PDA

View Full Version : codul de etica al amerindienilor



yvette
03-08-2011, 03:24 PM
Am primit un e-mail cu acest subiect, de la una dintre prietenele mele care este pasionată de cultura amerindienilor.
Citind mesajul, am realizat că în proporţie de 90% ceea ce este scris acolo, coincide cu etica islamică.

Vreau să vă reamintesc că perioada de formare a popoarelor pre-columbiene este localizată în timp între mileniul II îe.n şi mileniul I î.e.n., cam în acelaşi timp în care se forma se coagula şi naţiunea evreilor şi primeau prin Moise învăţăturile de la Alllah subhanahu wa ta'ala. După calculele rabinilor iudei, se spune că Moise ar fi trăit prin anii 1300 - 1200 î.e.n., iar David se pare că ar fi trăit prin anii 1000 - 900 î.e.n.
Iată poziţionatrea în timp a unor civilizaţii străvechi ale amerindienilor, dinainte faimoasei culturi Nazca: civilizaţia Chavin, 900 î.e.n. - 200 î.e.n., în regiunea de nord a Munţilor Anzi, din Peru. O alta a fost cultura Paracas, care a fost datată între anii 1200 î.en şi 100, situată în zona de coastă a statului Peru.
Insă perioada de înflorire a popoarelor amerindiene avut loc prin anii 1300-1400, înainte de venirea lui Columb.
Acesta fiind back-ground-ul cultural şi religios, iată ce cred în zilele noastre amerindienii:

Codul de etica al amerindienilor

1. Trezeste-te impreuna cu Soarele (ca musulmanii la fajr) si fa-ti rugaciunea. Roaga-te singur. (fără mijlocitori) Roaga-te des (de cinci ori pe zi). Marele Spirit (adică o Divinitate fără formă) te va asculta, trebuie doar sa-i vorbesti (direct, fără intermediari).
2. Fii tolerant cu cei care s-au pierdut pe cale. Ignoranta, Inselatoria, Mania, Invidia, Gelozia si Lacomia, acestea izvorasc din instrainarea de Suflet (aici fac trimitere la dhikr). Roaga-te pentru acesti oameni, ca si ei sa-si gaseasca indrumare (du'a).
3. Cauta-te pe tine, prin tine. Nu lasa ca altii sa-ti impuna pe ce cale sa mergi. (pare a fi vorba despre fitrah) Este calea ta, si tu mergi pe ea. ( a fi ferm în credinţă) Altii pot sa mearga eventual alaturi de tine, insa nimeni altcineva nu poate sa traiasca viata ta.
4. Poarta-te cu oaspetii care iti intra in casa cu multa consideratie. Serveste-le mancarea cea mai buna, da-le patul cel mai bun si onoreaza-i cu bunavointa si respect.(exact aşa spune şi sunna)
5. Nu fura, adică nu lua ceea ce nu este al tau: nici de la alta persoana, nici de la o comunitate, nici din natura. Daca nu ti-a fost oferit sau daca nu ai muncit pentru el, atunci nu-ti apartine.(nu cred că mai e cazul, e scris şi în Qurân şi în sunna)
6. Respecta (nu te închina la ele, ci respectă-le ca pe creaţii făcute spre folosul omului, distrugerea lor, adică nerespectarea lor, este în detrimentul omului) toate lucrurile care se afla pe acest pamant – toti oamenii, fiintele, toate plantele.
7. Onoreaza gandurile, dorintele si cuvintele oamenilor cu care intri in contact. Niciodata sa nu intrerupi pe altul care vorbeste, nici sa nu razi de el si nici sa nu ii copiezi comportamentul in batjocura. (e scris şi în Qurân şi în sunna) Permite fiecarui om dreptul la exprimare personala.
8. Nu vorbi niciodata de rau pe altii. (sunna) Energia rautatii pe care o emiti catre Univers va veni inapoi catre tine multiplicata. (poate fi vorba despre efectele nocive ale comportamentelor rele)
9. Toati oamenii fac greseli. Si toate greselile pot fi iertate.(îndemnare la iertare şi milostivire, este şi în Quran şi în sunna)
10. Gandurile rele produc imbolnavirea mintii, a trupului si a spiritului. Practica Optimismul. (este şi în Quran şi în sunna)
11. Natura nu este aici Pentru noi, ci este Parte din noi. Toti facem parte din Familia Planetara. (aici cred că este o diferenţă de viziune...însă poate nu am pătruns eu sensul)
12. Copiii sunt semintele viitorului nostru. Planteaza iubirea in inimile lor, si uda aceasta iubire cu intelepciunea si lectiile vietii. Copiii au nevoie de spatiu ca sa creasca, asigura-le acest spatiu. (amintiţi-vă de parabola ogorului din sura AlBaqarah)
13. Evita sa ranesti inimile altora, fii constient ca ranind pe altul, otrava durerii se va intoarce inapoi la tine. (efectele răutăţii şi ale cruzimii)
14. Fii cinstit intotdeauna. Corectitudinea este un test de Vointa in acest Univers.(aici poate fi vorba despre interzicerea ipocriziei)
15. Pastreaza-te echilibrat (sunna despre păstrarea echilibrului, a căii de mijloc); sinele tau mental, sinele tau spiritual, sinele tau emotional, sinele tau fizic, incearca sa le pastrezi puternice, pure si sanatoase. Activitatea fizica da forta mintii. Bogatia spirituala vindeca problemele emotionale.(îndemn la perfecţionare şi studiu)
16. Ia decizii constiente legate de cine intentionezi sa fii si cum intentionezi sa reactionezi. Asuma-ti responsabilitatea pentru propriile actiuni.(asumarea consecinţelor faptelorşi intenţia)
17. Respecta spatiul personal al celorlalti. Nu te atinge de proprietatea altora (şi Quran şi sunna spun aceasta), in special de obiectele de cult religios (interzicerea musulmanului de a participa la festivităţi sau a folosi obiectele de cult ale altor religii). Asa ceva este un lucru interzis. (şrik)
18. Fii cinstit intai cu tine insuti. Nu poti sa ingrijesti sau sa ajuti pe altul, daca intai nu te ingrijesti si ajuti pe tine insuti.(jihadul personal)
19. Respecta alte credinte religioase. Nu-ti forta credinta ta asupra altora.(nu este silire la credinţă)
20. Imparte din ceea ce ai. Participa la lucrul de Caritate.(zakat şi milostenie)