PDA

View Full Version : Ce este Islamul?



maryam
03-07-2006, 03:26 AM
"Singurele vorbe ale drept-credinciosilor,atunci cand ei sunt chemati la ALLAH si la Trimisul Sau pentru a judeca intre ei,sunt ca ei trebuie sa zica:"Am auzit si ne-am supus!"Acestia vor fi cei care izbandesc"

"O,voi cei care credeti!Fiti cu supunere fata de ALLAH si fiti cu supunere fata de Trimisul Sau[...]"


Ne-am nascut cu totii firesc,supunandu-ne unui singur ALLAH swt.Unii dintre noi au avut sansa de a-si petrece copilaria alaturi de familii musulmane ,crescand in rugaciuni si post,adorare si fiind calauziti,altii mai norocosi poate?! am primit aceasta calauzire doar datorita Gratiei si Harului nemasurat al lui ALLAH swt.
Ce-am facut sa meritam asta?
Ce putem sa facem sa-I multumim Bunului ALLAH swt?
Ce este Islamul si cum il ajutam,cum ne ajutam pe noi insine ?Stim cu advevarat ce este Islamul si il aplicam ca atare?
Sunt doar cateva din gandurile cu care ar trebui ,poate fiecare sa ne incepem zilele si Inshaa ALLAH sa o facem...

suleiman
03-07-2006, 11:49 AM
Islamul ..
Supunerea fata de ALLAH .
A trai ca sa-l slujesti pe ALLAH.
A iubi in numele lui ALLAH .
A munci in numele lui ALLAH.
A invata in numele lui ALLAH.
A manca in numele lui ALLAH.
A dormi in numele lui ALLAH.
Tot ce facem , sa fie in numele lui ALLAH, si atunci ALLAH ne acopera cu mila sa si cu harul sau nemarginit.
Nu conteaza in ce familie te-ai nascut , nu conteaza cine te-a crescut , important este sa cauti adevarul oriunde este el .Si cand il gasesti sa-l accepti, nu pentru ca iti place ci pentru ca ALLAH ti-a cerut sa te supui ..
Lui ALLAH se supune orice a creat el , si el este creatorul tuturor lucrurilor Binecuvantat sa fie numele lui si Lauda lui ..

Nu este vorba de merit , ci de mila lui ALLAH si de lumina sa..Acela pe care ALLAH il calauzeste nu are nici o ratacire , iar acela pe care ALLAH il duce in ratacire nu are nici o lumina.
Noi trebuie sa muncim si sa facem , iar rasplata vine prin mila lui ALLAH , si nu pentru ce am facut ..
La fel cand gresim ALLAH ne iarta cand credem pentru ca El este Cel Milostiv Indurator Iertatorul pacatelor , si nu pentru ca noi meritam iertarea ...

Sora maryam , bine ai venit pe acest forum ..Fi cu pacea lui ALLAH.

imanikka
03-07-2006, 01:47 PM
السلام و عليكم ورحمة الله وبركاته
الله اكبر
أشهد أن لا اله الا الله وأشهد أن محمد رسول الله
الله يبارك فيك
am incercat si eu sa scriu cate ceva in araba:p

suleiman
03-07-2006, 01:59 PM
السلام و عليكم ورحمة الله وبركاته
الله اكبر
أشهد أن لا اله الا الله وأشهد أن محمد رسول الله
الله يبارك فيك
am incercat si eu sa scriu cate ceva in araba:p

و عليكم السلام و رحمة الله و بركاته .
أختي الكريمة إيمان .
هناك قسم خاص لمتكلمي اللغة العربية و اردت فقط التنبيه إلى عدم الكتابة بالعربية في مكان اللغة الرومانية إلا للضرورة حفاظا على نفسية الذين لا يعلمون العربية .
و لقد قمت بإنشاء القسم العربي لأننا لا نعبر عن أنفسنا بصدق إلا حين نتكلم بلغتنا الأم
شكرا لحسن تفهمك ..
و و الله أجمل ما كتب بالعربية في كل هذا المنتدى
لا إله إلا الله محمد رسول الله
و جزاك الله خيرا

imanikka
03-07-2006, 02:43 PM
أنا فهمت يا اخي
اللغة العربية ليست لغتي الأم.انا ادرسها الآن.
سأكتب بعد ذلك في قسم اللغة العربية
ان شاء الله

hannen
03-17-2006, 06:53 AM
Admir "infloriturile" dar din pacate raman cu admiratul.Recunosc ca arata frumos dar pt. multi dintre noi indescifrabil:(
Este un subiect exlusiv in lb. araba?Daca nu,poate ca multi dintre membri ,musulmani sau nu am avea ceva de invatat daca mesajele ar fi scrise intr-o limba cunoscuta de toti.Nu vreau sa fiu rautacioasa,apreciez talentul si eforturile tuturor dar daca credeti ca e ceva din care ar avea si altii de invatat e pacat sa tineti doar pt. voi.:D

suleiman
03-17-2006, 10:25 AM
Draga hannen

Bine ai venit printre noi.

Nu e nimic rau din contra.

Iman a scris:Pacea asupra voastra precum si mila Lui ALLAH si binecuvantarile lui .
ALLAH este Mare
Marturisesc ca nu este dumnezeu afara de ALLAH si marturisesc ca Mohamad este profetul Lui ALLAH.

ALLAH sa te binecuvinteze.

Eu am raspuns: (pe scurt) Sora iman , iti multumesc ca ai scris cele mai frumoase cuvinte , dar te rog , pentru a respecta cei care nu stiu romana sa scrii in araba doar in locul specializat pentru limba araba .

Iman a raspuns: (pe scurt) O sa scriu in locul specializat.

hannen
03-17-2006, 12:28 PM
Salam aleikum ,draga Admin .
Multumesc pt. lamurire si primire si imi cer scuze daca am fost rautacioasa:o

imanikka
03-17-2006, 05:22 PM
Draga Hannen nu am avut intentia sa sperii pe nimeni:( .Am gasit locul unde sa scriu in araba:p . Pana la urma cine stie , poate multi o sa o stim si Insha Allah sa citim Coranul , Hadithul in limba araba , fiindca simti cu totul altceva.
Ahlan w sahlan.
Allah Ma'akum

hannen
03-18-2006, 04:52 AM
Draga Hannen nu am avut intentia sa sperii pe nimeni:( .Am gasit locul unde sa scriu in araba:p . Pana la urma cine stie , poate multi o sa o stim si Insha Allah sa citim Coranul , Hadithul in limba araba , fiindca simti cu totul altceva.
Ahlan w sahlan.
Allah Ma'akum
Nu m-ai speriat ,doar ca m-am gandit ca o fi ceva interesant sa stie tot poporul .Apoi nu o sa dureze mult si-or sa apara "adevaratii critici".Asa ca mai bine de la una de-a casei o critica frateasca:D

imanikka
03-28-2006, 01:47 AM
Ce inseamna Islamul?

Intâlnim aceasta intrebare la multi cautatori de adevar. Intrebare importanta, insa, raspunsul, este si mai important, pentru ca acesta cuprinde o multime de lucruri frumoase, pe care nu le stiu decât cei care au cunoscut Islamul si invataturile lui.
Cunoasterea Islamului inseamna, sa cunosti secretul existentei, sa sti cine ti-a imbracat haina vietii si cine ti-o va scoate dupa un timp…
Cunoasterea Islamului este un câstig, pentru toti cei care cauta o casa linistita, o familie fericita, o societate sigura, un suflet stabil si echilibrat…
Cunoasterea Islamului inseamna siguranta, dreptate si pace…
Islamul este religia complexa care cuprinde toate ramurile vietii, sociale, economice, culturale, politice….

“Singura religie acceptata de Allah este Islamul si nu au fost deosebiri intre cei carora le-a fost data Scriptura decât dupa ce a ajuns la ei Stiinta , din pricina pizmei lor” ( Al- Imran: 19).
“Avram nu a fost nici iudeu, nici crestin. El a fost credincios adevarat si intru totul supus lui Allah [musulman] si nu a fost dintre cei care-i fac semeni” (Al-Imran: 67).
“Doresc ei o alta religie decât religia lui Allah, de vreme ce Lui I s-au supus de voie, ori de nevoie toate creaturile din ceruri si de pre Pamânt si când la El se
intorc? Spune [Muhammed]: “Noi credem in Allah, in ceea ce ne-a trimis noua si a trimis lui Avram, lui Ismail, lui Isaac, lui Iacob si semintiilor, precum si in [cartile] date lui Moise, lui Isus si tuturor profetilor de catre Domnul lor. Noi nu facem nici o deosebire intre ei si noi Lui Ii suntem supusi [musulmani].

Acela care doreste o alta religie decât Islamul, nu-i va fi acceptata, si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti” (Al-Imran: 83-85).
A spus Noe: “Mie mi s-a poruncit sa fiu dintre cei supusi vointei lui Allah.” (Yunus: 72).

“Si a zis Moise : “O, neam al meu! Daca voi credeti in Allah, incredeti-va in El, daca sunteti supusi [Lui Allah,
musulmani]!”" (Yunus: 84).
Avram si Ismail au zis : “Doamne fa-ne pe noi supusi [musulmani] Tie si fa dintre urmasii nostri o comunitate
musulmana [supusa Tie]” (Baqara: 128).

Dintre principiile fundamentale ale Islamului, cel mai important este credinta intr-o singura divinitate – ALLAH -; numai El este Creatorul, Stapânul, Legiuitorul si Organizatorul tuturor celor care exista.
“Si El este Cel care a facut cerurile si pamântul intru adevar” (Al-‘An’am: 73).
“Spune: Cine este Stapânul cerurilor si al pamântului? Spune: Allah! Spune: Si v-ati luat voi in afara de El ocrotitori care nu au nici pentru ei insisi folos si [nici aparare de rau]? Spune: Oare sunt egali orbul si cel care vede? Sau oare
sunt egale intunericul si lumina? Sau i-au facut lui Allah asociati care au creat ca si creatia Lui, incât li se pare lor creatia asemanatoare? Spune: Allah este Creatorul tuturor lucrurilor; El este Cel Unic si Biruitor [Al-Wahid, Al-Qahhar]! “.(Ar-Ra`d: 16).

Alah Akbar

suleiman
02-27-2010, 10:29 PM
A fost printre primele 10 subiecte ale forumului si desi nu este foarte detaliat am vrut sa-l scot din nou la suprafata ...

Ce este de fapt islamul ?! ...

maria13maria
02-27-2010, 11:35 PM
asalamu aleykom. islamul este singura religie corecta pe care Allah o accepta. este religia care ne indruma la pace...islam este un cuvant arab care inseamna supunere si pace, iar supunerea inseamna ascultarea poruncilor lui Allah. Islamul este calea pacii si a armoniei. daca ne uitam in jurul nostru vedem ca tot ce ne inconjoara asculta de o lege, Legea lui Allah. Soarele rasare la est si apune la vest, ziua trece si noaptea vine...etc....de ce? pentru ca toate il asculta pe Allah. dar allah nu ne obliga sa il ascultam, El ne-a dat dreptul sa alegem daca sa il ascultam sau nu. Toate lucrurile din natura il asculta pe Allah si de aceea intre ele exista armonie si pace. daca vom urma invataturile lui Allah trimise prin profeti si mesageri intre noi va domni pacea....Allah ne-a calauzit prin islam. islamismul este un mod de viata complet si cuprinde toate lucrurile pe care omul le savarseste in viata. islamul ne arata scopul pentru care am fost creati, destinul nostru si locul nostru intre celelalte creaturi. aceasta credinta ne-a trimis-o Allah pentru a ne ajuta sa ne organizam viata particulara, sociala, politica etc... Allah sa ne calauzeasca intotdeauna pasii.

maryam
03-04-2010, 03:14 PM
:006:
:salam:

Islamul este ceea ce traiesti, musulman fiind si nu te lasa sa spui, gandesti, simti, vezi, auzi "eu" inainte ca sa spui, gandesti, simti, vezi, auzi "ALLAH".
Este un mod de raportare in afara caruia nu exista niciun fel de alt reper.