .
5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10. De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.

Cat despre Niqab :

Cântarea Cântărilor : Capitolul 4 .
3. Cordeluţe purpurii sunt ale tale buze şi gura ta-i încântătoare. Două jumătăţi de rodii par obrajii tăi sub vălul tău cel străveziu.

maryam
04-03-2010, 03:29 AM
:006:
Da, subhanna ALLAH, din ce in ce mai multe provocari, probabil, ca asta e un pas asa cum sunt toti pasii la inceput, mic, nesiguri...

Rafa'
04-03-2010, 08:15 PM
Assalamu aleykum,

Parerea mea este ca val islamic inseamna hijab, dar asta nu inseamna ca sunt de acord ca "o tara civilizata", asa cum se vrea Belgia, sa interzica purtarea niqab-ului. Consider ca asa cum femeile din europa umbla aproape goale pe strada si sunt libere sa faca asa, si femeile musulmane trebuie sa fie lasate sa umble acopete, inclusiv cu niqab.
Mie cel mai penibil mi s-a parut din toata povestea aceasta pedepsele prevazute. Daca te prinde politia ca porti niqab prima data iti da amenda...apoi daca te prinde si a doua oara faci inchisoare 7 zile!!!!! Dar Allah e sus si vede! Si toti ajungem in fata Lui sa dam socoteala pentru ce am facut aici!

Amin

hannen
04-03-2010, 09:39 PM
Salam aleikum!
Nici mie nu imi face placere sa citesc astfel de vesti.Nu este drept sa interzici unui om sa se imbrace cum vrea...dar ma gindesc ca poate au si ei dreptate.
Ma intreb,este valul pe fata (niqabul) fard??Din cite stiu eu,nu.Asadar nu inteleg de ce aceste persoane care aleg sa traiasca in alte tari (ca ma indoiesc ca pe belgiencele get-beget le-a lovit amocul de niqab) insista sa poarte niqabul.Deja sarim in ochi de la 2km departare numai cu batic si poale lungi,chiar e necesar valul pe fata intr-o societate atit de diferita decit cea "muma"?
Nu faci decit sa atragi si mai tare atentia asupra ta.Si in curind presimt ca vom avea de suferit ,noi imbaticatele ,daca "fratii" nostri o tin lant cu atentate sinucigase peste tot in lume.
Nu o sa ma mire deloc cind o sa aud de muslime atacate pe strada,doar pt. ca baticul ii da de gol credinta...e musulmanca,aaa neaparat stie ea pe cineva,care stie pe cineva ,care....a pus bomba la metrou sau care era in avionul ce-a lovit WTC...

Citeam si despre Anglia ca ar vrea sa dea o lege care sa interzica niqabul...si atunci o gramada de valuri ca si acum "vai ,vor sa ne interzica hijabul".Dragilor,hai sa fim corecti .Una e Hijab,alta e niqab!
Zic profesorii din Anglia ca vor sa priveasca copilele alea in ochi cind discuta cu ele,sa vada daca au priceput,daca nu,daca`s atente sau daca nu!Pe cuvint de onoare de nu-i inteleg!
M-am pus eu in postura lor!Oare cum mi-ar fi sa predau la o clasa "fara fetze"?????????Brrrr!

Eu vreau sa vad ca ccc copilul ala intelege ce-i explic,ca-i interesat,ca-i vesel sau daca nu-i sa-l ajut sa se inveseleasca.Poate are o problema si are nevoie de ajutor,poate,poate...poate.Cum stiu eu asta daca nu-i vad fata???

Acum eu astept linistita rosiile(daca va tin buzunarele,hihihi) dar asta este parerea mea.

Ashwaq
04-04-2010, 03:21 AM
Asadar nu inteleg de ce aceste persoane care aleg sa traiasca in alte tari (ca ma indoiesc ca pe belgiencele get-beget le-a lovit amocul de niqab) insista sa poarte niqabul.Deja sarim in ochi de la 2km departare numai cu batic si poale lungi,chiar e necesar valul pe fata intr-o societate atit de diferita decit cea "muma"?.

Wa salam draga sora,,am exact aceeasi parere ca si tine cand vine vorba de niqab,traiesc in Londra si zi de zi vad foarte multe fete ce il poarta si cu toate astea inca sunt total impotriva lui.Nu mi se pare ok sa fie purtat in tari crestine si nu mi se pare cea mai buna modalitate de a ne face cunoscuti mai ales ca majoritatea non-musulmanilorau o reticenta cand vine vorba de niqab

E adevarat ca nu ne imbracam pentru ei dar nu cred ca este nevoie sa ducem totul la extrem.In legatura cu cealalta afirmatie a ta..ca belgiencele nu ar purta niqab,ci numai cei nascuti in tari islamice nu stiu cat e de adevarat dar stiu cu siguranta ca majoritatea fetelor cu niqab pe care le-am cunoscut erau convertite,de origine europeana si necasatorite.Am cunoscut o doamna de origine americana..purta niqab..alta de origine britanica..o italianca,o olandeza...

Alexyna
04-04-2010, 01:31 PM
Problema hijabului si asa cum s-a spus a niqabului in tarile non-musulmane este destul de spinoasa dupa parerea mea si plina de extreme . Sunt persoane care se uia lung dupa fete cu hijab si ca crestina mi-a fost dat sa particip la discutii in care persoane crestine credeau ca prin hijab fetele isi reduc cumva din libertate . Am avut sansa sa vorbesc cu o musulmana , nascuta si crescuta in islam insa de 14 ani in Romania si mi-a spus ca ea a ales sa poarte hijab chiar daca parintii ei i-au spus ca poate sa fie discriminata in acest sens . Totodata mi-a povestit ca a venit la ea o data o tanara care a rugat-o sa o invete sa isi prinda hijabul insa purta fuste extrem de scurte si totul la vedere . Personal nu am nimic cu hijabul chiar mi se par fetele care il poarta extrem de frumoase si de misterioasa . In plus asa cum s-a afirmat la un curs la facultate o persoana care asa cum s-a spus mai sus sunt mai mult dezbracate decat imbracate atrag privire pofticioase ale barbatilor si dupa aceea se mira ca au fost violate .

ummraschid
04-04-2010, 03:06 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

Allah subhanahu wa ta'ala sa le intareasca pe surorile noastre purtatoare de Niqab si sa le usureze acest test!...noi ceilalti, ar trebui insa sa incepem sa privim problemele care se ivesc, in ansamblu...si sa incepem sa intelegem ca nu mai este de mult vorba de lucruri minore, ca fiecare interdictie ne priveste direct, personal, si ca ne aflam in plina campanie anti-Islam...nu stiu cum se vede acest lucru din alte colturi ale lumii...de aici, din inima Europei, percepem toate aceste interziceri ca pe ingradiri din ce in ce mai mari ale drepturilor musulmanilor...si da, majoritatea purtatoarelor de Niqab pe care le stiu, sunt nemtoaice, get-beget...insa nu este vorba doar de "niqab" sau de "minarete", in sine, dragi frati si surori, ci este vorba de incercari de subminare a insasi fiintei musulmane...
...voi da un exemplu, ca sa intelegeti manipularile care se fac, pentru a se putea merge in aceasta directie, a interzicerilor consecutive...in Germania sunt o mana de musulmani dedicati muncii de DAWA, care predica Islamul pasnic, autentic, si datorita carora multi musulmani au capatat stiinta autentica si si mai multi nemusulmani au imbratisat Islamul: paradoxal, tocmai acesti frati, care predica impotriva terorismului, impotriva violentei, impotriva razvratirii fata de conducatorii musulmani, tocmai ei sunt mereu atacati, de la instigatorii impotriva Islamului, pana la organele de securitate...pe cand fratii nostri, care instiga la revolta, la terorism si la haos, sunt liberi sa predice, otravind nenumarate inimi de musulmani!...Acesta este Islamul care se vrea facut public, pentru a putea fi justificata fiecare ingradire a musulmanilor!!!...
...inshaAllah sa intelegem cat nu este prea tarziu, ca toti acesti pasi maruntei, ne vor duce la marginea prapastiei, daca nu incepem sa constientizam situatia... fiecare dintre noi, indiferent de convingeri: problema Niqabului este disputata intre Ulama, nu este la latitudinea noastra, iar daca eu sunt de partea opiniei, ca el nu este obligatoriu, nu am in nici un caz, dreptul sa contest surorilor mele, care sustin opinia ca el este fard, dreptul sa-l poarte!!!!...este ca si cum as interzice orice Sunnah in ISLAM!!!...SubhanaAllah!!!...si vor veni acele timpuri, daca nu suntem uniti, ce vor mai interzice?...Barba...Jilbabul...Hijabul?!?!...ca sa nu mai vorbim de ultimele masuri de "securitate" luate in aeroporturi!...Spuneti-mi, va rog, cati sau cate dintre voi, vor mai apela la serviciile companiilor aeriene, daca se va raspandi obligativitatea controlului cu Body-Scanner?!?...
Ya, Allah, fie ca toate aceste masuri, toate aceste sicane, sa se intoarca impotriva celor care le-au initiat, si sa fie doar prilej de raspandire si mai larga a Islamului, intre robii Tai!...Amin!

Ashwaq
04-04-2010, 03:22 PM
Cred ca lucrurile sunt vazute mult prea tragic si luate ca pe un afront personal,mi se pare ca se exagereaza cand se spune ca mai tarziu se va interzice si hijabul.Mi se pare normal ca lumea sa ceara sa poate privi in ochi pe aceste fete si sa le vada expresia fetei.De ce ne-am ascunde in spatele unui val?Daca vrem sa ne facem hijabul acceptat de ceilalti,de ce trebuie sa ajungem la extrem si sa purtam niqab?Stiind ca nu traim in tari islamice,ar trebui sa dam si noi dovada de putina moderatie.

hannen
04-04-2010, 04:50 PM
salam aleikum,of draga mea Umraschid,dar nu asta este intentia mea ,sa interzic cuiva ceva mai ales niqabul...Am zis doar ca sincer nu le inteleg pe surorile astea care forteaza putin nota si nu in avantajul lor,din pacate in aceste vremuri este in dezavantajul lor.Pt. ca asa ajung tinta a multor umilinte si ma tem ca in curind a atacurilor fizice.Nu glumesc deloc!Chiar ma gindesc cu groaza cind o sa aflam de muslime injunghiate pe strada pt. ca purtau niqab.Daca in timpul Profetului SAWS hijabul era pt. protectie si pt. a nu se pricinui credincioaselor niciun rau,in zilele noastre e exact invers.apoi asa cum am zis,macar la scoala fetitele ar trebui sa nu-l poarte...in fine,e parerea mea si nu am sa o impun niciodata nimanui cu forta.Hijabul,DA!Oriunde,oricand!Pt. hijab as face scandal mare daca cineva ar indrazni sa mi-l interzica!Pt. niqab nu simt acelasi lucru,mi se pare o extrema!
Apoi despre body -scanner,well ce sa zic,probabil ca ar trebui sa le multumim fratilor si surorilor noastre care au facut acest lucru posibil...Adica daca tu femeie te blindezi cu C4 si te urci in avion sau tren...ce sa zic,pot eu sa-i condamn pe oamenii care se tem????????????NU!Pt. ca si eu ma tem la fel ca ei.Datorita celor ca ei Islamul este vazut asa cum este .Datorita lor Islamul inspira violenta si teroare!Datorita lor eu trebuie sa ma scuz si sa-mi justific alegerile de fiecare data aud cite-o "duda" la adresa Islamului si-a musulmanilor.Asadar revolta,revolta dar in primul rind ar trebui sa ne revoltam impotriva celor pe care-i descriam mai sus.Asa cum fratii aceia ies si fac DAWA,spun NU terorismului si educa masele...Asta ar trebui sa facem cu totii.Nu sa tacem malc de fiecare data cind auzim de un nou atac terorist ,si sa ne victimizam.Sincer nu-i putem condamna pe cei care simt ceea ce simt fata de religia noastra.Puneti-va in locul lor si imaginati-va ce ati simti?
Este asta religia care inspira PACE???Eu ma refer la FAPTE bineinteles,nu la vorbe.Pe hartie stam bine,insa practica ne-a pus capac.

suleiman
04-04-2010, 05:01 PM
Niquabul este fard ? Da este fard si am dovezile clare din Quran si Sunnah ... Dar nu asta este problema aici .

Problema este ca razboiul anti-islam devine din ce in ce mai aspru , iar democratia si drepturile omului ridicate de vocile europenilor nu sunt decat falsuri si minciuni .

Nu e vorba cum vedem noi niquabul fard sau nu ; ci ca trebuie lasata in pace femeiea care a ales aceasta cale , lucru ce nu o sa se intample nici o data ....

hannen
04-04-2010, 06:27 PM
Eu nu am auzit ca niqabul este fard.My bad!Se poate sa gresesc (din cunostintele mele ,probabil limitate "khimarul" este fard,adica ala de-ti acopera capul pina la buzunare,banuiesc ca tu personal nu ai nevoie de explicatiile mele dar am precizat asta pt. persoanele care nu stiu).Curind probabil un sac in cap o sa fie si el fard,evident cu dovezi clare...

ummraschid
04-04-2010, 07:02 PM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

:give_rose: draga mea surioara Hannen, te iubesc de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala, fie ca El subhanahu wa ta'ala sa te binecuvinteze impreuna cu familia ta si ne intareasca pe calea Sa, pe noi toti, amin!...

eu insa chiar nu mai inghit tot ce spun mediile despre cei, carora cum spui tu, le datoram aceste masuri...wa Allahu alam...insa ar trebui sa fie deja evident ca fiecare "atac" dauneaza prin consecinte, mai mult musulmanilor!...si totusi, in acest caz...oare de ce?...celor carora se straduiesc sa arate adevarata fata a Islamului, li se pun atatea oprelisti in cale, chiar de catre cei pe care noi incercam sa-i intelegem, in teama lor...li se interzic vize, li se interzice predica in moschei, incat ajung sa tina adunarile in strada?...chiar nu inteleg autoritatile ca ei sunt cei care aduna tineretul musulman de pe strazi, si il educa in spiritul Islamului autentic?...si ca doar astfel, se va reduce si riscul terorii in Europa?...chiar nu imi vine sa cred ca acest lucru atat de evident, este atat de greu de inteles!...insa Allahu akbar!...cu cat li se pun mai multe piedici, cu atat aud mai multi oameni de Islam, si alhamdulillah, din ce in ce mai multi se convertesc...deci, tot raul spre bine, cu ajutorul lui Allah subhanhu wa ta'ala...

trebuie insa sa ne sustinem unii pe altii, pe calea lui Allah subhanahu wa ta'ala...pentru ca de mult timp, suntem instigati unii impotriva celorlalti, noi musulmanii...de mult timp suntem impartiti in " moderati" si "fundamentalisti" ...de mult timp...nici nu mai este nevoie sa porti niqab, ca sa fii considerat " extrem"...trebuie doar sa porti un hijab mai lung sau sa insisti asupra lucrurilor nepermise in Islam, ca sa ti se d e m o n streze, ca nu e chiar asa: in definitiv, sunt destui musulmani care sunt atat de "adaptati" incat nu mai incomodeaza printr-un comportament aparte..."de ce ei pot si tu, NU????"...aceste lucruri sunt atat de repetate, incat au devenit clisee...insa cel mai rau doare cand ele vin din partea fratilor si surorilor in Islam...cum as putea sa ma simt mai bine si mai sigura, cu hijabul meu, stiind ca asa zisa mea siguranta, este platita cu pretul discriminarii unei alte surori!...
si, nu uitati, dragi frati si surori, ca Marwa Sherbini, Allah sa aiba mila de ea, nici macar nu purta Niqab, ci "doar" Hijab...

hannen
04-04-2010, 07:46 PM
Si eu te iubesc si stii asta nu?muah!(ca nu gasesc emoticoane pe aici)
Ai dreptate si tu,nu tot ce zboara se maninca (adica prin presa) dar stii tu,fara foc nu iese fum.Si sunt destule video-uri pe youtube de unde ne putem face o idee despre cum gindesc unii.Mame mindre de fii lor sinucigasi,copile de 3-4 anisori care raspund mindre la intrebari gen "cum sunt caracterizati crestinii si evreii in Qur`an?" si ele zic "porci!" YA ALLAH!!!YA RABB! Uite despre asta vorbesc eu.Raul are o radacina si o samanta de adevar .Ca se infloreste si se profita,nu neg.Ca lumea e impotriva Islamului iar nu neg.Dar eu nu vreau sa lupt cu lumea ignoranta.Eu vreau sa "lupt" cu fratii mei sa-i fac sa realizeze ca gresesc cind isi invata copiii ca ceilalti sunt porci.Si vreau ca toate mamele sa stie ca nu-i absolut nicio mandrie ca fiul tau a omorit sute/mii de nevinovati,implicit si-a luat viata.S-a sinucis!Cel mai mare pacat!!
Allah sa-i sustina pe cei care propavadiuesc adevaratul Islam.Din pacate nu am stiut ca se confrunta cu atitea probleme.De fapt in media cei buni nu mai au loc de cei care n-au alte griji decit sa sprijine stilpii gardurilor,si peretii cladirilor si din cind in cind sa ameninte Europa cu baie de "sanje"."halal" atitudine!
Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless".
In Franta educatoarele de gradinita s-au plins ca nu pot da copiii acasa unor fetze invaluite.Voua nu vi se pare corect?Cum poti incredinta un copil minor cuiva a carui fatza nu o stii?De unde stii ca`i maica`sa si nu alta??
In fine,sa-i lasam pe europeni si sa discutam de fratii nostri de ex. Turcia.De ce nu ne revoltam si impotriva lor?Pt. ca si ei au interzis "hijabul" nu doar "niqabul"?
Doamne,tare ne mai place sa dam vina pe altii dar pe ai nostri niciodata nu!cum sa-i schimbam pe europeni cind uite,fratii nostri prin actiunile lor se pare ca`i sustin.
Ce pot eu sa-i cer unei europe atee,cind nu pot cere nimic fratilor mei turci,aka musulmani!
Apoi sa-mi fie cu iertare ignoranta ,dar cine-i Marwa sherbini si ce-a patit??

ummraschid
04-04-2010, 08:01 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



Apoi sa-mi fie cu iertare ignoranta ,dar cine-i Marwa sherbini si ce-a patit??

uite citeste aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php/3485-Sa-ne-rugam-pentru-sora-noastra-Marwa-si-pentru-familia-ei!) , surioara ...
si pe youtube, gasesti, inshaAllah, de exemplu, In Memoriam! (http://www.youtube.com/watch?v=h5whjvS-a3o) ...

:give_rose:

hannen
04-05-2010, 08:03 AM
Salam aleikum surioara
unde sa citesc? am sa caut pe youtube sa ma lamuresc.

gabriela guettat
04-05-2010, 01:05 PM
:salam:

NU,NU,NU..................VESHNICUL NU,tot ce e de la noi(musulmani) =``voalul islmic`` shi ``poligamia``=====ISLAM!!!

SubhnaAllah,oare voi mai trai shi eu ``o ZI`` sa aud shi sa vad ca fiecare este respectat pur-shi-simplu pentru ceea ce este???

Allah subhanahu wa ta ala este Cel Mai Drept.Fie ca totzi ca murdaresc religia noastra sa fie pedepsitzi.
Ameen,ameen,ameen.

ummraschid
04-05-2010, 02:25 PM
Salam aleikum surioara
unde sa citesc? am sa caut pe youtube sa ma lamuresc.




assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

surioara Hannen, da click pe cuvintele "aici" si "In Memoriam", inshaAllah...din pacate, nu reusesc sa le evidentiez, fata de restul textului...:smile18:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



uite citeste aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php/3485-Sa-ne-rugam-pentru-sora-noastra-Marwa-si-pentru-familia-ei!) , surioara ...
si pe youtube, gasesti, inshaAllah, de exemplu, In Memoriam! (http://www.youtube.com/watch?v=h5whjvS-a3o) ...

:give_rose:

tasnim1
04-05-2010, 03:37 PM
Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu!
E trist ce se intampla, e trista toata campania asta nedreampa impotriva Islamului dar cel mai trist e cand citesc astfel de opinii ale unor susrioare musulmane care sunt de partea lor si impotriva surorilor si fratilor musulmani! Ce nu intelegem oare? Ca de fap da, va urma interzicerea hijabului, a barbii a hainelor largi?? Si noi astagfirulah ii intelegem pe EI in loc sa intelegem surorile si fratii nostri care au curajul sa nu le fie frica si sa arate ca sunt musulmani? Niqabul dincolo de a fi fard sau doar sunnah este o optiune care incearca sa o apropie pe surioara care il poarta , mai mult de ALLAH subhanutaala! Si noi o criticam in loc sa fim de partea ei? Va intreb chiar daca ar fi doar sunnah, de ce oare ceea ce este sunnah e luat ca fiind ceva facultativ? Nu e oare comanda lui Allah subhanutaala sa urmam sunnah Profetului Aleihi Salatu Salam? e o rusine? ce daca profesorul nu vede expresia fetei studentei care poarta niqab? ii poate auzi vocea? da sau nu? asta ar trebui sa fie destul. Suntem oare atat de buni in religia noastra, atat de perfecti incat nu vom avea nevoie de ajutorul sunnei in ziua Judecatii? Barba nu se mai pune problema daca e fard sau sunnah, se stie ca e fard. Cand o vor interzice vom fi iarasi de paree ca ii intelegem pe cei care o interzic, ca saaracii de ei se tem de teroristi? care teroristi? cei pe care mass-media ni-i prezinta ca fiind musulmani? si noi credem TOT? toata manipularea mass-media noi o credem si astagfirulah o intelegem ca fiind foaarte buna? Poate credem ca si 11 septembrie a fost opera musulmanilor cu toate ca nici ei americanii nu o mai cred? dar poate noi ca musulmani credem invers. Nu suntem uniti suntem numai plini de teama si de compasiune pentru cei care se tem..de ce se tem? de Islam? musulmanii nu ar trebui sa se teama de nmusulmanii care violeaza femei copii batrani..., care ucid, care comit incesturi de ti se face parul maciuca? care ne ucid fratii si copiii musulmani fara ca acestia sa aiba vre-o vina decat ca isi apara casele si pamantul lor? care ne denigreaza si ne ataca pe nedrept? Nu suntem uniti. Am uitat ca Allah ne-a cerut sa fim ca o familie. Noi ce facem? Ii intelegem pe cei care ne urasc, suntem de partea lor.
Trist dragele mele. foarte trist. trebuie doar sa gandim putin sa cantarim putin faptele si atunc nu vom mai crede in povesti cu kamikaze musulmani si cu teroristi care ucid in numele Islamului. Asta le da lor castig de cauza, celor care sunt impotriva noastra.
Traim timpurile de pe urma si nu cred ca mai are cineva vre-o indoiala ca e asa. Inshaalah sa ne pese mai mult de sufletul nostru decat de trupul si de frumusetea exterioara! Sa ne pese mai mult de ziua judecatii decat de lumea asta si de viata asta scurta! Inshaallah sa invatam sa gandim, sa lasam ignoranta la o parte, sa cercetam adevarul si sa nu luam asa usor ceea ce vedem la tv sau citim in ziare ca fiind adevarata realitate!
SA facem sunnah Profetului aleihi salatu salam modul nostru de viata? fara rusine! daca ne e rusine sa urmam sunnah inseamna ca ne e rusine de conditia noastra de musulmani!
Allah sa ne ierte si sa ne indrume pe calea Lui si nu pe cea a ratacitilor! Amen

maryam
04-06-2010, 12:07 AM
:006:
:salam:

Aici nu e vb ca suntem unii impotriva altora draga tasnim, ci ca pur si simplu nu vedem lucrurile la fel, ceea ce nici nu trebuie pana la urma, asa cum a spus odata, cineva, important nu e sa vedem lucrurile la fel ci sa privim in aceeasi directie. Lucru pe care din nefericire nu-l putem aplica, vezi bine, noi musulmanii gasim prilej din orice sa sarim la atacuri oridecateori simtim brusc, puseuri de iman. Ce bien ar fi de ne-am razvrati as aimpotriva propriilor noastre suflete cand amanam cu cateva minute rugaciunile, cand nu ne mai trezim in frigul noptii la qyam, cand de-abia de-abia de mai reusim cate un post lunea sau joia, sau macar pe 13, pe 15, peeeeeeeeeeeeeeeeeeee/.....................
Nu e o dojana, si oricum nu una care ti se adreseaza, este asa un fel de gandire de meci de ping pong...
Stiu sigura ca in sufletul ei hannen le iubeste la fel de mult ca tine si ca mine pe cele cu niqab si le admira cu toata puterea, da` ce vb eu de ea, istagfirullah...nu ne putem exprima toti la fel, nu avem toti acea blandete si intelepciune care iti dau putere, curaj, forta.
Nu asta e tristetea cea mare, ci tristetea cea mare este faptul ca nu putem crea punti intre noi, acele punti care sa ne ajute sa ne cunoastem fara sa ne judecam, sa ne iubim fara sa ne pozitionam fata de ceilalti...tristetea cea mare este ca nu suntem atat de buni pe cat credem ca suntem, ca nu aplicam decat acea sunna pe care o putem asimila si exemplele ar putea continua...daca musulmanii ar avea organizatii care sa le apere drepturile ar putea purta orice, dar ca sa aiba organizatii trebuie sa aiba interese comune, care nu tin de buzunar si stomac. Si oare exista asa ceva? Cred ca acei musulmani neinteresati stau deoparte de orice, retrasi, palangand sub niaqaburi sau in lungile lor barbi, prea obositi, sau dimpotriva asteptand momentul prielnic, asa cum a asteptat si profetul :009: porunca emigrarii atatea nopti, atatea luni, atatia ani. Dar ptr cine mai sunt importante aceste lectii despre rabdare, despre iubire, despre perseverenta?
..............................

Yusuf
04-06-2010, 02:42 AM
Assalam aleikum!

In Turcia tinerele ce poarta hijab nu au acces la studii liceale si/ sau universitare.Cea mai noua "isprava" a laicilor din Turcia este cazul tinerei Fahmeeda Gawtoo din orasul Adana.Tanara eleva, in varsta de 17 ani, a castigat un premiu scolar.Premiul i-a fost refuzat si a fost fortata sa coboare de pe scena unde se inmanau premiile.De ce?Pentru ca purta hijab!!!!!
Acesta umilinta i s-a intamplat unei musulmane, nu in Franta, nu in Belgia, ci in tara ei, Turcia.Tara aproape 100% cu populatie musulmana!!!
Ma asteptam ca filmuletul cu "executia in public" a Fahmeedei sa impresioneze si sa mobilizeze musulmanii din toata lumea.Ma asteptam ca milioane de mesaje de compasiune, incurajare si sustinere, din toata lumea, sa plece spre Adana, Turcia, spre umilita noastra sora Fahmeeda Gawtoo.Nu s-a intamplat aproape nimic.
Dar (aproape) niciodata nu este prea tarziu.....

tasnim1
04-06-2010, 06:06 PM
Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
Draga surioara Maryam nu a fost intentia mea sa cert pe nimeni dar atunci cand reactiile propriilor nostri musulmani sunt de asa fel cred ca e de datoria noastra sa rectionam . Sa atragem atentia.
Citez doar atat: "Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless"."
Momai umblatoare asa numeste surioara noastra pe celelalte surioare care aleg sa poarte niqab??? Le numeste atunci in acelasi fel pe sotiile Profetului aleihi salatu salam. Si pe toate drept-credincioasele musulmane din vremea lui, care au fot un exemplu pentru umah noastra. Cum e posibil ca o musulmana sa gandeasca asa? Asa cum ai spus si tu acceptam doar ceea ce putem aplica propriei noastre persoane. Unde e iubirea aici surioara draga? Iubire inseamna intelegere. Nu intelegereea unor reactii atat de urate la adresa propriei tale religii. Inseamna a intelege ceea ce e mai bun in Islam chiar daca nu ne simtim in stare sa aplicam propriei persoane. Nu surioara, e foarte foarte trist.
Si acum despre ce se intampla in Turcia. Frate Yusuf te felicit pentru blogul tau. Printre putinii care au reactionat cum au putut. Allah sa te rasplateasca. E destul si atat, macar sa nu tacem macar sa spunem ceva. Sa nu simtim intr-o zi ca ne sufocam de atata lasitate. Subhanallah.
Vor interzice hijabul in Europa si in alte parti ale lumii sunt convinsa de asta. Ce vom face atunci? Ii vom intelege iar ca au facut asta de frica?? Va intreb surioarelor care va grabiti atat de tare in a ii intelege pe cei care ne fac atata rau, atunci cand treceti pe strada pe langa un barbat plin de inele ca niste belciuge in diferite parti ale fetei...nu va e frica? deloc? Mie imi este. Sau pe langa un betiv cu capul plin de alcool si cu ochii injectati? Nu va e frica??? Mie imi este. Sau pe langa o femeie care umbla mai mult dezbracata decat imbracata? Nu va e frica cumva ca una ca ea ar putea -o determina pe propria fiica sa poarte la fel? Sau l-ar putea indruma spre Iad pe propriul tau fiu? Mie imi este.
Noua ar trebui sa ne fie frica. Nu frica lasa ci frica pentru deteriorarea propriei religii, propriei morale. La asa ceva ar trebui sa ractionam .
Allah subhanutaala sa ne lumineze sufletele , sa ne dea putere si sa ne ajute sa iubim Islamul mai mult decat placerile trecatoare aale acestei vieti. Si sa ne dea curaj si putere sa aratam ca nu suntem lasi. Sa nu ii lasam singuri pe nici unul din fratii nostri care sufera. Sa ne gandim intotdeauna ca ceea ce vedem sau auzim, maine ni se poate intampla si noua.
Allah sa ne binecuvinteze pe toti si ne ajute sa fim adevarati musulmani!

telmiza
04-06-2010, 06:08 PM
De necrezut!!!
este foarte trist să auzi așa ceva. probabil Turcia vrea să câștige ceva bile albe de la UE, cum arde de nerăbdare să intre în Uniune.

maryam
04-06-2010, 07:44 PM
Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
Draga surioara Maryam nu a fost intentia mea sa cert pe nimeni dar atunci cand reactiile propriilor nostri musulmani sunt de asa fel cred ca e de datoria noastra sa rectionam . Sa atragem atentia.
Citez doar atat: "Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless"."
Momai umblatoare asa numeste surioara noastra pe celelalte surioare care aleg sa poarte niqab??? Le numeste atunci in acelasi fel pe sotiile Profetului aleihi salatu salam. Si pe toate drept-credincioasele musulmane din vremea lui, care au fot un exemplu pentru umah noastra. Cum e posibil ca o musulmana sa gandeasca asa? Asa cum ai spus si tu acceptam doar ceea ce putem aplica propriei noastre persoane. Unde e iubirea aici surioara draga? Iubire inseamna intelegere. Nu intelegereea unor reactii atat de urate la adresa propriei tale religii. Inseamna a intelege ceea ce e mai bun in Islam chiar daca nu ne simtim in stare sa aplicam propriei persoane. Nu surioara, e foarte foarte trist.
Si acum despre ce se intampla in Turcia. Frate Yusuf te felicit pentru blogul tau. Printre putinii care au reactionat cum au putut. Allah sa te rasplateasca. E destul si atat, macar sa nu tacem macar sa spunem ceva. Sa nu simtim intr-o zi ca ne sufocam de atata lasitate. Subhanallah.
Vor interzice hijabul in Europa si in alte parti ale lumii sunt convinsa de asta. Ce vom face atunci? Ii vom intelege iar ca au facut asta de frica?? Va intreb surioarelor care va grabiti atat de tare in a ii intelege pe cei care ne fac atata rau, atunci cand treceti pe strada pe langa un barbat plin de inele ca niste belciuge in diferite parti ale fetei...nu va e frica? deloc? Mie imi este. Sau pe langa un betiv cu capul plin de alcool si cu ochii injectati? Nu va e frica??? Mie imi este. Sau pe langa o femeie care umbla mai mult dezbracata decat imbracata? Nu va e frica cumva ca una ca ea ar putea -o determina pe propria fiica sa poarte la fel? Sau l-ar putea indruma spre Iad pe propriul tau fiu? Mie imi este.
Noua ar trebui sa ne fie frica. Nu frica lasa ci frica pentru deteriorarea propriei religii, propriei morale. La asa ceva ar trebui sa ractionam .
Allah subhanutaala sa ne lumineze sufletele , sa ne dea putere si sa ne ajute sa iubim Islamul mai mult decat placerile trecatoare aale acestei vieti. Si sa ne dea curaj si putere sa aratam ca nu suntem lasi. Sa nu ii lasam singuri pe nici unul din fratii nostri care sufera. Sa ne gandim intotdeauna ca ceea ce vedem sau auzim, maine ni se poate intampla si noua.
Allah sa ne binecuvinteze pe toti si ne ajute sa fim adevarati musulmani!

:salam:

Oh, daaaaaaa, inteleg perfect ceea ce respira randurile tale si iti dau dreptate, insa vezi tu, noi trebuie sa incepem de foaarte, fooooooooaaaaaaaaarte jos, de aici, din inimile noastre, din locurile acestea calde asa cum este rasaritul, sa ne intelegem unii pe altii, sa nu ne judecam, sa avem rabdare unii cu altii, fara a ne arata cu degetul.
Este insa ffff, ffff greu si o spun din experienta! Si cu parere de rau!
Sigur ca trebuie sa reactionam, ALLAH sa te rasplateasca ptr ca ai facut-o! Atunci cand vom inceta sa avem reactii vom fi inexistenti ca si comunitate, ca indivizi, este insa f trist cum spui tu, ptr ca nu suntem si nici nu putem fi toti la acelasi nivel, nici de intelegere, nici de stiinta, nici de credinta, nici de disponibilitate, nici de absorbtie...
AMIIN du`a-urilor tale!

PS Imi cer scuze, de multe ori mesajele pe care le scriu sunt convorbiri cu mine insami, nu ma adresez direct nimanui, de fapt, sunt ganduri, impresii, pana la urma, cum spuneam suntem atat de diferiti incat nu putem spera sa fim vreodata pe aceeasi lungime de unda, important este insa sa avem aspiratii comune! Cum facem astea sa devina realitate este o chestiune care tine strict de felul de a fi al fiecaruia.

toobebe
04-06-2010, 10:57 PM
vi se pare normal fetelor ? eu nu sunt musulmanca ,sunt casatorita cu musulman am 2 copii si nu mi se pare deloc normal ca in vizite in alta parte sa nu porti valul desi l-ai purtat o viata la tine in tara.ce ?in alea 2 saptamani cat stai in romania ti-e rusine cu faptul ca esti musulmanca .unde e respectul fata de ce esti ?unde e credinta?

maryam
04-06-2010, 11:12 PM
:006:
:salam:

Unde e credinta?
Asta doar ALLAH stie!
Noi nu trebuie sa ne dam cu parerea despre ceea ce spun si fac altii, mai ales dc nu suntem in stare sa o facem teribil de obiectiv in ceea ce priveste ceea ce spunem si ceea ce facem.
Una dintre surorile noastre, mashaa ALLAH are un status atat de frumos "Doar ALLAH ma poate judeca", de cate ori il vad imi amintesc sa ma caiesc ptr cat de repede imi vine sa gandesc eu despre altii.

toobebe
04-08-2010, 02:45 AM
pe mine m-a dezamagit mult .nu credeam ca se poate asa si maneca chimono? .era mai cald ,ce-i drept ,voi stiti mai bine .

ummraschid
04-08-2010, 02:51 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

o zi buna, toobebe, si bine ai venit pe rasarit!...:give_rose:

sigur ca nu avem voie sa judecam pe nimeni, insa avem voie, mai mult, suntem obligati sa spunem ceea ce este corect si ceea ce nu este corect...facand abstractie de oricare persoane, Hijabul (valul) este obligatoriu, oriunde ne-am afla, cu exceptiile stipulate de catre Allah subhanahu wa ta'ala in Qur'an...iar conditiile Hijabului sunt deasemenea prescrise, el trebuie sa acopere intregul corp, sa nu lase la vedere podoabe (cercei), sa nu fie transparent, sa fie larg, astfel incat sa nu se ghiceasca formele corpului, sa nu fie parfumat, sa nu fie impodobit atragator... in cazul manecilor chimono, se poate purta maneca lunga pe dedesubt, sau maneci speciale, pana deasupra cotului...sau manusi lungi...iar cat despre caldura...vapaia Iadului este mai arzatoare decat orice arsita pamanteana...Allah subhanahu wa ta'ala sa ne fereasca de ea, amin!...

maryam
04-09-2010, 02:06 AM
:salam:

http://islam.about.com/b/2010/04/07/fifa-no-hijab-at-youth-olympic-games.htm

Ce sa mai comentez, pur si simplu nu`s cuvinte...

hannen
04-09-2010, 04:26 PM
salam aleikum
vad ca mi-am luat portia,aste e,probabil ca o merit... dar asa cum zice toobebe,am avut in minte exemple asemanatoare (i.e. poarta niqab dar cind urca in avion din tara de bastina intra direct la toaleta si iese cu mini si dresuri plasa ...sau poarta niqab si-si schilodeste copiii din bataie,ehehe)dar dupa mesajele lui Maryam mi s-a facut rusine ca m-am repezit sa judec la gramada.(de acolo si perla cu bucata de cirpa de pe fata care nu cred ca o sa duca in rai...)Si cum ziceam,ne revoltam pe europeni dar nu ne revoltam si nu facem atitea valuri atunci cind in Turcia se intimpla acelasi lucru,poate mai grav fiind vorba de hijab,nu niqab.
Da,cred ca e cam fara noima sa te pui (sau sa te expui) in situatii nu prea "safe" in societati cu mentalitati diferite.Uite mie mi se pare umilitor cind ma vede cite un copil in supermarket si incepe sa plinga!!Sau cind din aia mai marisori se ascund sa ma urmareasca dupa rafturi,parindu-le probabil un "alien".
Si ma gindesc cam ce reactii as stirni daca as purta niqab!!Suntem diferite oricum,dar mi se pare ciudat sa fii si mai diferita si mai batatoare la ochi si mai privita (uneori cu groaza) ocolita...

Eu incerc sa le arat oamenilor(care nu cunosc Islamul,care e speriat de media despre Islam) ca sunt un om la fel ca si ei,ca am o fata,ca pot zimbi ,ca am ochi blinzi...ca nu intentionez nici sa-i musc ,nici sa-i arunc in aer.
Adevarul pur este ca iubesc femeile cu niqab.Am vazut unele care mi-au taiat respiratia .Le admir pt. tarie si mai ales pe cele din tarile nemusulmane,dar citeodata simt ca nu vad rostul lui in tarile astea care ne trateaza ca pe niste lepra,raul planetei,care ne numesc vestitoarele mortii,da,asa le zic surorilor noastre cu niqab.

Evident ca am alta opinie despre hijab ,de a carui fard sunt complet convinsa!Pe cind de niqab...cind aud ca se tot duc batalii interminabile,ba e fard,ba nu e fard...am impresia ca unii il vor fard si ca le este usor sa-l impuna altora pe cind ei n-au prea multe fard-uri vestimentare.
Ma uit la Saudi arabia si ma apuca groaza!Cam cite femei fortate de societate sa poarte niqab in tara lor,credeti ca poarta si cind ajung pe alte meleaguri???Cam cite credeti ca se imbraca macar decent?????
Si iar simt sa-mi justific perla cu "carpa"...dar ma ia maryam de urechi (vorba vine,adevarul e ca gresesc cind le judec pe toate cu aceasi masura)

Cine s-a grabit sa ma traga de mineca,nici o suparare,in primul rind nu ma cunoaste(de aia nu ma supar,probabil ca am speriat-o ingrozitor) si eu am gresit si da,vorbele mele nu au fost de laudat .
Eram cam cu nervii in pioneze si ma luase valul (ca facem din tintar arasar,era vorba de niqab nu hijab)si ca unii se straduie sa ni-l impuna de zor.

toobebe
04-10-2010, 12:59 AM
Sa stiti ca ce am scris n am scris cu rautate . Eu apreciez musulmanii ,de aceea m-am si maritat cu unul . Nu am trecut la religia lui , nu ca as fi o crestina practicanta , dar e de ajuns sa ne respectam fiecare . Ii respect credinta si obiceiurile ,doar ca nu fac rugaciunile si din pacate nu pot sa tin ramadanul (postul),in rest ma port ca o musulmanca.Si totusi nu port nici val .Nu mi se pare normal sa port nici macar cand merg in siria , atata timp cat nu am acea credinta in suflet ,sa port ,mi s-ar parea sfidator.

tasnim1
04-10-2010, 01:18 AM
Salam aleikum

Nu putem sa ne ascundem adevaratele sentimente dupa vorbe mestesugite. Nu numai femeile cu niqab pot avea doua fete. Si cele cu hijab care afara se poarta ca niste musulmane perfecte pot astagfirula in realitate, in propriile locuinte, sa arate cu totul altceva. La fel femeile fara hijab, la fel femeile nemusulmane. Oameni buni si rai sunt peste tot indiferent de vestimentatia pentru strada.Nu putem sa ne temem mereu sa aratam cine suntem. Si repet surioara Hanan, e trist ca tocmai femeile musulmane au o astfel de reactie fata de celelalte musulmane care macar incearca sa fie mai pioase si sa fie mai aproape de Allah subhanutaala. Nu sunt momai umblatoare sunt doar inshaallah putin mai dornice sa il multumeasca pe Allah subhanutaala. La fel ca femeile din trecut , la fel ca sotiile Profetului Aleihi salatu salam. Sunt fete nemaritate care poarta niqab si nimeni din familia lor nu il poarta. pe ele cine le obliga? Nu stiu la cine te referi cand spui ca cineva care nu are prea multe farduri vestimentare se straduie sa impuna niqabul. Daca te referi la barbatii musulmani, au si ei destule "farduri vestimentare'' depinde de fiecare cat de mult isi respecta propria religie. In tara musulmana sau nu , un barbat TREBUIE sa poarte barba , e fard. TREBUIE sa poarte haine largi care sa acopere cat se poate de mult. E echivalent cu fard. TREBUIE sa poarte pantalonii sau galabia deasupra gleznelor, e echivalent cu fard. Asa cum si femeile care poarta hijab simplu, trebuie sa poarte haine largi care nu lasa sa se vada nimic din linia corpului, hijabul sa acopere portiunea pieptului, picioarele sa fie acoperite complet iar hijabul sa fie pus cat mai simplu si culorile sa nu fe din cele care sar in ochi de la 1 kilometru. Asta repet daca nu cumva invatatii care spun ca niqabul nu e fard doar in conditiile cat nu e pricina de fitna or fi stiind si ei ce spun. Oricum, ma intreb cati sau cate dintre noi urmam toate aceste reguli islamice vestimentare, absolot FARD. Mai ales noi femeile trebuie sa intelegem ca Islamul face femeia regina in casa ei, nu pe strada pentru ochii strainilor. In viata de dincolo InshaAllah Allah subhanutaala sa ne faca vrednici de Paradisul Lui, acolo vom putea fi regine tot timpul dar aici in lumea asta trebuie sa invatam ca modestia este una din cele mai mari virtuti ale unui musulman fie el barbat sau femeie.
Sa incercam sa ne respectam si sa ne intelegem fratii si surorile in Islam in primul rand sa ii intelegem. Nu sa incercam IN PRIMUL rand sa ii intelegem pe cei care nu au nici o legatura cu Islamul si care ne urasc. Sunt oameni care s-au convertit la Islam vazand modul in care se imbraca musulmanii, asta i-a facut sa isi doreasca sa cunoasca Islamul.
Cat despre femeile care poarta haine musulmane in tara lor si afara se poarta cu totul altfel, probabil ca e la fel valabil si pt cele care poarta hijab. Nu stiu eu nu am intalnit inca astfel de exemple. Si cunosc destule femei care locuiesc in Arabia Saudita si sun la fel de pioase si in tari nemusulmane cum sunt si in tara lor.
Asa ca dragele mele haideti sa nu respectam si ceea ce nu putem accepta pentru noi insine daca asta face parte din virtutile Islamului. Si da, haideti sa lasam lasitatea la o parte si sa reactionam atunci cand e cazul cu mult curaj. Nu numai in Turcia se intampla abuzuri, fratii si surorile noastre sufera in multe tari din lume. Si cred ca cei care ii ranesc nu ar avea atata putere daca am fi noi mai putin puternici, daca nu ne-am tot ascunde dupe vesnicul gand , spus sau nespus: Allhamdulillah ca la noi e ok.
Allahsa ne dea intelepciune, sa ne dea multa putere si curaj fiindca vom avea nevoie de asta, greul pentru noi de-abia incepe si daca nu suntem puternici si daca mai ales suntem dezbinati si nepasatori Ei vor fi castigatorii si noi invinsii. Allah sa ne ajute si sa ne binecuvinteze pe toti. Si surioara Hannen sa nu fii suparata pe mine daca am spus ce am simtit nu e decat din dorinta de a corecta macar ce sta in puterea mea sa incerc sa corectez Adica o perceptie gresita asupra propriei tale religii. Eu una sa stii ca mi-am dorit intotdeauna prietene care sa ma critice mereu si sa nu ma laude niciodata , pt ca sigur ceea ce facem corect constientizam pe cand ceea ce gresim nu vedem. Si e valabil pentru noi toti suntem doar oameni dar ca musulmani trebuie sa ne ajutam unii pe altii indiferent ca e comod sau nu. Allah sa te binecuvinteze pe tine si pe familia ta si sa ma ierti daca cumva ceea ce am scris te-a suparat. Reciteste si vei vedea Inshaallah ca nu am avut nici o intentie rea.
Allah sa ne ierte si sa ne ajute si sa usureze tuturor musulmanilor aflati in suferinta! Si sa ajute cati mai multi oameni sa gaseasca lumina Islamului, asa cum, Allhamdulillah ne-a ajutat si pe noi sa o gasim!
Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu!

Alexyna
04-10-2010, 10:58 PM
De-a lungul discutiei s-au pus o serie de puncte de vedere foarte interesante cu care am fost de acord sau nu . dar am si eu cateva intrebari : niqabul practic iti acopera toata fata si iti lasa la vedere ce ? si 2 . In ce masura niqabul este in concordanta cu Coranul ? Adica am inteles ca e obligatoriu ca o tanara ( doamna ) musulmana sa se acope dar cat si cum trebuie sa se acopere ?

maryam
04-11-2010, 04:01 AM
De-a lungul discutiei s-au pus o serie de puncte de vedere foarte interesante cu care am fost de acord sau nu . dar am si eu cateva intrebari : niqabul practic iti acopera toata fata si iti lasa la vedere ce ? si 2 . In ce masura niqabul este in concordanta cu Coranul ? Adica am inteles ca e obligatoriu ca o tanara ( doamna ) musulmana sa se acope dar cat si cum trebuie sa se acopere ?

:006:
:salam:

De fapt niqab in araba inseamna daca traducerea este intocmai, "masca".
Si este in deplina concordanta cu Coranul.
Ceea ce ar fi interesant de priceput, este cum te raportezi tu la Coran, prin prisma celui de la care-l pricepi...uf, nu citesc ce scriu ca precis nici eu n-o sa inteleg exact ce vreau sa spun.
Adica, mai pe scurt, depinde cine si cum intelege sa traduca sensurile versetelor referitoare la ceea ce interseaza in cazul nostru.
Tasnim a pus un punct pe un I fffff important si este o pilda extrem de puternica in sotiile profetului :009: si in cele ale drept-credinciosilor, ALLAH sa fie multumit de ei; purtau sau nu ele aceasta "masca"?!
Daca o purtau, sincer, e mai putin important ptr mine ca si musulmana dc e fard sau sunna, ci, ceea ce ma intereseaza este la ce ma raportez de fapt? Ptr ca fiecare dintre noi avem (nevoie!) de modele. Nu pentru a semana cu cineva, ptr ca pana la urma nu putem sa o facem, dar pentru ca TREBUIE sa fim, sa reprezentam, sa transmitem, sa lasam in urma CEVA!
Cat si cum trebuie sa se acopere o tanara doamna? Dar ce crezi ca o doaman in varsta trebuie sa se acopere mai mult sau mai putin ca una tanara?
Profetul :009: a avut sotii de 16-70 ani si ele subhanna ALLAH se acopereau la fel!
La intrebarea "Cum" raspunsul este in Coran, la intrebarea "Cat" raspunsul in gasesti, fireste in capacitatea si dressingul (vezi bine ca am scris dressing si nu dulapul propriu, ptr ca pana la urma ceea ce este o doamna musulmana este o imagine reflectata si in sot si in copii...) fiecarei musulmane!
Sau mai bine zis, trebuie sa te acoperi, atat cat consideri ca ALLAH este multumit de tine.

Alexyna
04-11-2010, 01:24 PM
prin tinere nu ma refeream doar la fete de o anumita varsta . Nu voiam sa spun direct doamne . Oricum multumesc pentru raspuns

maryam
04-12-2010, 02:20 AM
prin tinere nu ma refeream doar la fete de o anumita varsta . Nu voiam sa spun direct doamne . Oricum multumesc pentru raspuns

:salam:

Nu ai de ce.
Dupa parerea mea, tanara sau batrana, frumoasa sau mai putin atragatoare (asta ptr ca am auzit o opinie cf careia dc esti fffff frumoasa trebuie musai sa pui niqab (sic!)) hijabul are aceleasi reguli.
Insa este o opinie personala nu o regula.

hannen
04-12-2010, 07:01 AM
Salam aleikum.
Uite eu nu gasesc normal sa trebuiasca sa-mi acopar fatza.Nu va suparati si nu dati ...dar o consider o osanda.Curind o sa ajungem sa consideram fard si ca femeia nu are voie sa paraseasca locuinta decit cind e condusa la groapa.Nu pot sa nu ma intreb,de ce trebuie sa ma ascund in halul asta?Cu ce`s eu de vina ca`s mai urata sau mai frumoasa,sau ca`s femeie?Sunt frustrata ,recunosc,ca uite acum si "masca" e fard pt. mine.De ce numai in felul acesta Allah e si mai multumit de mine????
maryam(desi nu ma bagi in seama,io`s mai nesimtita asa si dau buzna)...si eu am auzit-o pe asta,conform careia daca esti frumoasa e musai sa porti niqab...
Normal ca hijabul are aceleasi reguli pt. fiecare ,insa nu`s lamurita cu niqabul!Este fard sau nu?Ca daca e fard ,hoh,"we`re in trouble".

Yusuf
04-12-2010, 12:44 PM
ÈÓã Çááå ÇáÑÍãä ÇáÑÍíã

Assalam aleikum !

Dupa modesta mea stiinta, hijabul este fard, niqabul este halal, dar nu este fard.Toti cei ce sustineti ca niqabul este fard, va rog, aduceti dovezi clare din Quran si Sunnah.Multumesc.

ummraschid
04-12-2010, 01:15 PM
ÈÓã Çááå ÇáÑÍãä ÇáÑÍíã

Assalam aleikum !

Dupa modesta mea stiinta, hijabul este fard, niqabul este halal, dar nu este fard.Toti cei ce sustineti ca niqabul este fard, va rog, aduceti dovezi clare din Quran si Sunnah.Multumesc.

assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

despre Niqab s-a mai postat, cu multa vreme in urma,

AICI (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php/274-Niqab)

Vijaya
04-12-2010, 06:34 PM
As salam aleikum,
se stie foarte clar ca majoritatea savantilor nostri au studiat problema si au decis ca doar hijabul e fard, problema e lamurita demult. Cine doreste sa poarte niqab e libera sa poarte, nu are nevoie de justificarea ''fard'' si Allah sa o rasplateasca, dar aceasta nu inseamna nici ca e mai evlavioasa decit una care poarta hijab, nici ca va fi rasplatita mai mult decit o hijabi. Sotiile Profetului, pacea fie asupra sa, au avut anumite indincatii speciale pe care noua nu ne este permis sa le reproducem. De exemplu, lor li s-a interzis casatoria dupa moartea Profetului, noua ni se recomanda sa ne casatorim. Lor li s-a interzis iesirea din casa, noua nu, companioanele au fost femei foarte active si prezente peste tot in societate, la lupta, in viata economica, spirituala. Se stie ca lui Umar ra nu ii convenea ca sotia sa se ducea la moschee, dar nu indraznea sa ii interzica pt ca era permisiunea Profetului, pacea fie asupra sa, iar aceasta conta mai mult decit gelozia sa particulara. Sotiile profetului trebuiau sa vorbeasca de dupa un paravan, noi nu. Nu putem generaliza niqabul ca obligatie, iar cine se informeaza de la adevaratii savanti si va citi explicatiile va intelege. Nu se poate sa fie fard niqabul,. iar la hajj toate femeile sa fie obligate sa isi descopere fata, e absurd; intr-o astfel de societate in care toate femeile ar fi cu fata acoperita, la hajj barbatii ar sta si s-ar uita doar la femei in loc sa isi vada de cele sufletesti.
Sau la rugaciune: e fard sa ai fata descoperita, iar companioanele faceau rugaciunea chiar in spatele barbatilor... nu isi dadeau jos niqabul ca s aisi faca rugaciunea. Exista foarte multe hadisuri despre companioane carora li s-a vestit paradisul, iar ele au murit purtind hijab. Exista foarte multe hadisuri despre companioane remarcabile care au purtat hijab si dupa relevarea versetului iar Profetul le lauda in continuu. Statistic vorbind, exista mai multe hadisuri despre companioane cu hijab decit despre cele cu niqab. Daca niqabul era fard, profetul le-ar fi avertizat pe cele cu hijab si ele , numeric, ar fi fost m,ai multe decit hijabi. Dar nu au fost, iar Profetul pacea fie asupra sa, le-a dat drept exemplu pe cele cu hiajb. Discutia e stufoasa si ne putem lamuri apelind la savanti, nu la opiniile unor simpli musulmani.
Daca niqabul e fard sau nu nu are nici o legatura cu interzicerea lui in tarile europene; este dreptul femeii de a-si exprima devotamentul religios asa cum considera ea mai adecvat si nimeni nu are dreptul de a-i interzice aceasta. Trebuie sa fim solidari si sa nu acceptam astfel de manipulari politice, indiferent daca credem sau nu ca niqabul e fard. Chiar daca, asa cum spun unii invatati, niqabul este doar un obicei specific anumitor regiuni, obicei practicat si inainte de venirea islamului, aceasta nu inseamna ca trebuie sa permitem sa ne fie inlaturat.
Sora Hannen are dreptate ca si noi, musulmanii, am contribuit la aceste interdictii. Ne revoltam foarte vizibil cind ni se ia un drept, dar nu la fel de intens cind chiar fratii si surorile noastre gresesc prin atitudini sau conceptii extremiste, neislamice. Citi iesim in strada cind un musulman terorist face ceva neislamic, cite ne reveltam atunci si ce impact are indignarea noastra...

maryam
04-13-2010, 12:45 AM
:006:

Mashaa ALLAH Umm Raschid ca de obicei :D.
O singura obiectie la pledoria Vijaiei, acei simpli musulmani care au emis de-a lungul timpului fatwa sunt acei oameni de stiinta remarcabili de la care ne-a parvenit o sursa reala de stiinta.
Si cu toate indicatiile speciale :p ale sotiilor profetului :009: si ale companioanelor (desi versetul se refera la sotiile drept-credinciosilor- din ce perioada?!?) ele raman pana la urma modelul de viata al fiecarei musulmane, asadar fiecare se raporteaza si isi insuseste ceea ce poate din acesta, nu?

Vijaya
04-13-2010, 01:05 AM
Simplii musulmani la care ma refeream sunt eu, tu, cei de pe forum care ne dam cu parerea despre subiecte deja dezbatute si razbatute de adevaratii savanti. Parerile sunt impartite, majoritatea, ca de obicei, a explicat de ce doar hijabul e fard, unii au inteles prin versetul acela niqab, majoritatea au inteles altceva, cei din stiinta hadisurilor ne relateaza sute de hadisuri despre femei fara niqab care au fost vestite cu paradisul, mii de situatii in care femeile aveau fata descoperita si Profetul pacea fie asupra sa le dadea ca exemplu. Toate adunate si analizate i-a determinat pe invatatii nostri sa afirme ca nu e fard. Nu e nimic rau in a purta niqab, pt cine doreste, ca optiune individuala, dar nu putem sa prezentam ca fiind obligatoriu ceea ce Allah nu a facut si nici sa facem ierarhii... aia cu niqab are mai multa rasplata sau mai multa evlavie. E copilaresc. Iar discutia e intitdeauna neproductiva pt ca in loc sa ne concentram pe interdictiile Europei noi ne bagam in treburile savantilor si ne dam cu parerea..ca e fard, ca nu e fard cind verdictele deja exista, sunt clare, avem 12 scoli pe care le putem consulta, iar concluzia e aceeasi.

suleiman
04-13-2010, 03:35 AM
Vijaya ,

Nu spune despre ALLAH ceea ce ALLAH nu a spus , iar de ai argumente te rog sa le aduci in disctutie .

Spui :



Toate adunate si analizate i-a determinat pe invatatii nostri sa afirme ca nu e fard


Pot sa stiu cine sunt invatatii vostri ?

Doar niste exemple :

Scoala Hanafi :
Ii se interzice tanerei sa-si arate fata , de frica de fitna (At-Tahawi , cartea : Sharh matn nur al-idah) .

Scoala Shafi'i :
Sunt trei categorii de imbracaminte :
1 - in rugaciune : isi arata fata si palmele .
2 - in prezenta barbatilor straini : isi acopera tot corpul inclusiv fata si mainile
3 - in prezenta femeilor : ca si barbatul , adica se acopera intre genunchi si ombilic . (Tuhfat Al-Muhtaj) .
Si tot la aceasta scoala : Daca o femeie stie ca un barbat strain se uita la ea si nu-si acopera fata , ea face un pacat ca il ajuta pe acel barbat sa cada in pacat (Tuhfat Al-Muhtaj) .

Scoala Hanbali :
Femeia trebuie sa-si acopere tot corpul inclusiv fata si mainile , inclusiv unghia (Imamul Ahmad , cartea Zad Al-masir)

Scoala Maliki :
Dupa Fatima bint Al-Munzir a spus : ne acopeream fetele in timpul pelerinajului si noi eram cu Asma' bint Abu-Bakr (Imamul Malik , Al-mauti') .

Ceea ce se cred "mari practicanti" , habar nu au (sau stiu si se prefac ca nu stiu) ca : Parerile impartite despre a acoperi fata sau nu este legata de RUGACIUNEA si nu in general ... Si TOTI fara nici o exceptie spun : TREBEUI SA ACOPERE O FEMEIE FATA EI IN CAZ DE FRICA DE FITNAH .

Ai spus :


Simplii musulmani la care ma refeream sunt eu, tu, cei de pe forum care ne dam cu parerea despre subiecte deja dezbatute si razbatute de adevaratii savanti


In fata lui ALLAH nu exista ca si la crestini : "hai frate lasa ma sa-mi traiesc viata , de ce sa-mi bat capul , ce zice popa ala fac" ... Nu draga mea , orice savant si orice om cand spune un lucru , ceea ce spune este discutabil in afara de Muhammad profetul lui ALLAH .
Sa va aduc aminte de Omar , si cine este Omar ... cand o femeie a discutat cu el , el a zis : A gresit Omar si a spus adevarul o femeie .
Nu exista un musulman simplu si unu complex , pe fiecare dintre noi ALLAH l-a invatat ceva iar cel care ascunde stiinta pe care a primit-o nu face decat sa pacatuiasca .

asta pe scurt , dar daca vreti sa intru in detaliu intru ...

Nu mai spuneti dupa capul vostru asta este fard si asta nu est fard , vorbiti de ceea ce stiti nu de ceea ce stiti , si ma repet : nu spuneti despre ALLAH ceea ce ALLAH nu a spus ...

Vijaya
04-13-2010, 07:59 AM
Ibn Abbas: ''cu exceptia a ceea ce se vede'', vezi versetul se refera la kohl si inel, Anas a spus la fel, deci fata si miinile pot fi aratate.
Sa'id ibn Jubayr, 'Ata si al-Awzai au spus ca aratarea fetei si a miinilor e permisa. Aisha, Qatadah si altii au zis ca si bratarile.
Tafsirul lui al-Tabari, al-Qurtabi, al-Zamakhshari, al-Razi spun ca e permis.
Imam Abu Abdullah Qurtubi, Maliki spune: "de vreme ce in conditii normale fata si miinile femeii sunt descoperite prin obicei si pt adorare, asa cum se cere in rugaciune si hajj, atunci exceptia li se aplica lor [in 24:31]."
Tabari: "Opinia cea mai puternica si cea mai autentica este opinia potrivit careia exceptia [in 24:31] se refera la fata si miini pina la incheieturi. Incluse sunt kohl-ul, inelele, bratarile etc. Spunem ca aceasta este cea mai puternica si autentica opinie deoarece toti savantii sunt de acord ca la rugaciune oricine trebuie sa isi acopere awra. O femeie poate sa isi descopere fata si miinile in salat, dar trebuie sa isi acopere restul corpului. Ce nu e awra nu e haram sa arati.'' Citatele sunt luate din tafsirul lor de la versetul respectiv.
Qurtubi: "Consensul musulmanilor e ca tot dintr-o femeie cu exceptia miinilor si fetei e awra, dar unii nu sunt de acord cu acestea doua.''
Nawawi, autor de carti de fiqh : "Imbracamintea femeilor trebuie sa acopere intregul corp cu exceptia miinilor si fetei."
Zamakhshari in tafsirul sau: "De ce femeii i se permite sa arate ce''este vizibil''? Pentru ca a ascunde i-ar crea neplaceri. O femeie e fortata sa isi foloseasca miinile cind umbla cu lucrurile. Trebuie sa isi expuna fata mai ales atunci cind depune marturie, are un caz in justitie sau la casatorie. E fortata sa mearga pe strada si sa isi expuna picioarele, mai ales femeile sarace. Acesta e intelesul lui 'illa maa zahara min ha', adica situatiile obisnuite de viata care o constring sa se arate."

Vijaya
04-13-2010, 08:24 AM
Aisha Umm al-Muminin (ra), ibn Abbas (ra), Anas ibn Malik (ra) si Miswar ibn Makhrama (ra) au considerat ca e permis ca fata si miinile sa se vada, iar dintre tabiun Sa'id ibn Jubayr (ra), Ata (ra), Qatada (ra), al-Dahhak (ra), Mujahid (ra), al-Hasan (ra) etc
Fakhr ad-Din Razi, Shafi'i : "de vreme ce aratarea fetei si a miinilor e necesara, juristii au trebuit sa fie de caord ca ele nu sunt awra."

Imam Ahmad ibn Qudama, Hanbali : "[Prefer aceasta opinie] deoarece necesitatea cere ca fata s afie descoperita pt a vinde si cumpara, iar miinile sa fie descoperite pt a da si lua.'' imam Abu Muhammad ibn Hazm, Zahiri : "Partea corpului femeii care trebuie ascunsa e intregul corp cu exceptia miinilor si a fetei.''
Abu Bakr Jassas, Hanafi : "Invatatii nostri au spus ca exceptia se refera la fata si miinile femeii."
Ibn Abbas mentionat de Ibn Kathir intr-un hadis sahih: "Mina, inelul, fata." referitor la verset. Abdullah Ibn Omar Ibn Al-Khattab (ra): “fata si cele doua miini”. Ibn Hazm a spus: “toate aceste declaratii au cel mai mare grad de autenticitate.''
Lista poate continua, dar nici suleiman, nici eu, nici nimeni de aici nu e invatat sau savant, nu facem decit sa traducem din carti in care lucrurile deja au fost discutate, asa ca e inutil. Cine vrea sa se informeze poate citi. Mai nou e cartea lui Albani cu dovezi ca niqabul nu e fard, a lui Qaradawi,
http://www.witness-pioneer.org/vil/Books/Q_LP/ch3s1pre.htm#The%20Display%20of%20Women's%20Adornm ent:%20What%20Is%20and%20What%20Is%20Not
iar opiniile celor 4 imami sunt usor de gasit daca cereti argumente de la adevaratii invatati. Numai in scoala hanbalita au fost unii care au spus ca niqabul tinde sa fie obligatoriu.
Discutiile astea sunt inutile pt ca au loc intre nespecialisti, iar cine poate citi si are acces la invatati se poate documenta afla si singur ce au spus savantii. Intre timp deturnam atentia de la interdictia niqabului ca sa reinventam roata. Cine crede ca niqabul e fard e liber sa accepte aceasta opinie minoritara, dar nu poate sa nege opinia celor din majoritate. Asta e principiul dupa care se ghideaza scoala sunnita traditionala. Restul e pierdere de timp de forumuri, nu stiinta.

hannen
04-13-2010, 08:48 AM
Salam aleikum dragilor
Suleiman,tu o acuzi pe Vijaya ca spune despre Allah ceea ce EL nu a zis,dar tu cind citezi si dai exemple spui ceea ce a zis Allah?
Eu vad ca tu expui parerile unor scoli,deci ale unor invatati/savanti ...deci ale unor barbati.Dupa cum vezi ele sunt impartite si eu tind sa cred ca cei ce vor sa faca niqabul fard sunt putini misogini.Mie una mi se pare o insulta sa pretinzi ca femeia este cea care te trage in pacat.Nemernica fiinta e muierea asta ,auzi la ea are tupeul sa-si arate mainile,ba nu ,unghiile !Si uite asa sarmanul barbat cade in pacat fiind ademenit de scarbavnica muiere.Nu dragutelor,ia sa va mascati voi bine sa nu cumva sa-i pricinuiti neajunsuri barbatului.Si daca as fi barbat m-as simti putin stinjenit ca mi se acorda o asa mare protectie ca la un neajutorat,de parca un barbat nu poate sa-si coboare sau sa-si intoarca privirea in alta parte cind i se pare ca vede o femeie deosebit de frumoasa.Nu,el sta gura casca si se holbeaza la ea salivind.
Ajungem la vorba aia (si mi-e greu sa cred ca asa ganditi) ca victima violului e vinovata,ca a cautat-o pt. ca purta fusta mini.
Femeia dupa cum se spune "sexul slab"...barbatul "ala tare"...daca facem un inventar nu prea da la socoteala.
Femeia se acopera fie iarna ,fie vara.Se ascunde!Se mascheaza!Si mainile si ochii si unghiile!Nu conteaza ca-i cald,i se replica imediat "surioara,focul iadului e si mai arzator!"Corect,Allah asa zice!Insa barbatul ,ei,el sarmanul barbat se aeriseste ca deh,e cald.Poarta pantaloni scurti si tricouri fara maneca(aka,maiou) ba chiar isi face si rugaciunile asa,poarta sandale,slapi...caldura mare nenicule.Femeia naste si creste copii,barbatul merge la vinatoare!Femeia e supusa,accepta inca 3 pt. sotul ei asta in timp ce ea se acopera bine ca sa nu ispiteasca vreun alt inocent de barbat...care la rindu-i cind moare si eventual ajunge in paradis ,trai nenica,fecioare fara numar pt. el.
Concluzia?Ferice de barbati!Uite cum sunt ei protejati si asigurati de toate cele si ici si dincolo.Femeia?Un rau necesar!

tasnim1
04-13-2010, 11:04 AM
Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
"Femeia se acopera fie iarna ,fie vara.Se ascunde!Se mascheaza!Si mainile si ochii si unghiile!Nu conteaza ca-i cald,i se replica imediat "surioara,focul iadului e si mai arzator!"Corect,Allah asa zice!Insa barbatul ,ei,el sarmanul barbat se aeriseste ca deh,e cald.Poarta pantaloni scurti si tricouri fara maneca(aka,maiou) ba chiar isi face si rugaciunile asa,poarta sandale,slapi...caldura mare nenicule.Femeia naste si creste copii,barbatul merge la vinatoare!Femeia e supusa,accepta inca 3 pt. sotul ei asta in timp ce ea se acopera bine ca sa nu ispiteasca vreun alt inocent de barbat...care la rindu-i cind moare si eventual ajunge in paradis ,trai nenica,fecioare fara numar pt. el.
Concluzia?Ferice de barbati!Uite cum sunt ei protejati si asigurati de toate cele si ici si dincolo.Femeia?Un rau necesar! ''
Faptul ca femeile trebuie sa se acopere, sa zicem nu cu niqab daca va supara atat de tare sa iti acoperi fata in prezenta strainilor, dar restul corpului TREBUIE acoperit, si nu cu haine straamte care lasa sa se ghiceasca toate liniile corpului ci, dimpotriva , cu haine laaargi care nu lasa sa se vada nimic, cu hijaburi simple si lungi. Cine ne-a cerut noua femeilor musulmane sa facem asa? Allah subhanutaala! Si noi ce facem? Comentam astagfirulah cu mult curaj decizia Creatorului nostru. Primul care a transmis acest mesaj a fost Profetul nostru salia allahu aleihi wa salam. Tot un barbat. Si nu cred ca unul misogin. Ceea ce uitam este ca a ne acoperi, ok ca sa nu va suparati iar, cu hijab doar dar cu hijabul cerut de Allah Subhanutaala, nu protejeaza barbatii doar de tentatii ci ne protejeaza si pe noi de ganduri murdare. Oare in jurul nostru sunt doar barbati musulmani???Asta uitam. Si daca Allah subhanutaala a hotarat asa, cine suntem noi sa contestam aceasta hotarare?? Cate fecioare li se vor da barbatilor in Paradis, Allah sa ne faca vrednici sa ajungem acolo, asta iar nu cred ca e un subiect pe care putem avea curajul sa il comentam sau sa il contestam. Si sa il comentam in felul acesta exact asa cum ar face-o poate doar o femeie care nu a auzit nicioodata despre Islam. Toata discutia asta interminabila a inceput de la exprimarea surorilor referitoare la niqab si nu numai. Chiar si la "sacii" aceia...adica hijabul corect. Va intreb lasand la o parte faptul ca niqabul este sau nu fard , desi in paranteza fiind spus eu stiu acelasi lucru pe care l-a scris si fratele Suleiman, in ce fel o femeie musulmana are ceva de castigat in credinta ei daca un barbat, musulman sau nu, ii vede fata ? E atat de important sa fim vazute si admirate de straini? Pt ca pana la urma discutia la asta se rezuma. De ce sa ne ascundem? Atunci de ce sa ne ascundem si corpul? Ca doar cald e in Jilbab nu numai in niqab nu?? De ce sa ne acoperim parul ca doar e cald?
Cat despre barbatii musulmani, cei care sunt cu frica de Allah stiu foarte bine ca au si ei hijabul lor, ca au si ei reguli stricte in vestimentatie si oricum in general barbatul este cel obligat sa lucreze si sa isi intretina familia, normal ca asta tebuie sa ii dea cat de cata libertate in ce priveste vestimentatia, nu vi se pare normal?Cat despre sotiile Profetului Aleihi salatu salam , nu am mai auzit niciodata ca noi nu putem sa le luam ca exemplu? De unde pana unde ideea asta? Dimpotriva cred ca pe ele ar trebui sa le avem ca exemplu in primul rand. Ceea ce e trist nu e daca este sau nu niqabul acceptat sau nu ci felul in care surioarele musulmane vorbesc despre nikab, despre jilbab, despre multe alte reguli din Islam. Sa invatam sa iubim Islamul cu tot cu regulile care ne deranjeaza. Nu sa dispretuim ceea ce nu ne convine. Si opiniile astea de multe ori nu trebuie formulate in felul acesta de nici o femeie musulmana. E nedemn de o femeie care sustine ca a acceptat Islamul in totalitate!
Allah sa ne calauzeasca si sa ne ierte pe toti si sa ne ajute sa ne pese mai mult de ceea ce e bine decat de ceea ce e comod pentru noi!

hannen
04-13-2010, 03:38 PM
aduceti sarurile inainte sa cititi aici,nu cumva sa lesine careva.
uite care-i treaba,unele chestii le-am inteles si le-am acceptat.dar cind deja ni se baga pe git si niqab si acoperitori la unghii... pe unde te duci pe unde te intorci dai numai de "obligatiile femeilor",de "codul lor vestimentar"....si cind aud si scuza ca femeia il ispiteste pe barbat...exact cum ziceam,femeia ,raul necesar.
Eu nu port niqab si fac asta nu pt. ca vreau sa-mi arat fatza.ma doare`n cot ca se uita cineva la mine pt. ca eu nu ma uit la niciun barbat in niciun fel ,nici provocator,nici lasciv...ma doare`n cot de existenta altor masculi,il am pe al meu si mi-e de ajuns.Niqabul mi-ar fi un inconvenient!La fel si manusile si ciubotele pe timpul verii.
In ce gresesc?Sunt niste chestii pe care le inteleg si le accept de teama lui Allah subhana wa taala.cum ar fi hijabul!Pe asta il consider fard,la fel ca si hainele largi.Dar prefer sa port o fusta lunga ,camasa ...decit jilbab!Pt. ca nu locuiesc in Saudi ,nici in Egypt...pt. ce sa fac oamenii sa se holbeze la mine?Pt. ca da,in felul asta ii fac sa se uite si mai abitir.Am batic,deja e de ajuns sa ma fac vazuta si studiata ,(citeodata cu groaza)
Iar despre restul mesajului,Tasnim tu poti sa te oripilezi cit vrei dar asta e,am o perioada in care gindesc asa!Sunt niste chestii care au inceput sa ma deranjeze si pina nu le rezolv n-am ce face,asta sunt...
Ma revolta niste chestii ,le spun.am o parere,o spun.Asta e,nu toata lumea e pioasa sau nu a ajuns la gradul dvs. de piosenie.
Da,eu personal vad niste diferente ,niste cerinte si niste responsabilitati mai mari pe umerii acestei fiinte,femeia.
Repet,m-a dezlantuit stradania de a ne baga niqabul pe git.Nu o fi nedemn dar ce sa fac,sunt si eu om inainte de toate si normal ca am ceva defecte.
Cred ca mai bine ar fi fost sa vorbesc singura decit pe un forum islamic...

suleiman
04-13-2010, 06:24 PM
Sora hanan , assalamu 'alaikom .

Nu am citit ce s-a scris dupa mesajul meu , dar o fraza mi-a atras atentia .

Eu nu am acuzat pe nimeni draga mea , si imi aduci aminte de un savant care a fost intrebat : "De ce spui ceea ce nu se intelege" iar el a raspuns : " De ce nu intelegeti voi ce spun" .

---------------------
Nu am acuzat-o pe sora ca spune despre ALLAH ceea ce nu a spus , ci i-am zis sa nu o faca ... Cand ALLAH a spus dreptcredinciosilor sa creada in ALLAH nu inseamna ca i-a acuzat ca ei nu cred .

Cat despre raspunsul meu , a fost despre anumite fraze legate de "majoritatea savantilor" ca mai noi oricine are o idee nou isi pregateste "piata" prin a "acuza" savantii ca il sustin lucru care nu exista .

Nu vreau sa ma argumentez din Quran pentru ca am o experienta nu tocmai placuta , cand eu aduc argumente din Quran vad niste voci care sar aici si acolo si sincer sa fiu mie imi este mila de sufletele oamenilor cand le spui Quranul si pe ei altceva ii intereseaza ... Nu vreau sa aduc argumente di Quran si apoi sa vad ca nu prea a fost quranul pe placul unora ...

Si inca ceva , aceste subiecte nu vad rostul lor in special ca sunt discutate intre femei ... ca de era dupa femei s-ar renunta la muuulte din aceasta religie .

inca ceva , ai vre-o dovada din quran ca hijabul este fard ?! :)

ummraschid
04-13-2010, 07:33 PM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga surioara, Hannen, Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze toate greutatile si sa te ajute sa le treci cu bine si sa iti daruiasca liniste in inima! amin. Surioara, suntem pe un forum islamic, alhamdulillah...si asta este rostul forumului si al nostru, cand il frecventam: sa ne indemnam, sa ne sprijinim unul pe altul, sa ne incurajam, sa ne ajutam, sa ne amintim a privi si a tinde mereu, mai sus decat poate credem ca putem ajunge...la cei mai buni, la cei mai evlaviosi, inshaAllah, si sa ne dorim, macar, sa fim ca ei...:give_rose:


pentru Vijaya,
draga sora, imi este greu sa urmaresc si sa inteleg punctul tau de vedere cu privire la exemplul pe care ar trebui sa-l urmam noi, ca musulmance...care ar fi acela?...nu cel al mamelor dreptcredinciosilor, Allah sa fie multumit de ele??... sau, plecand de la faptul ca ele au avut un statut deosebit, Allah sa fie multumit de ele, ajungem la concluzia ca noi ne putem alege, ce dorim, din pilda lor?!...
...in afara de asta, nu putem afirma ca o sora/frate care infaptuieste o actiune Sunnah, nu va fi rasplatit pentru ea, si in consecinta, acea sora/frate, fata de cel/cea care lasa acea Sunnah, nu va fi rasplatit in plus!...afirmand contrariul, negam practic rasplata pentru actiunile benevole, in religie, incepand cu actele de adorare si terminand cu comportamentul...dimpotriva, cel care reinvie o Sunnah, va fi rasplatit pentru el insusi, si pentru toti cei care ii urmeaza, in acea Sunnah!...

Allah Azza Wa Jall sa ne inlesneasca sporirea stiintei si actionarea conform acesteia!...Amin.

Vijaya
04-13-2010, 07:48 PM
In caz ca nu iti era clar, Hannen, asta s-a intimplat in istorie. De la perioada cind Profetul pacea fie asupra lui si companionii respectau femeile, le urmau sfatul, se consultau cu ele, de la perioada cind Allah revela versete ca raspuns la plingerile si comentariile femeilor, cel mai adesea clarificind si limitind abuzurile infaptuite de barbati, s-a ajuns la epoca noastra cind orice arab ignorant, ca sa isi ascunda nestiinta si confuzia, nu mai are alta justificare de a –ti inchide gura decit aceea ca esti femeie si asta e discutie intre femei. La Allah se afla toata puterea si El le vede pe toate, alhamdullilah. S-a uitat de vremea cind Aisha ra corecta opiniile companionilor, cind existau femei jurist, cind o necunoscuta il corecta pe Umar. Suntem in epoca ignorantei si acum oricare arab care poate traduce doua cuvinte dintr-o carte ne spune sa tacem ca suntem femei. Exemplu perfect. Am sa iti trimit pe privat niste carti inshALLAH.

Vijaya
04-13-2010, 08:03 PM
Punctul meu de vedere era simplu. Ne place sau nu ne place, in mod obiectiv se poate constata ca adevaratii salafi, tabiin si savantii nostri, in majoritate au spus ca niqabul nu e fard dar hijabul da. Ok. Niqabul e fie permis, fie sunna, fie mustahab, fie obicei. Aici invatatii au avut opinii diferite. Cine crede ca e fard e obligata sa il poarte si aici intervine mirarea mea: daca chiar credeti ca e fard cum de nu va puneti in clipa asta niqabul? asta ar insemna evlavie. Dar sa crezi ca niqabul e fard si tu sa continui sa porti hijab e suspect. Argumente de genul ca e greu, ca societatea..etc nu au valoare, la fel poate spune si o sora cu hijab, dar cele care cred ca hijabul e fard nu fac abatere de la regula.
Cine crede ca e sunnah, iarasi, mashAllah, Allah sa o rasplateasca, dar asta nu inseamna ca automat ea primeste o alta rasplata decit cea cu hijab pt ca niqabul nu e ''mai bun'' decit hijabul, iar o niqabi nu e mai evlavioasa prin definitie decit o hijabi. Poate o hijabi primeste mai multe hasanat decit o niqabi si invers; nefiind fard, actul in sine nu sporeste automat rasplata, ci depinde de multe alte conditii. Eu nu zic ca nu primeste rasplata dubla, Allah stie asta, dar spun ca nu e ca in matematica, cu cit ai mai mult material ope tine cu atit esti mai evlavioasa.
Despre sotiile Profetului am amintit ca au un statut special; ele aveau rasplata si pedeapsa dubla comparativ cu noi. Nu toate regulile de imitare se aplica automat; nu am zis ca o femeie care vrea sa poarte niqab de dragul imitarii lor face ceva rau sau inutil. Am spus doar ca nu tine de domeniul obligatiilor si ca nu orice au facut sotiile profetului poate fi imitat. In final, nu cele cu hijab au ceva cu cele cu niqab, ci invers. Cele cu niqab incearca sa le impuna o alta opinie celor cu hijab. Cele cu hijab accepta ca exista opinii diferite si respecta alegerea celei cu niqab, dar invers nu. Noi apreciem o femeie care poarta niqab, indiferent de intentiile si credinta ei, pt ca este una dintre opiniile scolilor noastre, chiar daca o opinie minoritara. Dar o femeie care crede ca niqabul e fard automat considera ca o hijabi face haram pt ca nu respecta un fard, din perspectiva ei. Agresivitatea si judecata vin de la niqabi. De aceea Hannen a zis ca ni se baga pe git. Avem, carti, avem savanti, avem d e unde ne informa, nu cerem verdicte de la fondatorul unui forum, avem savantii nostri inca, alhamdullilah, inca nu e sfirsitul lumii.