PDA

View Full Version : Musulmanii si rromii din Romania, Dobrogea



Aliye Alexia
01-13-2011, 05:53 PM
Salam aleykum,
Am ramas uimita cand umbland prin youtube dupa muzica religioasa musulmana, am dat peste niste videoclipuri de nunta. Cine erau personajele principale? Mirii, musulmani fiind, cred ca turci, si un taraf de manelisti condus de plagiatorul Florin Salam, care numai muzica nu canta, sa nu spun cum canta.... El a copiat din muzica turca si tatara totul, transformand-o in urlete si ragete. Oare mirii cand l-au angajat sa le cante, au uitat ca nu le trebuie tambalau mare? Eu de exemplu, dupa ce impreuna cu sotul meu ne vom converti, vom face cununia religioasa la Geamie si vom merge cu nasii la un restaurant specific musulman sa luam o masa. Chiar asa de mult s-au schimbat musulmanii din Dobrogea? Am cativa prieteni pe acolo, dar cu niciunul nu pot vorbi despre religie, ei vor doar socializare.... De aceasta ma bucur ca m-ati primit pe site si nu m-ati discriminat.Allah sa va binecuvanteze! Scuzati-ma daca nu stiu formulele de salut... intentia conteaza...

maryam
01-13-2011, 06:34 PM
:salam:

Este asa intr-o foooooarte mare proportie insa sunt exceptii care merita scoase in afara acestor randuri.
Exista musulmani turci sau/ci tatari din dobrogea care sunt total diferiti de aceste triste adevaruri, care se straduiesc sa schimbe pe plan local cate ceva, uneori poate chiar complacandu-se in astfel de situatii ca cea expusa: cu muzica, lautari samd...
Cu cat vedem mai clar greselile cu atat inseamna ca stapanim mai puternic ceea ce trebuie urmat in mod corect.
Mashaa ALLAH ptr drumul pe care Inshaa ALLAH esti, ALLAH sa te pastreze si sa va ajute pe amandoi sa mergeti pe drumul drept.

ummraschid
01-13-2011, 06:47 PM
Draga Alexia,

Allah subhanahu wa ta'ala sa va usureze calea si tie si sotului tau, sa va conduca spre Islam si sa va pastreze pe drumul drept, amin.

...cu privire la "muzica religioasa islamica", uite AICI (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php/3550-Anashid-2) cateva linkuri, fara acompaniament orchestral, in Islam fiind interzise instrumentele, insa despre asta inshaAllah, sa ai timp sa inveti mai multe, dupa ce vei rosti Shahada...

...si, pentru ca ai discutat la unul din subiecte de aceasta voce: Zain Bhikha - este deseori confundat cu M. Jackson...:)

Aliye Alexia
01-13-2011, 07:25 PM
Va multumesc pentru ca sunteti atenti cu mine, dar stiu ca Allah ne-a lasat liberul arbitru. Eu am ales Adevarul si calea catrea el. Sunt mahnita de ceea ce se intampla in Dobrogea, eu provin din familie veche de tatari proveniti din Crimeea de prin 1850, cu aproximatie, si stabiliti prima data in Dobrogea, apoi in Baragan, unde au avut stana de oi. Sunt mandra de faptul ca revin la credinta stramosilor mei, nu ca mama si bunica mea care sunt crestine. Nu sunt xenofoba, dar rromii invadeaza totul, mi ales transforma in cultura lor muzica orientala, numind-o manea. Exclus sa ascult manele. Am un videoclip cu un copil palestinian care recita o sura din Coran, de fapt o canta ca un inger. Pacat ca aici la tara nu am semnal sa ascult de pe youtube. Dar voi face in asa fel incat sa o instalez pe notebook ducandu-ma la baiatul sotului meu la calculatorul lui si facandu-mi un dvdv.
Allah sa ma ierte daca gresesc fata de voi! Si pe voi sa va ajute sa ne indrumati...
Amin.

munir
01-13-2011, 08:34 PM
As salaam alaykum
Surioara acum la inceput de drum sper sa iti fie de folos acest
MIC DICTIONAR DE EXPRESII ISLAMICE

Profetul Mohammed salla Allah alihi wa sallam a spus: “Cand doi musulmani se saluta cu mana, li se iarta tot ce au facut”. si se spune ca islamul incurajeaza foarte mult salutul cu mana.
Doi musulmani care s-au despartit cand se reintalnesc si se salute din nou.

“Cine te saluta sa ii raspunzi mai bine ca el, sau exact ca el” [Coran, 4:86]

As – Salaamu Aleikum=Pacea lui Allah sa fie cu tine/voi
Wa Aleikum Salaam=Pacea lui Allah sa fie si asupra ta

As – Salaamu Aleikum Wa Rahmatulah=Pacea si Mila a lui Allah sa fie asupra ta/voastra
Wa Aleikum Salaam Wa Rahmatulah= Pacea si Mila a lui Allah sa fie si asupra ta

As – Salaamu Aleikum Wa Rahmatulah Wa Barakatu=Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra ta/voastra
Wa Aleikum Salaam Wa Rahmatulah Wa Barakatu=Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie si asupra ta

Bismillah=orice fapta care este neinceputa cu BISMILLAH este incompleta

Insha Allah=Daca vrea Allah (de cate ori avem de gand sa facem ceva, se poate folosi tot timpul, ca numic nu se poate intimpla fara voia lui Allah subhana wa ta`ala

Al – Hamdulillah=Multumire lui Allah (nimanui altuia, pentru tot ce ne da)

Masha Allah=Ceea ce vrea Dumnezeu (de cate ori nu vrei sa deochi)

Subhana Allah=expresie folosita la tot ce este extraordinary, la tot ce este iesit din comun.

AstaghfiruAllah=Iertare de la Allah!

JazakhaAllahu Khaire=sa te raplateasca Allah cu bine

Allahu Akbar=Allah este cel mai Mare, Creatorul, Unicul.

Allah Hafidh=Allah este Pastratorul!

Takabla Allah=sa primeasca Allah

Takablallah Minkum Saliha Il Amel= sa primeasca Allah de la voi faptele bune

Mana U Mankum= de la noi si de la voi

Iarhamukallah= sa aiba Allah mila de tine

yvette
01-13-2011, 08:52 PM
As salaam alaykum
Surioara acum la inceput de drum sper sa iti fie de folos acest
MIC DICTIONAR DE EXPRESII ISLAMICE


Doi musulmanu care s-au despartit si un pom cand se intalnesc si se salute din nou .



Si un POM??? cand se intalnesc??
Sigur??
si se salute din nou.....
cum e de fapt, frate munir...??

munir
01-13-2011, 10:00 PM
Mersi surioara ca mi-ai atras atentia ca era o greseala de postare ....Offf nimic nu-ti scapa. Esti cu ochii pe tot ce misca .Dar este bine asa .Insha Allah sa fi mereu la fel de vioaie si pe metereze.
De fapt ideea era urmatoarea-daca in drumul lor doi musulmani vor fi obligati de un pom sa se desparta (ocolindu-l fiecare pe alta parte )cind se reintilnesc sa se salute din nou

Allah sa ma ierte daca gresesc fata de voi
Surioara alexia totdeauna cind scri numele lui Allah subhana wa ta`ala nu uita sa pui imediat dupa el acesta fraza,,Subhana Wa Ta`ala" fara sa scri asta folosind prescurtari.

yvette
01-13-2011, 10:16 PM
Mersi surioara ca mi-ai atras atentia ca era o greseala de postare ....Offf nimic nu-ti scapa. Esti cu ochii pe tot ce misca .Dar este bine asa .Insha Allah sa fi mereu la fel de vioaie si pe metereze.
De fapt ideea era urmatoarea-daca in drumul lor doi musulmani vor fi obligati de un pom sa se desparta (ocolindu-l fiecare pe alta parte )cind se reintilnesc sa se salute din nou

aaaaaaaaaaaaa............
Eh! aşa mai vii de-acasa!

semnat: mama soacră

Aliye Alexia
01-14-2011, 08:51 AM
As- Salamu Aleikum,
va multumesc pentru faptul ca aveti grija sa invat formulele de salut, etc. Eram pe site si nu intelegeam nimic, dar acum mi-am notat datorita dumneavoastra totul, e cam greu pentru mine ca nu stiu sa pronunt si sunt expresiile lungi, dar voi invata. JazakhAllahu Khaire!

munir
01-14-2011, 02:06 PM
As salamu alaukum surioara .Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine.In privinta cititului eu ti le-am scris astfel incit pronuntia este aproape identica cu scrierea. W- se pronunta V iar dublu (aa) se prununta ca un a mai lung un pic sau mai acentuat

Aliye Alexia
02-03-2011, 09:26 PM
As Salamu Aleykum, cum se citeste cuvantul "va" in araba? Am citit in Al-Fathiha si am ascultat-o la PC si mi s-a parut ca se citeste "ua". Dar "wa" cum se citeste? tot "ua"?

yvette
02-03-2011, 09:37 PM
litera V nu exista in araba
W este transliteratia pentu U lung si s-a impus datorita limbii engleze, unde W se pronunta U.....mai pe scurt, pronunti Uu, adica un u mai accetuat ca in UNU din romana.