PDA

View Full Version : Deserturi



amal
03-15-2006, 06:22 PM
Desert cu gutui si portocale

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/desert%20gutui.jpg



Ingrediente pt 6-8 portii:
6 gutui de marime medie (2kg)
1 portocala de marime medie(180g)
1 litru apa fiarta
2 cani (440g) zahar
2 batoane de vanilie (pueti inlocui cu plic de zahar vanilat)
4 boabe hal (habbahan, cardamom) macinate- eventual le inlocuti cu cuisoare
1 baton scortisoara
1 lingurita miere
1/2 cana suc portocale (125 ml)

1. Decojiti si taiati gutuile in jumatati, apoi in sferturi, indepartati cotorul.
2. Decojiti 4 fasii fine de coaja de portocala. Taiati-le apoi in fasii foarte subtiri.
3. Combinati apa fiarta cu zaharul intr-un castron, amestecati pana la dizolvarea zaharului. Puneti gutuile intr-un vas larg si putin adanc (cu capacitatea de 4,5 litri). Adaugati coaja de portocala, vanilia, boabele de hal si scortisoara.Turnati siropul de zahar peste acestea.
4. Coaceti la cuptor, in vasul acoperit, in cuptorul incins moderat pentru aproximativ 2 ore, sau pana cand gutuile isi schimba culoarea, sant moi, si lichidul s-a transformat in sirop.
Adaugati mierea si sucul de portocale in vasul pentru servit, puneti deasupra gutuile, acoperiti, introduceti in frigider 3 ore sau peste noapte. Scoateti batoanele de scortisoara si vanilie. Serviti rece.

Desertul acesta poate fi facut cu 3 zile inainte. Depozitare: la rece, in frigider. Nu se poate congela.

women's weekly

imanikka
03-15-2006, 06:46 PM
Ingrediente: BLAT: 200g faina, 6 oua, 150g zahar, 150g miez de nuca macinat fin, 100g ciocolata menaj, 50 g unt, 1plic zahar vanilat, 1 jumatate de lingurita de sare
CREMA: 200g ciocolata menaj, 200g miez de nuca sfarâmata
SIROP: 100g zahar, 100ml apa, 1 plic zahar vanilat
GLAZURA: 200g ciocolata menaj, 50g unt, 2 linguri lapte

Timp preparare: 120 minute – 10 portii

Pentru blat, frecati untul cu zaharul, apoi adaugati ouale, miezul de nuca, ciocolata topita, zaharul vanilat si sarea. Amestecati compozitia, cu telul, timp de 15-20 de minute, intr-un vas pe care il tineti in bain-marie. Adaugati in „ploaie“ faina si omogenizati bine, amestecand usor. Turnati compozitia intr-o forma rotunda si coaceti-o, in cuptor, 30-40 de minute, la foc potrivit. Cand blatul s-a racit, taiati-l in trei si insiropati-l cu sirop pe care il faceti amestecad, la foc mic, 15 minute, ingredientele pentru sirop. Preparati crema amestecand, cu mixerul, tot pe foc mic, ingredientele pentru crema, mai putin nuca, lasati-o putin sa se raceasca, apoi intindeti in mod egal crema pe feliile de blat, presarati nuca pisata si suprapuneti straturile tortului. Pentru glazura topiti ciocolata, adaugati untul si laptele, apoi turnati glazura si uniformizati-o, pe toata suprafata tortului, dinspre mijloc spre exterior. Bagati tortul la frigider pentru cel putin 2 ore inainte de a fi servit

amal
03-19-2006, 01:11 AM
Chec cu iaurt si miere

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/chec%20cu%20iaurt%20si%20miere.jpg

200g unt, taiat felii
3/4 cana iaurt (180 ml)
1/2 lingurita scortisoara
1/2 cana miere (125 ml)
2 oua
1/4 cana zahar
1 3/4 faina la care s-a adaugat 2 lingurite praf copt
1 lingura zahar si 1/2 lingurita scortisoara-pt final

1. Ungeti cu ulei o tava de chec de 15cmX 25cm, tapetati baza cu hartie de copt (daca nu aveti, presarati eventual cu faina). Bateti untul, iaurtul, scortisoara si mierea cu un mixer pana amestecul devine moale si pufos. Transferati amestecul intr-un castron mare.
2. Bateti cu mixerul ouale si zaharul intr-un castron pana se intaresc si devin ca o crema consistenta.
3.Turnati ouale in amestecul de iaurt.Introduceti faina cernuta cu sita si praful de copt.
4.Intindeti amestecul in tava pregatita. Coaceti in cuptorul incalzit moderat pentru aproximativ 45 min.(Ca sa verificati daca este copt, introduceti o scobitoare in chec; daca la scoatere este curata,inseamna ca este copt). Lasati sa se odihneasca 10 min inainte sa o scoateti la racit.Serviti checul presarat cu zaharul si scortisoara amestecate.


Checul poate fi facut in avans; se poate pastra intr-un vas vidat sau se poate congela.

women's weekly

Anna
03-22-2006, 03:37 PM
mmmm fetelor multumesc mult pt retete ....abia astept sa intru la bucatarie la experiment sa imi indulcesc sotul...
hai hai mai astept mai multe ca la catde lacoma sunt la dulciuri...mmm sper sa ii ramana si lui...:D(glumesc)
mwaahhhh

amal
03-22-2006, 04:24 PM
Cu placere...incerc sa pun ceva nou in seara aceasta.Acum trebuie sa fug in oras

amal
03-23-2006, 12:06 AM
Serbet de lamaie si menta

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/serbet%20lamaie%20menta.jpg

Ingrediente pt 4 portii

3 cani de apa (750ml)
1 cana de zahar (220g)
2 cani suc proaspat de lamaie (500ml)
1/2 cana smantana (125ml)
2 lingurite de menta tocata (preferabil proaspata)

1. Combinati apa cu zaharul, puneti in tigaie la foc mediu, amestecati pana cand zaharul se dizolva. Lasati sa fiarba, fara capac, cam 10 minute, fara sa amestecati. Lasati sa se raceasca.
2. Amestecati siropul cu smantana, turnati apoi intr-un vas de aluminiu de 20X30cm,acoperiti cu folie si puneti la inghetat pana cand compozitia este intarita.
3. Scoateti compozitia din vas, bateti-o cu mixerul intr-un castron de marime medie. Adaugati menta.Turnati-o iar in vasul de aluminiu, acoperiti cu folia si lasati-o la inghetat.

Reteta poate fi preparata cu 3 zile inainte. Depozitare: acoperit, in frigider. Nu se congeleaza.

women's weekly

amal
03-25-2006, 12:48 AM
Semilune cu migdale

Ingrediente:

4 albusuri
250g zahar
400g migdale macinate
1/2 pachet zahar vanilat
1 lingurita suc de lamaie
sare
putin zahar pudra

1. Se inclazeste cuptorul la foc mic (50gr Celsius). Se bat albusurile spuma cu sarea. Se incorporeaza treptat zaharul pudra (250g), zaharul vanilat si sucul de lamaie.
2. Din compozitia de albus se pune deoparte 1 cana. Restul se amesteca cu migdalele si se intinde in strat de 0,5 mm pe o planseta presarata cu zahar pudra.
3. Se fac semilune cu ajutorul unor forme de prajituri, se asaza in tava semilunele si se ung cu restul de albus. Se lasa in cuptor aprox 1 ora pana se intaresc.

amal
03-25-2006, 12:49 AM
astept si de la voi retete:)...

amal
04-02-2006, 08:47 PM
Bun, am asteptat mult si bine sa puneti voi retete...poate numai mie imi place sa mananc:smile28:

Reteta neorientala cu ciocolata, care insa am savurat-o intr-o tara orientala...

Chocolat mousse

Ingrediente:

200g ciocolata menaj topita la aburi
6 oua separate in albusuri si galbenusuri
1/2 cana lapte batut
1 lingurita coaja de portocala rasa
3 lingurite gelatina
2 lingurite apa
300ml smantana groasa / frisca

Amestecati intr-un vas ciocolata, galbenusurile batute, laptele batut si coaja de portocala.

Amestecati gelatina cu apa intr-o cana, puneti-o intr-un vas cu apa care fierbe, amestecati pana se dizolva.Turnati gelatina in compozitia de ciocolata.

Bateti smantana intr-un castron pana se ingroasa. Incorporati-o apoi in amestecul de ciocolata.

Bateti albusurile de oua pana cand se transforma in crema. Incorporati usor spuma in compozitia de ciocolata.

Puneti crema de ciocolata in 6 vase, si introduceti vasele in frigider la rece, pana cand se ingroasa crema.
Daca doriti, presarati zahar pudra si decorati cu fructe.

Saira
04-03-2006, 12:11 PM
o intrebare numai:gelatina e halal?parca sa zic ca am citit undeva ca e cam indoielnica treaba....???!!!sau nu???

amal
04-03-2006, 02:24 PM
daca e din porc nu e halal.trebuie sa intrebi cand cumperi sau citeste cu atentie ingredientele...oricum crema ar trebui sa se ingroase si fara, deoarece contine oua.
este si gelatina de vaca, doar am mancat produse pe care scria halal cu gelatina...

ummraschid
04-04-2006, 03:25 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


iata lista cu ingredinte halal , haram, si indoielnice, inclusind si renumitele E-uri... copiata de pe unul din siteurile specializate...


http://www.muslimconsumergroup.com/enumbers.htm

InshAllah, sa fim mereu atenti ce cumparam, cu ce gatim...si ce oferim copiilor nostri ... :36_1_71:

amal
04-05-2006, 10:15 PM
Tort de mere

Ingrediente:

6 oua, 6 linguri zahar, 6 linguri faina, 6 linguri ulei, 6 linguri lapte
1 varf cutit praf de copt
3-4 mere decojite si curatate de cotor si samburi
1/4 pachet unt
zahar vanilat+/scortisoara
frisca vegetala/smantana din care facem frisca


Se separa albusurile de gabenusuri.Galnenusurile se bat cu mixerul, adaugand zaharul, apoi punem treptat cate 1 lingura de ulei si faina, adaugam si laptele.Se adauga praful de copt.
Albusurile se bat separat cu mixerul, pana devin o crema intarita. Se adauga usor, amestecand cu lingura, la compozitia de galbenusuri.

Merele se taie in sferturi sau bucati mai mici. Se stropesc cu putina lamaie, ca sa nu se oxideze.
Intr-o tigaie se incalzeste unt (max 1 sfert de pachet), se presara zahar si se adauga merele.Se lasa pana se inmoaie putin.Se poate adauga zahar vanilat si scortisoara.

Se tapeteaza o oala rotunda cu hartie pt copt, decupand hartia dupa diamentrul fundului vasului.Se pune hartie si pe laturile vasului, aceasta trebuie sa aiba o inaltime de cel putin 6 cm.

Se asaza merele pe fundul vasului, se toarna compozitia deasupra si se introduce vasul in cuptorul incalzit in prealabil. Se lasa la copt circa 20 min, la temperatura medie, sau pana cand o scobitoare introdusa in aluat va iesi curata.

Se lasa tortul la racit.

Dupa ce se scoate din cuptor, si se scoate hartia de pe blat, se rastoarna blatul pe o farfurie / tava de servit.Astfel merele vor fi in partea de sus.

Doar dupa ce s-a racit complet, se orneaza cu frisca si se mai introduce putin in frigider.
Se serveste rece.

Daca nu aveti hartie de copt, puteti folosi obisnuita, unsa cu putin ulei, sau incercati sa ungeti oala cu ulei si sa o tapetati cu faina, insa cu hartie puteti sta mai linistite ca nu se arde blatul.

Hanaa
04-06-2006, 10:19 AM
Exista la inceput o optiune "varianta de printare" si acum nu o mai gasesc:smile308: :smile308: :smile308:
Ma puteti ajuta??

amal
04-06-2006, 08:13 PM
printarea o gasesti in susul paginii, la thread tools:) .

xena
04-07-2006, 04:33 PM
Clatite cu mere la cuptor


Se curata 4-5 mere de coaja si de cotor, se spala, se taie in cubulete. Se stropesc cu zeama de lamaie. Se calesc merele la foc mic in unt pana se inmoaie, se presara cu zahar vanilat.

Se fac clatite din oua, faina, lapte, zahar, zahar vanilat in cantitatile dorite.

Se umplu clatitele cu merele, se pun intr-o tava unsa cu unt si se presara cu bucatele de unt. Se lasa in cuptor pt aprox 10min.

Se servesc reci sau calde, cu sau fara frisca.

amal
04-08-2006, 02:24 AM
Biscuiti cu mac

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/biscuiti%20cu%20mac.jpg

Ingrediente:

200g unt, taiat felii
2 lingurite coaja lamaie rasa
1/3 cana (75g) zahar
1/2 lingurita scortisoara
2 lingurite suc lamaie (cea verde = lime, preferabil)
1 lingura seminte mac
1 3/4 cani (260g) faina
1/4 cana (35g) nuci / alune de padure/ cajo

1.Bateti cu mixerul untul, zaharul, coaja de lamaie si scortisoara intr-un castron.Introduceti sucul de lamaie si semintele de mac.Adaugati faina dupa ce ati cernut-o in prealabil.
2.Impartiti compozitia in doua, rulati cu sucitorul (shobak:) ) fiecare bucata pe o suprafata intinsa si presarata cu faina.Inveliti in folie si introduceti la frigider pana se intareste.
3.Taiati marginile, apoi decupati aluatul in forme rotunde de 8 cm .
4.Puneti biscuitii pe o tava unsa in prealabil , la 2cm distanta unul de altul.Presati alunele in centrul formelor.
5.Introduceti la cuptor la foc moderat, pt aprox 10 min sau pana cand se fac aurii.Lasati sa stea 5 minute, apoi lasati sa se raceasca.

Portii: cam 50 bucati.

Biscuitii pot fi facuti cu 3 zile inainte.
Depozitare: in vas vidat
Se pot congela.

women's weekly

latifa
04-08-2006, 04:02 PM
HARISE

http://byfiles.storage.msn.com/y1pJ2LtTasBw0A0m5psollN-8MWSB_2hhgKv5NH6wPVcc-R0tcNuPsPYr1l1Fvy8ubw_aHD0mNDnz8


2 pahare de gris,2 pahare de nuca de cocos,2 pahare de zahar,1 pahar de ulei,3 pliculete zahar vanilat,4 oua si 1-2 linguri de faina alba.Se amesteca toate la un loc si daca compozitia este prea groasa(SI DE OBICEI ESTE),sE ADAUGA PUTIN LAPTE pana ce devine ca smantana(adica la fel de groasa,sa curga incet).Tota compozitia se toarna intr-o tava(eu o pun in tava rotunda de pizza pe care o tapetez cu staniol dupa care o ung cu f putin ulei).Se baga in cuptorul incins(daca cuptorul este clasic,adica incalzeste numai de jos se pune tava cat mai sus) si se lasa 5min la foc maxim (pana ce se rumeneste parte de sus)dupa care se lasa cuptorul pe minim inca circa 20-25min.Separat se face un sirop din 2 pahare de zahar si un pahar de apa sidoi stropi de lamaie care se lasa la fiert pana devine putin condensat(se poate proba astfel:pe o farfurie rece se lasa sa curga un strop din sirop si dsca curge mai greu si pe farfurie nu se imprastie,adica ramane ca un strop de roua atunci e perfect siropul).Dupa ce scoateti prajitura din cuptor,se taie in forma dorita(eu o tai in forme de romb) se toarna siropul pe intreaga praji si se lasa sa intre in ea.La sfarsit se decoreaza cu nuca de cocos sau cu bucatele/jumatati de nuca.Se prepara repede,e ieftina si e minunata.Eu as manca non-stop.POFTA BUNa!!!!!!!:smile01:

Am uitat sa precizez ca eu mai pun in compozitie si putin praf de copt(o jumatate de lingurita) ca sa creasca putin;)

amal
04-08-2006, 04:11 PM
si se poate pune gris obisnuit sau doar din acela special pt prajituri cum au arabii?eu nu am gris din acela..sa vad cum fac rost..

latifa
04-08-2006, 04:26 PM
Nu conteaza.Eu am facut numai din gris normal si nici nu stiam de existenta grisului special.

Raisa
04-09-2006, 08:23 PM
Am gasit ceva usor si bun.
Budinca de clatite:(10 portii)
Pt clatite: faina 200g
lapte 1600ml
oua 2 buc
zahar 50g
ulei 10g
sare
Pt. umplutura: branza de vaci 300g
vanilina sau zahat vanilat(dupa gust)
zahar 50 g
Se prepara clatitele( asa cum stiti deja), se umplu cu branza+zahar+vanilie, se ruleaza si se asaza intr-un vas.Deasupra se toarna o compozitie din smantana+ou+zahar(in cantitatea dorita de voi). Se da la cuptor 45 minute.
Se serveste rece(portionata sau intreaga). La preferinta consumatorului se poate servi si cu smantana prezentata separat.
Pofta buna

amal
04-12-2006, 03:37 PM
Pun alta reteta cu mere...acum nu prea sant alte fructe accesibile.Astept sa apara capsunii:).

Apple Pie

Ingrediente:

6 mere mici / 4 mere mari
225g faina (1 ľ cana)
100g unt (1/2 pachet unt)
1 ou
Minim 85g zahar (1/2 cana), in functie de cat de dulci sant merele
apa rece
1 varf cutit sare
ľ lingurita scortisoara-optional

Umplutura:
Se spala merele, se curata de coaja si cotor, se taie felii / cubulete. Se pun merele intr-un vas, se presara 50g zahar, 2 linguri apa rece si scortisoara. Se pun intr-o tigaie la foc mediu, se lasa pana devin moi, apoi se pun la racit in frigider pana avem nevoie de ele.

Aluatul:
Intr-un castron se pune faina, untul taiat felii si sarea. Frecati intre degete aluatul, pana se transforma in farame fine ( asa cum arata pesmetul). Faceti un cerc gol in mijlocul faramelor, adaugati 2 linguri (30ml) apa. Adaugati in plus faina sau apa pana cand se obtine un aluat consistent.
Framantati cu pumnul aluatul pana cand devine nici prea moale, nici prea tare, ci de consistenta dorita. Faceti din aluat o minge, inveliti-o in folie, si introduceti-o la frigider pt aproximativ 1 ora.
(Aluatul se poate pregati si cu o zi inainte, eventual poate fi lasat in frigider pana la 3 zile maxim).

Presarati masa / o planseta cu faina. Folosind sucitorul intindeti pe planseta 2/3 din aluat. Foaia trebuie sa aiba grosime de ˝ cm si sa fie suficient de lata pentru a depasi putin marginile tavii in care vom coace prajitura. Puneti foaia in tava (pe care o puteti tapeta inainte cu o folie de aluminiu), ridicand marginile aluatului pe laturile tavii.
Adaugati umplutura de mere, presarand deasupra restul zaharului. Folosind o pensula, udati marginile aluatului cu apa sau cu albus de ou.
Cealalta 1/3 din aluat se intinde cu sucitorul, apoi se pune deasupra si unim marginile foilor presandu-le ferm. Folosind un cutit, taiati de sus in jos marginea prajiturii, iar pentru a da aspectul final crenelat, modelati marginea aluatului intre degete.

Bateti cu furculita albusul de ou, adaugati sare, si ungeti cu albusul placinta folosind pensula .
Cu un cutit, faceti cateva taieturi in capacul prajiturii. Optional, presarati zahar deasupra.

Puneti placinta in cuptorul preincalzit la 220gr Celsius pt aprox 10min, apoi la 190 gr Celsius pentru inca 20 min, sau pana cand devine aurie.

Serviti calda sau rece.

Am uitat sa spun ca placinta se poate servi decorata cu frisca, si se poate pune cate un glob de inghetata deasupra feliei calde / reci de placinta.

latifa
04-12-2006, 06:56 PM
Draga Amal,daca ai putea sa ne trimiti si cate putin din fiecare mancare propusa,nu numai retetele deja salivez:eek:

amal
04-12-2006, 08:08 PM
pai uite in seara asta fac placinta,inchallah...daca iese bine iti fac o vizita:) asta daca mai ramane, ca am un mare amator de dulciuri langa mine:D oricum iti sant datoare pt reteta de ciorba de burta, care a avut succes.

latifa
04-12-2006, 08:18 PM
Te astept si fara placinta:smile01:

latifa
04-21-2006, 03:10 PM
Prăjitura îngheţată

Blatul: 6 ouă, 150 g zahăr, 70 g făină, o lingură cacao, 1 praf de copt.
Se coace o foaie de blat.

Crema: 4 gălbenuşuri se freacă cu 4 pacheţele de zahăr vanilat şi 200 g lapte,
4 linguri făină.
Se fierbe şi după ce se răceşte se amestecă cu 200 g unt.

Glazura: 4 albuşuri se bat pe aburi cu 200 g zahăr şi 2 pacheţele zahăr vanilat.

Se pune crema peste blat şi glazura peste cremă şi se rade ciocolată deasupra.

Am uitat sa spun ca prajitura se pune in frigider si de acolo se serveste rece!Pofta buna!!:smile01:

emilia
04-27-2006, 04:37 PM
gelatina este halal:smile16:

ummraschid
04-27-2006, 05:22 PM
gelatina este halal:smile16:

draga mea, ...la gelatina...din care tari.... te referi?...

daca poti, te rog posteaza si sursa de unde ai preluat informatia....jazakAllahu khairan...

amal
05-06-2006, 07:28 PM
in sfarsit weekend..ma pun si eu pe facut ceva deserturi.
ma gandesc la inghetata, nu am facut de multa vreme...

latifa
05-06-2006, 07:51 PM
in sfarsit weekend..ma pun si eu pe facut ceva deserturi.
ma gandesc la inghetata, nu am facut de multa vreme...


Bine,draga amal,dar de data asta sa tii bine de ea sa nu-ti mai scape printre degete:D

Nadia
05-07-2006, 08:26 AM
gelatina este halal:smile16:
In Canada la mine, gelatina NU este halal. Am cautat sa gasesc gelatina vegetala dar nu au astia aici. Cind intreb la magazine se uita la mine ca la luna plina:smile16: Am gasit pe net ceva de inlocuit gelatina se numeste AGAR care provine din alge marine, si ajuta la inchegat. Sau am citi pe ambalaje ca unele companii folosesc un fel de ceara alimentara la bomboane gelatinoase sau alte chestii. Nu stiu ce sa zic...:o

tina
05-08-2006, 11:26 PM
Inghetata de ciocolata cu esenta de rom

Timp de preparare: 20 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
350 gr. smintina, 5 oua, 4 linguri cu virf de zahar pudra, 100 gr. ciocolata, o lingurita esenta de rom, vanilie

Preparare:
Se amesteca galbenusurile cu zaharul. Cind zaharul s-a topit, se pune smintina, se adauga ciocolata rasa si topita, esenta de rom, apoi albusurile batute spuma tare. Se pune in cupe si se da la congelator.
Inghetata se poate servi decorata cu ciocolata rasa.

am gasit reteta pe www.gustos.ro
inca nu am incercat-o, dar pare buna.:)

Atentie!
esenta de rom nu este halal.

latifa
05-08-2006, 11:40 PM
Dar esenta asta de rom nu e haram?:smile01:

amal
05-08-2006, 11:44 PM
eu stiam ca nu, dar mi se pare ca pe site cineva a postat ca de fapt si esenta contine putin alcool.

pai eu nu o sa pun esenta de rom deloc cand incerc reteta.oricum nu-mi place in mod deosebit.
mai bine fac un sirop de ciocolata si torn peste, si ajunge...

Anna
05-09-2006, 06:20 PM
fetelorrr vreau si eu reteta de la knafe daca stie vreuna dintre voi?
sa imi indulcesc sotu:smile16: :smile16:
mercic:)

Saira
05-09-2006, 06:23 PM
fetelorrr vreau si eu reteta de la knafe daca stie vreuna dintre voi?
sa imi indulcesc sotu:smile16: :smile16:
mercic:)

Si pe mine cand ma indulcesti? :smile16: :smile16: Tot zici ca sunt bebe mic....si bebii mici vor si ei knafe :D :D :D imi dai?

hannen
05-10-2006, 06:22 AM
Eu ma gindeam zilele astea la Konafa!O fi acelasi lucru,dar pronuntat diferit?
Cea despre care zic eu se face din niste firisoare de aluat,subtziri ,subtziri de tot si umpluta cu o crema alba,gelatinoasa.
Socrela mea facea,dar "aluatul" il cumpara.Marturisesc ca nici restul procesului nu-l retin:o :smile33:

hannen
05-10-2006, 06:28 AM
Dar zalabya cine stie cum se fac?Zic "fac" pt. ca sunt niste gogosele micute scufundate in sirop,sau pudrate cu zahar.
Si mai sunt ,lumeeee ,multe rau de tot,numai ca eu nu le tin minte pe toate cum se numesc.:smile33:

Anna
05-10-2006, 08:24 AM
Eu ma gindeam zilele astea la Konafa!O fi acelasi lucru,dar pronuntat diferit?
Cea despre care zic eu se face din niste firisoare de aluat,subtziri ,subtziri de tot si umpluta cu o crema alba,gelatinoasa.
Socrela mea facea,dar "aluatul" il cumpara.Marturisesc ca nici restul procesului nu-l retin:o :smile33:


iubita am papat o singura data cumparata de la un magazin arabesc
sotului meu nu i-au placut de nici o culoare au zis ca nu am nici in clin nici in maneca cu acele knafe pe care le stie el:)
asa ca solutia lui a fost sa ii gatesc eu...:) dar reteta?:smile33:
sunt facute cu vanilie desi am inteles ca se fac in mai multe feluri si au un "sos" de miere cu apa parca separat pe care il presari u cat si daca vrei...cam asa vad eu knafele sper ca ma intelegi:)

amal
05-10-2006, 01:08 PM
am eu o reteta de konafa, o scriu imediat. nu am incercat-o pt ca nu am de unde sa cumpar taieteii aceia.

genan
05-10-2006, 01:18 PM
aluatul ala este special pe prajitura asta si altele de genul ei... sincera sa fiu, nu am vzut in nici un magazin arab in buc
(in alte orase din rom nu stiu) .....
se face o crema speciala , f groaza, fiarta , din pacate nu stiu exact reteta... eu mananc numai cumparata, nu sta nimeni sa faca... :D :D
chiar spuneam cuiva acum 2 zile ca nu am mai mancat din ramadan, dar insha allah inca 2 luni si rezolv problema.... :smile16: :smile16:

:smile01: :smile01:

amal
05-10-2006, 01:37 PM
Konafa

375g pachet katayef (taieteii)
185g unt, topit
2 cani (400g) branza ricotta
1/2 cana (60g) seminte pecan maruntite
1 cana (150g) caise uscate maruntite
1/2 lingurita nucsoara
1/2 lingurita praf ghimbir
1/2 cana (125ml) iaurt (cred ca trebuia kashta, frisca facuta din lapte)
2 linguri sirop de artar (de fapt arabii pun sirop de zahar)

siropul:
1 1/2 cani (375ml) apa
1 3/4 cani (385g) zahar
1/4 cana (60ml) sirop artar
1 lingura apa de de flori

Preparare

Siropul:
Combinati ingredientele intr-o tigaie de marime medie, puneti pe foc si amestecati, fara sa se fiarba, pana cand zaharul se dizolva.
Lasati apoi sa fiarba, fara sa acoperiti tigaia, pt 15 min sau pana cand siropul s-a ingrosat putin.

Prajitura:
Ungeti cu ulei o tava intinsa cu capacitatea de 4L. Puneti hartie de copt pe baza tavii.

Puneti aluatul (taieteii) intr-un castron adanc, desfaceti bucatelele de aluat, turnati untul topit deasupra, amestecati bine.

Puneti jumatate din taietei in tava, intindeti deasupra amestecul format din restul ingredientelor. Puneti deasupra restul taieteilor.

Coaceti in cuptor pt 30 min la foc moderat, sau pana cand prajitura devine aurie.Turnati imediat deasupra siropul fierbinte; lasati sa se raceasca.
Acoperiti, lasati sa stea in frigider 3 ore sau peste noapte.


am gasit reteta in cartea Women's weekley- "Lebanese ~~~~~~~~~~~~ing".
reteta e modificata fata de cea originala, siropul de zahar fiind inlocuit de siropul de artar pt ca este mai dietetic; are mai putine calorii.
Deasemenea, de obicei konafa se face doar cu kashta simpla, fara fructe uscate sau seminte, fara sau cu ricotta, fara ghimbir sau nucsoara.

Esential este sa gasiti katayef (taieteii) si kashta, pt ca kashta are alta consistenta decat frisca facuta din smantana sau cea vegetala.
Apa de flori da gustul specfic al prajiturilor orientale.

kashta se face pe scurt "din greu":) si cu multa rabdare cam in felul urmator: laptele in tava intinsa se pune la aburi si se tot ia spuma, spuma aceea ingrosata este de fapt frisca. Deci nu incercati acasa, ca nu iese.

Oricum, reteta nu e originala

amal
05-10-2006, 01:51 PM
am gasit si reteta de katayef , dar e in spaniola, trebuie sa o traduc...intai sa iau o pauza...:smile16:

amal
05-10-2006, 02:36 PM
Katayef

Aluat Katayef

2 cesti de faina
2 lingurite de praf de copt
˝ ceasca amidon
˝ ceasca zahar
1 lingurita de sare
2 oua batute
1 ceasca de unt topit sau ulei vegetal
lapte (nu scrie cat)

Se amesteca faina, sarea si praful de copt. Se adauga amidonul si zaharul, apoi ouale si laptele pana cand se obtine o pasta moale.

Se toarna uleiul/ untul intr-o tigaie. Se pune la incalzit, se toarna cate o lingura din pasta si se lasa pana se formeaza “ o clatita”, cu diamentrul de 6-7 cm. Se rastoarna si se coace si pe partea cealalta.Se pot face mai multe deodata. Trebuie intotdeauna sa fie bine unse.

Umplutura:

1 ceasca nuci maruntite, 1 lingura scortisoara, 2 linguri zahar
3 cesti miere
Acestea se amesteca cu putina apa pana formeaza o masa compacta. Frisca kashta si nucile se pun pe jumatate de cerc din clatita.Se indoaie fiecare clatita, la final se presara cu sirop de zahar / miere.

myryam
05-10-2006, 04:33 PM
Am gasit o reteta mai simpla de cataif(cu fidea):

ingrediente
500 g fidea, 300 g zahar, 1 esenta de rom, 1 plic zahar vanilat, 300 ml apa, 500 g frisca
Mod de preparare
Ungi o tava cu unt, asezi fideaua in strat subtire si o dai la cuptor pentru 10 minute ca sa se rumeneasca. In acest timp prepari siropul: pui apa cu zaharul la fiert si dupa ce s-a legat, il dai deoparte, adaugi zaharul vanilat si esenta de rom si amesteci. Il torni apoi peste fideaua rumenita si dai din nou la cuptor pentru inca 20 de minute. Dupa ce s-a rumenit si s-a legat fideaua cu siropul de zahar ca o foaie, o lasi sa se raceasca. Tai apoi foaia de fidea in jumatate. Asezi jumatate de foaie pe un platou, intinzi toata frisca batuta, apoi fideaua ramasa taiata in bucati sau intreaga. Lasi cataiful la rece 1 ora inainte de a-l aduce portionat la masa.
Pentru aceasta reteta vei folosi numai fidea, nu taietei, caci trebuie sa iasa delicata.

amal
05-10-2006, 06:16 PM
o sa incerc si eu cu fidea...chiar sant curioasa:confused: .
ma gandeam eu sa pun fidea in loc de katayef, dar cred ca or rade arabii de mine...o sa va anunt dupa ce incerc daca e comestibila asa:D .

amal
05-10-2006, 06:24 PM
De cand vreau eu sa incerc reteta asta...credeam ca nu o mai gasesc.

Magdalene

Ingrediente:
4 oua
1 masura iaurt (cat 1 iaurt mic Danone); pt masura folosim cutia iaurtului
1 masura ulei de masline
2 masuri zahar
3 masuri faina
1 lingurita cu varf praf copt
2 lingurite esenta lamaie

Preparare:

-se preinclazeste cuptorul la 170g Celsius
-se sparg ouale intr-un castron, se pune iaurtul, 2 masuri de zahar ( 1 masura este egala cu cantitatea de iaurt folosita), 1 masura de ulei, 2 lingurite esenta lamaie, 1 lingurita cu varf de praf copt. Se bate bine cu mixerul acesat compozitie. Continuand sa batem, punem treptat 3 masuri de faina, pana se obtine o pasta omogena.

(Este mai bine ca ouale si zaharul sa se bata cu mixerul inainte sa adaugam restul, pana se dubleaza crema in volum, iar faina sa fie cernuta si sa se amestece in prealabil cu praful de copt).

O tava din teflon cu forme pt magdalene se unge cu putin unt, se toarna in fiecare forma din compozite, lasand o portiune libera (nu turnam pana la umplere). Se pot folosi si forme mici cu D=5cm separate, de tarte, fiecare forma corespunzand unei magdalene.

http://food.rediff.com/thekitchen/images/cutlery/baking_4.gif

Punem tava in cuptor. Incepand de acum, nu putem deschide cuptorul pana cand nu sant gata magdalenele! Se lasa la copt pt 15 min la foc mic (nivelul I), apoi inca 15 min la foc mare (nivelul II). Cand vedeti ca sant umflate, simtiti ca miros placut inseamna ca sant gata- unele cuptoare incing mai tare, si sant de ajuns cate 12-13 min, deci fiti atente!
Cand sant gata, scoateti tava folosind o manusa, avand grija sa nu va ardeti.
Cu o spatula fina (din lemn, sa nu zgariati teflonul), scoateti magdalenele una cate una din forme.
Serviti reci.
Ca sa nu se usuce, inveliti-le una cate una in folie pana la servire



http://www.bbc.co.uk/languages/spanish/cultural_notes/images/breakfast2.jpg

xena
05-11-2006, 01:40 AM
PISCOTURI

Timp preparare: cca 1 ora

Ingrediente:

120 de g zahar
80g faina
5 albusuri de ou
3 galbenusuri
1 plic de vanilie
2 linguri de zahar pudra

Mod de preparare:

Se bat albusurile spuma intr-un vas, se toarna incet 1/3 din zahar si se mai bate cu telul pina se intareste bine albusul. Se scoate telul, se pune restul de zahar, amestecind usor cu o lingura, apoi se adauga pe rind galbenusurile, faina cernuta si vanilia.

Se pregateste din timp o tava, tapetata cu o hirtie de copt. Este bine sa avem o tava speciala,intinsa, fara pereti.

Se face un cornet de hirtie care se taie la virf, astfel incit sa aiba o gaura de un diametru de 1/2 cm. Se umple pe 3/4 cu compozitia si se toarna pe hirtia dinainte pregatita piscoturi de 10-12 cm lungime. Se lasa intre ele un interval de 5-6 cm, deoarece cresc la copt. Se presara deasupra putin zahar praf; se apuca hirtia de un capat si se scutura usor, aplecind-o usor ca sa se scurga in afara zaharul praf cazut pe hirtie si se asaza incet pe tava neunsa.

Se coc la foc mic cca 25 de minute. Piscoturile trebuie sa creasca fara sa se rumeneasca. Cind sint gata, se scot imediat de pe hirtie cu ajutorul unui cutit.

myryam
05-11-2006, 08:54 AM
o sa incerc si eu cu fidea...chiar sant curioasa:confused: .
ma gandeam eu sa pun fidea in loc de katayef, dar cred ca or rade arabii de mine...o sa va anunt dupa ce incerc daca e comestibila asa:D .

Amal,mama mea imi facea cand eram mica si era foarte bun.Vreau si eu s-o fac zilele astea,sa vedem cum va iesi. :)

Anna
05-11-2006, 03:29 PM
mmm mercic pt reteta ....ma apuc diseara sau maine si va spun ce a iesit:)

multam:smile06: :smile06: :smile06:

xena
05-16-2006, 01:17 PM
Pt ca e sezonul capsunilor, imi prepar o salata de fructe usoara si rapida.

Aveti nevoie de:
1 kg capsuni
1 pepene galben
2 banane
pueti adauga kiwi

se spala fructele, se taie capsunii in jumatati, pepenele se curata de coala si seminte si se taie cubulete, bananele se taie rondele.Daca nu consumati salata imediat, stropiti bananele cu putina lamaie, sa nu se oxideze.
se pun fructele intr-un castron mare, se lasa sa stea putin la frigider.
se seveste in boluri de sticla, ornate cu frisca.

p.s. capsunii se presara cu putin zahar sa se formeze sirop.

ayesha
05-16-2006, 05:10 PM
Scuze ,acum Am Realizat Ca Am Pus Reteta La Deserturi.

amal
05-16-2006, 08:40 PM
Scuze ,acum Am Realizat Ca Am Pus Reteta La Deserturi

nici o problema ayesha, ti-am mutat reteta la "Retete arabesti si nu numai":).

amal
05-17-2006, 02:20 PM
Preparare cca 25min, Coacere cca 15min, cca 90calorii/ bucata

Ingrediente pt cca 14 buseuri
-250ml apa
-1/2 lingurita sare
-100g unt
-150g faina
-4oua
-1 priza praf de copt (:) asa scrie)

1. Toate ingredientele pt aluat se masoara exact. Ingredientele nu se adauga "dupa ochi".
2. Apa se pune intr-un vas destul de mare, de preferinta cu coada, si se pune la fiert. Se adauga sarea.
3. Se adauga untul si se lasa sa se topeasca. Din cand in cand amestecati cu o lingura de lemn. Se ia vasul de pe foc.
4. Se adauga faina dintr-o data. Ingredientele se omogenizeaza cu o lingura. Puneti din nou vasul pe foc.
5. "Se opareste " compozitia la foc mediu, 2- 5 min, pana cand se desprinde de pe fund si se formeaza un film alb.
6. Aluatul se pune intr-un vas si se lasa putin sa se raceasca. Daca este prea fierbinte, ouale nu se amesteca bine.
7. Se aduga pe rand ouale si se amesteca. Nu se adauga urmatorul ou pana ce primul nu este bine omogenizat.
8. Aluatul se amesteca pana ia nastere o compozitie neteda, stralucitoare. Folositi oua mai mari.
9. Aluatul se lasa sa se raceasc atotal. Cum este foarte moale, nu se modeleaza cu mana, asa ca trebuie spritat.
10. Se unge cu unt o tava si se presara faina. Tava nu se tapeteaza cu hartie de copt, caci aluatul se lipeste de ea.
11. Se spriteaza rozete mici pe tava. Ele trebuie sa fie cam de marimea unei mingi de pingpong.
12. Mini-gogosile se coc cca 15 min, la 200 grade. se scot, se taie imediat cu foarfeca, se lasa la racit.

Indicatii:
Despre aluat:
-apa se pune la fiert cu sarea si cu untul, iar dupa ce clocoteste se ia imediat de pe foc.
-nu reduceti cantitatea de grasime ; ea face ca aluatul sa fie pufos.
-ouale se dauga in aluat unul cate unul, dupa care se amesteca.
-aluatul trebuie sa straluceasca si sa aiba un contur ferm.
-praful de copt afana aluatul; el se dauga in aluatul rece.

Despre coacere:
-aluatul se asaza in movile, pe tava unsa cu unt. el poate sa-si dubleze sau sa-si tripleze volumul.
-in prima jumatate a timpului de coacere, nu deschideti cuptorul. caldura din cuptor trebuie sa fie uniforma.
-pt umplere, taiati aluatul cat e fierbinte.
sursa: revista Burda

eventual o sa pun imagini, sa fie mai usor..
umplutura o am in alta revista...dar trebuie sa caut:)

pt umplutura:
1. 3/4 L frisca lichida, 3 linguri zahar, 1 plic zahar vanilat, 100g zahar pudra.
Ca sa va reuseasca frisca trebuie ca acesat sa fie rece; deasemenea castronul in care bateti frisca sa fie rece. Adaugati zaharul si zaharul vanilat la frisca cand incepe sa creasca volumul. Umpleti buseurile de aluat cu frisca cu ajutorul unui sprit, presarati cu zahar pudra.

amal
05-17-2006, 11:06 PM
Prajitura mocca

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/prajitura%20mocca.jpg

pt prajitura:
3 lingurite de cafea macinata instant
1 lingura apa
3 oua
3/4 (165g) zahar
1 cana (150g) faina
1 lingurita praf de copt
1 lingura cacao
150g unt topit

pt sirop:
3/4 cana (165g) zahar
3/4 cana (180ml) apa
3 lingurite cafea macinata instant

Prepararea sirop:
combinati ingredientele intr-o tigaie mica, incalziti pe aragaz tigaia, invartiti fara sa lasati sa fiarba, pana cand zaharul se dizolva. Lasati apoi sa fiarba putin, indepartati tigaia de pe foc, turnati siropul intr-o cana termorezistenta.

Preparare prajitura:
1. Incingeti cuptorul la foc moderat. Ungeti o forma rotunda, adanca de 20cm.
2. Amestecati cafeaua cu apa pana cand se dizolva.
3. Bateti cu mixerul ouale intr-un castron pana cand se formeaza o crema consistenta. Adaugati gradat zahar, bateti pana cand se dizolva zaharul intre fiecare adaugare.
4. Turnati crema de oua intr-un castron mai mare, adugati faina cernuta, praful de copt, cacao, untul si amestecul de apa cu cafea. Turnati compozitia in forma pregatita.
5. Coaceti in cuptorul incalzit la foc moderat pt aprox. 40min. Lasati prajitura sa stea in forma pt aprox. 5 min, inainte sa o puneti pe o hartie de copt.
6. Pastrati 1/4 din siropul de cafea. Turnati 3/4 din sirop peste prajitura fierbinte.
7. Serviti stropita cu siropul ramas.

xena
05-18-2006, 02:19 AM
150g faina
120g zahar
3 oua
600 ml lapte
40g unt
75g nuca de cocos

Preparare:

Bateti bine ouale cu zaharul, apoi incorporati faina si nuca de cocos “ in ploaie”, untul topit, si laptele, putin cate putin.

Puneti compozitia in vase mici cu margini ridicate si coaceti 45 min la 180 gr. Nu deschideti cuptorul in acest timp. Aluatul trebuie sa se umfle.

amal
05-19-2006, 01:56 PM
Crema caramel I

Ingrediente:
3 oua
lapte
caramel lichid
1 cutie mica de lapte condensat

1.Puneti intr-un recipient apa la incalzit pt baia marina.

2.In vasul in care vom face crema caramel, se toarna caramel lichid, si se intinde cu degetul.

3.Intr-un castron se sparg ouale, se toarna laptele condensat, laptele lichid - jumatate din masura de lapte condensat. Se bate cu mixerul.

Vasul cu caramel (pct. 2) se pune la baie marina, in vasul cu apa (pct.1).Se toarna deasupra crema batuta (pct.3). Se acopera cu un capac gaurit, si lasam 12 min pe foc, pana compozitia devine aurie.
Se raceste complet, apoi se acopera cu farfuria in care vrem sa servim, si se rastoarna pe aceasta farfurie.

-laptele condensat se gaseste in comert.
-lichidul caramel se gaseste in comert sau se poate face din apa si zahar; se inclazeste apa pe foc, se aduga zaharul, se amesteca pana se dizolva si se lasa sa fiarba pana se formeaza siropul caramel. Focul trebuie sa fie la temperatura mica.

Crema caramel II

Ingrediente:
4 oua
4 pahare cu lapte ( fiecare pahar de cca 200ml)
1 baton de scortisoara
coaja rasa de lamaie
zahar ( 2 linguri pt 1 ou)
zahar si apa pt caramelul lichid

1. Puneti la fiert laptele cu scortisoara si coaja de lamaie. Strecurati laptele, si lasati sa se raceasca.
2. Bateti zaharul cu ouale. Adaugati laptele racit, amestecand usor.
3. Preparati siropul caramel, adugand apa si zaharul intr-o tigaie la foc mic, si amestecand incet pana se formeaza caramelul lichid.
4. Umplem forma unsa cu siropul caramel cu compozitia de oua si o introducem in cuptor la baie marina, punand forma intr-un vas mai mare cu apa (forma trebuie sa fie acoperita 3/4 cu apa). Se lasa la foc moderat (maxim 100grade), pentru a evita ca apa sa fiarba.
Pentru a proba daca este gata sufleul, se probeaza marginea superioara, daca este compacta si nu lichida, este gata.

se poate servi cu fructe, nuca de cocos, ciocolata rasa, alune de padure, etc.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/crema%20caramel.jpg

amal
05-19-2006, 03:43 PM
Tarta cu piersici

Ingrediente

pt aluat:
200g faina
100g unt
1 galbenus
1 lingura de apa rece
4 linguri de zahar brun
1 lingura de caramel lichid

pt umplutura:
1 conserva de piersici
3 linguri de caramel lichid
100g migdale
1 ceasca budinca cumparata/ crema pastelera

preparare crema pastelera:
din 400ml lapte, se pastreaza putin deoparte, restul se fierbe cu scortisoara si cu coaja de portocala sau lamaie (optional). Strecurati laptele prin sita.
Amestecati 80g zahar, 40g faina, 2 oua si putin lapte pastrat din cel total. Amestecati totul cu laptele strecurat.
Puneti la incalzit la foc moderat, amestecati continuu pana se ingroasa si dispare gustul de faina.

Pragatiti un aluat din ingrediente, exceptand caramelul lichid. Intindeti aluatul cu sucitorul, apoi puneti-l intr-o forma pt tarta unsa in prealabil cu unt si tapetata cu caramel. Presati putin baza si marginile aluatului. Acoperiti cu o foaie absorbanta/ folie aluminiu. Puneti 7 minute la cuptorul cu microunde (sau in cuptor), pana este copt.
In general, la coacerea aluatului pt tarte este bine ca deasupra sa presaram boabe de fasole/ graunte pt ca aluatul sa aiba o forma mai ferma.


Pastrati 7 jumatati de piersici, restul taiati-le marunt.
Amestecati piersicile bucatele cu crema pastelera/ budinca rece si umpleti forma. Desupra presarati piersicile jumatati, migdalele si caramelul lichid.

amal
05-20-2006, 01:42 AM
Placinta cu branza de vaci


1 aluat de placinta

1 ou
200g branza de vaci
zeama de la jumatate de lamaie
100g zahar
1 ceasca de faina


aluatul:
400g faina
200g unt
1 ou
sare, cat 1 varf de cutit (optional)
putin zahar (cam 10-15 g maxim)
1/4 ceasca de apa rece (se poate depasi 1/4 de ceasca de apa daca aluatul nu este suficient de elastic)

1. Intr-un castron sau pe masa presarati faina, faceti o gropita in centru, puneti galbenusul de ou. Adaugati untul taiat felii subtiri sarea si zaharul. Framantati aluatul, lasati sa stea 20min, taiati-l in 3 sau in 2 (depinde de cat de mari sant formele de tare pe care le aveti). Intindeti fiecare bucata cu sucitorul, tapetati o forma de tarta cu acest aluat, presand putin marginile .

Incalziti cuptorul la 180 grade Celsius. Aluatul se inteapa usor cu furculita si se introduce pt 10 min la cuptor.

2. Bateti bine galbenusul cu zaharul, adaugati faina, zeama de lamaie. Adaugati branza de vaci si amestecati.
Bateti bine albusul de ou si incorporati-l delicat in crema de branza.
Scoateti aluatul din cuptor, umpleti-l cu crema de branza si introduceti-l iar pt 20min, pana cand tartele au suprafata aurie.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/tarta%20branza.jpg

amal
05-20-2006, 02:38 AM
Spuma de ciocolata

o reteta mai simpla pt spuma de ciocolata:) eu ador acest desert...il fac cam rar, bine ca uit...

Ingrediente:
120g ciocolata neagra
3 oua intregi
smantana/ frisca

1. Rupeti ciocolata in bucatele, topiti-o intr-un vas in baie marina la foc mic. Eventual adaugati putin unt, dar nu e necesar.
2. Separati albusurile de galbenusuri.
3. Amestecati galbenusurile batute cu ciocolata topita, folosind o lingura.
4. Bateti albusurile spuma. Incorporati-le delicat in crema de ciocolata. Mai bine puneti cate putin din albusuri, amestecand usor si apoi repetati.
5. Se pune crema in castronele.
6. Se bate bine smantana cu zahar pana se formeaza frisca. Este bine ca smantana sa fie rece. Adaugati frisca la spuma de ciocolata, dupa ce spuma s-a intarit bine.

Daca nu va place gustul de ciocolata amara, puteti folosi ciocolata cu lapte si adaugati putina frisca la spuma de ciocolata.

amal
05-24-2006, 02:46 PM
Crema de iaurt si afine

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/desert%20iaurt.jpg
Ingrediente pt 4 portii:
2 linguri fulgi de cocos
150g afine decongelate
1 plic zahar vanilat
sucul de la o lamaie
500g iaurt degresat
5 linguri miere
2 fire lamaita (pt decor)

1. Se rumenesc fulgii de cocos, se pun pe o farfurie si se lasa la racit. Se paseaza afinele cu zahar vanilat si suc de lamaie (sau mixati cu blenderul).
2. In pireu se inglobeaza iaurtul, mierea si 1 lingura fulgi de cocos. Se da crema la congelator 4 ore, se amesteca prin compozitie la intervale de 30min, pt a NU (cred ca l-au uitat pe nu) se forma ace de gheata.
3. Crema congelata se introduce in spritul cu forma de stea de mare si se spriteaza decorativ in cupe de desert; se presara cu restul de fulgi de cocos. Se orneaza cu lamaita.
Sursa: revista Ioana

tina
05-24-2006, 06:59 PM
250g faina
200g ciocolata neagra sau bucatele mici
125g unt
250g zahar
1 ou mare
(1 paharel mic esenta de rom)
1 plic de drojdie
1 varf de sare

Preinclaziti cuptorul la 150 grade.
Puneti intr-un castron faina, drojdia si sarea, amestecati.
In alt vas amestecati oul, untul topit, zaharul si esenta de rom.Turnati aceasta crema in amestecul de faina, adaugati bucatelele de ciocolata.
Tapetati o tava cu hartie de copt unsa cu ulei. Asezati aluatul de biscuit cu lingura, lasand spatiu intre biscuti. Introduceti la cuptor pt 8-10min.

In loc de drojdie se poate folosi bicarbonat de sodiu.
Puteti folosi doar 175g zahar, daca vi se par prea dulci cu 250g zahar.

tina
05-24-2006, 08:24 PM
3 oua mari
100g zahar brun
1 pachet zahar vanilat
250g mascarpone
24 piscoturi
500ml cafea fara zahar
30g pudra de cacao amara

Preparare:

Separati albusurile de galbenusuri.

Amestecati galbenusurile cu zaharul si vanilia.
Incorporati mascarpone cu telul.

Bateti albusurile si incorporati-le usor in amestecul de mai sus.

Preparati cafeaua neagra.
Inmuiati piscoturile in cafea.

Tapetati o forma cu piscoturile. Turnati deasupra crema de oua zahar, mascarpone. Alternati piscoturile cu crema. Terminati cu un rand de crema. Pudrati cu cacao.

Introduceti in frigider cel putin 4 ore.

tina
05-24-2006, 09:08 PM
Piscoturi cu cacao

Preparare: 25min, Gatit: 7min, Total: 32min

Ingrediente pentru 35-40 piscoturi:
4 oua
100g zahar
75g faina
25g amidon
25g cacao pudra
1/2 lingurita suc de lamaie
zahar

Amestecati faina, amidonul si cacao pudra.
Separati albusurile de galbenusuri. Puneti albusurile intr-un castron impreuna cu sucul de lamaie. Sucul de lamaie va face ca albusurile sa se bata mai bine, si sa fie mai stralucitoare. Incorporati cate 30g de zahar si bateti in continuu timp de 10min.

Puneti galbenusurile in alt castron si albiti-le cu sucul de lamaie ramas.

Amestecati bine galbenusurile cu faina, amidonul si cacao.
Adaugati albusurile in 2 etape: intai adaugati 1/3 din albusuri, bateti bine cu telul, apoi amestecati usor cu restul de albusuri. Trebuie sa obtineti o compozitie omogena si bine legata.

Pe o tava tapetata cu hartie de copt, turnati compozitia cu ajutorul unui sprit cu diametru de 2cm. Pudrati piscoturile de 2 ori cu zahar, pt a forma o crusta crocanta. Daca nu aveti sprit, puteti folosi 2 linguri pt a da forma de piscot.

Introduceti tava la cuptor pt 7-10min, in functie de caldura cuptorului.
Asteptati cateva minute inainte de a desprinde piscoturile de pe atav, apoi presarati-le iar cu zahar.

amal
05-25-2006, 03:27 AM
deci pana la urma cam 80g de faina se pun in piscoturi, nu 800g:)

amal
05-29-2006, 07:58 PM
Biscuiti cu ciocolata si alune

500g faina de cereale (da un gust mai bun)
1 pachetel mic de drojdie
250g unt
200g zahar
putin lapte
1 plic zahar vanilat
2 oua intregi
2 linguri de sirop de ciocolata sau pudra de cacao
150g nuci/ alune de padure maruntite
1 varf de sare
+/- esenta de rom

Amestecati faina, drojdia, untul topit, zaharul, vanilia, esenta de rom, cele 2 oua intregi si laptele in asa fel incat sa obtineti un aluat suplu.

Impartiti aluatul in 2 parti; intr-o jumatate introduceti ciocolata/ cacao si nucile maruntite. Rulati aceasta jumatate in forma de rulada.
Introduceti jumatatea cu cacao in cealalata jumatate de aluat.

Ungeti aluatul cu ou batut, taiati in felii. Introduceti la cuptor la foc moderat pt 15 min.

Serviti cu suc de mere, ceai, sau ciocolata calda.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/biscuiti%20cioc.jpg

gabriela guettat
05-29-2006, 08:42 PM
Surioare,am si eu o reteta,este de fapt o foaie de placinta sau sa faceti cornulete,rulada,sarate sau dulci cum doriti:
foarte simpla,si foarte crocanta si delicioasa(:D parerea mea)

1 OU
1 CANA DE APA
6 LINGURI DE ULEI
2 LINGURI DE OTET

Separat se freaca o lingura de margarina ,cu o lingura de faina(sa va iasa asa ca o ciulama)
Cand intindeti foaia puneti deasupra (ciulamaua)rulati si o puneti in frigider 30 minute.
Apoi o scoateti o frecati in castron,o impartiti si o folositi ca foaie ptr orice umplutura doriti.

amal
05-29-2006, 09:51 PM
Churros (gogosi)

1 cana de apa
2 1/4 linguri unt
1 cana faina
2 oua
1 lingurita de esenta de vanilie
ulei
zahar
scortisoara pudra

Preparare 12 bucati:
Topiti untul in apa care fierbe. Adaugati faina in etape si amestecati bine pt a nu se forma cocoloase. Lasati sa se raceasca si adaugati ouale, unul cate unul, pana se formeaza o masa omogena. Adaugati vanilia.
Puneti compozitia intr-un sprit special si turnati gogosile (taind cu cutitul aluatul pe masura ce il turnam in cratita) intr-o tigaie cu ulei incins. Dupa ce le prajiti, puneti-le pe o hartie absorbanta.
Presarati gogosile cu zahar amestecat cu scortisoara.
serviti cu lapte condensat (arabii si spaniolii au de la Nestle, nu stiu daca aici este..) sau cu crema pastelera.

preparare crema pastelera:
din 400ml lapte, se pastreaza putin deoparte, restul se fierbe cu scortisoara si cu coaja de portocala sau lamaie (optional). Strecurati laptele prin sita.
Amestecati 80g zahar, 40g faina, 2 oua si putin lapte pastrat din cel total. Amestecati totul cu laptele strecurat.
Puneti la incalzit la foc moderat, amestecati continuu pana se ingroasa si dispare gustul de faina.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/churros.jpg

amal
05-30-2006, 12:11 AM
Tiramisu-varianta rapida

Ingrediente:
500g mascarpone (branza fina de vaca italieneasca)
6 oua
zahar pudra
1 plic zahar vanilat
1 pachet de piscoturi
cafea tare
1 tableta ciocolata amara

Preparare:

Preparati cafeaua punand un castronel de apa la fiert si cafeaua, adaugati apoi zaharul vanilat.

Intr-un vas, adaugati galbenusurile de la oua, 5 linguri de sirop de zahar pudra si apoi adaugati amestecand cu furculita mascarpone.
Bateti bine cu mixerul albusurile de oua in alt castron. Incorporati usor albusurile in crema de galbenusuri.

Se inmoaie piscoturile in cafea, apoi se pune un strat de piscoturi pe un platou/forma, deasupra se asaza un strat de crema, apoi alt strat de piscoturi inmuiate in cafea, iar deasupra un alt strat de crema.
Se presara prajitura cu ciocolata rasa.

Se introduce la frigider 24 ore inainte de servire.

amal
05-31-2006, 10:20 PM
Brownies


2 oua
140g ciocolata amara
125g zahar
130g faina
90g unt
1/2 plic drojdie
100g nuci/ alune de padure

1. Zdrobiti ciocolata in bucatele si topiti-o intr-un vas impreuna cu 80g unt la foc moderat. Preincalziti cuptorul la 180 grade.
2. Bateti ouale cu zaharul. Incorporati ciocolata topita, faina, drojdia si nucile. Amestecati bine.
3. Varsati compozitia intr-o forma patrata unsa bine cu restul de unt si presarata cu faina.
4. Puneti la cuptor pt aprox. 30 minute.
5. Scoateti din cuptor si taiati in 9-16 patratele.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/brownie.jpg

amal
06-01-2006, 04:38 PM
Inghetata de ciocolata

200g ciocolata amara zdrobita
150g unt
200g frisca
200g zahar
7 galbenusuri
7 albusuri

Topiti in baie marina untul, ciocolata si putin zahar. Folositi pt aceasta 2 vase, unul mic si unul mai mare, umplut 1/2 cu apa.
Bateti galbenusurile cu putin zahar, adaugati-le le ciocolata topita si amestecati, pana se ingroasa.

Luati vasul de pe foc, varsati apa calda din vasul mare si inlocuiti-o cu apa rece. Lasati vasul mic cu crema de ciocolata sa stea la racit in vasul mare.

Bateti frisca cu o parte din zaharul ramas si adaugati-o la compozitie.
Bateti albusurile cu restul de zahar si adaugati-le la compozitie.

Turnati compozitia finala intr-un vas de plastic inchis eremetic si introduceti vasul in congelator.

Anna
06-05-2006, 04:16 AM
mai fetelor care imi spune simie dintre cunoscatoare:smile16:
cum se numeste o prajitura sa ii zic asa...arata ca un rotund mic si e foarte dulce....?dulce ca o baclava???:confused: :confused:
si cum se face???:confused: :confused:
:smile33: :smile33:

amal
06-13-2006, 01:31 AM
Tarta cu branza si lamaie

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/prajitura%20lamaie.jpg

Pt blat si crema:
250g biscuiti
125g unt topit
750g branza vaci proaspata
110g zahar pudra
2 lingurite coaja lamaie
3 oua

Siropul de lamaie:
45g unt
110g zahar pudra
1 oua batut
1 lingurita coaja lamaie
2 linguri suc de lamaie


1.Zdrobiti biscuitii cu ajutorul unui sucitor pana cand obtineti faramituri fine. Amestecati cu untul. Puneti amestecul intr-o forma cu diametrul de aprox. 20cm si introduceti la rece pt 30min.

2.Preincalziti cuptorul la 180 gr. Celsius.

3.Bateti branza proaspata, coaja si sucul de lamaie impreuna cu ouale, unul cate unul. Puneti crema in forma, deasupra blatului de biscuiti; introduceti la cuptor pt cca 50min, pana cand se intareste crema de branza.

Siropul de lamaie:
Amestecati toate ingredientele intr-un vas si puneti vasul la baie marina, deasupra unei oale cu apa.
Amestecati siropul timp de 20 min pana cand se intareste; apa din oala nu trebuie sa fiarba. Lasati apoi siropul sa se raceasca.
Turnati siropul peste prajitura, si introduceti prajitura la rece pt cel putin 3 ore in frigider.
Taiati prajitura cand o serviti:) .

Anna
06-13-2006, 02:18 AM
gata am aflat cum se cheama:D:D:D
awama ....
cine stie cum se gateste...??
ca am papat odata si de atunci poftesc...:D:D::D

aiscia
06-13-2006, 06:19 PM
AMAAAAAAAAAAAAAAL,MASHAALLAH.MA DAI GATA.CE DE BUNATATURI.....:smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

imanikka
06-15-2006, 03:55 PM
Albinita - reteta prajitura

Ingrediente necesare
pentru aluat:
1 ou, 30 g untura sau 40 g unt,
1 lingurita de bicarbonat de sodiu,
2 linguri de miere, 2,5 linguri de lapte,
150 g zahar, 450 g faina defoitaj;

pentru crema:
200 g unt, 200 g zahar,
1 pachet de zahar vanilat,
200 ml lapte, 1,5-2 linguri de gris,
gem de coacaze sau de zmeura.

1. Ouale se amesteca cu grasimea, bicarbonat de sodiu, miere, lapte si zahar si se fierb pe aburi. Se adauga faina si se framanta pe planseta.

2. Aluatul se imparte in 4 parti, se lasa sa stea 1/2 ora si se coc pe fundul tavii unse 4 foi subtiri, aurii. Se prepara crema din lapte si gris: se fierbe grisul in lapte, iar cand se raceste se amesteca cu zahar vanilat si cu untul frecat cu zahar.

3. Prima foaie se unge cu jumatate din crema, se pune a doua foaie care se unge cu gem de fructe, se asaza a treia care se unge cu crema, apoi a patra.

4. Se preseaza, se presara cu zahar pudra. A doua zi se taie in felii lunguiete.

amal
06-15-2006, 05:00 PM
ce bine ca pune cineva si retete de prajituri romanesti...
mama le tine ascunse prin dulap (putinele "imprumutate") iar restul in cap, si nu mi le spune...nu cumva sa fac mai buna ca a ei:) de stat in bucatarie nu ma lasa...dehh, noroc ca am eu bucataria mea personala.

daniela_muslimah
06-15-2006, 07:50 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Fetelor, ia va rog puneti mai multe retete cu inghetate!...

si cu muuulte fructe (legat de inghetate)

Please..

:)

imanikka
06-15-2006, 07:52 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Fetelor, ia va rog puneti mai multe retete cu inghetate!...

si cu muuulte fructe (legat de inghetate)

Please..

:)


Habibty cred ca te costa mai ieftin sa te duci sa o cumperi...:smile310: :36_1_21:

imanikka
06-15-2006, 07:59 PM
Ingrediente:
300 gr. Iaurt degresat
5 capsuni sau 1/2 banana
2 lingurite zahar vanilinat


Preparare:

Iaurtul se scurge de zer si se amesteca cu fructele taiate marunt. Se adauga zaharul vanilinat si se amesteca pana se topeste complet zaharul. Compazitia se toarna in pahare de plastic, in mijlocul carora infige cateo lingurita de plastic. Se baga la frigider si de lasa pana se ingheata. Cand s-au racit suficient, rupe paharul de plastic si savureaza o inghetata .

imanikka
06-15-2006, 08:07 PM
Inghetata de iaurt cu fructe

Ingrediente:

3 dl iaurt
6 linguri fructe
2-3 linguri miere
1 lingurita suc proaspat de lamaie
1 dl smantana

Mod de preparare:

Se amesteca iaurtul, fructele - facute piure cu mixerul, sucul de lamaie, si se adauga smantana batuta.

Se toarna direct in cupe sau intr-un alt vas si se lasa la congelat timp de trei ore.


http://www.eva.ro/gastronomie/articol217m.jpg

daniela_muslimah
06-15-2006, 10:29 PM
Shukran Jazeelan, Habibty!..

(alea cumparate au tot felul de coloranti... si "aroma de capsuni"..
"aroma de caise"... doar arome.. :D )

Shukran..

:)

P.S.: daca mai stiti si altele...
nu ma "supar" sa postati..

:D

amal
06-15-2006, 10:48 PM
Desert cu avocado ŕ la amal

daca tot ai avocado in casa...iti sugerez un desert...daca nu l-ai papat deja.

daca ai frisca (pt sanatate e mai bine sa o prepari singura din smantana, nu cumparata din magazin) poti sa faci o crema de avocado si frisca, tot asa, folosind blenderul.
adauga la sfarsit fructe de padure intregi, sirop de fructe si ai obtinut un desert simplu, rapid, si sanatos.

Poti adauga eventual migdale maruntite, ciocolata rasa, cocos, napolitane Finetti pt decor, ce-ti doreste inimioara.

amal
06-15-2006, 11:11 PM
Reteta de baza pt inghetata

4 galbenusuri de ou
100g zahar
1/2 L lapte/ frisca

Bateti galbenusurile cu zaharul pana cand obtineti o crema spumoasa.
Puneti crema la baie marina intr-o oala, amestecand continuu, adaugati laptele treptat.
Se adauga fructele/ sucul de fructe si se bate compozitia.
Se pune la congelat.

amal
06-15-2006, 11:30 PM
Tort de branza cu fructe

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/tort%20de%20branza%20cu%20fructe.jpg

Timp de preparare: 1 ora

Ingrediente pt 10 portii

Pentru aluat:
2 oua
2 cani de faina
100g unt
2 cani zahar
2 linguri praf de copt
2 kiwi taiati pe jumatate
2 capsuni spalati
6 mure
1/2 conserva mango cu sirop

Pt crema:
500g branza cremoasa
500 g smantana
1 conserva lapte condensat
2 oua
2 cani lapte
1/2 cana zahar

Combinati faina, ouale, si untul pt formarea unei paste, adaugati zaharul si praful de copt si amestecati bine.
Ungeti o forma rotunda cu unt si intindeti pasta pana ii acoperiti toata baza.

Amestecati bine toate ingredientele pt crema.
Varsati crema lichida deasupra pastei de aluat din tava.
Coaceti la 200 grade pt 40min.
Decorati cu fructe, dupa ce turnati deasupra siropul de mango.

imanikka
06-16-2006, 11:01 PM
Tort de fructe
INGREDIENTE
1 blat simplu (fara cacao)
200 g rahat de fructe (culori aprinse, ca sa se vada frumos in compozitie)
1 compot ananas
1 compot coktail fructe
2 lamai
1 portocala
1 kiwi
2 banane
400 g frisca
o cutie mare cu piscoturi
MOD DE PREPARARE
Se taie blatul in trei bucati, se insiropeaza cu zeama de la compoturi si zeama de la o lamaie. Se pun in masina de tocat: portocala si lamaile, cu tot cu coaja, rahatul, bananele. In aceasta compozitie se pun 200g frisca si se amesteca usor.

Este indicat sa nu se amestece foarte repede pentru ca bucatelele de rahat sa ramana intregi. Dupa ce s-a omogenizat, se adauga ananasul taiat bucatele (1 cm). Compozitia se pune intre foile blatului, iar tortul se orneaza cu frisca, fructe si, pe margini, piscoturile.

Pofta buna!


http://www.decostyle.ro/images/content/articles/2006/5/389/tortfructe1-146611336e4ebe741e784_360_420_.jpg

amal
06-18-2006, 09:07 PM
Prajitura cu cirese

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/praji%20cirese.jpg

Ingrediente:

125g faina
500ml lapte
100g zahar pudra, 1 varf de sare
1 kg cirese negre
putin unt, pt a tapeta tava
+/- zahar vanilat

Bateti ouale, amestecati cu faina. Adaugati zaharul si un varf de sare.
Adaugati treptat laptele. Parfumati cu un plic de zahar de vanilie.

Scoateti samburii din cirese si adaugati-le la amestecul de mai sus.

Tapetati tava de copt cu unt. Turnati amestecul in tava si introduceti prajitura la cuptor pt 35-50min.

Pudrati prajitura deasupra cu zahar pudra.

amal
06-18-2006, 10:08 PM
Rulada cu cirese/ zmeura

Ingrediente:

Pt rulada
200g faina
1 plic drojdie
4 oua
100g zahar
100g cacao sau ciocolata si 2 linguri de apa pt a o topi

Umplutura
frisca obtinuta din 400ml smantana si 4 linguri cu varf de zahar
cirese fara samburi/ zmeura

Bateti ouale cu ajutorul unui mixer electric. Adaugati treptat zaharul. Adaugati faina cernuta, drojdia, un varf de sare si cacao/ ciocolata topita impreuna cu apa.

Intindeti compozitia de rulada in tava, tapetata cu o foaie de copt unsa cu unt topit. Coaceti blatul pt rulada la 180 grade Celsius timp de 10-15 minute.

Rasturnati rulada pe un prosop, si rulati-o cu prosopul. Lasati-o sa se raceasca, apoi derulati blatul. Umpleti cu frisca si ciresele/ zmeura.

Serviti rece.

imanikka
06-24-2006, 12:28 AM
Bezele cu zmeura si alune de padure

Ingrediente necesare 8 portii

Pentru blaturile de bezea
4 albusuri
1/4 lingurita praf de copt
225 gr zahar cu granulatie fina
75 gr alune de padure, macinate fin

Pentru crema
300 ml frisca
o lingura zahar cu granulatie fina
350 gr zmeura proaspata

1 Porniti cuptorul cu circa 10 minute inainte de a coace. Pregatiti tava in care veti coace blaturile; tapetati-o cu hârtie. Bateti albusurile cu praful de copt pâna se intaresc, apoi adaugati treptat zaharul, câte doua linguri deodata, batând din nou albusurile de fiecare data, pâna se intaresc.

2 Cu ajutorul unei spatule incorporati alunele macinate.

3 Din aceasta compozitie coaceti doua blaturi de bezea;
cu ajutorul unei furculite desenati un model pe unul dintre ele, inainte de a-l coace, pentru a obtine un efect decorativ. Când sunt coapte, lasati blaturile sa se raceasca in cuptor circa o ora, apoi transferati-le pe un gratar si lasati-le sa se raceasca complet, indepartati hârtia pe care le-ati copt.

4 Pentru a prepara crema, bateti frisca impreuna cu zaharul pudra . Asezati blatul simplu pe un platou si intindeti pe el aproape toata crema, pastrând putina pentru ornat. Aranjati zmeura in cercuri concentrice peste stratul de crema.

5 Puneti cu grija al doilea blat (cel cu model) deasupra, presând usor. Decorati cu restul de crema si câteva boabe de zmeura si serviti.


http://www.retete-online.com/images/retete/ds-bezele-zmeura-alune.jpg

imanikka
06-24-2006, 12:36 AM
Banane caramelizate
Timp de preparare:
25 min (complexitate medie)

Ingrediente
3 banane, zahar, ulei, faina

Mod de preparare
Se amesteca 4 linguri de faina cu apa. Bananele taiate in bucati de 2 cm se dau prin faina, apoi prin faina dizolvata in apa. Se prajesc in ulei incins pina se auresc, apoi se scurg de ulei. Se caramelizeaza 3 linguri de zahar. In zaharul caramelizat se tavalesc bananele, se scot repede si se trec printr-un vas cu apa rece apoi se servesc.
La fel se pot carameliza pere, mere

val
06-29-2006, 04:17 PM
Va rog frumos,scrieti si o reteta de baclava asa cum se face la mama ei?
Multumesc!

gabriela guettat
07-01-2006, 01:01 PM
Inghetata cu frisca


Timp de preparare:
20 minute (complexitate medie)
Ingrediente
8 oua,2 cani de zahar,un plic de frisca,2-3 pliculete de zahar vanilat,nes
Mod de preparare
Se separa albusurile de galbenusuri,se bat spuma albusurile impreuna cu o cana de zahar,iar galbenusurile se freaca cu cealalta cana de zahar si cu zaharul vanilat.Doua linguri din frisca se pun in galbenusuri si restul in albusuri.Compozitia de albusuri se separa in doua intr-una punandu-se nes.Cele trei compozitii se pun intr-un vas si se baga la rece.

amal
07-01-2006, 08:51 PM
Budinca de lamaie

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/budinca%20lamaie.jpg


Ingrediente pt crema de lamaie
2 lamai -sucul si coaja rasa
175g zahar
2 oua mari
110g unt

Ingrediente pt budinca
175g faina (la 1 cana de faina adaugati 1 1/2 lingurita praf de copt si 1/2 lingurita sare)
1 lingurita praf de copt
175 g unt moale
3 oua mari
175 g zahar
coaja rasa de la o lamaie
1 lingura suc de lamaie

Ingrediente pt siropul de lamaie
compozitia ramasa de la crusta de lamaie
150ml smantana grasa

Aveti nevoie de:
8 forme de sufleu/budinca, 2 vase pt baie marina la aburi, folie aluminiu, hartie de copt cu silicon.


Pentru crema de lamaie:
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/lemoncurd.jpg

Puneti intr-un vas zaharul si coaja de lamaie.
Bateti ouale intr-un castron impreuna cu sucul de lamaie. Adaugati compozitia la zaharul si coaja de lamaie. Adaugati untul taiat bucatele si puneti vasul la baie marina intr-o oala mai mare cu apa la fiert. Trebuie sa amestecati in continuu, pana cand se ingroasa, timp de cca 20min.
Puteti prepara eventual aceasta crema cu cateva zile inainte si sa o pastrati intr-un borcan inchis bine cu capac infiletat.
aceasta crema de lamaie se poate folosi la prajituri, clatite, servi cu paine prajita. Este simplu de facut si totusi are un gust care surprinde placut. Dupa ce o gatiti, pastrati-o la frigider peste noapte. Poate fi preparata cu 3 zile inainte de servire.

Pentru budinca:
Ungeti cu unt formele pt budinca si tapetati-le cu hartie de copt.
Cerneti faina cu praful de copt intr-un castron. Tineti sita sus, pentru a aerisi bine faina. Adaugati untul moale, ouale, zaharul, coaja si sucul de lamaie, bateti totul cu mixerul pt aprox. 2 min, pana cand compozitia devine omogena.

Turnati in fiecare forma cate o lingura mare de crema din crusta de lamaie, apoi adaugati compozitia de budinca, impartind-o in mod egal in cele 8 forme. Uniformizati suprafata budincilor, acoperiti formele cu folie de aluminiu, facand un pliu in centrul acestora.

Formele se pun la baie marina intr-un vas special cu capac, asezat intr-o cratita cu apa la fiert.
http://www.quickspice.com/scstore/images/steamer-----l_lg.jpg
Se lasa pt 25 min sau pana cand budinca devine elastica la apasare. In timp ce budincile se gatesc, puteti prepara siropul de lamaie.

Pt siropul de lamaie:
Puneti restul de crema de crusta de lamaie intr-o tigaie.
Turnati 150ml apa fierbinte si smantana, incalziti usor, amestecand tot timpul, fara sa lasati sa fiarba.

Cand budincile sant gata, rasturnati-le pe farfurii preincalzite. Serviti budincile cu siropul de lamaie.

Budinca preparata la baie marina este usor de preparat. Secretul este ca untul sa fie scos din frigider la temperatura ambianta cu cateva ore inainte de a incepe sa gatiti.

Anna
07-10-2006, 04:12 PM
Clatite marocane

500 g. de gris fin
˝ litru de lapte caldut
15 cl (150 ml) de apa (sau echivalentul unui pahar de ceai)
3 galbenusuri de ou
40 g. de drojdie de panificatie

Pregatirea aluatului: amestecati toate ingredientele impreuna intr-un recipient adanc, pana se obtine o pasta grasa si putin fluida. Lasati coca sa se odihneasca o jumatate de ora.
Coacerea: Cu un polonic micut "special pentru clatite", turnati aluatul intr-o tigaie cu teflon (care nu lipeste), neunsa cu unt, si care a fost incalzita in prealabil. Pe foc mediu, lasati sa se coaca clatita (care trebuie sa fie destul de groasa) pe o singura parte, pana cand aluatul face zeci de gauri (este foarte important, deoarece aceasta este particularitatea clatitelor marocane). Luati clatita de pe foc, asezati-o pe o farfurie, ungeti-o cu unt, si repetati aceeasi operatie pentru clatitele care urmeaza.
Puteti servi clatitele cu zahar sau cu dulceata, sunt delicioase!
Pentru adulti, sau pentru copiii mai mari, puteti servi clatitele cu ceai de menta (foarte dulce).

Tarta cu dovlecel (pregatire: 10 min./coacere: 10 + 20 min.)

150 g dovlecel
1 nuca de unt
1 praf de sare
patrunjel tocat
1 ou 2 linguri branza de vaci

Spalati dovlecelul, curatati-l de coaja, apoi taiati-l rondele. Fierbeti la abur timp de 10 minute. Dupa ce s-a racit putin, mixati-l cu mixerul. Bateti oul ca pentru omleta, adaugati branza, pireul de dovlecel si praful de sare. Puneti amestecul intr-o forma unsa cu unt si coaceti in cuptor la bain-marie timp de 20 minute (termostat 7).

Spuma mentolata de capsuni (dupa 6 luni)
100 g de capsuni (sau fragi)
2 iaurtele cu 40% grasime
1 pachetel de zahar vanilat
sucul de la un sfert de lamaie
cateva frunze de menta proaspata bine spalate

Se spala bine capsunile, li se scot coditele, se strivesc si se amesteca cu iaurtelul, zaharul vanilat, sucul de lamaie si frunzele de menta pana se obtine o crema spumoasa. Se serveste imediat intr-un castronas. Este delicioasa!

Milk-shake cu fructe (dupa 7 luni)
120 ml de lapte semismantanit pasteurizat (sau lapte pentru varsta a doua)
o jumatate de banana sau o piersica (sau orice alt fruct copt)
sucul de la o jumatate de lamaie
2 linguri cu suc de portocale
putin zahar vanilat

Se curata si se taie fructul in bucatele, se stropeste cu sucul de lamaie si se zdrobeste. Se adauga laptele, zaharul vanilat, sucul de portocale si se amesteca totul pana se obtine o crema groasa. Se serveste imediat cu biberonul care are tetina cu gaura mare.

Branza dulce/sarata (dupa 8 luni)
un sfert de branza dulce
un sfert de para curatata de coaja si taiata in bucati
1 lingurita cu apa sau cu suc de pere
3 linguri cu cascaval ras

Se pun branza dulce, perele, apa sau sucul de pere in mixer, se zdrobesc si se amesteca pana se obtine un pireu. Se garniseste cu cascaval. Se poate da bebelusului sa manance aproximativ o treime de ceasca.

Gris cu lapte (dupa 9 luni) Pentru 2 portii

500 ml de apa
6 masuri de lapte pentru varsta a doua
30 g de gris fin
2 linguri cu zahar
jumatate de pachetel de zahar vanilat

Se fierbe grisul in 300 ml de apa timp de 15 minute, apoi se adauga 200 ml de apa, laptele praf, zaharul si zaharul vanilat. Se lasa sa fiarba 10 minute amestecand in continuu. Se serveste la temperatura adecvata.

Prajitura cu iaurt (dupa 12 luni)
1 borcan de iaurt
3 borcane (1 borcan = echivalentul continutului borcanului de iaurt utilizat) cu faina
1 borcan cu zahar
o jumatate de borcan cu ulei
2 oua
1 pachetel de zahar vanilat
jumatate de pachetel de drojdie
putina sare

Se amesteca toate ingredientele si se pun la copt in cuptorul incins la 200°C, unde se tin timp de 30 de minute. Dupa ce prajitura este gata, se scoate din cuptor si se lasa sa se raceasca putin inainte de a i-o servi bebelusului.

Reteta poate fi modificata dupa dorinta celui care o prepara, adaugand fructe sau pasta de ciocolata.

oardy
07-10-2006, 07:55 PM
azi am facut gogosi,dupa o reteta mai speciala.


*1 cana jum. de sana+
*1 pachetel mic de drojdie+
*jumatate pachet margarina unirea+
*2 pliculete zahar vanilat+
* faina cat cuprinde ca sa se faca aluatul ca de intins.

* am intins ,si am facut gogosele cu forme de inima ,pestisor,fluturas,...

*le+am dat cu zahar pudra si...le+am bagat la burtica:smile26:

* sunt SUPER!

*ies fragede de la sana si margarina.

oardy
07-10-2006, 07:57 PM
amal...arata super budinca dar e asa de lunga reteta....
*iubita inafara se praful de copt care il punem in faina ,mai punem si separat?
*am avut impresia ca poate e o greseala.


*deci daca nu avem forme speciale..nu iese.:confused:

amal
07-10-2006, 08:11 PM
da, se pune si separat praf de copt pt ca reteta este luata dintr-o carte in lb. engleza, si e cu self-rising flour, care nu cred ca exista inca in magazinele din Ro, si care este de fapt tot faina la care s-a adaugat praf de copt in masura precizata.

vase pt prepararea budincilor la aburi sunt de mai multe tipuri...in principiu, orice vas in care poti sa faci baie marina e bun, dar e mai usor daca e un vas special, care are capacul sau.

am postat reteta pt ca scria ca sunt f usor de preparat..e adevarat ca daca nu ai vas special pare cam complicat, insa in unele tari acest tip de budinca este gatita destul de frecvent. mie imi plac de obicei mancarurile mai complicate, asa ca vreau sa incerc si aceasta reteta.:)

oardy
07-10-2006, 08:48 PM
bafta iubita!

*sa ne arati cum ti+a iesit.....sau macar sa ne spui.:smile06:

amal
07-11-2006, 12:32 AM
Tarta meringue de vara

Ingrediente pt 8 persoane

250g faina
100g zahar
100g unt
1 ou intreg
1 varf de sare

10 piersici
300g strugurei fara tija, pudrati cu zahar

2 oua
300ml smantana
90g zahar

4 albusuri de ou
3 linguri zahar pudra


1.Prepararea aluatului de tarta

Bateti oul cu zaharul. Puteti adauga putina apa/lapte.
Puneti untul taiat bucatele deasupra fainii presarate pe masa/ o planseta. Adaugati sarea. Faramitati intre degete untul si faina. Repetati operatiunea pana cand obtineti o masa fina ca nisipul.
Faceti o gropita in mijloc si adaugati oul batut.
Framantati usor aluatul pana cand obtineti o masa omogena. Adaugati apa daca aluatul nu este suficient de elastic.
Trebuie sa obtineti in final un aluat elastic, fin si suplu.
Lasati aluatul sa se odihneasca, apoi intindeti-l cu sucitorul si asezati-l in forma de tarta.

2.Decojiti piersicile si taiati-le in 4. Presarati-le peste aluat si adaugati strugureii.

3.Bateti 2 oua cu 300ml smantana proaspata si cu 90 g zahar.
Acoperiti tarta cu acest amestec.

4.Introduceti tarta la cuptor pt 30-35 minute la 190-200 grade Celsius.

5.Bateti 4 albusuri cu 3 linguri de zahar pudra pana cand obtineti o spuma compacta.
Adaugati albusurile la tarta si coaceti pt inca 15 min, pe grilajul de sus al cuptorului.

Serviti calda sau rece.

Puteti face acesta reteta si cu capsuni.


http://www.csdm.qc.ca/stejarc/dictionnaire/imagesdicofg/groseille.jpg
strugurei

amal
07-11-2006, 02:48 AM
Rulada cu ciocolata

Ingrediente pt 4 persoane:
4 oua
100g zahar
80g faina
ciocolata de menaj topita/ Finetti/ Noutella

1.
Preincalziti cuptorul la 210 grade Celsius.
Separati albusurile de galbenusuri.
Bateti bine galbenusurile cu zaharul pana cand obtineti o crema deschisa la culoare.

2.
Bateti bine albusurile cu zaharul.
Adaugati la galbenusuri faina, apoi incorporati usor albusurile.
Amestecati bine pana cand obtineti o pasta bine legata.

3.
Tapetati o tava dreptunghiulara cu hartie de copt unsa cu unt. Adaugati pasta si gatiti 10 minute pana cand devine rulada aurie.

4.
Rasturnati rulada pe un prosop fierbinte si lasati sa se raceasca.

5.
Umpleti rulada cu ciocolata/ finetti/ Noutella, apoi rulati-l cu atentie.
Puteti tapeta intreaga rulada cu ciocolata topita.

amal
07-11-2006, 07:52 PM
Banane cu scortisoara

12 banane
2 lamai
100g zahar
1/2 lingurita scortisoara
50 ml apa
70g unt
frisca


Decojiti bananele, intepati-le cu o furculita si puneti-le pe o farfurie.
Stoarceti lamaile, turnati sucul peste banane si lasati-le la marinat pt 30 minute, intorcandu-le din cand in cand.
Scoateti bananele si puneti-le pe o tava unsa cu unt. Pudrati-le cu zahar pudra si cu scortisoara.
Repartizati deasupra bananelor restul de unt taiat in bucatele si adaugati apa.
Introduceti la cuptor pt 35 min, la 160grade Celsius (foc mic).
Serviti calde sau reci, cu sau fara frisca.

Sfat: sa nu alegeti banane prea coapte.

amal
07-11-2006, 09:52 PM
Clatite cu pere si sos de ciocolata

http://blogsimages.skynet.be/images/002/808/484_069d833454caa071802c79253ca3a092.jpg

Preparare: 20min
Gatit: 20min

Ingrediente pt 4 persoane:

12g faina
125g ciocolata neagra
250ml lapte
3 oua
40g zahar
3 pere
4 linguri miere
50g unt
2 lingurite esenta rom
1 lingura zahar
1 varf de sare
menta pt decor

1. Lasati untul la inmuiat la temperatura camerei. Scoateti si laptele la temperatura camerei.
2. Puneti faina, zaharul si sarea intr-un castron. Adaugati galbenusurile, apoi laptele, putin cate putin, amestecand pana cand obtineti o crema lichida. Incorporati delicat albusurile batute spuma.
3. Turnati din compozitie intr-o tigaie incinsa unsa cu unt. Faceti 4 clatite.
4. Faceti sosul de ciocolata: topiti ciocolata rupta in bucatele intr-un vas la baie marina. Adaugati esenta de rom si 50ml de apa calda, amestecati. Pastrati ciocolata la cald.
5. Decojiti si curatati perele de samburi, taiati-le cu cutitul in bucatele. Gatiti-le pt 5 min intr-o tigaie cu restul de unt si mierea.
6. Puneti fiecare clatita intr-o farfurie separata. Adaugati perele. Ridicati marginile clatitei in sus si suprapuneti-le.
7. Turnati deasupra clatitelor untul din tigaie apoi turnati in jurul clatitelor sos de ciocolata.
8. Taiati menta marunt si presarati-o deasupra clatitelor, dupa ce le-ati pudrat cu zahar.

Serviti rapid, ciocolata trebuie sa fie calda.

dunia
07-12-2006, 12:44 AM
vai fetelor m-ati terminat cu pozele astea mi-e o pofta si nu am de unde:(

KENZO
07-17-2006, 09:42 AM
Ingrediente: 1 kg caise, 150 g zahar, 250 g frisca.
Mod de preparare: Se oparesc caisele, se curata de pielite si se dau prin sita. Se adauga zaharul si se amesteca bine pana se obtine un piureu, care se amesteca apoi cu frisca. Se pune in cupe si se dau la frigider. Se servesc cu piscoturi sau biscuiti, dupa dorinta.

KENZO
07-20-2006, 02:30 PM
http://img209.imageshack.us/img209/2200/0316dafine1084897048fo7.jpg
Pentru 10 portii (20 clatite):
500 g faina,
1 l lapte,
4 oua,
10 g sare,
150 ml ulei,
300 g dulceata,
150 g zahar farin,
zahar vanilat
Preparare: se prepara clatitele, dupa ce au fost rumenite, se umplu cu dulceata, cca 15 g la foaie, apoi se ruleaza sau se impaturesc in sferturi. Se pudreaza cu zaharul pudra si cel vanilat.

Saira
07-20-2006, 04:44 PM
Vaaaaaaaaaai,Kenzo....ce pofta mi-ai facut de clatiteee....mmmmmm...mor incet! :smile308: :smile308: :smile308:

Anna
07-20-2006, 04:50 PM
pai bebe daca ai atata pofta de clatite ce te opreste sa IMI faci macar vreo 20? ca eu sunt innebunita dupa ele...
azi poate imi inving lenea si caldura asta si aprind aragazu si fac vreo cateva..
shoukran kenzo pentru "indulciri"

Saira
07-20-2006, 04:56 PM
pai bebe daca ai atata pofta de clatite ce te opreste sa IMI faci macar vreo 20? ca eu sunt innebunita dupa ele...
azi poate imi inving lenea si caldura asta si aprind aragazu si fac vreo cateva..
shoukran kenzo pentru "indulciri"

:smile26: :smile26: nu vrei u sa vii si sa le faci la mine?hai mai...ca oricum sotu' nu e acasa (al tau,ca io n-am:cup1: )...mai stam si noi nitel de taina...

sa stii ca am vb fff serios,vii pe la mine?:beberon:

Anna
07-20-2006, 05:11 PM
habibti u tot incerci sa ma ademenesti sa vin la tine si cauti tot felul de tot felul
:)
acuma ma chemi cu clatite....iar la caldurile astea abia ma duc pana la buc d-poi 100 de metri pana la tine si mai tre sa ma si intorc,,,,
da nu maine poimaine...

ma da mi se facu o pofta de porumb fiert si nu stiu de unde sa iau
si de o mamaliguta...ia spuneti-mi si mie reteta de la mamaliguta ca bleaga o face plina de gogoloaie de malai:D:D
:cup1: :cup1:

amal
08-21-2006, 02:23 PM
Tarta cu ciocolata si pere


Aluat
100g faina
25g migdale
60g margarina
3linguri apa

Se amesteca toate ingredientele si aluatul rezultat se lasa 30min la rece; se intinde apoi in forma de tarta.

Umplutura
50g unt
50g zahar
2oua
100g migdale
2 linguri cacao
3 picaturi esenta migdale
400g jumatati de pere din compot

Se amesteca toate ingredientele cu ajutorul mixerului pina cand zaharul se topeste. Se toarna peste blat iar deasupra se pun perele fara suc.


Se coace tarta 35min in cuptorul preincalzit la 200grade.
Se lasa sa se racesca si se pudreaza cu zahar.

se serveste simpla sau cu sos de ciocolata.

sursa:www.culinar.ro

gabriela guettat
08-24-2006, 02:55 PM
GOGOSELE DIN ALUAT DOSPIT:

Pentru 10 bucăti:
* 750 g faina,
* 30 g drojdie,
* 80 g zahar,
* 2 oua,
* esenta de rom,
* 5 g sare,
* 120 ml ulei
* zahar vanilat.
Mod de preparare
Drojdia se amesteca cu 10 g zahar si se dizolva in 150 ml apa calda. Se adauga treptat 300 g faina, obtinindu-se maiaua, peste care se pudreaza putina faina si se lasa la dospit, la cald, cca 30 minute. Ouale se amesteca cu sarea, zaharul, esenta de rom si cca 250 ml apa calda. Compozitia obtinuta se amesteca cu maiaua si se framinta cu faina. Se obtine un aluat de consistenta potrivita care se unge cu ulei la suprafata si se lasa la dospit 30 - 40 minute. Dupa ce a dospit, aluatul se imparte in 10 bucati (bile) egale, care se modeleaza pe o planseta unsa cu ulei, in rulouri de cca 25 cm lungime si cu 2 cm grosime, care se impletesc prin rasucire cite doua. Se asaza pe planseta unsa cu ulei si se lasa sa creasca, la cald, cca 30 minute. Se incinge uleiul si se introduc in baia de ulei pentru prajit, cca 5 minute pe o parte, apoi se intorc cu o paleta pe cealalta parte si se rumenesc pe ambele parti. Se scot din baia de ulei. Cind sint gata, se asaza pe un gratar sau pe o tava inclinata pentru scurgerea uleiului, apoi se pudreaza cu zahar si se servesc calde.
POFTA MARE!!

latifa
08-24-2006, 05:09 PM
Nu-i foarete grrea reteta,Gabitzu!Dar nu stiu de ce aveam impresia ca au si ceva branza dulce prin compozitie:confused:

Oricum,voi incerca sa le fac:give_rose: Sa vedem ce-o sa iasa:scenic:

gabriela guettat
08-24-2006, 06:47 PM
IA GOGOASA INFURIATA SURIOARA


1/2 Kg faina
3 galbenusuri
4 linguri zahar
4 linguri ulei
doua pliculete zahar vaniliat
250 ml lapte
o lingura de drojdie (rasa)
un varf de sare
apa

Mod de preparare
Se incalzeste laptele in care se pune drojdia si se lasa 5 minute,intr-un bol de plastic se pune faina galbenusurile,zaharul ,zaharul vaniliat si sarea,se mesteca putin dupa care se adauga laptele caldut cu drojdia,se omogenizeaza(in cazul in care e prea vartos se mai adauga apa calduta sa lapte )pana obtinem o coca pe care o framantam 30 minute,timp in care adaugam cate o lingura de ulei,se presara coca cu faina se acopera si se lasa la dospot 30-45 min la caldura(creste mai repede)
Dupa ce aluatul este dospit bine se intinde pe masa de bucataie ,pe care o ungem cu ulei,de grosimea 3-4 mm,cu un pahar intors sau forme de plastic se taie aluatul sub forma de cercuri care se mai lasa 5 minute la crescut si apoi se pun in ulei incins la temperatura medie,se intorc rapid se scot si se pudreaza cu zahar.

Si o umpli cu gem,nutela,cu siringa de la crema de torturi!!

POFTA MARE!!:give_rose:

latifa
08-24-2006, 07:47 PM
IA GOGOASA INFURIATA SURIOARA


1/2 Kg faina
3 galbenusuri
4 linguri zahar
4 linguri ulei
doua pliculete zahar vaniliat
250 ml lapte
o lingura de drojdie (rasa)
un varf de sare
apa

Mod de preparare
Se incalzeste laptele in care se pune drojdia si se lasa 5 minute,intr-un bol de plastic se pune faina galbenusurile,zaharul ,zaharul vaniliat si sarea,se mesteca putin dupa care se adauga laptele caldut cu drojdia,se omogenizeaza(in cazul in care e prea vartos se mai adauga apa calduta sa lapte )pana obtinem o coca pe care o framantam 30 minute,timp in care adaugam cate o lingura de ulei,se presara coca cu faina se acopera si se lasa la dospot 30-45 min la caldura(creste mai repede)
Dupa ce aluatul este dospit bine se intinde pe masa de bucataie ,pe care o ungem cu ulei,de grosimea 3-4 mm,cu un pahar intors sau forme de plastic se taie aluatul sub forma de cercuri care se mai lasa 5 minute la crescut si apoi se pun in ulei incins la temperatura medie,se intorc rapid se scot si se pudreaza cu zahar.

Si o umpli cu gem,nutela,cu siringa de la crema de torturi!!

POFTA MARE!!:give_rose:

:36_1_21: Cred ca ma infurii eu mai repede daca trebuie sa o framant 30 de minute.Dar banuiesc ca merita sa incerc:) Multumesc mult ,Gabitzu:give_rose:

hadiya
08-24-2006, 08:29 PM
sint un deliciu ,eu le-am facut azi si aproape ca nu mai sint deci
merita .... framintati surioarelor :36_1_21: si pofta buna

gabriela surioara :give_rose: barakaAllahu fikum retetele tale sint ...
les meilleur

gabriela guettat
08-24-2006, 09:16 PM
SAHA!!!!
SA FITI SANATOASE NIMIC NU IMI FACE PLACERE MAI MARE DECAT SA AUD CA VA PLACE CE FACETI SI SUNTETI FERICITE
MANCATI BINE SI SIMTITI-VA BINE!!!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

shama
08-25-2006, 12:07 AM
:36_1_21: Cred ca ma infurii eu mai repede daca trebuie sa o framant 30 de minute.Dar banuiesc ca merita sa incerc:) Multumesc mult ,Gabitzu:give_rose:

Latifa :smile16: M-ai facut sa rad cu gura pana la urechi. Azi eram oricum predispusa, cre' ca e ceva in aer... :smile16: :smile16: :smile16:

Gabriela, am printat reteta, cat de curand o sa-ti dau vesti gogoshate. Multumesc anticipat. Dar spune-mi, te rog, este o reteta orientala sau o reteta... normala :) ?

latifa
08-25-2006, 12:16 AM
Latifa :smile16: M-ai facut sa rad cu gura pana la urechi. Azi eram oricum predispusa, cre' ca e ceva in aer... :smile16: :smile16: :smile16:

Gabriela, am printat reteta, cat de curand o sa-ti dau vesti gogoshate. Multumesc anticipat. Dar spune-mi, te rog, este o reteta orientala sau o reteta... normala :) ?

Wannabe,asta e reteta gogosii infuriate!!!!!!Nu ai auzit de ea?????E in mare voga acum:36_1_21:
Dar,din cate stiam eu reteaua de gogoserii infuriate (ce fain suna:36_1_21: )apartine unui sudanez:confused: Corectati-ma daca gresesc!~

shama
08-25-2006, 02:37 PM
Wannabe,asta e reteta gogosii infuriate!!!!!!Nu ai auzit de ea?????E in mare voga acum:36_1_21:
Dar,din cate stiam eu reteaua de gogoserii infuriate (ce fain suna:36_1_21: )apartine unui sudanez:confused: Corectati-ma daca gresesc!~

Am auzit de ea, am vazut si "firma", dar in cazul asta ma gandeam ca e vreo ----fora, ceva :smile16: :smile16:
Nu stiu cui apartine reteaua cu pricina, dar produsul finit sigur se inscrie in categoria universala a chestiilor bune de te lingi pe degete!

nur
08-27-2006, 10:44 AM
hehehe nu m-am abtinut si va dau acum reteta nu de alta dar nu vreau sa va las prea mult cu semne se intrebare asa ca ia uitati aci ce prajiturica buna si foarte usor de facut va dau:
1pahar ulei
1pahar zahar tos
1 pahar lapte rece
1 plic de praf de copt
4 oua
faina cat intra pt o compozitie groasa ca o smantana
+1 kg de mere
scortisoara
si un alt pahar de zahar,
mod de preparare:
merele curatate de coaje se taie in feliute sau cubuletze ,intr-o cratita se pun merele ,paharul de zahar,scortisoara la calit la foc potrivit,se calesc pana se topeste zaharul iar merele se auresc,
intr-un bol se pun oualele cu totul si se bat cu mixerul la turatie medie(3-4)pana se incorporeaza tot paharul de zahar,
se adauga uleiul,laptele,praful de copt,si se incepe incorporarea fainii,de data asta la o treapta de turatie mai mica pt a nu umple toata masa cu faina:) cand compozitia a capatat consistenta smantanii groase ,se ia un vas yenna se tapeteaza cu putin unt(sau ulei)si se rastoarna 3/4 din compozitie ,merele se scurg cu spumiera si se aseaza usor peste aluat iar la sfarsit se pune restul de compozitie deasupra.se coace la foc moderat timp de 20=25 de minute (depinde de cuptorul fiecaruia)cert este ca prajitura este gata in momentul cand este auriu inchis deasupra!(nu arsa:) ) se scoate sin cuptor si se lasa la racit dupa care se taie in bucati maricele si se servesc cu praf de scortisoara deasupra.sa papati cu aceeasi placere ca si Aminut care este in stare sa o pape toata.pupi multi :002:

ummraschid
08-27-2006, 07:19 PM
:006:

assalamualaikum wa rahmatuAllah wa barakatuhu,

si... jazakAllahu khairan, draga surioara, pentru reteta...



...mashAllah, citind-o, mi s-a parut usoara si rapida...

...si asa este, intr-adevar....

...este delicioasa!...prajitura!...:give_rose: :give_rose: :give_rose:




...inshAllah, ma gindesc sa incerc, aceeasi reteta, si cu alte fructe?!...:smile26:


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/barak.gif

Anna
08-28-2006, 03:32 AM
Ingrediente:

30 g drojdie
300 ml lapte
30 picaturi de zaharina lichida
300 g faina alba
100 ml ulei
˝ lingurita sare
cacao
nuca pisataInmoaie drojdia in laptele caldut in care s-a topit inainte zaharina. Adauga faina alba, uleiul si sarea si framanta ca la orice cozonac

Apoi pregateste doua foi, una alba si una cu cacao pe care sa le pui una peste alta pentru a-i da forma de rulada. Acestea se aseaza in tava de cozonac unsa cu margarina si tapetata cu faina si se lasa sa creasca aproximativ 15 minute, dupa care se baga la cuptor.



Cand este copt, cozonacul se scoate, se uda cu putina apa si se pudreaza cu nuca pisata.

Sarah_Nour
09-11-2006, 09:44 AM
Vin si eu cu o reteta sper sa va placa :


TORT de BEZEA
BLATURILE
Se fac 3 blaturi : 1 blat = 3 albusuri + 1 pahar de zahar
Se bat bine pana se intareste compozitia dupa care se aseaza pe fundul tavii o folie de aluminiu peste care se intinde compozitia de bezea.Se lasa la cuptor cu usa intre deschisa circca 1-1.5 h cand capata o culoare aurie si se verifica sa fie uscat se scoate din cuptor.
Blaturile se tin la rece (balcon sau frigider) pana a doua zi sa se usuce foarte bine, ai grija cand desprinzi blatul dupa folia de aluminiu sa nu se rupa.

CREMA
Fructe confiate mixte 250-500 g se tin in esenta de vanilie cateva ore sau de la o zi la alta.
200 g de zahar se pun la ars pana se caramelizeaza si se vas tinge cu ( 1 cana de lapte amestecat cu 2 linguri de cacao) se amesteca pana la incorporarea tuturor ingredientelor dupa care se lasa sa se raceasca.
Galbenusurile de la bezea se vor adauga in compozitia racita, unul cate unul amestecand continuu cu mixerul dupa care se pune pe foc si se lasa pana se ingroasa compozitia dupa care se da la o parte la racit. Se adauga apoi 300 g margarina ( de preferat Rama pt. prajituri are aroma placuta) se pune esenta de vanilie,migdale si zahar vanilat, fructele tinute in esente se scurg si se incorporeaza si ele se amesteca bine si se mai lasa la frigider.

Se bate 500g frisca Hulala care foloseste la ornarea tortului.

PREPARAREA

Pe tava/platou asezi o foaie de bezea peste care se pune crema, se repeta operatia pentru toate cele trei foi si la final se orneaza cu frisca dupa preferinta.

amal
09-11-2006, 03:36 PM
pare delicios:) si acuma cine ne face si noua un tort?:D

Mariyah
09-11-2006, 04:32 PM
:36_1_21: Amal ti-am raspuns eu cine ne face tort .Cauta in Control Panel.:36_1_21:dar pastreaza-mi confidentialitatea

amal
09-11-2006, 08:49 PM
Cum sa caut in control pannel?:) si de la un tort se ivesc secrete de stat?:D

Saira
09-11-2006, 09:26 PM
Cum sa caut in control pannel?:) si de la un tort se ivesc secrete de stat?:D

Amal,probabil anamaria se referea sa te duci in control pannel si sa vezi vreun pm de la ea...parerea mea :36_1_21:

Mariyah
09-11-2006, 09:35 PM
ti-am dat puncte la postarea cu un desert si ti-am raspuns cine ar trebui sa faca tortul , parerea mea!:36_1_21: dar nu-i spune sarmanului om ca o nebuna l-a nominalizat sa faca tortul:) :) :) :) :) ca o sa ajung sa-l fac eu

Sarah_Nour
09-12-2006, 12:10 AM
Fetelor nu va mai plangeti nu aveti de ce, tortul de bezea este extrem de simplu de realizat, intradevar etapele trebuiesc bine stabilite insa dupa ce ati copt blaturile de bezea, lasate 24h sa se usuce apoi a doua zi e un deliciu, eu l-am facut de vreo 5 ori pana acum si m-am experimentat, asa ca sfatul meu este sa incepeti si voi sa experimentati ca o sa va placa si dupa aceea la al doilea :kuzya_01: deja ve-ti fi experte:)

amal
09-12-2006, 12:20 AM
multumim sara:) eu ziceam cine sa-l faca ca eu in ultima vreme nu prea am chef de gatit, si e mai comod sa vina tortul la mine:36_1_21:

cand ai zis ca daca fac tortul de 2 ori sant experta, mi-am adus aminte cum am facut o data un tort, si m-au pus prietenii sa-l tot fac, ca le-a placut..si asa l-am facut de 13 ori in continuu pana m-am saturat, si acuma nu-l mai fac in veci:Dasa ca daca fac tortul tau, il mananc singura...

Sarah_Nour
09-12-2006, 09:59 AM
http://img227.imageshack.us/img227/5015/276tort1wv0.jpg

Nu de alta ca sa fi mai sigura:36_1_21:

alialivali
09-14-2006, 10:46 AM
Buna dimineata,

Desi nu sunt de religie musulmana va rog sa ma primiti si pe mine in comunitatea voastra, pentru ca traiesc in casa cu un musulman si gatesc mancare dupa retete arabesti.

Va dau o reteta pe cae eu am incercat-o, este delicioasa, un desert egiptean, cu dovleac.

Kara Asal

Se ia un dovleac, se curata de coaja, seminte si interior (eu am folosit unul cam de 2 kg), se taie cubulete si se pune la fiert la foc foarte incet cu 3 cani de zahar. Se lasa pana ce dovleacul se "topeste".
Separat se face o compozitie: se pun intr-o cratita la foc foarte incet 2 linguri de pure butter ghee, 3 linguri de faina alba, 2 cani de lapte (500 ml) si 150 gr smantana, se amesteca pe foc pana se ingroasa crema. Se unge o tava cu aceeasi grasime, se tapeteaza cu pesmet, se adauga jumatate din compozitia de mai sus, apoi se pune dovleacul fiert amestecat cu stafide, iar pe deasupra se pune restul de compozitie. Se da la cuptor si se lasa pana se rumeneste. Se serveste rece.

Despre ghee:
Se gaseste in Bucuresti, la "Family Market", ii zice exact asa. Din cate am inteles, este o grasime extrasa din laptele de vaca, insa de alta consistenta decat untul.
(Se poate inlocui cu unt).

suleiman
09-14-2006, 12:35 PM
alialivali,esti bine venita in forum. nu trebuie sa fii de religie musulmana ca sa postezi in forum, ci doar sa respecti regulile forumului. mai sant persoane crestine inscrise in acest forum.

alialivali
09-14-2006, 12:38 PM
Multumesc de urare.
Chiar daca sunt crestina, la bucataria cica ma pricep foarte bine. :36_1_21:

huda_alrahim
09-17-2006, 03:21 AM
2 linguri de pure butter ghee

Nu vreau sa par ignoranta, dar ce inseamna asta...pure butter...mie imi suna a unt pur??? Chiar imi place dovleacul si nu pare greu de facut desertul, dar nu stiu ce e aia, si daca si tu imi spui ca e ceva specific arabesc si nu se gaseste :confused:

alialivali
09-17-2006, 11:47 PM
Se gaseste in Bucuresti, la "Family Market", ii zice exact asa. Din cate am inteles, este o grasime extrasa din laptele de vaca, insa de alta consistenta decat untul.

huda_alrahim
09-18-2006, 11:59 PM
Se gaseste in Bucuresti, la "Family Market", ii zice exact asa. Din cate am inteles, este o grasime extrasa din laptele de vaca, insa de alta consistenta decat untul.

E clar ca totu-mi este impotriva...oare de ce sa nu gatesc eu?? :( :( acum nu am cu ce :36_1_21: pana maine nu o sa mai am de ce :( :(

alialivali
09-19-2006, 02:13 AM
Banuiesc ca merge inlocuita si cu unt, in lipsa de altceva. Pana la urma, si untul se extrage tot din lapte de vaca.

alialivali
09-20-2006, 05:22 PM
Prajitura "desteapta"

Compozitie:
- 9 oua
- 250 gr zahar
- 1 pac. margarina
- 9 linguri faina
- 1 pac. zahar vanilat
- 1 litru lapte

- galbenusurile se freaca cu zaharul
- se adauga apoi margarina topita si racita, laptele rece, albusurile batute spuma, zaharul vanilat si faina

Se pune totul intr-o tava tapetata si se lasa la cuptor, la foc foarte mic si pe pozitia cea mai de sus a cuptorului. 1 ora nu deschideti cuptorul . Daca aveti cuptor care nu merge foarte incet, dupa o jumatate de ora deschideti un pic cuptorul, verificati daca prajitura este "aramie" pe deasupra, daca da, atunci opriti focul la cuptor.

La sfarsit ... surpriza!! Prajitura are blat, crema si glazura si este delicioasa si usor de preparat.

gabriela guettat
09-20-2006, 07:29 PM
Gogosi cu zmeura



Pentru aluat:
210 g faina,
140 g margarina,
70 g zahar praf,
1 pachet de zahar vanilat,
2 galbenusuri;

Pentru crema:
2 oua,
2 linguri de faina,
5 lingurite de zahar,
1 pachet de zahar vanilat,
500 ml lapte,
500 g capsuni.




Mod de preparare reteta


Se framanta aluatul, se lasa sa stea o ora la rece, apoi se intinde o foaie subtire si se taie din aluat un numar egal de cerculete mari si mai mici.

Se coc pana devin galben-aurii intr-o tava unsa si se racesc. Se amesteca ouale, zaharul vanilat si faina, se subtiaza cu lapte si se fierbe pe baie de aburi o crema groasa, amestecand incontinuu.

Se curata capsunele si se taie in doua.
Se asaza gramajoare din crema pe cerculetele mai mari, o jumatate de capsuna, deasupra cerculetele mai mici, apoi se asaza pe fiecare o jumatate mare de capsuna. Se poate prepara si cu zmeura.

Sarah_Nour
09-21-2006, 10:15 PM
TORT DIPLOMAT


1 KG FRISCA HULALA/cutie tetrapack
300 G PISCOTURI (acelea uscate)
1 CUTIE COMPOT ANANAS
2-3 PORTOCALE
7 LINGURI ZAHAR
50 G GELATINA DR.Otker
+ fructe (banane, kiwi, mandarine ce vrei tu!)
ai mare grija cu gelatina!!!!, (are cel mai important rol: granule/10 g/pachet.)
Toate astea reprezinta 1 tort.
Vezi pentru decor/bombonici in forma de perlute....

Prepararea:

Se bate frisca bine cu zaharul, dupa care se lasa la frigider.
Vasul in care se va turna compozitia, va fi uns cu margarina si se aseaza piscoturile in picioare pe laturile tavii( se dau prin margarina pe latura bombata care va fi lipita pe tava) dupa care se pune tava la rece.
Se taie ananasul si restul de fructe, cubulete mici, se storc 2 portocale.
In baie de abur se topeste gelatina, dupa care intr-un vas mare se amesteca : frisca, fructele taiate, sucul de la portocale si gelatina, dupa incorporarea tuturor ingredientelor se toarna in tava cu piscoturi se lasa la rece 1ora si apoi se rastoarna pe platou, se orneaza dupa preferinta.

gabriela guettat
10-30-2006, 12:35 PM
O PRAJITURA "MAI DEOSEBITA"
:give_rose:


PRAJITURA CARDINAL

Ingrediente aluat oua –I-
- 4 galbenusuri
- 2 oua
- 100 g zahar pudra
- 100 g faina

Ingrediente aluat bezea-II-
- 4 albusuri
- 250 g zahar cristal
-+1lingura amidon alimentar din cartofi-acesta in cazul in care vreti sa fiti sigure ca blatul nu se lasa)Umplutura:
- 500ml smintina pt. frisca
- 1 pachet intaritor frisca
- 2 pachetele de praf de cafea Capucino

Mod preparare aluat oua-I-
Albusurile de oua se bat spuma,se adaoga galbenusurile pe rind,zaharul si se bate mai departe pina aluatul devine spumos.
Se adaoga faina,care nu se amesteca cu mixerul ci cu lingura pentru a nu se strica spuma.

Mod preparare aluat bezea –II-:
Cuptorul se incinge la 160C°.
Albusurile se bat spuma si se adaoga treptat zaharul cristal si amidonul.
Masa de albusuri trebuie sa fie f. tare.
Aceasta se umple intr-un sac de spritat si pe o tava captusita cu hirtie de copt se spriteaza linii de bezea,intr-e care se lasa santuri libere de 2cm.
Aceste santuri se umple cu masa de aluat oua si se pune totul la copt pt. ca.10-15 min.pina ce aluatul de oua devine usor auriu.
Mod preparare umplutura:
Se bate smintina cu intaritorul de frisca pina devine frisca tare si se adaoga praful de cafea Cappuccino.

Asamblare:
Blatul racit se imparte in 2 parti egale .
Prima se intoarece, se intinde masa de frisca peste ea si se acopera cu a -2 parte de blat.
Se pune la rece 1 ora.
Inainte de servire se orneaza cu zahar pudra

TIP:
- Formati mai bine doua blaturi cu o latime de ca 15 cm si atunci nu mai trebuie sa taiati blatul.
Dar daca totusi va trebui sa-l taiati,atunci numai dupa ce sa racit.
Lungimea blatului trebuie sa fie de ca. 40cm.

-SPUMA DE LA PRAJITURA CARDINAL SE BATE DOAR PINA INCEPE SA SE INTAREASACA.IN TIMP CE BATEM SPUMA,DIN CIND IN CIND TREBUIE SA NE UITAM DACA STA CIT DE CIt BAT,ADICA FORMEAZA VIRFURI ,atunci este numai buna de dresat pe hirtia de pergament.

nour al huda
11-10-2006, 12:35 AM
WAW....ce super reteta.....abia astept sa o fac, sigur in acest weekend!
Mashallah!!:
Gabita............................give_rose: :give_rose: :give_rose:

gabriela guettat
11-10-2006, 02:53 PM
Surioare ce zice ti de o reteta de biscuiti simplaaaaa numai buni de servit cu o cafeluta in fata televizorului:36_1_21:

BISCUITIIIIIIIIIIII:) NU MULTI :36_1_21:

PENTRU 18 BUCATI:

125g unt
75g zahar pudra
175g faina
1 plic praf de copt
200g ciocolata menaj(pt prajituri)
1ou
25g amidon

untul si zaharul se freaca spuma.se adauga oul si amidonul, faina+praful de copt iar la final 75g ciocolata topita si racita.se pune aluatul in spritul de bucatarie si se fac pe tava pregatita cu hartie de copt ''degete'' de ~5cm lungime si se lasa distanta intre ele.

se coc in cuptorul incalzit dinainte la 190grade 12-15minute.se lasa sa se raceasca pe un gratar.
restul de ciocolata se topeste si se scufunda 1/2 din ''deget'' in ea.se lasa sa se usuce bine ciocolata.

POFTA MARE!!!:kuzya_01:

shama
11-10-2006, 03:38 PM
Imi cer scuze ca m-am pierdut p r i n tre retete si nu mai stiu exact cine a postat "basboosa". Eu ii spun "bamboocha" :36_1_21: , dupa reclama de la bautura aceea racoritoare (sa nu-i fac reclama, fiindca ingrasha si contine E-uri :smile16: ).
Am facut-o de doua ori pana acum, si insiropata si ne. Imi place foarte mult, se prepara usor si doresc sa-i multumesc pe aceasta cale postatoarei :give_rose: .