PDA

View Full Version : Mostenirea-e adevarat?



myryam
05-26-2006, 10:48 PM
Am citit pe un alt forum un mesaj scris de o crestina ortodoxa,casatorita de foarte multi ani cu un musulman.Ea si-a pastrat religia,si povesteste urmatoarele:


"Luna trecuta am primit telefon din Damasc de la o prietena,vecina cu mine in acelasi cartier si casatorita de vre 32 de ani cu un sirian si are 3 copii.Pe 21 i-a murit sotul[de o luna vorbim f,des];dupa inmormantarea sotului,tribunalul civil religios a anuntat-o ca nu are dreptul la nimic din mostenirea sotului,nici pensie de pe urma lui pentru ca este crestina.Un crestin nu mosteneste si nici prin act de donatie,absolut nimic.Daca nu ar fi avut baiat,ci numai fata ,ar fi luat fratii tatalui totul.Si eu si ea stiam acest lucru de cand ne-am casatorit."

Este adevarat,asa prevede legea islamica?

suleiman
05-26-2006, 11:00 PM
Daca un musulman moare si familia lui este crestina (sau alta religie) ei nu-l mostenesc .
Daca un crestin ( sau orice religie ) moare si familia lui este musulmana ei nu-l mostenesc .

Cand moare un musulman doar musulmanii il mostenesc , iar cand moare unu din nu stiu ce religie musulmanii nu-l mostenesc .

Gresala era a mortului , trebuia sa lase ceva in numele sotiei sale , ca are voie sa nu includa o parte din averea lui in testament .

myryam
05-27-2006, 12:55 AM
Daca un musulman moare si familia lui este crestina (sau alta religie) ei nu-l mostenesc .
Daca un crestin ( sau orice religie ) moare si familia lui este musulmana ei nu-l mostenesc .

Cand moare un musulman doar musulmanii il mostenesc , iar cand moare unu din nu stiu ce religie musulmanii nu-l mostenesc .

Gresala era a mortului , trebuia sa lase ceva in numele sotiei sale , ca are voie sa nu includa o parte din averea lui in testament .


Asta e legea in toate tarile arabe?

Ishtar
05-27-2006, 01:21 AM
[FONT="Georgia"][COLOR="Teal"][B][I]Draga Myryam,conform legii islamice,Suleiman are,desigur,dreptate!

DAR,in Siria nu exista tribunal religios!!!NU EXISTA!!!
Solutionarile de acest fel se fac de obicei in familie,conform legii islamice,iar atunci cand se ajunge in tribunal,functioneaza legea franceza,adica un cod penal LAIC.(un alt exemplu este acela prin care,conform legii islamice,fetele au dreptul la o parte mai mica din mostenire decat baietii,dar,daca se apeleaza la tribunal,ele primesc o cota egala).

Apoi,pensie nu primesc decat vaduvele ale caror soti au fost angajati la stat.PUNCT!
In rest,NU EXISTA nici un fel de protectie sociala in acest sens.Parintii raman in grija copiilor,daca nu au ei insisi o pensie de stat.

Statul face contracte individuale,in care se prevad si niste cuantumuri pentru aceste situatii.Atunci cand este cazul,statul nu intreaba vaduva care este religia ei!!!

Poti sa ma crezi sau nu,dar realmente asta este situatia adevarata aici,in Siria.

Daca ar fi avut numai fata,fratii tatalui ar fi luat intr-adevar o parte,dar nu totul...si asta oricum ,poate fi atacat in justitie!!!

Si NU,nu asta e legea in toate tarile arabe!!!In mare parte dintre ele,asa cum este si cazul Siriei,functioneaza legi laice.

myryam
05-27-2006, 09:30 AM
Ishtar,eu te cred,binenteles.Probabil biata femeie nu era foarte bine informata si ramasa vaduva nu i-o mai fi ars de tribunale.Cred ca si influenta familiei e mai mare acolo decat aici,nu stiu.Poate fetele care se casatoresc cu musulmani vor citi ce discutam noi aici si se vor interesa clar dinainte ce si cum,ca sa nu se trezeasca cu probleme.

Ishtar
05-27-2006, 01:00 PM
Da,draga mea,si eu cred ca e bine sa se cunoasca anumite lucruri,anumite obiceiuri...este o alta civilizatie,in fond!!!
Si,din cunostintele mele,cei care incheie astfel de casatorii mixte,in Ro. pun in discutie aceste aspecte din start!Si asa e cel mai bine.

Pe de alta parte,vezi tu,in finalul citatului dat de tine, femeia spune ca ele amandoua cunosteau "situatia".

Sunt sigura ca ,daca asa stau lucrurile,in acest caz,e vorba despre un abuz al familiei!...Se intampla,uneori chiar si cu femei de aici!!!
Cineva care vrea sa abuzeze in acest mod,nu are scrupule in a gasi fel de fel de asa-zise "portite".

In alta ordine de idei ,si daca vrem sa discutam din punct de vedere islamic,femeia aceea,daca are copii in intretinere,trebuie sa aiba posibilitatea de a-si asigura un trai decent,nu poate fi data afara din casa,samd!Mostenire,nu inseamna sa-i tai mijloacele de intretinere,pentru ea si pentru copii!!!Sa nu intelegeti gresit!
Deci,oricum privim,laic sau religios,femeia aceea are niste drepturi,pe care trebuie sa si le ceara.