PDA

View Full Version : Cine vrea sa comenteze ?!



suleiman
11-09-2010, 10:21 PM
Am observat ce tare va plac comentarile si certurile, na... v-am deschis un forum special unde sa va certati :) ...

Ideea este in felul urmator .
Un membru scrie un subiect si posteaza in el tot ce ii trebuie , cand e gata subiectul ma anunta pe mine sau pe moderatori si ii inchidem subiectul ... apoi in acest forum se comenteaza subiectul respectiv ... asa nu mai devin subiectele varza :) ...

Conditia este una si simpla: Cel care vrea sa comenteze un subiect scris de un alt membru sau scris de el, deschide un subiect in acest forum ii da titlul de [comentariu]TITLUL ORIGINAL AL SUBIECTULUI .

----------------------------------

yvette
11-10-2010, 01:32 AM
Cred că va trece ceva timp până când cineva va începe o "ceartă". Acum toate / toţi se vor da "loviţi în aripă"; că, adică, vezi dragă Doamne, sunt buni musulmani şi au "ciocu" mic, sunt plini de evlavie şi de înţelepciune, şi NU (sic!) le place polemica!! Deocamadată eu sunt cuminte, dar dacă îmi cade ceva în "gheară" promit să "sfâşii prada"!

maryam
11-10-2010, 01:50 AM
Cred că va trece ceva timp până când cineva va începe o "ceartă". Acum toate / toţi se vor da "loviţi în aripă"; că, adică, vezi dragă Doamne, sunt buni musulmani şi au "ciocu" mic, sunt plini de evlavie şi de înţelepciune, şi NU (sic!) le place polemica!! Deocamadată eu sunt cuminte, dar dacă îmi cade ceva în "gheară" promit să "sfâşii prada"!

Amuzanta postare, daca esti in stand-by, poti sa rasfoiesti prin forum, sigur ai literatura berechet.
Nu cred ca e obiectiv 100% comentariu, pt ca nu cred ca cineva intentioneaza sa-si -----streze si sa-si impuna calitatile aici, fiind o lume virtuala, de intersectie, este normal ca fiecare sa il analizeze pe celalalt.
Ceea ce este insa foarte anormal, este sa-i cadorisesti pe oameni cu propriile pareri la adresa lor; am impresia ca ar trebui combatute ideile si nu stilul de viata, persoanele si "personalitatile" care stau in...gusha, ca sa fiu in tot cu postarea ta (la partea de zoo:p)

maryam
11-10-2010, 01:55 AM
:salam: suleiman, mersi ptr acest coltisor de talk show, aveam eu impresia ca romanii s-au nascut poeti, fotbalisti si...participanti la showuri:scenic:, vad ca nu m-am inselat.
Sa inteleg ca o sa transferi aici si balacarerile inerente lasand subiectele curate?

abbu
11-21-2010, 05:16 PM
D-le Suleiman,ati mentionat ca subtitlu la acest forum:
"Forum pentru comentarii...'
cred ca trebuie adaugat "care degenereaza in cearta"

Alexyna
11-24-2010, 04:24 PM
Cred ca ar fi interesant sa se transfere aici " balacarelile " la anumite subiecte asa cum le-a numit doamna maryam si sa ramana subiectele curate . Sustin ideea

Aliye Alexia
02-14-2011, 11:28 AM
Cred că va trece ceva timp până când cineva va începe o "ceartă". Acum toate / toţi se vor da "loviţi în aripă"; că, adică, vezi dragă Doamne, sunt buni musulmani şi au "ciocu" mic, sunt plini de evlavie şi de înţelepciune, şi NU (sic!) le place polemica!! Deocamadată eu sunt cuminte, dar dacă îmi cade ceva în "gheară" promit să "sfâşii prada"!

Ce pacat ca noi musulmanii ne "mancam" intre noi, de ce sa ne luam unul de altul, fara sa tinem cont ca suntem surori si frati Dintru religie? Nu au facut destul rau abbu si maricica, crestine sau nu, oricum nu musulmane, luandu-se de noi si "balacarindu-ne" cum le venea la gura? De ce sora yvette sa te iei de alti membrii, unii poate noi veniti, poate nestiutori si sa-i "sfasii", facandu-i sa renunte la a mai posta si a se retrage cu un gust amar de pe site? Aici trebuie sa ne unim toti fortele sa construim Rasaritul in buna pace si fara critici severe si cu "gherute" pe noii veniti sau pe altii. Hai sa ne indemnam la liniste si pace! Ameen.

Olgun
07-16-2011, 04:01 PM
Cred că va trece ceva timp până când cineva va începe o "ceartă". Acum toate / toţi se vor da "loviţi în aripă"; că, adică, vezi dragă Doamne, sunt buni musulmani şi au "ciocu" mic, sunt plini de evlavie şi de înţelepciune, şi NU (sic!) le place polemica!! Deocamadată eu sunt cuminte, dar dacă îmi cade ceva în "gheară" promit să "sfâşii prada"!

Esti cuminte ?adica o fata sau femeie cuminte ?

Mai bine ca mine nu le cunoaste nimeni pe cele care spun :'' Noi suntem cumintele '' sau care spun :'' Noi suntem seriosi''

Sunt sigur ca daca ati pica ceva :''nu-l ierti ''

Yumna
07-16-2011, 10:24 PM
Olgunica mama,tot cauti galceava dar nu prea ai cu cine.Muta-te pe alt forum poate te dsitrezi in alta parte.

Olgun
07-18-2011, 03:55 PM
Olgunica mama,tot cauti galceava dar nu prea ai cu cine.Muta-te pe alt forum poate te dsitrezi in alta parte.

Daca m-ai vedea ti-ai dori sa fiu mereu in preajma ta ,m-ai dori cu toata fiinta ta ,eu as fi Zeul tau iar tu ai fi supusa mie .

''Eu stiu ca ai sa ma inseli chiar maine ,dar fiindca azi mi te dai toata ,am sa te iert!''

munir
07-18-2011, 08:01 PM
Daca m-ai vedea ti-ai dori sa fiu mereu in preajma ta ,m-ai dori cu toata fiinta ta ,eu as fi Zeul tau iar tu ai fi supusa mie .

''Eu stiu ca ai sa ma inseli chiar maine ,dar fiindca azi mi te dai toata ,am sa te iert!''


Hahahhaah Superba dovada de narcisism .Sa nu te uiti in oglinda ca ai sa vrei sa te pupi singur .Cu asta chiar m-ai distrat .Scoala-te fraticule din somn sa nu te lovesti cu capul de tablia patului in timp ce te zbuciumi singur si nelinistit.
Ca sa fiu in ton cu tine eu iti transmit ,,Cind ai sa ma vezi o sa iti doresti sa nu ma fi vazut nici o data iar timpul petrecut in preajma mea va fi cosmarul tau cel mai negru.Eu voi fi cel ce iti va spune ultimile cuvinte pe care le vei auzii in acesta viata "
Si in loc de epitaf
am sa inchei cu finalul poeziei lui Minulescu:

,,Să-ncepem slujba-n miez de noapte
Şi mâine s-o sfârşim în zori!"

Olgun
07-18-2011, 11:13 PM
Hahahhaah Superba dovada de narcisism .Sa nu te uiti in oglinda ca ai sa vrei sa te pupi singur .Cu asta chiar m-ai distrat .Scoala-te fraticule din somn sa nu te lovesti cu capul de tablia patului in timp ce te zbuciumi singur si nelinistit.
Ca sa fiu in ton cu tine eu iti transmit ,,Cind ai sa ma vezi o sa iti doresti sa nu ma fi vazut nici o data iar timpul petrecut in preajma mea va fi cosmarul tau cel mai negru.Eu voi fi cel ce iti va spune ultimile cuvinte pe care le vei auzii in acesta viata "
Si in loc de epitaf
am sa inchei cu finalul poeziei lui Minulescu:

,,Să-ncepem slujba-n miez de noapte
Şi mâine s-o sfârşim în zori!"

Esti gelos ?:) Si tu daca m-ai vedea , ti-ai dori sa fi o ''ea ''...Ce ai tu cu mine munir (''cel drept si credincios'')? care iubeste pe toata lumea si care nu are pic de ura in el ..nu ai si semnul profetiei pe tine ?

munir
07-19-2011, 02:40 PM
Nu am nimic cu tine doar ca, nu ma las prostit de vorbe. Am cam descoperit cine esti inca de la primele postari si de aceea reactionez ca atare .Acum ai inceput sa iti dai arama pe fata .Te-au tradat copy -paste-urile acelea lungi si fara legatura cu subiectul si reactia total antiaraba si utopic pro crestina.Toate postarile tale sunt doar niste vrajeli de doi lei ca sa te poti infiltra mai bine aici pe forum.Pe cine ai crezut tu sa pacalesti cu teoriile si aburelile privind relatiile pe care musulmanii trebui sa le cultive cu crestinii ? Eu nu am nimic cu tine dar nu imi plac fariseii si cei care se cred smecheri .Du-te mai aplaudac a lui abbu si scrie acolo pe forumurile voastre crestine sau pe blogurile ale unde ne injurati la greu si lasa-ne pe noi sa ne vedem de ale noastre .Nu te mai da musulman ca te tradeaza continutul postarilor sau mai bine zis lipsa continutului din postarile tale.

Ce sa-ti spun ai iesit la agatat fete pe forumul islamic.Parca in alta parte ne aratai cu degetul pe arabii care uita ca sunt musulmani si fac exact ce faci tu acum.Nu mai esti acum aparatorul curateniei in religia islamica?
Un tist- bisti ca tine ma trage pe mine de atentie si ma face ipocrit cind de fapt el este cel care pozeaza in altceva decit in ceea ce este adica un prefacut si un fatarnic ?!?

Si tu daca m-ai vedea ....,
Sa nu iti doresti nici o data asta.Ai regreta toata viata ta .

...care iubeste pe toata lumea si care nu are pic de ura in el....
Nu am declarat nicaieri asa ceva
Eu nu iubesc decit pe -Unicul Allah subhana wa ta`ala . Atit .E clar pentru tine acum ???????

Olgun
07-19-2011, 10:30 PM
Iar ai descoperit ceva ?:))) mai munir mai descoperisei ca ''toti crestinii si iudeii sunt necredinciosi '' iar descoperirea ta era numai in capul tau departe de realitate .

Oricine asi poate da seama ca eu dau prea putin copy past , dovada au fost unele versete din sura Ihlas care le-am spus din memorie atat cat retinusem fara sa apelez la copy paste ca sa dau toata sura exact asa cum este ..intentia era sa arat ideea din acea sura ihlas .

Esti ipocrit daca spui '' Am descoperit cine esti''..,numa cunosti munir ,nu sti cine sunt ..dar sti cum ma cheama pe numele mic ,asta nu inseamna ca m-ai descoperit .

Daca numesti postarilemele vrajeli inseamna ca si versetele din Coran expuse de mine sunt vrajeli , dar si unele hadisuri .

Iar privind relatiile cu crestinii ..invata ..nu stiai ca ei i-au oferit protectie profetului in perioada migratiei ? nu stiai ca profetul avea relatii cu ei si pe unii dintre ei (credinciosi ) ai proteja si le-a oferit protectie si alasat-o ca indemnare celorlalti care au trait pe vremea lui dar si celor care urmau sa vina dupa el ?

Daca tu spui ca sunt la agata fete peforum :))) , tu nu sti sau cei ca tine nu stiu sa aibe spirit de gluma ..profetul a avut-o .A fost om ,fi si tu om munir .

Ce as regreta toata viata munir ?:))) ma ameninti acum impocritule fara ca sa sti cine sunt si ce hram port .

Si dovada ipocriziei tale ti-o -----strez acum ..spui ca m-ai descoperit ?:)))

Numele meu este olgun ,sunt turc de origine , am 30 de ani ,religia mea este Islam si sunt musulman (Allhamdulillah) , sunt din Constanta , aici m-am nascut eu ,parintii mei ,bunici mei si strabunicii mei ..suntem aici de generatii intregi si traim in armonie cu crestinii ,iar eu sunt in masura sa spun din cat ai cunosc pe crestini dar si din relatarile profetului , si versetele Coranice , ca nu toti crestinii sunt necredinciosi ..iar cu iudeii am lucrat si lucrez , i-am cunoscut pe unii si Coranul cat si sunna profetului au dreptate ''nu toti sunt la fel '' , nu toti sunt asa cum afirmai tu .

Vezi ca nu te-am facut degeaba ipocrit ? Tu cine esti munir ?

Si inca o dovada a ipocriziei tale :

Am spus :''Si tu daca m-ai vedea ....'' (in spirit de gluma binenteles , ca am si ras )

Iar tu ai raspuns
,
Sa nu iti doresti nici o data asta.Ai regreta toata viata ta .

Nu stiu exact la ce te-ai referit ..dar daca a fost gen amenintare :)))) nu pot decat sa rad ...Sunt foarte puternic munir ,Allah m-a facut asa ,si ai sunt recunoscator ..ma tin toate foarte bine , este un dar de la Allah .

Ai vrea sa ma cunosti si ai vrea sa dai mana cu unul ca mine ,sa fi sigur de asta , si ti-ai dori un prieten ca mine ..dar eu urasc ipocrizia . Si urasc pe unii dintre arabii ipocriti , turcii ipocriti ,tatarii ipocritii , romanii ipocriti , israelitii ipocriti ..de oricare religie ar fi ei ,si de orice natie .

Sper ca m-am facut inteles .



Mie mi-a placut acest forum de asta ma aflu aici ..se preda bina in mare parte ..afirmatia ta m-a deranjat pentru ca te-ai grabit sa afirmi ceva ce nu este asa cum aimentionat refritor la crestini ori iudei .

Noi avem prieteni crestini si iudei din indurarea lui Allah si din voia lui , nu suntem tradatori sa-i denigram pe unii dintre ei pe la spatelel or ,nu am fost invatati asa ,nu suntem fatarnici si nici ipocriti (noi musulmanii ) , ca sa le aratam prietenie pe fata ,si totodata sa le tinem dusmanie , si nu ar trebuii sa fim nici unul din noi asa , dar nici noi nu suntem la fel cu totii ,printre noi sunt oameni si oameni .


Ai mai spus :''Eu nu iubesc decit pe -Unicul Allah subhana wa ta`ala . Atit .E clar pentru tine acum ???????''

Nu prea mie clar ,iar te-ai grabit ..familia ta cat si prietenii nu ai iubesti ? ..pe cea care ti-a dat viata si care te-a purtat noua luni nu o iubesti ?

Vezi cumte grabesti si ati grabesti limba ca sa vorbesti munir ?

Eu stiu ca iubirea fata de Allah este diferita si aparte fata de iubirea pentru ceilalti ,nu trebuie s-o spui tu sau altcineva ..eu am vrut sa-ti -----strez ca te grabesti si graba strica treaba ..

yvette
07-20-2011, 04:25 AM
Olgun, dacă declari sus şi tare că eşti musulman...deşi numai Alllah subhanahu wa ta'ala poate ştii adevărul...

iţi reamintesc, în caz că ştiai şi ai omis, iar dacă nu ştiai, îţi spun ceea ce ne-au transmis învăţaţii de la Oamenii Sunnei:

1. Atunci când un musulman scrie despre Alllah subhanahu, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "subhanahu wa ta'ala",
2. Atunci când un musulman scrie despre Profetul Muhammad, sala allahu alaihi wa salam, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "sala allahu alaihi wa salam"
3. Nu foloseşte expresii din Sfântul Quran după BUNUL LUI PLAC, ci după explcaţiile sensurilor date de Salafi, aceste explicaţii numindu-se TAFSIR,
4. Nu glumeşte NICIODATĂ pe seama religiei,
5. Şi NU FACE UN ISLAM DUPĂ INTERESELE PERSONALE SAU IN FUNCTIE DE SOCIETATEA IN CARE TRAIESTE.

Consideră acestea nişte sfaturi, de care vei ţine cont, cu siguranţă, dacă eşti cu adevărat musulman, însă dacă eşti din cei care cred că pot inventa un Islam care să le placă lor, atunci vei ignora cele ce am scris mai sus.

Alllah subhanahu wa ta'ala să îţi răsplătească după intenţiile tale!

Olgun
07-20-2011, 05:53 PM
Olgun, dacă declari sus şi tare că eşti musulman...deşi numai Alllah subhanahu wa ta'ala poate ştii adevărul...

iţi reamintesc, în caz că ştiai şi ai omis, iar dacă nu ştiai, îţi spun ceea ce ne-au transmis învăţaţii de la Oamenii Sunnei:

1. Atunci când un musulman scrie despre Alllah subhanahu, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "subhanahu wa ta'ala",
2. Atunci când un musulman scrie despre Profetul Muhammad, sala allahu alaihi wa salam, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "sala allahu alaihi wa salam"
3. Nu foloseşte expresii din Sfântul Quran după BUNUL LUI PLAC, ci după explcaţiile sensurilor date de Salafi, aceste explicaţii numindu-se TAFSIR,
4. Nu glumeşte NICIODATĂ pe seama religiei,
5. Şi NU FACE UN ISLAM DUPĂ INTERESELE PERSONALE SAU IN FUNCTIE DE SOCIETATEA IN CARE TRAIESTE.

Consideră acestea nişte sfaturi, de care vei ţine cont, cu siguranţă, dacă eşti cu adevărat musulman, însă dacă eşti din cei care cred că pot inventa un Islam care să le placă lor, atunci vei ignora cele ce am scris mai sus.

Alllah subhanahu wa ta'ala să îţi răsplătească după intenţiile tale!

6 Allah ne va plati sau rasplaiti dupa fapte ...degeaba aveti intentii bune ca nu le faceti ,ori poti sa ai o intentie buna dar sa faci o fapta rea crezand ca faci o fapta buna . Allah stie mai bine de intentiile fiecaruia si faptele fiecaruia .

''Un singur cuvant la distrus pe un om devotat credintei , a spus despre altcineva :'' El este necredincios si nu va intra in rai '' ,pentru asta Allah l-a trimis pana in adancurile iadului pentru un singur cuvant ,pentru ca si-a atribuit cee ace nu avea dreptul ..numai Allah stie mai bine cine se duce in iad si cine nu ....care sunt necredinciosi si care nu .

Voi arabii musulmani trimiteti pe toata lumea in iad in afara de voi insiva ,si spuneti ca datorita necredintei se vor duce in iad (iudeii crestinii si toti cei care nu va urmeaza )

...Pai daca aveti dreptate doriti-va moartea ! dar nu veti dori asta , ba din contra fiecare din voi ar vrea sa traiasca cate o mie de ani chiar si mai mult .

Dovediti lumii ca sunteti drepti , si ve-ti fi urmati de toti ,chiar si djinii vor asculta la voi daca sunteti drepti ,dar atat timp cat nu sunteti drepti nici macar intre vo(cu voi insiva)i , nu aveti nici un temei .

Dau eu un sfat arabilor musulani :

NU VA MAI MACELARITI INTRE VOI CA ESTE HARAM ,ALLAH A INTERZIS CRIMA
NU VA LUPTATI INTRE VOI SAU IMPOTRIVA MUSULMANILOR
NU SPUNETI DESPRE NIMENI CA VA INTRA IN IAD CACI NUMAI ALLAH STIE ASTA

URMATI VOI CEEA CE CREDETI CA ESTE ADEVAR SI NU SILITI LUMEA SA VA URMEZE ATATA TIMP CAT VOI NU AVETI UN TEMEI ,SI VA MACELARITI INTRE VOI

Olgun
07-20-2011, 05:54 PM
Olgun, dacă declari sus şi tare că eşti musulman...deşi numai Alllah subhanahu wa ta'ala poate ştii adevărul...

iţi reamintesc, în caz că ştiai şi ai omis, iar dacă nu ştiai, îţi spun ceea ce ne-au transmis învăţaţii de la Oamenii Sunnei:

1. Atunci când un musulman scrie despre Alllah subhanahu, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "subhanahu wa ta'ala",
2. Atunci când un musulman scrie despre Profetul Muhammad, sala allahu alaihi wa salam, va scrie INTOTDEAUNA, în arabă sau transliterat, expresia "sala allahu alaihi wa salam"
3. Nu foloseşte expresii din Sfântul Quran după BUNUL LUI PLAC, ci după explcaţiile sensurilor date de Salafi, aceste explicaţii numindu-se TAFSIR,
4. Nu glumeşte NICIODATĂ pe seama religiei,
5. Şi NU FACE UN ISLAM DUPĂ INTERESELE PERSONALE SAU IN FUNCTIE DE SOCIETATEA IN CARE TRAIESTE.

Consideră acestea nişte sfaturi, de care vei ţine cont, cu siguranţă, dacă eşti cu adevărat musulman, însă dacă eşti din cei care cred că pot inventa un Islam care să le placă lor, atunci vei ignora cele ce am scris mai sus.

Alllah subhanahu wa ta'ala să îţi răsplătească după intenţiile tale!

1.Nu stiu sa scriu in araba ,numai suntem musulmani ? Sa inteleg ca numai arabii pot fi musulmani ?:))))
2 Nu stiu araba ..iar ceea ce spui tu poate fi fatarnicie daca o spui doar cu degetele ...spune-o tu cu degetele pe tastatura , si eu o spun cu voce tare .
3 La care expresii din Quran te referi ca le-as fi folosit si dovedeste-mi ca modul in care le-am folosit este gresit .
5 Cine a glumit pe seama religiei ?
6 Arabii au facut asta , eu nu o sa fac la fel , dar nici nu fac ca ei , de ce? cred ca deja stiti de ce si cum mai bine ca mine ...lor li se datoreaza schisma si sectele din Islam , lor li se datoreaza inovatiile care au intrat in Islam si tot lor li se datoreaza crimele..ei sunt fatarnici (binenteles ca nu toti), ei au facut un Islam dupa interesul lor de a conduce , au dezbinat si au condus . Eu nu as avea nimic de castigat si de ar fi sa mi se ofere intreg pamantul , tot nu as fi dintre ipocriti .

Fiti voi cum doriti ,inovati in religie ,numiti-i pe toti oamenii necredinciosi in afara de voi , siliti-i pe oameni la credinta , dati invataturi pe care voi sa nu le practicati si sanu le faceti , fiti voi ipocriti .

Spune-mi !
Cine a luptat impotriva profetului in timpul vietii lui ?

Mai spunemi !

Cine sunt aceia care au luptat impotriva familiei profetului dupa moartea sa , si l-au asasinat ginerele si nepotulprofetului ?

Turcii au facut-o ? Tatarii ? Romanii ? Iudeii?

Ia sa vedem dacaa raspunzi .

munir
07-20-2011, 06:34 PM
Pai de ce nu spusesi frate ca esti ...turc?! Asta explica multe acum.Acum iti inteleg cerbicia si dorinta ta de a fi mai...cu mot ca toti si acea indaratcinie de a mai asculta si pe altii uitind ca poate au si ei dreptate .Eu oricum nu iti voi mai citii postarile .Nu din rea vointa fac asta ci dintr-o totala lipsa de interes.,Dar atita timp cit vei stii sa te porti si nu vei mai incerca sa dai lectii altora limitindu-te la a scrie despre ceeea ce stii si nu parascovenii sau cele ce va baga voua in cap altii referitor la arbi (sti tu despre cine este vorba) esti binevenit .Si apopo de ipocrizie .Las-o moarta ca ai inceputi sa te repeti la nesfirsit .Devii plictisitor.Scrie-ti parerile sustine-ti teoriile dar nu ne si obliga sa le acceptam ca litera de lege.
Dar nu uita ..nimeni nu este detinatorul Adevarului Absolut . Nici macar tu .Doar Bunul Allah subhana wa ta`ala . .
Cit despre chestia cu ...,,sunt frumos si sunt voinic" ..las-o pentru fetele de la Constanta.

yvette
07-20-2011, 07:46 PM
1.Nu stiu sa scriu in araba ,numai suntem musulmani ?
Poate nu ştii să citeşti ori ai omis, din bună voinţă, cuvintele mele: "SAU TRANSLITERAT"


Sa inteleg ca numai arabii pot fi musulmani ?:))))

Ce intrebare fără sens! Am spus eu că numai arabii sunt musulmani??!!


2 Nu stiu araba ..iar ceea ce spui tu (nu spun eu, ci aceasta este eticheta de la Companionii Profetului sala allahu alaihi wa salam!) poate fi fatarnicie daca o spui doar cu degetele(cum ai dedus tu asta?) ...spune-o tu cu degetele pe tastatura , si eu o spun cu voce tare .


3 La care expresii din Quran te referi ca le-as fi folosit si dovedeste-mi ca modul in care le-am folosit este gresit .

Ti am răspus indirect, printr-un topic, pe care, cu siguranţă, l-ai ignorat pentru că nu corespundea concepţiilor tale şi nici la ceea ce vrei tu să scoţi în evidenţă, în mod eronat.


5 Cine a glumit pe seama religiei ?

Tu împreună cu user thalesa. Reciteşte-ţi postările!


6 Arabii au facut asta , eu nu o sa fac la fel , dar nici nu fac ca ei , de ce? cred ca deja stiti de ce si cum mai bine ca mine ...lor li se datoreaza schisma si sectele din Islam , lor li se datoreaza inovatiile care au intrat in Islam si tot lor li se datoreaza crimele..ei sunt fatarnici (binenteles ca nu toti), ei au facut un Islam dupa interesul lor de a conduce , au dezbinat si au condus . Eu nu as avea nimic de castigat si de ar fi sa mi se ofere intreg pamantul , tot nu as fi dintre ipocriti .

......

Spune-mi !
Cine a luptat impotriva profetului in timpul vietii lui ?

Mai spunemi !

Cine sunt aceia care au luptat impotriva familiei profetului dupa moartea sa , si l-au asasinat ginerele si nepotulprofetului ?

Turcii au facut-o ? Tatarii ? Romanii ? Iudeii?

Ia sa vedem dacaa raspunzi .


Asta e cea mai puerilă provocare pe care am întâlnit-o!

Te asemeni teribil de bine cu creştinii care le strigă iudeilor: "VOI L-ATI RASTIGNIT PE CHRISTOS!", dar ....ei îl "răstignesc" în fiecare zi prin faptele lor!

Iar aceasta este o frază din care nu reiese decât un singur lucru: IPOCRIZIA TA!


Fiti voi cum doriti ,inovati in religie ,numiti-i pe toti oamenii necredinciosi in afara de voi , siliti-i pe oameni la credinta , dati invataturi pe care voi sa nu le practicati si sanu le faceti , fiti voi ipocriti

Cum ai ajuns tu la concluzia asta? Eşti tu alături de fiecare dintre noi, în lumea reală, să vezi şi să te asiguri că: aducem inovaţii în religie, că îi numim pe alţii necredincioşi în afară de noi, că dăm învăţături pe care nu le aplicăm?

Te crezi singurul musulman adevărat şi atât de perfect încât ai venit pe acest forum să ne spui cât suntem de ipocriţi suntem?
Ne acuzi pe noi că judecăm în locul lui Alllah subhana wa ta'ala, când tu eşti cel care ne judeci pe noi fără dovezi, fără să ne cunoşti, fără să ştii vieţile noastre!?



PS

Turcii, dintre toate neamurile şi popoarele musulmane, au fost cei mai înverşunaţi aducători de inovaţii în Islam, şi dacă ai să citeşti despre sectele de care spui, ai să afli, că multe dintre curentele filosofice generatoare de bidaa (inovaţii) vin de la popoarele de origine turcică. Asta ca un indiciu, poate, insha Alllah , îţi stârnesc dorinţa de cunoaştere şi căutarea de adevăr.

Aşa că.....poate, mai laşi mândria aia proletară de a striga că eşti turc, de parcă a fi "turc" e vreun titlu de glorie!

Olgun
07-21-2011, 02:39 AM
Mai ipocriti decat arabii dintre musulmani nu ai sa intalnesti .

Ai evitat sa raspunzi :
Spune-mi !
Cine a luptat impotriva profetului in timpul vietii lui ?

Mai spunemi !

Cine sunt aceia care au luptat impotriva familiei profetului dupa moartea sa , si l-au asasinat ginerele si nepotu lprofetului ?

Spune :''IPOCRITII ''

Cine sunt acesti ipocriti ?
Spune :''Arabii''


Cine sa blesteama intre ei si se ucid intre ei ?

Spune :''Arabii ipocriti care spun ca sunt musulmani .

Din acest popor va veni Diavolul , asa a spus profetul ..dintre ipocriti se
va naste Dracu .

Fi ipocrita si spune ca nu este adevarat tot ce am afirmat si ca arabii sunt cei mai buni musulmani si nu au facut si nu fac una din cate am zis .

Hai spune-o !

Olgun
07-21-2011, 02:47 AM
Pai de ce nu spusesi frate ca esti ...turc?! Asta explica multe acum.Acum iti inteleg cerbicia si dorinta ta de a fi mai...cu mot ca toti si acea indaratcinie de a mai asculta si pe altii uitind ca poate au si ei dreptate .Eu oricum nu iti voi mai citii postarile .Nu din rea vointa fac asta ci dintr-o totala lipsa de interes.,Dar atita timp cit vei stii sa te porti si nu vei mai incerca sa dai lectii altora limitindu-te la a scrie despre ceeea ce stii si nu parascovenii sau cele ce va baga voua in cap altii referitor la arbi (sti tu despre cine este vorba) esti binevenit .Si apopo de ipocrizie .Las-o moarta ca ai inceputi sa te repeti la nesfirsit .Devii plictisitor.Scrie-ti parerile sustine-ti teoriile dar nu ne si obliga sa le acceptam ca litera de lege.
Dar nu uita ..nimeni nu este detinatorul Adevarului Absolut . Nici macar tu .Doar Bunul Allah subhana wa ta`ala . .
Cit despre chestia cu ...,,sunt frumos si sunt voinic" ..las-o pentru fetele de la Constanta.

Tu mi-ai dovedit ca esti ipocrit, nu-ti masi raspund si nu-ti mai citesc nici eu postarile ..nu-mi plac ipocritii , si daca constat ca majoritatea sunteti asa dispar de pe forum .

Ai spus :.Eu oricum nu iti voi mai citii postarile .Nu din rea vointa fac asta ci dintr-o totala lipsa de interes.,''

Din ipocrizie faci asta nu din rea vointa

Ai spus:'',Dar atita timp cit vei stii sa te porti si nu vei mai incerca sa dai lectii altora limitindu-te la a scrie despre ceeea ce stii si nu parascovenii sau cele ce va baga voua in cap altii''

Asta trebuie sa ti-o spui tie , tie cine ti-a bagat in cap ca toti iudeii si crestinii sunt necredinciosi ?

Eu in locul tau m-as ascunde dupa cata ipocrizie ai aratat ...Sa afirmi ca sti un lucru pe care nu-l sti inseamna ipocrizie .

Sa pui pe seama lui Allah ceea ce Allah nu a spus inseamna necredinta .

Olgun
07-21-2011, 09:11 AM
Turcii, dintre toate neamurile şi popoarele musulmane, au fost cei mai înverşunaţi aducători de inovaţii în Islam, şi dacă ai să citeşti despre sectele de care spui, ai să afli, că multe dintre curentele filosofice generatoare de bidaa (inovaţii) vin de la popoarele de origine turcică. Asta ca un indiciu, poate, insha Alllah , îţi stârnesc dorinţa de cunoaştere şi căutarea de adevăr.

Aşa că.....poate, mai laşi mândria aia proletară de a striga că eşti turc, de parcă a fi "turc" e vreun titlu de glorie!

Daca nu erau Turcii ....

Asa ca ar trebui sa ne sarutati manutele si sa ne fiti recunoscatori ..dar numaiputini din voi aduceti mutumire , si putini sunteti recunoscatori .

Nu ati facut pentru Islam nici macar jumatate din cate au facut Turcii ...900 dintr-o mie de moschei le-au construit otomanii ...in Romania si in mai toate Tarile , datorita Turcilor au musulmanii moschei in tarile crestine ..CINE A CONSTRUIT MOSCHEEA DIN IERUSALIMUL DE EST ? Ce ati facut voi (arabii ipocriti ) bun pentru Islam ,ba ati adus dezbinare , lupte intre musulmani , , ati luptat impotriva profetului si a familiei lui , i-ati asasinat ginerele care ai era si nepot ..faceti macar pe jumatate din cate au facut Turcii pentru Islam si dupa aceea ridicativa in picioare ca sa vorbiti , pana atunci luati loc si ridicati mana cand vreti sa spuneti ,si daca vi se permite vorbiti ..asa ati face daca ati fi drepti, cinstiti . Pentru noi musulmnanii din Palestina , Irak ,Iran ...etc nu sunt necredinciosi asa cum ai numiti voi ..ei sunt fratii nostrii si fratii vostrii ipocritilor .

Plang ,li se sfasie inima atunci cand treceti pe langa ei si ai priviti de sus , ai aratati cu degetul si va dati coate , ingamfatilor , va semetiti ..spuneti ca ei sunt necredinciosi ..ce fel de musulmani sunteti . Allah sa va ierte pe toti cei care faceti asa , sau care vorbiti , radeti de un oricare alt musulman , sau de oricare alt om indiferent de religia lui ...si sa va ierte Allah pe aceia dintre voi care numesc pe altii necredinciosi . Aceia pe care ai numiti necredinciosi pot fi superiorii vostrii in ale credintei si a evlaviei .

Dintre ei va veni ultimul Imam inainte de Mesia , nu dintre voi , dintre voi a spus profetul cine are sa se nasca ...scriti voi in araba numele aceluia ,ca eu turc nu stiu sa scriu in araba , doar stiu sa pronunt ..deci cine a spus profetul ca are sa se nasca dintre voi ? in limba romana ai zicem Dracu .si in turca Seitan .

Olgun
07-21-2011, 09:38 AM
Turcii, dintre toate neamurile şi popoarele musulmane, au fost cei mai înverşunaţi aducători de inovaţii în Islam, şi dacă ai să citeşti despre sectele de care spui, ai să afli, că multe dintre curentele filosofice generatoare de bidaa (inovaţii) vin de la popoarele de origine turcică. Asta ca un indiciu, poate, insha Alllah , îţi stârnesc dorinţa de cunoaştere şi căutarea de adevăr.

Aşa că.....poate, mai laşi mândria aia proletară de a striga că eşti turc, de parcă a fi "turc" e vreun titlu de glorie!

Inovatiile au aparut de pe timpul profetului si vin de la arabii ipocriti ...unul dintre ei i-a spus o data :'' O profetule fi drept ''...auzi ce a putut sa zica ipocritul arab ,din acesta s-au nascut un soi de ipocriti (o secta ) .., un altu''imam '' punea credinciosii sa adune pietre pana la o suta si la fiecare piatra sa zica Subhanallah '' cand a auzit Omar s-a dus si i-a dat afara pe toti din moschee ..si multe altele ,inovatiile vin de la arabii ipocriti . Unul dintre ei l-a intrebat pe profet :'' O profetule spunene si noua cum arata Allah , descrie-L '' ,atunci i s-a revelat sura Ihlas profetului pacea si mila lui Allah fie asupra lui si a familiei lui , si acelor companioni care au fost drepti si nu au inovat si nu s-au indepartat de calea dreapta .
Turcii si alti musulmani au imprumutat aceste inovatii de la ipocritii arabi ,de la arabi au invatat ei religie, caci nu lor li s-a dat Cartea? .Toate inovatiile , toata imaginea stricata a Islamului se datoreaza arabilor ipocriti ..Islamul este numit Islamism datorita lor , Islamul este comparat cu terorismul tot datorita lor ..si voi vreti ca sa nu vorbesc ?
Profetul a spus companionilor (Sallafi -asa cum ai numiti -posibil sa nu fi scris corect ): ''Unii dintre companionii mei vor fi impiedicati sa vina la mine !,''si am spus ;'' O Allah dar si ei sunt din comunitatea mea de ce nu sunt langa mine? '' atunci Allah s-a spus :''O Muhammad tu nu sti ce au facut ei dupa moartea ta '' .

Oare ce au facut dupa moartea lui ?

Daca au facut bine , Allah este nedrept cumva ?

Cu siguranta nu au facut bine toti companionii , si cu siguranta unii au ratacit drumul iar ipocritii i-au urmat . Si uite asa a aparut si schisma ..deci vrajala cu :'' Turcii au adus inovatii in Islam '' nu tine deloc .

Yumna
07-21-2011, 10:58 AM
De ce oare eu nu pot crede ca olgunica este turc?Si nici musulman?

yvette
07-21-2011, 11:06 AM
Sincer...mi e milă de tine Olgun!

In plus nu cred că esti musulman şi cu atât mai puţin turc! Şi mai cred că eşti femeie şi nu bărbat.
Nu mai subscriu la jocul tău ieftin.

Eşti un simplu frustrat / frustratĂ care are nevoie de aplauze.

P.S. Nimeni nu mă poate obliga să spun ceea ce nu cred şi mai ales ceea ce e neconform istoriei.
Turcii sunt cei mai mari inovatori ai Islamului, ei au fost primii care au laicizat Islamul, fie că iţi place sau nu.

Dacă imi mai scrii ceva, e pierdere de vreme....nu vei primi nici un răspuns...indiferent câte jigniri de doi lei îmi aduci.
Poate consulţi un psihiatru... ai o fixaţie cu noţiunea de IPOCRIZIE...şi tare seamnă a "Abbu"!

yvette
07-21-2011, 11:06 AM
Nici eu nu cred, soră Yumna...

Olgun
07-21-2011, 08:57 PM
Sincer...mi e milă de tine Olgun!

In plus nu cred că esti musulman şi cu atât mai puţin turc! Şi mai cred că eşti femeie şi nu bărbat.
Nu mai subscriu la jocul tău ieftin.

Eşti un simplu frustrat / frustratĂ care are nevoie de aplauze.

P.S. Nimeni nu mă poate obliga să spun ceea ce nu cred şi mai ales ceea ce e neconform istoriei.
Turcii sunt cei mai mari inovatori ai Islamului, ei au fost primii care au laicizat Islamul, fie că iţi place sau nu.

Dacă imi mai scrii ceva, e pierdere de vreme....nu vei primi nici un răspuns...indiferent câte jigniri de doi lei îmi aduci.
Poate consulţi un psihiatru... ai o fixaţie cu noţiunea de IPOCRIZIE...şi tare seamnă a "Abbu"!



Dar nu crezi ca esti ipocruta?:)))) olgun222000 , intra sa ma vezi la pe web , dar co o sinfura conditie ,dupa ce ma vezi recunosti ca esti ipocrita ok?

Nu te obliga nimeni sa zici adevarul , tu spui ce crezi si ce ai auzit ...

Numai slavesti cerul ?

''Ai uitat sa mai slavesti cerul ? DUTI AMINTE CAND SPUNEAI :'' SLAVA CERULUI ''

aCUM VREI SA DAI TU LECTII UNUI MUSLIM STRAINO '

Olgun
07-21-2011, 09:00 PM
De ce oare eu nu pot crede ca olgunica este turc?Si nici musulman?

Si tu esti necredincioasa?:)))
..eu am spus cine sunt si de unde sunt , si cum ma cheama ...voi cine sunteti , cum va numti ,de unde veniti si incotro va indreptati ?

Olgun
07-21-2011, 09:04 PM
[QUOTE=yvette;46214]Sincer...mi e milă de tine Olgun!




P.S. Nimeni nu mă poate obliga să spun ceea ce nu cred şi mai ales ceea ce e neconform istoriei.
Turcii sunt cei mai mari inovatori ai Islamului, ei au fost primii care au laicizat Islamul, fie că iţi place sau nu.

ARABII SUNT CEI MAIMARI INOVATORI , EI AU EXISTAT INCA DIN TIMPULPRIOFETULUI SI AU TRANSMIS MAI DEPARTE ..SI TOT EI CONDUC SI SUNT LA PUTERE Tu esti saraca in Duh pentru ca venele tale curge sange de Crestin ..Daca va casatoriti cu arabii ipocriti asta nu inseamna ca va schimbati si sangele ,tot Crestine si sarace in duh ramaneti asa cum spune evanghelistul Matei :'' fericiti cei saraci in duh..'' iar tu esti una dintre acele fericite . Niicodata un musulman arab nu-si va lua de sotie o Crestina ,doar daca esti dintre arabii ipocriti .

Olgun
07-21-2011, 09:09 PM
Asta inseamna sa bagi Crestine ipocrite in Islam ..inseamna sa aduci inovatii o data cu ele .

Cele care nu au ajuns sa-si cunoasca propria religie (crestina, iudaica ..etc) cum cred ipocritii ca acestea or sa ajunga sa cunoasca Islamul ? cata ipocrizie , binenteles ca nu or sa cunoasca niciodata Islamul , si binenteles ca vor aduce o data cu ele lucruri si mentalitai noi din Crestinism si din perioada inchizitie sau a cruciadelor .

yvette
07-22-2011, 09:48 PM
ĂÚćĐ ČÇááĺ ăä ÇáÔíŘÇä ÇáŃĚíă
ĂÚćĐ ČÇááĺ ăä ÇáÔíŘÇä ÇáŃĚíă
ĂÚćĐ ČÇááĺ ăä ÇáÔíŘÇä ÇáŃĚíă