PDA

View Full Version : plecarea din romania in syria...



oardy
05-29-2006, 03:08 PM
sa wr wb

-dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
-pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
-deci:
=eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
=casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
=sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
=pt copil imi va trebui:
1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
=in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
-va dura timp de cateva luni...dar merita.

oardy
05-29-2006, 03:20 PM
-acuma eu am rugamintea ca fetele care sunt din bucuresti ,sau care de curand au trecut pe la toate aceste institutii bucurestene,sa imi spuna si mie daca pot ,ce program au aceste institutii si cat costa fiecare stampila-n parte....ca sa stiu ce bani sa pregatesc.
- am incercat sa intru pe net...dar acolo nu am gasit sa scrie ceva de program si nici...cat costa...aceste stampile.
- ce ziceti?se poate?

aaaa
-si adresele.uite eu am gasit adresa MINISTERUL CULTELOR:
==sos.KISELEFF,nr 30 ,sect 1

-eu m-am gandit ca aceste informatii ,asa cum imi sunt mie foarte folositoare...tot asa pot fi folositoare si altcuiva.
-voi ce ziceti???
- va astept si cu alte informatii:)


wa sa wr wb

amal
05-29-2006, 04:03 PM
site-ul ministerului cultelor e www.cultura.ro

la linku-l de mai jos, gasesti numerele de telefon pt informatii cu publicul:
http://www.cultura.ro/Documents.aspx?ID=64

Compartimentul Informaţii publice- poti intreba cat costa stampilele
tel./fax: 021 224 39 47

amal
05-29-2006, 04:14 PM
la acest link gasesti localizarea pe harta a ambasadei Siriei, orarul programului si nr de telefon; eventual poti suna sa spui despre ce e vorba si sa intrebi cat costa:

http://www.ghidul.ro/firma.php?id=14173


ministerul educatiei are site-ul : http://www.edu.ro
la link-ul http://www.edu.ro/index.php/articles/c376 gasesti nr de telefon.

oardy
05-29-2006, 06:56 PM
sa


=amal :) multumesc mult... o sa sun maine dimineata sa vad ce aflu,ca acum am citit la ministerul educatiei si scria clar ca vize (de la ei pt inafara tarii) pun numai pt inv.universitar si post universitar:confused: acuma...nu stiu ce sa zic...ramane sa aflu maine.
-la Directia Consulara iar nu am fost lamurita dar tot asa..am un nr de tel si sa vad ce aflu.
-adresa Directiei Consulare e:www.mae.ro sau...direct pe google:directia consulara

ok...o sa va tin la curent cu ce o sa mai rezolv.

o zi buna.....sa wr wb

gabriela guettat
05-29-2006, 09:10 PM
Dragi surioare,eu zic ca sa ramana acest subiect valabil nu numai ptr anumite acte, pentru o anume tara,toate sa incercm sa ne raspundem la orice fel de probleme,care le intalnim la rezolvarea tuturor actelor;iar cine dintre noi stie sa raspunda MOARHABA

Ptr sora nostra Oardy iti uram din suflet Bafta si sa te ajute ALLAHswt sa reusesti ceea ce ai in suflet!
Amal stiai ca esti o mica enciclopedie! MASHALLH habibty!!

oardy
05-31-2006, 06:06 PM
marhaba!

-azi am sunat la ministerul cultelor si cica nu mai trebuie sa merg la buc pt acea...stampila:smile33: .acum se poate rezolva si aici in cta ...intr-un loc anume(am uitat cum se num exact).
-asa ca..daca nu sunam...faceam eu un drum degeaba la ministerul cultelor?...faceam
-am sunat aici la cta dar nu era d.na care se ocupa de asa ceva..a ramas pe maine.
-la ministerul educatiei...pe sait scrie ca are prog.de la 12 la 16. azi cand am sunat cica are prog pana in 12:smile33: ...deci maine o sa sun din nou.
- iar la directia consulara...din 2 nr ...nici unul nu a mers:smile33:

aaaaaa....mi-am amintit ca ieri am fost la sc sa iau foaia matricola si...acritura de secretara comunista care deabea asteapta pensionarea...a inceput sa-mi zica ca vrea o dovada ca eu o sa dduc copilul in alta tara:smile19: ..cred ca nu a mai dat foaia matricola pt cineva care pleca din tara si...habar nu are ce sa ceara.
-cica...aduceti pasaportul cu viza:smile33: la care eu i-am zis ca nu fac 10 drumuri la ambasada doar ca sa ii -----strez ei ca plec ...si unde?
-eu trebuie sa duc foaia matricola la ambasada sa o stampileze.
cand a vazut ca nu cedez,mi-a trantit ca...trebuie sa fac o cerere si...oricum nu era directoarea in sc pt ca avea un deces in familie:smile33:
-mi-a zis sa revin azi .cand am intrebat-o daca dimineata sau dupa amiaza...a zis ca oricand e cineva...
- numai ca azi dimineata...am fost si nu era nici urma de directoare si mi-a zis dupa amiaza.:smile19:
-o sa fug acum sa vad ce mai zice?
-baiatul meu a venit de la sc foarte incantat ca nici maine..nici poimaine nu face sc.
-deaia o sa merg acum la sc sa vad daca rezolv ceva.

==o sa va zic ce am facut===


salam alekom

oardy
05-31-2006, 06:57 PM
- am revenit
.nu am facut nimic ,chiar daca am vb cu directoarea adj.
=mi-a zis sa fac o cerere in care sa specific pt ce anume vreau foaia matricola si maine pe la 10 sa merg la sc.
-ele or sa trimita aceasta cerere la inspectorat si va trebui sa astepte raspunsul inspectoratului:confused: cat va dura....
-asa ca...pe maine!
- eu ma gandesc sa fac un drum si la inspectorat ,macar de curiozitate..poate rezolv mai repede decat prin scoala.
-
-mai ce rau e asa..cand nu se rezolva repede cate ceva...si te pun pe drumuri....

=o sa va mai scriu prin cate o sa mai trec pana voi rezolva tot.

amal
05-31-2006, 08:37 PM
traim in Romania...tara birocratiei, unde functionarii publici si nu numai stiu doar sa urle, nu sa vorbeasca frumos si sa ajute...
Eu sincer nu stiu cum "intram in Europa", ca mai avem multe de rezolvat...nerespectarea programului de lucru e doar o problema minora...dar destul de des intalnita.

oardy
05-31-2006, 08:56 PM
pai ..amal..cred ca nu ar fi rau sa deschidem un subiect..,,traim in romania..,,si unde sa ne descarcam sufletele de nemultumirile care le avem atunci cand mergem la piata...sau in alta parte,si cred ca o sa fim surprinse prin cate am trecut fiecare dintre noi.
- ce zici?
- deschizi tu ?sau...cumva exista un astfel de subiect si nu stiu eu?

:)

suleiman
05-31-2006, 09:07 PM
Deschideti ce subiect vreti , dar eu personal nu ma bag :D
e tara voastra si spuneti ce vreti dar cu respect fata de sefii vostri :D

Ishtar
05-31-2006, 09:38 PM
"Deschideti ce subiect vreti , dar eu personal nu ma bag
e tara voastra si spuneti ce vreti dar cu respect fata de sefii vostri "

Ai fost mortal:D !
Mai,rad cu lacrimi ...de se uita plozii la mine ca la masini straine.

Oardy,draga mea Allah(swt) sa va dea rabdare si putere sa terminati actele cu bine!

oardy
06-01-2006, 01:37 PM
marhaba!

- mai fetelor...s-a lipit ghinionul de mine si nu vrea sa ma lase in pace deloc.
- azi am facut cererea, am dat-o direct.adj. de la sc.,a sunat la inspectorat si i-au zis ca sigur nu imi va da foaia matricola pt ca baiatul meu invata la step by step si aici nu se dau calificative,deci nu ar avea ce sa scrie in foaia matricola,
- au zis ca or sa-mi dea o adeverinta in care sa scrie ca a terminat cl a 4 a si cu asta sa merg unde trebuie ca va fi deajuns si va fi valabila ca o foaie matricola:confused:
- si sa astept sa se inchida anul scolar.
-am venit acasa:confused: foarte confuza,am sunat la ministerul educatiei si mi-a zis cineva de acolo ca nu se poate sa nu imi dea foaia matricola ...ca trebuie sa mi-o da....apoi mi-a facut legatura cu altcineva ...bla...bla...ca pana la urma sa imi zica...altcineva ca e deajuns aceasta adeverinta si ca nu mai e nevoie de nici o stampila de la ei.:confused:
:confused: :confused:
eu acuma ce sa mai fac?
=am sunat si la ambasada syriei si...:smile33: mai bine nu sunam ca ...:smile33: am vb cu un tip care a zis ca el nu stie nimic si sa intreb in syria ce vor aia de acolo:confused:
=ei ziceti si voi....

oardy
06-01-2006, 01:39 PM
ishtar.. habipti,poti sa imi faci rost de saitul MINISTERULUI EDUCATIEI din syria?
-dar de al ambasadei ROMANIEI?

Ishtar
06-01-2006, 03:29 PM
SA WR WB,

Draga mea,
uite adresa Ambasadei Romaniei la Damasc:

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=194&idlnk=4&cat=6

Eu nu stiu sa aiba un site al lor,dar este trecuta acolo si o adresa de mail.

Pentru Ministerul Educatiei din Siria,aici:

www.syrianeducation.org.sy

sau aici:

www.ilo.org

Diferite link-uri din administratia siriana gasesti aici:

www.syrialive.net/links/links
www.syriaonline.com/education.htm

Nasol cu scolile astea alternative!Parerea mea este ca,pe adeverinta ce ti-o vor elibera,sa scrie ce obiecte a facut si sa scrie invatatoarea lui cateva randuri despre copil.Stii tu cum:ca are inclinatii spre...,ca este un elev disciplinat...,ma rog 2-3 chestii de-astea.
Cred ca nu este alta solutie,intr-adevar,daca nu dau calificative,asta e!...dar sa scrie ce obiecte a facut.
Aici obiectele sunt grupate,dupa sistemul francez:
-stiinte naturale(biologie,fizica,chimie)
-stiinte sociale(istorie,geografie,stiinte politice)
-matematica(singura:D ,e suficienta...glumesc acum,se calculeaza cu algebra,geometrie,trigonometrie)
-limbi straine
-abilitati practice.
-limba araba(citire,scriere,caligrafie).

Sper ca n-am uitat nimic.
In general,notiunile fundamentale sunt introduse inca din clasa intai-desigur,tinandu-se seama de capacitatea de intelegere specifica varstei-si mergand pe acest "sambure" sa-i zic asa,se "imbraca" in fiecare an(sunt 6 ani in ciclul primar) cu noi detalii.
Eu zic ca daca foita ta arata ca s-au parcurs cat de cat aceste materii,e ok.Si,bineinteles ca a absolvit clasa a patra.
Bafta in continuare!:) ...si nu dispera,insha Allah,totul se va rezolva cu bine!

imanikka
06-02-2006, 12:32 AM
Oardy habibty Insha Allah sa termini ceea ce v-ati propus , stiu ca ceea ce este legat de documente si legalizare :smile33: este ceva obositor , am trecut si noi prin multe, dar in fine orice problemuta are solutie. Sper sa gasesti toate solutiile la problemele tale.
Allah sa fie cu voi habibty

oardy
06-02-2006, 12:09 PM
iman..sucran ktir pentru incurajari si insaallah sa se regleze legile noastre si sa nu se mai chinuie nimeni atata cand are nevoie de acte.
-mi-as dori sa fiu eu ultima care se mai chinuie si se streseaza atat .

-allah maakon!

um-rahmun
06-04-2006, 11:34 PM
[salamaleicum wa rahmetula iu barakatu
sunt noua aici abia m-am inregistrat si eu sunt casatorita tot cu un sirian de 8 ani dar nu traim in Siria ci in Europa.Totul e OK. mi-e putin teama ca trebuie sa plecam odata acolo pentru totdeauna.Am fost ca turista a fost minunat am niste socrii minunati rar ca ei.Familia lui este de nota 10.Sotul este un om bun credincios si traim in credinta avem un baietel minunat.
Mi-e teama ca daca v-om merge acolo pentru totdeauna totu sev-a schimba
Ce parere aveti?

amal
06-05-2006, 12:03 AM
pai totul pare ok...
daca sant buni de la inceput socrii si totul e bine, nu cred ca se va schimba ceva.
stiu pe cineva care a plecat in Siria cu sotul ei o perioada, a stat 1 an sau 2, nu mai stiu exact, si i-a placut foarte tare...a zis ca oricand ar trai acolo...
depinde de situatia familiala si finaciara (adica sa va descurcati acolo), in cazul tau, e foarte bine ca te intelegi cu ei si ca sotul tau e credincios.

oardy
06-05-2006, 01:57 AM
marhaba!

=ema....habipti tu esti din categoria celor privilegiati de soarta.alhamdulillah!
- cum poti sa te gandesti la asa ceva cand ai o familie fericita ?si ..mai ales niste socrii asa cum orice femeie si-ar dori?
-mai ales ca ai fost in syria si ti-a placut.
-cat ai stat cel mai mult in syria?

-daca puteti..incercati sa stati un pic mai mult decat de obicei sa vezi cum e cand stai mai mult?
- sau mergi singura cu baiatul intr-o vacanta sa vezi cum e?

-am auzit de multe cazuri in care romance de-ale noastre o data ajunse in syria nici nu au mai vrut sa se intoarca in romania.
-nu am cunoscut personal pe cineva dar...

-ema..uite ma dau exemplu pe mine:
=de la prima vizita in syria,adica acum 11 ani am fost fascinata de aceasta tara.
- chiar daca nu stiam sa vb ...imi placea sa-i vad pe cei din jurul meu cum se chinuiau sa ma inteleaga sau sa se faca intelesi.
- de cate ori ieseam in oras mancam numai falafel.atata falafel am mancat ca ..vreo 2 ani nu am mai vrut sa aud de el.

-la a doua vizita..mai mult mi-a placut .incepusem sa vorbesc cat de cat,ma intelegeam altfel cu lumea..

-la a treia vizita...nu as mai fi plecat.deaceea am vb cu sotul ca as vrea sa ne ridicam etaj deasupra lu" socrela.

- la a patra vizita casa era ridicata dar..neterminata(din pacate asa e si la ora actuala),insa sentimentul ala ca..acolo va fi casa mea...ma innebuneste de bucurie.

- nici eu nu stiu cum ar fi sa raman definitiv si ,,irevocabil,,acolo,insa consider ca am un ,,atuu,, prin faptul ca imi place tara ,ca ma inteleg bine cu familia sotului si ca ...ma simt bine acolo.
-singurul meu of e casa .
- daca allah ma ajuta sa-mi indeplinesc si acest vis...

-ce sa mai zica fetele care poate nu au placut aceasta tara..din motive de ele stiute si care nu se prea inteleg cu familia sotului si poate mai au si alte probleme???

-cred ca ishtar care e acolo de aproape 5 ani.. e mai in masura sa-ti zica daca s-a produs vreo schimbare in familia ei,stiind ca vor ramane acolo.

um-rahmun
06-07-2006, 01:07 AM
marhaba!

=ema....habipti tu esti din categoria celor privilegiati de soarta.alhamdulillah!
- cum poti sa te gandesti la asa ceva cand ai o familie fericita ?si ..mai ales niste socrii asa cum orice femeie si-ar dori?
-mai ales ca ai fost in syria si ti-a placut.
-cat ai stat cel mai mult in syria?

-daca puteti..incercati sa stati un pic mai mult decat de obicei sa vezi cum e cand stai mai mult?
- sau mergi singura cu baiatul intr-o vacanta sa vezi cum e?

-am auzit de multe cazuri in care romance de-ale noastre o data ajunse in syria nici nu au mai vrut sa se intoarca in romania.
-nu am cunoscut personal pe cineva dar...

-ema..uite ma dau exemplu pe mine:
=de la prima vizita in syria,adica acum 11 ani am fost fascinata de aceasta tara.
- chiar daca nu stiam sa vb ...imi placea sa-i vad pe cei din jurul meu cum se chinuiau sa ma inteleaga sau sa se faca intelesi.
- de cate ori ieseam in oras mancam numai falafel.atata falafel am mancat ca ..vreo 2 ani nu am mai vrut sa aud de el.

-la a doua vizita..mai mult mi-a placut .incepusem sa vorbesc cat de cat,ma intelegeam altfel cu lumea..

-la a treia vizita...nu as mai fi plecat.deaceea am vb cu sotul ca as vrea sa ne ridicam etaj deasupra lu" socrela.

- la a patra vizita casa era ridicata dar..neterminata(din pacate asa e si la ora actuala),insa sentimentul ala ca..acolo va fi casa mea...ma innebuneste de bucurie.

- nici eu nu stiu cum ar fi sa raman definitiv si ,,irevocabil,,acolo,insa consider ca am un ,,atuu,, prin faptul ca imi place tara ,ca ma inteleg bine cu familia sotului si ca ...ma simt bine acolo.
-singurul meu of e casa .
- daca allah ma ajuta sa-mi indeplinesc si acest vis...

-ce sa mai zica fetele care poate nu au placut aceasta tara..din motive de ele stiute si care nu se prea inteleg cu familia sotului si poate mai au si alte probleme???

-cred ca ishtar care e acolo de aproape 5 ani.. e mai in masura sa-ti zica daca s-a produs vreo schimbare in familia ei,stiind ca vor ramane acolo.
Am fost de doua ori cate 2 luni de fiecare data in total 4 luni in 8 ani.
Comunicam pe internet ne vedem ne auzim.
Eu i-l iubesc pe socru deoarece i-mi lipseste tatal a murit acum 4 ani si pe undeva i-l inlocuieste.
M-au invatat sa scriu sa citesc araba binisor in 4 luni.
S-au purtat foarte bine cu mine ce a-s putea spune.
Din pacate nu-mi place acolo ca vin mai tot timpul musafiri.Muream de somn mereu.
Aici sunt mult timp singura daca vine cineva e doar musafir.
Mie mi s-a parut ca acolo toti se simteau ca la ei acasa cotrobaiau peste tot i-si permiteau prea multe...
Nu vroiam sa spun nimic sa nu-i supar dar eram mult timp nervoasa de multe ori i-mi doream sa ma intorc aici.
Noi am fost educati sa ne comportam civilizat in vizita sa fim cu simt sa nu cersim etc.
Chiar si la copii de acolo sunt multe care nu-mi conveneau.Oare sunt eu pre suspecta sau am dreptate.
Mi-ar prinde bine ceva sfaturi.
De aceia voiam sa intreb fetele care au ceva timp acolo cum sa ma comport,cum sa procedez sa nu-i supar.Vreau sa fiu un om ca toata lumea de acolo.

oardy
06-07-2006, 01:47 AM
stii ema..citeam ce ai scris si ..parca vb eu unele chestii.
-si eu m-am invatat aici in liniste si...
- adevarat ca si eu oboseam la un momentdat de atata agitatie,dar ma ratrageam frumos si era ok.
-de asta imi doresc foarte mult sa imi termin casa .sa stiu ca macar la culcare merg ,,in locul meu,,.
- si eu aveam tot timpul grija sa nu deranjez pe cineva dar mi-am dat seama ca ce consideram eu deranj...pt ei era ceva normal.
-uite ..mai ales ca acuma ma gandesc sa plec in syria ca sa raman..deja imi amintesc de toate astea .
- asa e ...ca noi aici am fost crescuti in alt mediu si deaceea ne obosesc aglomeratiile din casa.
-dar avand o casa separat ..nu va mai fi la fel.vor veni musafirii un timp la inceput ,apoi viata isi va lua cursul normal.
- ca tine sunt si eu si ..cu siguranta alte fete.

-astept sa intre ishtar pe aici si sa ne scrie ,,mai concret,, cum stau lucrurile.

Ishtar
06-07-2006, 05:51 AM
No,c-am aparut si io!
Acu' nu stiu,cum preferati sa va beti "cafeluta",seaca sau indulcita?:D
Ca sa stiu ce sa va spun!

Na,glumesc ,nu ma luati in serios!:)
Ce-as putea eu sa spun,dragele mele?
Faptul ca v-a placut aici din prima,ca va intelegeti bine cu familia,samd,sunt,fara indoiala,niste atuuri esentiale!(Mie nu mi-a placut si tot am venit:D ).
Fara indoiala,fiecare are prioritatile sale,fiecare apreciaza situatia in functie de mai multi factori...la noi au fost doi,singurii,dar cei mai importanti:copiii si mama.

Sigur,perfect nu e nicaieri in lume!Suntem oameni cu totii si sistemele noastre sociale sunt intotdeauna perfectibile!

De lipsit ,imi lipsesc multe lucruri...dar,simplul fapt ca nu intru in panica atunci cand imi intarzie vreunul 10 minute de la scoala,nu stiu cum,dar egaleaza toate lipsurile!

Eu,in relatiile cu cei de-aici,mi-am fixat niste limite,peste care nu permit nimanui sa treaca.Punct!

Draga Ema,tu spui ca vrei sa fii la fel ca cei de aici.Foarte bine!Nu-ti ramane decat sa faci si tu la fel ca ei...cu aceleasi rezultate!:smile16:
Noi nu ne-am dorit acest lucru,si,in consecinta,ne educam copiii exact asa cum vrem noi...recunosc,nu fara dureri de cap,uneori.
Rezultatele,insa,ne incanta si ne dau putere sa mergem mai departe!
Marea majoritate a cunostintelor noastre s-au adaptat sistemului si asa merg mai departe...nu stiu sa-ti spun cum e mai bine...iti spun doar cum am ales noi sa facem:)

Musafirii multi,sa nu va sperie...nu e asa in mod normal,daca voi nu va doriti asta.Aici este o regula de aur in aceasta privinta:oamenii vin la tine fix atat cat te duci si tu la ei:D .

Va pup acu',ca tre' sa dorm si eu nitel...mai vorbim.:smile01:

um-rahmun
06-10-2006, 12:10 AM
[QUOTE=Ishtar][FONT="Book Antiqua"][COLOR="Purple"][B][I]No,c-am aparut si io!
Acu' nu stiu,cum preferati sa va beti "cafeluta",seaca sau indulcita?:D
Ca sa stiu ce sa va spun!

Na,glumesc ,nu ma luati in serios!:)
Ce-as putea eu sa spun,dragele mele?
Faptul ca v-a placut aici din prima,ca va intelegeti bine cu familia,samd,sunt,fara indoiala,niste atuuri esentiale!(Mie nu mi-a placut si tot am venit:D ).
Fara indoiala,fiecare are prioritatile sale,fiecare apreciaza situatia in functie de mai multi factori...la noi au fost doi,singurii,dar cei mai importanti:copiii si mama.

Sigur,perfect nu e nicaieri in lume!Suntem oameni cu totii si sistemele noastre sociale sunt intotdeauna perfectibile!

De lipsit ,imi lipsesc multe lucruri...dar,simplul fapt ca nu intru in panica atunci cand imi intarzie vreunul 10 minute de la scoala,nu stiu cum,dar egaleaza toate lipsurile!

Eu,in relatiile cu cei de-aici,mi-am fixat niste limite,peste care nu permit nimanui sa treaca.Punct!

Draga Ema,tu spui ca vrei sa fii la fel ca cei de aici.Foarte bine!Nu-ti ramane decat sa faci si tu la fel ca ei...cu aceleasi rezultate!:smile16:
Noi nu ne-am dorit acest lucru,si,in consecinta,ne educam copiii exact asa cum vrem noi...recunosc,nu fara dureri de cap,uneori.
Rezultatele,insa,ne incanta si ne dau putere sa mergem mai departe!
Marea majoritate a cunostintelor noastre s-au adaptat sistemului si asa merg mai departe...nu stiu sa-ti spun cum e mai bine...iti spun doar cum am ales noi sa facem:)

Musafirii multi,sa nu va sperie...nu e asa in mod normal,daca voi nu va doriti asta.Aici este o regula de aur in aceasta privinta:oamenii vin la tine fix atat cat te duci si tu la ei:D .

Va pup acu',ca tre' sa dorm si eu nitel...mai vorbim.:smile01:



Multumesc pentru informatii.SUNTETI FOARTE DRAGUTE stiti noi nu ne pregatim asa urgent sa plecam acolo definitiv,dar pur si simplu asa-mi traiesc viata acum ca oricand voi ajunge acolo.
De multe ori spun "Ce mi-a trebuit mie asa o viata ?dar cand i-mi amintesc ca altfel poate nu a-s fi cunoscut acest drum catre ISLAM care cred ca este mai presus de toate.
Ma consider o norocoasa ca ALLAH ma adus pe acest drum.
Din pacate traditiile lor stilul de comportament cu femeile e cu totul diferit de religie.
Intr-o zi ne-am dus in vizita la un var cu sotul,el i-mi spune (nu in araba) :te voi trimite sa-mi aduci nu stiu ce,tu sa spui trakramaiunak nu comenta.Am inceput sa ma cert cu el mi-a spus ca daca fac ce spune el fara sa comentez atunci i-l vor considera un adevarat barbat.Am acceptat asta sa fie considerat tare.
De multe ori faceam filme de aceste tipuri si seara ne amuzam pe aceasta tema.Ma intrebam ce folos au ei de pe urma asta ca se considera tari.
Noi faceam asta in gluma dar cine traieste asa?
In schimb respectul pe care i-l au ei fata de parinti este de neintalnit la noi si multe lucruri pozitive.
pa! pa! fetelor!

amoodia
06-10-2006, 04:50 AM
,tu sa spui trakramaiunak

Ema imi cer scuze dar mi-au dat lacrimile de ras aici.citeam cuvantul in gand si nu reuseam sa inteleg ce trebuia sa zici, abia apoi cand am citit cu voce tare am realizat ca e tekram ayunak. vezi tu cred eu ca greseala e a sotului tau, nu ar fi trebuit sa te puna sa zici asa si nici macar sa te trimita sa aduci ceva doar de a face -----stratie sa zica ceilalti MASHAALLAH AI VAZUT ROMANCA? NICI NU SUGHITA IN FATA LUI. ar fi trebuit sa te faca pe tine importanta prin ceea ce esti. Ema eu zic sa fii tu insati cand esti acolo, si ei te vor placea pentru ceea ce esti, cat despre vizite, daca vei locui acolo nu va fi mereu asa.tu esti cea care traseaza limitele. la ce fac ei in casa ta la fel. nu incerca sa fii ca ele, incearca sa fii ca tine. si impune respect mereu cand esti in jurul lor. apropo de unde e sotul tau din syria?

um-rahmun
06-10-2006, 11:57 AM
Ema imi cer scuze dar mi-au dat lacrimile de ras aici.citeam cuvantul in gand si nu reuseam sa inteleg ce trebuia sa zici, abia apoi cand am citit cu voce tare am realizat ca e tekram ayunak. vezi tu cred eu ca greseala e a sotului tau, nu ar fi trebuit sa te puna sa zici asa si nici macar sa te trimita sa aduci ceva doar de a face -----stratie sa zica ceilalti MASHAALLAH AI VAZUT ROMANCA? NICI NU SUGHITA IN FATA LUI. ar fi trebuit sa te faca pe tine importanta prin ceea ce esti. Ema eu zic sa fii tu insati cand esti acolo, si ei te vor placea pentru ceea ce esti, cat despre vizite, daca vei locui acolo nu va fi mereu asa.tu esti cea care traseaza limitele. la ce fac ei in casa ta la fel. nu incerca sa fii ca ele, incearca sa fii ca tine. si impune respect mereu cand esti in jurul lor. apropo de unde e sotul tau din syria?

Facea asta doar atunci cand ne duceam la verii primari.
In fata familiei se purta foarte bine ba chiart le spunea surorilor sa nu ma lase sa fac nimic ca sunt musafir.
Este din Alep.Acolo cred mentalitatea este diferita de alte orase siriene.
Aici este de nota 10 se comporta foarte bine cu mine ma respecta ,ma ajuta in bucatarie,i-mi cere sfaturi in tot ceia de face etc.

amoodia
06-10-2006, 02:43 PM
aveam o presimtire ca e din Aleppo:D :D , pentru ca mai mult acolo se intalnesc situtii de genul asta.daca vrei sa locuiesti acolo sa nu lasati pe nimeni sa-si dea cu parerea la relatia voastra sot-sotie.nu stiu cum e in celelalte orase din Syria, dar in Aleppo sunt multi care procedeaza asa, si e numai de fatada ca de fapt relatia din ei uneori e zero, dar trebuie sa se dea ei macho in fata celorlalti :D a avut si sotul meu o tentativa de asta la inceput si nu a avut cu cine :D si de atunci nu mai vrea sa-i mai aduc nimic.ti-a placut Aleppo?stii ca sunt aproape 2000 de romance acolo, asa ca inshaAllah daca o sa va mutati acolo nu o sa fii numai printre ei :D

oardy
06-11-2006, 08:17 AM
marhaba fetele.


-iubirea mea e din homs.daca va intrebati sotii de orasul asta au ce sa va spuna.
-in toti anii de casatorie,nu stiu daca am vazut aici in cta,mai mult de ...5 ,,homsieni,,.
-dar in rest am vazut mai multi baieti din alep,
-acuma..sunt oameni intre oameni.am cunoscut si ,,caposi ,, care nu suportau sa li se iasa din cuvant ,dar si baieti de treaba.

-dar sa stiti ca acuma dupa atatia ani ,am observat un ,,fenomen,,.
-toti...dar absolut toti cei care candva erau erau ,,caposi,, au devenit foarte ..maleabili.
-adica nici nu-mi vine sa cred cand ii vad cum sunt cu sotiile lor la ora actuala,pt ca imi amintesc ..,,cum au fost,,.

- din pacate nu pot vb despre comportamentul lor ...in general...din syria ,pt ca nu am avut ocazia .
- dar adevarat ca sunt diferente intre alep si...homs de ex.

-diferenta de mentalitate ,de mancaruri...apropo de mancare,cei din alep(din ce am cunoscut aici) ar pune carne si in prajituri.
-sunt ,,carnivori,,rau.
- e prea dimineata (adica 6) sa imi amintesc de toate,dar de ex. pastai cu carne.ceea ce in homs ..e o raritate.
-aaaa si pun mult ,,semne,, in mancare..


- ca sa revin la comportament..ma gandesc ca si aici in rom. e diferenta intre oameni din diferite orase.nu?
- asa si in syria.

- dar va zic sigur ca in ceea ce priveste schimbarea comportamentului (in bine) o data cu trecerea timpului...am observat-o la multe persoane.

- eu ma uit si la iubirea mea care a fost ok de la inceput,insa o data cu trecerea timpului s-a facut si mai ok.masanllah!alhamdulillah!

-dar si eu sunt schimbata.:) nu de..haine:) ...nu ca le-as avea pe aceleasi..:)

- pai mai pe la inceputuri eram ca..spirtul:D
- mama...ce crizoasa mai eram ..si geloasa...nu mai intru in detalii:D
-iar acuma ...nu stiu cum si prin ce minune...,,am devenit o mata blanda ...si fara unghii:) ,,.masanllah!alhamdulillah
.
-bine...stati putin ca daca e ceva..care sare calul...cred ca..as face:hocus-pocus si m-as transforma la loc.adica..nu stiu cum sa zic:D
- buna ...buna...dar ....:D

- da mai fetelor,si asa .

- mai de cate ori am fost in homs nu am vazut decat o singura data o romanca ,care era si ea in vacanta cu baiatul.
- in rest...

um-rahmun
06-12-2006, 12:33 AM
aveam o presimtire ca e din Aleppo:D :D , pentru ca mai mult acolo se intalnesc situtii de genul asta.daca vrei sa locuiesti acolo sa nu lasati pe nimeni sa-si dea cu parerea la relatia voastra sot-sotie.nu stiu cum e in celelalte orase din Syria, dar in Aleppo sunt multi care procedeaza asa, si e numai de fatada ca de fapt relatia din ei uneori e zero, dar trebuie sa se dea ei macho in fata celorlalti :D a avut si sotul meu o tentativa de asta la inceput si nu a avut cu cine :D si de atunci nu mai vrea sa-i mai aduc nimic.ti-a placut Aleppo?stii ca sunt aproape 2000 de romance acolo, asa ca inshaAllah daca o sa va mutati acolo nu o sa fii numai printre ei :D
Da sa sti ca m-am simtit minunat ca turista.HamduLILAH toate surorile lucreaza(una inginera 2 profesoare)sunt un pic mai moderne nu-s incuiate deloc.
Cand ne duceam la chefuri,la nunti ma pregateau ca pe o papusa machiata la maxim.In general nu-mi place sa ma machez strident.
Va spun sincer comportamentul lor fata de mine este rar intalnit aici.Din pacate cel al copiilor nu prea m-a incantat.
Cand voi trai mai mult acolo poate altfel ar fi.
Am cel putin 10 "prietene" alepoaice aici care m-au invatat toata bucataria lor.Sotul este foarte multumit de cum gatesc:beioat,maksii,kape,sumaie,safargerie,mluhie etc.
Sa stiti ca nu numai barbatilor le place mancatul,sa vedeti femeile si mai si.Fac saptamanal chefuri cu mese foarte bogate mai ales in carne.20 de persone mananca cat 50 europence au peste 100kg. Cand le spun de cura de slabire spun sufera tu daca vrei.
Acum merg foarte rar la asemenea chefuri din fericire se si vede am slabit 30kg.
Sa sti ca m-as bucura sa intalnesc romance acolo ca o araboaica nu poate inlocui o romanca fie ea cat de buna.
PE CURAND FETELOR!

amoodia
06-12-2006, 03:17 PM
Ema ce anume nu ti-a placut la comportamentul copiilor?
stii ?mi-ai luat-o inainte cu bucataria. si eu sa stiu sa prepar alea dar ce e Kape? te referi la KAPSE? si eu cand merg acolo stau numai pe la petreceri sau nunti. uneori cand prind un moment de liniste ma duc si stau singura in camera, ca pentru mine uneori e obositor sa fiu inconjurata mereu de oameni, mai ales ca aici in Norvegia stau mai mult singura.si eu cand merg in syria vin inapoi cu 5-6 kg in plus :smile16: .mereu tin dieta inainte de a pleca acolo.

hannen
06-13-2006, 09:31 AM
Salutare fetelor!
Poci sa-mi dau si eu cu parerea,desi sotul meu nu-i sirian?:D
Ema,sa stii ca vizitele astea se intimpla numai cind sunteti voi in vacanta,vin toate neamurile cirduri,cirduri sa va vada,apoi se raresc,totul intra in normal.
Nu stiu de ce ziceti ca ati prefera romance in locul araboaiecelor.Eu as vrea sa am si amice romance,desi sincer m-am fript cu ele de n ori.Mai bine cu familionul sotului ca sunt toate niste femei de nota 20.
E de ajuns ca soacra si cumnatele sa te placa si sa va intelegeti,celelalte se poarta cu tine cu manusi:D
Depinde si de relatiile dintre ei,dar soacra mea este o femeie cu un mare respect in fata familiei si nu cred ca ar indrazni unul sa zica cirr despre cineva dintre ai ei,(familiile copiilor ei )sau sa se amestece in treburile casei,problemele familiale.Nici fratii si surorile ei ,nici ale socrului.Socrul este si el un om cu autoritate dar bun ca painea calda.
Nu stiu de ce sa zic ca mai depinde,de educatie,de sotul tau.Al meu niciodata nu a facut faza cu adu ceva si sa nu comentezi,cred ca iesea urit de tot:smile16: si nimeni din familia lui nu indrazneste nici sa imi ceara un pahar cu apa dar mie mi-e tare drag sa le ajut,mereu ma bagam peste tot.
Si eu locuit in egipt si nimic nu s-a schimbat.Ba de cind stateam separat soacra imi facea mereu piatza si il trimitea pe socru sa imi aduca tot ce-i ceream si ce nu-i ceream.
Ii vizitam des ,dar ea niciodata nu venea neinvitata .Ma rugam de ea sa vina citeodata ca nu se indura sa lase treaba pe acasa.Ma duceam si eu si o ajutam cind stiam ca planuieste cite ceva major prin casa.
Totul a fost exact cum mi-am dorit.Nu tu vizite inoportune,nu musafiri peste musafiri,nici relatiile nu s-au schimbat deloc,pot zice ca erau/eram toti asa cum trebuie sa fie o familie.
E o mare deosebire intre relatiile familiale in ro.stii chiar intre frati,cumnate rica,impunsaturi,vizite mai rarute...aici n-am simtit asa ceva.Toti erau primiti cu draga inima si apropo ,nimeni nu cotrobaia nicaieri,din living mergeau la toaleta si atit!!!
Nu in bucatarie sau in alta camera,mai ales in camera noastra cind eram noi acolo.Nici macar soacra nu intra fara sa ceara voie si sa bata la usa!
De fapt acum dupa ce ii cunosc atit de bine am realizat de unde are sotul meu o asa mare pretentie la intimitate.
Totul ,camera ,lucrurile proprii si personale nimeni nu se apropie de ele.La inceputuri eu ma calcam in strachini,deschideam scrisori etc.nimicuri..dar el mi-a cerut sa inteleg ca proprietarul de drept deschide ce ii apartine si abia apoi zice la curiosi(adica io):smile16:
Eram si eu ca oardy,oleaca paranoica si putin mai mult geloasa,alhamdullilah ca a trecut!!!
Va pup si imi cer scuze ca v-am plictisit atit.:smile01:

hannen
06-13-2006, 09:36 AM
Bai si ce aveti cu musafirii bre,ca eu ii iubeam .Veneau incarcati cu dulciuri,prajituri,torturi si fructe.
Carau lazi de fructe si cutiii cit toate zilele de tot felul de dulciuri,ciocolata ,prajituri.Lazi de suc!Fratele soacra-mii stia ca eu iubesc pepenii si venea cu o camioneta plina iar al socrului cu sacose si lazi de tot felul de fructe.
No,ia ziceti ce aveti cu ei ca eu numai cit ma gindesc salivez deja:D :D :D

oardy
06-13-2006, 01:36 PM
hanen ...pai asa musafiri sa tot ai:)
-daca ar veni toti macar cu cate o cutie de bomboane...tot ar fi ceva:)


-oricum din ce am citit ...am zis alhamdulillah ca ai norocul de o asa familie.pacat ca nu mai stai in egipt sa fii asa rasfatata:)

um-rahmun
06-13-2006, 02:05 PM
Ema ce anume nu ti-a placut la comportamentul copiilor?
stii ?mi-ai luat-o inainte cu bucataria. si eu sa stiu sa prepar alea dar ce e Kape? te referi la KAPSE? si eu cand merg acolo stau numai pe la petreceri sau nunti. uneori cand prind un moment de liniste ma duc si stau singura in camera, ca pentru mine uneori e obositor sa fiu inconjurata mereu de oameni, mai ales ca aici in Norvegia stau mai mult singura.si eu cand merg in syria vin inapoi cu 5-6 kg in plus :smile16: .mereu tin dieta inainte de a pleca acolo.
Din pacate surorile lui au numai cate 2 copii cu mare diferenta intre ei foarte foarte alintati.
De fapt numai una ma calcat peste nervii.Are 10ani.Mi-e putin rusine sa spun,sotul i-mi spune ca nu-s normala ca e doar copil insa eu nu m-am obisnuit cu ideia asta.
M-ia cerut sa-i duc o papusa BARBY cu nu stiu ce casa in fine costa peste 200 euro.Din pacate nu mi-am permis.
Cand am ajuns acolo dansa ,plangea etc. si nu-i convenea ce i-am dus.
Inta in camera cand voia chiar si atunci cand nu eram acolo.I-mi cotrobaia peste tot .Se juca mereu cu telefonul meu.
Ne-am dus la mare toata familia si ne-am dus la un restaurant sa mancam.
Ma saturasem sa vad ca-mi duistruge telefonul ,si i-am spus sotului.El mi-a spus sa i-l iau.Dupa ce l-am luat s-a asezat in scaunul meu si m-a pus sa adu alt scaun de la alta masa.Se comporta pur si simplu urat sa-mi dau seama ca e suparata pe mine.
I-am spus de ce nu-i cer tatalui tau putin telefonul ca la al meu i-ai stricat camera.
Mi-a raspuns :tata nu mi-l da ca i-l stric.
Sunt multe multe dar nu vreau sa-m amintesc de toate.
Tot ce e rau in asta este ca sotul i-mi spune ca nu-s normala.Dar pur si simplu simteam ca-s bate joc de mine.
Sa trecem mai departe.CAPE nu-i CAPSE.De fapt capse nu-i ceva cu orez si carne de pui cu multe mirodenii?
Cape este un aluat format din burgul dat prin masinaa si carne de vita.Se fac niste piftelute in care se adauga o umplutura formata din:ceapa prajita,carne de miel tocata,nuci si migdalie sanubar pipe,sare.Cu aceasta umplutura se umple aluatul din burgul si se prajeste piftelutele umplute in ulei incins.
Sa sti ca mereu ma ingras si eu acolo.Cred ca e cea mai buna bucataria lor din pacate cu prea mult semne(grasime)

Anna
06-13-2006, 02:52 PM
mai fetelor vreau sa va intreb si eu ceva...
cand ati plekat prima data nu v-a fost greu?
chiar daca familia lui a fost minunata...dar nu v-a fost dor de familia voastra???
ca eu mai stau 2 ani in romania si trebuie sa imi urmez sotul in Syria inshAllah....si cand ma gandesc imi vine sa plang...ca mi-ar fii foarte greu si foarte dor de familia mea si casa mea si prietenii mei....mie imi place romania....eu daca plek la munte 2-3 zile abia astept sa vina acasa ca imi e dor de tata:smile16: :smile16: si cand ma gandesc ca tre sa plek si sa vin aici decat in vizita....:smile308: :smile308:
si voua v-a fost greu?sau sunt eu prea atasata de fam mea si de pr mei si de casa mea?

imanikka
06-13-2006, 03:17 PM
HANEEN te cred ca si familia sotului meu este asa:smile16: cel putin asa mi-a parut cand am fost prima data (si singura data:D ) in vizita. Vom vedea cand vom pleca:) Dar se simte omul cand e bun si te iubeste ,eu una am simtit.

EMA am ras putin cu lacrimi:D ,dar imi imaginam ce simteai. Si totusi 10 ani (cum ar fi clasa a 3-a a 4-a ) .Trebuia sa-i cumperi o carte mai bine. Eu poate sunt ca tine , nu-mi place ca cineva sa-mi umble in lucruri , in general nu-mi plac copii needucati si fara lipsa de respect.

ANNA ti-as da un sfat dar nu am fost in astfel de situatie:D Eu oricum sunt in tara natala dar imi vad familia o data la 1-2 ani. Deci eu nu vad diferenta.
:smile01: :smile01:

oardy
06-13-2006, 04:43 PM
ana...daca esti legata de familie...sigur iti va fi greu la inceput.
-la mine a fost mai usor ca nu prea eram in relatii bune cu fam si ...mi-a fost indiferent.
- dar..daca o sa ai calc.acolo...poate iti va fi mai usor...insaallah.
-o sa stati singuri in casa voastra?
- conteaza si asta!
- lasa iubita ca daca ai un sot bun si iubitor...trebuie sa fie bine.
-intr-o zi ma gandeam :dar sotului meu ii este usor ca nu si-a mai vazut familia de 8 ani?
- nu am indraznit sa zic;ei...e barbat!
- dorul de familie...de tara ta...de locul tau...nu e la ..gen masculin sau feminin. nu?
- cred ca asa trebuie sa punem problema.

- nici sotilor nostrii nu le-a fost usor aici!

oardy
06-13-2006, 04:49 PM
ema...sotul tau nu vedea ceva rau in faza cu tel .pt ca o considera ,,copil inocent,,.
- sa nu uitam ca si sotii nostrii au crescut la fel:) si poate si ei au fost niste copii.. nu tocmai cuminti:)
- dar daca pateam ca tine...ca tine reactionam:)

- totusi...ce noi consideram obraznicie...acolo e considerat...copilarie
-ce noi consideram needucare ...acolo e considerat..normal.

-------------in general-----------------------

- deaceea trebuie sa fim cu nervii de otel si sa stam pe pozitii sa nu cedam .
- important e ca noi sa ne educam copii asa cum noi consideram ca inseamna educatie si restul....treaba lor.
---nu?---

- lasa iubita ca un asa copil puteai intalni si aici in romania noastra educata.
-,,consoleaza-te,, cu gandul asta si iti va trece mai usor:)

Anna
06-13-2006, 04:52 PM
da habibti asa e...nu le-a fost greu...al meu de cand a venit aici nu a mai plecat adica de vreo 2 ani:D si abia asteapta sa isi vada familia pleaca peste 1 luna...
pentru al meu e altfel ...a stiut ca sta aici 4 ani cat face facultatea si apoi de intoarce dar eu acolo nu ma duc pentru un timp limitat..sa stiu din start stau 2,3,5 ,7 ani acolo ma duc sa raman...si el nici in ruptul capului nu admite sa ramanem aici...
da am vrea sa stam singuri dar aproape de familia lui inshAllah
nu stiu ce sa mai zic...Allah stie mai bine
oricum mai sunt 2 ani...se schimba multe....
mercic fetelor..pentru sfaturi...:D

oardy
06-13-2006, 05:09 PM
- pai surioara draga,dar poate o sa vii macar o dat pe an la romanica.
-de ce te sperii ca o sa stai atata timp acolo si nu o sa mai vii?
- uite si eu vreau si imi doresc din tot sufletul...insaallah ...sa plec in syria cu baiatul si sa raman acolo dar asta nu inseamna ca nu o sa mai vin o fuga pe aici...macar vara:)
- lasa surioara ca totul va fi bine insaallah!

- din ce oras e sotul tau?

Anna
06-13-2006, 05:37 PM
inshAllah o sa fie bine...
evit sa ma mai gandesc la asta... ce o fii o fii...si mai e pana atunci...
e din damasc sotul meu...
uite din cate vad eu sunt multe ce se duc in syria si chair sunt fericite
soacra mea e romanca si nu mai vrea sa mai vina in romania:D:D:D
asa ca nu o fii asa de greu cum mi se pare mie...
inshAllah sa mergi in syria cu baiatul tau....poate ne intalnim acolo mai stii?:D
inshAllah

oardy
06-13-2006, 06:12 PM
waw!

- soacra ta e romanca?e prima oara cand aud de asa situatie!
- pai ishtar,surioara noastra care e de aproape 5 ani in syriuca ,sta in damasc.
- asa ca ...incurajaza-te pui mic.
- poate ai un atuu ca socrela e romanca pt ca stie cum a fost la inceput.
- masanllah !

Anna
06-13-2006, 06:42 PM
waw!

- soacra ta e romanca?e prima oara cand aud de asa situatie!
- pai ishtar,surioara noastra care e de aproape 5 ani in syriuca ,sta in damasc.
- asa ca ...incurajaza-te pui mic.
- poate ai un atuu ca socrela e romanca pt ca stie cum a fost la inceput.
- masanllah !

da ?? nu ai mai auzit?eu aici la craiova numai asa arabi cunosc jumate jumate...iordanieni,sirieni,libanezi da sunt cu mame romance...asa ca nu ma mai mira
soacra imi e romanca al hamdu li Allah...e mai usor la comunicare....si e o persoana deosebita...ea a dus "greul" ca sa spun asa ....a mers acolo in familie araba nu a fost usor la inceput de comunicare,de relatie...si ea acuma o sa imi domoleasca aterizarea ca sa zic asa...si ce e si mai usor e ca socrul meu a stat in romania 10 ani si vorbeste foarteee bine limba romana:D:D asa ca de vorbaraie nu e problema...am cu cine ma tocmi:D:D
dar deja imi e dor de familia mea....:smile308: :smile308:
eu tot cu ale mele...
lasa ca mai prinsai curaj sa stii...nu mai mi se pare asa de greu:o :o

oardy
06-13-2006, 06:50 PM
-MASANLLAH! MASANLLAH!

-pai esti norocoasa ,,olteanca mica,,.(insaallah sa nu te superi daca zic asa.daca da...imi sterg postarea.)
- ce bafta pe tine masanllah!
- allah te iubeste surioara draga.gandeste-te ca esti o norocoasa si nu te mai gandi ca nu va fi bine.:)




--deci asa cu ..craiova.sunt multi care au mame romance....
-ei...sa fie sanatosi si sa aiba sotii bune .

Anna
06-13-2006, 07:08 PM
mashAllah habibti
cum sa ma supar draga mea...?
stai linistita ca in fond si asta sunt o olteanca mica....:smile16: :smile16:
mai iti doresc sa ajungi in syria cat mai repede u si baietelul tau....si sa ne intalnim acolo inshAllah....
mersi pentru incurajari
Allah ne iubeste pe toti....

oardy
06-13-2006, 07:17 PM
inshaallah!

-si cum de socrela nu mai vrea la romanica?
- stii..asa ce ma gandesc cateodata ,poate nu stiu eu dar cred ca am am fost candva ,,araboaica,,.
- ma simt foarte atrasa de tara asta. simt ca acolo imi e locul.ca acolo ar trebui sa traiesc si aici in tara sa vin in vacanta...nu invers.
- aoleu..disper sa ajung o data acolo.
-starea asta i-am transmis-o si baiatului de cand era mic si eu tot vb ca imi place foarte mult syriuca si ...syriuca -n sus si syriuca-n jos, ca a ajuns copilul sa zica ca el nu vrea sa cunoasca strazile din constanta pt ca el oricum va trai in syria.
-sau ca isi doreste foarte mult sa mearga la scoala in syria pt ca acolo nu va mai rade nimeni de numele lui si va avea multi verisori si ...numai poate.
-ooof daca nu m-ar opri problemele financiare..as face bagajele de-acuma.

-insaallah sa reusim pana la urma!

genan
06-13-2006, 07:32 PM
Sa trecem mai departe.CAPE nu-i CAPSE.De fapt capse nu-i ceva cu orez si carne de pui cu multe mirodenii?
Cape este un aluat format din burgul dat prin masinaa si carne de vita.Se fac niste piftelute in care se adauga o umplutura formata din:ceapa prajita,carne de miel tocata,nuci si migdalie sanubar pipe,sare.Cu aceasta umplutura se umple aluatul din burgul si se prajeste piftelutele umplute in ulei incins.
Sa sti ca mereu ma ingras si eu acolo.Cred ca e cea mai buna bucataria lor din pacate cu prea mult semne(grasime)

e kabbe, nu cape.. se zice cu B.

genan
06-13-2006, 07:35 PM
- totusi...ce noi consideram obraznicie...acolo e considerat...copilarie
-ce noi consideram needucare ...acolo e considerat..normal.

eu cred ca exagerezi putin... eu sunt crescuta in tara araba, dar asta nu inseamna ca asa cum sunt educati acolo copiii e echivalentul NEEDUCATILOR din romania....
haideti sa facem putina diferenta... cred ca needucati sunt in orice tara din lumea asta....
dar de la asta pana la a spune ca normalul lor e needucatia dpdv al romanilor.. cred ca e un pik cam mult...

genan
06-13-2006, 07:37 PM
inshAllah o sa fie bine...

soacra mea e romanca si nu mai vrea sa mai vina in romania:D:D:D
asa ca nu o fii asa de greu cum mi se pare mie...
inshAllah

nu cred ca o sa iti fie greu, plecand intr-o tara ca syria... mai ales ca soacra ta este romanca... s-a gandit bien sotul tau, ca sa nu aibe batai de cap, a mers pe principiul daca tata si-a luat o romanca, eu de ce nu? :)
oricum o sa vezi ca o sa-ti fie bine!!
:smile01:

oardy
06-13-2006, 07:42 PM
genan....imi cer scuze.

- cred ca din postarile mele la acest subiect ai dedus ca iubesc syria.
- deci in nici un caz nu am scris cu intentia de a jigni sau de a lua ,,peste picior,,.
- dar parca nici nu am zis ca acolo nu exista oameni needucati asa cum nu am zis ca aici in rom. exista numai oameni educati.
- poate nu m-am exprimat eu prea bine ....se poate .
- ma refeream ca sunt destule cazuri in care copii sunt c-am cum a descris ema.

- a gresi e omeneste!

- poate sa fie orice dar cu siguranta ...nu desconsiderare,mai ales din partea mea care am de gand sa merg si sa traiesc acolo.

genan
06-13-2006, 07:51 PM
oardy, esti libera sa mergi sa traiesti in orice tara vrei, esti libera sa-ti placa orice tara... sa cand o sa ajungi acolo, o sa vezi oameni si oameni.. oameni simplii si oameni cu carte, oameni cu mult bun simt, fie ei cu sau fara carte, si oameni carora le lipseste o gramada de bun simt, la fel, cu sau fara carte....
si la copii e la fel...
trebuie doar sa avem rabdare cu ei... si sa stim sa ii intelegem si sa ne facem placute (placuti)..
mereu ma gandesc ca poate si copiii mei nu o sa fie placuti de cei din jur, si o sa se spuna ca sunt prost crescuti si needucati, dar cu siguranta asta nu mi-ar conveni....
deaceea sa ne gandim ca si lor nu o le convine daca vb asa de ei....

cat despre telefonul stricat el emei... de ce sa te enervezi? iti pastrai calmul si daca ti-l facea praf acea fetita de 10 ani, e f usor sa ii spui sotului tau sa iti cumpere un altul... si ii reprosai discret ca cine ti l-a stricat era din fam sotului lui... si nu tu... nu e greu deloc.. le ironii si in a profita unpik, nu tre sa ai doktorat ca sa te pricepi...:smile01:
eu glumesc, ina trebuie sa fim calmi si intelegatori, mai ales cu copiiii.. si daca are 10 ani tot nu stie ea ce e valoare unui mobil,daca e ieftin sau scump, habar nu au ei valoare banilor... si ganditio-va ca si voi ati fost copii si poate si voi ati mai stricat acte ecva si ati mai calcat pe unu si pe altu pe nervi.... :smile19:

oardy
06-13-2006, 09:40 PM
- surioara genan...dar scuzele mi-au fost acceptate?:confused:

genan
06-13-2006, 09:48 PM
:rolleyes: da, de ce nu? :rolleyes:
:cool: :cool:
:smile01:

oardy
06-13-2006, 11:08 PM
:smile06: pt tine surioara genan.

- insaallah ca fie pt prima si ...ultima oara cand s-a intamplat o neintelegere intre noi:) :smile06:

um-rahmun
06-14-2006, 01:05 AM
genan....imi cer scuze.

- cred ca din postarile mele la acest subiect ai dedus ca iubesc syria.
- deci in nici un caz nu am scris cu intentia de a jigni sau de a lua ,,peste picior,,.
- dar parca nici nu am zis ca acolo nu exista oameni needucati asa cum nu am zis ca aici in rom. exista numai oameni educati.
- poate nu m-am exprimat eu prea bine ....se poate .
- ma refeream ca sunt destule cazuri in care copii sunt c-am cum a descris ema.

- a gresi e omeneste!

- poate sa fie orice dar cu siguranta ...nu desconsiderare,mai ales din partea mea care am de gand sa merg si sa traiesc acolo.
Draga nu ai gresit deloc eu inteleg ce ai vrut sa spui cred ca genan nu a inteles.
Nu a-s spune ca fetita era needucata deoarece parintii ei sun profesori amandoi, spun mai bine ca este foarte obraznica.
Sotul mi-a spus ca nu le este interzis copiilor multe cand sunt mici deoarece cand cresc aproape nimic nu-i voie.O fi asa.
Oricum orice spune Genan aici copii sunt mult mai educati inca de la gradinita sau poate sangele lor este mai cald.
Eu tin minte cand eram mica nu indrazneam sa scot un cuvant in fata unciilor si a matusilor pur si simplu i-i respectam mai alest sa cer ceva de la orisicine.Nici in imbracamintea fratilor nu am indraznit sa ma imbrac.
I-i doresc la Genan multe nepoate sau nepoti asa ca nepotica mea poate a-r sti cum sa doctoreasca situatia ca eu nu-s invatata asa.

um-rahmun
06-14-2006, 01:25 AM
oardy, esti libera sa mergi sa traiesti in orice tara vrei, esti libera sa-ti placa orice tara... sa cand o sa ajungi acolo, o sa vezi oameni si oameni.. oameni simplii si oameni cu carte, oameni cu mult bun simt, fie ei cu sau fara carte, si oameni carora le lipseste o gramada de bun simt, la fel, cu sau fara carte....
si la copii e la fel...
trebuie doar sa avem rabdare cu ei... si sa stim sa ii intelegem si sa ne facem placute (placuti)..
mereu ma gandesc ca poate si copiii mei nu o sa fie placuti de cei din jur, si o sa se spuna ca sunt prost crescuti si needucati, dar cu siguranta asta nu mi-ar conveni....
deaceea sa ne gandim ca si lor nu o le convine daca vb asa de ei....

cat despre telefonul stricat el emei... de ce sa te enervezi? iti pastrai calmul si daca ti-l facea praf acea fetita de 10 ani, e f usor sa ii spui sotului tau sa iti cumpere un altul... si ii reprosai discret ca cine ti l-a stricat era din fam sotului lui... si nu tu... nu e greu deloc.. le ironii si in a profita unpik, nu tre sa ai doktorat ca sa te pricepi...:smile01:
eu glumesc, ina trebuie sa fim calmi si intelegatori, mai ales cu copiiii.. si daca are 10 ani tot nu stie ea ce e valoare unui mobil,daca e ieftin sau scump, habar nu au ei valoare banilor... si ganditio-va ca si voi ati fost copii si poate si voi ati mai stricat acte ecva si ati mai calcat pe unu si pe altu pe nervi.... :smile19:
Ai dreptate dar nu in totalitate.In primul rand vreau sa-ti spun ca fetita stia ca telefonul lui tati se strica si are valoare dar ca a-l meu se strica nu avea valoare.
I-ti spun sincer asa o fetita de 10 ani desteapta si smekera nu am vazut in viata mea.Da si noi am stricat multe in viata dar cand ne spuneau parinti sau nu ne dadeau ce vroiam plangeam apoi taceam.Ea pur si simplu incerca sa ma pedepseasca sau sa ma ocoleasca.
Ei bine nu exagerez ca am si voi avea copii INSAALLA si nu stiu poate vor fi mai rai ca nepoata mea, mai ales daca vor creste acolo.
Pana la urma pot fi obraznici sa fie sanatosi si cel mai important sa fie CREDINCIOSI.
Si cat despre repros sotului cred ca este un lucru urat sa-i spun ca asa-i familia ta mi-a sticat aia etc. mai bine i-am spus fetitei ca telefonul nu-i jucarie.Iti spun sincer familia sotului este ca si familia mea.Si faptul ca am spus acest lucru nu din barfa fata de propőria familie ci in general asa-s copii acolo deoarece toate prietenele au aut aceiasi experiente.Sa nu crezi ca sunt rea in general dar sunt maximalista.
Oricum ma bucur ca atunci cand cresc sunt niste oamen de reintalnit in lume.

genan
06-14-2006, 01:26 AM
Draga nu ai gresit deloc eu inteleg ce ai vrut sa spui cred ca genan nu a inteles.
Nu a-s spune ca fetita era needucata deoarece parintii ei sun profesori amandoi, spun mai bine ca este foarte obraznica.

a fi obraznic inseamna a nu fi corect educat, sau mai urat zis = a fi prost crescut , nsimtit. plus ca nu are nici o legatura meseria si cariera parintilor ei cu modul e a o educa.

Sotul mi-a spus ca nu le este interzis copiilor multe cand sunt mici deoarece cand cresc aproape nimic nu-i voie.O fi asa.

aici nu am inteles ideea...

Oricum orice spune Genan aici copii sunt mult mai educati inca de la gradinita sau poate sangele lor este mai cald.

vrei sa spui ca sunt cazuri si cazuri sau generalizezi?
vrei sa spui ca cei din romania TOTI " sunt mult mai educati"?
iti arat eu copii in tari arabe cum sunt educati la gradinite islamice, unde imbina jocul cu educatia islamica si qora`anul, si iti mai arat si copii "educati" in gradinite din occident, care daca li se refuza sa li se cumpere o inghetata, incep sa loveasca pe bunica sau pe mama...

Eu tin minte cand eram mica nu indrazneam sa scot un cuvant in fata unciilor si a matusilor pur si simplu i-i respectam mai alest sa cer ceva de la orisicine.Nici in imbracamintea fratilor nu am indraznit sa ma imbrac.

daca tu erai asa, bravo, f bine, insa nu cred ca eu (sau alti copii) crescuti in tari arabe tipam la unchii nostrii sau la matusii... si ca sa vb despre cum ne purtam noi, ar trebui sa traesti acolo, nu sa faci vizite la familia sotului....

I-i doresc la Genan multe nepoate sau nepoti asa ca nepotica mea poate a-r sti cum sa doctoreasca situatia ca eu nu-s invatata asa.

ii multumesc lui dumnezeu nepotii si nepoatele mele sunt f bine crescute si nimeni nu tipa la mine si nici nu imi umbla in lucrurile personale... insa daca vrea sa se uite la mobil, niciodata nu fac eu pe "mai speciala" si nu i-l dau, pt ca eu cred ca o sa mi-l strice... totusi sunt copii si au curiozitati pe care daca nu i le satisfacem, mentalul lor nu are cum sa se dezvolte. nu e indicat deloc sa se creasca un copil sub ideea" lasa-l ca mai are timp sa invete despre astea,acum prea mic"... nu, nu trebie vb asa unui copil, ca nu asa i se dezvolta nici gandirea si nici psihicul.... daca nu ma credeti, puteti intreba un medic.
cat despre daca as stii eu sau nu sa "doctoresc" situatia ( nu sunt eu AS la limba romana, dar sunt sigura ca acest cuvant nu prea exisa), sa ma ajute dumnezeu sa ma descurc si sa ma lumineze sa fiu buna si intelegatoare cu copiii.
daca tu nu asa ai fost crescuta, se poate... insa ar trebui sa te obisnuiesti cu felul lor de a fi, ca e vb de familia sotului tau... sau ar fi trebuit sa te gandesti dinainte, atunci cand ai hotarat sa iti imparti viata cu un om care face parte dintr-o familie a carei educatie nu e la fel cu a ta...
dar poate ai mers pe ideea riscului... cine stie?

genan
06-14-2006, 01:28 AM
Ei bine nu exagerez ca am si voi avea copii INSAALLA si nu stiu poate vor fi mai rai ca nepoata mea, mai ales daca vor creste acolo.
Pana la urma pot fi obraznici sa fie sanatosi si cel mai important sa fie CREDINCIOSI.

insha allah sa ai parte de copii credinciosi, insa sa stii ca acel copil care e crescut in spiritul islamului NICIODATA nu va fi obraznic.....

um-rahmun
06-14-2006, 01:41 AM
insha allah sa ai parte de copii credinciosi, insa sa stii ca acel copil care e crescut in spiritul islamului NICIODATA nu va fi obraznic.....
Da aici ai perfecta dreptate MASIALLA.
sti chiar ma bucur ca esti la calculator acum si citesti imediat

dunia
06-14-2006, 01:43 AM
fetelor sa stiti ca sunt destui copii needucati peste tot. o fii asa cu dezvoltarea p[sihicului cum spui tu genan insa copiii trebuie sa aiba o limita. sa faca ce li se spune si sa fie respectuosi in fata adultilor.
si daca umbla in lcururile cuiva e foarte urat si inseamna lipsa de educatie nu curiozitate.
trebuie sa ceara voie in primul rand
vai cand o sa am copiii mei o sa le dau eu cate una peste maini sa imi faca asa ceva
eu de ani de zile lucrez cu copii si am facut cursuri despre early years studies si vreau sa spun ca am vazut destule
copiii trebuie stapaniti, in orice tara sunt nu conteaza altfel o iau razna

genan
06-14-2006, 01:45 AM
ci in general asa-s copii acolo deoarece toate prietenele au aut aceiasi experiente.Sa nu crezi ca sunt rea in general dar sunt maximalista.
.


tocmai asta ce vreau s ate fac , sa nu generalizezi!!!! cati copii ai intalnit acolo? 20-30-50??? asta nu e majoritate, nu nici un caz....

ce inseamna maximalista?:confused: :confused:

genan
06-14-2006, 01:52 AM
si daca umbla in lcururile cuiva e foarte urat si inseamna lipsa de educatie nu curiozitate.

daca copilul vede zilnic 5 tipuri de mobile, te asigur ca atunci cand vede ceva nou, o sa fie curios sa vada ce e!!!!
lipsa de educatie e sa fie obraznic, nu sa cerceteze ce nou!!
si te intreb un lucru: tu care esti om in toata firea, daca vezi ceva ce nu ai mai vazut in vaiat ta, nu esti curioasa deloc sa vezi ce e , cum functioneaza?
poate ca iti stapanesti curiozitatea, pt ca judeci, si te abtii, insa in sinea ta tot curioasa esti!

trebuie sa ceara voie in primul rand
vai cand o sa am copiii mei o sa le dau eu cate una peste maini sa imi faca asa ceva

daca ii bati, nu faci altceva decat sa ii faci sa le fie frica de tine... plus ca sa nu mai zicem ca e pacat sa iti bati copiii... si sa fim seriosi,..,. am evoluat.. d c sa ne purtam cu ei ca si cum am dresa un animal? tocmai asta e diferenta dintre noi si animale: ca noi putem judeca...
nu mi se pare normal sa bati un copil de 7-8 ani pt ca e curios si vrea sa vada ce e acel ceva nou... trebuie sa faci in asa fel incat sa ii explici pe intelesul lui sa nu umble acolo unde nu i se permite...

eu de ani de zile lucrez cu copii si am facut cursuri despre early years studies si vreau sa spun ca am vazut destule
copiii trebuie stapaniti, in orice tara sunt nu conteaza altfel o iau razna

nimeni nu zice sa ii lasi de capul lor, normal ca trebuie stapaniti, insa cu frumosul, nu cu bataia...

um-rahmun
06-14-2006, 02:02 AM
Nu a fi obraznic nu inseamna a fi needucat =abadan
sa sti ca un copil bine educat poate fi alintat si obraznic.

um-rahmun
06-14-2006, 02:10 AM
Da copii trebuiesc stapaniti dar cat e posibil fara bataie.
bataia bataie naste.
DIN PACATE COPII BATUTI SUNT FOARTE AGRESIVI CAND CRESC.
Eu cred ca trbue gasita o solutie mai alest la copii peste 3 ani sa inteleaga ca nu totul este cum vor ei.Din pacate asa vom reusi daca le spunem de nenumarate ori posibil fara bataie.

genan
06-14-2006, 02:11 AM
Nu a fi obraznic nu inseamna a fi needucat =abadan
sa sti ca un copil bine educat poate fi alintat si obraznic.

om bine crescut = om cu educatie buna.
educatie buna => implicit sa ai respect.
a fi obraznic = a nu avea respect

===> un om binecrescut nu va fi obraznic.

daca tu ai alta idee despre buna crestere, nu mai e treaba mea....
dar ai grija ca poti risca ca , copiii tai sa fie bine crescuti (daca asta ce iti doresti pt ei) si sa fie obraznici in acelasi timp.... atunci din punctul tau de vedere ei vor fi bine educati...

um-rahmun
06-14-2006, 02:20 AM
tocmai asta ce vreau s ate fac , sa nu generalizezi!!!! cati copii ai intalnit acolo? 20-30-50??? asta nu e majoritate, nu nici un caz....

ce inseamna maximalista?:confused: :confused:
Maximalista inseamna ca astept ce e mai bun la maxim din comportamentul unui om atunci cand simt ca a-r putea da.Dupa cum ti-am spus chiar si fetita era foarte desteapta de aceia am simtit ca-s batea joc de mine pentru ca simteam ca facea acest lucru numai cu mine.
Este o prostie sa spui ca e copil si nu intelege.De multe ori copii sunt mult mai destepti decat credem noi.
Mama e romanca iar tatal strain nu arab de aceia vorbesc si am studiat doua limbi.
Ma straduiesc sa-ti scriu sa intelegi ce vreu sa spun.

um-rahmun
06-14-2006, 02:27 AM
om bine crescut = om cu educatie buna.
educatie buna => implicit sa ai respect.
a fi obraznic = a nu avea respect

===> un om binecrescut nu va fi obraznic.

daca tu ai alta idee despre buna crestere, nu mai e treaba mea....
dar ai grija ca poti risca ca , copiii tai sa fie bine crescuti (daca asta ce iti doresti pt ei) si sa fie obraznici in acelasi timp.... atunci din punctul tau de vedere ei vor fi bine educati...
Sti chiar am vazut un film despre baietii printesei Diana.
Autorul spunea ca in spatele camerelor de luat vederi copii Dianei erau obraznici ca toti copii in general.In fata camerelor lumea nu vedea acest lucru.
Da din punctul meu de vedere copii educati pot fi obraznici.
Oricum parerile noastre difera.

genan
06-14-2006, 02:48 AM
Este o prostie sa spui ca e copil si nu intelege.De multe ori copii sunt mult mai destepti decat credem noi.

nu poti sa pretinzi ca un copil de 7-8 ani intelege si gandeste la acelasi nivel cu tine...

Mama e romanca iar tatal strain nu arab de aceia vorbesc si am studiat doua limbi.
Ma straduiesc sa-ti scriu sa intelegi ce vreu sa spun.

ce legatura are originea ta cu ceaa ce vb noi aici?

genan
06-14-2006, 02:49 AM
Sti chiar am vazut un film despre baietii printesei Diana.
Autorul spunea ca in spatele camerelor de luat vederi copii Dianei erau obraznici ca toti copii in general.In fata camerelor lumea nu vedea acest lucru.
Da din punctul meu de vedere copii educati pot fi obraznici.
Oricum parerile noastre difera.

eu vb de educatie a bunului simt... sa il educi sa aibe bun simt... nu educatie de high life, de familie regala...
e exact ceea ce am zis: poti sa fii din high life si cu harvard ul facut si sa nu ai ceea ce in romana sa numeste cei 7 ani de acasa....

um-rahmun
06-14-2006, 03:11 AM
Eu nu am spus ca un copil este mai destept decat mine ci este mai destept deca-i ai crede, adica este inteligent si capabil sa inteleaga ce i-i spui.Nu poate fi ca mine deoarece eu am mai multe experiente in viata el mai are de invatat.
Vorbesc doua limbi in al 2-lea rand romana de acea poate nu scriu perfect romaneste.
Ma bucuram ca am gasit acest sit mai alest pentru faptul ca am decis sa traiesc in Siria datorita familiei de acea incercam sa cer sfaturi de la cei cu experienta fata de cultura ei.Poate chiar de la tine.
Din pacate in loc sa primesc incurajare mi-a plecac cheful sa merg acolo.
Daca tu care cunosti situatia de aici nu mai inteles atunci ce sa mai astept de la oameni de acolo.

genan
06-14-2006, 03:19 AM
Eu nu am spus ca un copil este mai destept decat mine ci este mai destept deca-i ai crede, adica este inteligent si capabil sa inteleaga ce i-i spui.Nu poate fi ca mine deoarece eu am mai multe experiente in viata el mai are de invatat.
sunt destepti, nimeni nu zice ca nu, dar e vb ca lumea lor e diferita... nu se gandesc la valoarea banului si asa mai departe...

Vorbesc doua limbi in al 2-lea rand romana de acea poate nu scriu perfect romaneste.
nu e nici o problema, se intampla la case si mai mari... :D :D

Ma bucuram ca am gasit acest sit mai alest pentru faptul ca am decis sa traiesc in Siria datorita familiei de acea incercam sa cer sfaturi de la cei cu experienta fata de cultura ei.Poate chiar de la tine.
Din pacate in loc sa primesc incurajare mi-a plecac cheful sa merg acolo.

sincer, ma bucur ca esti pe aici, oricine e bine primit... si sa stii... nu cred ca trebuie sa iti piere cheful.. trebuie numai sa incerci sa ii intelegi sau macar sa iei oamenii ca atare,asa cum sunt ei.... la inceput intr-adevar poate ca e mai greu..dar dupa aia esti de-a lor... nici nu-ti mai dau asa multa atentie... si vei fi tratata ca oricare membru din familia aia....

Daca tu care cunosti situatia de aici nu mai inteles atunci ce sa mai astept de la oameni de acolo.

scuze, aici nu am inteles..
la care situatie te referi?>

um-rahmun
06-14-2006, 03:48 AM
Nici eu nu stiu care situatie faptul ca noi suntem mai altfel decat ei.
Eu am scris aici undeva eu vreu ma comport cat se poate de bine sa nu am probleme in viata mai alest copii sa fie departe de mine nu cred ca as rezista mult.
Exemplu cu fetita a fost o intamplare.In rest erau multe lucruri OK. am stat 4 luni din viata acolo si nu stiu foarte multe despre cum o fi viata.
Jur ca mi-e frica.Daca a-s putea sa intorc lucrurire nu a-s mai face la fel.
Pur si simplu traiesc in stres.Credinta in DUMNEZEU ma linisteste altfel cred ca a-s fi inebunit in asa nesiguranta.
Faptul ca asa a vrut ALLAH ca eu sa merg pe acest drum nu pot decat sa spun HAMDULILAH RABI L ALEMIN

genan
06-14-2006, 06:49 AM
nu ai de ce sa traiesti in stress...atata timp cat iti doresti sa traiesti langa sotul au si sa imparti viaat ta cu el, atunci n ai decat sa il urmezi pe el... si in cazul in care vei ajunge sa traiesti in syria..atunci va trebui sa te relaxezi si sa nu te gandesti ce o sa fie... ti-am zis.. mai agitatie o sa fie la inceput...apoi, totul o sa reintre in normal pt cei de acolo si or sa se obisnuiasca cu tine...
insha allah sa-ti fie bine si sa nu traiesti cu regret in suflet...

hannen
06-14-2006, 10:13 AM
Mai fetelor ce atita gilceava pt. niste copiii razgaiatzi?
Eu am noroc de copiii buni,nu rupti din soare (nepoate si nepotii din partea sotului).Adica la inceput erau foarte,foarte timizi insa pe parcurs au inceput sa se obisnuiasca cu mine,indrazneau sa intre in vorba ba chiar isi mai bagau mainile prin cremurile mele,deh fete:smile16: intrebau daca le dau cu ruj si eu le puneam sa-l intrebe pe tac-su.Dar niciodata nu s-a sarit calul.Imediat cineva le atragea atentia,soacra,cumnatele ,tatal lor sau mama,oricine le/ii vedea,indiferent ai cui erau copiii.Adica se incearca intr-adevar sa-i educe.Orice copil e curios dar sa nu sara calul.Si nici mie nu-mi era rusine sa le zic daca ma deranja ceva:D imediat imi schimbam atitudinea sa inteleaga ca nu imi convine si cind am inceput sa mai "parlesc" olecutza cind ziceam NU ,pai NU era.:D

Ema,nu dispera!Tu o sa ai familia ta,copiii tai pe care o sa^i educi asa cum iti place.Nu are de ce sa iti fie teama mai ales daca te intelegi bine cu sotul .Succes!

suleiman
06-14-2006, 11:40 AM
Nici eu nu stiu care situatie faptul ca noi suntem mai altfel decat ei.
Eu am scris aici undeva eu vreu ma comport cat se poate de bine sa nu am probleme in viata mai alest copii sa fie departe de mine nu cred ca as rezista mult.
Exemplu cu fetita a fost o intamplare.In rest erau multe lucruri OK. am stat 4 luni din viata acolo si nu stiu foarte multe despre cum o fi viata.
Jur ca mi-e frica.Daca a-s putea sa intorc lucrurire nu a-s mai face la fel.
Pur si simplu traiesc in stres.Credinta in DUMNEZEU ma linisteste altfel cred ca a-s fi inebunit in asa nesiguranta.
Faptul ca asa a vrut ALLAH ca eu sa merg pe acest drum nu pot decat sa spun HAMDULILAH RABI L ALEMIN

Draga ema .
Orice fata care merge intr-o tara straina o sa fie stresata la inceput pana cand se obisnuieste .
Nu te mai gandi mult , si lasa totul in seama lui Dumnezeu .
Invata araba , comunica cu ei , fa te vazuta si ascultata , prezinta personalilatea ta astfel incat sa domini acolo unde o sa fii .
Nu fi slaba , si nu cred ca esti :) .
Credinta si curaj si comunicare .
ALLAH sa-ti usureze viata oriunde o vei trai .

oardy
06-14-2006, 01:55 PM
salam aleikom!

- admin...mesajul pt ema l-am ,,imprumutat,, si eu putin ca si mie imi trebuie asa incurajari si vb frumoase.:smile06:
- sper ca nu te superi nu?:confused:
-citindu-l parca am uitat pt cateva secunde ca de fapt era pt ema si nu pt mine.:D
- allah sa te rasplateasca pt gandurile tale bune.


- salam aleikom!

suleiman
06-14-2006, 01:59 PM
salam aleikom!

- admin...mesajul pt ema l-am ,,imprumutat,, si eu putin ca si mie imi trebuie asa incurajari si vb frumoase.:smile06:
- sper ca nu te superi nu?:confused:
-citindu-l parca am uitat pt cateva secunde ca de fapt era pt ema si nu pt mine.:D
- allah sa te rasplateasca pt gandurile tale bune.


- salam aleikom!

Cu placere , soro :)

Chiar ca va stresati de peste masura .

Cand un lucru tine de tine si tu il alegi , atunci te stresezi ca nu stii cum sa-l faci .
Dar daca e in mana Lui Dumnezeu , atunci spuneti :
"Ya khafiya-l altaf , najjina mimma nakhaf "
O Cel cu grijile ascunse (fata de oameni) , scapa ne de ce ne este frica .

ALLAH sa va usureze viata .

oardy
06-14-2006, 02:08 PM
ema...surioara insaallah azi sa uiti de ,,agitatia,, de ieri.

- se pare ca s-a produs undeva o mica neintelegere,dar idea e ca ce-l putin eu am inteles ce ai vrut sa spui.
- e ceva normal sa nu intelegem intotdeauna ce vrea celalalt sa spuna.oricat am incerca.poate daca eram fata-n fata cu toatele...ne intelegeam altfet /sau nu,dar aici la calc?
- ei...gata...ce-a fost a fost ...important e ce urmeaza. nu?:smile06:

- ai citit ,,discutia,, dintre mine si ,,micuta olteanca,, anna?
- daca nu ai citit,ia arunca un ochisor si sa vezi cum te incurajezi iar:smile06:
- hai iubita.. sa nu tii suparare ca e pacat sa te/sa ne...consumam aici pe sait ,mai ales la acest subiect care ne este drag si...mai ales cu o sora de-a noastra.nu?
- a fost o neintelegere...si asta e.important e si daca te-a inteles doar o singura persoana,dar poate au inteles mai multe surori ce ai vrut sa spui,dar nu au avut timp sa posteze.

- tot asa si surioara noastra genan poate sa povesteasca ceva si noi sa nu intelegem exact mesajul care a vrut sa il trimita.ei...

-ema..fii tare si nu te descuraja asa..cu una cu doua.
- si..nu uita ca iti scrie o surioara care si ea are de gand sa faca acelasi pas ca si tine,dar mai repede ..insaallah

- numai bine iubita!allah maaki!

amoodia
06-14-2006, 05:29 PM
mai da ce ati mai umplut paginile la subiectul asta.
Ema eu te inteleg perfect pentru ca si eu am fost in situatia ta, am avut si eu o fetita care am gasit-o in dulap cautandu-mi in geanta si cand am prins-o s-a dus in camera socra-mii si s-a incuitat acolo si plangea de parca i-as fi taiat o mana. asa ca mi-am sunat si eu sotul sa-i spun ce s-a intamplat ca la timpul ala nu vorbeam araba si sa vorbeasca el cu familia lui. fetita era foarteeeeeeee alintata si razgaiata si sa stii ca si pe aici cand venea, nu voia decat lucruri foarte scumpe, si daca nu i le cumpara batea din picioare prin magazine, plangea pana acasa. tu trebuie sa ai rabdare cu fetita respectiva, si sa-i arati ca nu-i permiti anumite lucruri. de exemplu telefonul tau nu-l mai tine la vedere, incuie camera cand iesi sau incuie geanta in care iti tii lucrurile personale, explica-i ca nu e bine ce face, sau da-i obiectul respectiv sotului tau si spune-i sa se duca la el sa-l ceara, nu cred ca o va face. cu timpul o sa vezi tu ca o sa deveniti cele mai bune prietene inshaAllah. acum fetita de care ti-am vorbit are 14 ani si sunt 5 persoane in lista ei care o inteleg cel mai bine si printre aia sunt si eu, si nu iti zic ce bucurie mi-a facut cand mi-a zis.cand am fost in syria prima data eu stateam cu ea pe bancheta din spate si-mi zicea soacra-mea sa ma duc in mijloc sa vad mai bine peisajele si ea cum auzea sare imediat in mijloc sa nu ma lase sa stau:36_1_21: . acum cand imi amintesc ma apuca rasul, atunci i-as fi tras vreo 2 la fund.
si in general eu am observat acolo o lipsa de interes pentru copii din partea mamelor, si asta nu zic doar din familia sotului, suntem mai multe mamici care aveam copii de aceasi varsta.acum cand s-a dus soacra-mea in syria m-a sunat sa-mi zica special ce copil bun am, ca au venit la ea in vizita 2 familii si i-au facut casa vraijte, iar socru-meu se apuca sa incuie usile. iar aici nu sunt vinovati copiii, sunt vinovati parintii.

oardy
06-14-2006, 07:01 PM
eeeeeemaaaaaaaaaaa

unde esti habipti?


- hai vino sa mai vb despre syriuca:smile16:

dunia
06-15-2006, 01:41 AM
sa stii genan ca nu vorbeam de bataie ci de lovit peste maini cate putin
cu copii de multe ori nu merge
si poate ca bataia bataie naste insa garantez ca copii care niciodata nu au fost loviti sunt deosebit de agresivi deci nu cred ca e valabil
si stiu copii de o generatie cu mine care au mai luat la coaja si uite ca sunt perfect normali inclusiv eu
si nu consider ca mama s-a comportat cu mine ca si cu un animal insa sunt niste limite peste care daca copilul trece nu mai ai ce face si trebuie sa aplici ceva corectie
nu ma refer la omorat in bataie insa o palma peste fund nu strica niciodata

genan
06-15-2006, 01:59 AM
sa stii genan ca nu vorbeam de bataie ci de lovit peste maini cate putin
eu as innebuni sa imi dea cineva si peste maini.. in viziunea copilului tot bataie e , pt ca pur si simplu nu faci altceva decat dai in el.... e nu stie ca e diferit sa dai la fund, peste mani sau in cap... pur si simplu tu il lovesti... si in mod sigur el nu o sa faca sedinta cu ceilalti copii de la bloc sa vada altii sunt sau nu batuti altfel decat el...el nu o sa stea sa ecrceteze daca sunt si alte modalitatio de a lovi un copil..el o sa stie ca pur si simplu acasa la el el este lovit...

cu copii de multe ori nu merge
si poate ca bataia bataie naste insa garantez ca copii care niciodata nu au fost loviti sunt deosebit de agresivi
nu mai garatanta!!!! mie nu mi s0a dat nici macar o palma!!! si multumesc lui dumnezeu cred ca nu sunt deloc agresiva....
deci nu cred ca e valabil
si stiu copii de o generatie cu mine care au mai luat la coaja si uite ca sunt perfect normali inclusiv eu
si nu consider ca mama s-a comportat cu mine ca si cu un animal insa sunt niste limite peste care daca copilul trece nu mai ai ce face si trebuie sa aplici ceva corectie
corectia asta de ce trebuie sa fie neaparat rezumata la lovire? d c sa nu fie rezolvat cu vorba si cu explikatii?

nu ma refer la omorat in bataie insa o palma peste fund nu strica niciodata
nu o strica, dar nici bine nu ai siguranta si certitudinea ca face... nu uita ca asa ajung copiii la 7-8-9 ani sa isi urasca parintii si sa nu ii asculte// pt ca astfel de "corectii" sunt aplicate ca "nu strica.."...dar sa nu uitam ceva: psihicul copilului este labil... nu e asa de flexibil ca al unui adult./..


si oare de ce mai toti romanii sunt adeptii "corectiilor"... de ce in tari civilizate occidentale nu se da in copii?

Anna
06-15-2006, 02:20 AM
si oare de ce mai toti romanii sunt adeptii "corectiilor"... de ce in tari civilizate occidentale nu se da in copii?


pai da....vezi?
crezi ca bush si-a luat o mica bataita??
merita cat era mic...poate acuma stia ca doare:((

genan
06-15-2006, 02:27 AM
:smile18:
pai da....vezi?
crezi ca bush si-a luat o mica bataita??
merita cat era mic...poate acuma stia ca doare:((


anna..come on... nu despre actiunile lui bush e vorba.. e vb despre copiii care aung sa isi bata parintii de 65de ani atunci cand ei au 30.... e vorba despre oamenii care duc o viata aparent normala.. cu job normal si fara aspiratii de "cel mai important om din lume'"....
si stim cu toti f bine ca bush nu se gandeste la cei mici nu pt ca pe el nu l-a durut si nu stie cum e.... pur si simplu cand e vb de USA e vb e politica si putere..
si intram in alte discutii...
si uite asa am ajuns noi d la plecarea lui oardy si a emei in syria la discutii despre politica lui bush....:smile18: :smile18:

dunia
06-15-2006, 02:57 AM
cand am scris ce am scris nu am vb degeaba. am experienta cu copii de diferite religii, hindusi, musulmani, crestini si nu doar in romania ci si in germania, austria, anglia deci nu spun vorbe goale
Insha Allah sa vorbesti tot asa cand ai copiii tai:smile18:
stii sunt unii copii la care degeaba le spui
si nu vorbesc de lovit sa dai ca intrun animal o mica palma asa usoara nu strica
sau sa il pedepsesti sa il pui la colt cateva minute
explicatiile nu ajuta de multe ori degeaba ajungi sa te targuiesti cu copilul
eu spun asta din experienta nu din dragul de a ma contrazice
si sa stii ca de atatia ani eu nu am dat in nici un copil niciodata din cei cu care am lucrat
asta din cauza ca nu sunt ai mei si nu e treaba mea
insa sa stii ca uneori fara nu se poate, depinde si de copil

genan
06-15-2006, 03:09 AM
cand am scris ce am scris nu am vb degeaba. am experienta cu copii de diferite religii, hindusi, musulmani, crestini si nu doar in romania ci si in germania, austria, anglia deci nu spun vorbe goale
nu am de gand sa ma contrazic cu tine... eu ti-am zis: niciodata nu ma primit nici macar o palma, si nu am acuma nici o atitudine agresiva.. crezi ce vrei in definitiv...

Insha Allah sa vorbesti tot asa cand ai copiii tai:smile18:
cand o sa am eu copii insha allah, promit lui dumnezeu ca o sa le dau tot ce pot eu, o sa port cu cum consider eu ca e mai bine.. in definitiv nu priveste pe nimeni cum imi oi crste viitori copii.
noi aici vb in general, de cum ar fi o educatie.... daca e sau nu bine cu violenta atat fizica cat si verbala...

stii sunt unii copii la care degeaba le spui
si nu vorbesc de lovit sa dai ca intrun animal o mica palma asa usoara nu strica
sau sa il pedepsesti sa il pui la colt cateva minute
explicatiile nu ajuta de multe ori degeaba ajungi sa te targuiesti cu copilul
eu spun asta din experienta nu din dragul de a ma contrazice
si sa stii ca de atatia ani eu nu am dat in nici un copil niciodata din cei cu care am lucrat
pai normal ca nu ai tins nici unul, ca alfel a2a zi nu mai aveai job...

asta din cauza ca nu sunt ai mei si nu e treaba mea
insa sa stii ca uneori fara nu se poate, depinde si de copil
ca fara nu se poate, e parerea ta personala... eu am vazut N cazuri unde s0a putut si fara...
pur si simplu nu inteleg cum un om matur nu poate sa se impuna in fata unui copil altfel decat cu bataia?!?!?!
oricum nu are rost sa ne contrazicem...
fiecare are ideile lui si poate stilul lui de viata....
ca sa nu mai vorbim ca dpdv islamic este pacat sa ii "atingi"....

dunia
06-15-2006, 03:47 AM
nu e asa cu jobul
parintii iti dau voie sa ii lovesti de multe ori
sau sa strigi la ei
eu nu fac asta din principiu nu din cauza ca imi e frica de ceva
daca copilul nu e al meu nu l-as lovi orice ar face
cand e al meu alta e treaba, copilul meu eu il educ
nu am zis ca daca nu il lovesti devine agresiv, am zis ca agresivitatea copilului nu are de multe ori de-a face cu bataia primita in copilarie. poti sa nu il lovesti niciodata si sa fie super agresiv

um-rahmun
06-15-2006, 01:12 PM
eeeeeemaaaaaaaaaaa

unde esti habipti?


- hai vino sa mai vb despre syriuca:smile16:
Aam aparut!
Am avut remuscari poate nu trebuia sa spun nimic despre familia mea.
Mi-am amintit de cuvintele bunicii (mama mamei mele).Cand mama i-i spunea ceva rau de tata ea i-i spunea "Cainele care i-si latra proprul stapan nu-i bun"cu toate ca era fica ei.
Si atata timp cand am incredere in DUMNEZEU si implinesc poruncile sale INSAALAH i-mi va da putere sa trec peste greutati sau neintelegeri.
De fapt nu am probleme serioase HAMDULILLAH toata familia sotului este credinciosa si cred ca un om care respecta legile DOMNULUI nu poate fi rau iar fetita cand v-a creste poate se v-a schimba.
Nu va pot spune ce mult m-au bucurat cuvintele si incurajarile voastre.Chiar am simtit ca-mi spuneau frati meu :kuzya_01:
Oricum parerea mea ramane aceiasi indiferent ca-s copii nu pot fi lasati dupa voia loc trebuiesc invatati,educati si n-au voie sa intreaca masura si daca e necesar o mica palma oriunde nu poate fi esclusa(nu bataie)
VA MULTUMESC MULT DE TOT SI SA VA LUMINEZE ALLAH SI SA VA IA IN INPARATIA LUI!

oardy
06-15-2006, 07:16 PM
:salam:



- uraaaa .. a revenit ema..:smile06:

- alhamdulillah!

- daca nu m-am uitat ,,dupa tine,,...:smile06:
- hai sa mai vb despre syriuta cate ceva.
- ce zici?

- anna...puiule hai si tu.
- ishtar...mai zine ceva ,,de la fata locului,,.
-amoo...ia mai zi si tu ceva.

- si restul fetelor...haideti sa vb.:smile06:

ommuhee
06-17-2006, 03:16 PM
assalam aleicum,fetelor am citit postarile vostre si magindeam la situatia mea ,sotul meu e deasemenea din allepo si de cind neam casatorit nu mia pemis sa vorbesc cu soacramea fiindca ea a fost in potriva casatorii noastre ,acum allah a intors totul de parte mea ,socramea il roaga sai dea sa vorbim si el nu vrea ,era de la inceput problema pentru mine dar voi trai cu sotul,insaallah soacramea sa ma iubeasca .
-apropo sotul pleaca in curind si vreau sai fac un cadou soacrei datim va rog sfaturi in privinta aceasta:mad: astep ajutorul vostru.mersi anticipat:give_rose: :give_rose:

amoodia
06-17-2006, 03:40 PM
pai depinde ce fel de persoana e soacra ta.daca e in varsta daca se machiaza, eu de exemplu i-am dus soacra-mii ultima data o trusa de ruby rose din aia care are toate culorile, pentru ca in syria nu sunt prea bune. a fost superincantata. nu prea stiu ce sa-i iei pentru ca nu stiu ce fel de persoana e si cam ce are prin casa.

ommuhee
06-17-2006, 05:18 PM
pai depinde ce fel de persoana e soacra ta.daca e in varsta daca se machiaza, eu de exemplu i-am dus soacra-mii ultima data o trusa de ruby rose din aia care are toate culorile, pentru ca in syria nu sunt prea bune. a fost superincantata. nu prea stiu ce sa-i iei pentru ca nu stiu ce fel de persoana e si cam ce are prin casa.
stii ca mam gindit si eu la asa ceva sotul mia zis cai plac mult cosmeticile si craitile ,si nustiu ca la noi sint cratite multe dat mai bine o trusa cosmetica ,insa nu stiu ce culori ea are 38 de ani nu e invirsta dar oricum culorile cred eu ca depind si de caracterul ei ,si in tocmai asta nu stiu..

genan
06-17-2006, 05:55 PM
:salam:
soacra ta are 38 de ani!??!?! :cool: :eek: :eek: inseamna ca baiatul ei cel mai mare are max 21-22??? woooow...:999: :o :005:
sa-ti traiasca....!!!

amoodia
06-17-2006, 09:22 PM
:eek: MashaAllah Omuhee ce soacra tanara ai , sa-ti traiasca. pai tu intreaba ce ochi are? uite soacra-mea de exemplu are ochi albastri si-i plac foarte mult creioanele albastre diferite nuante si maro , acum de cand m-am casatorit eu a inceput sa se dea si cu verde ca eu am ochii verzi si eu mereu am un verde kaki prin trusa si-i place cum ii schimba culoarea ochilor, asa ca i-am luat o trusa de la rubyrose care nu are pudra sau ruj sau alte chestii din astea, are numai culori pentru ochi si are multe nuante si sunt sidefate si miroase si frumos.acum deja sunt vreo 5 persoane din syria care vor trusa din aia :36_1_21: , ma apuc sa fac export eheheheh.daca e cocheta poti sa-i iei bluze de petrecere, ele poarta foarte mult cu paiete, cu chestii lucioase, parfum, chestii de genul asta.

ommuhee
06-17-2006, 10:38 PM
da asa e am soacra tinara si barbat rinar ,ei nici chiar asa in curind face 23 de ani si soacra 39 asa ca trebuie sai dau o atentie...
despre ochi sint cafenii sau caprui nici nu sint sigura
si am o frica de noi nimerio ca stiti ca de te iubeste soacra e bine peste tot
mersi mul pentru sfat...

um-rahmun
06-18-2006, 12:39 AM
[sa ma iubeasca .
vreau sai fac un cadou soacrei datim va rog sfaturi in privinta aceasta:
Da asa soacra tanara.
Cred ca i-ar place machiajul poti sa-i iei si ceva portelan(ori farfuri,ori cescute ori un bibelou etc.)
Ce bucurie se umple ALEPUL cu fete straine.
E normal sa fi fost un pic speriata soacra la inceput.Dupa ce te va cunoaste personal sunt sigura ca i-si va schimba parerea.
Dupa ce m-au cunoscut socrii s-au linistit.
Au spus ca le era mare teama de europence.Acum i-mi spun ca in tot Alepul n-ar fi gasit asa nora.
Cand sotul i-i suna socri in spun sotului daca nu se comporta bine cu mine sa nu mearga in Siria niciodata ca nu se v-a mai intoarce intreg.
Si noi ne pregatim de plecare si nici eu n-am habar ce sa le iau.

oardy
06-18-2006, 01:38 AM
- cadourile in general sunt o problema.mai ales pt soacre:36_1_21:

- si eu as zice ca o trusa de machiaj ar multumio,sau poti sa incerci un parfum de la avon...sau de ce nu un set de vase ..iena... daca tot ii plac oalele,astea sunt mai deosebite.
-oricum sa fie ceva mare ,ca acolo se face mancare multa:)
- ..pana la urma tu alegi.


- uite ca eu am ajuns la concluzia ca tot banul e mai bun si gata ,fiecare isi ia ce stie ca are nevoie.
- acuma...depinde de la caz la caz:)

ommuhee
06-18-2006, 02:11 AM
sa stiti ca mam hotarit sa fac in felul urmator,ii iau o geanta simpatica sii pun acolo ceva cosmetica ,dupa care in alt pachet ceva sa fie de cristal ca am inteles ca demult ii spune sotului sai aduca de aici asa ca am sa fiu eu prima cu cadou original.
:cup1: cum am facut eu ceva alegere corecta sau ba?

um-rahmun
06-18-2006, 02:38 AM
:smile06:
sa stiti ca mam hotarit sa fac in felul urmator,ii iau o geanta simpatica sii pun acolo ceva cosmetica ,dupa care in alt pachet ceva sa fie de cristal ca am inteles ca demult ii spune sotului sai aduca de aici asa ca am sa fiu eu prima cu cadou original.
:cup1: cum am facut eu ceva alegere corecta sau ba?
oooo! e un cadou minunat!:smile06: Cred ca o sa-i placa.;)
Tu de ce nu mergi personal sa i-l dai?Asa ar fi mai original

amoodia
06-18-2006, 04:52 AM
si nu uita o scrisorica ceva frumos in care sa scrii cateva cuvinte, ca o sa creada ca ficioru-su i le-a cumparat nu tu. ai ales foarte bine combinatia cadoului. inshaAllah sa fie multumita si fericita

ommuhee
06-20-2006, 01:25 AM
mersi fetelor acum mati incurajat complet si sa va zic mai statem la ginduri dar cum mai multi miau zis ca e bine la ce ma gindesc atunci hotarirea e mai trainica.
se vede ca sinteti bune surori si miati dat indicii si ajutor,asa ca insaallah sa aveti multe fapte bune si mai putine rele ,dar cel mai bine deloc:36_1_21: :36_1_21: cred ca cu totii in saallah sa ajungem in rai sub umbrele copacilor stufosi si sa vorbim fara de griji si nevoi despre tot ce avem.

oardy
06-20-2006, 11:50 PM
-salutare fetelor.

- am auzit aseara ca primarul din Homs vrea ca in fiecare prima zi din luna sa nu se mai circule cu masinile intre orele 10 si 15,in centrul orasului si pe strazile principale pt a ,,mai lasa sa se simta aerul curat,,.
- a zis ca el va fi primul care va merge la servici pe jos ,pt a fi un bun exemplu.
- poluarea aerului de la masini... l-a facut sa ia aceasta masura,aparent ,,mica,,.
- important e ca omul incearca sa ,,trezeasca ,, lumea prin aceasta masura luata.

amoodia
06-20-2006, 11:57 PM
-salutare fetelor.

- am auzit aseara ca primarul din Homs vrea ca in fiecare prima zi din luna sa nu se mai circule cu masinile intre orele 10 si 15,in centrul orasului si pe strazile principale pt a ,,mai lasa sa se simta aerul curat,,.
- a zis ca el va fi primul care va merge la servici pe jos ,pt a fi un bun exemplu.
- poluarea aerului de la masini... l-a facut sa ia aceasta masura,aparent ,,mica,,.
- important e ca omul incearca sa ,,trezeasca ,, lumea prin aceasta masura luata.


ce gluma buna. pai intai sa le dea voie statul sa aduca masini bune si nu o sa mai fie poluarea aia.plus ca si oamenii sunt inconstienti, scot nu stiu ce filtru de la masina, ca sa aiba viteza mai mare. aici cand faci control poti sa-ti arunci masina daca nu ai filtrul respectiv, ca e exact pentru a reduce din gazele alea eliminate pe teava de esapament.

Ishtar
06-21-2006, 04:45 AM
SA WR WB,

He,he...l-as trimite in Damasc,sa vad ce face acolo:smile18:
Ca saracu' oras,nici asa nu "respira" prea grozav,da' acu',cu cei aproape un milion de refugiati irakieni ,a caror prezenta se simte de la strazi pana la spitale...nici nu vreau sa va spun cum e!:smile308:

Mai fetelor,dragele mele da' ce micute mai sunteti,mama...zic io,care-s de-o seama cu soacra lui Ommu:smile26:

pup u,va povestesc mai tarziu despre "intalnirea" mea de gradul zero cu plodaria autohtona:beberon:

oardy
06-21-2006, 10:21 AM
salam aleikom!

- amoo...iubita fii si tu optimista si apreciaza ,,intentia,, omului.
- e doar primarul unui oras nu...,,presedintele tarii,, sa dea legi si....etc..
-omul o ia incet ,incet, cu pasi mici dar ..poate siguri....inshAllah

- stii vorba aia :,,gestul conteaza,,:)


- allah maaki:give_rose:

oardy
06-21-2006, 10:34 AM
salam aleikom!

- ishtar...ce mai faci surioara?c-am rar pe aici:smile308: sau in perioada asta ai mai multa treaba decat de obicei?
- inshaAllah sa rezolvi tot .



- ...pai in Damasc nu se baga primarul sa faca asa ceva pentru ca e constient omul ca ,,nu se poate,,.
- in Homs, fiind mai mic...incearca si omul ,,marea cu ..degetul,,.


- si asa cu irakienii...au ,,invadat,, syria.ooof pai unde sa mearga si ei saracii oameni?:smile308: ca doar nu au venit de bine?:smile308:
- ooof numai in pielea acelor oameni sa nu fim vreodata:smile308: inshaAllah.


- cine e ,,micuta,, surioara ca fac 31 in august,
aaaaa celelalte fete..deacord dar intre noi ..nu e mare diferenta stai linistita:smile06:


- hai ca sunt curioasa despre ce intalnire ,,de gradul 0 ,, vrei sa ne povestesti?

- allah maaki!:give_rose:

amoodia
06-22-2006, 06:24 PM
plec duminca in Syria :kuzya_01: . cine merge cu mine ?:smile26: de acolo inshaAllah o sa vin si in Romania sa-mi fac pasaportul si dupa aia iar in Syria la nunta. poate o iau si pe Imanica daca mai e in Syria .

Anna
06-23-2006, 07:46 AM
plec duminca in Syria :kuzya_01: . cine merge cu mine ?:smile26: de acolo inshaAllah o sa vin si in Romania sa-mi fac pasaportul si dupa aia iar in Syria la nunta. poate o iau si pe Imanica daca mai e in Syria .


habibti sa ai parte de un drum bun
inshAllah sa ne intalnim intr-o zi in syria cand om fii mai multe acolo si cand oi fii si eu acolo:36_1_21:
hai mai vorbiti-mi de syria ca imi place asa de mult cand imi spuneti...
:kuzya_01: :kuzya_01:

Iman3
06-23-2006, 12:52 PM
Salamu alaikum wa rahmatullah wa barakatuhu!
Uh! ce dor mi-a fost de voi! Nu mai sunt in Siria am venit de 2 zile si zic hai sa vad ce mai fac fetle pe Rasarit???? cand colo vad subiectul asta...
Oardy, cred ca tre sa vb intr-o zi cand e sotul meu acasa sau mai bine poate vb ei intre ei.
Noi am facut actele astea anul trecut si e da! bataie de cap dar nu chiar asa de speriat.
Noi acum suntem in faza in care autoritatile siriene fac verificarile de rigoiare - vreo 3 luni dureaza si apoi inshaAllah casatoria nostra va fi recunoscuta si inclusiv copiii.
Nu rezolvi cu telefoanele nimic sa stii... trebuie sa iti iei o zi sa te duci la Buc ca astia pun stampilele lor unii functie de altii si tot asa... - la ministere ma refer ... Vorbim da' nu ma intreba pe mine ca sotul meu le-a facut toate. Eu acum cand am fost in Siria am facut doar analiza de SIDA si nu'sh ce poze si gata.
Am multe de spus dar... inca am gandurile amestecate si prefer sa raspund la intrebari daca sunt. A! Sa nu uit sa ma vait: am pierdut cel mai important bagaj... cred ca a ramas pe undeva prin Damasc!
Sa aveti o zi binecuvantata!

hannen
06-23-2006, 03:12 PM
Mai fetelor,eu nu stiu de ce atita chin in syria.
Eu ma duc in egipt fara viza,stau cit vreau,niciodata nu mi-a trebuit nika!Am iesit fara probleme...sincer va compatimesc!
Sper sa reusiti sa rezolvati totul cit mai repede.
Imanica,mi-a fost dor de tine!!
Ce faci?Ce fac fetele frumoase,dar flacaul?Voi va mutati in Syria?Ce te-am bombardat cu intrebarile.

imanikka
06-23-2006, 03:47 PM
Mai fetelor,eu nu stiu de ce atita chin in syria.
Eu ma duc in egipt fara viza,stau cit vreau,niciodata nu mi-a trebuit nika!Am iesit fara probleme...sincer va compatimesc!
Sper sa reusiti sa rezolvati totul cit mai repede.
Imanica,mi-a fost dor de tine!!
Ce faci?Ce fac fetele frumoase,dar flacaul?Voi va mutati in Syria?Ce te-am bombardat cu intrebarile.
Habibty o fi ptr tine usor sa pleci in Egipt dar ptr cei din Basarabia e chin.Offf numai cand imi amintesc cate drumuri am facut la ambasada egiptului in Buc pana ne-am legalizat toate documentele ptr casatorie... Noroc ca era cunoscuta pe acolo prin ambasada de cand am fost o luna in Egipt la invatat. Acum cand am fost ultima data am scris cerere ptr viza (ptr ca moldovenii au nevoie de viza ). Au spus ca intr-o luna primesc raspunsul de la Egipt ptr acordarea vizei. Nu demult l-au sunat pe socru si a plecat el la minister si l-au luat la intrebari ( unde , ce si cum ne-am cunoscut:scenic: ). Acum tot sun la ambasada sa vad daca nu au primit vre-un raspuns , ca au trecut 2.5 luni de cand am scris cererea si inca nimic...:confused: Sper ca luna viitoare sa plecam si noi...:kuzya_01:
Sunt multe conditii ptr cetatenii moldoveni , femeile necasatorite si mai putin de 35 de ani nu pot pleca in Egipt ...fiindca majoritatea fetelor din estul Europei pleaca in Israel apoi ilegal trec in Egipt si se ocupa cu lucruri indecente ... si apoi noi avem de suferit...

Hannen am vrut sa te intreb tu cat timp ai stat acolo ... si ce documente ti-au trebuie ca sa-ti faci permis de sedere (viza de resedinta etc) , ca acum stii ca dupa 2 ani de sedere iti acorda pasaport egiptean...

Numai bine fetelor

hannen
06-23-2006, 03:56 PM
Iman,eu n-am avut nevoie de nimic,nu mi-au cerut .Am intrat cu sotul meu fara viza...si asa am stat un an si vreo 2 luni.
Cind am iesit mi-au stampilat ca am iesit si gata(ca si la intrare iti pune stampila aia la frontiera..ce-o fi aia)
N-am auzit bre de fete de alea ...mai bine ca bagam capul in nisip nu mai stateam "nasoasa" pe acolo(a se citi cu nasul pe sus)
Ei,asta era din cauza ca toti ma iubeau nu ca sunt eu increzuta.
Ce modesta is:36_1_21:
Cetatenia nu ma intereseaza,ce sa fac cu ea ca mai bine cu aia romaneasca,ai mai multe facilitati la ora actuala.

hannen
06-23-2006, 03:58 PM
Iman,stai ca sa nu vorbesc prostii il intreb pe om cind ajunge acasa daca cumva a fost el pe undeva cu actele mele ca eu sincer nu-mi amintesc nimic.
De sedere sau altele...stai olecuta ,cred ca nu mai intarzie mult si il intreb.

imanikka
06-23-2006, 04:04 PM
Iman,stai ca sa nu vorbesc prostii il intreb pe om cind ajunge acasa daca cumva a fost el pe undeva cu actele mele ca eu sincer nu-mi amintesc nimic.
De sedere sau altele...stai olecuta ,cred ca nu mai intarzie mult si il intreb.
Habibty cum ai stat 1.2 an , ce ai stat cu viza expirata?:36_1_21: :36_1_21:

O fi bine cu cetatenia romana , dar cei care nu o au ?:( :(

hannen
06-23-2006, 04:19 PM
Imsn,nu avea ce expira ca am intrat fara viza.
A venit omul dar vorbeste la tel.

genan
06-23-2006, 04:22 PM
iman, nu prea e adevarat faza cu fetele care trec din israel in romania, si asta din 2 motive: 1. pt ca pt a merge in isl iti trebe viza care nu se ia deloooc simplu... mai ales ca romanii merg acolo la greu pt muncii grele pt care iau bani buni grei... si 2. pt ca pt a trece in egypt , la granita, israelienii te intreaba te viza pt egypt.. altfel ei nu-ti dau drumu....
deci, sincer.. nush cat e de adevarat...
mai ales ca pt a merge in egypt, zona cairo- alexandria, si cetatenilor israelieni le trebuie viza. ei por merge fara viza in sinai... zona binecunoscuta sharm el-sheikh...
:give_rose:

genan
06-23-2006, 04:23 PM
iman, ai intrat fara viza pt ca erai cu sotu, sau ma rog, cu o persoanacare garanta pt tine...
un simplu turist cu geanta-n mana , fara sa cunoasca pe nimeni egyptul nu poate merge fara viza... sau doar daca merge prin excursie orgabizata de ceva firma de turism...

imanikka
06-23-2006, 04:33 PM
iman, nu prea e adevarat faza cu fetele care trec din israel in romania, si asta din 2 motive: 1. pt ca pt a merge in isl iti trebe viza care nu se ia deloooc simplu... mai ales ca romanii merg acolo la greu pt muncii grele pt care iau bani buni grei... si 2. pt ca pt a trece in egypt , la granita, israelienii te intreaba te viza pt egypt.. altfel ei nu-ti dau drumu....
deci, sincer.. nush cat e de adevarat...
mai ales ca pt a merge in egypt, zona cairo- alexandria, si cetatenilor israelieni le trebuie viza. ei por merge fara viza in sinai... zona binecunoscuta sharm el-sheikh...
:give_rose:

Eu fetelor borbesc de basarabence , majoritatea , nu de romance... Si pot sa va spun ca chiar si cu viza cand am plecat in Egipt m-au oprit la aeroport ( ca evident eram 3 fete toate tinere din Rep. Moldova) .Ne-au luat pasapoartele si pana nu a venit responsabilul de la Minister nici nu ne-a dat drumul. Si am intebat eu apoi de ce ne-a oprit si responsabilul de noi mi-a explicat de ce. Chiar pe bune este asa. Si nici de casatorit nu am putut acolo fiindca aveam viza turistica ... offff cand imi aduc aminte ma cuprinde o jale...:scenic:

imanikka
06-23-2006, 04:37 PM
iman, ai intrat fara viza pt ca erai cu sotu, sau ma rog, cu o persoanacare garanta pt tine...
un simplu turist cu geanta-n mana , fara sa cunoasca pe nimeni egyptul nu poate merge fara viza... sau doar daca merge prin excursie orgabizata de ceva firma de turism...
Habibty eu cu sotul si cu certificatul de casatorie legalizat la minister si la ambasada si + astept acceptare din Egipt ptr a-mi acorda viza. SI o problema e ca in RM nu este ambasada Egiptului si in Egipt nu este Ambasada RM ... Am auzit luna trecuta ca degraba vor deschide ambasada RM in Egipt (insha Allah ) dar nustiu la care Pasti...:D

hannen
06-23-2006, 05:40 PM
Imanica,am intarziat ca am papat..scuze
Asa e cum zice Genan,cred ca datorita sotului nu mi-au cerut viza,oricum am auzit ca si turisti romani din europa platesc o taxa la aeroport si pot intra.Asta nu stiu cit e de adevarat.
Despre mine,sotul zice ca la aeroport doar a aratat pasapoartele(normal) si eu cum am numele lui de familie e usor de dovedit ca-s nevasta.Mi-a pus stampila la arrival normala si a scris cu pixul peste "sotie de egiptean" :cup1: si i-a zis sotului sa ma inregistreze la politia locala asa sa fie acolo.
Normal ca omul nu m-a inregistrat si cind am plecat nu a intrebat nimeni nika.:cup1: :cup1:
Uraaa,traiasca egiptul.
Si al meu zice ca nu a auzit de romance de alea...pe acolo ,ce m-am bucurat:beberon:
Va pup,ma duc la salat isha!

genan
06-23-2006, 05:54 PM
,oricum am auzit ca si turisti romani din europa platesc o taxa la aeroport si pot intra.!

si eu stiu de taza asta...
eu cand am fost acolo am platit o taxa cam de 50$, daca nu si mai mult, nu stiu exact, si am platit asta desi nu intrasem cu pasaport roman....
la hannen era exceptie tocami din cazua sotuilui..altfel orice turista plateste...

Iman3
06-23-2006, 05:55 PM
Salamu alaikum wa rahmatullah! Merci Haneen pt cuvintele tale.
Toate aceste formalitati pentru Syria sunt necesare apropo' de stabilirea definitiva... pentru vizita, e nevoie doar de viza pe care da! o iei pe baza certif de casatorie. Inteleg ca dupa ce e inregistrata acolo casatoria primesti nu stiu ce fel de act , ca o carte de familie si atunci viza o iei in aeroport.
Ca m-ai intrebat de copii... sunt bine al hamdulillah, doar ca tot chinul meu de a le oferi o alimentatie sanatoasa si echilibrata si a le invata ce se face si ce nu se face a explodat in 3 saptamani. In privinta mancarii si a dulciurilor, pana ce nu a facut Tasnim indigestie nu m-a luat nimeni in seama.M-am chinuit din greu sa le explic de ce nu vreau eu sa mamance fetele la micul dejun mamunie, dar degeaba.
In rest, inghetata, cicolata, bomboane, rasfat si alint pana la loc comanda asa ca acum o iau de la capat.
Al hamdulillah!

Ishtar
06-24-2006, 12:25 AM
Aleicum salam wa rahamatullahi wa barrakatuhu!
Doamne,nici nu stii ce dor mi-a fost de tine,sora mea draga!
Bine ai revenit in tara!Abia astept sa ne povestesti,dupa ce-ti mai revii putin,insha Allah!:give_rose:

Sanatate multa fetitei,si nu dispera,stai bine...Eu la prima vizita era s-o pierd pe fie-mea cea mare...facuse bronsiolita,oh,nici nu vreau sa-mi amintesc in ce hal eram si femeile aici ma consolau:"lasa,habibti,nu mai plange,daca o pierzi ,aci alta!:smile18: "
Dupa a doua vizita,fie-mea cea mica s-a ales c-o dezinterie ca am tinut-o 2 saptamani la reanimare,basca ca era sa-mi "pierd" sotul in Ankara,fara acte,fara nimic...
Ehei,acum ne amuzam,...atunci imi blestemam zilele!!!

Nu cred ca este vreun fel de a-i face sa priceapa ca nu intotdeauna felul in care procedeaza ei este tocmai cel corect!
Eu,cel putin,nu am gasit pana acum nici o cale care sa aiba succesul scontat.Dar nu mi-am pierdut inca speranta...cate ceva se mai poate face prin exemplu personal,dar iti trebuie timp si nervi de otel:(

Va spuneam de prima vizita...hi,hi,...la cateva zile dupa ce-am ajuns,ma trezesc intr-o buna dimineata ca sunt intampinata in fata intrarii de un minunat exemplar de reptila...lung de catva metri si extrem de sssiit:cup1:
Desigur,mi-a inghetat sangele in vine pentru o clipa,dar repede mi-am revenit,vazand ca era strunit din umbra de catva iubiti nepoti de sot,care chicoteau nastrusnic pe seama mea.
Mai apoi,vazand ca farsa lor n-a avut rezultatul scontat,intr-o zi mi-au aruncat in cale,de dupa un gard de pietre,un cap insangerat de iepure...Ehei,dragele mele,dupa vreo 12 ani,am aflat ca planul era bine intocmit,din timp,de cei mari,mai bine zis de cele mari...faptul ca nu mi-a fost servit pe "tava" chiar din prima zi,se datoreaza nu asa cum crezusem eu(ca mi-au dat cateva zile de acomodare:cup1: ),ci timpului necesar sas gaseasca cel mai "aratos" exemplar de sarpe din zona:(
Ei,baieteii care au pus in aplicare dulcele mesaj de bun venit ,acum au copii la randul lor...si suntem in cele mai bune relatii...mai ales cand fac vreo prajiturica mai deosebita:kuzya_01: ....

Ei,v-am povestit destul...pup u all...si nu uitati:
toata speranta si tot binele asteptati-l de la Cel Generos(SWT)...
si,insha Allah,apoi va va fi mai usor!

oardy
06-24-2006, 01:54 AM
'salam aleikom!

'bine ati venit inapoi acasa ..iman:kuzya_01:

' scuze ,dar abia acum am avut timp sa intru .ma bucur ca v+ati intors sanatosi,mai ales dupa ce a+ti trecut prin ...ce a+ti trecut.
'alhamdulillah ca totul s+a terminat cu bine.

' o sa vb sotii nostrii inshaAllah si o sa stie si al meu ce are de facut.

'cum ti s+a parut ca a trecut timpul cat ai stat acolo?

'ce zici? ai face fata sa ramai acolo definitiv?se vede ca viata de acolo e mai buna decat cea de aici?baiatul ce zice? i+ar place acolo?si+a facut prieteni acolo?

' astept raspunsurile tale si apoi sa mai dau drumul ,,la un pachet de intrebari,,:smile26:

'numai bine!salam aleikom!

oardy
06-24-2006, 01:56 AM
'salam aleikom!

'ishtar surioara ce posturi romanesti se prind in syriuca?


'aleikom salam!

Ishtar
06-24-2006, 02:21 AM
toate care transmit pe sateliti
eu nu ma uit la nici unul:p ...eu ma uit la voi:smile06: ...si mi-e de ajuns

hannen
06-24-2006, 08:46 AM
Brrr ishtar , ce peripetzii pe capul tau!
Eu n-am avut nici de unele alhamdullilah!Nici cu copiii n-am avut probleme ,nici cu neamurile.Ei nici acum nu sufla in fata nevestei lu` frac-su ala periculos,hihihiii!
Ca sa nu mai zic ca nu se baga absolut nimeni in felul in care imi educ copiii,nu le dau nimic fara acordul meu si nici mari diferente n-am vazut.Soacra-mea are o balanta bine echilibrata in tot,asa i-a crescut iar cumnatele mele imi dau dreptate in tot ceea ce priveste "sistemul meu riguros de valori"(unde-i ma fatza aia hlizita)ba chiar imi cer sfatul in foarte multe privinte.Toate vor sa faca ca mine:kuzya_01: :kuzya_01: :cup1:

Iman3
06-24-2006, 01:26 PM
Salamu alaikum wa rahmatullah!
Oardy, ce sa iti spun? Timpul, acum ca ma gandesc... a trecut f repede. Tot timpul era ceva de facut chiar daca am senzatia ca acolo tot ce se rezolva aici repede acolo se deruleaza intr-un ritm f lent pentru ca isi fac f mult planurile unii functie de altii , pe de o parte si pe de alta parte viata e mult mai relaxata si tot ce aici poate parea de importanta majora acolo la un moment dat dintr-un motiv sau altul poate sa nu mai para atat de stringent. Nu stiu cum sa explic. Acest fapt nu ia intotdeauna forma dorita dar in mare eu asa am perceput lucrurile. Acolo orice se poate amana. Asa e Isthar surioara? sau bat campii? repet a fost doar senzatia mea. e drept ca eu sunt o persoana care daca am ceva de facut atunci trebuie sa fac si in general nu imi place cand cineva se interpune in planurile mele. Sotul meu imi spune de multe ori: mai esti foc! ia-o mai incet... asa ca poate fi o senzatie eronata dictata de felul meu de a fi.
Ma intrebi daca viata e mai buna. Da din multe puncte de vedere e incomparabil mai buna.Exista insa cateva lucruri poate mici care atunci cand realizezi ca nu le ai sau nu le mai ai.... capata magnitudine si importanta dar asta e ceva personal despre care nu doresc sa vb iar din cate cunosc eu situatia ta, nu cred ca e cazul sa iti faci probleme. Da, poti sa te adaptezi f bine acolo, sunt niste oameni buni, f buni, e bine totusi sa nu intrii in conflicte si in general sa iti faci un loc al tau, o lume a ta in care sa te poti retrage cand simti ca ai nevoie. Acest loc sa fie liber de la inceput si nepopulat ca sa nu fii nevoita sa scoti pe cineva afara ca sa poti ramane cu tine insati - evident ca ma refer la un spatiu spiritual nu la ceva fizic, o camera sau un loc anume. Vorbesc despre limite dar incerc sa imbrac acest concept cu cuvinte frumoase.
Copiii mei s-au adaptat f bine mai putin eu si Iman care a stat tot timpul lipita de mine si voia in Romania la mamaie si tataie.... intre noi fie vorba... ca si maica-sa de altfel.
Mai vorbim.
Ishtar surioara stii ca eu cea mai mare groaza pe lumea asta o am de reptile. Chiar nu stiu ce asa fi facut in locul tau....
revin tre' sa ies ca vine sotul meu cu cineva....

oardy
06-24-2006, 06:43 PM
*salam aleikom!

*iman am citit cu atentie postarea ta ,dar astept sa mai scrii pt ca inca nu am inteles unele chestii .


*o zi buna si numai bine!

oardy
06-24-2006, 06:47 PM
*salam aleikom!

*ishtar..eu nu pot trai fara tv.:D

*dimineata,dupa ce m+am trezit..direct la telecomanda ma intind.

*deaia te+am intrebat de posturi rom.

*te pup!o zi buna!

um-rahmun
06-25-2006, 02:34 PM
*salam aleikom!

*ishtar..eu nu pot trai fara tv.:D

*dimineata,dupa ce m+am trezit..direct la telecomanda ma intind.

*deaia te+am intrebat de posturi rom.

*te pup!o zi buna!
Noi prindeam ROMANIA INTERNATIONAL din pőacate nu pre aveam timp sa ma intind sa ma uit sau era ori socru se uita la stiri ori copii la desene animate.
Eu sunt invatata sa-mi fac piata singura sa-mi rezolv aproape toate singura.Merg cu metroul,tranvaiul,autobusul singura car cumparaturile etc.Acolo nu trebuia sa fac toate astea,sotul m-a dus si la doctor uuu cebine era!!!!!!!!!!!!!
AAA acum ca ma gandesc acolo abia astept sa merg ooodata!!!!!!!!!!!
Si nu in ultimul rand sotul ma alinta tot timpul acolo aici uita de mine din cauza lucrului.
Astept sa scrieti despre multe multe intamplari petrecute acolo fie bune fie rele
Pe curand fetelor!

oardy
06-26-2006, 05:57 PM
salam aleikom!

+ surioare dragi sunt franta de oboseala dar trebuie sa va povestesc ce am patit azi .....nu va speriati nu e ceva grav.alhamdulillah!

+ am fost la inspectorat sa imi puna stampila pe adeverinta eliberata de sc precum ca a absolvit 4 clase baiatul,si...nu era valabila:D ,mai mult decat atat mai imi trebuia si o adeverinta de autenticitate care ar fi trebuit sa imi fie eliberata tot de scoala.

'm+am intors la sc am vb cu secretara care a ramas masca cand a auzit de acea adeverinta de autenticitate ,mi+a facut ea ceva acolo,si m+a trimis cu ce mi+a facut ,si nu mi+a dat foaie matricola,motivand ca nu se poate pt ca nu are copilul calificative.:D

*am facut stanga+mprejur la inspectorat unde ..si+au pus mainile+n cap cele de acolo,pt ca adeverinta de autenticitate nu asa trebuia facute,ca cica e una tip care trebuie completata si au zis ca jurista de la inspectorat nici nu sta la discutii fara foaie matricola:D

*pana la urma le+am zis sa o sune pe secretara de la sc. si sa vb cu ea ce si cum.
*secretara numai auzise de acea cerere tip.

*pt a 3 a oara m+am intors la sc .si i+am zis secretarei ca nu plec de acolo fara foaie matricola si adeverinta de autenticitate.
*mi+a completat cerea ,a semnat si stampilat directoarea si apoi aceasta a plecat pana undeva.
*imi face pana la urma si foaia matricola ,dar acuma nu era directoarea sa o semneze.:D

* am stat 1 ora la sc sa astept venirea directoarei.
* nu am mai avut putere sa merg din nou la inspectorat ca m+au terminat drumurile astea.

toate astea au durat de la 11 la 15.30

*cei de la inspectorat au zis ca pe loc se rezolva,dar va trebui sa platesc taxa de stampilare ..de 350 de mii.
* sa vad maine daca va fi totul ok.

* va las dragelor ,si fug sa ma intind in pat ca numai pot.

salam aleikom!

imanikka
06-26-2006, 06:39 PM
salam aleikom!

+ surioare dragi sunt franta de oboseala dar trebuie sa va povestesc ce am patit azi .....nu va speriati nu e ceva grav.alhamdulillah!

+ am fost la inspectorat sa imi puna stampila pe adeverinta eliberata de sc precum ca a absolvit 4 clase baiatul,si...nu era valabila:D ,mai mult decat atat mai imi trebuia si o adeverinta de autenticitate care ar fi trebuit sa imi fie eliberata tot de scoala.

'm+am intors la sc am vb cu secretara care a ramas masca cand a auzit de acea adeverinta de autenticitate ,mi+a facut ea ceva acolo,si m+a trimis cu ce mi+a facut ,si nu mi+a dat foaie matricola,motivand ca nu se poate pt ca nu are copilul calificative.:D


*am facut stanga+mprejur la inspectorat unde ..si+au pus mainile+n cap cele de acolo,pt ca adeverinta de autenticitate nu asa trebuia facute,ca cica e una tip care trebuie completata si au zis ca jurista de la inspectorat nici nu sta la discutii fara foaie matricola:D

*pana la urma le+am zis sa o sune pe secretara de la sc. si sa vb cu ea ce si cum.
*secretara numai auzise de acea cerere tip.

*pt a 3 a oara m+am intors la sc .si i+am zis secretarei ca nu plec de acolo fara foaie matricola si adeverinta de autenticitate.
*mi+a completat cerea ,a semnat si stampilat directoarea si apoi aceasta a plecat pana undeva.
*imi face pana la urma si foaia matricola ,dar acuma nu era directoarea sa o semneze.:D

* am stat 1 ora la sc sa astept venirea directoarei.
* nu am mai avut putere sa merg din nou la inspectorat ca m+au terminat drumurile astea.

toate astea au durat de la 11 la 15.30

*cei de la inspectorat au zis ca pe loc se rezolva,dar va trebui sa platesc taxa de stampilare ..de 350 de mii.
* sa vad maine daca va fi totul ok.

* va las dragelor ,si fug sa ma intind in pat ca numai pot.

salam aleikom!

Draga sora Insha Allah sa se rezolve totul. Asa e cu documentele. Zic una , creau alta si fac cu totul altceva. Dar iti doresc multa rabdare si cu ajutorul lui Allah sa le rezolvi pe toate
Curaaajj:smile06: :smile06: :smile06:

genan
06-26-2006, 07:15 PM
:smile19: no offence, dar e tipic romanesc toata situatia asta..... :smile19:

oardy
06-27-2006, 05:57 PM
salam aleikom!

* am fost azi la inspectorat si alhamdulillah au fost ok actele.
*nu va mai zic ...ca intr+o cladire am platit si in alta cladire la vreo 10 min distanta,am fost si mi+a stampilat,apoi m+am intors de unde am plecat si mi+a semnat.........

*am scapat cu actele de inspectorat.
*acum la ministerul de externe cu ele...cand o avea sotul timp sa faca un drum pana la bucuresti:confused:

*aaaa...ieri am fost si mi+am stampilat si cf de botez,unde am rez in 5 min si fara sa ma coste nimic.alhamdulillah!

*ei...una calda ...alta rece...

aleikom salam!

gabriela guettat
06-27-2006, 06:03 PM
OARDY surioara:give_rose: ALHAMDULILLAH!!! sper ca totul sa fie bine si pentru tine surioara noastra draga si sa reusesti in tot cea ce face-ti:)
ALLAH SA VA BINECUVANTEZE!!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

imanikka
06-27-2006, 06:03 PM
salam aleikom!

* am fost azi la inspectorat si alhamdulillah au fost ok actele.
*nu va mai zic ...ca intr+o cladire am platit si in alta cladire la vreo 10 min distanta,am fost si mi+a stampilat,apoi m+am intors de unde am plecat si mi+a semnat.........

*am scapat cu actele de inspectorat.
*acum la ministerul de externe cu ele...cand o avea sotul timp sa faca un drum pana la bucuresti:confused:

*aaaa...ieri am fost si mi+am stampilat si cf de botez,unde am rez in 5 min si fara sa ma coste nimic.alhamdulillah!

*ei...una calda ...alta rece...

aleikom salam!


:006:
Alhamdulilah ca ai scapat...:smile06: Fie si la Minister sa nu fie multi , ca daca o fi ca la noi in RM atunci trebuie sa te duci de pe la 4-5 dimineata ca sa ocupi vreun loc , atfel nu treci in ziua respectiva :D

oardy
06-27-2006, 06:28 PM
Noi prindeam ROMANIA INTERNATIONAL din pőacate nu pre aveam timp sa ma intind sa ma uit sau era ori socru se uita la stiri ori copii la desene animate.
Eu sunt invatata sa-mi fac piata singura sa-mi rezolv aproape toate singura.Merg cu metroul,tranvaiul,autobusul singura car cumparaturile etc.Acolo nu trebuia sa fac toate astea,sotul m-a dus si la doctor uuu cebine era!!!!!!!!!!!!!
AAA acum ca ma gandesc acolo abia astept sa merg ooodata!!!!!!!!!!!
Si nu in ultimul rand sotul ma alinta tot timpul acolo aici uita de mine din cauza lucrului.
Astept sa scrieti despre multe multe intamplari petrecute acolo fie bune fie rele
Pe curand fetelor!




marhaba!

* surioara draga...tocmai deaceea eu o sa imi pun tv in camera.
*stiu si eu cum e sa nu iti placa la ce se uita ceilalti:D
*sa stii ca ultima oara cand am fost in syriuca cu baiatul,mergeam singura in oras ,fara ,,insotitor,,:D
*cumnatele aveau fiecare treaba ei,socrela ..o dureau picioarele,cine imi ramanea?
*daca iti zic cum plecam cu autobuzul.........
* la inceput cand au avut timp cumnatele sa mearga cu mine,ma tot uitam ce scries us la autobuz....nu ca as stii vreo boaba de araba,dar asa...si in ziua cand am zis sa plec singura mi+au iesit ochii din cap de cum ma uitam sa vad daca scrisul e la fel ca la autobuzul in care mergeam cu cumnatele.
*cand am ajuns in oras am sunat+o pe socrela sa ii zic ca am ajuns cu bine si cand o sa termin plimbarea si o sa ma indrept spre casa o sa+i mai dau un tel.

*la dus in oras...ca la dus.dar la intors....sa te tii!
*mama...mama...ziceam ca acolo raman,sau ajung pe la ...naiba+n praznic:D pai tot mi se parea ca sunt asemanatoare...scrierile:D
*pana la urma ...mi+am luat inima+n dinti si m+am urcat.alhamdulillah...am nimerit bine.
*cand am ajuns acasa...eram foarte mandra de mine ca m+am descurcat.
*dar numai eu si bunul allah swt stiu prin ce am trecut.:D

......va urma....:smile01:

*salam aleikom!

oardy
06-27-2006, 06:30 PM
:006:
Alhamdulilah ca ai scapat...:smile06: Fie si la Minister sa nu fie multi , ca daca o fi ca la noi in RM atunci trebuie sa te duci de pe la 4-5 dimineata ca sa ocupi vreun loc , atfel nu treci in ziua respectiva :D




*insha ALLAH sa se rezolve repede si usor si la minister!

um-rahmun
06-28-2006, 01:32 AM
Vai draga Oardy prin ce multe greutati treci din cauza hartiilor,oare si mie asa greu v-a fi ?noi suntem casatoriti legal iar copii au si pasaport sirian.Casatoria este inregistrata si in ROM acolo ne-am casatorit.
Sa sti ca si eu a-si pleca singura sa-mi rezolv orice nu-mi place sa depinda ziua de cineva.Din fericire eu stiu araba socrul m-a invatat in 4 luni ALLAH sa-l raslplateasca si HAMDULILAH in fiecare dimineata dupa salah SABEH citim CORANUL cu sotul in araba.Ziua cand sant singura ascult pe calculator si citesc in acelas timp asa vad ca din ce in ce stiu sa citesc mai bine.HAMDULILAH

Anna
06-28-2006, 01:43 AM
habibti daca vreau sa trag o excursie in syria imi trebuie vreo viza ceva?sau decat imi iau valiza si ma duc la avion ?:36_1_21:

Iman3
06-28-2006, 04:48 AM
MashaAllah Emma!

Nu, tu nu o sa ai nici o problema cu actele pe care le face Oardy, cu siguranta. Dupa cum am mai spus eu sunt acum in faza de finalizare a actelor si mi s-a spus acum 2 spatamani clar ca dupa ce e recunoscuta casatoria acolo si copiii cu pasaport sirian, gata, iau viza la aeroport, inshaAllah. Tu ai carte din aceea de familie?
Oardy vezi ca Min externe semneaza ultimul... deci intai la educatie si apoi la externe si mi se pare ca mai e o chestie cu ambasada lor ca nu vizeaza fara viza de la Externe.
Fa si Sida Flory sa fie facut ca din cate stiu dureaza rezultatul. Eu l-am facut acolo si a fost f repede, aici stiu ca dureaza. cand vrei sa pleci?
Vezi ca certficatul tau de la Biserica trebuie vizat la Mitropolie, la Bucuresti deci, si apoi iar la Ambasada.

myryam
06-28-2006, 09:28 AM
MashaAllah Emma!

Vezi ca certficatul tau de la Biserica trebuie vizat la Mitropolie, la Bucuresti deci, si apoi iar la Ambasada.

Probabil ai vrut sa zici patriarhie,mitropolii sunt in toata tara.
Oardy,dar de ce iti trebuie certificatul de botez,nu esti musulmanca?

oardy
06-28-2006, 11:24 AM
salam aleikom!

ema...mashanllah iubita,ma bucur pt tine ca ai invat sa citesti araba:)
*eu ma descurc cat de cat cu araba vorbita:D dar cu cat stau mai mult acolo cu atat...imi ies mai multe cuvinte pe gura.
*mai greu imi e cand trebuie sa zic literele alea..din gat.am impresia ca nici daca mi+as taia gatul nu as reusi sa zic corect.

*cand am zis ca ieseam singura in oras,ma refeream la plimbare,nu ca as fi rezolvat ceva anume.
*adica ...bine...la cumparaturi ma descurcam ok,dar ma refer ca daca as fi vrut sa merg ...de ex sa imi prelungesc singura viza..nu m+as fi descurcat sigur.
* am dat un ex.

*asa ...la cumparaturi..cine nu se pricepe:D

*cu cititul ...nu ma descurc dar..cine stie?

* te pup si ..numai bine iti doresc!

oardy
06-28-2006, 11:28 AM
habibti daca vreau sa trag o excursie in syria imi trebuie vreo viza ceva?sau decat imi iau valiza si ma duc la avion ?:36_1_21:


*eu sincera sa fiu ..nu stiu pt ca plec cu autocarul.dar iman..a explicat ce si cum stau lucrurile.
*iti urez de acum vacanta placuta !:give_rose:

oardy
06-28-2006, 11:34 AM
MashaAllah Emma!

Nu, tu nu o sa ai nici o problema cu actele pe care le face Oardy, cu siguranta. Dupa cum am mai spus eu sunt acum in faza de finalizare a actelor si mi s-a spus acum 2 spatamani clar ca dupa ce e recunoscuta casatoria acolo si copiii cu pasaport sirian, gata, iau viza la aeroport, inshaAllah. Tu ai carte din aceea de familie?
Oardy vezi ca Min externe semneaza ultimul... deci intai la educatie si apoi la externe si mi se pare ca mai e o chestie cu ambasada lor ca nu vizeaza fara viza de la Externe.
Fa si Sida Flory sa fie facut ca din cate stiu dureaza rezultatul. Eu l-am facut acolo si a fost f repede, aici stiu ca dureaza. cand vrei sa pleci?
Vezi ca certficatul tau de la Biserica trebuie vizat la Mitropolie, la Bucuresti deci, si apoi iar la Ambasada.


*iman..acuma e ceva nou sa se rezolve aici la inspectorat si numai trebuie la ministerul educatiei.am sunat acolo si am vb.deaia am platit taxa aici la inspectorat.

* nu am inteles de ce imi trebuie sida aici daca oricum o fac acolo?

*cu cf de botez la fel e ceva nou ca se poate stampila de aici fara sa mai fie nevoie sa merg la bucuresti.am rezolvat deja.

*acuma mi+a ramas sa merg direct la ministerul de externe si apoi la ambasada .

*cand voi pleca?nici eu nu stiu. depinde de mai multe chestii si ...


* te pup. o zi buna!

Iman3
06-28-2006, 01:27 PM
Ma bucur de ce imi spui tu aici Flory ca se rezolva de aici ca e greu acum cu caldurile astea sa bantui prin Bucuresti. Al hamdulillah!

Mai Myriam, Patriarhie... da'ma gandeam la dealul Mitropoliei... stiam eu ca ceva nu e in regula - uita-te si tu la ce ora am scris! Frumos din partea ta ca te intereseaza subiectul... e si interersant de altfel)
Da asa este, autoritatile de acolo au nevoie de o dovada ca te-ai nascut crestina... ma rog... in familie de crestini si nu altceva.

myryam
06-28-2006, 03:01 PM
Ma bucur de ce imi spui tu aici Flory ca se rezolva de aici ca e greu acum cu caldurile astea sa bantui prin Bucuresti. Al hamdulillah!

Mai Myriam, Patriarhie... da'ma gandeam la dealul Mitropoliei... stiam eu ca ceva nu e in regula - uita-te si tu la ce ora am scris! Frumos din partea ta ca te intereseaza subiectul... e si interersant de altfel)
Da asa este, autoritatile de acolo au nevoie de o dovada ca te-ai nascut crestina... ma rog... in familie de crestini si nu altceva.

Da,e interesant,mai aflu si eu cum e prin lume :) Dar ce conteaza ca ai fost botezat,daca in prezent esti musulman?

oardy
06-28-2006, 03:19 PM
myryam..daca dupa explicatia lu* iman nu ai inteles nimic...laso balta.
*treci peste aspectul asta si daca vrei urmareste in continuare ce scriem .
*adica vreau sa +ti spun ca n*am nici un chef pe caldurile astea sa stau sa+ti explic ce si cum stau lucrurile?

*iar intrebarea ta ,,de ce iti trebuie cf de botez,nu esti musulmanca?,, a picat ca nuca*n perete.
*cred ca ai facut ,,poc,, pe moment,traind cu impresia ca ai descoperit ,,mare chestie,,.

*daca iti place sa urmaresti acest subiect foarte bine.
* dar nu incepe si aici cu ...,,de*ale tale,,!

val
06-28-2006, 04:51 PM
Myryam,musulmanii nu se pot casatorii decat cu femei ale cartii,crestine sau evreice,nu cu atee,budiste,etc d'aia vor certificat de botez,pentru a fi recunoscuta casatoria in Syria.Corect fetele?
PS: oardy,nu mai fi asa acida,nu rezolvi nimic ;)

um-rahmun
06-28-2006, 05:18 PM
[QUOTE=Iman3]MashaAllah Emma!

. Tu ai carte din aceea de familie?
Nu stiu exact despre ce carte vorbest.Da am primit o carte maronie,luam orez,zahar(alimente) mai ieftin ca o cota pe an celputin asa am inteles eu.
Despre asta este vorba?

myryam
06-28-2006, 07:06 PM
Myryam,musulmanii nu se pot casatorii decat cu femei ale cartii,crestine sau evreice,nu cu atee,budiste,etc d'aia vor certificat de botez,pentru a fi recunoscuta casatoria in Syria.Corect fetele?


Val,multumesc pentru raspuns.:smile06:

myryam
06-28-2006, 07:08 PM
myryam..daca dupa explicatia lu* iman nu ai inteles nimic...laso balta.
*treci peste aspectul asta si daca vrei urmareste in continuare ce scriem .
*adica vreau sa +ti spun ca n*am nici un chef pe caldurile astea sa stau sa+ti explic ce si cum stau lucrurile?

*iar intrebarea ta ,,de ce iti trebuie cf de botez,nu esti musulmanca?,, a picat ca nuca*n perete.
*cred ca ai facut ,,poc,, pe moment,traind cu impresia ca ai descoperit ,,mare chestie,,.

*daca iti place sa urmaresti acest subiect foarte bine.
* dar nu incepe si aici cu ...,,de*ale tale,,!


stai mai mult la umbra,sa te racoresti:smile01:

Gia_si_David
06-28-2006, 08:39 PM
Ma bucur de ce imi spui tu aici Flory ca se rezolva de aici ca e greu acum cu caldurile astea sa bantui prin Bucuresti. Al hamdulillah!

Mai Myriam, Patriarhie... da'ma gandeam la dealul Mitropoliei... stiam eu ca ceva nu e in regula - uita-te si tu la ce ora am scris! Frumos din partea ta ca te intereseaza subiectul... e si interersant de altfel)
Da asa este, autoritatile de acolo au nevoie de o dovada ca te-ai nascut crestina... ma rog... in familie de crestini si nu altceva.
Iote de cine dadui aici; stateai ascunsa, nu? Vino-ncoa' sa te pup, IMANEL scump si drag!:smile01: :999: :kuzya_01:
Ca-re-va-sa-zi-ca, plecati! Bre, dar spunea colea- la ureche sa nu auda niminea- nu-i ase ca ai net si acolo?:cup1:
Spor la impachetat si sa nu ne uitzi!:smile01:

oardy
06-28-2006, 08:58 PM
Myryam,musulmanii nu se pot casatorii decat cu femei ale cartii,crestine sau evreice,nu cu atee,budiste,etc d'aia vor certificat de botez,pentru a fi recunoscuta casatoria in Syria.Corect fetele?
PS: oardy,nu mai fi asa acida,nu rezolvi nimic ;)


val....si mai cum? exprimarea asta am mai intalnit+o undeva si tot de la o persoana care nu avea nici in clin nici in maneca cu subiectul.
* nu cumva vb de aceeasi persoana?

* esti purtatorul de cuvant al lu* myryam?
*asa se explica interventia ta la un subiect la care nu ai postat nimic,dar ai sarit sa dai replica ...pt altcineva!

* lu* myryam i+a fost explicat cum stau lucrurile .
* si inca foarte frumos.dar curios ca nu a inteles de la pers care i+a explicat si ...uite ca a inteles tocmai de la tine!
* cumva i+a fost explicat in alta limba de acea persoana?
*iar tu i+ai explicat pe limba ei?


*te rog sa numai intervii mai ales acolo unde nu ai legatura cu subiectul !

oardy
06-28-2006, 09:01 PM
stai mai mult la umbra,sa te racoresti:smile01:




*nu vrei sa ma insotesti? ca nici tu nu intelegi raspunsurile care ti se dau!

oardy
06-28-2006, 09:04 PM
Iote de cine dadui aici; stateai ascunsa, nu? Vino-ncoa' sa te pup, IMANEL scump si drag!:smile01: :999: :kuzya_01:
Ca-re-va-sa-zi-ca, plecati! Bre, dar spunea colea- la ureche sa nu auda niminea- nu-i ase ca ai net si acolo?:cup1:
Spor la impachetat si sa nu ne uitzi!:smile01:



* gia ...iubita ,iman doar ce a venit din syria.:D *
*se bucura pt mine ca numai e nevoie sa alerg pe la bucuresti dupa acte ,asa cum a facut ea.


* o zi buna!

myryam
06-28-2006, 09:17 PM
val....si mai cum? exprimarea asta am mai intalnit+o undeva si tot de la o persoana care nu avea nici in clin nici in maneca cu subiectul.
* nu cumva vb de aceeasi persoana?

* esti purtatorul de cuvant al lu* myryam?
*asa se explica interventia ta la un subiect la care nu ai postat nimic,dar ai sarit sa dai replica ...pt altcineva!

* lu* myryam i+a fost explicat cum stau lucrurile .
* si inca foarte frumos.dar curios ca nu a inteles de la pers care i+a explicat si ...uite ca a inteles tocmai de la tine!
* cumva i+a fost explicat in alta limba de acea persoana?
*iar tu i+ai explicat pe limba ei?


*te rog sa numai intervii mai ales acolo unde nu ai legatura cu subiectul !

Oardy,eu zic sa termini cu scandalul.Intreb ce cred de cuviinta,nu trebuie sa-ti cer voie.

imanikka
06-28-2006, 09:17 PM
:006:

Oardy habibty cred ca ai fost dura cu Myryam si Val. Poate din cauza problemelor este enervata... Dar mai bine ignora mesajul decat sa raspunzi dur ( parerea mea :D ). Si cine stie , poate si lui Myryam ii este interesant si nici nu stii cum o data vreo sora de-a noastra poate sa intrebe si ea sa stie toate formalitatile ... Cine stie?
Sorry , si eu ma gandeam in caz ca esti musulmanca ce-ti trebuie certificat de botez? Sau iti trebuie doar din ce familie provii? Si mie mi-a fost cerut ( Egipt) certificat ce atesta religia , evident ca am prezentat documentul de la moschee.;) Dar , ma rog , tari diferite , cerinte diferite
Insha Allah sa rezolvi totul si sa te bucuri de viata ta din Siria :smile28:

:012:

oardy
06-28-2006, 09:26 PM
Oardy,eu zic sa termini cu scandalul.Intreb ce cred de cuviinta,nu trebuie sa-ti cer voie.



* cred ca ai nevoie de mai multa umbra decat mine.
* ai uitat ca m+ai intrebat PE MINE?
* cumva folosesti 2 nume... myryam si ..val?
* te intreb pt ca acuma tu ai raspuns in locul lu* val,iar val a raspuns in locul tau.
*nu puteti vb fiecare pt ea?

oardy
06-28-2006, 09:33 PM
:006:

Oardy habibty cred ca ai fost dura cu Myryam si Val. Poate din cauza problemelor este enervata... Dar mai bine ignora mesajul decat sa raspunzi dur ( parerea mea :D ). Si cine stie , poate si lui Myryam ii este interesant si nici nu stii cum o data vreo sora de-a noastra poate sa intrebe si ea sa stie toate formalitatile ... Cine stie?
Sorry , si eu ma gandeam in caz ca esti musulmanca ce-ti trebuie certificat de botez? Sau iti trebuie doar din ce familie provii? Si mie mi-a fost cerut ( Egipt) certificat ce atesta religia , evident ca am prezentat documentul de la moschee.;) Dar , ma rog , tari diferite , cerinte diferite
Insha Allah sa rezolvi totul si sa te bucuri de viata ta din Siria :smile28:

:012:


* iman..surioara,esti o dulce:smile01:

myryam
06-28-2006, 10:00 PM
* cred ca ai nevoie de mai multa umbra decat mine.
* ai uitat ca m+ai intrebat PE MINE?
* cumva folosesti 2 nume... myryam si ..val?
* te intreb pt ca acuma tu ai raspuns in locul lu* val,iar val a raspuns in locul tau.
*nu puteti vb fiecare pt ea?

mai,ti-e rau,ce ai?inceteaza sa te mai iei de mine.

oardy
06-28-2006, 10:08 PM
myryam...nici n+as fi inceput sa ma iau de tine daca nu ai fi postat aici acea intrebare cu iz de ironie!

myryam
06-28-2006, 10:20 PM
myryam...nici n+as fi inceput sa ma iau de tine daca nu ai fi postat aici acea intrebare cu iz de ironie!

n-a fost nici o ironie,nu stiu ce vezi tu.Dupa cum vezi si Iman ti-a pus aceeasi intrebare.

Mariyah
06-28-2006, 10:21 PM
mie nu mi s-a parut deloc ironica intrebarea lui Myryam ...

oardy
06-28-2006, 10:29 PM
mie nu mi s-a parut deloc ironica intrebarea lui Myryam ...



* nici nu ma mir ...

Mariyah
06-28-2006, 10:32 PM
ma bucur ..ca altfel iti aratam eu ce inseamna ironie cu adevarat!

oardy
06-28-2006, 10:34 PM
ma bucur ..ca altfel iti aratam eu ce inseamna ironie cu adevarat!


*ironia e de mai multe feluri.
* tu de unde o ai pe cea ,,adevarata,,?

Mariyah
06-28-2006, 10:59 PM
ironia e de mai multe feluri.

Foarte bine.Chiar era necesara o clasificare a ironiei insa poate ne vei spune si de cate feluri e.



* tu de unde o ai pe cea ,,adevarata,,?

Se pare ca lucrezi asiduu la Studiul de caz : IRONIA . Ti-as raspunde cu cea mai mare placere asupra originilor ironiei mele sperand ca ti-as fi de folos dar mai bine ma uit la "Cronica Carcotasilor":D :D .Poate dupa. Intre timp poate exemplifici si cauzele ironiei si poate pe la sfarsitul serii ne auzim si cu niste concluzii.

oardy
06-28-2006, 11:06 PM
mie nu mi s-a parut deloc ironica intrebarea lui Myryam ...



....mie nu mi se pare ca tu ai avea ceva de spus la topicul asta.
*si tu esti purtatorul de cuvant?

*faza e ca nu stiu cine ti+a cerut parerea?

imanikka
06-28-2006, 11:14 PM
Fetelor imi pare rau ca acest subiect atat de util surorilor noastre , mai ales cele care vor sa plece ( intr-adevar din cauza unui document poti sa revii in tara si asta inseamna cheltuiala) s-a transformat in cearta. Reveniti la subiect. Si cred eu ca Nazirah nu trebuiai sa mai vii si sa pui gaz pe foc. Ele se linistisera si tu ai aprins flacara iarasi. Sa revenim la subiect , ce ziceti?:kuzya_01: :kuzya_01:

Mariyah
06-28-2006, 11:19 PM
*
faza e ca nu stiu cine ti+a cerut parerea?

Sper ca esti constienta pe ce site esti acum si de faptul ca scopul unui forum este discutia si ca am voie sa-mi exprim parerea oriunde vreau.Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care o sa-ti cerem tie voie pt a ne exprima.




....mie nu mi se pare ca tu ai avea ceva de spus la topicul asta.
*si tu esti purtatorul de cuvant?

Raspuns corect. Sunt si purtator de cuvant si avocat si consilier al ei si cate si mai cate . Ai vreo problema cu asta ????
Dar poate ca ar fi trebuit sa-ti dai seama ca imi exprimam propria opinie asupra intrebarii lui Myryam si nu aparam pe nimeni. Pana la urma recunosc, am gresit, tu te pricepi se pare mai bine decat mine asupra ironiei doar tu ai inceput o analiza asupra acestui caz.:36_1_21:



da Iman sa se revina la subiectul initial, sunt de acord insa unele persoane sa nu uite ce inseamna "dreptul la libera exprimare"ca Slava Domnului am scapat de comunisti si vb la comanda.

oardy
06-28-2006, 11:37 PM
Fetelor imi pare rau ca acest subiect atat de util surorilor noastre , mai ales cele care vor sa plece ( intr-adevar din cauza unui document poti sa revii in tara si asta inseamna cheltuiala) s-a transformat in cearta. Reveniti la subiect. Si cred eu ca Nazirah nu trebuiai sa mai vii si sa pui gaz pe foc. Ele se linistisera si tu ai aprins flacara iarasi. Sa revenim la subiect , ce ziceti?:kuzya_01: :kuzya_01:



*iman ai dreptate surioara draga:kuzya_01:

latifa
06-28-2006, 11:45 PM
Am intrat si eu pe forum si am vazut atatea schimbari ....si totusi fetele noastre nu s-au schimbat deloc:smile19:
Nu-i nimic,asa nu ne plictisim:p

oardy
06-29-2006, 02:24 AM
salam aleikom!

' hai sa va mai zic ceva de cand am fost ultima oara in syria.:smile01:

'mai fetelor eram innebunita dupa sticlutele de parfum.
'mai ales dupa sticlutele in forma de ruj,pix...s.a.
'ajunsesem sa fac colectie.ce+l mai mult imi placeau cele de culoare aurie .

'intr+o zi vazusem in vitrina unui magazin o sticluta super si l+am intrebat pe d'nul de acolo cat costa?a ras si a zis ca nu e de vanzare.
'dar si+a dat seama ca nu ,,sunt de prin zona,, si pana la urma mi+a dat sticluta cadou:D

'apropo de parfumuri imi placeau foarte mult magazinele speciale cu parfumuri.
'foarte frumos mergeai si iti alegeai esenta sau..esentele..si concentratia care ti+o doreai.


'din mica ,,colectie,, care o facusem,nu am mai ramas cu nimic pt ca am dat cadou in stanga si in dreapta ca nu rezistam sa aud pe cineva ca imi zicea cat de mult ii place si sa nu ....

'ei...lasa ca o sa imi fac eu alta colectie:D

'de ceva timp a aparut ceva cat de cat asemanator si pe la noi dar...te doare capul daca vrei sa mergi sa iti iei .
* ba ca nu poti sa cumperi decat daca iei sticluta de la ei care..nu e deloc ieftina,
'ba ca nu+ti poate pune 2 feluri de esenta,
' ba ca trebuie sa platesti separat apa de flori cu care dizolva esenta,
...........
'si tot asa,ca pana la urma te lipsesti.

' sa nu mai zic de ,,concentratia,, asa zisei...,,esenta,,.

si asa cu parfumeriile syriene.
.........nota 10........

Saira
06-29-2006, 10:56 AM
[QUOTE=oardy]'intr+o zi vazusem in vitrina unui magazin o sticluta super si l+am intrebat pe d'nul de acolo cat costa?a ras si a zis ca nu e de vanzare.
'dar si+a dat seama ca nu ,,sunt de prin zona,, si pana la urma mi+a dat sticluta cadou:D QUOTE]

Oardy habibty,iti dai seama cate lucruri ai spus prin asta?pai in Romania nu ti-o dadea de ai fi stat acolo o zi intreaga....bine,si cred eu ca asta e doar un exemplu...probleme sunt intr-adevar mult mai multe...aaa...si ma mai gandeam la ceva aseara:oare de ce tarilor arabe li se spune/li s-a spus ca sunt din lumea a treia?!?cu toata lumea a treia mie mi se pare ca sunt muuuuuuult mai sus decat noi din multe privinte.
In fine...nu vreau sa fac si din asta un subiect de cearta,insa doar asa mi se pare.
Insha'Allah sa ajungi cat vrei tu de repede acolo,sa nu mai ai probleme cu atateeea acte si hartogarii...si insha'Allah sa iti refaci colectia de parfumuri :smile26:

Assalamou alaykoum wa rahmatuLlah wa barakatouhu :smile01: :smile01: :smile01:

oardy
06-29-2006, 12:32 PM
salam aleikom!

bebe esti o dulce surioara draga!:smile06:

*mersi pt incurajari.

*cat despre cum ar fi fost daca tanjeam aici dupa o sticluta....no comment.

*tarile arabe...lumea a 3 a?am auzit si eu de multe ori aceasta nefericita afirmatie.
*dar ...important e ca sunt destui din tarile ,,super dezvoltate,, care au vizitat tarile arabe si si+au schimbat parerea si cu siguranta au povestit si cunostintelor ca de fapt nu+i nici pe departe asa.

*cat despre romania...no comment.

* surioara ...allah maaky!

val
06-29-2006, 05:04 PM
Oardy,n-am inteles care e problema????Ce anume in raspunsul meu te-a deranjat???Am spus ceva incorect?M-am luat de tine???
CE?
Eu cred ca ar trebuii sa-ti revizuiesti comportamentul si atitudinea,nu faci decat sa fii neplacuta!

oardy
06-29-2006, 07:49 PM
Oardy,n-am inteles care e problema????Ce anume in raspunsul meu te-a deranjat???Am spus ceva incorect?M-am luat de tine???
CE?
Eu cred ca ar trebuii sa-ti revizuiesti comportamentul si atitudinea,nu faci decat sa fii neplacuta!



n+ai inteles care e problema??????????
* problema era ca te+ai bagat in discutie fara sa ai vreo legatura cu subiectul.


*in raspunsul tau nu m+a deranjat nimic.

*daca te+ai luat de mine???????????
*DA cand ai facut afirmatia ca sunt ACIDA....sau ai uitat????
* nu ma luasem de tine, treaba era intre mine si myryam.
*pt ce ai intervenit tu??????????

*sa o lamuresti cu raspunsul...ok.
*dar sa vii cu afirmatia de 2 bani la adresa mea.....chiar ai sarit calul.

*drept dovada pana la urma s+a aplanat tensiunea dintre noi fara ,,ajutoare ,, din exterior.
*suntem destul de,, mari,, incat sa vb fiecare in nume personal.


*cat despre ,,revizuirea comportamentului,,......cred ca trebuie sa mi+o iei inainte.

* nu uita ca tu ai fost cea care a ,,intervenit,, intr+o discutie in care nu+ti aveai locul!

suleiman
06-30-2006, 02:22 PM
Eu am poza din Homs :D
In fata "Masjed Khaled Ben Al-Walid" .

nu am citit ce ati pus , dar am vazut cuvantul cearta .
Nu am timp sa vad de ce v-ati certat asa ca inchid subiectul .