PDA

View Full Version : SALAWAT DE SUNNA(rugaciuni recomandate)



aiscia
05-28-2006, 11:57 PM
SALAT-UL-WITR

Este o rugaciune foarte recomanadata de sunna si inchide toate rugaciunile de noapte. Este compusa de o unica rakat.
Spuse profetul saws: "salawat de noapte este de 2 rakat fiecare.Daca ve temeti ca dimineata se aproprie,faceti o rakat care sa inchida tot ciclul nocturn" (Bukhari)

Inainte de witr e bine sa se faca de la doua la zece rakat( din doua in doua), profetul se comporta in acest mod..Timpul de witr incepe dupa ce se efectueaza ishia si se termina putin inainte de zorii zilei.Cel mai bun lucru ar fi de a face witr cand noaptea e pe terminate,doar daca nu se teme ca nu ne trezim in timp pentru rugaciunea fajr.

" Cine crede ca nu se poate trezi la finalul noptii sa faca witr la inceputul acesteia.dar cine e convins ca se poate trezi sa il faca inainte sa de rasarit.Ingerii sunt martori la rugaciunile facute la finalul noptii"(MUSLIM)

Cine se trezeste dimineata fara sa fi facut witr inainte de a adormi,trebuie sa il faca inainte de rugaciunea fajr.

"Cine adoarme si se trezeste dimineata fara sa fi facut witr,sa il faca inainte de alte rugaciuni"(AL_HAKIM)

"Cine nu se trezeste pentru a face witr sau a uitat ,atunci sa il faca imediat dupa ce isi da seama"(ABU DAWUD)

La rugaciunea witr se ricita surele 112,113,114; si la cele 2 rakat precedente se recita surat 87 si 109
Nu se poate efectua de doua ori witr in aceeasi noapte.
Cine a facut witr la inceputul noptii si se trezeste in timpul aceleasi nopti,poate sa faca rugaciuni optionale dar nu reface witr.

"Niciodata nu se face witr in aceiasi noapte" (TIRMIDY)

aiscia
05-29-2006, 12:27 AM
SALAT-UL FAJR

Este prima rugaciune la zorii zilei asa cum witr este ultima din noapte.

"Cele doua rakat facute la rasarit sunt mai valoroase decat tot pamantul si tot ceea ce contine" (Muslim)

"Nu lasati nefacuta rugaciunea de la rasarit niciodata,chiar daca ati fi urmariti de vreun dusman pe cal" (Ahmed si Abu Dawud)

Timpul acestei rugaciuni intra la "craparea zorilor" si dureaza pana la rasaritul soarelui.Cine a dormit pana cand soarele a rasarit, sau cine a uitat sa o faca,poate sa o faca imediat ce se trezeste sau isi aduce aminte.Dar Dupa miezul zilei iese definitiv.
In timpul unei expeditii s-a intamplat ca profetul saws si companiile lui au adormit,trezindu-se pe urma cand soarele era deja inaltat .s-au indepartat putin de acel loc,si pe urma profetul saws a ordinat lui Bilal sa faca L'adan, si facura cele doua rakat sunna del fajr urmate apoi de salat fard.BUKHARI)

Fajr este compus din doua rakat facute rapid,in care se recita AL-Fatiha si surat 109 si Fatiha si surat 112.Este suficient daca se face si doar fatiha singura. Spuse Aisha(pacea lui Allah asupra ei):
"Profetul facea aceste doua rakat asa de repede ca imi venea dubiul ca nu recitase complect nici macar fatiha"(Malik)
si mai spuse:
"Profetul in cele doua rakat de la rasarit recita,dupa fatiha,surele 109 si 112.Recita in minte"(Muslim)

Sunna ne vorbeste de cateva rakat inainte si dupa salawat fard:
- doua rakat inainte de dohor si doua dupa
-doua rakat inainte de asr
doua rakat dupa maghrib
doua sau patru rakat dupa ishia

Spuse Ibn Omar:
"Am invatat de la mesagerul lui Allah sa fac zece rakat pe zi: doua rakat inainte de dohor si doua dupa,doua rakat dupa maghrib pe care el le facea acasa, doua rakat dupa ishia,doua rakat inainte de sobh(fajr)"(Bukhari si Muslim)

Spuse Aisha(pacea lui Allah asupra ei):
"Mesagerul lui Allah saws nu a uitat niciodata sa faca patru rakat inainte de salatul dohor"(Bukhari)

Spuse Mesagerul saws:
" Rugati-va intre adan si iqam"(
Bukhari)
"Fie ca Allah sa binecuvanteze pe cine efectueaza patru rakat inainte se asr"(Tirmidy)


SURIOARE CORECTATI-MA LA HADITHURI INSHAALLAH.:smile01: :smile01: :smile01:

daniela_muslimah
05-29-2006, 01:41 AM
Shukran, surioara!...

Allah sa te binecuvanteze.. si sa ne daruiasca dorinta in inima de a implini rugaciunile.. <si rugaciunea Witr.. in care se afla atata rasplata..>

:)

imanikka
05-29-2006, 01:44 AM
Allah barik fiki habibty


Rugaciunea recomandata (sunnah)
Este recomandabil ca fiecare musulman si musulmanca, sa Implineasca, Inainte de Rugaciunea de Dimineata, doua rekeat-uri, Inainte de Rugaciunea de Amiaza, patru rekeat-uri si dupa eaInca doua, dupa Rugaciunea de Seara si dupa Rugaciunea de Noapte, cate doua rekeat-uri, In total, fiind douasprezece.
Acestea se numesc “muekkede”(certe), deoarece Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!), le Implinea cand se afla In oras, iar, cand se afla In calatorie, renunta la ele si se limita doar la Rugaciunea recomandata a Rugaciunii de Dimineata si la Rugaciunea “Witr".
Iar noi trebuie sa-l urmam pe Profet (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!), deoarece avem In el o buna pilda de urmat, caci Allah Preaslavitul a grait:
„Ati avut voi In Trimisul lui Allah o pilda frumoasa” (Al-Ahzab: 21), iar Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) a zis: „Rugati-va asa cum m-ati vazut rugandu-ma” (relatat de Al-Bukhari).

Este de preferat ca Rugaciunile recomandate (sunnah) si Rugaciunea de “witr” sa fie Implinite acasa, dar, pot fi Implinite si la moschee, caci Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) a zis:
„Cele mai bune Rugaciuni ale omului sunt acelea Implinite In casa lui, In afara de Rugaciunea prescrisa (cele cinci obligatorii)”
Respectarea acestor rekeat-uri recomandate este una din modalitatile ajungerii In Paradis, conform relatarii lui Muslim:
„Nu exista rob musulman, care sa-L adore pe Allah, Implinind In fiecare zi douasprezece rekeat-uri recomandate (voluntare), pe langa cele obligatorii, fara ca Allah sa nu-i Inalte lui o casa In Paradis.”

imanikka
05-29-2006, 01:49 AM
Numarul de rekeat-uri obligatorii si recomandate:

Rugaciunea de Dimineata (fajr) se compune din:

- doua rekeat-uri recomandate (sunnah muekked)
- doua rekeat-uri obligatorii (fard)

Rugaciunea de Amiaza (zuhr) se compune din:

- patru rekeat-uri recomandate (sunnah muekked)
- patru rekeat-uri obligatorii (fard)
- doua rekeat-uri recomandate (sunnah muekked)
- doua rekeat-uri recomandate (sunnah gair muekked)

Rugaciunea de Dupa-amiaza (asr) se compune din:

- doua sau patru rekeat-uri recomandate (sunnah gair muekked)
- patru rekeat-uri obligatorii (fard)

Rugaciunea de Seara (maghrib) se compune din:

- doua rekeat-uri recomandate (sunnah gair muekked)
- trei rekeat-uri obligatorii (fard)
- doua rekeat-uri recomandate (sunnah muekked)

Rugaciunea de Noapte (isha) se compune din:

- doua rekeat-uri recomandate (sunnah gair muekked)
- patru rekeat-uri obligatorii (fard)
- doua rekeat-uri recomandate (sunnah muekked)

Rugaciunea, dupa cum am mai spus, se compune din ritualuri obligatorii (fard) si ritualuri recomandate (sunnah). NeImplinirea unui lucru obligatoriu duce la anularea rugaciunii In timp ce neImplinirea unui ritual recomandat nu este agreat.

imanikka
05-29-2006, 01:51 AM
Ritualuri recomandate (sunnah):

1.-Ridicarea ambelor maini la rostirea "Allahu Ekber" In cazul "Tekbiratul Ihram"
2.-Punerea mainii drepte deasupra mainii stangi
3.-Ruga de Incepere (Subhaneke)
4.-Rostirea expresiei " eauzu billahi mines-seitanir-ragim"
5.-Rostirea cuvantului "Amin" dupa "Al-Fatiha"
6.-Recitarea unei parti din Coran dupa "Al-Fatiha"
7.-Rostirea "Allahu Ekber" la schimbarea dintr-o pozitie In alta.
8.-Modul Inchinarii, In asa fel Incat spatele sa fie drept si sa fie la acelasi nivel cu capul.
9.-Pomenirea In timpul Inchinarii
10.-Pomenirea la ridicarea din pozitia de Inchinare (ruku).
11.-Modul prosternarii si pomenirea In timpul ei
12.-Ruga Intre cele doua prosternari
13.-Modul de sedere Intre cele doua prosternari
14.-Modul de asezare la Et-Tesehhud
15.-Sederea la primul Et-Tesehhud
16.-Ruga pentru Profet (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!)
17.-Ruga dupa ultimul Et-Tesehhud si dinaintea salutului (selamului)
18.-Al doilea salut (selam)
19.-Pomenirea si ruga dupa "Selam".

imanikka
05-29-2006, 01:55 AM
Ceea ce este dezagreat In timpul Rugaciunii:

1) sa Isi miste corpul sau hainele fara motiv;
2) sa Isi ridice privirea spre cer;
3) sa se roage atunci cand mancarea este gata de servit, conform spuselor Profetului,(Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca) : "Daca cina a fost pregatita atunci cand s-a chemat pentru Rugaciune, Incepeti cu cina.";
4) sa se roage In stare de somnolenta;
5) sa se roage atunci cand Ii vine sa mearga la toaleta;
6) sa aiba In fata ceva care sa-i atraga atentia atunci cand se roaga;


Ceea ce anuleaza Rugaciunea:

1)sa se manance sau sa se bea intentionat;
2)sa se vorbeasca intentionat In alte scopuri decat cele ale Rugaciunii;
3)sa se miste mult In mod intentionat In timpul Rugaciunii;
4)sa se lase una din conditiile sau ritualurile obligatorii ale Rugaciunii In mod intentionat;
5)sa se rada cu glas In timpul Rugaciunii;

imanikka
05-29-2006, 01:59 AM
Sejdet-ul Sehw

Se cere Implinirea "Sejdet-ul Sehw" pentru a Indrepta unele greseli care apar In timpul Rugaciunii.

Cazurile In care trebuie facut:
1) daca se "saluta" Inainte de a termina Rugaciunea. S-a relatat ca, odata Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a Implinit Rugaciunea de Amiaza (cea obligatorie), facand doar doua rekeat-uri. Dupa salutul de iesire din Rugaciune, companionii i-au atras atentia.
Atunci, Trimisul lui Allah a completat Rugaciunea cu Inca doua rekeat-uri, dupa care a efectuat "Sejdetul sehw".

2) daca se fac mai multe parti (rekeat-uri) de Rugaciune. (de exemplu In loc de patru rekeat-uri se fac cinci)

3) daca uita sa faca primul Et-Tesehhud.

4) daca are Indoieli In ceea ce priveste numarul de rekeat-uri pe care le-a facut. De exemplu, In cazul Rugaciunii de Amiaza, daca are Indoieli In ceea ce priveste rekeat-urile pe care le-a facut, trei sau patru, se mai face un rekeat si apoi efectueaza " Sejdet-ul Sehw".

Cum se Implineste:
"Sejdetul sehw" se efectueaza la sfarsitul Rugaciunii, dupa salutul (selamul) In partea dreapta.
Se fac doua prosternari, rostind "Allahu Ekber", se repeta recitarea de "Et-tehiyat" si rugile pentru Profet ( Allahumme Salli (Barik) aala Muhammedin), dupa care se saluta atat In partea dreapta, cat si In partea stanga. "Sejdet-ul Sehw" se poate efectua si Inainte de salut (selam), deoarece s-a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) l-a Implinit In ambele moduri. In aceasta situatie, Inainte sa se salute se mai fac doua prosternari, dupa care se saluta
pentru a iesi din Rugaciune.

aiscia
05-29-2006, 11:08 AM
iubita eu m-am referit la sunna(doua raka) inainte de rugaciunea din zori,nu la rugaciunea obligatorie.ma refeream la rugaciunea recomandata:smile01: ... nu as vrea sa fie nelamuriri ...

imanikka
05-30-2006, 08:33 PM
iubita eu m-am referit la sunna(doua raka) inainte de rugaciunea din zori,nu la rugaciunea obligatorie.ma refeream la rugaciunea recomandata:smile01: ... nu as vrea sa fie nelamuriri ...
Habibi am inteles acuma. Am mutat postarea inapoi. HAi nu te mai supara:D
Allah barik fiki habibty

aiscia
06-01-2006, 12:04 AM
Habibi am inteles acuma. Am mutat postarea inapoi. HAi nu te mai supara:D
Allah barik fiki habibty

CUM SA MA SUPAR DRAGA MEA???:smile16: :smile16: :smile16:

imanikka
06-02-2006, 12:06 AM
Alte aspecte referitoare la rugaciune
Recuperarea Rugaciunii

Teologii musulmani au aceeasi parere In ceea ce priveste obligativitatea recuperarii Rugaciunii In cazul adormirii sau a uitarii, o data ce s-a trezit sau si-a adus aminte, conform spuselor Profetului (Pacea si binecuvantare lui Allah fie asupra lui!): " Daca careva dintre voi a uitat sa faca Rugaciunea sau a adormit, sa o faca atunci cand Isi aduce aminte"
In ceea ce-l priveste pe cel care a lasat Rugaciunea intentionat, majoritatea Invatatilor au spus ca acest lucru este un pacat si ca recuperarea ei este o obligatie. Ibn Et-Teimieh a spus ca cel care-si lasa Rugaciunea intentionat, nu i se primeste, chiar daca a recuperat -o, iar, in acest caz, trebuie sa faca cat mai multe Rugaciuni recomandate.

imanikka
06-02-2006, 12:08 AM
Binefacerile Rugaciunilor obligatorii In grup:

"Rugaciunea facuta In grup este mai buna decat cea facuta de unul singur de 27 de ori", conform spuselor Profetului (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!).
De asemenea, Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus: "Daca vreunul dintre voi Isi face ablutiunea Intr-un mod corect si se duce la moschee, doar pentru Rugaciune, atunci cu fiecare pas i se ridica (rangul) cu o treapta si i se iarta un pacat. Din momentul In care Incepe sa se roage si pana cand se afla In moschee, atat timp cat mai are ablutiunea, Ingerii se roaga pentru el, spunand: Allah, binecuvanteaza-l, Allah, fie-ti mila de el.”



Cine nu memoreaza rugaciunile In limba araba:
Recitarea rugaciunilor In limba araba este o conditie de baza a Rugaciunii, Insa, In situatia In care un musulman decide sa-si Implineasca Rugaciunile, fara sa fi memorat rugaciunile caracteristice Rugaciunii, i se permite s-o Implineasca, spunand una din expresiile: " Allahu Ekber", "Subhanallah", "Elhamdulillah", "La ilahe illa Allah" pe tot parcursul ei, cu conditia sa Inceapa sa le memoreze. In aceeasi situatie, se afla si cel care s-a convertit nou la religia Islamica.

imanikka
06-02-2006, 12:16 AM
Nu se permite s-o luam Inaintea Imamului

Celui care este condus de un Imam, nu-i este permis sa o ia Inaintea acestuia, caci, Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) a prevenit comunitatea de acest lucru. De asemenea, nu se recomanda, sa se Implineasca ritualul concomitent cu imamul. Conform traditiei Profetului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!), se cere ca, cel care este condus, sa-l urmeze pe imam, dupa ce acesta s-a Intrerupt din vorbe, Insa, fara Intarziere, conform spuselor Profetului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!): “Imamul a fost numit pentru a fi urmat, asa ca
urmati-l! Cand el a rostit “Allahu Ekber”, rostiti si voi aceste cuvinte!
Daca el s-a Inchinat, Inchinati-va si voi! Cand el a rostit: “Semiaa Allahu limen hamideh.” (Allah Il aude pe cel care Ii aduce lauda!), rostiti “Rabbena we lakel hamd!” (Doamne, a Ta este slava!), cand el s-a prosternat, prosternati-va si voi!" (hadis unanim acceptat).


Cateva reguli utile pentru cel care-si Implineste Rugaciunea:

* Cine apuca o parte (rekeat) dintr-o Rugaciune Inainte sa iasa timpul ei, a apucat Rugaciunea la timp, conform spuselor Profetului (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!).

* Cine apuca "ruku-ul" (pozitia de Inchinare) cu Imamul se considera ca a facut acel rekeat.

* Cine apuca Rugaciunea In grup cu Imamul Inaintea salutului (selam-ului) se considera ca a primit rasplata Rugaciunii In grup.

* Se permite avertizarea imamului In timpul Rugaciunii atunci cand greseste de catre ceilalti participanti la Rugaciune, la barbati prin rostirea expresiei " Subhanallah" iar, la femei, prin bataia din palme.

* Intrarea In Rugaciunea In grup se face prin "Tekbiratul Ihram", daca acestia sunt In pozitia
"Qiyam" (In picioare) iar, daca sunt In pozitia de "ruku", "sujud", sau "Et-tesehhud", se face prin "Tekbiratul Ihram", urmat de pozitia "Qiyam", In care se sta putin, pentru ca, acestea, sunt ritualuri obligatorii ale Rugaciunii.

* Face parte din traditia Profetului (Allah sa-l binecuvanteze) (sunnah) ca recitarea surelor In cazul Rugaciunii obligatorii de Dimineata, primelor doua rekeat-uri a celei de Seara si primelor
doua rekeat-uri a celei de Noapte, sa se faca cu voce, iar restul sa se faca In soapta.

* Se permite femeii sa conduca alte femei la Rugaciune.

* In cazul In care participantii la Rugaciune sunt barbati, femei si copii, asezarea se face In felul urmator: barbatii stau In primele randuri, In spatele lor, copiii, iar, In spatele copiilor, stau femeile.

* In cazul partii a treia si a patra a Rugaciunilor obligatorii se citeste doar sura "Al-Fatiha".

* In cazul In care se Intarzie la Rugaciunea In grup si apuca o parte (rekeat), doua sau trei din Rugaciune, trebuie sa completeze partile (rekeat-urile) neImplinite In mod individual, dupa ce Rugaciunea In grup a luat sfarsit. De exemplu, daca a apucat pozitia de nchinare "ruku" al celui de-al doilea rekeat al Rugaciunii de Amiaza, Inseamna ca mai are de efectuat Inca un rekeat, conform spuselor Profetului (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!): " Cine apuca rukuul a apucat rekeat-ul". In aceasta situatie, cel care se roaga duce la capat ceea ce a mai ramas din Rugaciune cu imamul iar, dupa ce grupul a terminat de facut Rugaciunea, se ridica pentru a
recupera rekeat-urile neefectuate.

In cazul In care a apucat doar un rekeat din Rugaciunea de Amiaza, se ridica pentru a mai face inca trei rekeat-uri dupa ce grupul a terminat de facut Rugaciunea. Astfel, dupa recuperarea primului rekeat, se aseaza In pozitia de Et-Tesehhud unde citeste Et-Tehiyat, pentru ca este "sunnah" sederea dupa fiecare doua rekeat-uri. Dupa citirea "Et-Tehiyat" se ridica din nou pentru a mai face Inca doua rekeat-uri, dupa care, se aseaza iarasi In pozitia de Et-Tesehhud
unde citeste cele necesare, iar, apoi, saluta pentru a iesi din Rugaciune.

Anna
06-05-2006, 03:09 AM
mashAllah habibti ...sa fiti rasplatite pentru munca voastra si pentru efortul vostru....am invatat multe despre rugaciune din postarile voastre...multumesc mult....
Allah sa va aiba in paza Sa