PDA

View Full Version : comertul din romania...jale



oardy
06-04-2006, 12:10 PM
marhaba!

- dragelor, deschid acest subiect ca sa va povestesc prin cate am trecut ,mergand pur si simplu la cumparaturi sau la piata.
-sunt sigura ca si voi a-ti avut fel si fel de ,,incidente,, mai mult sau mai putin grave.
- comertul din romania,la 16 ani de la revolutie..si-a pastrat stilul comunist cand..,,vanzatorul era stapanul clientului,, nu cum se zice...,,clientul nostru..stapanul nostru,,.
- in acele vremuri nu indrazneai sa ,,alegi,, ..luai ce-ti punea in sacosa si ..asta era.
-din pacate pana in ziua de azi unii comercianti duc mai departe acest groaznic stil de servire.


-acuma..nu stiu daca eu sunt ,,stan patitul,, dar am trecut prin foarte multe intamplari mai mult sau mai putin neplacute.
- la un momentdat nu era zi sa ies la piata si sa nu ma cert cu cineva.
-sotul meu ...ma vedea ce fata am de cum intram pe usa si imi spunea ;,,iar te-ai certat cu cineva?,,
-mai dar nu stiu cum se facea ca atunci cand mergeam cu sotul la piata si mergea singur la taraba unde era tipa cu care ma ,,ciufulisem ,, eu..,era foarte bine servit,il lasa sa isi aleaga ce vroia... in concluzie era bine servit.


- hai sa va povestesc intamplari concrete:D
- am la doi pasi de mine un super-market,unde sunt vreo 8 case de marcat si unde intotdeauna erau deschise doar 3 case din cele 8 si lumea statea la coada...insa nimeni nu facea nimic.
- nici clientii nu se revoltau dar nici personalul magazinului nu se ..sesiza.
-de cate ori intram in magazin eram eu ,,mai rasarita,, si vb cu personalul magazinului sa mai deschida o casa ca e prea aglomerat si la iesirea din magazin completam cate o fisa a clientului unde ma plangeam ca sunt case prea putine.

=alta faza am patit cand am vrut sa cumpar niste covrigei varsati si vanzatoarea ia o punga si pt ca nu s-a deschis ...sufla in ea:smile19: .i-am zis sa ia alta pungulita si sa numai sufle in ea pt ca nu se face asa ceva.

=sau cand e vb sa cantareasca ceva..intotdeauna trebuie sa lase mai putin cu cateva grame.in prima faza zici:ei..ce mai conteaza cateva grame? dar..de ce nu lasa cateva grame in plus?
-pai daca tot sunt ,,neinsemnate,, sa lase in plus nu in minus.

= sau cu maruntisul.toata lumea zice :ce mai conteaza o mie de lei?dar de cate ori mergeti sa cumparati ceva si cand ziceti ca nu aveti marunt o mie de lei ,vanzatoare zice:ei nu-i nimic.
-mie nu mi s-a intamplat.deaceea nu las la rest nici 500 de lei.si asta nu o fac din zgarcenie ...cum se zice.ci pt ca de multe ori mi s-a intamplat chiar si pt 500 de lei,sa scimb 50 de mii sau chiar 100 de mii.

-da nu va zic cat stres era pe mine cand mergeam la piata si trebuia sa cumpar orice pungulita .la inceput era 500 de lei si intotdeauna imi oprea acei 500 de lei .
- daca m-am luat intr-o zi de o cucoana pe tema asta...mi-a zis;cum plec la piata fara punga?
-nu va mai zic ce i-am raspuns...dar sigur nu am tacut.
- acuma..e ceva normal sa iti dea pungulita fara sa iti mai ceara bani separat.

-o faza tare a fost anul trecut cu inghetata de la aparat.imi placea mai mult decat cea ambalata si cumparam zilnic.numai ca intr-o zi era cornetul mai plin,in alta mai gol
- pana intr-o zi cand i-am zis vanzatoarei sa imi cantareasca inghetata.da a-ti citi bine.a pus cornetul pe un servetel si a cantarit.avea cu 20 de gr. mai putin decat ar fi trebuit sa aive.
- nu va spun cum am facut pt asta.dar m-am enervat mai tare cand am vazut-o pe vanzatoare ca tot ea sarise cu gura si imi spune:da cand va pun mai mult nu ziceti nimic.
-eu nu stiu cine o punea sa imi puna mai mult sau mai putin?are un gramaj fix si gata.ce atata...

-sau cand l-am trimis pe baiat la aceeasi vanzatoare sa ia 2 cornete cu ciocolata si pt ca vanzatoarea vb cu cineva si nu a fost atenta la ce ii spusese baiatul,i-a dat inghetata asortata.
- l-am trimis inapoi pe copil sa ii dea de ciocolata pt ca asta ceruse si vanzatoare ii spune:da ce iti sta in gat daca manaci de-asta?:mad:
- imi venea sa ii bag eu pe gat inghetata.mu va mai descriu circul care a iesit ca nu a vrut sa-mi schimbe ingetata iar eu la nervii care-i aveam am luat cornetul si l-am aruncat de unul din peretii interiori ai standului in care servea si am pus-o sa-mi dea si banii.
-nu mai zic ca am sunat la protectia consumatorului si cineva de acolo ma intreaba;si noi ce sa facem doamna:mad:
- asa ca...

=dar intr-o zi ca m-am dus sa imi iau o bluzita si vanzatoarea mi-a zis ca bluzele nu se probeaza:mad: ce ziceti?
- iar am sunat la protectia consumatorului si s-a cunoscut ca au fost pe acolo ca dupa 2 zile...se probau bluzele.

-si cate si mai cate astfel de ..faze...intamplari..deloc placute mi s-au tot intamplat..
- ca sotul intr-o zi mi-a zis ca o sa ma ia ori de la spital ori de la politie din cauza ca nu suport neregulile si sunt prea corecta .

=pai de cate ori am fost in syria..servirea a fost ireprosabila!
- nu mai stiu cum sa-ti vb ...scot nu stiu cate perechi de pantofi numai ca sa iti nimereasca o pereche pe gustul tau si nici nu-i bai daca nu iei nimic.
- cand cumperi...o papiota iti da o pungulita. ce sa mai zic la piata?si nu pungulite ca aici subtiri ca foaia de tigara ...
- pentru ca am vazut cum e comertul in syria ,am ajuns la concluzia ca aici la noi...mai trebuiesc1000 de ani sa se ajunga la acel nivel in care vanzatorul sa fie constient ca are tot interesul sa fie dragut si amabil cu clientul ,pt ca astfel au de castigat amandoi.
- e adevarat ca in syria marea majoritate a magazinelor sunt afacerea familiei dar...
- aici angajatul nu da doi bani daca se supara clientul si nu mai calca pe la respectivul magazin.
-ei...cate ar fi de vorbit....

=voi ce intamplari de genul asta a-ti avut?



Draga Oardy
M-am gandit sa-ti mut threadul (care e de fapt mai mult o analiza a comertului decat un eveniment de ultima ora) la o alta rubrica pe care am considerat-o mai potrivita.(comertul facand parte din cultura si civilizatia unei tari, de fapt tine de economie insa nu avem un forum special, de aia ne facem si noi ca nu intelegem si punem comertul k un factor civilizator)
Multumesc pt intelegere!

imanikka
06-04-2006, 01:26 PM
Oardy ti-am citit povestioarele ca pe niste glume:smile16: :smile16:
Dar tu erti rea foc ....:D Cand ma amageste cineva eu tot sunt rea , vai ce scandal:smile33: :smile33: Urasc minciuna... Si cine a mutat subiectul la cultura si civilizatie bine a facut, caci intr-adevar aceste comportamente tine de cultura si civilizatie.
Eu inteleg cand nu-ti raspuund frumos vanzatorii ca poate au avut o zi grea si da ma rog... dar cand iti da in loc de inghetata cu ciocolata una asortata , sau cand mai sufla in sacose ....:D Asta este lipsa de cultura...
:smile01: :smile01:

oardy
06-04-2006, 01:42 PM
iman...surioara,acuma si eu vorbesc despre acele intamplari...cu zambetul pe buze.
- dar in momentele alea...numai aveam nici buze de cati ,,clabuci,,aveam:)
- eu nu gasesc scuze la vanzatori ca ,,poate nu au o zi buna,, deoarece trebuie sa se gandeasca ...ca pana la urma nu clientul la suparat.
-sa-si ia liber si sa stea acasa o zi ,decat sa se certe cu toti clientii.

=hai ca mi-am mai amintit o faza ,cand eram cu sotul si am vrut sa intram intr-un magazin sa se uite dupa o pereche de pantofi si vanzatoarea pt ca doar ce stersese pe jos,a zis ca e inchis .


aaaa si cum m-am certat cu nu stiu cate vanzatoare de ziare de la tarabe pt ca nu ma lasau sa rasfoiesc o revista sau un ziar daca nu-l cumparam .

-da ce zici la spital cand infirmierele stergeau pe jos si tipau sa nu calci pe unde au sters ele ca ,,lasai urme,,.
-uneia chiar i-am zis:da ce d.na sunt spyder-men sa umblu pe pereti?

-lasa ca daca o sa-mi mai amintesc o sa mai scriu.

dunia
06-04-2006, 04:30 PM
pai nesimtirea e in floare la magazinele din romania. insa eu nu ma las, comentez ca doara eu platesc. si daca nu sunt clienti vanzatorul nu are servici si gata. deci eu contribui la salarul lui si de aceea trebuie sa se comporte frumos.
deci nu imi plac privirile urate sau trantitul produselor. o fii obosita si eu merg la servici obosita insa nu arat, sau zambesc ca nu am incotro asa ca...
Pai merg la magazin sau la piata imi pune in plasa produse aiurea, vechi daca nu imi convine se mai si ratoieste
vesnic nu au rest, nu au rabadare nu au timp. Pai ce inseamna asta?

ummraschid
06-04-2006, 05:30 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bismilllllllllllllllllllllah12.gif

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

parerea mea, este ca in Romania nu se va schimba nimic din mentalitatea aceasta inradacinata in mintile oamenilor, atita timp, cit nu va exista FRICA PIERDERII SERVICIULUI...inca predomina, parerea mea, cel putin in bransele neprivatizate, principiul locului de munca, pe viata!...esti - nu esti, competent, esti- nu esti, politicos, esti- nu esti serviabil, odata angajat, ramii angajat...

...ori acest lucru si lipsa de competitie , dau aceste roade...

...pt ca , fiecare isi face socoteala, ca, in cazul unei reclamatii din partea clientului, el sau ea, ori, il cunoaste pe sef, ori ii face un mic " cadou", si....totul se rezolva ....in plus, fiecare asteapta mereu cite " ceva", de parca nu ar primi salariu, pt activitatea depusa...si amabilitatea, este oferita astfel, DOAR celor favorizati....

...din pacate, societatea romana este inca f corupta.....nu este de mirare, ca fiecare isi permite orice, si bunul simt, nu este peste tot stapin...

mashAllah, dragelor, surioarelor, cu cite mori de vint trebuie sa va luptati, Allah ta'ala sa va ocroteasca si va dea putere si rabdare, inshAllah, amin.


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Hanginghrtsrule2.gifhttp://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Hanginghrtsrule2.gifhttp://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Hanginghrtsrule2.gif


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

huda_alrahim
06-05-2006, 05:32 PM
Nu ai cum sa compari Romania cu Siria cand vine de comert...la ei comertul e la fel de vechi ca si ei ca popor..romanii la partea de comert au fost mereu mai lenesi si diversitatea produselor comercializate a fost mai mic..Siria traieste prin prisma comertului...e o traditie...o au in sange abilitatea de a comercializa, a negocia, a trata clientul...la romanii nu e asa...
La fel se intampla si cu turismul...ati vazut turism de calitate la noi...nu prea...si daca e...e la niste preturi...grecii traiesc din turism...creta la fel...acolo turistul e regele!!!
La noi...cam ce e de calitate...noi din ce traim? ce face parte din traditia noastra?? La noi e intr-adevar ceva de calitate....cum te fura romanii nu te mai fura nimeni...iti zambeste in fata si ramai fara telefon sau portofel...hotii din tramvai sunt cei mai amabili!! Pe cuvantul meu....nu simti nimi...nu te deranjeaza cu nimic in timp ce iti baga mana in buzunar....zau ca asa dexteritate nu am mai auzit la nimeni!!!!