PDA

View Full Version : Indemnul de a avea multi copii



ummraschid
07-23-2010, 09:09 PM
Indemnul de a avea multi copii

Intrebare:

Am observat ca oamenii sunt de doua tipuri: cei care ne indeamna sa avem copii putini si cei care indeamna la a avea copii multi. Exista evidente in sustinerea uneia din aceste doua opinii?



Raspuns:

Lauda lui Allah.

Abu Dawood (2050) relata ca Ma’qil ibn Yasaar spunea: Veni un om la Profet *salat* si spuse "Am gasit o femeie care este de obarsie buna si este frumoasa, insa nu poate face copii. Sa ma casatoresc cu ea?" El spuse, "Nu" Apoi el veni din nou, cu aceeasi intrebare si el ii spuse sa nu se casatoreasca cu ea. Apoi el veni pentru a treia oara cu aceeasi intrebare si el spuse: "Casatoreste-te cu cele care sunt iubitoare si fertile, caci eu voi mandru de numarul vostru mare, inaintea celorlalte natii." Clasificat ca sahih de al-Albaani in Irwa’ al-Ghaleel, 1784.

Acest hadith indica ca este incurajata casatoria cu femei fertile, astfel incat Ummah sa creasca, si astfel Profetul *salat* va fi mandru de Ummah sa, inaintea tutror celorlalte natiuni. Aceasta d e m o n s t r e a z a ca este recomandat a avea multi copii.

Al-Ghazaali spunea ca atunci cand un barbat se insoara, cu intentia de a avea copii, aceasta constituie un act de adorare pentru care el va fi rasplatit, conform bunei sale intentii. El explica acest lucru, in mai multe feluri:

1 – Acest lucru este in concordanta cu ceea ce Allah doreste, si anume, perpetuarea speciei umane.

2 – Cautarea placerii Profetului *salat* in a avea multi copii, astfel incat el sa fie mandru de ei, inaintea celorlalti Profeti si natiuni, in Ziua de Apoi.

3 – Cautarea binecuvantarii si a unei rasplati mari si a iertarii pacatelor prin Du'a (rugile) copilului evlavios, dupa moartea cuiva.


Este binecunoscut faptul ca din cele mai vechi timpuri, copiii au fost speranta Profetilor si a Trimisilor si a tuturor robilor evlaviosi ai Lui Allah si acest lucru va continua atata timp cat natura omului (fitra) va ramane curata. Copiii sunt o binecuvantare pe care oamenii o iubesc si in care isi pun sperantele.

Ibraaheem, pacea fi asupra lui, se ruga Domnului sau, spunand (interpretarea sensurilor):

"Doamne, da-mi mie pe unul dintre cei evlaviosi!"
37:100

Si Allah ii spune lui Zaharia, pacea fie asupra lui, (interpretarea sensurilor):

Cand el L-a chemat pe Domnul lui intr-ascuns,
Zicand: "Doamne, oasele mele sunt slabe si capul mi s-a aprins de caruntete, dar nicicand eu nu am fost dezamagit rugandu-ma Tie! Doamne
Eu ma tem de urmasii mei de dupa mine, caci muierea mea este stearpa, deci daruieste-mi mie un urmas de la Tine,
Care sa ma mosteneasca pe mine si sa mopsteneasca si neamul lui Iacob! Si fa-l sa-Ti fie placut Tie, Doamne!"
"O, Zaharia, Noi iti aducem buna vestire a unui prunc, al carui nume fi-va Ioan, asa cum nu am numit pe nimeni inainte de el!"
(19:3-7)

Allah ii lauda pe robii Sai dreptcredinciosi in multe feluri, ca si atunci cand El spune (interpretarea sensurilor):

Si aceia care zic: "Doamne, da-ne noua de la soatele noastre si de la vlastarele noastre mangaiere pentru ochi si fa din noi calauza pentru cei evlaviosi!"
(25:74)

Si Allah ne spune ca Shu’ayb, pacea fie asupra lui, a poruncit poporului sau sa-si aduca aminte de binecuvantarea lui Allah asupra lor atunci cand El i-a facut multi, dupa ce fusesera putini. El spune (interpretarea sensurilor):

Aduceti-va aminte ca voi ati fost putini si ca El v-a inmultit!
(7:86)

El privea inmultirea lor, dupa ce fusesera putini, ca pe o mare binecuvantare care ii obliga pe ei a se supune lui Allah si a se supune Trimisului Sau *salat*

Fara indoiala ca beneficiile inmultirii copiilor unei natiuni sunt evidente pentru cel care cugeta asupra problemei. Astfel incat natiunile care au inteles acest lucru s-au straduit sa isi incurajeze oamenii sa inmulteasca numarul lor si in acelasi timp sa contribuie la scaderea numarului inamicilor lor prin dispute si prin folosirea unor mijloace care duc la infertitlitate si la scaderea numarului de copii in familie, prin droguri, mancare contaminata, substante care reduc rata nasterilor, etc. Acesta este si unul din motivele luptei impotriva Ummei Musulmane.

Cerem de la Allah sa inlature raul celor necredinciosi si sa zadarniceasca planurile lor impotriva Musulmanilor.

Si Allah stie cel mai bine.

Islam Q&A

flor6
07-24-2010, 02:07 AM
atunci cand suntem tineri nu vedem "rostul" a avea multi copii.avem probleme si greutati,nu avem case si salarul e mic.cand ne dorim un copil si il avem spunem ca e dejuns,asa am sa pot a ii ofer totul.ce inseamna totul?haine,jucarii,excursii etc.am vazut zeci de familii.unii cu un singur copil,altii cu 2,altii cu 9.teama de a muri de foame de fapt e o scuza.nu facem copii caci vom muri de foame,nu facem pt ca noi nu vrem sau deranjul e prea mare si e mai convenabil a avea doar unul.am vazut femei care se plangeau ca au copii la 45 de ani si asta din cauza medicilor.le e rusine caci au copii in acelas timp cu fiicele lor.si m-am intrebat mereu e o greseala sau asa a fost scris.nici un copil nu se naste intamplator.
ce e mai frumos ca momentul cand simti ceva ca se misca in corpul tau.oare ce drept ai tu ca simplu om sa ucizi aceea viata.sunt oameni si oameni.spun da contracetiei atunci cand venirea unui copil duce spre abandon sau avort.oamenii sunt "incercati" in acesta lume.unii au copii prea multi alti vor si nupot avea.o femeie infertila are destinul ei.poti avea copii chiar daca nu tu i-ai conceput.menirea de a fi mama nu insemna de a da nastere unui copil,e cea de al creste si educa,de al invata binle si cuvantul lui Dumnezeu.si oare ce e mai frumos ca atunci cand omul e batran sa vada curtea casei plina de copii si nepoti?
ma gandesc la bunicii mei.au fost multi copii.privesc in jur si vad familii cu multi copii.oare ei cum au reusit sau cum reusesc.am raspnsul"prin puterea Sfanta".nici un suflet nu ia nastere daca nu asa a fost voia Sa si fiecare om are destinul si bucata lui de paine.

DANIELA HALAK
07-26-2010, 02:45 PM
Masaalah
surorilor eu m-am casatorit la varsta de 18 ani si alhamdulillah acum am 3 copii minumati 2 baieti si o fetita si am 29 ani , nu pot spune ca e usor ptr ca am si servici dar e cel mai frumos lucru din viata mea [ binenteles dupa islam ] ptr ca allah are mereu grija de noi fara vointa lui nu putem face absolut nimic , nu am langa mine familia sa ma ajute dar alhamulilah am gasit 2 bone bune care cu ajutorul lui allah are grija de ei , seara cand ajungem acasa eu si sotul meu indiferent cate probleme am fi avut ne trece cand le vedem zambetul nevinovat pe fetele lor . Si chiar daca nu stam cu ei copii nostrii cunosc islamul , frica de allah ptr ca am reusit sa le-o inspiram alhamdulilah

asa ca copii sunt minumati si daca subhanala wa taala ne mai da sunt bine veniti

abbu
07-26-2010, 05:17 PM
Masaalah
nu am langa mine familia sa ma ajute dar alhamulilah am gasit 2 bone bune care cu ajutorul lui allah are grija de ei , seara cand ajungem acasa eu si sotul meu indiferent cate probleme am fi avut ne trece cand le vedem zambetul nevinovat pe fetele lor . Si chiar daca nu stam cu ei copii nostrii cunosc islamul , frica de allah ptr ca am reusit sa le-o inspiram alhamdulilah
asa ca copii sunt minumati si daca subhanala wa taala ne mai da sunt bine veniti

nimeni nu contesta ca o casa plina de copii este o casa vesela,ca trecand prin mai multe sau mai putin greutati,oamenii reusesc -mai bine sau mai putin binebine -sa creasca si sa educe copii....
toti copii cresc si toti copii ajung in final la varsta intemeierii propriei familii.
desigur daca nu aveati norocul sa aveti 2 bone,ati fi lasat serviciul si v-ati fi dedicat viata cresterii copiilor...sau gresesc?

hannen
07-27-2010, 06:52 AM
Salam aleikum
Pe mine totusi m-a intristat indemnul de a nu te casatori cu o femeie care nu-i fertila!adica ea nu merita o familie fie ea formata doar din ei doi???TRIST!
Apoi de unde se stie/stia ca respectiva frumoasa nu putea avea copii?Ca doar trebuie sa ne pastram castitatea nu?Daca ea nu a mai fost casatorita de unde stia respectivul ca ea nu putea avea copii?Apoi de unde stia respectivul si povatuitorul ca poate ea era fertila dar poate sotul ei(de-o fi fost maritata cindva) NU fusese fertil?Ce,fertilitatea este o boala doar a femeilor ???
Asupra acestui lucru eu recomand o mai mare informare in tarile islamice!La fel de bine si sotul poate sa fie infertil si inainte sa arunce toate oalele si ocarile in capul nevestei sa se duca frumusel de mina la dr. si sa faca un numar de investigatii(AMBII).
Na ca m-am indispus si pe ziua de azi.Bine ca`i sfatuim pe altii cind in gradina noastra sunt ignoranti cu duiumul...

DANIELA HALAK
07-27-2010, 03:11 PM
SALAM ALEKUM
Binenteles ca asa este surioara , eu nu am spus cu rea intentie si insaalah sa-mi dedic viata cat mai curand copiililor mei ptr ca-mi doresc foarte mult sa raman acasa cu ei , imi doresc foarte mult sa am timp mai mult pentru ei si insaalah o sa vina si ziua aceea . Stiu ca locul mamei musulmane este langa copii dar eu astept cu nerabdare sa vina ziua aceea si pe strada mea

ALLAH E MARE SI LE STIE PE TOATE , STIE CE SE ASCUNDE IN FIECARE SUFLET ,,, ALLAH SA VA AIBA IN GRIJA .

DANIELA HALAK
08-04-2010, 04:11 PM
nimeni nu contesta ca o casa plina de copii este o casa vesela,ca trecand prin mai multe sau mai putin greutati,oamenii reusesc -mai bine sau mai putin binebine -sa creasca si sa educe copii....
Toti copii cresc si toti copii ajung in final la varsta intemeierii propriei familii.
Desigur daca nu aveati norocul sa aveti 2 bone,ati fi lasat serviciul si v-ati fi dedicat viata cresterii copiilor...sau gresesc?



da asa este si chiar mi-as fi dorit sa fiu in permananta langa ei dar cu voia lui allah se va intampla si lucrul acesta , dar daca am 2 bone asta nu inseamna ca nu sunt alaturi de copii mei , asta nu inseamna ca nu ma ocup de educatia lor , allhamdulila chiar sunt multumita de ei , sunt inca micuti , dar insaalah vor devenii niste musulmani in adevaratul sens al cuvantului

a si inca ceva abbu intradevar chiar am avut noroc de 2 bone [dar noroc pe care allah mi l- a trimis



allah sa va aiba in paza

Rafa'
08-13-2010, 12:16 PM
Assalamu aleykum

hannen nu pot sa spun decat "Jos palaria!". Asta inseamna sa nu iei totul la calup fara sa judeci si sa iti pui intrebari. Observatiile pe care le-ai facut sunt pertinente si adevarate.

Chestiunea cu copii mai multi, mai putini sau deloc sta doar in puterea lui Allah subhana wa taala.

Cine poate sa faca si sa aiba grija de ei sa faca! Cine nu poate sa faca multi sa fie multumit cu ce a primit! Cine nu poate sa faca sa accepte acest lucru si sa incerce sa aiba grija de alti copii!

salam