PDA

View Full Version : Cheia unei casatorii fericite



aiscia
05-27-2006, 12:14 AM
TOATE CREATURILE UMANE AU IN COMUN ACELEASI NECESITATI DE BAZA:
-NEVOIA DE A FI APRECIATI,RESPECTATI SI IUBITI.
DACA UNUIA DINTRE PERSOANE II LIPSESC ACESTE NEVOI NU AR PUTEA FI CONSIDERAT IN REALITATE UMAN.SI CEEA CE E MAI IMPORTANT CA ACESTE NEVOI SA FIE SATISFACUTE ESTE FAPTUL CA DEPINDEM DE RELATII CU ALTE PERSOANE.
FAMILIA E CEA MAI ANTICA INSTITUTIE UMANA,DAR DIN PACATE ,NU DOAR IN OCCIDENT,FAMILIA ESTE CU MARI RISCURI DE DESTRAMARE IN INTREAGA SOCIETATE.
SI DE ACEEA ISLAMUL DA O IMPORTANTA FUNDAMENTALA VALORILOR FAMILIARE....
A CONSTRUI O FAMILIE E CA SI CUM AI FACE O MARE STRUCTURA,LA BAZA CAREIA,INDIFERENT DE FRUMUSETEA SI STRALUCIREA EI,DACA FUNDAMENTUL NU ESTE STABIL LA CATEVA PLOI SI VANTURI SE DARAMA.

CE TREBUIE SA FACA SOTUL PENTRU A OBTINE RESPECTUL SOTIEI?SI PENTRU CARE MOTIV ESTA ASA DE IMOPORTANT ACEST RESPECT?[/[/SIZE]SIZE][/SIZE]DE CE FEMEIA ARE ATATA NEVOIE DE IUBIREA SOTULUI?SI CUM POATE SA O CASTIGE?DECI CUM POATE OBTINE FIDELITATE DIN PARTEA SOTULUI?ALLAH SWT A RELATAT DESPRE LINII PRECIZE DE CONDUCERE O FAMILIE,IAR MUSULMANII AU AVUT PENTRU MAI MULT DE 14 SECOLE CA DREPT EXEMPLU VIATA IUBITULUI NOSTRU PROFET(SAWS).
IN REALITATE EXISTA DOUA CHEI PENTRU A AVEA O CASATORIE FERICITA
1. IUBIREA PENTRU ALLAH SWT,APLICAND TOATE PRINCIPIILE SALE IN ORICE SITUATIE SI IN ORICE RELATIE;
2.IAR A DOUA ESTE O AUTOANALIZA INAINTE DE A LUA O DECIZIE ATAT DE IMPORTANTA,DESTINATA A FI CEA MAI PROFUNDA DATORIE DIN INTREAGA EXISTANTA,DECIZIE CARE INFLUIENTEAZA VIATA SI BUNASTAREA MULTOR PERSOANE,NU DOAR PROPRIA VIATA.
CE ANUME PRETINDEM SI NE ASTEPTAM DE LA UN MATRIMONIU? INAINTE DE A ACCEPTA SA INTREPRINDA UN MATRIMONIU,ORICE PERSOANA AR TREBUI SA GASEASCA TIMPUL NECESAR PENTRU A LUA IN CALCUL TOATE NEVOILE SI TOATE PRETENTIILE PE CARE LE ARE SI SA SE GANDEASCA SINCER DACA JUMATATEA LUI AR FI IN STARE SA I LE SATISFACA.PENTRU UN BARBAT SOTIA NU INSEAMNA A AVEA O SLUGA BUNA SAU O CONCUBINA( O FEMEIE DE SERVICIU SAU O FEMEIE SEXUALMENTE DISPONIBILA ORI DE CATE ORI EL ARE "CHEF".
PENTRU O FEMEIE IN SCHIMB SOTUL NU TREBUIE SA FIE DOAR O NECESITATE DE A AVEA PE CINEVA CARE SA II CUMPERE CADOURI,HAINE,BIJUTERII SI FLORI.ADEVARATELE NEVOI SUNT CU TOTUL SI CU TOTUL ALTELE.SUNT FIZICE, EMOTIONALE SI SPIRITUALE.
PENTRU A CONSTRUI O CASATORIE REUSITA ESTE NECESAR SA SE IA IN CONSIDERARE MODUL IN CARE ESTE CREAT CELALALT SI EXIGENTELE LUI.CINE ARE INTENTIA DE A SE CASATORI TREBUIE SA FIE ATENT INCA DE LA INCEPUT DACA EXISTA CONPATIBILATATE INTRE PARTENERI.CEEA CE NU INSEAMNA CA ESTE DE AJUNS SA CUNOASCA FAMILIA DIN CARE PROVINE,TREBUIE SA ANLIZEZE SI TEMPERAMENTUL CELUI CARE TREBUIE SA II DEVINA PERECHE PE VIATA.CATEODATA,DATORITA "INDRAGOSTELII" SE CADE INTR-O STARE DE CONFUZIE CE POATE INFLUENTA CREIERUL.FOARTE DES CINE ESTE INDRAGOSTIT ESTE ATAT DE "ORB" CA NU VEDE CEEA CE ESTE " GRESIT" IN CELALALT.SI CHIAR DACA OBSERVA,SE DELUDE CA PUTEREA DRAGOSTEI POATE SUPERA TOATE OBSTACOLELE DE INCOMPATIBILITATE; DACA UN BARBAT SI O FEMEIE AU INTERESE,GUSTURI SI PRIETENII DIFERITE ESTE ABSOLUT SIGUR CA ACEA CASATORIE VA SUFERII CURAND DE UN PUTERNIC STRES.
IN ZIUA DE ASTAZI MULTE CASATORII SE INCHID IN NEFERICIRE SI SE TERMINA PRINTR-UN DIVORT TOCMAI DIN CAUZA ACESTOR DIFERENTE.OAMENII,NORMAL, NU SUNT PERFECTI; AVEM TOTI DEFECTE.
ALLAH NE-A INTERZIS SA NE CASATORIM CU POLITEISTI SI NE-A COMANDAT SA NE CASATORIM CU PERSOANE RELIGIOASE.A APROBAT SI INTERVENTIA PARINTILOR IN ALEGEREA SOTULUI SAU A SOTIEI....


IUBITELOR MAI TRADUC INSHAALLAH SI MAINE...SUBAHANALLAH NU CREDEAM CA AM SA GASESC DIFICULTATI IN TRADUCERE...DAR:smile308: :smile308: NU E USOR...AM IMPRESIA CA MULTE CUVINTE ITALIANE EXISTA SI IN LIMBA ROMANA[/SIZE]:smile33: :smile33: :smile33: :smile01: :smile01: :smile01:

aiscia
05-27-2006, 12:15 AM
OFFFFFFFFFF surioarelor de ce a iesit asa de mare textuuuuuuuuul??????:confused: :confused: :confused:
nu vroiam sa ocup atata spatiu...ADMIN nu te supara pe mine te rog:smile308: :smile308:


Inshaallah maine am sa traduc"cum trebuie sa fie o casatorie buna islamica?"

cartea se numeste" CU SOTUL MEU( SOTIA MEA)"(RUQAYYAH WARIS MAQSOOD) sper ca am tradus pe inelesul tuturor.

amal
05-27-2006, 02:55 AM
aiscia, te-ai "inhamat" la munca grea...succes.
astept cu interes postarile tale:) .

aiscia
05-27-2006, 01:03 PM
aiscia, te-ai "inhamat" la munca grea...succes.
astept cu interes postarile tale:) .
AMAL, ESTI TARE DRAGUTA IUBITA,SI MULTUMESC PENTRU INCURAJARI...AM SA INCERC SA TRADUC CAT MAI MULT POSIBIL,DAR AM LA DISPOZITIE DOAR O ORA SEARA PTR CA NETUL SE INCHIDE LA 10.30:smile308: :smile308: .INSHAALLAH CURAND AM SA PUN SI EU NET ACASA(SI ABIA ASTEPT) SI ATUNCI NU VA MAI SCAPATI DE MINE:D :D ....

gabriela guettat
05-27-2006, 08:36 PM
Bravo surioara:smile06: ,munca frumoasa facusi:D !

aiscia
05-28-2006, 11:17 AM
Islamul invata ca casatoria este "jumatate din religie",din moment ce satisface atatea nevoi fundamentale atat ale persoanei cat si a societatii,aceasta este piatra pe care se construieste existenta unui musulman.

Cum trebuie sa fie o casatorie islamica?


1. O buna casatorie islamiva ar trebui sa fie primitoare,casa acestora trebuie sa fie ospitaliera.Chiar daca sotia nu petrece tot timpul in casa,avand vreo ocupatie externa,casa musulmanilor ar trebui sa fie mereu pregatita sa primeasca musafiri.
E cel mai mizerabil lucru din lume sa intri intr-o casa inchisa,inteunecata,goala unde lipseste prezenta umana.Orice sotie care are si alte activitati in afara casei trebuie sa fie constienta de acest fapt.
Intr-o casatorie islamica,atat sotia cat si sotul au responsabilitati si datorii,si amandoi trebuie sa raspunda in fata lui Allah pentru actiunile lor.Nici unul nu trebuie sa ii impuna celuilalt sau sa il oblige sa faca lucruri care sunt impotriva religiei sau alte lucruri care pot provoca suferinta.
Comportamentul islamic corect ar fi de a cauta mereu cel mai bun mod de a impune celeilalte persoane sa faca ceva.Ceea ce semnifica ca cateodata sotul trebuie sa accepte "BUNUL" sau "RAUL" dintr-o situatie,si ca sotia trebuie sa considere mai important si mai "binecuvantat" sa isi petreaca majoritatea timpului in familie.
Un musulman ar trebui sa se considere norocas in cazul in care sotia lui este fericita sa isi dedice intreaga viata doar lui,nevoilor lui si copiilor(aici se da exemplu femeia musulmana care a studiat o anumita stiinta si ar putea alege si sa isi dezvolte talentele muncind)
Daca sotia isi petrece tot timpul cu gospodaria casei, sotul trebuie sa aprecieze sacrificiul si sa ii ii dedice o parte din timpul sau pentru a o rasplati ptr efortul ei.Nu este islamic ptr un musulman sa subaprecieze sau sa jigneasca dificilul efort pe care il depune sotia considerandu-l simplu un drept masculin:mad: .
In cazul in care sotia este nevoita sa mearga la lucru,atunci trebuie sa gaseasca bineinteles o forma de organizare care nu permite rovinarea casei.O femeie musulmana care lasa casa sa se distruga,pentru a iesi sa "faca bani" ar face o mare greseala si ar pierde respectul si iubirea sotului,ceea ce ar duce la destramarea familiei.
2.O alta caliate indinspensabila intr-o casatorie musulmana este "implicarea"
O data ce doua persoane se implica serios,ar trebui sa mute muntii din loc doar pentru a ramane uniti,pentru a evita sa se intample lucruri care ar distruge casatoria.O regula importanta ar fi de a nu lasa niciodata ,din cauza nervilor, o problema nerezolvata.Persoanele orgolioase de obicei gasesc foarte dificila ajungerea la un tratat de pace.
3.A treia calitate foarte importanta este umorismul,lucru pe care Profetul nostru(saws) l-a inteles foarte bine.Fara acesta nici o casatorie nu ar putea rezista,supravietui.Unul din aspectele placute ale casatoriei este momentul in care ,o data "stins focul",sotii se uita in urma razand de ceea ce alta data parea foarte serios si vital.
4.RABDAREA,TOLERANTA.
Un musulman invata sa fie rabdator in multe situatii.In primele zile de casatorie,tinerele perechi sunt nerabdatoare sa se intoarca la obiceiurile vechi familiare,ceea ce este foarte greu de realizat.Se intampla ca noul sot sa se plange de faptul ca sotia nu gateste ca si mama lui.Dar cum ar putea sotia sa cunoacsa modul in care a gatit mama lui dupa o perioada asa scurta de casatorie.Si chiar s-ar putea ca sotia sa fie mai buna bucatareasa.In alte cazuri femeile se plang ca sotul nu castiga la fel de mult ca si taticul.


surioarelor am sa revin cu traducerea.va pup.sper sa va fie de folos inshaallah:smile01: :smile01:

aiscia
05-28-2006, 01:58 PM
Bravo surioara:smile06: ,munca frumoasa facusi:D !
MII DE PUPICURI PTR TINE.:smile16: :smile16: :smile16:

aiscia
05-28-2006, 09:30 PM
......RAPORTUL DINTRE SOT SI SOTIE....

Un musulman stie ca intre el si sotia lui trebuie sa existe intelegere,fiecare dintre ei are drepturi asupra celuilalt... Allah ta'ala a sublianiat in aceste cuvinte:
... " Ele au drepturi egale cu obligatiile lor,dupa cuviinta.Dar barbatii au o treapta peste ele.Si Allah este Atotputernic, Intelept"...([/COLOR][/COLOR]2;228)
Acest verset a stabilit fiecarui din soti propriile drepturi,dar a recunoscut drepturi speciale pentru barbat,in anumite sectoare.


DREPTURILE COMUNE

-Fidelitatea reciproca

fiecare dintre soti trebuie sa fie fidel celuilalt.Viata conjugala este o societate: fidelitatea si sinceritatea sunt esentiale in viata publica si in cea privata a sotilor.

-Iubirea

fiecare trebuie sa simta pentru celalalt o mare iubire si acest sentiment trebuie sa dureze toata viata.Allah ta'ala spune:
...." si a stabilit intre voi iubire si bunatate"...
Profetul saws a confirmat spunand:
" cine nu are mila pentru soarta celui care urmeaza,nu va avea parte de mila divina"

-Increderea reciproca

fiecare dintre soti trebuie sa inspire incredere celuilalt, fara nici un fel de suspiciuni,in sinceritatea si fidelitatea lui.Coranul spune:
...."dreptcredinciosii sunt frati"(49;10)
Profetul a spus: " Niciunul dintre voi nu este adevarat credincios daca nu doreste fratelui sau ceea ce doreste pentru sine".
Casatoria nu face altceva decat sa consolideze si sa intareasca fraternitatea care are radacini in credinta.Fiecare dintre cei doi soti il considera pe celalalt ca parte din el.Cand exista acest comportament,s-ar putea sa nu ai incredere in tine?omul se tradeaza pe sine?

- Bunele maniere

Cei doi soti trebuie sa gaseasca cele mai bune forme ptr a trai impreuna,cum ar fi expresia fetei senina,limbajul dulce,buna dispozitie si respectul.Profetul nostru saws a spus" recomadati unul celuilalt sa trateze bine femeile".Acestea sunt anumite exemple despre bunele relatii care trebuie sa fie intre soti,raporturi care trebuie sa fie considerate o datorie reciproca din partea ambilor soti.

aiscia
05-28-2006, 10:22 PM
DREPTURILE SOTIEI

1.Musulamnul este obligat sa traiasca in buna pace cu sotia lui,asa cum spune Allah ta'ala :"Tratati-le pe sotiile voastre cu bunatate"

Trebuie sa ii ofere imbracaminte,trebuie sa o hraneasca asa cum face pentri el.Daca ea se arata indisciplinata,sotul o educa folosind mijloace pe care Allah le-a permis,adica ii vorbeste fara sa o insulte si fara sa fie brutal si se separa de ea in pat.Daca in continuare aceasta femeie nu asculta si nu accepta sa mearga pe calea cea drepta atunci sotul o poate pedepsi fara brutalitate.

..."Barbatii sunt proteguitori ai muierilor,datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit Allah si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor.Iar cele evlavioase(dintre femei) sunt ascultatoare si pazitoare( ale celor care trebuiesc pazite) in absenta (sitilor lor),pe care si Allh le pazeste.Pe acelea de a caror neascultare va temeti,povatuiti-le,parasiti-le in paturi si loviti-le!Dar daca ele (revin si ) asculta de voi , atunci nu mai cautati pricina impotriva lor.Allah este Cel mai Inalt si Maret"...(4;34)
un barbat l-a intrebat pe profet saws:
-" ce drepturi au sotiile asupra barbatului?
-Dreptul de a fi hranite asa cum se hranesc ei,de a fi imbracate asa cum se imbraca ei,sa se evite fata in caz de pedeapsa,de a nu fi umiliate..."(abu dawud),,,,si mai spuse profetul saws" drepturile sotiilor asupra voastra sunt de fi tratate cu bunatate,de afi hranite si imbracate."
credinciosul nu trebuie niciodata sa o urasca pe sotia lui: daca vede in ea un defect,gaseste si o calitate care sa ii placa
2.Daca aceasta il ignora si nu il asculta pe sotul ei,atunci el trebuie sa o educe din punct de vedere religios,sau sa ii permita sa asiste la lectii( tinute in moschee).Nevoia de a intari credinta si de purifica anima nu este mai putin importanta decat hrana.
" O ,voi cei care credeti! Paziti-va pe voi insiva si familiile voastre de un foc ale carui vreascuri sunt oamenii si pietrele...."(66;6)
Sotia este un membru din familie,se tine departe de focul infernului prin credinta,si prin faptele bune care se pot infaptui doar cunascandu-le.Profetul saws a spus:" Va sfatuiesc sa tratati bine pe femei,pentru ca ele va sunt incredintate" (Bukhari e Muslim)
Aceasta racomandare implica datoria de a o invata pe sotie ceea ce intareste credinta si asigura o buna educatie,educatie care sa ii ofere o buna pozitie sociala.
3.Sotul trebuie sa ii ceara sotiei sa urmeze invatamintele islamului si stilul lai de viata,impunandu-i acest lucru cu fermitate; nu trebuie sa ii permita sa se arate descoperita,sa isi arate frumusetea sau sa intalneasca barbati cu care ar putea sa se casatoreasca.Trebuie sa ii asigure castitate si totala protectie,tinand-o departe de orice fel de coruptie morala sau religioasa,sa nu ii permita neascultarea de Allah sau sa fie libertina.Spuse Profetul:" barbatul este raspunzator pentru familòia lui.Va trebui sa dea socoteala pentru responsabilitatea lui"4.Daca barbatul are mai mult decat o sotie este obligat sa fie egal cu ele,in hranire,locuinta,raporturi sexuale si in imbracaminte.Trebuie sa fia in totala egalitate fata de ele,pentru ca Allah a condamnat orice tip de injustitie....."daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele atunci luati una singura care se afla in stapanirea mainilor voastre drepte...."(4,3)
Profetul saws face aceasta recomandare in favoarea femeilor..
" Cel mai bun dintre voi este acela care se comporta cel ami bine cu sotia lui.Eu sunt mai bun decat voi in confront cu familia mea"(Tabari)
5.Nu trebuie sa dezvaluie niciodata secretele sotiei sale,nici sa dezvaluie defectele sale.El este barbatul de incredere si are datoria sa o protejeze si sa o apere.Profetul saws a spus:
"Barbatul care va fi in dificultate in ziua judecatii este acela care,dupa ce s-a daruit sotiei sale si aceasta lui,a tradat secretul conjugal"(Muslim)

Subhanallah,dragi surioare ,din aceste cuvinte ne dam seama cat suntem de protejate si aparate de sotii nostri,si cat suntem de norocoase pentru ca Allah ne-a ales si ne-a calauzit sa iubim aceasta minunata religie care apara interesele femeii.

aiscia
05-28-2006, 10:54 PM
DREPTURILE SOTULUI

1.Sotia trebuie sa fie supusa sotului in tot ceea ce nu ii displace lui Allah.
..."Dar daca ele revin si asculta de voi ,atunci nu mai cautati pricina impotriva lor..."(4;34)
Profetul saws a spus:" Cand sotia nu raspunde la dorinta sexuala a sotului si elo petrece noaptea nemultumit de ea,ingerii nu se opresc de a o blestema pana dimineata"(Bukhari e Muslim)
"Daca mi-ar fi fost permis sa ordin cuiva sa se prosterneze in fata altcuiva,as fi ordinat femeii sa se prosterneze in fata sotului"
2.Femeia trebuie sa aiba grija sa nu tradeze niciodata increderea conjugala,trebuie sa aiba grija de copii,de bunuri si de "cuibul" domestic. Allah ta'ala spune:
"...Iar cele evlavioase dintre femei sunt ascultatoare si pazitoare ale celor care trebuiesc pazite in absenta sotilor lor"...(4;34)
A spus mesagerul lui Allah saws: "Sotia este responsabila de "cuibul" sotului si al copiilor"(bukhari si Muslim)
3. Femeia trebuie sa administreze casa conjugala,si nu poate sa o abandoneze fara permisiunea sotului.Daca iese,este obligata sa-si aplace privirea,nu trebuie sa vorbeasca vulgar si indecent.Trebuie sa trateze cu respect rudele apropiate ale sotului,iar daca nu respecta pe acestea e casi cum isi jigneste sotul.
Coranul precizeaza astfel bunul comportament al femeii:
"Sedeti in casele voastre si nu va aratati nurii asa cum se aratau in vremea ignorantei de mai inainte!"(33;33)
"Nu va aratati binevoitoare fata de barbati,cu vorba, pentru ca acela care are o boala in inima sa nu pofteasca la voi..."(33;32)
"Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa isi pazeasca rusinea lor,sa nu-si arate gatelile lor,afara de ceea ce este pe dinafara si sa isi coboare valurile peste piepturile lor!"(24;31)
Profetul a spus: " cea mai buna sotie este aceea care iti place doar uitandu-te la ea,care este supusa la ordinele tale si care la absenta ta apara onarea si bunurile tale."(Tabarani)
"nu interziceti sotiilor voastre de a merge la moschee,cand una dintre ele va cere permisiunea pentru a merge,autorizati-o"Muslim si Ahmed)
"Permiteti la femei sa mearga la moschee chiar si noaptea"(Muslim si AHMED)


SURIOARELOR,CUM NU AM IN FATA HADITHURI IN LIMBA ROMANA,SPER CA NU AM SCHIMBAT SENSUL ACESTORA PRIN TRADUCERE.CINE ARE HADITHURILE SA LE PUNA ASA CUM SUNT ELE CORECT TRADUSE,INSHAALLAH:smile01: :smile01: :smile01:

PE CURAND:smile16: :smile16: :smile16:

gabriela guettat
05-31-2006, 12:18 PM
Dragele mele,acum dupa ce sora noastra sa obosit si a muncit mult,eu o platesc muaaaaaaaaaaaaaa:o :o :o :o :o ;
teoria fiind facuta sa trecem la practica;
eu va doresc din suflet sa fie asa frumos ca la carte!!!
Dar, daca nu se intampla asa, ce se intampla???
As vrea sa imi spuneti,ce probleme intalniti,sa sugerati ce ati vrea sa discutam ,ce subiecte va intereseaza,ca sa facem in asa fel ca viata noastra sa fie "ca la carte"!!
Surioare dragi astept sa imi spunti in ce subiecte vreti sa ne lansam!
Pana atunci va urez sa aveti lumina in viata si intelegere:smile01:

Anna
06-02-2006, 10:55 PM
mashAllah habibti aiscia ce imi plac postarile tale...am bagat la cutiuta:D
Allah sa te rasplateasca habibti pentru traducerile tale si pentru efort si pentru binele ce il faci

aiscia
06-05-2006, 12:30 PM
mashAllah habibti aiscia ce imi plac postarile tale...am bagat la cutiuta:D
Allah sa te rasplateasca habibti pentru traducerile tale si pentru efort si pentru binele ce il faci

Allah sa ne rasplateasca pe noi toate si sa ne lase sa intram si sa traim in paradis.amin