PDA

View Full Version : Despre Deochi



aiscia
05-30-2006, 06:05 PM
IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA DESPRE DEOCHI CU DOVEZI ISLAMICE?CUM SE POATE FACE?CUM TE APERI IMPOTRIVA LUI?
O SURIOARA MI-A DAT UN LINK SA CITESC DAR NU INTELEG BINE ENGLEZA.DACA AR PUTEA CINEVA SA TRADUCA INSHAALLAH....
:rolleyes:

amoodia
05-30-2006, 06:19 PM
Aiscia da link-ul si inshaAllah iti traducem.
ce stiu eu ca te protejeaza impotriva deochiului sa citesti surat al Fatiha, qul Allahu ahad, qul audhu birabi al falaq, qul audhu birabi al nas, ayat el kursi, surat yasin. inshaAllah sper sa fie corect ce am scris, iar daca nu , rog surorile care stiu mai bine sa ma corecteze.

suleiman
05-30-2006, 06:51 PM
1-Quran 68 versetul 51 : "Aceia care nu cred aproape ca te doboara cu privirile lor, cand aud Indemnarea, si zic ei :'El este smintit' "
A zis Ibn-Abbas (prietenul profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , explicand "te doboara cu privirile lor" , ca inseamna te deocheaza.
2- Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis : Deochiul este advarat , si daca este ca un lucru sa fie mai rapid decat destinul acela este deochiul, si daca vi se cere sa va spalati sa o faceti.
Adica , daca il cunosti pe acela care te-a deochiat , ii ceri sa se spele pentru cugaciune deasupra unui lighian (de exemplu) si din apa care rezulta o versi pe tine si , inchallah iti trece .

aiscia
05-30-2006, 07:15 PM
:o :o :o MA SCUZATI CA INSIST:o :o NU VREAU SA PAR TAMPITA:D :D
POATE CINEVA SA ITI FACA RAU DOAR AVAND O POZA DA A TA?ASA MI -A SPUS O SORA:confused:

amoodia
05-31-2006, 01:46 AM
Eu cred ca e posibil, nu stiu. dar mai demult am vazut o musulmanca care a luat un tricou de-a cuiva chipurile sa nu-i fie dor de persoana respectiva, dar toata lumea s-a indoit de intentiile ei , ca musulmanca respectiva era cunoscuta cu ghicitul in palma, in cafea, uneori chiar stia lucruri despre care nu-i spusese nimeni nimic.

suleiman
05-31-2006, 02:08 AM
Da se poate .
Cat despre musulmanca respectiva , nu mai e musulmanca .
Vrajitorul este blestemat si nu are decat iadul unde va arde in el.

Parerea mea , sa nu dai poza ta la nimeni.

Am citit candva , ca un vrajitor poate sa faca o vraja folosind orice obiect atins de persoana in cauza sau de poza ei .

maryam
05-31-2006, 01:08 PM
Da se poate .
Cat despre musulmanca respectiva , nu mai e musulmanca .
Vrajitorul este blestemat si nu are decat iadul unde va arde in el.

Parerea mea , sa nu dai poza ta la nimeni.

Am citit candva , ca un vrajitor poate sa faca o vraja folosind orice obiect atins de persoana in cauza sau de poza ei .



Perfect de acord,chiar si cu o singura bucatiaca de unghie sau cu un singur fir de par.
Mashaa ALLAH Amoo,intr-adevar surele protectoare sunt ultimele 3 sure din Quran.
Inshaa ALLAH este bine ca acestea sa fie citite in cazul in care se pare ca esti deochiat,se pot strange palmele usor(caus) si sa se citeasca,apoi sa se sufle usor .
Nu este o simpla imaginatie,unii dintre oamenii de stiinta musulmani au spus ca ,cauza mortii Profetului saaws s-a datorat unei vraji care i s-a facut,dupa ce a mancat o mancare in casa unui evreu(sau trimisa de acesta,nu mai stiu istagfiru ALLAH Al Aziim).
Insa trebuie sa fim constienti ca lahaula wala quatta illa billah(nu exista putere decat la ALLAH swt) este cea mai buna paza.
Poate tocmai din aceasta cauza noi musulmanii ar trebui sa fim mai "vigilenti" in privinta expunerii,a fotografiilor (chiar si pe net),sa nu uitam ca raufacatori exista!!!
Inshaa ALLAH sa va apere ALLAH swt de orice rau.

gabriela guettat
05-31-2006, 01:26 PM
Surioara Maryam,scuza-ma daca cumva sunt eu cea care gresesc,eu stiu ca RASUL saaws,am murit in bratele fiicei lui iubite,si a fost singurul Profet saaws, care a fost intrebat de Ingerul Morti daca vine, sau mai vrea sa ramana?
Iar RASULsaaws, a zis daca mai raman mai fac ceva pentru omenirea mea?
Cand i s-a raspuns ca NU,atunci el a zis,atunci ia-ma ca sunt nerbadator sa ma intorc la CREATORUL MEU!
Ceea ce spui cu mancarea,se spune ca este una din miracolele pe care le-a avut PROFETUL NOSTRU saaws,intrdevar a fost invitat la masa si mancarea a fost otravita dar SABHANALLAH ,bucata de carne care i-a fost pusa sa o manace a vorbit si atunci RASUL a zis la femeie ca a otravit mancarea.

ALLAH U ALAM(ALLAH STIE MAI BINE)

Si surioara daca sunt gresita sa ma corectati!:smile01:

maryam
05-31-2006, 02:18 PM
Surioara Maryam,scuza-ma daca cumva sunt eu cea care gresesc,eu stiu ca RASUL saaws,am murit in bratele fiicei lui iubite,si a fost singurul Profet saaws, care a fost intrebat de Ingerul Morti daca vine, sau mai vrea sa ramana?
Iar RASULsaaws, a zis daca mai raman mai fac ceva pentru omenirea mea?
Cand i s-a raspuns ca NU,atunci el a zis,atunci ia-ma ca sunt nerbadator sa ma intorc la CREATORUL MEU!
Ceea ce spui cu mancarea,se spune ca este una din miracolele pe care le-a avut PROFETUL NOSTRU saaws,intrdevar a fost invitat la masa si mancarea a fost otravita dar SABHANALLAH ,bucata de carne care i-a fost pusa sa o manace a vorbit si atunci RASUL a zis la femeie ca a otravit mancarea.

ALLAH U ALAM(ALLAH STIE MAI BINE)

Si surioara daca sunt gresita sa ma corectati!:smile01:



Draga mea,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa ne corecteze pe toti daca gresim,Profetul saaws a murit in bratele Ayshei raa iar intr-adevar relatarea cu bucata de carne este autentica si intr-adevar Profetul saaws a ales intalnirea cu ALLAH swt in locul vietii vesnice.
Mashaa ALLAH !
ALLAH swt stie cel mai bine!

suleiman
05-31-2006, 02:48 PM
Nu am vrut sa intervin dar vad ca aveti amandoua unele greseli.

1- Va roooooooog de milioane de ori sa nu va luati sursele de la seiti .

2- Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a murit in bratele sotiei sale Aisha ÚÇÆÔÉbinecuvantata sa fie pe care a iubit-o cel mai tare dintre toate persoanele lumii , si nu in bratele ficei sale Fatima binecuvantata sa fie.

3- La moartea Sa , Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis la Aisha : Eu simt urmele otravei in gatul meu . E vorba de otrava si nu de vraja .

4- Povestea otravii :
O femeie evraica a gatit un miel si l-a oferit cadou Profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si a intrebat "ce parte ii place la profet ?" ii s-a zis pulpa , atunci ea a pus multa otrava in ea si a pus-o in fata profetului . Beshr ben Bara' era cu Profetul si a mancat cu el , dar Profetul a pus carnea in gura sa fara sao mestece, si nu-i placut si a zis "Aceasta pulpa imi spune ca e otravita" si a chemat-o pe evraica si a intrebat-o , ea a raspuns afirmativ , atunci profetul a intrebat-o de ce a facut acest lucru , iar ea a zis :Am auzit de profetia ta , si m-am gandit daca esti mincinos o sa scapam de tine dar daca esti intr-adevar profet o sa aflii de otrava . atunci profetul a iertat-o . Iar Beshr a murit din cauza otravii .

Nadia
05-31-2006, 03:15 PM
Si eu stiam ca SAW a fost otravit cu mincare si ca era pe aproape sa moara chiar atunci dar ALLAh SWA la pazit si l-a lasat printre a lui mai mult.
Iar cit despre faptul ca a murit in bratele sotiei lui, eu stiam ca era inconjurat de toata familia lui si ca fiica lui, FATIMA era ultima persoana la care el sa adresat: SWA a chemat-o la el si ia soptit ceva la ureche si ea a inceput s aplinga si ia mai soptit ceva la ureche si a inceput sa rida...dupa ce SWA a murit celelate sotii si membri familiei au intrebat-o ce ia spus de a plins si ea le-a raspuns ca SWA ia spus ca el se va duce(adica va muri)....si apoi au intrebat-o ce ia spus de a ras si ea le-a raspuns ca SWA ia zis ca ea va fii prima femeie in JANNAH.
Si ONTOPIC, cum sa mai spus si sus...este bine de avut grija cu cine vorbim cu cine ne aratam poze si unde mergem cu cine vorbim...ca intr-adevar lumea este plina de rau facatori.

maryam
05-31-2006, 03:34 PM
Nu am vrut sa intervin dar vad ca aveti amandoua unele greseli.

1- Va roooooooog de milioane de ori sa nu va luati sursele de la seiti .

2- Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a murit in bratele sotiei sale Aisha ÚÇÆÔÉbinecuvantata sa fie pe care a iubit-o cel mai tare dintre toate persoanele lumii , si nu in bratele ficei sale Fatima binecuvantata sa fie.

3- La moartea Sa , Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis la Aisha : Eu simt urmele otravei in gatul meu . E vorba de otrava si nu de vraja .

4- Povestea otravii :
O femeie evraica a gatit un miel si l-a oferit cadou Profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si a intrebat "ce parte ii place la profet ?" ii s-a zis pulpa , atunci ea a pus multa otrava in ea si a pus-o in fata profetului . Beshr ben Bara' era cu Profetul si a mancat cu el , dar Profetul a pus carnea in gura sa fara sao mestece, si nu-i placut si a zis "Aceasta pulpa imi spune ca e otravita" si a chemat-o pe evraica si a intrebat-o , ea a raspuns afirmativ , atunci profetul a intrebat-o de ce a facut acest lucru , iar ea a zis :Am auzit de profetia ta , si m-am gandit daca esti mincinos o sa scapam de tine dar daca esti intr-adevar profet o sa aflii de otrava . atunci profetul a iertat-o . Iar Beshr a murit din cauza otravii .


Asa mai admin...si greseala in ce am spus care e,ca am spus vraja si nu otrava?:smile01: :smile01:

gabriela guettat
05-31-2006, 04:23 PM
Suleiman,daca tu nu ne spui cum e bine,cine vrei sa ne spun,uite pentru ca ai inima mare poftim:smile06:

Si tu surioara mea pentru pasiunea ta:smile06:


Si ce frumos e cand sti ca ai cine sa te corecteze!!!!:D :D :D
JAZAKALLAH AL KHAIR:smile01:

suleiman
05-31-2006, 05:02 PM
Cu mare placere fetelor :)

Cat pentru Nadia , Profetul a murit in bratele sotiei sale Aisha , iti caut toate sursele inchallah si ti le dau :)

Nadia
05-31-2006, 05:13 PM
Cu mare placere fetelor :)

Cat pentru Nadia , Profetul a murit in bratele sotiei sale Aisha , iti caut toate sursele inchallah si ti le dau :)

OK, am inteles...dar este adevarat ca fatima a fost ultima persoana la care el sa adresat?

PS: de asta ma enerveaza citeodata internetul asta...ca citesti ceva undeva si crezi si pui botu si apoi auzi in alta parte ca nu este adevarat...no apai este greu de tinut cont si sa stai sa cauti toata ziulica hadithuri sau sure in Quran sau mai stiu eu ce. Islamul este o singura si dreapta religie...de asta vin tot felul de oameni si pun intrebari de ramai cu gura cascata...

Asta fiind ca o paranteza pentru mine, NU ESTE ADRESATA NIMANUI

suleiman
05-31-2006, 06:17 PM
E buna paranteza ta :)

Am zis eu sa verificati sursele , stiu ce stiu :)

Cartea : Viata profetului
Autorul : Ibn Hisham (dec. 218 H )

Aisha ÑÖí Çááå ÚäåÇ a relatat : S-a intors Profetul in ziua respectiva din moschee si s-a pus in bratele mele, atunci a intrat un barbat din familia lui Abu-Baker (tatal lui Aisha) si avea in mana un Siwak verde , am observat ca Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã s-a uitat la 'siwak' si am stiut ca il vrea , atunci l-am intrebat :o profetule , vrei sa-ti dau acest 'siwak' , si El a zis da.
Atunci, am luat siwak-ul si l-am imuiat in gura mea mestecand-ul si dupa aceea i l-am dat si el l-a folosit cum nu l-am mai vazut folosind un siwak vreodata.
In acest moment am simtit ca s-a ingreunat , si am inceput sa ma uit in ochii lui dar am vazut cum se sting si el repetand "Nu decat Cel de Sus " , si eu (aisha) am zis : o profetule , ti s-a dat sa alegi si ai ales , in numele Celui care te-a trimis cu dreptate . A zis si Profetul a murit .

Aceste sunt ultimele clipe din viata Profetului , si a murit in bratele lui Aisha , fara sa fie nimeni cu ei .

Profetul a vorbit cu fatima , da , dar nu fix inainte sa moara , ci cu citeva zile inainte.

Daca aveti intrebari ?
Si scuze ca am tradus mot-a-mot .

sara
06-03-2006, 06:18 PM
Sursa :Bibliografia Nobilului Profet
SAFI-UR-RHMAN AL-MUBARAKFURI
Universitatea Islamica Medina AL -Munauuara
Cand s-a luminat , Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca- a chemat-o pe Fatima si i-a spus in soapta ceva care a facut-o sa planga . Apoi i-a soptit altceva care a facut-o sa rada . Dupa moartea Profetului - saaw , A isa a intrebat-o ce era cu plansul si cu rasul acela , iar Fatima a raspuns : "Prima data mi-a dezvaluit ca va muri din cauza acestei boli si eu am plans . Apoi mi-a spus ca eu voi fi prima din familia lui care -l va urma , si-am ras ." { Sahih Al -Bukhari }
Fatima a fost martora la durerile puternice de care suferea tatal ei si a zis : "Ce dureri cuplite are tatal meu ! " La aceste cuv. , Profetul saaw - a remarcat : "Pana la sfarsitul acestei zile , el nu va mai avea nici o durere. "
Durerea a devenit atat de puternica incat urma de otrava pe care o primise la Khaibar a iesit la lumina. Gustul ei era atat de rau , incat el i-a zis A isei :
"Simt inca efectuldureros al mancarii pe care am gustat-o la Khaibar . Simpt ca moartea se apropie ."

suleiman
06-03-2006, 06:27 PM
Draga sara , ce ai zis tu nu se contrazice cu ce am zis eu .

Profetul nu a avut doar o zi de durere .

Iar in ultima clipa inainte de moartea sa , era doar cu Aisha .

sara
06-03-2006, 07:24 PM
Cand chinurile mortii au inceput , A isa l-a sprijinit de pieptul ei . Ea spune : " Allah a fost atat de generos cu mine ca Mesagerul lui Allah a murit in casa mea . El a murit sprijinit de pieptul si de gatul meu si Allah a mestecat saliva lui cu a mea la moartea lui ."
Abdur Rahman - fiul lui Abu Bakr- a intrat , tinand in mana o radacina a unei plante de desert < Miswak> folosita ptr curatatul dintilor , in timp ce Mesagerul lui Allah-saaw- era sprijinit de pieptul meu . Am observat ce el se uita la Miswak , asa ca l-am intrebat , caci stiam ca o voia :" Ai vrea sa o i-au eu pentru tine ? " El a incuviintat din cap . Am luat-o si i-am dat-o . Dar era prea tare , asa ca l-am intrebat : " Sa o inmoi pentru tine ?" si el a incuviintat , asa ca am inmuiat-o in gura mea si el a trecut-o peste dintii sai .
De indata ce a terminat curatatul dintilor , el si-a ridicat mana sau degetul aratator , a privit spre tavan si si-a miscat buzele . A isa s-a aplecat sa-l asculte si l-a auzit , spunand:"Impreuna cu cei asupra carora ai pogorat mila Ta , cu profetiisi cei devotati , martirii si facatorii de bine , O Allah, iarta-ma si ai milade mine si fa-mi parte de tovarasiaCelui de Sus . Apoi l-a intervale scurte de timp , murmura aceste cuvinte :"O , Allah , fa-mi parte de tovarasia Celui de Sus . La Allah ne intoarcem si catre El alergam dupa ajutor si ultim adapost ."
Acest lucru se intampla dupa rasaritul Soarelui , in ziua de luni , 12 Rabi Al - Auual , in anul 11 d, H., { 632 e.n.} . Cand a murit , Profetul avea 63 de ani si patru zile .

suleiman
06-03-2006, 08:17 PM
Nu am inteles , dar exact asta am zis si eu , numai ca nu am zis de numele barbatului .
Dovada ca fatima nu era acolo :) , pentru ca a intart abdul-rahman fara sa ceara voie , adica nu era nici o femeie in afara de cele pe care el are voie sa le vada .

maryam
06-03-2006, 11:59 PM
Nu am inteles , dar exact asta am zis si eu , numai ca nu am zis de numele barbatului .
Dovada ca fatima nu era acolo :) , pentru ca a intart abdul-rahman fara sa ceara voie , adica nu era nici o femeie in afara de cele pe care el are voie sa le vada .




Dar ce ai cu fata mai suleiman?:D
A spicuit din carte,relatarile despre ultimele clipe din viata Profetului saaws,nu a combatut pe nimeni:smile01:



P.S:mie tot admin imi vine sa-ti zic,dar suleiman Mashaa ALLAH!
Si de ce o sa urle barbatii?Ca oricum la unii dintre ei e ...din nastere?:smile16: :smile16:

sara
06-04-2006, 09:10 PM
Salam Aleykum,
Draga admin imi pare rau ca te-am suparat , NU am vrut sa te contrazic si nici nu am de gand . Te respect pentru ce faci si InshAllah sa fii rasplatit de Allah pentru efortul tau cu Ganna . Ya Rab AMIN .
Cred ca ai inteles gresit . Eu am cartea si m-am gandit sa postez . Nu te contrazic dar eu asa am in carte . Este gresit ? Cartea este in lb romana si eu am postat doar ce scrie in ea , fara inventarii . Intradavar Profetul saaw nu a avut doar o zi de dureri , si am specificat ULTIMA ZI DIN VIATA PROFETULUI . Ai avut dreptate Fatima nu a fost cand a murit ,dar rezulta ca a fost in aceasi zi . Tu ai zis cu cateva zile mai devreme . Eu nu sustin ca varianta mea este corecta , asa am citit . In Islam nu trebuie sa-ti dai cu presupusul de aceea noi vrem sa stim adevarul .
Carte din care am citat este tradusa si editat de Liga Islamica si Culturala din Romania - Bucuresti :Editura Islam , 2003
P.S Cred ca trebuie un nou subiect : Biografia Profetului , saaw , deoarece noi ne-am indepartat de la subiect.
Jazak Allah Khairun:smile01:

sara
06-04-2006, 09:13 PM
Scuze acum am observat , este Biografia Nobilului Profet , nu Bibliografia:smile33:

imanikka
06-04-2006, 11:04 PM
Salam Aleykum,
Draga admin imi pare rau ca te-am suparat , NU am vrut sa te contrazic si nici nu am de gand . Te respect pentru ce faci si InshAllah sa fii rasplatit de Allah pentru efortul tau cu Ganna . Ya Rab AMIN .
Cred ca ai inteles gresit . Eu am cartea si m-am gandit sa postez . Nu te contrazic dar eu asa am in carte . Este gresit ? Cartea este in lb romana si eu am postat doar ce scrie in ea , fara inventarii . Intradavar Profetul saaw nu a avut doar o zi de dureri , si am specificat ULTIMA ZI DIN VIATA PROFETULUI . Ai avut dreptate Fatima nu a fost cand a murit ,dar rezulta ca a fost in aceasi zi . Tu ai zis cu cateva zile mai devreme . Eu nu sustin ca varianta mea este corecta , asa am citit . In Islam nu trebuie sa-ti dai cu presupusul de aceea noi vrem sa stim adevarul .
Carte din care am citat este tradusa si editat de Liga Islamica si Culturala din Romania - Bucuresti :Editura Islam , 2003
P.S Cred ca trebuie un nou subiect : Biografia Profetului , saaw , deoarece noi ne-am indepartat de la subiect.
Jazak Allah Khairun:smile01:

Ia sa mai spun eu:D ce este scris in cartea Biografia Nobilului Profet , ed II 2006.Am vazut ca sunt atatea discutii am zis sa caut si eu...

Deci:

Cu o zi inaintea mortii sale

Duminica , la o zi inainte de a muri Profetul (saws) si-a eliberat sclavii , a platit ca milostenie cei 7 dinari pe care ii datora si a daruit armele sale musulmanilor. Cand s-a lasat noaptea Aisha a trebuit sa imprumute niste ulei de la vecina ei ca sa-si aprinda candela.


Ultima zi in viata

Cand s-a luminat Profetul (saws) a chemat-o pe FAtima si i-a spus in soapta ceva ce a facut-o sa planga . Apoi i-a soptit ceva ce a facut-o s-a rada. Dupa moartea Profetului , Aisha a intrebat-o ce era cu plansul si cu rasul acela , iar Fatima a raspuns : ,, Prima data mi-a dezvaluit ca va muri din cauza acestei boli si eu am plans. Apoi mi-a spus ca eu voi fi prima din familia lui care il va urma, si am ras,,.

Apoi a cerut sa fie adusi Al-Hasan si Al-Husein .A cerut apoi sa-si vada sotiile care au venit.El le-a dat sfaturi si le-a spus sa nu uite de Allah.

Profetul (saws) isi trage ultima rasuflare

Cand chinurile mortii au inceput Aisha l-a sprijinit de pieptul ei .Ea spune : ,,Allah a fost atat de generos cu mine ca Mesagerul lui Allah a murit in casa mea. El a murit sprijinit de pieptul meu si de gatul meu si Allah a mestecat saliva lui cu a mea la moartea lui,,

Deci ddin cate am inteles si eu el a vazut-o pe Fatima in ultima zi din viata sa , dar Aisha a fost cu el in ultima clipa din viata Profetul SAWS

:smile01: :smile01:

suleiman
06-04-2006, 11:56 PM
Am cautat peste tot si nu am gasit decat in cartea publicata de Liga .
Nu stiu ce sa zic , peste tot apare "Cand Profetul s-a imbolnavit a soptit in urechea lui Fatima" fara sa apara ziua si data .

Asa ca , o sa mai caut pana cand ceva care confirma cele publicate in cartea respectiva.

maryam
06-05-2006, 09:45 AM
Am cautat peste tot si nu am gasit decat in cartea publicata de Liga .
Nu stiu ce sa zic , peste tot apare "Cand Profetul s-a imbolnavit a soptit in urechea lui Fatima" fara sa apara ziua si data .

Asa ca , o sa mai caut pana cand ceva care confirma cele publicate in cartea respectiva.


Nu numai ,este in multe carti in care este prezentata moartea Profetului saaws si clipele de dinanintea ei,chiar in Viata lui Muhammad (saaws) editata de Centrul cultural Islamic,oricum acesta este un episod care se gaseste si in culegerile de hadisuri.

amoodia
06-05-2006, 11:51 AM
Iman acum voiam si eu sa postez ce scrie in cartea BIOGRAFIA NOBILULUI PROFET, din cate am citit la prefata, cartea asta a luat premiul pentru cea mai completa biografie a profetul saws. Allah barik fiki.

Ishtar
06-05-2006, 01:12 PM
When the Prophet (SAWS) returned from Hajj, he got very ill. Nine days before his death, this verse descended on him, “And be afraid of the Day when you shall be brought back to Allâh. Then every person shall be paid what he earned, and they shall not be dealt with unjustly.” (TMQ 2:281). Then the Prophet (SAWS) gathered his wives and took their permission to be nursed in Aisha's abode. His companions carried him to her abode. He (SAWS) told her, “There is no god but Allah! Indeed death has its agonies!” Then he became feverish and his wife, Lady Aisha, wiped the sweat from his forehead with his own hand, saying that his hand is nobler than hers. The Prophet then said, “By Allah, I find the taste of the poisoned sheep in my mouth.” (He was referring to the poisoned sheep which he had eaten at the hands of the Jews ).

Two days before his death, he went to visit the graves of Uhud’s martyrs and said, “Peace be upon you, O martyrs of Uhud. You preceded us (i.e. to the Hereafter) and we, if it pleases Allah, will succeed you.” On his way home, the Prophet (SAWS) shed tears and when his companions asked him, “Why are you crying, O Messenger of Allah?” He said, “I miss my brothers.” They asked him, “Are we not your brothers?” He answered, “Rather, you are my companions. My brothers are the people who will come after me and believe in me without ever seeing me.”[19]
His physical condition got worse and his companions gathered in the Prophet’s Mosque to know his physical condition. Their voices became loud. The Prophet (SAWS) heard them and requested to be carried to them. He climbed the pulpit and delivered his last sermon saying, “O People! Verily we will meet not in this world; we will meet there at the Cistern. By Allah, it is as if I see it from my place; and it is as wide as the distance between Aila and Juhfa (Aila is at the top of the Gulf of Aqaba). I am not afraid that you would associate anything with Allah after me, but I am afraid that you may be (allured) by the world and (vie) with one another (in possessing material wealth) and begin killing one another, so that you would be annihilated as were annihilated those who had gone before you.[20]
“O People! Allah gave a choice to one of His worshippers either to choose this world or what is with Him in the Hereafter. He chose the latter.”[21] Upon hearing this, Abu Bakr (RA) wept as he realized that the Prophet (SAWS) was talking about himself and that the choice meant his imminent death. Abu Bakr sobbed so that all those in the mosque heard his crying. Then he stood up and said, “We sacrifice our fathers and mothers for you!” The companions resented his attitude. However, the Prophet (SAWS) said, “O Abu Bakr! Don’t weep.” The Prophet (SAWS) added, “Abu- Bakr has favored us much. If I were to take a Khalil (a bosom friend) from mankind, I would certainly have taken Abu Bakr but the Islamic brotherhood suffices. Close all the gates in the mosque except that of Abu Bakr.”[22]
The Prophet (SAWS) then returned to Aisha’s room. On the eve of his death, Abd El-Rahman Ibn Abu- Bakr came to visit him. He was holding a siwak (the bark of a desert plant used for brushing teeth) in his hand so the Prophet (SAWS) looked at it. Aisha knew that he wanted to brush his teeth so she took the siwak and put it in his mouth, but it was too hard for him. Aisha took the siwak, softened it with her saliva and passed it on to him. Aisha used to say, “It was Allah’s bounty that He had ordained that my saliva was the last thing to enter the inside of the Prophet” (i.e. the last thing the Prophet tasted in his life.)

When Fatima, the Prophet’s daughter, came to visit him, she wept. Whenever she visited him, he used to greet her and kiss her between the eyes, but now he could not. She said, “What an agony are you suffering from, my father!” The Prophet (SAWS) looked at her and said, “Your father will not suffer anymore after this day!” He told her, “Come closer to me, Fatima. O Fatima, I will die tonight.” On hearing this, she wept. Then again he said “Come closer to me.” and told her, “You are the first one of my family to follow me (in death).” so she laughed.[23]

The morning of his death:

On the twelfth of Rabi’e Al-Awal, 11 A.H. at dawn the Prophet (SAWS) opened the door of his room and looked at the Muslims while they were performing dawn prayer and smiled. The Muslims could feel his presence. However, he made a gesture to them to stay still. He watched them and then lowered the curtains of his room.

Aisha recalled the last moments of his life by saying, “When the Prophet (SAWS) was healthy, he used to say, “Verily, no prophet passed away until he was shown his place in paradise and then he is given the option.” When death approached him while his head was on my thigh, he became unconscious and then recovered his consciousness. He then looked at the ceiling of the house and said, “O Allah! Rather (with) the Highest Companion!” I said (to myself), ‘Hence, he is not going to choose us.’ Then I realized that what he had said was the epitome of the narration, which he used to mention to us when he was healthy. The last words he said were, “O Allah! Rather, (with) the Highest Companion!”” [24] The hand of the Prophet (SAWS) then fell, and his head became heavier on Aisha's bosom. She knew that he had passed away. Therefore, she went out to the Prophet’s companions in the Mosque and said, ‘The Messenger of Allah is dead!’”

The attitude of the companions upon hearing the sad news:

All Muslims burst into tears. Ali was unable to get up, and Othman was like a child unable to speak. As for Omar Ibn El-Khattab, he drew out his sword and said, “Some of the hypocrites claim that the Messenger of Allah (SAWS) died. The Messenger of Allah did not die. He went to his Lord as Musa (Moses) had gone to meet his Lord, and he will come back!” Fatima said, “O father! Verily you have answered his Lord Who summoned him. O father, whose abode is Janat Al-Firdous (the highest place in paradise). O father, whose death I announce to Jibril.”

As for Abu-Bakr, he entered Aisha’s room, where the Prophet (SAWS) was, he hugged him and kissed him between his eyes saying, “How good you are in life and in death!” He went on saying, “O my best friend! O my prophet!” Then he went out to the Muslims and said, “O people, if anyone amongst you worships Muhammad, then (he should know that) Muhammad is dead, but if anyone of you worships Allah, then he should know that Allah is Ever-Living and never dies.” He then recited the following verse, “Muhammad is no more than a Messenger and indeed (many) Messengers have passed away before him. If he dies or is killed, will you then turn back on your heels (as disbelievers)? And he who turns back on his heels, not the least harm will he do to Allâh; and Allâh will give reward to those who are grateful." (TMQ 3:144)

When our Omar Ibn El-Khattab heard that verse, his sword fell from his hand and went out of the mosque looking for a place to weep in. He said, “Whenever a calamity befalls me and then I remember my calamity in losing the Prophet, all my calamities became tolerable for me.”

Anas Ibn Malik said, “The Prophet (SAWS) entered Madinah one Monday and everything in it shone; and he died in it one Monday, and everything in it was darkened.”

Al-Abbas, Ali Ibn Abu-Taleb, Osama Ibn Zaid and Al-Fadhl, the Prophet's uncle, cleansed the Prophet’s body (i.e. to prepare it for burial) while he was clad in his clothes. Then, all Muslims, ten by ten prayed for him. He was buried in Aisha’s room. It is narrated that Fatima said after his burial, “How could you cover the face of the Prophet with dust (i.e. when burying his body)?”

On Monday, 12th Rabi’e Al-Awal, 11 A.H., Bilal (RA) called to the noon prayer and said, “Allah is the Greatest, Allah is the Greatest! I bear witness that there is no god but Allah.” Then on saying, “and I bear witness that Muhammad is the Messenger of Allah,” he cried, his voice was well-nigh choked with tears and he started crying, and all those in the Mosque burst into tears.

The Messenger (SAWS) died, just like all human beings, and was buried; and it is incumbent upon us to perform four deeds to inundate our hearts with the Prophet’s love:

1. To ask Allah repeatedly to endow him with His prayers and peace by reiterating, “Allahuma Salli wa Sallim ala Sayidina Muhammad”(i.e. O Allah! Endow Prophet Muhammad with Your prayers and peace'.
2. To study his Seerah (i.e. the Prophet’s Biography)
3. To follow his Sunnah (his moral excellence and deeds).
4. To visit his city, Madinah.


________________________________________
[19]- An authentic hadith, the complete version of which is in Sahih Muslim, Book 002, Number 0482.
[20]- An authentic hadith in Sahih Muslim, Book 030, Number 5689.
[21] - An authentic hadith in Sahih Bukhari, Volume 1, Book 8, Number 455.
[22]- An authentic hadith in Sahih Bukhari, Volume 1, Book 8, Number 455.
[23] - An authentic hadith in Sahih Bukhari, Book 62, Number 12.
[24] - An authentic hadith in Sahih Bukhari, Volume 5, Book 59, Number 740.

Acest citat este luat de pe site-ul lui Amr Khalid,Seerah Profetului Muhammad(SAWS).

Draga Suleiman,am dat si notele,special,poate-ti vine mai usor daca vei cauta sursele direct in limba araba.

Ishtar
06-05-2006, 01:12 PM
The health of the Prophet grew worse. His last days were remarkable for the calmness and serenity of his mind. He was able, though weak and feeble, to lead the public prayers until within three days of his death. He requested that he might be permitted to stay at 'Aisha's house close to the mosque during his illness, an arrangement to which his other wives assented. As long as his strength lasted, he took part in the public prayers. The last time he appeared in the mosque he addressed the congregation, after the usual prayers were over, in the following words: "O Muslims, if I have wronged anyone of you, here I am to answer for it; if I owe anything to anyone, all I may happen to possess belongs to you." A man in the crowd rose and claimed three Dhirhams which he had given to a poor man at the request of the Prophet. They were immediately paid back with these words: "Better to blush in this world than in the next."
The Prophet then prayed and implored Allah's mercy for those who had fallen in the persecution of their enemies. He recommended to all his followers the observance of religious duties and the leading of a life of peace and goodwill. Then he spoke with emotion and with a voice still so powerful as to reach beyond the outer doors of the mosque: "By the Lord in Whose hand lies the soul of Muhammad as to myself, no man can lay hold on me in any matter; I have not made lawful anything excepting what Allah has made lawful; nor have I prohibited anything but that which Allah in His Book has prohibited."
Then turning to the women who sat close by, he exclaimed: "O Fatimah, my, daughter, and Safia, my aunt, work you both that which procure you acceptance with the Lord, for verily I have no power to save you in any wise." He then rose and re-entered the house of Aisha.
After this, the Prophet never appeared at public prayers. A few hours after he returned from the mosque, the Prophet died while laying his head on the bosom of Aisha. As soon as the Prophet's death was announced, a crowd of people gathered at the door of the house of Aisha, exclaiming: "How can our messenger be dead?" Umar said: "No, he is not dead; he will be restored to us, and those are traitors to the cause of Islam who say he is dead. If they say so let them be cut in pieces." But Abu Bakr entered the house at this moment, and after he had touched the body of the Prophet with a -----stration of profound affection, he appear at the door and addressed the crowd with the following speech: "O Muslims, if anyone of you has been worshipping Muhammad, then let me tell you that Muhammad is dead. But if you really do worship Allah then know that Allah is living and will never die. Do you forget the verse in the Quran: Muhammad is not more than a Messenger, and indeed (many) Messengers have passed away before him. If he dies or is killed, will you then turn your back on your heels (as disbeliveers)? And he who turns back on his heels, not the least harm will he do to Allah, and Allah will give reward to those who are grateful." (Ch 3:144 Quran). Upon hearing this speech of Abu Bakr, 'Umar acknowledged his error, and the crowd was satisfied and dispersed.
Al-Abbas, the Prophet's uncle, presided at the preparation for the burial, and the body was duly washed and perfumed. There was some dispute between the Quraish and the Ansars as to the place of burial; however, Abu Bakr settled the dispute by affirming that he had heard the Prophet say that a prophet should be buried at the very spot where he died. A grave was accordingly dug in the ground within the house of Aisha and under the bed on which the Prophet died. In this grave the body was buried, and the usual rites were performed by those who were present.
Thus ended the glorious life of that Prophet Muhammad.
May the peace and blessings of Allah be upon him.

Aici ,avem pasajul care ne intereseaza in discutie din Seerah Profetului(SAWS) scrisa de Ibn Kathir.Intreaga carte o puteti gasi pe site-ul "Islam Awareness"

Insha Allah,daca e nevoie, revin cu traducerea.
Allah(SWT) sa va aiba in Paza SA!

suleiman
06-05-2006, 04:30 PM
Va rog frumos nu mai publicati nimic in engleza , nu suntem nici englezi si nici americani.
Faceti traducerea si publicati-o , fara sa apara si versiuna engleza .

Pe mine nu ma ajutat la nimic , dar va spun , ca eu nu citesc cartile recente . puteti (cei care stiu araba) , sa cititi "Sirat Iben Hisham" si dupa parerea mea este mai completa pentru ca a fost scrisa la o mica perioada dupa Profet, inainte sa apara nu stiu ce secte si ganduri filozofice precum sufisti si ...

Pe mine ma intereseaza sa stiu cat de corecta este povestea , pentru ca "Ibn Hisham si Hbn Ishac" nu au trecut-o in ce au adunat .

O sa traduc ce am adunat :

Aisha a zis : ne-am adunat noi , nevestele profetului , si nu a plecat nici una pana cand a venit Fatima , si mersul ei era ca si mersul Profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si i-a spus buna fica mea , si a pus-o la stanga lui , dupa aceea a soptit in urechea sa atunci ea a plans , dupa aceea a soptit inca o data atunci ea a ras . Atunci am intrebat-o (adica Aisha pe Fatima) iar ea mi-a spus ca nu ar dezvalui secretul profetului , atunci i-am zis :"nu am vazut o bucurie care e aproape de tristete decat astazi , si am intrebat-o de ce i-a spus profetul dar raspunsul ei era "Nu o sa dezvalui un secret al Profetului " . Pana cand Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a murit , atunci am intrebat-o ce i-a spus profetul si ea a zis :"Mi-a zis Profetul ca ingerul Gavril ii repeta Quranul o data pe an , dar anul acesta mi l-a repetat de doua ori , si nu vad decat ca mi s-a apropiat ceasul si tu vei fi prima din familia mea dupa mine si eu o sa-ti fiu bunul precedent , atunci am plans , iar el mi-a soptit si mi-a zis nu ti-ar placea sa fi cea mai buna printre femeile credinciosilor ? atunci am ras "
Al-Bukhari 3624 si Muslim 2450.

Anas a zis : Cand Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a simitit moartea , a zis fatima "Vai tatului meu" iar Profetul a zis "nu o sa mai fie nici un vai tatului tau dupa ziua de azi A venit tatului tau cea ne nu lasa pe nimeni , intalnirea e in ziua invierii ."
Sunan Iben Majah

Nu am gasit in cartile de hadith sa fie precis ziua in care profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a spus la fatima ce a spus , dar din Hadithul de mai sus , inteleg ca nu era in ziua in care a murit Õáì Çááå Úáíå æÓáã .

maryam
06-05-2006, 05:37 PM
Va rog frumos nu mai publicati nimic in engleza , nu suntem nici englezi si nici americani.
Faceti traducerea si publicati-o , fara sa apara si versiuna engleza .

Pe mine nu ma ajutat la nimic , dar va spun , ca eu nu citesc cartile recente . puteti (cei care stiu araba) , sa cititi "Sirat Iben Hisham" si dupa parerea mea este mai completa pentru ca a fost scrisa la o mica perioada dupa Profet, inainte sa apara nu stiu ce secte si ganduri filozofice precum sufisti si ...

Pe mine ma intereseaza sa stiu cat de corecta este povestea , pentru ca "Ibn Hisham si Hbn Ishac" nu au trecut-o in ce au adunat .

O sa traduc ce am adunat :

Aisha a zis : ne-am adunat noi , nevestele profetului , si nu a plecat nici una pana cand a venit Fatima , si mersul ei era ca si mersul Profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si i-a spus buna fica mea , si a pus-o la stanga lui , dupa aceea a soptit in urechea sa atunci ea a plans , dupa aceea a soptit inca o data atunci ea a ras . Atunci am intrebat-o (adica Aisha pe Fatima) iar ea mi-a spus ca nu ar dezvalui secretul profetului , atunci i-am zis :"nu am vazut o bucurie care e aproape de tristete decat astazi , si am intrebat-o de ce i-a spus profetul dar raspunsul ei era "Nu o sa dezvalui un secret al Profetului " . Pana cand Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a murit , atunci am intrebat-o ce i-a spus profetul si ea a zis :"Mi-a zis Profetul ca ingerul Gavril ii repeta Quranul o data pe an , dar anul acesta mi l-a repetat de doua ori , si nu vad decat ca mi s-a apropiat ceasul si tu vei fi prima din familia mea dupa mine si eu o sa-ti fiu bunul precedent , atunci am plans , iar el mi-a soptit si mi-a zis nu ti-ar placea sa fi cea mai buna printre femeile credinciosilor ? atunci am ras "
Al-Bukhari 3624 si Muslim 2450.

Anas a zis : Cand Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a simitit moartea , a zis fatima "Vai tatului meu" iar Profetul a zis "nu o sa mai fie nici un vai tatului tau dupa ziua de azi A venit tatului tau cea ne nu lasa pe nimeni , intalnirea e in ziua invierii ."
Sunan Iben Majah

Nu am gasit in cartile de hadith sa fie precis ziua in care profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a spus la fatima ce a spus , dar din Hadithul de mai sus , inteleg ca nu era in ziua in care a murit Õáì Çááå Úáíå æÓáã .


Important e ca aceasta relatare exista,poate surioara noastra a gasit specificat in carte in aceea zi,poate in alta,important e ca ea exista intr-adevar si s-a intamplat intr-una din zilele in care Profetul saaws era bolnav.
Inshaa ALLAH este tradusa alhamdulillah aceasta carte Sira Profetului de Amr Khaled,asteapta lumina tiparului.;)

Ishtar
06-05-2006, 09:56 PM
SA WR WB,

Frate Suleiman,insha Allah,voi traduce ce-am postat aici.Imi cer scuze pt. inconvenient.
Cred ca pe site-ul lui Amr Khalid este si versiunea in limba araba.
E adevarat ca scrierile sale,uneori tin mai mult de filosofie,dar in acest caz,relatarea este extrem de precisa si,cel mai important,sunt precizate sursele aproape la fiecare afirmatie.

Si,in ambele postari,nu scrie ca Fatima(RAA) ar fi fost cu el(SAWS) in ultimele ore,ci chiar in citatul dat de la Amr Khalid este precizat,"cu o seara inainte".Asta provine de la hadith-ul din Sahih Bukhari, Cartea 62, Nr 12 .Insha Allah,voi traduce acest pasaj.

Allah(SWT) sa va aiba in Paza SA!

suleiman
06-05-2006, 11:38 PM
Multumesc draga Ishtar .

E bine sa invatam ceva nou de fiecare data .
Si de aceea m-am mirat ca nu am gasit eu nimic care spune ca Fatima a fost cu Profetul in ultima zi .

Astept traducerea ta .

imanikka
06-06-2006, 12:45 AM
Atunci sa inteleg ca traducerea nu a fost exacta in carte Biografia Nobilului Profet?:( :confused: :confused:
Hai sa ne lamurim odata:D ca sa stim si noi precis:smile19:

sara
06-06-2006, 03:16 PM
Salam Aleykum,
Din cate am inteles eu traducerea se poate sa nu fie corecta si a luat premiul pentru cea mai completa biografie ? SubhanAllah

Ishtar
06-06-2006, 09:44 PM
Cand Profetul(SAWS)_ s-a intors de la Hajj,s-a imbolnavit foarte tare.Cu

noua zile inainte de moartea sa,acest verset i-a fost pogorat(TSQ 2:281).
Apoi Profetul(SAWS) a adunat pe sotiile sale si le-a cerut permisiunea sa

fie ingrijit in locuinta Aishei(RAA).E l(SAWS) i-a spus Aishei:"LA ILLAHA

ILALLAH!Cu adevarat moartea este chinuitoare!"Apoi el a facut febra si

sotia sa,Doamna Aisha,a stersa transpiratia de pe fruntea sa cu propria

lui mana,spunand ca mana lui este mai nobila decat a ei.Apoi

,Profetul(SAWS) a spus:"Pe Allah,simt gustul oii otravite in gura mea"(El se

referea la oaia otravita pe care o mancase,pregatita de evrei.)

Cu doua zile inainte de moartea sa ,el s-a dus sa viziteze mormintele

martirilor de la Uhud si a spus,"Pacea asupra voastra,o ,martiri ai

Uhudului.Voi ne-ati precedat si noi,cu voia lui Allah ,va vom urma."Pe

drumul de intoarcere spre casa,Profetul(SAWS) si-a sters lacrimile,si cand

companionii sai l-au intrebat,"de ce plangi,o,mesager al lui Allah?"El a

spus,"mi-e dor de fratii mei."Ei l-au intrebat," nu suntem noi fratii tai?"El a

raspuns,"voi sunteti companionii mei.Fratii mei sunt cei care vor veni

dupa mine si care vor crede in mine fara sa ma fi vazut vreodata."[19]
Conditia sa fizica se inrautatea din ce in ce mai tare si companionii s-au

adunat in moscheea Profetului pentru a se interesa de sanatatea

sa.Vocile lor au devenit ridicate.Proifetul(SAWS) i-a auzit si a cerut sa fie

dus la ei.El a urcat la amvon si a tinut ultima sa

predica,spunand:"o,oameni!Cu adevaratnoi nu ne vom mai intalni in

aceasta lume;ne vom intalni acolo,la Rezervor.Pe Allah,este ca si cum il

vad din locul meu;si este atat de intins precum distanta dintre Aila si

Juhfa(Aila este in varful Golfului Aqaba).Nu ma tem ca veti asocia ceva

cu Allah dupa mine,dar ma tem ca veti fi ispititi de viata asta si va veti

intrecew unul cu altul (pentru posesia de bunuri materiale) si veti incepe

sa va ucideti unul pe altul,asa inmcat veti putea fi anihilati ,tot asa cum

au fost cei dinaintea voastra[20]
"O,oameni!Allah a dat sansa unuia dintre slujitorii Sai,sa aleaga fie

aceasta lume,fie sa fie cu El in Viata de Apoi.El a ales-o pe ultima.,[21]
Cand a auzit aceasta,Abu Bakr(RA) a lacrimat,realizand ca

Profetul(SAWS),vorbea despre el insusi,si ca alegerea insemna moartea

sa iminenta.Abu Bakr a suspinat atat de tare incat toti cei din moschee

au auzit plansetul sau.Apoi,el s-a ridicat in picioare si a zis:"Noi

sacrificam mamele si tatii nostri pentru tine!"Companionii s-au alaturat

spuselor sale.Atunci ,Profetul(SAWS) a spus:"O,Abu-Bakr!Nu

plange!",apoi a adaugat:"Abu-Bakr ne-a ajutat foarte mult.Daca ar

trebui sa iau un Khalil(un prieten de suflet) dintre barbati,cu

siguranta,pe Abu BNakr l-as fi ales,dar fratia islamica e

deajuns..Inchideti toate portile in moschee,cu exceptia celei a lui Abu

Bakr."[22]
Profetul(saws) s-a intors apoi in camera Aishei.In ajunul mortii

sale,Abd-Ar-Rahman,ibn Abu-Bakr a venit sa-l viziteze.El tinea un siwak

in mana sa si Profetul(SAWS) se uita la el..Aisha a inteles ca Profetul ar fi

dorit sa-si curete dintii,asa ca a luat siwak-ul si i l-a pus in gura,dar era

prea tare pentru el.Aisha a luat siwak-ul,i l-a inmuiat cu propria ei saliva

si apoi i l-a dat din nou.Aisha obisnuia sa spuna:"A fost un dar de la

Allah ca El a ordonat ca saliva mea sa fie ultimul lucru care a patruns in

corpul Profetului"(ultimul lucru pe care acesta l-a gustat)

Cand Fatima,fiica Profetului,a venit sa-l viziteze,ea a inceput sa

planga.De cate ori il vizita,el obisnuia s-o salute si s-o sarute pe mijlocul

fruntii,dar acum,nu mai putea face asta.Ea a spus:"ce chinuitoare este

suferinta ta,tata!Profetul(SAWS) s-a uitat la ea si a spus"tatal tau nu v-a

mai suferi deloc dupa aceasta zi!"El i-a spus:"vino masi aproape de

mine,Fatima.o,Fatima,voi muri in aceasta noapte"Auzind aceasta,ea a

plans.Apoi,El i-a spus din nou:"vino mai aproape de mine si i-a spus,"Tu

estiu prima din familia mea care ma va urma(in moarte)",atunci ea a

zambit[23]

Dimineata mortii sale:

Pe dat de 12 RABI'E AL-AWAL,11 A.H.,Profetul(SAWS) stand intins,a

deschis usa camerei sale si i-a privit pe musulmanii care faceau Salat si

a zambit.Musulmanii au putut simti prezenta sa.Atunci,el le-a facut

semn sa continue.El i-a privit si apoi a lasat sa cada perdelele camerei

sale.

Aisha rememoreaza ultimele clipe din viata sa,spunasnd:"cand

Profetul(SAWS) era sanatos,el obisnuia sa spuna:"Cu adevarat,nici un

profet nu a murit pana cand nu i s-a aratat locul sau in paradis si apoi i

s-a dat alegerea".Cand moartea i s-a apropiat,capul sau era sprijinit

de coapsa mea,el si-a pierdut constienta,apoi si-a recapatat-o.Apoi,el

a privit plafonul casei si a spus:"O,Allah!Destul (cu) CEL mai Mare

Companion!"Mi-am spus(mie insami) ".Deci,el nu ne-a ales pe noi"Apoi

,am realizat ca ceea ce voia sa spuna,era simbolul povestirii sale,pe

care obisnuia sa o spuna in vremea cand era sanatos.
Ultimele cuvinte pe care le-a spus, au fost:"O,Allah!Destul, (cu)Cel mai

Mare Companion!"[24].Apoi,Mana Profetului(SAWS) s-a lasat si capul

sau a devenit mai greu pe piepul Aishei.Ea a stiut ca el a murit.Apoi,a

iesit la Companionii Profetului ,in Moschee si a spus:"Mesagerul lui Allah

a murit!"

Ishtar
06-06-2006, 09:52 PM
Maiu am putin din textul de pe site-ul lui Amr Khalid,de la "atitudinea companionilor".Acum am o urgenta,nici textul nu l-am recitit,imi cer scuze pentru eventualele greseli de tastare.

Allah(SWT) sa va aiba in Paza SA,dragii mei.

Ishtar
06-07-2006, 04:07 AM
Atitudinea companionilor la auzul vestii celei rele

Toti musulmanii au izbucnit in lacrimi.Ali a ramas impietrit,Othman era

ca un copil,incapabil sa scoata vreun sunet.Omar ibn al Khattab si-a

scos sabia si a spus"catva ipocriti spun ca Mesagerul lui Allah(SAWS) a

murit.Mesagerul lui Allah nu moare.El a plecat la Domnul sau,asa cum si

Moise a plecat sa-l intalneasca pe Domnul sau,si el se va reintoarce!"
Fatima a spus:"o ,tata!Cu adevarat tu ai raspuns chemarii

Domnului.O,tata,a carui locuinta este Janat Firdaous(cxel mai inalt loc

in Paradis).O,tata,a carui moarte am anuntat-o lui Jibril."

Cat despre Abu-Bakr,el a intrat in camera Aishei,unde era

Profetul(SAWS),l-a imbratisat si l-a sarutat pe mijlocul fruntii

spunand:"Cat de bun esti tu in viata si in moarte!"Si a continuat:"O,cel

mai bun prieten al meu!O,Profetul meu!"Apoi,a iesit afara la musulmani

si a spus:"O,oameni,daca cineva dintre voi il slujeste pe

Muhammad,atunci(ar trebui sa stiti ca) Muhammad este mort,dar

oricare dintre voi il slujeste pe Allah,atunci sa stie ca Allah este Etern si

niciodata nu moare."Apoi el a recitat urmatorul verset:(TSQ,3:144)
Cand Omar ibn Al-Khattab a ascultat acel verset,sabia i-a cazut din

mana si a iesit din moschee in cautarea unui loc in care sa planga.El a

spus:"De cate ori o nenorocire ma cuprindea si imi aminteam

nenorocirea de a-l fi pierdut pe Profet,toate nenorocirile deveneau mai

tolerabile pentru mine."
Anas ibn Malik a spus:"Profetul(SAWS) a intrat in Medina intr-o zi de luni si

totul in ea a stralucit;si el a murit in Medina intr-o zi de luni,si totul in ea

s-a intunecat."

Al-Abbas,Ali Ibn Abu Taleb,Osama Ibn Zaid si Al-Fadl,unchiul

Profetului,au curatat trupul Profetului(l-au preparat pentru

inmormantare),apoi a fost invelit in vesmintele sale.Apoi,toti

musulmanii,10 cate 10 s-au rugat pentru el.,El a fost ingropat in camera

Aishei.Se relateaza ca Fatima a spus dupa inmormantarea sa:"Cum ati

putut sa acoperiti fata Profetului cu tarana(cand i-ati ingropat trupul)?"

Luni,12 Rabi'e Al-Awal.11 A.H.,Bilal(RA) a facut chemarea la rugaciunea

de pranz si a spus:"Allah este Cel mai Mare!Allah este Cel mai

Mare!Depun marturie ca nu exista alt zeu decat

Allah".Apoi,spunand:"jur ca Muhammad este Mesagerul lui Allah",el a

plans,vocea sa era aproape inecata de lacrimi si a inceput sa planga

,si toti cei din moschee au izbucnit in lacrimi.

Mesagerul lui Allah(SAWS) a murit,exact ca toti oamenii,si a fost

ingropat,si datoria noastra este sa facem 4 lucruri pentru a ne umple

inimile cu dragostea Profetului:

1.Sa-I cerem lui Allah,in mod repetat,sa-l milostiveasca cu rugaciunile

Sale si cu pacea Sa,spunand asa:"Allahuma Salli wa Sallim ala Sayidina

Muhammad"
2.Sa studiem Seerah sa(biografia Profetului)
3.Sa urmam Sunnah sa
4.Sa vizitam orasul sau,Medina.

[19]-un Hadith autentic,a carui versiune completa este in Sahih

Muslim,Cartea 002,Nr, 0482
[20]-un Hadith autentic in Sahih Muslim,Cartea 030,Nr.5689
[21]-un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol 1,Cartea 8,nr.455
[22]-un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol. 1.cartea 8,nr 455
[23]un Hadith autentic in Sahih Bukhari,cartea 62,nr 12
[24] -un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol. 5,cartea 59,nr. 740.

Aceasta biografie are doua parti,fiecare dintre ele se incheie(masha Allah,atat de frumos,cu cele 4 recomandari).In incheierea primei parti,la recomandarea de-a citi Seerah Profetului(SAWS) este precizata si urmatoarea bibliografie:
"Ar-Raheeq al-Makhtoom" ,
"Fiqh As-Seerah"
" Mukhtasar seerat Ibn-Hisham" .

Eu am inteles din aceasta ultima parte,postata aici, ca Fatima(RAA) nu era in camera in momentul mortii tatalui ei(SAWS),ci acesta era singur cu Aisha(RAA).
Si Allah(SWT),desigur,stie cel mai bine!

Allah(SWT) sa va aiba in Paza SA!(Ma duc sa ma pregatesc de Fajr,azi (adica ieri)a fost pentru mine,cu adevarat o zi plina:D ).

maryam
06-07-2006, 10:39 AM
Atitudinea companionilor la auzul vestii celei rele

Toti musulmanii au izbucnit in lacrimi.Ali a ramas impietrit,Othman era

ca un copil,incapabil sa scoata vreun sunet.Omar ibn al Khattab si-a

scos sabia si a spus"catva ipocriti spun ca Mesagerul lui Allah(SAWS) a

murit.Mesagerul lui Allah nu moare.El a plecat la Domnul sau,asa cum si

Moise a plecat sa-l intalneasca pe Domnul sau,si el se va reintoarce!"
Fatima a spus:"o ,tata!Cu adevarat tu ai raspuns chemarii

Domnului.O,tata,a carui locuinta este Janat Firdaous(cxel mai inalt loc

in Paradis).O,tata,a carui moarte am anuntat-o lui Jibril."

Cat despre Abu-Bakr,el a intrat in camera Aishei,unde era

Profetul(SAWS),l-a imbratisat si l-a sarutat pe mijlocul fruntii

spunand:"Cat de bun esti tu in viata si in moarte!"Si a continuat:"O,cel

mai bun prieten al meu!O,Profetul meu!"Apoi,a iesit afara la musulmani

si a spus:"O,oameni,daca cineva dintre voi il slujeste pe

Muhammad,atunci(ar trebui sa stiti ca) Muhammad este mort,dar

oricare dintre voi il slujeste pe Allah,atunci sa stie ca Allah este Etern si

niciodata nu moare."Apoi el a recitat urmatorul verset:(TSQ,3:144)
Cand Omar ibn Al-Khattab a ascultat acel verset,sabia i-a cazut din

mana si a iesit din moschee in cautarea unui loc in care sa planga.El a

spus:"De cate ori o nenorocire ma cuprindea si imi aminteam

nenorocirea de a-l fi pierdut pe Profet,toate nenorocirile deveneau mai

tolerabile pentru mine."
Anas ibn Malik a spus:"Profetul(SAWS) a intrat in Medina intr-o zi de luni si

totul in ea a stralucit;si el a murit in Medina intr-o zi de luni,si totul in ea

s-a intunecat."

Al-Abbas,Ali Ibn Abu Taleb,Osama Ibn Zaid si Al-Fadl,unchiul

Profetului,au curatat trupul Profetului(l-au preparat pentru

inmormantare),apoi a fost invelit in vesmintele sale.Apoi,toti

musulmanii,10 cate 10 s-au rugat pentru el.,El a fost ingropat in camera

Aishei.Se relateaza ca Fatima a spus dupa inmormantarea sa:"Cum ati

putut sa acoperiti fata Profetului cu tarana(cand i-ati ingropat trupul)?"

Luni,12 Rabi'e Al-Awal.11 A.H.,Bilal(RA) a facut chemarea la rugaciunea

de pranz si a spus:"Allah este Cel mai Mare!Allah este Cel mai

Mare!Depun marturie ca nu exista alt zeu decat

Allah".Apoi,spunand:"jur ca Muhammad este Mesagerul lui Allah",el a

plans,vocea sa era aproape inecata de lacrimi si a inceput sa planga

,si toti cei din moschee au izbucnit in lacrimi.

Mesagerul lui Allah(SAWS) a murit,exact ca toti oamenii,si a fost

ingropat,si datoria noastra este sa facem 4 lucruri pentru a ne umple

inimile cu dragostea Profetului:

1.Sa-I cerem lui Allah,in mod repetat,sa-l milostiveasca cu rugaciunile

Sale si cu pacea Sa,spunand asa:"Allahuma Salli wa Sallim ala Sayidina

Muhammad"
2.Sa studiem Seerah sa(biografia Profetului)
3.Sa urmam Sunnah sa
4.Sa vizitam orasul sau,Medina.

[19]-un Hadith autentic,a carui versiune completa este in Sahih

Muslim,Cartea 002,Nr, 0482
[20]-un Hadith autentic in Sahih Muslim,Cartea 030,Nr.5689
[21]-un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol 1,Cartea 8,nr.455
[22]-un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol. 1.cartea 8,nr 455
[23]un Hadith autentic in Sahih Bukhari,cartea 62,nr 12
[24] -un Hadith autentic in Sahih Bukhari,vol. 5,cartea 59,nr. 740.

Aceasta biografie are doua parti,fiecare dintre ele se incheie(masha Allah,atat de frumos,cu cele 4 recomandari).In incheierea primei parti,la recomandarea de-a citi Seerah Profetului(SAWS) este precizata si urmatoarea bibliografie:
"Ar-Raheeq al-Makhtoom" ,
"Fiqh As-Seerah"
" Mukhtasar seerat Ibn-Hisham" .

Eu am inteles din aceasta ultima parte,postata aici, ca Fatima(RAA) nu era in camera in momentul mortii tatalui ei(SAWS),ci acesta era singur cu Aisha(RAA).
Si Allah(SWT),desigur,stie cel mai bine!

Allah(SWT) sa va aiba in Paza SA!(Ma duc sa ma pregatesc de Fajr,azi (adica ieri)a fost pentru mine,cu adevarat o zi plina:D ).


Inshaa ALLAH surioara,ALLAH swt sa te rasplateasca pentru eforturile tale.

sara
06-13-2006, 03:20 PM
Pentru ca s-a vorbit de deochi vreau sa postez ceva din SfANTUL Quran
Spaima nu poate respinge soarta , frica nu poate mentine viata , caci viata este in mainile lui Allah , un dar al Lui , fara nici un efort din partea celor vii . Asadar credinciosul sa aiba curajul sa duca o viata demna , fara teama ca ar putea sa-l loveasca vreo nenorocire , caci teama nu va putea impiedica destinul sau , si fara frica de dusmanul care il pandeste . Dreptcredinciosii sa lupte fara frica de vreo putere omeneasca , pentru ca au cu ei puterea lui ALLAH , Stapanul Cerului si al Pamantului .