PDA

View Full Version : Carne halal



memouna
05-05-2010, 03:51 AM
Salam Aleykum.Am o intrebare.Stie cineva daca in cluj napoca exista vre un magazin unde sa se gaseasca carne halal?.De unde va procurati carnea cei ce sunteti din cluj napoca.Multumesc.

Hayat
05-05-2010, 05:36 PM
w aleykum salaa,
poti cumpara carne halal dinm magazine daca este de la "Avicola Calarasi" are cu rosu pe ambalaj si scrie si halal pe ambalaj...am auzit si ca "Sadia" ar fi tot halal dar nu am gasit nimic scris pe ambalaj..

suleiman
05-05-2010, 10:23 PM
wa'laikom assalam sora .
Pe 6 martie este un restaurant turcesc (Ali Baba) si e singurul in cluj care are carne halal , insa nu stiu daca vinde sau nu carne negatita .
Daca vrei neaparat poti sa mergi la restaurantul respectiv si sa intrebi , e chiar la inceputul strazii unde in partea stanga vis a vis de vodafone .


ALLAH ne-a permis sa mancam de la oamenii cartii , si atata vreme cat nu stii un motiv care sa interzica aceasta mancare atunci pomeneste numele Lui ALLAH si mananca .

telmiza
06-26-2010, 01:52 PM
SALAM ALEIKUM.
Nu este obligatoriu sa mananci carne sacrificata halal? poti sa rostesti bismillah asupra oricarei carni (in afara de porc)?

maryam
07-03-2010, 09:02 PM
wa'laikom assalam sora .
Pe 6 martie este un restaurant turcesc (Ali Baba) si e singurul in cluj care are carne halal , insa nu stiu daca vinde sau nu carne negatita .
Daca vrei neaparat poti sa mergi la restaurantul respectiv si sa intrebi , e chiar la inceputul strazii unde in partea stanga vis a vis de vodafone .


ALLAH ne-a permis sa mancam de la oamenii cartii , si atata vreme cat nu stii un motiv care sa interzica aceasta mancare atunci pomeneste numele Lui ALLAH si mananca .

...............


:salam:

Ceea ce nu inseamna ca fiecare/orice "crestin" sau "evreu" este un om al cartii, nu?
Ma gandesc ca acest verset se refera la aceia care chiar sunt practicanti.
Romanul are o vb: sa dormi la un crestin dar sa mananci la un evreu...zic si eu.

memouna
07-07-2010, 03:15 AM
salam aleykum. Va multumesc pt raspunsuri,in final am cumparat pui de Calarasi,care are sigla de halal,si in rest peste...Sotul sub nici o forma nu vrea sa manance carne care nu e de la macelariile halal...E obisnuit asa de mic,si eu nu insist,daca el nu vrea.Nu mai stiu ce sa cred cu carnea asta,eu mai manac de la rude si pàrinti carne de pui vita,miel.Sotul este impotriva zice cA E haram.Crestini sau evrei practicanti sau nepracticanti,oricum nu sacrifica animalul in stilul musulmanilor,sau ma insel?Si totusi avem voie sa mancam din carnea oamenilor cartilor, atata timp cat nu cunoastem nici un motiv ca sa nu o mancam,Nu e suficient faptul ca nu se pomeneste numele lui Allah la sacrificare,un motiv pt ca re sa nu mancam carnea?Parerea mea personala,e ca depinde de circumstante,daca nu ai ce manca altceva ,e acceptabil,Dar daca ai de ales intre carne a crestinilor si evreilor si peste , cred ca e mai acceptabil sa alegi pestele,care sigur stii ca e halal.Mi ar place sa citesc mai multe pareri.

memouna
07-07-2010, 04:00 AM
Am gasit :http://islamqa.com/en/ref/52800 cred ca am inteles acum.In orice caz,in ziua de azi nu mai stii cum sunt sacrificate animalele.Am auzit ca in Spania ,le electrocuteaza ,sau le lovesc in cap,si gustul carnii e rau,puii sunt vineti de la electrosocuri ,mi a zis cineva care a lucrat in domeniu.

abbu
07-07-2010, 04:26 AM
este gresit cred eu -"oamenii cartilor" evreii sunt poporul cartii...adica a unei singure carti in sensul ca ua dat lumii vechiul testament..
referitor la carne ai dreptate
magazin halah nu este in cluj, sunt puii de Calarasi pe care scrie Halal si se pot gasi in magazinele mari precum Cora, Metro .....

ummraschid
07-08-2010, 05:25 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

Intrebare:

Cine sunt Oamenii Cartii? Sunt ei cei care cred in Unicitatea lui Allah? Sau sunt inclusi si cei care cred in trinitate? Si daca sunt si ei inclusi, nu constituie trinitatea Shirk? Crestinii de astazi din Africa sunt si ei dintre oamenii cartii?


Raspuns:

Lauda lui Allah.

"Oamenii Cartii" sunt credinciosi si necredinciosi, asa cum este indicat in Qur'an, unde Allah Azza wa Jall ii mentioneaza pe cei necredinciosi dintre ei (traducerea sensurilor):

O, voi oameni ai Scripturii! De ce tagaduiti [voi] versetele lui Allah, cand voi marturisiti [ca sunt de la El]?
(3:70)

Si:

Spune: "O, oameni ai Scripturii, de ce ii abateti de la calea lui Allah pe cei care cred si de ce voiti voi sa o faceti stramba cand voi sunteti martori?" Iara Allah nu este cu nebagare de seama fata de ceea ce faceti voi. (3:99)

Si Allah, Azza wa Jall spune despre cei credinciosi dintre ei, facand clara diferenta intre ei si cei mai inainte mentionati (traducerea sensurilor):

Dar ei nu sunt toti la fel. Se afla printre oamenii Scripturii o comunitate dreapta, care recita versetele lui Allah in timp de noapte si se prosterneaza [rugandu-se].
Ei cred in Allah si in Ziua de Apoi, poruncesc ceea ce este drept si opresc de la ceea ce este nedrept si se grabesc la faptele bune; acestia sunt printre cei cucernici.
Si binele pe care ei il fac nu poate fi tagaduit, caci Allah ii stie bine pe cei cuviosi. (3:113-115)

Acesti oameni cred deasemenea in Profetul nostru, *salat* si in Qur'anul care i-a fost revelat lui, asa cum este mentionat ( traducerea sensurilor):

Printre oamenii Scripturii sunt unii care cred in Allah, in ceea ce vi s-a trimis voua si ceea ce li s-a trimis lor, smeriti inaintea lui Allah, care nu vand versetele lui Allah pe un pret de nimic. Aceia vor avea rasplata de la Domnul lor, caci Allah este grabnic la socoteala. (3:199)


Necredinta celor necredinciosi dintre Oamenii Scripturii, care ii includ pe Evrei si pe Crestini, din zilele noastre, nu ii exclude pe ei de a fi Oameni ai Scripturii. Astfel incat legile si regulile legate de ei privind permisiunea de a manca mancarea lor si de a lua in casatorie pe femeile lor virtuoase, din Qur'an si din Sunnah, le sunt inca aplicabile.


Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

Islam Q&A

ummraschid
07-08-2010, 05:46 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

privitor la permisiunea de a consuma carnea gasita la magazin, in tari nemusulmane, iata linkul in limba engleza:

<< Ruling on eating meat that is sold in stores in non-Muslim countries (http://islamqa.com/en/ref/128286) >>

din care inshaAllah traduc, doar un scurt fragment:


************************************************** ************************************************** ***********
"Carnea care este vanduta in magazinele din tarile nemusulmane, daca este cunoscut ca a fost taiata de catre Oamenii Cartii, atunci este permisa pentru Musulmani, cu conditia de a nu fi cunoscut ca a fost taiata intr-un mod diferit de cel prescris in shariah. Astfel, principiul de baza este ca este permisa, potrivit textului din Qur'an, si noi trebuie sa nu ne intoarcem de la aceasta, decat daca exista o dovada care implica ca este haram.

Insa daca carnea este taiata de orice alti necredinciosi, atunci este haram pentru Musulmani si nu este permis pentru ei a o manca, potrivit textului si potrivit consensului savantilor, si nu este suficient de a mentiona numele lui Allah asupra ei, in timpul spalarii ei sau inainte de a o manca."

************************************************** ************************************************** ***********

Majmoo’ Fataawa Ibn Baaz, 23/13.