PDA

View Full Version : Un membru nou



Manal87
07-15-2010, 08:20 PM
Salam aleikom wa rahmatulahi wa barakatu,

numele meu este Manal, locuiesc in Romania, sunt musulmana convertita alhamdulillah pe unele surori le cunosc deja, pe altele nu, dar as vrea sa le cunosc inshAllah

ummraschid
07-15-2010, 08:50 PM
assalamu alykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

mashaAllah, draga surioara fi Allah, Bine ai Venit!!!...

ma bucur ca te afli printre noi, surioara, Allah subhanahu wa ta'ala sa ne inlesneasca tuturor sporirea stiintei si a evlaviei, sa ne lase sa invatam unii de la altii numai bine si sa ne indemnam mereu la fapte bune, amin!...


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/barakAllah.gif

gabriela guettat
07-17-2010, 10:43 AM
Salemu alecom wa rahmatullah,frumoasa mea.
Fii binevenita shi fie ca Bunul Allah subhanahu wa ta ala sa te binecuvanteze inshallah.

DANIELA HALAK
07-22-2010, 04:04 PM
Salam aleikom wa rahmatulahi wa barakatu,

numele meu este Manal, locuiesc in Romania, sunt musulmana convertita alhamdulillah pe unele surori le cunosc deja, pe altele nu, dar as vrea sa le cunosc inshAllah

SALAM ALEKUM WA RAHMETUL ALLAH WA BARAKATU
sora ma bucur ca ni te-ai alturat , de fapt si eu am intrat de curand pe acest sait si insaalah sa ne fie cu folos [ si eu tot din romania sunt ] mai exact din bucuresti

maryam
07-23-2010, 02:37 AM
:006:
:salam:

ALLAH sa va ajute sa gasiti aici, raspunsuri la intrebari, solutii la probleme, liniste, pace si fraternitate islamica.

Rania Kadryah
07-23-2010, 01:47 PM
Buna ziua tuturor!

Numele meu adevarat e Bianca Amelia, sunt crestina, logodita cu Karim Youssef, care este musulman din Egipt. In noiembrie anul acesta vom avea si logodna acolo in Egipt, ceea ce face ca eu voi merge acolo!!!! Sunt foarte fericitaaaa!!! Pseudonimul meu Rania Kadryah vine de la prenumele a doua persoane din familia lui Karim: Rania este nepotica lui iar Kadryah este mama lui Karim.

O zi buna si sa auzim de bine!

ummraschid
07-23-2010, 04:04 PM
Draga Bianca Amelia, BINE AI VENIT!!...si ne bucuram sa te avem in mijlocul nostru!...

...inshaAllah, cu Voia lui Allah, sa avem de castigat cu totii din prezenta ta in pe acest forum...
...iti dorim numai bine si calauzire de la Allah Preainaltul, in fiecare pas din viata ta!...

...speram ca, inshaAllah, sa-ti putem fi de folos, sedere placuta pe forum, si orice intrebari ai, pune-le...


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Welcomeg.gif

abbu
07-23-2010, 05:15 PM
Bianca ,sa ai o zi buna si multa fericire.
si eu sunt maritata cu un egiptean si am ramas crestina.
dar inainte de ma casatori am discutat despre copii,religia lor,despre unde stam,despre cont comun la banca si conturi separate, dar cel mai important am facut intre noi contract ca daca doamne fereste ne despartim, cum sa impartim si ce asigurari are fiecare.
contract la avocat.
de altfel atitudinea fata de contract arata daca partenerul este deschis daca nu are nimic de ascuns,o alta sotie sau copii din alta casatorie ,accepta cu usurinta...
cunoaste-i famila,nu te jena sa intrebi,nu te jena sa spui ce vrei,egiptenii-in mare- sunt oameni buni,corecti.
stiu fete casatoriyte si care stau in Egipt si sunt multumite.
daca vrei mai multe amanunte,scrie-mi mail abbulafia@yahoo.com .
sper ca si norocul tau sa fie bun..!!

melek 2727
03-19-2012, 08:40 PM
SELAMUM ALEIKUM , Numele meu e MELEK ,locuiesc in Viena si sunt o musulmanca convertita de 2 luni. AS avea si eu o intrebare pentru membri mai vechi:de unde as putea cumpara cartea CORANUL in lb romana?EU am ,dar e in lb germana si am dificultati in a intelege exact sensul cuvintelor... va multumesc anticipat pentru raspuns..

munir
03-22-2012, 01:22 PM
As salam alaykum wa rahmatullah
Surioara pentru procurarea unui Coran in limba romana puteti sa trimiteti un mesaj la ,,Liga Ismalica si Culturala din Romania" intrind pe siteul http://www.islam.ro/contact.php sau sunind la numerele de telefon existente , solicintindu-le sa vi-l trimita contra cost cu plata la livrare sau cu plata anticipata .Daca nu reusiti atunci lasati-ne un mesaj pe forum si ne vom stradui sa gasim noi o alta solutie prin care sa va satisfacem cererea.

Amar Hasan
03-25-2012, 07:33 PM
SELAMUM ALEIKUM , Numele meu e MELEK ,locuiesc in Viena si sunt o musulmanca convertita de 2 luni. AS avea si eu o intrebare pentru membri mai vechi:de unde as putea cumpara cartea CORANUL in lb romana?EU am ,dar e in lb germana si am dificultati in a intelege exact sensul cuvintelor... va multumesc anticipat pentru raspuns..


As sa;am aleykum, te pot ajuta eu daca inca nu ti-ai rezolvat problema cu achizitionarea unei Traduceri a sensurilor Coranului , este in format pdf,daca te mai intereseaza lasa-mi un mesaj privat cu o adresa de mail unde sa il pot atasa !

melek 2727
03-26-2012, 12:01 PM
SELAMUM ALEIKUM:::: SORA AMAR ,nu am achizionat inca traducerea.Mersi tare mult pt oferta dar as prefera totusi sa fac rost de carte...pt mine e foarte obositor sa citesc de pe ecranul laptopului .as avea mare interes si pt alte carti islamice fiind inca bebelus in religia islamica:D.sper sa reusesc sa pot comanda din romania si sa primesc comanda in viena...

Amar Hasan
03-26-2012, 03:44 PM
as salam aleykum,

Intradevar este destul de dificil sa citesti de pe laptop, dar in lipsa de altceva este binevenit :) si eu sunt la fel de incepatoare ca si tine ...ba mai mult chiar eu inca nu am spus shahada ! Inshallah sper sa fie cat mai repede!:smile18:

melek 2727
03-29-2012, 01:02 PM
Selamum aleikum ...dragi frati si surori ,nu pot intra in posesia traducerii...cei de la liga islamica nu mi-au raspuns la mail si la telefon nu am reusit sa-i prind (de cate ori am sunat ori nu raspundea nimeni ori era ocupata linia telefonica).ce sa fac ? aici in viena am intrebat pe la toate moscheeile si nu au traducerea in limba romana...este cineva pe forum care locuieste aici in viena?

yvette
03-29-2012, 11:31 PM
Selamum aleikum ...dragi frati si surori ,nu pot intra in posesia traducerii...cei de la liga islamica nu mi-au raspuns la mail si la telefon nu am reusit sa-i prind (de cate ori am sunat ori nu raspundea nimeni ori era ocupata linia telefonica).ce sa fac ? aici in viena am intrebat pe la toate moscheeile si nu au traducerea in limba romana...este cineva pe forum care locuieste aici in viena?


Assalamu alaykum wa rahmatu_llah


Fii binevenită, felicitări şi sper ca Allah (swt) să îţi uşureze calea spre cunoasterea Islamului.

Vad ca nimeni nu se incu---- sa iti spuna adevarul..... atunci, hai să ti-l spun eu, sora mea! Chiar daca adevărul umblă cu capul spart.....


1. NU ITI VOR RASPUNDE ŞI NICI NU TE VOR AJUTA, nici ei si nici altii, adică Nici muftiatul, nici Liga şi nci alţii.... Nu stiu de ce şi nici nu e important de stiut.

Cred ca din MISOGINISM. poate ei, intre ei, acolo, domnii bărbati se ajută (la Liga sau la Muftiat), dar pe femei şi mai ales daca nu se duc cu un "mascul" alaturi, nici măcar nu le baga in seama. Politete, da, da,...si tot asa pana la Calendele grecesti!!!

2. Cat despre site-uri......nici acelea in limba română nu te sfatuiesc ...pentru ca fiecare isi spune filosofia lui....şi cum a spus don Suleiman.....toţi şi toate "se cred şeici" ai grupului respectiv de adulatori....cu sau far' de temenele....

Cel mai BUN si sigur este sa cauti CARTI ISLAMICE IN ENGLEZA; FRANCEZA SAU GERMANA si de autori care sunt dintre marii învăţaţi ai Islamului, şi sunt traduse SUB AUTORITATEA UNUI CENTRU ISLAMIC, fie ARABIA SAUDITA, fie EGIPT. Aceste doua autorităţi Islamice sunt SIGUR de orientare SUNNITA, adică Islamul pe care Profetul nostru îl propovăduia şi care este cu adevărat de la Allah swt.


3. De la Liga, poţi face rost de ceva ...sa le spunem "cărţi".... că de la Muftiat nici pomenire....., o sa te umple de brosurele traduse nu prost...ci ... foarte p......, pardon, hai sa spunem: infantil, adică traducere în sistemul TRAIASCA GOAGLE TRANSLATOR!!!!! (google translator) care mai mult te vor baga in ceaţă.

Daca nu stii turca...ai bagat-o pe manecă...că ai sa gaseşti niste termeni de nu ai sa stii de unde sa ii ei si nici ce inseamnă, gen VEHDENIET, REHMET, etc şi alte traduceri fonetice turcesti.

Daca stii turca atunci ...o mai fi cum o mai fi! .... că ai pe cine intreba....dar chiar si asa, la capitolul traduceri stau f. prost.

Daca citesti hadith-urile lor traduse în romană, şi nu esti musulman să ai oareşcare idei cam cu ce se mănâncă......, juri ca sunt bancuri, că au niste expresii de-a dreptul hilare.


4. Avand in vedere că ti am spus adevarul fara nici un fel de ocolis si infrumusetare
şi pentru că tu vrei TRADUCEREA sensurilor în limba romana
VEI AVEA ACEASTA cu putina munca....si cu multa bunavointa


Ai lap top, conexiune la internet,...ai TOT ce iti trebuie!

deschide link-ul pe care ti l-a dat fratele munir, si cu copy -paste şi corectură a diacriticelor, iti faci un fisier cu Nobilul Quran în limba romana.

Aşeazaţi-l pe sure si scoate-l frumusel la imprimanta!

Nu te costa mai mult de 10 euro o legatorie....SI GATA ..Alhamdu_lillah ai ceea ce vrei!

5. A citi traducerea sensurilor in limba romana, nu te poate ajuta să pricepi despre ce e vorba, trebuie neapărat sa citeşti TAFSIR.

6. Decat sa te chinui sa il reţii in romană, mai bine invată-l în araba....putin cate putin, si pentru asta multa rasplata de la Allah swt vei avea!

7. Nu stii araba... nici o problemă....iti dau un link unde ai TRANSLITERATIA ...si asa inveti sa pronunţi....
http://www.searchtruth.com/chapter_display.php?chapter=2&translator=7&mac=&font_name=1&font_size=8

la opţiunea DISPLAY alegi in ce limba vrei afişarea sau transliteratia.....


ACESTEA NU SUNT SFATURI.....ci doar cum am procedat eu la început.....daca experiientele mele te ajută-... Alhamdu_lillah! dacă nu....le poţi considera bazaconii....şi Alhamdu_lillah!
Eu nu dau sfaturi şi nici nu ţin predici...

La ilaha ila_llah, sora mea! Fie ca Allah swt sa te călăuzească spre Paradis şi sa iti dea Firdaus-ul!

munir
03-30-2012, 02:35 PM
As salam alaykum wa rahmatullah
Sora melek 2727 te rog sa citesti mesajul pe care ti l-am trimis pe PM si sa pocedezi in consecinta astfel incit sa poti intra cit mai curind in posesia traducerii sensurilor Sfintului Coran in limba romana , versiunea tiparita sub coordonarea Ligii Islamice si Culturale din Romania.

melek 2727
03-31-2012, 12:40 AM
SELAMUM ALEIKUM;; frate MUNIR iti multumesc din suflet pt ajutorul oferit.am sa incerc maine sa o contactez pe sora respectiva ca azi internetul mi-o facut figuri toata ziua si nu am reusit sa trimit nici macar un mail. sora IVETTE mersi pt sfaturi si ai dreptate cam in toate...da faza cu bancurile si tradusul pe google a fost tare...eu am gasit niste traduceri ale coranului pe net anul trecut si nu le-am citit la inceput ,mai ales ca inca nu spusesem shehada si le-am scos la imprimanta.si cand m-am apucat la citit m-am ingrozit:niste grozavii cum ca femeia trebuie batuta, nu iertata de nu m-am inspaimantat tooata.si era faza ca chiar nu aveam nici o idee in acel timp ce inseamna islamul cu adevarat.... de aia caut o traducere cat mai apropiata a sensurilor ....inschAllah sa invat araba ca sa nu mai am probleme..

selahattin
12-06-2012, 06:52 PM
Selam Aleykum!ma bucur sa vad si alti membrii noi!
Allah sa-ti lumineze calea!

gabriela guettat
01-07-2013, 11:41 AM
Salemu alecom wa rahmatullah,inshallah Allah subhanahu sa lumineze calea la totzi cei care Il cauta.

Kalila
01-21-2013, 05:13 PM
wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatu Allah sa te binecuvanteze surioara , bine ai venit surioara <3

Jenan
01-30-2013, 01:07 PM
ÇáÓáÇã Úáíßã æÑÍãÉ Çááå æÈÑßÇÊå
Asslamu alaykom wrahmato allah wbarakatoho!
Ma bucur sa va regasesc din nou , intr-o formatie mult mai mare fata de acum ceva ani, cand activam pe acest site. Dupa o lunga perioada am decis sa ma reinregistrez. Insha allah sa putem comunica si citi in continuare subiecte si teme interesante!
O zi frumoasa va doresc!
Genan Watad

munir
01-30-2013, 08:40 PM
Wa alaykum salam wa brakatuku .Bine ati revenit pe forum si asteptam cu mare interes sa va citim postarile,sa invatam unii de la ceilalti ,si sa fim alaturi la bucurii dar mai ales la incercari .Allah subhana wa taala sa te binecuvinteze

suleiman
01-31-2013, 05:02 PM
æ Úáíßã ÇáÓáÇã æ ÑÍãÉ Çááå æ ÈÑßÇÊå
Bine ai revenit sora Jenan,
Puteai sa-ti folosesti acelasi cont pe care l-ai avut ... Daca doresti acest lucru te rog sa-mi spui si iti trimit datele prin PM

Jenan
02-03-2013, 02:59 AM
multumesc suleiman! te rog, trimite-mi-le pe PM, contul si parola... si daca poti trece te rog contul vechi pe adresa de mail cu care sunt inscrisa acum, multumesc mult!

suleiman
02-03-2013, 03:54 PM
Done!
Te rog sa-ti verifici mailul, si acolo ai ce trebuie sa faci...
Sa-mi comfirm te rog acest lucru!

genan
02-03-2013, 03:58 PM
Done!
merci! :)
`````````````````````````````````````````````````

Hadija_Georgiana
02-22-2013, 10:18 PM
]Salam aleikum wa rahmatullah wa baraktuhu. Sunt Georgiana, alhamdulillah musulmana, din Romania. Si eu mi-am reactivat profilul dupa multa vreme pe acest frumos forum. Mashallah pentru munca si efortul despus pe calea lui Allah subhnahu wa ta`ala.
Asi vrea sa intreb daca se poate sa imi modific numele cu care mi-am creat acest cont. Atunci cand l-am creat din graba am omis o litera si in loc de hadija_georgiana, apare dupa cum se poate vedea hadija_georgian.

suleiman
02-25-2013, 02:33 AM
]Salam aleikum wa rahmatullah wa baraktuhu. Sunt Georgiana, alhamdulillah musulmana, din Romania. Si eu mi-am reactivat profilul dupa multa vreme pe acest frumos forum. Mashallah pentru munca si efortul despus pe calea lui Allah subhnahu wa ta`ala.
Asi vrea sa intreb daca se poate sa imi modific numele cu care mi-am creat acest cont. Atunci cand l-am creat din graba am omis o litera si in loc de hadija_georgiana, apare dupa cum se poate vedea hadija_georgian.

Wa'laikum as-salam wa rahmatullahi wa barakatuh.
Sora Georgiana, bine ai revenit printre noi .
Numele tau a fost editat .

Hadija_Georgiana
02-27-2013, 10:39 PM
Salam aleikum wa rahmatullah wa baraktuhu, jazka Allah al khair