PDA

View Full Version : Invocatii



Saira
06-02-2006, 06:29 PM
M-am gandit sa adunam aici cateva invocatii bune de rostit in diverse momente din viata noastra,inspirate din Sunna si Qur'an.Cine poate adauga este binevenit.Deasemenea cine detine traducerea hadithurilor in limba romana,poate sa le modifice si pe cele traduse de noi ceilalti.





Dupa Houdhayfa Ben Al-Yamân si Abou Dzarr (radiyallahou 3anhouma) Trimisul lui Allah (sallallahou 3alayhi wa sallam) spunea inainte de a dormi:

bismik-allahoumma ahya wa amout)
(بسمك اللهم أحيا و أموت)

O,Allah,in numele tau traiesc si mor![/FONT]
Si la trezire:
(al hamdou lillahi allazi ahyana ba3da ma amatana wa ilayhi an-nouchour)
(الحمد لله الذى أحيانا بعدما أماتنا)
(و إليه النشور)


Multumire lui Allah cel care ne-a dat viata dupa ce ne-a luat-o (in timpul somnului) si la El este intoarcerea!(raportat de Boukhari)




Dupa Abou Saïd Al-Khoudri (radiyallahou 3anhou),atunci cand voia sa poarte un vesmant,Trimisul lui Allah (sallallahou 3alayhi wa sallam) pronunta numele vesmantului respectiv (camasa,turban etc) si apoi spunea:

(Allahoumma
inni as'alouka min khayrihi
wa khayri ma howa lahou
wa a3ouzou bika min charrihi wa charri ma howwa lahou)
اللهم
إنى اسألك من خيره
و خير ما هو له
و اعوذ بك من شره و شر ما هو له

O,Allah,iti ceri din binele (obiectului) si din binele pentru care a fost facut si cer ajutorul tau impotriva raului lui si impotriva raului pentru care a fost facut
(raportat de Ibn As-Sonni)


Dupa Om Salama,atunci cand Trimisul lui Allah iesea din casa,spunea:

بسم الله توكلت على الله
اللهم إنى أعوذ بك أن أضل أو أضل
أو أزل أو أزل
أو أظلم أو أظلم
أو أجهل أو يجهل علي
bismillahi tawakkaltou 3ala-llahi
Allahoumma inni a3ouzou bika an adilla aw oudall
aw azilla aw ouzall
aw azlimou aw ouzlam
aw adjhalou aw youdjhala 3alaï

In numele lui Allah,ma bazez pe Allah. O ALLAH caut refugiu la Tine impotriva faptului de a rataci si de a fi ratacit,de a pacatui sau de a fi supus unui pacat,de a fi nedrept sau de a fi neindreptatit ,de a comite un act de ignoranta sau de a ma supune unuia!

Atunci cand ne intoarcem acasa sau atunci cand intram in orice camera,este recomandat sa spunem:”In numele lui Allah,Cel Milostiv,Indurator”,apoi sa salutam cu „Assalamou alaykoum wa rahmatuLlah”,chiar daca nu este nimeni inauntru.
Allah soubhana wa ta’ala a spus:
" فإذا دخلتم بيوتا فسلموا على أنفسكم
تحية من عند الله مباركة" (النور:61)

„Iar cand intrati in case,salutati-va unii pe altii cu un salut binecuvantat si bun de la Allah!” (24,61)
Annas raporteaza ca Mesagerul lui Allah a spus:
„O,fiule!atunci cand te intorci la ai tai,adreseaza-le un salut,el va fi o binecuvantare in favoarea ta si intr-a lor”(raportat de At-Tirmidhi)

Abou Malek Al-Ach'ari (radiyallahou 3anhou) raporteaza ca Trimisul lui Allah (sallallahou alayhi wa sallam) a spus:
اللهم إنى اسألك خير المولج
و خير المخرج
بسم الله ولجنا
و بسم الله خرجنا
و على الله ربنا توكلنا
allahoumma inni ass'alouka khayra-l-maouladj
wa khayra-l-makhradj
bismillahi oualadjna
wa bismillahi kharadjna
wa 3ala-lahi rabbina tawakkalna
„Atunci cand un barbat se intoarce la el acaa,sa spuna:<<Domnul meu,iti cer sa-mi acorzi binele (binecuvantare) la intrare si binele la iesire,in numele lui Allah am intrat si in numele lui Allah am iesit,si pe ALLAH stapanul nostru ne-am bazat!>> apoi sa dreseze salutul familiei sale.”(raportat de Abou Daoud)
Dupa Anas (radiyallahou 3anhou),Trimisul lui Allah (sallallahou alayhi wa sallam) spunea,intrand la toaleta:
"اللهم إنى أعوذ بك من
الخبث و الخبائث"
allahoumma inni a'ouzou bika minal-khobssi wal khabaïss

“O,Allah,caut adapost la sanul Tau impotriva -----ilor barbati si -----ilor femele ! ‘’(raportat de Al-Bokhari si Moslem)



Ibn Abbas (radiyallahou 3anhou) raporteaza ca intr-o zi,in timp ce muezzinul chema la rugaciunea de dimineata,Trimisul lui Allah (sallallahou alayhi wa sallam) a plecat spre rugaciune spunand:
"اللهم اجعل فى قلبى نورا
و فى لسانى نورا
و اجعل فى سمعى نورا
واجعل فى بصرى نورا
و اجعل من خلفى نورا
و من أمامى نورا
و اجعل من فوقى نورا
و من تحتى نورا
اللهم أعطنى نورا"

allahoumma idj3al fi qalbi noura
wa fi lissani noura
wadj3al fi sam3i noura
wadj3al fi bassari noura
wadj3al min khalfi noura
wa min amami noura
wadj3al min fawqi noura
wa min tahti noura
allahoumma a3tini noura

O ALLAH , pune-mi in inima o lumina
si in limba mea o lumina
si pune-mi in auzul meu o limina
si pune-mi in vazul meu o lumina
si pune-mi in spatele meu o lumina
si in fata mea o lumina
si pune-mi deasupra mea o lumina
si de desubtul meu o lumina
O ALLAH daruieste-mi o lumina

!

maryam
06-02-2006, 06:36 PM
Cine doreste carticica HISNUL MUSLIM,aparuta sub egida Ligii islamice si Culturale sa zica!

gabriela guettat
06-02-2006, 08:03 PM
Bebe BRAVO surioara,meriti punctele!

Maryam,habibty,ce suflet in aur mai ai,eu vreau :smile308: dar unde sunt eu, unde sunteti voi;
Nu e uitat tradusul sa stii,dar merge greu,rasaritul nu ma lasa:D ,nu serios iubita,trebuie sa fiu f atenta ca e vorba de religie,si nu e ca o carticica de bucate,trebuie sa fie inshallah exact!
Scuza-mi intrzierea,pupici:o :o :o

suleiman
06-02-2006, 09:31 PM
Nota 10 si din partea mea.

Frumoasa postare .
AM modificat un pic la traducerea in limba romana ca sa fie sensul exact cum l-a zis profetul صلى الله عليه وسلم

Saira
06-02-2006, 09:46 PM
Nota 10 si din partea mea.

Frumoasa postare .
AM modificat un pic la traducerea in limba romana ca sa fie sensul exact cum l-a zis profetul صلى الله عليه وسلم

Shoukran Admin,merci pt corectare.....am tradus cum am putut si eu!:( :( insha'Allah revin curand cu alte invocatii,poate ma ajuti si la acelea.:D

maryam
06-02-2006, 10:55 PM
Bebe BRAVO surioara,meriti punctele!

Maryam,habibty,ce suflet in aur mai ai,eu vreau :smile308: dar unde sunt eu, unde sunteti voi;
Nu e uitat tradusul sa stii,dar merge greu,rasaritul nu ma lasa:D ,nu serios iubita,trebuie sa fiu f atenta ca e vorba de religie,si nu e ca o carticica de bucate,trebuie sa fie inshallah exact!
Scuza-mi intrzierea,pupici:o :o :o



sA-mi lasi pe mail adresa,Inshaa ALLAH sa ajunga la tine.

Saira
06-02-2006, 10:57 PM
Invocatii ce pot fi spuse atunci cand ne trezim:
لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَحْـدَهُ لا شَـريكَ له، لهُ المُلـكُ ولهُ الحَمـد، وهوَ على كلّ شيءٍ قدير، سُـبْحانَ اللهِ، والحمْـدُ لله ، ولا إلهَ إلاّ اللهُ واللهُ أكبَر، وَلا حَولَ وَلا قوّة إلاّ باللّهِ العليّ العظيم , رَبِّ اغْفرْ لي

Lâ ilâha illâ l-lâhu wahdahu lâ sharîka lahu, lahu-l-mulku wa lahu lhamdu, wa huwa calâ kulli shay’in qadîr. Subhâna l-lâhi, wa-l-hamdu li-l-lâhi, wa lâ ilâha illa l-lâhu, wa l-lâhu akbaru, wa lâ hawla wa lâ quwwata illa bi-l-lâhi-l-caliyyi-l-cazîm. Rabbi ghfir lî.

Nu exista alt dumnezeu in afara de Allah Cel Unic fara asociat,ale Lui sunt imparatia si lauda si El este deasupra tuturori lucrurilor Puternic .Slava Lui ALLAH si Lauda Lui ALLAH ,si nu este nici un dumnezeu afara de ALLAH si ALLAH este Cel Mare, nu exista forta sau putere decat de la ALLAH Preaintaltul Preamare.O,Allah,iarta-ma pe mine!
.................................................. .................................................. ..............................

الحمدُ للهِ الذي عافاني في جَسَدي وَرَدّ عَليّ روحي وَأَذِنَ
لي بِذِكْرِه

Al hamdu li-l-lâhi l-ladhî câfânî fî jasadî wa radda calayya rûhî, wa adhina lî bi-dhikrihi.

Multumire lui ALLAH care mi-a protejat corpul de necazuri si mi-a dat viata, mi-a permis sa-l pomin.
.................................................. .................................................. ..............................

Ceea ce se spune celui care imbraca o haina noua:
اِلبَـس جَديـداً وَعِـشْ حَمـيداً وَمُـتْ شهيداً

Ilbis jadîdan, wa cîsh hamîdan, wa mut shahîdan

Poarta ce ai nou,traieste onorat (cu demnitate) si sa mori martir!........................................... .................................................. .....................................

تُبْـلي وَيُـخْلِفُ اللهُ تَعَالى
Tublî wa yukhlifu l-lâhu tacâlâ.
Foloseste-te de el (vesmantul cel nou) si Allah sa-ti dea si altele!

.................................................. .................................................. ..............................

Atunci cand ne dezbracam de un vestmant este recomandat sa spunem:بِسْمِ الله "BismiLlahi"-In numele lui Allah.
.................................................. .................................................. ..............................

Iesind de la toaleta:

غُفْـرانَك
Ghufrânak
Iertarea Ta ,o,ALLAH!

.................................................. .................................................. ..............................

Facand ablutiunile:بِسْمِ الله Bismi l-lâhi In numele lui Allah
.................................................. .................................................. ..............................

Ce spunem dupa ce am efectuat ablutiunile:
أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَـهَ إِلاّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريـكَ لَـهُ وَأَشْهَدُ أَنَّمُحَمّـداً عَبْـدُهُ وَرَسـولُـه

Ash-hadu an lâ ilâha illa l-lâhu, wahdahu lâ sharîka lahu, wa ash-hadu anna Muhammadan cabûhu wa rasûluhu.Marturisesc ca nu este zeu in afara de Allah si marturisesc ca Mouhammad este robul si trimisul Sau.
.................................................. .................................................. ..............................

اللّهُـمَّ اجْعَلنـي مِنَ التَّـوّابينَ وَاجْعَـلْني مِنَ المتَطَهّـرين الله أكبر

Allâhumma jcalnî mina t-tawwâbîna wa jcalnî mina-l-mutatahhirîn.

O,Allah!fa-ma sa ma numar printre cei care se caiesc si pritre cei care se purifica!
.................................................. .................................................. ..............................

سُبْحـانَكَ اللّهُـمَّ وَبِحَمدِك أَشْهَـدُ أَنْ لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتوبُ إِلَـيْك

Subhânaka l-lâhumma wa bi-hamdika. Ash-hadu an lâ ilâha illâ anta, astaghfiruka wa atûbu ailayka.

Slava Tie,Domnul meu,si prin lauda ta marturisesc ca nu exista zeu in afara de Tine,iti cer iertare si ma intorc la tine.............................................. .................................................. ...................................

Anna
06-02-2006, 11:24 PM
mashAllah habibti ce frumos ai tradus si sunt foarte folositoare
Allah sa te rasplateasca
maryam habibti vreau si eu cartea:D ce tre sa fac?

suleiman
06-02-2006, 11:36 PM
Am modificat ce trebuie modificat .

Sa te rasplateasca ALLAH

Anna
06-03-2006, 06:14 PM
http://www.duas.org/

cam aici gasiti cam pentru orice...inshAllah cand am timp in sesiuneaasta sau dupa...sa traduc cate ceva....
sunt foarte bine venite invocatiile si inshAllah Allah sa ni le primeasca la fiecare in parte ....
Allah sa te rasplateasca surioara

Saira
06-03-2006, 06:51 PM
insha'Allah pe noi toti ne rasplateasca Allah si sa ne ierte pacatele si sa ne faca dintre cei vrednici de jannah!

maryam
06-04-2006, 01:04 AM
mashAllah habibti ce frumos ai tradus si sunt foarte folositoare
Allah sa te rasplateasca
maryam habibti vreau si eu cartea:D ce tre sa fac?





SA-mi lasi pe mail adresa,Inshaa ALLAH sa ajunga la tine.


Fetelor le-am luat deja azi,ziceti adresele sa le trimit Inshaa ALLAH!

Saira
06-04-2006, 07:28 AM
Maryam habibty,daca itit spun ca si mie mi-ar cam trebui Hisnul Muslim,ce trebuie sa fac?iti trimit adresa pe privat?desigur,daca se poate.

maryam
06-04-2006, 07:23 PM
Sigur habibti,fara nici o problema:smile310: am luat trei,dar mai iau Inshaa ALLAH .

Anna
06-07-2006, 06:31 PM
Daca sotia nu poate sa ramana inscarcinata intr-un timp rezonabil atunci sotul si sotia trebuie sa recite surah Al-Fajr de 3-7 ori pe zi

Recita surah al Muzzammil de 11 ori pe zi si de fiecare data sufla incet in palma dreapta peste niste zahar alb si ofera-i sotiei sa manace,daca tot nu resuseste sa ramana insarcinata sau ii este teama ca nu poate avea copii.
sau:
Sotia ar trebui posti si la momentul terminarii postului trebuie sa bea un pahar de lapte ,iar surah al Muzzammil sa fi fost recitata de 77 de ori asa cum a fost descris mai sus

Du'a
1.Daca nu poate ramane insarcinata intr-un timp rezonabil recita urmatoare portiune din versetul 89 al surei Anbiya de 3 ori dupa fiecare rugaciune obligatorie.
"RABBI LAA TAD'ARNEE FARDAW WA ANTA KHAYRUL WAARITHEEN"

2.Recita urmatoarea portiune al versetului 38 a surei Ali Imran de cat mai multe ori posibil
"RABBI HAB LEE MIL LADUNKA D'URRIYYATAN T'AYYIBAH INNAKA SAMEE-U'D DU-A'AA"

3.Sotul ar trebui sa se roage (salat de 2 rakah)dupa rugaciunile Jummu-ah si in rukus si sajdahs (sau ambele rekats) sa recite urmatoarea ruga:
"ALLAAHUMMA INNEE AS-ALUKA BIMAA SA-ALAKA BIHEE ZAKARIYYAA RABBI LAA TAD'ARNEE FARDAW WA ANTA KHAYRUL WAARITHEEN ALLAAHUMMA HAB LEE MIL LADUNKA D'URRIYYATAN T'AYYIBAH INNAKA SAMEE - U'D DU-A'AA ALLAAHUMMA BISMIKA ISTAH'LALTUHAA WA FEE AMAANATIKA AKHAD'TUHAA FA-IN QAZ'AYTA FEE RAH'IMIHAA WALADAN FAJ-A'LHOO GHULAAMAN MUBAKARAN D'AKIYAAN WA LAA TAJ-A'L LISH SHAYT'AANI FEEHI SHIRKAN WA LAA NAS'EEBAA"

4.Poti sa urmezi a'mal-ul invatat de Imam Muhammad bin Ali al Baqir pentru a avea copii:
SUBH'AANALLAAH(70 de ori)
ASTAGHFIRULLAAH(10 ori)
SUBH'AANALLAAH(9 ori)

ASTAGHFIROO RABBAKUM INNAHOO KAANA GHAFFAARAA

YURSILIS SAMAAA - A A'LAYKUM MIDRAARAA

WA YUMDIDKUM BI-AMWAALIW WA BANEENA WA YAJ-A'L LAKUM JANNATIW WA YAJ-A'L LAKUM ANHAARAA

Allah sa te ajute sa ai copii doriti....
inshAllah sper sa iti fie de ajutor

daniela_muslimah
06-10-2006, 12:00 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

surioarelor!...

am citit odata ceva_o dua'a pentru cand privesti in oglinda..

insa am uitat-o (de fapt nu mai sunt sigura.. e ceva vag in mintea mea_cred ca era ceva cu un bun comportament... sau nu mai stiu).. si nu stiu unde s-o mai gasesc

...

ce se poate spune atunci cand privesti in oglinda?

Insha'a Allah sa ne intalnim cu Totii in Rai... acolo e ceva mai frumoasa infratire.. si cea mai Binecuvantata prietenie...

Insha'a Allah Insha'a Allah....

:rolleyes:

Saira
06-12-2006, 10:00 PM
Profetul (sallaAllahou alayhi wa salam) a spus:

- Cel care recita,ziua sau noaptea,ultimele versete ale Surei Al-Hashr si moare ziua sau noaptea va primi Paradisul. (raportat de Ibn al Adi al Bayhaqi dupa Abu Umama).

- Celui caruia spune de 3 ori dimineata : "Caut ajutor la sanul lui Allah,Cel care aude totul si Cel care cunoaste totul,impotriva lui sheytan cel alungat, si cine recita ultimele 3 versete ale Surei Al-Hashr,Allah ii incredinteaza 70000 ingeri care sa se roage pentru el pana seara.Si daca el moare in acea zi,va fi considerat un martir.Cel care spune aceste cuvinte seara va beneficia de aceeasi rasplata. (raportat de Ahmad si Al-Tirmidhi dupa Ma'kal ibn Yissar).




A'udhu billahi sami-l-alim minach-ch-chaytani-r-rajim de 3 ori



Law anzalna hadhal-qurana 'ala jabalil-lara-aytahu
Khachy'an-mutassadi'an min khachyatillah
Wa tilka-l-amthalu nadribuha li-n-nassi la'allahum yatafakkarun


Daca am fi trimis Noi acest Coran unui munte,l-ai fi vazut tu umilindu-se smerit si desoicandu-se de frica lui Allah.Si aceste pilde le dam Noi oamenilor pentru ca ei sa cugete.


Huwa-l-lahu ladhi la ilaha illa hu(wa)
'Alimu-l-ghaybi wa-chahada(ti)
Huwa-r-Rahmanu-r-Rahim


El este Allah,afara de care nu este alt dumnezeu,Stiutorul celor vazute si ai al celor nevazute.El este Cel Milostiv,Indurator.



Huwa-l-lahu ladhi la ilaha illa huwa-l-Maliku-l-Quddusu-s-Salamu-l-Mu-minu-l-Muhayminu-l-Azizu-l-Jabbaru-l-Mutakkabbiru
Subhan Allahi 'amma yachrikun.


El este Allah,afara de care nu este alt dumnezeu:Stapanitorul,Cel Sfant,Facatorul de pace,Aparatorul Credintei,Veghetorul,Cel Tare,Atotputernicul,Cel Preainalt.Marire lui Allah!El este mai presus de ceea ce voi ii asociati.


Huwa-l-lahu-l-Khaliqu-l-Bari-u-l-Musawwiru
Lahul Asma-u-l-Husna
Yusabbihu lahu ma fis-s-samawati wal ardi
Wa huwa-l-'Azizu-l-Hakim


El este Allah:Facatorul,Creatorul,Datatorul de chipuri.Ale lui sunt numele cele mai frumoase.Pe El il lauda cele din ceruri si cele de pre pamant.El este Cel Puternic si Intelept.

genan
06-12-2006, 10:02 PM
masha allah bebika....
insha allah sa fi rasplatita pt efortul tau....

Saira
06-12-2006, 10:05 PM
Dupa ce ai facut rugaciunea din zori si inainte de a vorbi cuiva,reptea aceste cuvinte de 7 ori:

Allahumma ajirni mina-n-nar
Allah,apara-ma pe mine de foc!

Daca mori in acea zi,Allah te va apara de foc.

Dupa ce termini rugaciunea de noapte si inainte de a vorbi cu cineva,repeta aceleasi cuvinte de 7 ori:daca vei muri in acea noapte,Allah te va apara de foc.

(raportat de Ahmad,Abu Dawud si al-Tirmidhi dupa al-Timi)

Saira
06-12-2006, 10:22 PM
Daca vrei....

.....sa ai una din bogatiile din Paradis,spune: La hawla wa la quwata illa billah = Nu exista forta sau putere decat cu Allah.

.....sa ai un palmier plantat pentru tine in Paradis,spune: Subhan Allah wa bihamdihi = Marire si slava lui Allah.

.....sa ai 10 copaci plantati pentru tine in Pradis,spune: Subhan Allah wal hamdulillah wa la ilaha illa Allah = Marire si slava lui Allah,nu exista divinitate in afara de Allah.

.....sa castigi 10 fapte bune si sa ti se stearga 10 pacate,spune: Allahouma salli ala nabiyina Muhammad (de 10 ori) = Allah,acorda-i binecuvantarea Profetului nostru Muhammad.

.....sa ti se ierte toate pacatele,fie ele cat spuma marii,spune: Subhan Allah wa bihamdihi (de 100 ori pe zi) = Marire si slava lui Allah.

....sa castigi 1000 fapte bune si sa pierzi 1000 pacate,spune: Subhan Allah (de 100 ori) = Slava lui Allah.