PDA

View Full Version : Stevia ribaudiana, indulcitorul natural - alternativa sanatoasa...



ummraschid
04-16-2010, 02:00 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

cautand o alternativa pentru zahar si inlocuitorii sai sintetici, am descoperit un indulcitor provenit din aceasta planta, se pare foarte cunoscuta in alte parti ale lumii, si de care nu auzisem pana acum, nimic....daca cineva a comandat deja aceste produse si le-a probat, inshaAllah, asteptam sa ne impartasasca si noua din experienta sa...


Proprietati si actiuni principale: indulcitor natural, hipoglicemic, promoveaza urinarea, hipotensiv, vasodilatant, antibacterian, antifungic, antiviral, antiinflamator, cardiotonic.

Partile folosite: frunzele.
Dozajul standard: frunze- din frunzele verzi-1/4 lingurita = o lingutita de zahar; infuzie - o ceasca de 2-3 ori pe zi; steviosid (substanta activa) de 300 de ori mai dulce decit zaharul. Spre deosebire de Stevia instant, frunzele de Stevie au o putere de indulcire mai mica.
Proprietati documentate stiintific: antibacterian, anticandidal, antifungic, antiviral, cardiotonic, hipoglicemic, vasodilatator.
Precautii: Nu are.
Contraindicatii: Are efect hipoglicemic, deci diabeticii trebuiesc sa foloseasca Stevia in cantitati mari cu precautie. De asemenea este hipotensiva, si deci atentie in cazul in care se folosesc medicamente contra hipertensiunii.
Interactiuni : In dozaj mare, poate potenta medicamentele contra hipertensiunii si antibioticele.

Stevia este o planta perena de circa 1 metru, cu frunze de 2-3 cm lungime. Este originara din America de Sud (din regiunile relativ inalte ale Anzilor dintre Brazilia si Paraguay). Se estimeaza ca ar exista circa 200 de specii, toate native in America de Sud, dar nici o specie nu a stirnit atit de mult interesul ca S. rebaudiana, pentru calitatile ei de inlocuitor al zaharului. Este cultivata cu scop comercial in toata America de Sud, precum si in Tailanda, China, Japonia si Israel.

De sute de ani este folosita de catre indigenii din America de Sud pentru indulcire in alimentatie. Indienii Gauarani din Paraguay o denumesc kaa jheé si o folosesc la indulcirea ceaiului de mate, dar nu numai. De asemenea ei folosesc frunzele si in scopuri medicinale, contra obezitatii, ca si cardiotonic, si pentru a mentine un nivel scazut al acidului uric. In Brazilia, pe linga utilizarea plantei ca indulcitor, Stevia mai este folosita ca hipoglicemic, hipotensiv, diuretic, cardiotonic si tonic general, contra obezitatii, diabetului, oboselii, depresiilor si infectiilor. In sistemul medical din Paraguay este folosita practic in aceleasi scopuri.

Descoperita de europeni o data cu cucerirea de catre spanioli a Americii de Sud, Stevia a intrat treptat in atentie si utilizare si in Europa si Asia, precum si mai tirziu in USA. In Brazilia si Japonia este aprobata de comisiile guvernamentale pentru sanatate ca supliment alimentar si inlocuitor al zaharului. Interesant ca de exemplu in Germania, ca urmare a intereselor concernelor alimentare, Stevia nu este recunsocuta ca supliment nutritiv. In schimb este comercializata zaharina (cyclamatul) care se stie de mult ca este toxic pentru ficat.

Cercetarile asupra Steviei au inceput prin sec. XIX cind printre medici s-a raspindit constiinta faptului ca frunzele de Stevia aveau o foarte mare putere de indulcire, si ca erau de sute de ani folosite de indigeni pentru a indulci ceaiul de Mate, care altfel are un gust destul de amar. In 1899 botanistul Moises S. Bertoni din Paraguay a fost unul dintre primii care a scris citeva articole fundamentate stiintific despre Stevia. Pina in prezent au fost descoperite peste o suta de fitochimicale in planta. In 1931 se descopera un nou gen de glicoside pe seama carora este pusa capacitatea de indulcire. Dintre aceste opt substante, substanta steviosid este considerata a fi "cea mai dulce" si a fost testata ca fiind de 300 de ori mai dulce decit zaharul rafinat.

Steviosid apare in frunzele de Stevia intr-un procent de 6-18%, deci este cea mai prelevanta substanta din frunza. Alte constituente importante din frunza sint steviolbiosid, rebausiosidle A pina la E si dulcosid A. Principalele substante continute in Stevia sint: apigenin, austroinulin, avicularin, beta-sitosterol, acid caffeic, campesterol, caryophyllene, centaureidin, acid chlorogenic, chlorophyll, cosmosiin, cynaroside, daucosterol, diterpene glycosides, dulcosides A-B, foeniculin, acid formic, acid gibberellic, gibberellin, indole-3-acetonitrile, isoquercitrin, isosteviol, jhanol, kaempferol, kaurene, lupeol, luteolin, polystachoside, quercetin, quercitrin, rebaudioside A pina la F, scopoletin, sterebin A pina la H, steviol, steviolbioside, steviolmonoside, stevioside, stevioside a-3, stigmasterol, umbelliferone si xanthophylls. Steviosidul a fost certificat ca nefiind toxic. De asemenea s-a constatat ca nu produce modificari celulare si nu are nici un efect asupra fertilitatii.

Oamenii de stiinta brazilieni au certificat in 1991 abilitatea frunzelor de a scadea tensiunea sangvina. In 2000 s-a efectuat un studiu dublu-orb, placebo in care au fost implicate 106 persoane cu hipertensiune din China. La 60 de pacienti le-au fost administrate capsule cu steviosid (250 mg) de trei ori pe zi timp de un an in care au fost monitorizati. Dupa trei luni, activitatea sistolica si diastolica din grupul tratat cu steviosid a scazut semnifivcativ, iar efectul a persistat de-a lungul intregului an de monitorizare.

Un alt grup de cercetatori au studiat efectele hipoglicemice ale frunzelor si au atribuit efectele asupra producerii de glucoza glicosidelor steviol, isosteviol si glucosilsteviol, continute de frunza de Stevia. Steviosidul insa nu produce acest efect (tocmai de aceea extractul de steviosid, singur, nu este atit de eficace precum extractul "instant", care pastreaza si celelalte calitati ale frunzelor). Studiile efectuate in 2000 in Danemarca au relevat ca efectul hipoglicemic, deci abilitatea de a stimula insulina, se datoreaza faptului ca substantele din Stevia actioneaza direct asupra celulelor beta.

Si celelalte utilizari traditionale au fost cercetate si confirmate prin studii, ca de exemplu capacitatea de reglare si echilibrare a activitatii inimii si pulsului si cea de agent hipotensiv (studii efectuate intre 1978 si 1996). Desigur insa ca in aceste cazuri dozajul este mai mare decit cel necesar doar pentru simpla indulcire a unei cani de ceai. Si in privinta actiunilor antibacteriene, antimicrobiene, antifungice si antivirale au fost efectuate studii care certifica aceste calitati ale Steviei. Un extract pe baza de apa din frunze a prevenit si combatut Streptococcus mutans, care stimuleaza formarea de plagi in cavitatea bucala. Iar un patent american din 1993 clameaza capacitatea de vasodilatator a frunzelor, si deci eficacitatea acestor in afectiunile provocate de circulatia insuficienta a sangelui.

De peste 20 de ani, milioane de consumatori din Japonia si Brazilia, unde Stevia este aprobata legal ca aliment, au folosit Stevia ca un produs sigur, lipsit de toxicitate sau efecte secundare, si de asemenea ca un indulcitor noncaloric. Japonia este cel mai mare consumator de Stevie (va reamintesc ca acolo zaharina este INTERZISA pentru vinzare si comercializare, datorita efectelor ei negative asupra ficatului). Pina si Coca-Cola a inceput sa foloseasca Stevia.
Nu acelasi lucru se poate spune despre USA sau unele tari europene unde Stevia este prohibita ca indulcitor. De ce? Simplu. Pentru ca toti cei care se ocupa cu producerea de indulcitori sintetici (mult mai costisitori), ar da faliment. Astfel ca Stevia poate fi in aceste tari vinduta doar ca "supliment nutritiv", pentru care este sigura, dar nu ca aditiv alimentar, pentru care...nu este sigura.

http://www.tropifarm.com/start.php?d_1061_Stevia_ribaudiana__Stevia___500_g rame_pulbere_din_frunze.php

nour
04-18-2010, 01:54 AM
wa alaikum assalam
surioara eu o am si am folosit o doar o data, din pacate:( ptr ca nu mi place gustul ei... am o cutie cu 100 de tablete...stevia 25mg/tab....chiar am auzit si citit numai lucruri bune despre acesta stevia...are doar un gust diferit fata de zahar, fructoza, etc cu care inshaAllah o sa ma invat si o sa o folosesc....jazakAllah khairan surioara, chiar uitasem ca o am in casa....

shama
04-19-2010, 01:43 AM
Assalaamu alaikum

Am gasit un articol care se refera tangential la aceasta planta din Paraguay din care a "rezultat" un nou indulcitor. Daca doriti, il puteti parcurge aici:

http://www.adevarul.ro/magazin_de_duminica/sanatate/Indulcitorii_sunt_lipsiti_de_riscuri_0_157184668.h tml