PDA

View Full Version : Sfaturi practice



imanikka
03-15-2006, 06:39 PM
Sfaturi practice
Sa trecem la treaba...


1. Albusul se spumeaza mai bine si mai repede daca este tinut la rece, si daca nu trece nici un pic de galbenus.

2. Budincile, musacaua, pilaful de orez se incalzesc intotdeauna in baie de aburi.

3. Bicarbonatul de sodiu sau de amoniu se stinge intotdeauna cu putina zeama de lamaie sau otet, astfel dispare mirosul neplacut.

4. Pentru dulceata se aleg fructele bine coapte, nelovite si proaspete.

5. Se poate evita zaharisirea dulceturilor prin adaugarea de putina sare de lamaie dizolvata in apa calda in timpul fierberii, sau prin adaugarea unei felii de lamaie deasupa dulcetii din borcan.

6. Materiile prime ce folosesc la prepararea unei prajituri, trebuiesc aduse in bucatatrie cu 2 ore inainte.

7. Daca aveti umezeala in dulapul din bucatarie, puneti in el un bulgare mic de var nestins.

8. Cand pregatiti mamaliguta lasati sa fiarba apa in clocote, adaugati sare, apoi adaugati malaiul in ploaie putin cata putin, lasati focul foarte mic si amestecati energic cu ajutorul unui tel. Malaiul creste in volum de 3-4 ori.

9. Legumele congelate trebuiesc lasate sa se decongeleze la temperatura camerei apoi se intoduc la fiert intr-un vas cu putina apa clocotita si putina margarina sau unt,iar vasul se acopera cu un capac astfel fierberea este mai rapida si aroma legumelor nu se pierde.

10. Carnea congelata nu se decongeleaza decat la temperatura camerei sau in cuptorul cu microunde.

11. Maioneza se omogenizeaza mai bine daca se adauga de la inceput putina sare de lamaie .

12.Laptele pus la fiert nu se mai afuma daca ungeti interiorul vasului cu putin ulei.

13.Carnea pentru supa se pune la fiert numai in apa rece, se fierbe la un foc mic, si se spumeaza astfel supa nu va deveni tulbure.

14. Frunzele uscate de patrunjel, marar, leustean se pastreaza in saculete din panza sau in borcane cu capac.

15. Pentru pastrarea fructelor pentru o perioada mai indelungata trebuie cunoscute urmatoarele:
- fructele peste care a cazut bruma nu se vor sterge;
- fructele patate, batute si cu stricaciuni nu se vor putea pastra;
- se vor alege fructele cu codita intreaga;
- trebuiesc invelite in hartie si puse in ladite;
- nu trebuiec puse in aceeasi incapere cu varza murata si muraturile, caci vor imprumuta miros de la acestea;
- temperatura de pastrare este de circa 4 grade C;
- camarile trebuiesc sa fie aerisite si uscate;
- se controleaza din cand in cand, pentru a fi scoase fructele care prezinta stricaciuni.


16. Ouale de gaina proaspete se pastraza proaspete daca sunt unse cu grasime, care astupa porii si nu permite aerului sa patrunda, se aseaza in cutii la loc uscat.

17. Cafeaua, ceaiul, condimentele se pastreaza in cutii bine inchise la loc uscat.


Allah Akbar

amal
03-16-2006, 05:20 PM
am o intrebare pentru cele care gatesc mancare arabeasca; hummusul cum se preapara, ca sa fiarba mai repede? Se pune la inmuiat in apa si apoi se fierbe cu bicarbonat de sodiu, sau se adauga la apa de inmuiat bicarbonatul? Mie mi s-a zis sa pun bicarbonat, dar nu imi place gustul de bicarbonat.

amoodia
03-17-2006, 03:59 AM
am o intrebare pentru cele care gatesc mancare arabeasca; hummusul cum se preapara, ca sa fiarba mai repede? Se pune la inmuiat in apa si apoi se fierbe cu bicarbonat de sodiu, sau se adauga la apa de inmuiat bicarbonatul? Mie mi s-a zis sa pun bicarbonat, dar nu imi place gustul de bicarbonat.
eu folosesc hommos numai la falafel. il las o zi in apa la inmuiat.

hannen
03-17-2006, 08:05 AM
Amal,lasa-l o zi la inmuiat cu apa.Dar eu schimb apa des(de cite ori imi amintesc) si fierbe foarte repede.
Eu fac si nu pot sa-l maninc,nu-mi iese grozav.Nu stiu de ce dar nu-i ca ala dela restaurant.:confused:
Duminica am facut si zace in frigider,bine ca mi-am amintit sa-i fac vint.

nawal
03-17-2006, 12:59 PM
draga amal , eu din cate stiu se lasa la inmuiat in apa cu o ligura/lingurita (in functie de cantitatea folosita) de bicarbonat , dupa care il speli bine. Eu fac asa si nu miroase urat (sper ca stau bine cu mirosul:) ) , dar si eu il las cam o zi chiar daca ii pun bicarbonat.

ALLAH maaki si succese la gatit

nawal
03-17-2006, 01:05 PM
multumim draga Amal , foarte bune sfaturile tale , eu deja am bagat la "cutiuta" cateva .

ALLAH barak fiki

imanikka
03-17-2006, 06:54 PM
Fetelor ne-am apucat si noi odata sa facem homos.L-am lasat in apa 1 zi si dupa aia l-am fiert. Nu mi-a placut gustul . Asa ca acum de cate ori fac , nu-l mai las in apa, il pun direct la fiert cu sare . Fierbe cam vreo 3-4 ore. E mai bun :p Eu mananc asa , sotul isi pune putin soc de lamaie si piper rosu.
Cate bordeiuri atatea obiceiuri:rolleyes:

amal
03-18-2006, 02:11 PM
multumesc pentru sfaturi. mie imi place hummusul tare mult, si am inteles ca e mai "dietetic" decat fasolea. Este indicat si in regimuri, pentru ca tine de foame, deoarece mentine glicemia constanta...numai bine ca imi place.asta numai era problema, ca fierbe cam greu, si s-a intamplat sa nu-mi iasa cand nu am avut rabdare.

nawal, nu mie trebuie sa-mi multumesti pentru sfaturi, ci lui iman:) .sfaturile ei sant foarte bune...ne prind bine oricand.

soumaya
04-29-2006, 06:58 PM
draga amal , eu din cate stiu se lasa la inmuiat in apa cu o ligura/lingurita (in functie de cantitatea folosita) de bicarbonat , dupa care il speli bine. Eu fac asa si nu miroase urat (sper ca stau bine cu mirosul:) ) , dar si eu il las cam o zi chiar daca ii pun bicarbonat.

ALLAH maaki si succese la gatit


buna fetelor, am si eu ceva de spus in legatura cu hummusul (sau naut, cum i se zice in romana). eu il pun de seara pana dimineata intr-o apa in care dizolv o lingurita de bicarbonat (sotul meu mi-a explicat ca bicarbonatul ajuta sa se umfle mai repede si astfel sa se si fiarba mai usor), dimineata il spal bine si il las la fiert, la foc mic, cam doua ore. Daca folositi naut romanesc (e jumate cat cel arabesc) atunci nu trebuie folosit bicarbonat in apa in care sta peste noapte pentru ca fierbe foarte usor. ce este foarte important e sa adaugati sare la fiert, ca sa ramana boabele intregi

imanikka
02-05-2007, 03:50 PM
Carnati crocanti

Carnatii sunt mai crocanti daca spre sfr timpului de prajire ii presaram cu putina boia.

Cartofi prajiti

Cartofii prajiti se sareaza abia dupa prajire ptr ca sarea se amesteca cu uleiul si cartofii se inmoaie si devin lipciosi

Castravetii nu se fierb in apa

Castravetii nu se fierb in apa ptr ca se umfla si devin aposi . Fierbeti-i in aburi pusi intr-o sita

Cozonacii copti ies mai usor din forme daca dupa ce sunt scosi din cuptor se pun cateva clipe pe un stergar inmuia in apa rece

Ouale nefierte de diferentiaza de cele nefierte prin invartire.Cele proaspete nu se invart

Boia de ardei nu se pune niciodata pe carnea cruda ptr ca se arde si friptura capata un gust amar. Boia se adauga doar atunci cand carnea este gata

Daca pe o rufa patata cu ule alimentar presarati repede faina , ea absoarbe tot uleiul si peste 10 min puteti sa o periati cu ata cu tot

imanikka
02-05-2007, 04:05 PM
Ciorba sau mancarea in care ati scapat prea multa sare , se repara usor daca puneti repede inauntru cateva felii de cartof crud. Dati-o in clocot si apoi scoateti feliile de cartofi

Cafeaua se verifica in apa rece. Daca merge mai greu la fund , este veritabila daca se lasa repede e amestecata cu praf de cicoare

Pentru reusita unor feluri de mancare cat mai gustoase , trebuie sa stiti ca legumele care cresc in pamant se pun la fiert in apa rece , cele care cresc la suprafata in apa clocotita

Inainte de a baga carnea de pasare la fript , presarati pe ea un strat subtire de zahar praf. Friptura se va rumeni frumos si va deveni crocanta. Gustul de zahar dispare la fript.

Mamaliga nu se face cocoloase , daca malaiul se stropeste cu apa rece inainte de fierbere

merele rezista multa vreme in camara , daca sunt puse cu codita jos pe ziare. Si ca sa se pastreze toata iarna , trebuie infasurat fiecare mar in hartie

Ouale fierbinti , fierte tari, nu se mai lipesc la taiat de lama cutitului daca inainte de folosire acesta se inmoaie in apa fierbinte

Calcarul depus pe oale iese daca in vasul respectiv se fierb vreme indelungata coji de cartofi

Strugurii se pastreaza vreme indelungata daca le ungeti cu ceara ( de la lumanare) codita unde a fost taiat ciorchinele