PDA

View Full Version : Cateva Ahadith Qudsi



Ishtar
05-24-2006, 09:51 PM
Anas(RA) relateaza ca l-a auzit pe Profet(SAWS) zicand:

"Allah Preainaltul a grait:Fiu al lui Adam,Voi continua sa te iert atata vreme cat te rogi Mie si tanjesti dupa iertarea Mea,indiferent de greselile tale.Fiu al lui Adam,nu-Mi pasa daca pacatele tale se ingramadesc pana la cer,daca Ma implori pentru iertare,Eu te voi ierta.Fiu al lui Adam,daca vii la Mine cu un pamant de pacate si ajungi dinaintea Mea,fara sa asociezi nimic cu Mine,Eu voi veni la tine cu un pamant plin de iertare."(Tirmidhi)

################################################## ####


Abu Sa'id al Khudri(RA) relateaza ca l-a auzit pe Profet(SAWS) zicand:intre Rai si Iad a avut loc o cearta si Iadul a zis:cel trufas si plin de sine va gasi adapost la mine.La care Allah Preainaltul si Laudatul (adresandu-se Raiului)a grait:

"Tu nu esti altceva decat Mila Mea prin care Eu Ma voi arata milostiv fata de cei pe care voiesc Eu.(Si adresandu-se Iadului),El a zis:tu esti (mijlocul )pedepsei Mele prin care ii voi pedepsi pe aceia dintre slujitorii Mei pe care voiesc Eu."(Muslim)

################################################## ###

Abu Huraira(RA) a relatat ca Profetul(SAWS) a spus:Allah Preainaltul a grait:

"Am pregatit pentru slujitorii Mei preacredinciosi ceea ce nici ochii n-au vazut,nici urechile n-au auzit si nici mintea omului n-a gandit.Daca vreti,sa recitati:nici un suflet nu stie ce bunastare a fost ascunsa pentru el."

################################################## #######

Abu Huraira(RA) relateaza ca Profetul (SAWS) a spus:in ziua invierii,Allah Preainaltul va spune:

"unde sunt aceia care se iubesc unii pe altii ca sa aduca lauda neamului Meu?Astazi ii voi adaposti la Umbra Mea,cand nu se mai afla alta umbra decat a Mea."(Muslim)

Raisa
05-24-2006, 10:00 PM
Salam alekom
Machallah draga Ishtar ce frumos ai scris

Multumesc, Jazak Allah Khair

M-a impresionat profund acesta, mi-au dat lacrimile


"Allah Preainaltul a grait:Fiu al lui Adam,Voi continua sa te iert atata vreme cat te rogi Mie si tanjesti dupa iertarea Mea,indiferent de greselile tale.Fiu al lui Adam,nu-Mi pasa daca pacatele tale se ingramadesc pana la cer,daca Ma implori pentru iertare,Eu te voi ierta.Fiu al lui Adam,daca vii la Mine cu un pamant de pacate si ajungi dinaintea Mea,fara sa asociezi nimic cu Mine,Eu voi veni la tine cu un pamant plin de iertare."(Tirmidhi)


Este bine sa ne reamintim puterea si marinimia lui Allah

Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh dragi frati si surori intru Allah

maryam
05-25-2006, 12:24 AM
Baraka ALLAHU fiiki wa jazaka ALLAHU khairan.
Cate hadisuri qudsi sunt?

Ishtar
05-25-2006, 01:06 PM
SA WR WB,

Asa e,draga mea hajje,trebuia sa precizez ca traducerea este din
cartea: "Patruzeci de Ahadith Qudsi".Am omis aseara;zilele astea sunt in mare graba(da' tot nu ma pot opri sa trag un ochi si pe la voi,pe-aici:) ).

Abu Huraira (RA) relateaza ca Profetul(SAWS) a spus:cand Allah(SWT) a facut creatia,El a dictat pentru Sine,in Cartea care este cu El,

"Adevarat ,Mila Mea domina Mania Mea."

###############################################

Zaid ibn Khalid(RA) a relatat ca Profetul(SAWS) a condus rugaciunea de fajr,la Hudaibiyya,dupa ploaia din timpul noptii.La incheierea rugaciunii,el s-a intors catre lume si a zis:stiti ce-a grait Domnul nostru?Ei au raspuns:Allah si Trimisul Sau stiu mai bine.Atunci el(Profetul) a spus:El(SWT) a grait:

"Unii dintre supusii Mei au apucat dimineata drept credinciosi ai Mei,iar altii ca necredinciosi.Acela care a zis:"am avut parte de ploaie din gratia si mila lui Allah" este un credincios al Meu si unul care nu crede in stele,iar cel care a zis:"am avut parte de ploaie fiindca s-a inaltat cutare sau cutare stea",n-a crezut in Mine,ci si-a marturisit credinta in stele."

###############################################

Allah(SWT) sa va aiba in Paza Sa!

Ishtar
07-06-2006, 03:43 PM
##############################

Abu Huraira a relatat ca Profetul:009: a zis:

"Prima dintre faptele pentru care omul va fi chemat sa dea socoteala in Ziua de Apoi va fi rugaciunea.Daca este asa cum se cuvine,el va fi aparat si va fi izbanditor,dar daca este gresita,el va fi nenorocit si sarman.Daca se gaseste vreo greseala in rugaciunile sale impuse,Domnul Cel Binecuvantat si Preainalt va da porunca pentru a vedea daca slujitorul Sau a spus vreo rugaciune suplimentara,care sa completeze lipsa rugaciunilor obligatorii.Apoi,restul faptelor sale vor fi cercetate in acelasi mod.(Tirmidhi)

##################################################

Abu Huraira a relatat ca Profetul:009: a zis:Allah Preainaltul graieste:

"Fiecare fapta a fiului lui Adam este pentru el,inafara de post.Acesta Imi este destinat [doar] Mie si Eu Insumi il voi rasplati pentru el. Postul este un adapost.Daca vreunul din ei posteste o zi,sa nu spuna vorbe necuviincioase si nici sa nu ridice vocea;daca cineva il cearta sau cauta cearta cu el,sa zica:eu postesc.Pe El,in mana caruia se afla viata lui Muhammad,rasuflarea celui care tine post va fi mai placuta pentru Allah in Ziua Judecatii decat parfumul de mosc.Cel care posteste are doua bucurii:se bucura cand intrerupe postul si este fericit din pricina postului sau cand se intalneste cu Domnul sau."

################################################## ######

Abu Mas'ud al-Badri a relatat ca Profetul:009: a zis:

"Un om din vremea celor care au trait inaintea voastra,a fost chemat sa dea socoteala lui Allah,in Ziua Judecatii si nu a gasit nici o fapta buna,inafara de faptul ca,om bogat fiind,facea negot si poruncise slujitorilor sai sa fie ingaduitori cu cei stramtorati.La acestea,Allah Preainaltul si Puternicul a zis:

"Eu sunt deasupra acestei calitati,asa ca il iert."

################################################## ####

Anna
12-21-2006, 01:54 AM
1.Relatat de Abu Dhar,Allah sa fie multumit de el, :Trimisul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa ,a spus ca Allah a spus: Cel care indeplineste o fapta buna, rasplata sa va fii inzecita ca fapta sa si chiar mai mult.Iar cel care va indeplini o fapta rea, rasplata lui va fii numai ca si cea indeplinita de el,sau Il voi ierta. Cel care se apropie de Mine cu o deschidere de mana ,Eu ma voi apropia de el cu lungimea unui antebrat. Iar cel care se va apropia de mine cu lungimea unui antebrat , ma voi apropia de el cu lungimea unui brat. Iar cel care va veni la Mine mergand ,Eu voi merge spre el alergand. Iar cel care se indreapta spre Mine cu pacate mari aproape cat Pamantul ma voi intoarce spre el cu iertare aproape la fel de mare ca aceea ,cu conditia ca el sa nu asocieze altceva in afara de Mine.



(Acest hadis este solid si relatat de Muslim,Ibn Majah si Ahmad in Musnad-ul sau.)


Alta traditie profetica sustine: "Cel care va asocia ceva lui Allah va intra in iad" (Muslim)

Anna
12-21-2006, 01:55 AM
Relatat de Abu Sa'id Al-Khudri,Allah sa fie multumit de el, ca Trimisul lui Allah ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: Niciunul dintre voi nu se va certa asupra drepturilor voastre din lume cu mai multa vehementa decat credinciosii cu Domnul lor pentru confratii lor care au fost trimisi in iad. Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a adaugat: Ei vor spune: "O,Allah! Confratii nostri obisnuiau sa se roage cu noi, sa posteasca cu noi si sa indeplineasca pelerinajul cu noi. Dar Tu i-ai trimis in foc.




Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa , a spus in continuare: Allah va spune: Duceti-va si aduceti pe oricine pe care ii cunoasteti dintre ei. Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah a spus: Credinciosi se vor duce la ei si ii vor recunoaste dupa fata. Unii dintre ei vor fii dintre aceia pentru care focul a ajuns la gambele lor si unora dintre ei la gleznele lor. Ii voi aduce si vor spune:"O Allah! I-am scos pe aceia pe care ni i-ai poruncit. Apoi Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah a spus: Allah va spune: Aduceti pe aceia care au in sufletul lor orice credinta care sa cantareasca un dinar(moneda). Apoi El va spune: Scoate-ti pe cei care are in inima lui credinta care sa cantaresca cat jumatate dintr-un dinar pana cand El va spune: Scoate-ti pe cel care in inima sa credinta egala cu greutatea unui atom.



Acest hadis este solid si a fost relatat de Nasa'I si Ibn Majah.
Dupa ce a relatat acest hadis Abu Sa'id a spus: Cel care nu accepta acest hadis ca fiind adevarat sa citeasca acest verset
" Allah nu iarta sa i se faca vreunpàrtas. Afara de aceasta El iar cui voieste, Iar acela care pune in rand cu Aallah unpàrtas nascoceste un mare pacat!"(4:48)

Anna
12-21-2006, 02:30 AM
Relatat de Abu Huraira Allah sa fie multumit de el ca Profetul Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: In Ziua de Apoi ,Ibrahim (Abraham) isi va vedea tatal Azar (intr-o situatie jalnica) iar fata sa va fii intunecata si plina de praf. Apoi Ibrahim ii va aminti: Nu te-am avertizat eu in ceea ce priveste negarea mea? Tatal lui ii va raspunde: O


Allah! Mi-ai promis sa nu ma dezonorezi in Ziua de Apoi. Si ce este mai dezonorabil pentru mine decat tatal meu nefericit. Allah a spus: Am interzis Paradisul pentru necredinciosi. Apoi va fii spus: O Ibrahim,Priveste! Ce este sub picioarele tale? El se va uita si isi va vedea tatal ca o hyena-murdarit cu noroi prins de picioarele sale si aruncat in iad.



Datorita infidelitatii,Azar nu va fii iertat in ciuda interventiei fiului sau Ibrahim pentru el si va fii transformat intr-un animal si trimis in iad. De asemenea se dovedeste ca paganii cu oricine s-ar inrudi le va fii interzis sa intre in Paradis pentru totdeauna. Ei vor ramane in iad si vor suferi chinurile pedepsei, de care au fost speriati de profetii lui Allah in timpuri diferite.

Anna
12-21-2006, 02:51 AM
Relatat de Mahmud bin Labid,Allah sa fie multumit de el: Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: Cel mai inspaimantator lucru de care imi este teama pentru voi este polietismul minor. Companionii au intrebat: Ce este polietismul minor? El a raspuns: Este o ipocrizie; si a adaugat ca in Ziua Judecatii cand va rasplati oamenii pentru faptele lor,Allah va spune ipocritilor: Du-te la aceia de dragul carora obisnuiai sa indeplinesti fapte bune; si sa vezi daca vei obtine vreo rasplata de la ei.


Acest hadis este solid si mentionat in Musnad Ahmad.

Anna
12-21-2006, 03:01 AM
Relatat de Abu Huraira ,Allah sa fie multumit de ea, :Profetul lui Allah,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa, a spus: Allah a spus: Intre toti asociatii ,Eu sunt cel mai facultativ cu asociere. Iar oricine care indeplineste o fapta in care Imi atribuie pe altii; Il voi abandona pe el si actul lui de polietism.



Acest hadis este solid si relatat de Muslim.

Anna
12-21-2006, 03:23 AM
. Relatat de Abu Huraira Allah sa fie multumit de el:"L-am auzit pe Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa ,spunand: Primul dintre oamenii a carui situatie va fii decisa in Ziua judecatii va fii persoana care a murit martir. El va fii adus inainte. Allah ii va face cunoscute binecuvantarile Lui (cu care l-a rasplatit in viata sa). Barbatul le va recunoaste. Apoi Allah il va intreba: Ce ai facut cu ele?. El va raspunde: Am luptat pe calea Ta pana cand am murit ca un martir. Allah va remarca: Minti.Ai luptat numai ca sa fii numit un martir curajos. Apoi va porunci impotriva lui. Astfel, el va fii tras pe fata lui si aruncat in iad.



Al doilea va fii un barbat care a studiat teologia. Apoi el a invatat-o mai departe si altora si a recitat din Coran. El va fii adus pentru judecata. Allah ii va aminti de favorurile Lui (daruite lui in viata sa) . Apoi Allah il va intreba: Ce ai facut cu ele? El va raspunde:Am dobandit cunostiinte si le-am impartasit si de asemenea am recitat Coran de dragul Tau. Allah va preciza: Ai mintit, deoarece tu ai dobandit cunostiinte pentru a fii renumit ca un savant; si ai recitat Coran pentru a fii vestit ca un Qari ( cel care recita Coran conform regulilor). Apoi va porunci impotriva lui. Astfel ,el va fii tras pe fata lui si aruncat in iad.



Al treilea va fii un barbat pe care Allah i-a oferit avere din abundenta si i-a asigurat orice fel de bunastare. El va fii adus pentru judecata. Allah il va instiinta despre cadourile Lui oferite in viata sa. El le va recunoaste. Apoi Allah va intreba: Ce ai facut cu ele? El va raspunde: Am mers pe drumul pe care iti place ca banii sa fie cheltuiti ,cheltuindu-I de dragul tau.Allah va spune: Minti. Ai facut acestea ca fii denumit generous (in societate) ;(Inseamna ca ai primit rasplata ta in viata ta conform intentiei tale) . Acum nu meriti altceva in Viata de Apoi decat iadul. Allah va porunci impotriva lui si va fii tras de fata sa pana cand va fii aruncat in iad.



Acest hadis este solid si relatat de Muslim si Nasa'i.



Puritatea intentiei este in spatele oricarei fapte. Daca vei depune eforturi pentru a face impresie,nu vei primi nici o rasplata. Eventual , daca cineva iubeste pe altcineva din motive pur lumesti ,aceasta nu va conta in Viata de Apoi. Dar dragostea de dragul lui Allah, este o virtute mare in Viata de apoi. Asemenea dragoste, poate fii dragostea unui musulman de a invata pentru el, sau pentru a lua companion pentru faptele sale bune,fara nici o consideratie lumeasca ,o data ce exista ceva lumesc intentia nu este pura.

Anna
12-21-2006, 03:31 AM
Relatat de Abu Musa,Allah sa fie multumit de el:Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: In ziua judecatii,ummah (natiunea) mea va fii aduna in trei grupuri ,unul care va intra in Paradis fara a da socoteala (pentru faptele lor) . Altul care va da o usoara socoteala si va fii admis in Paradis. Cu toate astea, alt grup care va cara pe spatele lor multe pacate mari ca muntii. Allah va intreba ingerii desi El stie cel mai bine despre ei: Cine sunt acesti oameni? Ei vor raspunde: Sunt sclavi umili de ai tai. El va spune: Descarca-le pedepsele de pe ei si aseaza asemenea lor asupra evreilor si crestinilor apoi lasa sclavii umili sa intre in Paradis prin virtutea milei Mele.

Acest hadis este solid si mentionat in Mustadrak a lui Hakim.

Anna
12-21-2006, 03:49 AM
Relatat de Abu Huraira Allah sa fie multumit de el ca Profetul Muhammad Allah sa fie multumit de el a spus Mila mea a precedat (intrecut) mania mea.


Acest hadis este solid si relatat de Muslim.

Anna
12-21-2006, 04:04 AM
Relatat de Abu Huraira Allah sa fie multumit de el,:L-am auzit pe Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa spunand: Existau doua persoane fraterne intre fiii lui Israel. Unul era ocupat in a savarsi pacate in timp ce celalalt era ocupat cu venerare. Cel devotat adesea il observa pe celalalt pacatuind si il sfatuia: Inceteaza de a mai face aceste lucruri.Intr-o zi cand si-a gasit prietenul pacatuind i-a spus: Evita acest lucru. Prietenul sau i-a spus: Lasa-ma in pace. Ai fost trimis sa imi porti de grija? Cel devotat a spus: Jur pe Allah,El nici nu te va ierta nici nu te va primi in Paradis. Cand au murit ,au fost adunati in fata Stapanului Lumilor. Allah l-a intrebat pe cel devotat: Erai sigur ca Ma cunosti sau aveai puterea asupra ceea ce este in mainile Mele? Apoi a spus pacatosului: Du-te si intra in Paradis prin mila Mea; si a poruncit ingerilor despre cel devotat: Conduceti-l la iad.Acest hadis este solid si a fost relatat de Abu Da'ud in cartea sa Sunnan.Dupa ce a relatat acest hadis ,Abu Da'ud a comentat: Jur pe cel in mainile caruia se afla sufletul meu: O vorta rostita de cel devotat a distrus faptele lui bune din viata sa si din cea de apoi.Acest hadis evidentieaza faptul ca nimeni nu trebuie sa rosteasca daca cineva va intra in Paradis sau va pasi in iad pentru ca verdictul in aceste cazuri apartine lui Allah care este Atotputernic ,si El va decide ceea ce Il va multumi. O persoana dreapta ii este cerut sa faca bine sis a evite raul de dragul lui Allah numai si sa ii avertizeze pe altii cu aceleasi lucruri. ..Nu ar trebui sa rosteasca asemenea cuvinte pentru a provoca autoritatea lui Allah. Mai mult, este gresit a te simti disperat dupa mila lui Allah.

Anna
12-21-2006, 04:13 AM
Relatat de Abu Huraira Allah sa fie multumit de el ca Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: Allah a spus: Oricand sclavii Mei intentioneaza sa indeplineasca o fapta rea,(le spun ingerilor care noteaza faptele): Nu o notati impotriva lui pana cand el (cu adevarat) o indeplineste. Daca a facut acest lucru,notati-o exact ca una din cartea sa de fapte. Dar daca se abtine sa o indeplineasca de dragul Meu,notati-o ca o virtute in favoarea sa. Iar cand intentioneaza sa faca o fapta buna ,dar nu o indeplineste,notati-o ca o virtute pentru el. Iar daca o pune in practica ,notati rasplata egala cu ea ,de la zece la sapte sute de ori (in favoarea sa).Acest hadis este solid si relatat de Bukhari ,Muslim si Tirmidhi.


Hadisul de mai sus descrie pe scurt faptul ca Allah,daca El vrea,poate ierta si cea mai pacatoasa persoana care crede in Unicitatea lui Allah si in Profetia lui Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa. Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa foloseasca acest lucru ca o aparare si sa se implice intentionat in rele bazandu-se pe mila lui Allah. Un bun musulman care are in inima sa frica de Allah, trebuie sa indeplineasca fapte bune si sa evite pacatele conform poruncilor scrise in Coran si in Hadisuri.

Anna
12-21-2006, 06:37 PM
Abdur Rahman bin Qatada As-Salami a spus: L-am auzit pe Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa spunand: Allah l-a creat pe Adam,a luat urmasul sau din spatele sau si a spus: Acestia vor merge in iad si acestia in Paradis. Cineva a spus,a adaugat naratorul,:O Profet a lui Allah ,ce vom face apoi?Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus: Veti actiona conform destinului vostru.


Acest hadis este bun si relatat de Ahmad.


Allah este Atoatestiutor si a luat pe toti in iad sau Paradis datorita cunostiintelor Lui de ce se va intampla in viitor,cu alte cuvinte,destinul unei persoane ii este cunoscut lui Allah dar pentru respective persoana este absolute necunoscut.