PDA

View Full Version : Eliberarea algocalminului fara reteta, interzisa pana la sfarsitul anului



shama
07-22-2010, 08:39 PM
Eliberarea algocalminului fara reteta va fi interzisa pana la sfarsitul acestui an, pentru ca medicamentul contine o substanta ce poate produce neasteptat si independent de doza si durata tratamentului scaderea globulelor albe si implicit a imunitatii, potrivit Agentiei Nationale a Medicamentului.

Toate medicamentele impotiva durerilor care acum pot fi cumparate fara reteta si care contin ----mizol vor putea fi luate din farmacii, peste cateva luni, numai pe baza de prescriptie medicala, se arata intr-un raspuns postat pe site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului (ANM).
Potrivit sursei citate, ----mizolul poate provoca aparitia unei boli grave, agranulocitoza, ce presupune scaderea masiva a globulelor albe din sange, care duce la scaderea imunitatatii organismului. De asemenea, inaintea inceperii tratamentului este necesara o anamneza atenta privind eventualele afectiuni alergice, precum si antecedentele de alergie la derivatii de pirazol sau la salicilati.
Deoarece agranulocitoza apare in mod neasteptat si este independenta de doza si de durata tratamentului, in cazul aparitiei febrei, anginei, ulceratiilor bucale se impun intreruperea imediata a tratamentului si efectuarea urgenta a hemogramei, continuarea administrarii crescand riscul de deces, a precizat sursa citata.

Potrivit unei rezolutii a Consiliului Europei, este necesar consult medical inainte de inceperea utilizarii medicamentelor care contin ----mizol, iar in timpul tratamentului pacientul trebuie sa fie supravegheat de catre medic, care in cazul observarii semnelor de agranulocitoza va decide intreruperea administrarii.
European Directorate for the Quality of Medicines & Health Care specifica faptul ca ----mizolul se elibereaza pe baza de prescriptie medicala, fiind inclus in Lista I, care include substante active continute in medicamente indicate in tratament de scurta durata sau pentru care este necesara supraveghere medicala continua, fie datorita eventualelor reactii adverse, fie pentru verificarea eficacitatii tratamentului.
ANM a decis astfel modificarea statutului pentru eliberare al medicamentelor care contin ----mizol, de la "medicament care nu se elibereaza pe baza de prescriptie medicala (OTC)" la "medicament eliberat pe baza de prescriptie medicala care se retine in farmacie".
Decizia ANM referitoare la schimbarea statutului pentru eliberarea medicamentelor care contin ----mizol se va aplica tuturor medicamentelor care contin aceasta substanta, autorizate de punere pe piata in Romania.

ANM a solicitat astfel tuturor detinatorilor de autorizatii de punere pe piata (DAPP) pentru medicamente care contin ----mizol sa depuna, in termen de 60 de zile de la data primirii adresei de la institutie, documentatia necesara pentru "aprobarea unei variatii de modificare a clasificarii pentru eliberare de la OTC, fara reteta, la PRF, pe baza de prescriptie medicala, pentru medicamentele respective", aceasta activitate fiind in curs de desfasurare.
In Romania exista mai multe medicamente cu ----mizol (comprimate) care au autorizatie de punere pe piata, respectiv Analgin 500 mg, Fabocalm, Algiotop, Centralgin 500 mg, Alindor, Algoblock, ----mizol Farmacom 500 mg, Novocalmin 500 mg, Algocalmin 500 mg, Algoremin, Algozone, Sintocalmin, Quarelin comprimate (DCI-combinatii: ----mizol sodic, cafeina si clorhidrat de drotaverina).

Potrivit medicilor, in Romania nu au fost semnalate cazuri de agranulocitoza, totusi boala apare la un pacient dintr-un milion care iau ----mizol. Consumul de medicamente calmante cu ----mizol este foarte mare, ajungand la o jumatate de comprimat pe zi pe cap de locuitor.
In 2009, romanii au luat 234 de milioane de pastile - intre care 188 de milioane numai algocalmin.
Substanta activa ----mizol este interzisa in calmante inca de acum 20 de ani in Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Suedia, dar si in mai multe state ale Uniunii Europene precum Danemarca, Olanda sau Grecia.

abbu
07-22-2010, 10:16 PM
nu este un secret ca industria farmaceutica ruleaza miliarde de euro pe an ,interesele sunt uriase ca si concurenta.la fiecare simptom medical sunt cateva zeci de medicamente ....atunci ce prescrie medicul?
intai cel mai ieftin pentru reteaua de medicamente compensate,apoi dupa presiunea agentilor, care nu de putine ori "ajuta " medicii sa-si aminteasca produsele lor cand scriu retetele.
de aici razboi mediatic...
ala e bun,ala nu e bun,ala face cancer,asta nu face cancer,ala contine o substanta,noi nu o avem (ba o avem,dar o cheama altfel si nu o spunem imediat...)samd
cand eram mai mititei aveam aspirina si paracetamolul cu ceai pentru raceala,algocalminul pentru dureri de masele si de cap si inca ceva ce am uitat pentru burtica....
nu am ramas infirmi,nu am degenat si nu ni s-a scurtat viata....
eu la copii cu greu...cu greu...le dau 2-3 pastile pe an...las' sa le curga mucii pan la podea..frectie cu spirt,baia fierbinte si la culcare....

maryam
07-23-2010, 02:56 AM
nu este un secret ca industria farmaceutica ruleaza miliarde de euro pe an ,interesele sunt uriase ca si concurenta.la fiecare simptom medical sunt cateva zeci de medicamente ....atunci ce prescrie medicul?
intai cel mai ieftin pentru reteaua de medicamente compensate,apoi dupa presiunea agentilor, care nu de putine ori "ajuta " medicii sa-si aminteasca produsele lor cand scriu retetele.
de aici razboi mediatic...
ala e bun,ala nu e bun,ala face cancer,asta nu face cancer,ala contine o substanta,noi nu o avem (ba o avem,dar o cheama altfel si nu o spunem imediat...)samd
cand eram mai mititei aveam aspirina si paracetamolul cu ceai pentru raceala,algocalminul pentru dureri de masele si de cap si inca ceva ce am uitat pentru burtica....
nu am ramas infirmi,nu am degenat si nu ni s-a scurtat viata....
eu la copii cu greu...cu greu...le dau 2-3 pastile pe an...las' sa le curga mucii pan la podea..frectie cu spirt,baia fierbinte si la culcare....

:salam:

Parca ziceai ca nu mai ne "incanti" cu postarile tale. Nu da bine sa nu fi consecvent(a).:D

abbu
07-24-2010, 12:06 AM
cazul de mai sus este doar unul .
sunt liste peste liste de medicamente interzise in Romania.
vreau sa atrag atentia in special asupra medicamentelor de slabit.
prietene de ale mele,sau paciente, au avut simptome colaterale ciudate
dar au legat asta de elementele nutritive care lipseau organismului.
in final,unele din aceste substante s-au dovedit a avea substante toxice
in special medicamente de slabit pe baza de sibutramina.
Este vorba despre Lindaxa, Minimacin sau Reductil, medicamente interzise in cele din urma
de Agentia Europeana pentru Medicamente .
din pacate informarea populatiei este insuficienta,iar dorinta farmacistilor de face bani ii determina
sa vinsa chiar si lucruri interzise.

hannen
11-05-2010, 05:25 AM
surioara Shama,ce placere sa citesc mesajele tale,semn ca nu ne`ai uitat!
Algocalminul!of!am patit`o si noi,era sa`mi omor consoarta(anul asta prin aprilie) cu un algocalmin .A facut o reactie alergica atit de puternica de am stat vreo 5 zile pe la usile spitalelor.Alhamdullilah ca nu a facut soc anafilactic ca nu stiu cum o scoteam la capat din moment ce aici acest medicament nu se mai foloseste de prin anii '70 parca si abia l`au stabilizat doar cu forma de alergie relativ usoara (comparind cu socul) in care era(desi nici nu putea merge asa i se umflasera picioarele...)

maryam
11-05-2010, 10:54 AM
surioara Shama,ce placere sa citesc mesajele tale,semn ca nu ne`ai uitat!
Algocalminul!of!am patit`o si noi,era sa`mi omor consoarta(anul asta prin aprilie) cu un algocalmin .A facut o reactie alergica atit de puternica de am stat vreo 5 zile pe la usile spitalelor.Alhamdullilah ca nu a facut soc anafilactic ca nu stiu cum o scoteam la capat din moment ce aici acest medicament nu se mai foloseste de prin anii '70 parca si abia l`au stabilizat doar cu forma de alergie relativ usoara (comparind cu socul) in care era(desi nici nu putea merge asa i se umflasera picioarele...)

:cow:ma gandesc, ma razgandesc, mai, nu cumva i l-ai dat intentionat?:36_1_21::smile01:

hannen
11-05-2010, 02:03 PM
bre,sadica mai esti!auzi la ea ce`i trecu prin minte!Apoi crezi tu ca risc eu Raiul doar ca sa ma racoresc(ca fie vorba intre noi,tot i`as crapa teasta citeodata-deh,dragoste cu nabadai!) neah,nu ma risc bre!
btw,unde gasiti emoticoanele alea ca la mine nu vor sa se arate neam.

maryam
11-05-2010, 02:10 PM
bre,sadica mai esti!auzi la ea ce`i trecu prin minte!Apoi crezi tu ca risc eu Raiul doar ca sa ma racoresc(ca fie vorba intre noi,tot i`as crapa teasta citeodata-deh,dragoste cu nabadai!) neah,nu ma risc bre!
btw,unde gasiti emoticoanele alea ca la mine nu vor sa se arate neam.

:kuzya_01:le+o fi ascuns suleiman de tine, cum nu le gasest_ sunt lg toate optiunile de font samd............

hannen
11-05-2010, 02:23 PM
ei lasa ca ma desfasor fara ajutoare ,sunt destul de expresiva zic eu!

shama
01-26-2011, 07:30 PM
surioara Shama,ce placere sa citesc mesajele tale,semn ca nu ne`ai uitat!
Algocalminul!of!am patit`o si noi,era sa`mi omor consoarta(anul asta prin aprilie) cu un algocalmin .A facut o reactie alergica atit de puternica de am stat vreo 5 zile pe la usile spitalelor.Alhamdullilah ca nu a facut soc anafilactic ca nu stiu cum o scoteam la capat din moment ce aici acest medicament nu se mai foloseste de prin anii '70 parca si abia l`au stabilizat doar cu forma de alergie relativ usoara (comparind cu socul) in care era(desi nici nu putea merge asa i se umflasera picioarele...)

Placerea lecturii este reciproca, draga hannen. De-aceea nici n-am rezistat sa-ti raspund, fie si dupa atata timp de la postarea mesajului tau. Abia azi l-am observat. Mii de scuze pentru intarziere.
Oricum, chestiunea cu interzicerea algocalminului a revenit, la noi, in actualitate :). Il re-retrag de pe "piata libera" a medicamentelor. Sau il re-interzic. Sau ne re-re-sperie cu el. In fine :). Oricum, daca parcurgem cu atentie prospectele multora dintre medicamente si ne oprim la efectele lor secundare/adverse, ne poate pandi, astaghfirullah, vreo depresie usoara spre medie, cand aflam la ce riscuri ne poate expune un medicament care ni s-a recomandat tocmai ca sa ne insanatosim.
Astept cu interes sa vad ce se intampla din 1 aprilie, cand intra in vigoare noile reglementari din Codex Alimentarius. Taman de April Fool's Day :)... sa mai zica cineva ca nu au si ei simtul umorului!

Va imbratisez, pe tine, pe maryam... restul celor de pe forum si... multa sanatate tuturor, insh'Allah.