PDA

View Full Version : Video Este muzica permisa in Islam?...



ummraschid
03-12-2011, 11:24 PM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

Allah subhanahu wa ta'ala sa rasplateasca tuturor celor carora le datoram acest clip, amin!




y7odbHZKARw

aiscia
03-21-2011, 08:10 PM
Salam aleikum , vad ca nici un comentariu la acest video... Deci sa inteleg, cu mare fericire in suflet, ca surioarele accepta aceasta sentinta si se opresc sa asculte muzica... Alhamdulillah... Jazaka allahu khairan Ummrachid...

yvette
03-22-2011, 12:54 AM
Gresit surioară aiscia...
Comentariile au fost la acest subiect, dar au fost mutate la comentarii.
Am citit eu, unele care nu prea acceptau ideea.

aiscia
03-23-2011, 05:38 PM
Gresit surioară aiscia...
Comentariile au fost la acest subiect, dar au fost mutate la comentarii.
Am citit eu, unele care nu prea acceptau ideea.

Surioara Ivette, eram chiar bucuroasa sa vad ca muzica devine haram pentru toata lumea, asa cum marii invatati o sfatuiesc... dar pana cana avem invatati ca sheikh Tariq Ramadan, care doreste sa schimbe sharia in functie de modernitatea zilelor in care traim, asta este... Allah ne-a dat creier sa gandim si sa urmam ceea ce e drept, alhamdulillah... Te pup surioara...

ummraschid
03-23-2011, 06:30 PM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



Shaykh Ibn Uthaymeen - Instrumentele muzicale NU sunt permise!...


gSQY9RRJLAo

batool391
03-26-2011, 04:15 PM
In legatura cu folosirea instrumentelor musicale teologii nu s-au pus de accord cu acest lucru. Unii le considera permise , altii recomandate. Un al doilea grup de teologi le considera nerecomandate, acceptand doar muzica non instrumentala. Un al treilea grup declara ca ele sunt interzise si considera utilizarea lor un pacat major. Ei folosesc drept argument o relatare din Al – Bukhary , sub autoritatea lui Abu Malik sau Anu Amir Al Ashari( asupra acestui relatator exista dubii) ca profetul a spus: ,, Dintre urmasii mei vor fi unii care vor considera permis adulterul, purtarea hainelor de matase de catre barbati, consumul de bauturi alcoolice si folosirea instrumentelor musicale ca fiind premise. Desi aceasta relatare a profetului Muhammad este in culegerea Sahih Al Bukhary lantul de transmitatori nu are legatura cu trimisul lui Allah, ceea ce il face neautentic. Mai mult de atat unul dintre relatatori , Hisham Ibn `Ammar este declarat slab, de multi experti in Stiintele Hadithelor

Relatarea folosita ca argument de catre ultimul grup nu contine nimic clar din care sa reiese ca instrumentele musicale sunt interzise, pentru ca ,, permis’’ conform lui Al Arabi are 2 sensuri distincte:

1. toti oamenii sunt de acord ca lucrurile pomenite in relatare sunt interzise.
2. Ei depasesc limitele in care sunt premise utilizarea instrumentelor muzicale. In cazul in care primul sens este corect , asemenea oameni sunt necredinciosi.

De fapt in aceasta relatare sunt dezaprobate obiceiurile unui grup de oameni care se dedau la lux, consum de alcool si ascultau muzica in exces.




Prin urmare, Ibn Majah nareaza acest hadith de la Abu Al-Malik Ash "Ari in aceasta forma :,, printre urmasii mei vor fi unele persoane care vor bea vinul, dându-i alte denumiri în timp ce ei ascultă instrumente muzicale şi cantarete; Allah Atotputernic va face pe pământ le înghită şi le va transforma in maimute
şi porci "(relatat de Ibn Hibban în Sahih

Concluzie cu privire la permisiunea ascultarii instrumentelor musicale - toti cei care sustin ca este haram sa canti folosesc drept argumente relatari slabe sau neautentice. Nicio relatare atribuita profetului Muhammad nu este valida, deci nu poate fi folosita ptr a justifuca ca , a canta e interzis. Toate aceste relatari sunt declarate slabe de Ibn Hazm, Malik, Ibn Hanbal si Ash Shafi’i.

In cartea ,, Al Ahkam’’ , Al-Qadi Abu Bakr Ibn Al-`Arabi spune ,, nicio relatare in care se spune ca este interzis cantecul nu este autentica. Acelasi punct de vedere il are si Al-Ghazali si Ibn An-Nahwi in Al-`Umdah. Ibn Tahir spune ,, nici macar o singura litera din toate aceste relatari nu s-a dovedit a fi autentica. Ibn Hazm a spus ,, toate aceste relatari sunt falsuri si inventii.

Extras dintr-o opinie religioasa.

ummraschid
03-26-2011, 09:53 PM
In cartea ,, Al Ahkam’’ , Al-Qadi Abu Bakr Ibn Al-`Arabi spune ,, nicio relatare in care se spune ca este interzis cantecul nu este autentica. Acelasi punct de vedere il are si Al-Ghazali si Ibn An-Nahwi in Al-`Umdah. Ibn Tahir spune ,, nici macar o singura litera din toate aceste relatari nu s-a dovedit a fi autentica. Ibn Hazm a spus ,, toate aceste relatari sunt falsuri si inventii.

Extras dintr-o opinie religioasa.


assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga sora, extrasul este din opinia lui Yusuf al-Qaradawi, in cartea sa "Permis si Interzis in Islam"...

...cu privire la afirmatia lui, referitor la Hadithul lui Al-Bukhari:


Relatarea de la Al-Bukhari

Traducerea acesteia:

Profetul,*salat* , a spus, "Vor exista (in viitor) oameni din Ummah mea (comnunitatea musulmana) care vor incerca sa permita: adulterul, purtarea matasii, bautul vinului si folosirea instrumentelor muzicale (ma'aazif). Unii oameni vor sta de o parte a muntelui si cand pastorul lor vine seara sa-i intrebe despre nevoile lor, ei vor spune, 'Intoarce-te la noi, maine.' Apoi Allah ii va distruge pe ei, in cursul noptii, facand muntele sa se prabuseasca peste ei, in timp ce pe altii ii va transforma in maimute si porci. Ei vor ramane in aceasta stare pana in Ziua Invierii."
(Fathul Baari, vol. 10, p. 51).


O discutie critica a acestui isnaad (lant de naratori - in acest caz, de la Imam Al-Bukhari, urmarit pana la Profet *salat* )

Inainte de a discuta despre intelesul partii din acest hadith, relevante pentru acest subiect, este necesar sa respingem anumite critici aduse la adresa autenticitatii lui, de catre cativa invatati din trecut si din prezent, luptand cu neintelegeri nefericite.
La inceputul lantului, Imam Al-Bukhari relata, "Qaala Hishaamu-bnu Ammaar..."("Hishaam bin Ammaar spunea..."). Aceasta afirmatie a fost gresit interpretata de catre Ibn Hazm, ca indiciu al lipsei unei verigi intre Al-Bukaari si urmatorul narator (adica Hishaam)[1], implicand faptul ca lantul hadithului este intrerupt (munqati') si de aceea, nevalabil ca dovada pentru interdictia privind muzica, cantecul, intrumentele muzicale, etc. Acest tip de lant narator, numit mu'allaq, contine lipsa unei verigi. Cu toate acestea, hadithul de la Al-Bukhari este autentic, pentru ca exista pentru el, lanturi complete care intrunesc toate conditiile pentru autenticitatea sa. Acest lucru a fost afirmat de marele invatat in stiinta Hadithului, Shaykh Ibnus-Salaah in celebra sa lucrare Uloomul Hadeeeth (tratatul sau privitor la stiinta metodologiei criticii si evaluarii hadithului). In comentariul sau la Saheehul Bukhaari, cu titlul Fat-hul Baari, Ibn Hajar mentioneaza respingerea amanuntita a lui Ibnus Salaah cu privire la afirmatia lui Ibn Hazm.[2]
[1](Potrivit lui Ibn Hajar, in Fathul Baari, vol. 10, p. 52, Ibn Hazm sustine ca exista o ruptura intre Al-Bukhaari naratorul Sadaqah bin Khaalid. Oricum, ambele afirmatii vor fi dovedite ca fiind nefondate)[2]pentru detalii, vol. 10, p. 52 editia salafi, Cairo.

Intre alti renumiti critici savanti al hadithului care afirma ca isnaad-ul este legat solid (mowsool) este Shaykhul lui Ibn Hajar, Al-Haafidh Al-Iraaqi. El sustine ca isnaadul este aflat ca fiind legat, in lucrarea lui in Al-Ismaa'eeli, numita Al-Mustakhraj, care aduna laolalta alte lanturi de naratori (asemanatoare) pentru acelasi hadith mentionat in colectia lui Al-Bukhari.
Si in final, exista si lucrarea lui Ibn Hajar, Taghleequt Ta'leeq, o capodopera rara si prodigioasa, care aduna lanturi autentice, legate (asaneed) de naratori pentru acele hadithuri care apar in colectia lui Al-Bukhari, sub forma de tip intrerupt de hadith (mu'alliq), si astfel risipind neintelegerile acumulate privitoare la sustinerea de "slabiciune" a hadithurilor aflate in textul Al-Jaamis As-Saheeh.

Dupa citarea altor lanturi complete, autentice, pentru relatarea in cauza, alaturi de sursele in care aceste lanturi de naratori sunt mentionate, (cum ar fi Al-Bukaari - At-Taareekh Al-Kabeer, Ibn Hibbaan - Mawaarid Adh-Dhamaan, si At-Tabaraani - Al-Mu'jam Al-Kabeer), Ibn Hajar incheie afirmand (relativ la hadithul lui Al-Bukhari):

"Acesta este un hadith autentic. Nu are nici o deficienta sau defect, si nu exista nici un punct de slabiciune care ar putea fi atacat, in el. Abu Muhammed Ibn Hazam l-a catalogat ca fiind deficient prin virtutea afirmatiei sale ca ar exista o intrerupere (intiqaa') in lant, intre Al-Bukhaari si Sadaqah bin Khaalid si datorita diferentei de opinie privind numele lui Abu Maalik(adica, daca numele companionului, kunya sau apelatia sa, "tatal lui cutare", era AbuMaalik sau Abu 'Aamir.) Dupa cum ati vazut, am citat noua lanturi complete de transmitere (asaneed) ale caror naratori sunt absolut demni de incredere. In ce priveste diferentele privind numele companionilor, acestia sunt toti de o reputatie impecabila. Mai mult, in relatarea de la Ibn Hibbaan, transmitatorul sustine ca a auzit de la ei amandoi (adica de la AbuMaalik si de la Abu'Aamir, deci diferenta de nume nu mai constituie o chestiune). Ma aflu in posesia si a altor lanturi care ar putea fi prezentate aici, totusi nu doresc sa prelungesc subiectul, mentionandu-le. In ceea ce am prezentat aici, este suficienta dovada pentru o persoana rationala. Si Allah este Cel care daruieste succesul."( Taghleequt Ta'leeq, vol. 5, p. 22.)

Pe scurt, acest hadith de la Al-Bukhari este autentic si prin urmare constituie un text valid si obligatoriu de luat in considerare, in determinarea verdictului privitor la muzica.

Ar trebui mentionat ca anumiti scriitori ai timpurilor moderne, care ii imita orbeste pe invatatii din trecut, citandu-le opiniile fara a aplica stiinta cercetarii critice a hadithului, au repetat pur si simplu papagaliceste, pozitia lui Ibn Hazm, si astfel au cauzat ca multe persoane neavizate sa rataceasca, privind aceasta chestiune.
Ca exemplu, Yusuf Al-Qardaawi, in cartea sa populara, cu titlul Al-Halaal wal Haraam fil Islam, spune cu privire la hadithurile existente (privitoare la muzica):
"In ce priveste cele mentionate pe calea relatarilor profetice (cu privire la muzica) acestea sunt toate evaluate ca avand toate un punct sau altul de slabiciune, conform juristilor si a savantilor de hadith. Abu Bakr Ibnul-Arabi spunea, ' Nu exista nici un hadith autentic care sa interzica cantatul.' Si Ibn Hazm spunea, ' Fiecare hadith relatat (care interzice muzica si cantatul) este fals si contrafacut." (n.t. traducere din limba engleza).
Din nefericire, afirmatia ca "toate" relatarile sunt slabe, conform "savantilor de hadith" este o eroare grosolana si nu este rezultatul unei cercetari critice amanuntite. Ci mai degraba este datorata oarbei acceptari a cuvintelor lui Ibn Hazm si ale lui Ibnul-Arabi.
Ibn Hazm a fost fara indoiala un savant iscusit si virtuos; cu toate acestea in privinta evaluarii si verificarii hadithelor (cum este in cazul in multe alte aspecte ale scolii sale de Dhaahiri fiqh), el are anumite vederi nefondate si fara sustinere, chiar unele necorespunzatoare. Marele savant in stiintele hadithului si student al lui Ibn Taymiyyah, Al-Haafidh Ibn Abdul-Haadi, spune despre Ibn Hazm ca "el greseste adesea in evaluarea critica a gradelor de relatari si a conditiilor naratorilor lor." De fapt, exista un consens unanim intre cei mai reputatii savanti, critici de hadith, privitor la atribuirea gresita a verdictului de slabiciune, hadithului lui Al-Bukhari. Privitor la gradul acestui hadith, opiniile lui Ibnus-Salaah, Ibn Hajar Al-Asqalaani si Al-Haafidh Al-Iraaqi au fost deja mentionate. Printre savantii calificati care sunt de acord cu afirmatia lui, se numara Ibnul-Qayyim si Ibn Taymiyyah. Ibnul-Arabi este similar lui Ibn Hazm, in faptul ca este grabit in aplicarea verdictului de falsitate sau slabiciune unui hadith, fara analiza si o sinteza necesara detaliata a tuturor lanturilor de narare existente, legate de subiect. Daca el ar fi executat o astfel de analiza, fara indoiala, ar fi ajuns la o decizie corecta si ar fi evitat multa critica si repros.

Odata ce am stabilit autenticitatea relatarii mai sus mentionate, inscrisa in compilatia Imamului Al-Bukhari, putem acum discuta despre intelesul acesteia si pozitiei ei ca dovada indiscutabila cu privire la interdictia muzicii.


http://abdurrahman.org/character/essexmusicandsinging.html

batool391
03-26-2011, 09:57 PM
As salam aleikum,

Nu este un extras din sursa indicata de tine... Si Imam Ghazali sustine ceea ce am postat, revin cu amanunte. Iti voi da exact sursa, nu este una prosalafita dar nici din ceea ce spui tu ca ar fi nu este.Si n nu cred ca sheikh Qaradawiy este atat de neinsemnat, ca sa nu i se ia in considerare opiniile.

ummraschid
03-26-2011, 10:06 PM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...imi cer scuze pentru confuzie, avand totusi in vedere faptul ca referirea la sursa este foarte vaga...

batool391
03-26-2011, 10:19 PM
As salam aleikum,

Aceasi discutie noi am purtat-o si pe IslamulAzi , sursa mea e corecta, nu e inventata de mine, si ulama nu s-au pus de acord ca muzica e haram, asa ca nici tu, nici eu, nici alti sheici de stiu eu ce orientari nu pot sa o declare haram din start, pe baza unor argumente discutabile. Ce are imam Qaradawiy de unii nu dau 2 bani pe el, eu nu inteleg, aceasta desconsiderare a lui nu cred ca este corecta. De altfel nici Tarek Ramadan nu este asa de ignorant precum vor unii sa il faca sa para. Tu il mentionezi doar pe Ibn Hazm, dar iti reamintesc ca nu doar el pune sub semnul intrebarii autenticitatea relatarii, ci si imam Ash shafai si Ibn Hanbal.

batool391
03-26-2011, 10:34 PM
Astept raspuns la intrebarea mea, de ce nu este acceptata parerea lui Qaradawiy, care este un alama autentic, dar in schimb sunt imbratisate cu mare drag si deschidere opiniile unor imami care nu sunt atat de notorii ca si el, si care sunt cunoscuti doar in mediile neosalafite?

ummraschid
03-26-2011, 10:38 PM
assalamu alaykum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

draga sora, fiecare poate aduce sursele pe care le considera potrivite, insa ramane la alegerea sensibilitatii si ratiunii fiecaruia, ce urmeaza si ce nu, si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne calauzeasca spre binele nostru... ce am postat eu este doar un mic fragment, dintr-o lucrare ampla - din pacate nu am timp sa traduc mai mult...

batool391
03-26-2011, 10:50 PM
assalamu alaykum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

draga sora, fiecare poate aduce sursele pe care le considera potrivite, insa ramane la alegerea sensibilitatii si ratiunii fiecaruia, ce urmeaza si ce nu, si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne calauzeasca spre binele nostru... ce am postat eu este doar un mic fragment, dintr-o lucrare ampla - din pacate nu am timp sa traduc mai mult...



As salam aleikum,

Nu sora, in chestiunile clare nu ramane la libera alegere, nu putem declara haram ceva care nu a fost clasificat astfel in mod clar de catre Allah si trimisul lui.Nu avem dreptul noi ca musulmani de rand sa inoculam idei gresite in mintea noilor sau mai vechilor musulmani.In chestiuni de religie nu facem apel decat la argumente, pe care nu le luam noi selectiv, dupa cum ne convine, ci respectand consensul savantilor, sensibilitatile nu au ce cauta in chestiuni de jurisprudenta islamica. Oricine e liber sa asculte sau nu muzica, INSA, nu are niciun drept sa inoculeze in public ideea ca muzica e haram

batool391
03-26-2011, 10:54 PM
http://www.youtube.com/watch?v=iHhveITz8Dc

batool391
03-26-2011, 11:00 PM
http://www.youtube.com/watch?v=_CplA7w6lq0&feature=related

batool391
03-26-2011, 11:20 PM
http://www.youtube.com/watch?v=4r41jOBM8Vk&feature=related

ummraschid
03-27-2011, 12:20 AM
As salam aleikum,

Nu sora, in chestiunile clare nu ramane la libera alegere, nu putem declara haram ceva care nu a fost clasificat astfel in mod clar de catre Allah si trimisul lui.Nu avem dreptul noi ca musulmani de rand sa inoculam idei gresite in mintea noilor sau mai vechilor musulmani.In chestiuni de religie nu facem apel decat la argumente, pe care nu le luam noi selectiv, dupa cum ne convine, ci respectand consensul savantilor, sensibilitatile nu au ce cauta in chestiuni de jurisprudenta islamica. Oricine e liber sa asculte sau nu muzica, INSA, nu are niciun drept sa inoculeze in public ideea ca muzica e haram


assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga sora, se pare ca nu ai inteles: nu am spus ca fiecare este liber sa-si dea cu parerea si nici ca avem vreun drept sa alegem atunci cand Allah a ales deja pentru noi...INSA ... nici opiniile pe care le-am postat eu, nu sunt "idei inventate" de mine, inclusiv clipurile cu Shaykh Assim alHakeem si Ibn Uthaymeen, si sunt suficient de clare (si nu am postat decat atat, pentru ca nu-mi permite timpul sa traduc mai mult)... astfel, evident, noi nu hotaram ce este haram sau nu, ci suntem obligati sa cautam stiinta la sursele unde consideram ca ea se afla, si NUMAI aici este diferenta, in alegerea acestora...
...in postarea initiala ai facut anumite referiri, si eu am adus argumente referitoare strict la postarea respectiva, fara a generaliza, precizand sursa, astfel incat cine doreste amanunte se poate adresa sursei sau savantilor care reprezinta aceasta opinie...assalamu alaykum wa rahmatu-llah

batool391
03-27-2011, 12:28 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga sora, se pare ca nu ai inteles: nu am spus ca fiecare este liber sa-si dea cu parerea si nici ca avem vreun drept sa alegem atunci cand Allah a ales deja pentru noi...INSA ... nici opiniile pe care le-am postat eu, nu sunt "idei inventate" de mine, inclusiv clipurile cu Shaykh Assim alHakeem si Ibn Uthaymeen, si sunt suficient de clare (si nu am postat decat atat, pentru ca nu-mi permite timpul sa traduc mai mult)... astfel, evident, noi nu hotaram ce este haram sau nu, ci suntem obligati sa cautam stiinta la sursele unde consideram ca ea se afla, si NUMAI aici este diferenta, in alegerea acestora...
...in postarea initiala ai facut anumite referiri, si eu am adus argumente referitoare strict la postarea respectiva, fara a generaliza, precizand sursa, astfel incat cine doreste amanunte se poate adresa sursei sau savantilor care reprezinta aceasta opinie...assalamu alaykum wa rahmatu-llah
As salam aleikum,
Intre sheikh Assim si Ibn Hanbal si Ash Shafai pe cine preferi? El nu e deasupra celor 4 imami fondatori de madhab, deci parerea lui nu e litera de lege.... Nu mi-ai raspuns ce ai impotriva lui Qaradawiy si sper ca pe viitor sa tii cont de faptul ca nu avem dreptul sa inoculam idei din care sa reiese ca un anume lucru e haram, cand de fapt savantii nu s-au pronuntat in acest sens, din simplul motiv ca nu au surse din Coran sau Sunnah care sa ii ajute sa declare haram un lucru anume. Cei doi sheici citati de tine nu sunt deasupra argumentelor din Coran si Sunnah. Deci parerea lor nu poate fi unanim acceptata.Daca vrei sa crezi ca muzica e clar haram, Ok, dar pastreaza-ti parerea doar ptr tine nu o inocula si altora.

batool391
03-27-2011, 12:37 AM
As salam aleikum,

Si ca sa fiu clara sa se inteleaga ce ma deranjeaza de fapt, ma deranjeaza convingerea categorica a unora in anumite verdicte si insistenta cu care unii dintre fratii si surorile noastre doresc sa impuna unele opinii, incapatanarea cu care unii, nu neaparat din rea vointa se agata de niste argumente nu foarte solide, doar de dragul de a -----stra ca un anume grup de orientare neosalafita detine adevarul absolut, ma deranjeaza usurinta cu care unii reprezentanti sau simpatizanti ai unor curente neosalafite incearca sa -----streze ca in materie de religie, doar ei detin adevarul absolut, iar alti savanti sunt rataciti, ignoranti, modernisti, si ce e mai grav si mai grav e ca aceste idei prind la unii musulmani, care mai tarziu, oricate argumente le aduci nu le mai recepteaza, ptr ca mintea lor e incapabila sa inteleaga ca li s-a inoculat idei gresite. Allah sa ne fereasca de exagerari si ratacire!!

ummraschid
03-27-2011, 12:42 AM
El nu e deasupra celor 4 imami fondatori de madhab, deci parerea lui nu e litera de lege.... Nu mi-ai raspuns ce ai impotriva lui Qaradawiy si sper ca pe viitor sa tii cont de faptul ca nu avem dreptul sa inoculam idei din care sa reiese ca un anume lucru e haram, cand de fapt savantii nu s-au pronuntat in acest sens, din simplul motiv ca nu au surse din Coran sau Sunnah care sa ii ajute sa declare haram un lucru anume. Cei doi sheici citati de tine nu sunt deasupra argumentelor din Coran si Sunnah. Deci parerea lor nu poate fi unanim acceptata.Daca vrei sa crezi ca muzica e clar haram, Ok, dar pastreaza-ti parerea doar ptr tine nu o inocula si altora.


assalamu alakyum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

..daca doresti sa aduci opiniile celor 4 Imami, cu privire la acest subiect, te rog chiar sa le postezi, insa traduse...

...daca te referi din nou, la citatul tradus de mine, explicatiile ar trebui sa le ceri de la autor sau de la editura respectiva...si cred ca astfel am lamurit si intrebarea pe care mi-ai adresat-o, in mod eronat...

assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

batool391
03-27-2011, 12:51 AM
assalamu alakyum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

..daca doresti sa aduci opiniile celor 4 Imami, cu privire la acest subiect, te rog chiar sa le postezi, insa traduse...

...daca te referi din nou, la citatul tradus de mine, explicatiile ar trebui sa le ceri de la autor sau de la editura respectiva...si cred ca astfel am lamurit si intrebarea pe care mi-ai adresat-o, in mod eronat...

assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

As salam aleikum,

Sa speram ca parerile lor, ale celor 4 imami fondatori de scoli sunt demne de luat in considerare de catre unii reprezentati zelosi ai anumitor curente neosalafite, ptr care de exemplu opinia lui sheik Assim este mai importanta decat sursele clare explicate de predecesorii lui mult mai faimosi si mai invatati decat el. De ce sa intreb eu la editura sau la autor, oare nu e si datoria ta sa verifici ceea ce postezi?De ce mai avem mari savanti, daca nu consultam si sursele predecesorilor sheicului mai sus citat?

ummraschid
03-27-2011, 12:52 AM
As salam aleikum,

Si ca sa fiu clara sa se inteleaga ce ma deranjeaza de fapt, ma deranjeaza convingerea categorica a unora in anumite verdicte si insistenta cu care unii dintre fratii si surorile noastre doresc sa impuna unele opinii, incapatanarea cu care unii, nu neaparat din rea vointa se agata de niste argumente nu foarte solide, doar de dragul de a -----stra ca un anume grup de orientare neosalafita detine adevarul absolut, ma deranjeaza usurinta cu care unii reprezentanti sau simpatizanti ai unor curente neosalafite incearca sa -----streze ca in materie de religie, doar ei detin adevarul absolut, iar alti savanti sunt rataciti, ignoranti, modernisti, si ce e mai grav si mai grav e ca aceste idei prind la unii musulmani, care mai tarziu, oricate argumente le aduci nu le mai recepteaza, ptr ca mintea lor e incapabila sa inteleaga ca li s-a inoculat idei gresite. Allah sa ne fereasca de exagerari si ratacire!!

assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga sora, esti libera sa fii deranjata de ce doresti tu...era doar o chestiune de timp pana cand cineva sa se lege din nou de acest concept nepotrivit si deja clarificat in acest forum, ca sa inceapa vechiul refren, aceleasi invinuiri, pe care unii le savureaza si le aplica de ori cate ori, nu au alte argumente...

batool391
03-27-2011, 01:02 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga sora, esti libera sa fii deranjata de ce doresti tu...era doar o chestiune de timp pana cand cineva sa se lege din nou de acest concept nepotrivit si deja clarificat in acest forum, ca sa inceapa vechiul refren, aceleasi invinuiri, pe care unii le savureaza si le aplica de ori cate ori, nu au alte argumente...

Wa aleikum salam,

Acuzi doar de dragul de a-ti apara convingerile. Cea fara argumente de data asta esti sora si eu am incheiat discutia, ca nu are sens sa discut cu un om care nu are respect ptr parerile savantilor si ia de buna doar parerea unui singur imam desi sunt argumente clare prin care i se -----streaza ca acea opinie nu este unica si infailibila, cu astfel de musulmani e greu sa porti un dialog si iti repet nu ai niciun drept sa inoculezi fratilor si surorilor mele ideea ca un lucru e haram, desi el nu a fost clar declarat haram. Dar daca tu vrei sa iti risti locul in paradis, nu ai decat sa perseverezi in aceasta atitudine extrema, ca oricum in mintea ta nu mai e loc si ptr argumentele majoritatii savantilor, ca deh ai descoperit un anume sheikh si il urmezi orbeste uitand ca nici un alama cu toata stiinta lui, nu are dreptul sa interzica un anume lucru. Am incheiat discutia cu tine pe aceasta tema si rog pe toti fratii si surorile mele sa se informeze foarte bine in anumite chestiuni, sa consulte parerile savantilor foarte cunoscuti si sa tina cont de consensul lor in anumite chestiuni.