PDA

View Full Version : Recomandare carti



Alexyna
07-28-2010, 09:29 PM
Slam alikom ,

Citind eu despre islam zilele acestea am realizat ca mi-ar placea sa citesc si ceva carte ce prezinta viata popoarelor inainte de venirea profetului Mohamed . Ma gandeam ca poate m-ar ajuta sa inteleg mai bine mesajul pe care acesta l-a adus si caracterul acestuia daca as avea mai multe cunostinte de cum se comprtau oamenii inainte de venirea lui . Ce carti imi recomandati ? Deschisesem acest subiect si pe forumul islamul azi si cei de acolo mi-au recomandat " Istoria arabilor " de Philip Hitti si " istorie si civilizatie araba " de Dominique Sourdel . Dumneavoastra ce spuneti ?

maryam
07-29-2010, 01:01 AM
wa aleykum salam
Cred ca pentru o mai buna intelegere te-ar ajuta "Istorisiri despre profeti", nu este chiar exact ceea ce ai cerut, dar este relevant ptr intelegerea islamului, a rolului profetului :009: samd.
ALLAH sa te ajute la o corecta intelegere, la o dreapta alegere si la o vesnica rasplata.
http://s1.islamhouse.com/data/ro/ih_books/single/ro_Stories_of_the_Prophets.pdf

Alexyna
07-29-2010, 10:53 AM
Iti multumesc pentru recomandare . Chiar am cartea acasa . Am inceput sa o citesc dar cred ca o iau de la inceput sa o inteleg mai bine ( nu am terminat-o deci nici o problema sa o reiau )