PDA

View Full Version : Copil bolnav are nevoie de ajutor



dunia
05-27-2006, 02:04 AM
Tot intrand pe diferite siteuri am aflat de cazul unui copil bolnav de spina bifida cu diagnostic mai exact meningomielocel care cauta ajutor de la oricine care are informatii unde ar putea fii ajutat acest copil. E un copil tare frumos, am vazut pozele si m-a impresionat foarte mult. E un copil din Romania care nu are nici 3 ani dar nu poate umbla. Am contactat-o pe mama lui si o sa incerc sa ii caut o clinica care l-ar opera.
Va rog mult oricine are posibilitatea de a contacta ceva clinici din strainatate sa imi lase un mesaj. De asemenea cine vrea mai multe informatii despre caz sa imi lase mesaj

khalisah
05-27-2006, 12:18 PM
Assalamu alaikum wr wb

InshaAllah o sa pun si eu aici continutul unui mail pe care tocmai l-am primit...poate va fi cineva sa ajute ...inshaAllah...


un bebelus de 10 luni foarte bolnav, internat la spitalul Emilia Irza,
are
nevoie urgent de transfuzii. Are o grupa rara, 01, RH negativ. Daca ai
aceasta grupa sangvina si vrei sa ajuti acest sufletel, te rog sa iei
legatura cu tatal copilului, Catalin Lupascu, la nr de telefon:
0723-232.147.

Donand putin din sangele tau daruiesti viata unui bebelus! Te mai rog
sa
trimiti mesajul la cat mai multi prieteni, asa sansele copilului de a
gasi
donatori vor creste. Multumesc.


Spitalul Emilia Irza: B-dul Lacul Tei 120, nr. 2, tel. 242.27.13 , Bucuresti

amal
05-29-2006, 05:53 PM
am luat legatura cu dunia pt a afla mai multe despre acest copil.
eu cred ca ar fi bine sa fie postate niste detalii in legatura cu cazul lui,si sa incercam sa ajutam cum putem.

Baiatul este din Satu Mare si este crestin, ca si parintii sai. Se numeste Alex. Atasez aici pozele lui.


http://members.lycos.co.uk/amalis/image/alex2.jpg


http://members.lycos.co.uk/amalis/image/alex_3.jpg

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/alex1.jpg

Baiatul are diagnosticul de Spina Bifida:
ESI cu Paraplegie Flasca, Meningo-Mielocel Dorso-Lombar operat (operatia a avut loc in Romania), Hidrocefalie Congenitala Operata ( tot in Romania) Sunt Ventriculo-Peritoneal, Retard Sever Neuro-Motor, Hipospadias Penian, Incontinenta Urinara, Infectie Urinara Recidivanta...deci acest baiat este paralizat la membrele inferioare; nu-si poate misca picioarele, are dificultati la urinare, face frecvent infectii urinare.
Am pus si termenii medicali pt cei care pot sa inteleaga acesti termeni, astfel pot afla mai usor informatii.

Am primit de la dunia email cu toate documentele acestui baiat, deci este un caz veridic...oricine vrea sa verifice acest caz poate vedea Certificatul de nastere, biletele de externare, Certificatul de incadrare a copilului intr-un grad de handicap conform caruia Alex se incadreaza in gradul de handicap grav, de tip 6 si conform caruia necesita asistent personal, B.I. cu datele mamei.

Ce mama ar avea taria sa se gandeasca ca fiul ei nu va putea sa mearga toata viata? Orice mama ar face tot posibilul sa-si vada copilul mergand...
am vazut ca acum sant procedee mai noi la clinici specializate din strainatate, care in timp, cu rabdare si perseverenta pot duce la o imbunatatire a functiei motorii, insa trebuie si eu sa caut informatii mai exacte...mama acestui baiat doreste ca oricine poate afla informatii din strainatate unde s-ar putea face ceva concret in tratamentul acestui baiat, sa o ajute...eventual daca aveti rude doctori, chirurgi in USA, Europa intrebati daca se poate face ceva la o clinica specializata de acolo.

Tot ce doreste mama lui este ca oricine are informatii despre o clinica din strainatate unde se poate efectua o operatie care sa-l ajute, sau daca stie cineva despre o procedura noua care i-ar putea fi de folos, sa ii scrie pe adresa de email. De exemplu, ea a primit informatii despre o clinica din China care face transpant de celule STEM, care ar putea fi benefic in recuperarea functiei motorii. Daca aveti informatii in acest sens, contactati-o pe dunia prin private message...sau poate dunia va posta adresa de email a mamei lui Alex.

Mama baiatului nu a cerut niciodata bani, insa ea este de meserie confectionera, deci nu castiga mult, si acest baiat are nevoie de un supraveghetor permanent; mai sant sedintele de fizioterapie, consultatiile medicale, etc...daca putem eventual sa cream un cont bancar in care sa donam sume, dupa posibilitatea fiecaruia, sa o ajutam si din punctul acesta de vedere...asteptam reactiile voastre si in acest sens.

amal
05-30-2006, 12:25 AM
am vb cu mama lui si mi-a zis ca maine implineste 3 ani...

genan
05-30-2006, 12:25 AM
ma gandeam daca se poate sa primesc analizale si toata documentele medicale ale acestui copil.... pt ca as vrea sa ma interesez ce si cum se poate face la niste spitale din strainatate.....

amal
05-30-2006, 12:34 AM
da, sigur...
dunia mi le-a trimis, sant cam 10 emailuri cu documente si bilete de externare atasate...mai trebuie sa miscorez cateva din ele, pt ca ocupa cam multa memorie in inbox. eventual iti trimit acum cele micsorate, si maine celalalte...
am si RMN-ul, acesta e mai mare, are 8,4 MB.

maryam
05-30-2006, 02:11 AM
Inshaa ALLAH poate publicand aceasta poveste cutremuratoare a lui si pe alte forumuri Inshaa ALLAH se va gasi o solutie.
Inshaa ALLAH Ya Rabby al alamin

oardy
05-30-2006, 07:58 PM
am si eu o intrebare:cum se procedeaza daca e cineva care area aceasta grupa?
- eu de ex sunt din cta.si am grupa 01 si mi-am amintit ca atunci cand am avut nevoie de sange ,mi-au adus 01 rh negativ.
- adica...nu sunt 100% sigura ca am rh negativ dar daca tot mi-am amintit de acea periada...
- cum fac sa ajut acest copil?

amal
05-30-2006, 09:53 PM
eu zic oardy sa suni la nr de telefon al tatalui copilului care are nevoie de transfuzie, ca sa verifici daca mai este nevoie...
daca da, poti sa mergi la spital in Constanta si ti se face rapid un test Rh, dureaza f putin- se impunge doar degetul cu un ac steril, iar picatura de sange este pusa la un test rapid...sau poate se face direct la centrul de transfuzii.

daca ai Rh negativ si mai este nevoie pt acel copil, sau chiar daca nu este nevoie momentan poti sa faci transfuzie, astfel incat sa fie disponibil la nevoie la centrul de transfuzii aceast tip rar de sange...
daca e nevoie pt acest copil, poate se poate trimite la Bucuresti...insa sant sigura ca tatal a fost informat cum se procedeaza in cazul in care gaseste o persoana in tara cu acest tip de sange.

oardy
05-30-2006, 10:20 PM
atunci sa dau o fuga maine dimineata la spital la centrul de recoltare si sa vad daca sigur am rh negativ ,apoi il sun pe om ...ca sa nu-l sun si ii dau sperante.
-nu?
-o sa sun dupa ce sunt sigura ca am rh negativ.

amal
05-30-2006, 10:47 PM
da, poate ca e mai bine sa verifici inainte:)
oricum, e mai bine si pt tine sa stii sigur ce Rh ai, in caz de sarcina (desi daca nu ma insel ai zis ca ai copii), etc.

oardy
05-31-2006, 12:43 PM
salam aleikom!

- acum am venit de la spital,unde am fost sa vad daca sigur am rh negativ sa pot dona pt copil.
-din pacate...am rh pozitiv.oricum...l-am sunat pe tatal copilului si a zis ca nu mai e nevoie de sange pt ca s-a rezolvat.
-alhamdulillah!
-acuma...daca tot am ajuns pana acolo...am donat pt...cine o avea nevoie de grupa mea.
- ...am facut ce am putut.....

gabriela guettat
05-31-2006, 01:07 PM
:smile06: OARDY:smile06: ,habibty,ALLAH SWT berakfik,ce ai facut tu sa fie rasplatit de ALLAH SWT inshallah!!!!:o :o :o

maryam
05-31-2006, 02:11 PM
Va rog mult daca are cineva posibilitatea sa trimita pe adresa motanik@yahoo.com diagnosticul scanat,este o prietena din Marea Britanie care s-a oferit sa ajute la cautarea unei clinici ,insa trebuie tradus exact diagnosticul.
Inshaa ALLAH sa fie bine!

amal
05-31-2006, 03:27 PM
multumim maryam.
i-am scris duniei...si ea sta in UK, poate va face front comun cu prietena ta in cautari...

maryam
05-31-2006, 03:32 PM
multumim maryam.
i-am scris duniei...si ea sta in UK, poate va face front comun cu prietena ta in cautari...



Inshaa ALLAH habibti,ALLAH swt sa te rasplateasca.

Cynthia
01-11-2007, 12:51 AM
wassalamu walaikum warahmatulah

eu sunt din satu mare si nu am auzit de el :( ce trist